Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, pc oorlogslccnins- Van het Westelijk oorlogstooneel. No. 2538. Zaterdag 9 Januari 1915. 26e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 eent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 oent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen by den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. De gelegenheid voor inteekening op de oorlogsleening van 275 millioen is geopend en het voorloopig resultaat schijnt bevredi gend. Zooals men weet, zal, zoo deze vrijwillige leening niet mocht slagen, eene gedwongen leening van kapitalen boven de 75000 gulden de benoodigde millioenen verschaffen. Bij de vrijwillige leening wordt 5 percent rente gewaarborgd, bij de gedwongen leening 4 percent, terwijl voor de eerste ook de stor tingen gemakkelijker zijn geregeld dan bij de tweede. De Nieuwe Courant bericht, dat uit de pas verschenen »Jaarcjjfers 1913» blijkt, dat het aantal aangeslagenen in de vermogens belastingen in het dienstjaar 1913/14 verge leken bij het daaraan voorafgaande van 99803 tot 101797 is gestegen. De getallen van de aangeslagenen voor vermogens boven 75000 gulden zijn de vol gende 75.000 guld. tot 100 000 guld. 5293 100.000 150.000 5600 150.000 200.000 2772 200.000 300.000 2689 300.000 500.000 2070 500.000 750.000 878 750.000 1.000.000 378 1.000.000 1.500.000 335 1.500.000 2.000.000 134 2.000.000 5.000.000 165 5.000.000 10.000.000 10.000.000 en daarboven 18 7 Het totaal bedrag der vermogens volgens de gegevens der Vermogensbelasting over ge noemd jaar is dan 7607 millioen. Trekt men hiervan hetytotaal der vermogens beneden 75000 gulden af, dan blijft 5254 millioen. Alle rubrieken van bovenvermeld staatje vertoonen bij het daaraan voorafgaande ver geleken, eenigen vooruitgangdie tot aan 300000 met tientallen, die daarboven met enkele eenheden. Er zijn 8 bezitters van 1 millioen bijge komen, de drie hoogste rubrieken gingen ieder met één vooruit. Al bezit ons land niet zulke multi-millionairs als Amerika, men bemerkt, dat het toch ook niet van kapitaal ontbloot is. DE OORLOG. PARIJS, 6 Jan. (Reuter.) Officieele kennis geving van vanmiddag 3 uur De vijand heeft zonder succes twee aan vallen ondernomen in de duinstreek ten zuid oosten van St. Joris. In het dal van de Aisne hebben onze bat terijen in de nabijheid van Reims de vijande lijke batterijen tot zwijgen gebracht. Ten noordwesten van Reims zijn onze troepen een honderd meter opgeschoten. In Argonne hebben wjj in het bosch van Grurie 300 M. loopgraaf hernomen. Bij het ravjjn van Courte Chausse hebben wij Duitsche loopgraven over een afstand van 800 M: in de lucht laten vliegen en er de helft van bezet. Van Argonne tot de Vogezen blijven slecht weer, mist en modder de krijgsverrichtingen bemoeilijken. In het bosch Le Prêtre, bij Pont a Mous- son zjjn wij terrein blijven winnen. In de streek van Thann hebben wij, on danks het hevige vijandelijke geschutvuur, het den vorigen dag door ons gewonnen ter- erin behouden, zoowel te Steinbach als in de loopgraven ten zuidoosten en zuidwesten van dat dorp. De vijand heeft een zijner oude loopgraven op de oostelijke helling van heu vel 425, welks top in onze handen is geble ven, hernomen. In Argonne, bij het ravijn van Courte Chausse, waar wij door een miju Duitsche loopgraven in de lucht hebben doen vliegen, heeft het Italiaansche regiment, aangevoerd door luitenant-kolonel Garibaldi, een krach- tigen aanval gedaan op de bres, door de ont ploffing geslagen. Het regiment heeft daarbij 120 Duitschers, waaronder 12 onderofficieren, gevangen genomen, een machinegeweer en een caisson buitgemaakt. Constantin Garibaldi, adjudant en broer van luitenant-kolonel Garibaldi, is tijdens dien aanval gesneuveld! BERLIJN, 6 Jan. (Wolff.) Officieele kennis geving uit het groote hoofdkwartier De Franschen hebben gisteren hun stelsel matige beschieting van de achter ons front gelegen plaatsen voortgezet. Of zij daarmede hun eigen landgenooten dakloos maken of dooden, schijnt hun onverschillig te zijn. Ons benadeelt de beschieting weinig. Bij Souain en in het Argonnerbosch heb ben wij verscheidene vijandelijke loopgraven bemachtigd en tal van vijandelijke aanvallen afgeslagen. Wij hebben twee Fransche offi cieren en meer dan 200 man gevangen ge nomen. De heuvel ten westen van Sennheim, waar om zoo fel gevochten is, hadden de Franschen gisterochtend vroeg opnieuw bezetlater zijn zij echter met een krachtigen bajonetaanval weer