Op het Zuidelijk oorlogstooneel Loop der bevolking le Ter Neuzen Jacoba Jozina Gueqoierre, TJIT QNZ5 OMGEVING. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. Duitsch legerbericht. In den Kaukasus. Onrust in Oostenrijk-Hongarije. Belgrado gebombardeerd. Uniformen in beslag genomen Op eigen schip gevuurd Het Engelsche slagschip Formidable gezonken. De geredde vliegcommandant Hewlett. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 6 Januari 4.37 4.58 Donderdag 7 5.19 5.40 Vrijdag 8 6.4 6 30 Zaterdag 9 6 58 7.27 Zondag 10 7.59 8.34 Maandag 11 9.12 9.50 Dinsdag 12 10.31 11.8 - r-t wii den nabij Borzymof, ten Noordoosten van Boli- moff aan. Deze aanval werd hier echter door het vuur van verscheidene batterijen en door een tegenaanval, waarbij van de bajonet ge bruik gemaakt werd, met ontzettende ver liezen voor den vijand door afgeslagen. Gedurende den geheelen nacht van den 2en Jan. werden hardnekkige aanvallen gedaan op een punt in de streek ten Noordoosten van Rawa, waar wij er in slaagden den vij and uit een gedeelte zijner loopgraven te werpen, welke hij tevoren aangelegd had. Ten Zuiden van Pilitza had een gevecht plaats bij de landhoeve Gaschek, gelegen ten Westen van Inovlodz en ten Zuidoosten van Malagotschka, bij Volwina, waar wij alle vij andelijke aanvallen afsloegen. In Galicië, in de streek Gorlitze-Zaklitchi- ne, duren de gevechten voort. In de streek van de Ussok- en Rostsky- passen rukten wij met succes voort en wier pen den vijand terug, die in groote wanorde op de vlucht sloeg, daarbij nog 2000 gevan genen met mitrailleurs in onze handen ach terlatend. Verscheidene compagnieën gaven zich in haar geheel over. De Oostenrijksche troepen, die van den Ussok pas terugtrokken, lieten hunne wapenen en munitievoorraad in den steek. Ons offensief in Bukowina wordt voortge zet. BERLIJN 4 Jan. (W. B) (Officieel.) Uit het groote hoofdkwartier wordt heden gemeld. De toestand is in het oosten niet veranderd. Onze aanvallen in Polen oostelijk van de Rafka worden voortgezet. De corresponjent van de vTimes» meldde Woensdagavond uit Petersburg, dat de sterkte der geregelde Turksche troepen, opereerend aan het Kaukasische froDt, op 3'/0 legercorps wordt geschat, nl. de 9e, 10e, 11e en 37e divisies van bet Mesopotanische corps. De hoofd macht is gegroepeerd in de richting van Sary- kamysch. Een divisie van het 13e corps, naar het dal der Euphraat gezonden tot beveiliging van den rechtervleugel, werd teruggeworpen, Blijkbaar worden alleen troepen der tweede linie en koerden gebruikt, om den linkervleu gel en het Van-gebied te beschermen. Ds correspondent van de »Petersburgsche Beurscouraut* meldt uit Tiflis, dat de Russen met succes de Turken aanvallen iu het gebied van Olty, waarheen al de Turksche strijdkrach ten van Erzeroem, bestaande uit verscheidene corpseD, werden gezonden, afsloegen. Een at- deeling infanterie en kozakken overviel een veel sterkere Turksche macht en vernietigde ze bijna. Het groote aantal Turksche dooden bewijst de hevigheid van het gevecht. Onze Londeusche correspondent schrijft De bjjzondere correspondent van de «Daily Chronicle* te Bazel meldt het volgende Het begin van het einde aldus somt een Zwitsersch blad te Geuève een aantal speciale berichten op die het Kersttijd uit verschillende deeleu van Oostenrpk-Hongarye ontving. Daar op afgaande, zouden er in zes provincies van dat rijk herhaaldelijk onlusten voorkomen. Vredesbetoogmgen vonden den eersten Kerst dag te Weeneu plaats. Een menigte van vele honderden, begon bij het verlaten van een kerk in de Leopoldstrasse tegen den oorlog te manifesteeren. Vrouwen riepen «Geel ons onze mannen en kinderen terug De menigte groeide aan en bedreigde in de Praterstrasse de officieels gebouwen. Politie te paard char geerde met getrokken sabels en verwondde 30 personen.'Van de gearresteerden moeteu velen voor een krjjgsiaad verschijnen. Sedert de Servische overwinning gaat er te Boedapest geen dag voorbij zonder dat onge regeldheden plaats vinden. De menigte keer de zich een- of tweemaal tegeu de politie en riep: «Weg met den oorlog!* »Genoeg van de ellende!» »Weg met Tisza In het grootste deel Transylvania is de Roeineenschejbuvolking openlijk tegen de Ma- gyaren opgesiaan. De mannen wilden zich met bp Hongaarsche regimenten laten inlijven en deden een beroep op Roemenië om hulp. Te Draag zijn verscheidene vooraanstaande politieke personen op geheimzinnige wijze ver dwenen. De politie weigeit alle inlichtingen omireot hen. Sommige studenten, tijdens een mamtestie op den avond vóór Kersttijd ge arresteerd, toeven niet langer in de gevange nis. Men gelooft, dat ze werden doodgeschoten. Te Agram werden een aantal studenten in de gevangenis gestopt, omdat ze ten gunste der Serviers manifesteerden. Volgeus berichten langs indirecten weg te Genève ontvangen uit Serajowo, heerscht er in die hoofdstad van Bosnië een wilde pamek De Serviers komen snel oprukkeu. De civiele bevolking heeft de meeste districten tusschen Serajewo en de grens verlaten