verdreven en hebben geen nieuwe poging gewaagd. Vijftig Alpenjagers zijn door ons gevangen genomen. BERLIJN, 7 Jan. (Wolff.) Officieele ken nisgeving uit het groote hoofdkwartier De Engelschen en Franschen zijn met de ver woesting door beschieting van Belgische en Fransche plaatsen achter ons front blijven doorgaan. Ten noorden van Atrecht wordt op het oogenblik nog fél gestreden om het bezit van de gisteren door ons stormenderhand genomen loopgraven. In het westelijk deel van het Argonner bosch zijn onze troepen verder doorgedrongen. Bij den aanval, den vijfden dezer in het oostelijk deel van het Argonner bosch (het bosch Courte Chausse) door de Franschen ondernomen, is de vijand tot in onze loop graven doorgedrongen, doch daarna op de geheele linie onder de zwaarste verliezen voor hem weder uit onze stelling geworpen. Onze verliezen zijn betrekkelijk gering. Ten westen van Sennheim hebben de Fran schen gisteravond getracht zich weer in het bezit te stellen van heuvel 425. Hun aanval len zijn echter door ons vuur op niets uitge- loopen en de heuvel is in onze handen ge bleven. PARIJS, 7 Jan. (Reuter.) Officieele kennis geving van vanmiddag drie uur De vijand heeft het Belgische bruggehoofd ten zuiden van Dixmuiden fel beschoten. In de streek van Rijssel hebben wij een verwoeden aanval afgeslagen en enkele werken van den vijand vernield. Met behulp van mijnen hebben wij den aan leg van vijandelijke versterkingen ten oosten van Reims tot staan gebracht. 'len noord-westen van Flirev hebben wij een deel van een vijandelijke brug bezet. Wij zijn opgeschoten in de streek van Alt- kirch, waar wij een bosch, slechts 4 K.M. ten noordwesten dier stad gelegen, bezet houden. Onze artillerie heeft het vijandelijk geschut dat het hospitaal van Thann gisteren den geheelen dag had beschoten, tot zwijgen ge bracht. De Duitschers in België. SLUIS, 7 Jan. (Part.) Er is hier onder de welgestelde vluchtelingen uit Heyst, Knocke, Brugge, enzoovoort groote onrust gewekt door de verhalen over de wijze, waarop de Duitsche bezettingstroepen vaak huishouden in hun verlaten villa's en patricische woningen. Zcoeven sprak ik een heer, die in Brugge woont en als vluchteling in Sluis verblijft. Hij had verlof gevraagd en gekregen van den Duit- schen commandantur om zich te overtui gen van den toestand van zijn woning. Met de motorboot van vier uur was hij er gisteren avond door het Kanaal heengegaan, onder militair geleide. Hij vond de benedenverdieping door officieren, de bovenverdieping door soldaten bewoond. Diefstal of opzettelijke vernieling constateerde hij niet, wel leefden de heeren in zijn salon met zoo weinig égards, dat weggeworpen brandende sigaren en sigaretteu gaten in de tapijten hadden gebrand. Ook de loopers waren gehavend door de soldaten, die op hun met pennen beslagen laarzen de trap op en neergingen. De wijnkelder bleek duchtig te zijn aangesproken, vooral het cbampagnevat. Als souvenir werd den eigenaar een foto van zijn salon aangeboden, waar een kleine kerstboom voor de Duitsche be woners had gebrand. »Weihnachten 1914«, schreef een der officieren er achter Het verzoek van den eigenaar om zijn schoonouders, die naast hem wonen, te be zoeken, werd aanvankelijk afgeslagen. Later kreeg hij verlof om er te gaan eten, mits in gezelschap van een Duitschen wacht, 's Nachts werd hij weer onder geleide teruggebracht. Zijn huis ligt buiten de stad Brugge. Van hoe het er daar toegaat had hij niets kunnen hooren of zien. Een villabewoner, die hier ook vertoeft, kwam een paar dagen geleden tot de over tuiging, dat men zijn heele huis, zijn wijn kelder, zijn bedden enzoovoort, leeggehaald had. Daarna waren de interieurs vrijwel ver nield. Duitsche soldaten hadden, om aan geld te komen, zijn kolenvoorraad Bverkocht aan arme menschen. In het naburige Vlaamsche dorp Middelburg heerschte groote verslagenheid, omdat vrijwel alle voorraden levensmiddelen, paarden en vee werden opgeëscht. Verschillende boeren waren gevlucht met hun koeien, waarmee zij in de buitenlucht overnachten. Van onverdacht betrouwbare zijde werd mij het gerucht bevestigd, dat Belgische ar beiders tegen hoog loon voortdurend bezig zijn rondom Antwerpen loopgraven te maken. Als die diepe geulen gereed zijn worden ze afgezet, niemand mag ze dan meer naderen, 's Nachts worden ze dicht geworpen. De gis singen, die men aan dit geheimzinnige doen verbindt, schijnen mij te vaag om ze u over te brengen. De strijd in Steinbach. Het Parijsche «Journaal* meldt over de inneming van Steinbach door de Franschen, dat dit na een zwaren strijd geschiedde. De Duitschers herschiepen huizen, tuinen en straten in ware redoutes, terwijl overal hinderlagen met mitralleurs waren genoodzaakt, het dorp te ontruimen, hetgeen vooral te danken was aan het moordend vuur der 75 m.M. kanonnen. Zij lieten over de 2300 dooden en gewonden achter. Het «Journal* voegt hieraan toe, dat de positie der Duitschers te Sennheim bijzonder moeilijk te handhaven werd met het oog op een aanval uit het Zuiden en noodzakelijk opgegeven moest worden voor den laugzamen, maar zekereD druk der Fransche troepen, die branden van verlangen de driekleur te Mül- hausen en Straatsburg geheschen te zien. Als een bewijs hoe taai Steinbach in den Boven-EIzas door de Duitschers verdedigd is kunnen wij het volgende aanhalen uit de «Gazette de Lausanne* Men verneemt nu belangwekkende bijzon- derhpden over de «affaire* van Steinbach, die voor de Duitschers ongemeen moorddadig moet zijn geweest. De Franschen hebben geveinsd op de vlucht te slaan, terwijl zij een batterij op den heuvel achterlieten. Toen de Duitschers deze batterij kwamen halen en er hun paarden voorspanden, openden de Franschen, die dat oogenblik slechts hadden afgewacht om op te treden, een onafgebroken en mathematisch juist gericht vuur op den vijand. De Duitschers hielden de positie in bezit maar verloren bij die gelegenheid 1600 dooden, 1800 gewonden en 200 krijgsgevangenen, terwijl de Franschen niet meer dan 200 man verloren. De Duitschers hebben er zich wel voor gewacht hunne ver liezen te bekennen, maar te Mülhausen weet men, dat ze 's nachts in 't geheim hunne dooden begraven in de bosschen vanjjla Hardt. Het kasteel van Rubens. Ia het Berliner Tageblatt vertelt Heinrich Binder, de oorlogscorrespondent in het Wes ten: Het was bij Elewjjt, een klein dorp, onge veer drie kilometer westeljjk van Eppeghecn. Aan den weg ligt het kasteel Steen. Rubens heeft het voor zich en zijn Helene Fourment gekocht in 1635. Hier kwaiu6n in schoone zomermaanden zijn machtige kleurdroomen tot rijpheid. Nu ligt het slot verlaten en ver woest. In het park liggen een paar Duitsche gra ven, te midden van de oud-Vlaamsche, witte winterrust van het landschap. Over heggen en velden ziet men de puinhoopen van Elewijt. Het zijn hier heete dagen geweest. De slag woedde en de Duitschers kwamen slechts lang zaam voorwaarts. Het ging niet zoo snel als anders en men begreep niets van het toeval, dat de beweging tegen hield. De vijand schoot beter dan anders. Het moest een loeval zijn want wijd en zijd kon men geen enkele reden er voor ontdekken. Het toeval gat een opheldering van het raadsel. Een Duitsch officier keek naar den kerktoren van Elewijt. Hij wilde eens zien hoe laat de torenklok was blijven stil staan. Hij geloofde zijn oogen niet. Speelden zjjn geschokte zenuwen hem parten of zijn over- moede en overprikkelde zintuigen? Neen, de wijzers van de klok bewogen zich langzaam heen en weer. Zij waren witgeverfd, zoodat zij heel scherp tegen de zwarte cjjferplaat af steken. Als door de hand van een geest ge leid, wezen ze nauwkeurig aan, waar d^ scho ten vielen, onafgebroken op de Duitsche linie neerhagelead. De klok, die anders met ma chinale eentouigheid het dorp den tijd van arbeid en vesper gewezen had, leidde nu het vuur van den slag, dat vernietigend in het eigen land insloeg. Toen men naar de kerk stormde, kwam een magere, zwijgende man uit den toren, de pastoor van Elewijt. Toevallig was hij op den toren geklommen, toevallig waren de wijzers wit geverfd, toevallig had hij de wij zers bewogen om te zien of de klok nog her steld kon worden, zoo zei hij. Het toeval wilde ook, dat een Belgische granaat midden in het ondervragingstooneel vieL De pastoor van Elewijt en twee soldaten, die naast hem stonden, werden gedood. De granaat was Jverdwaald, omdat de wij zers van de klokken niet meer den weg we zen. Toen de avond kwam, waren de batte rpen van den vijand genomen. Het Beiersche leger. Het officieel orgaan van het Beiersche mi nisterie van Oclog deelt mede, dat generaal majoor prins Frans van Beieren, commandant van het 2e regiment infanterie, tot comman dant der 3e infanterie-brigade benoemd is. Generaalmajoi r Emil Bchoch werd on'heven van zijn functie als commandant van genoemde infanterie-brigade en toegevoegd aan het eom- maudo van het le legercorps. TER NEUZEm VOLKSBLAD.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1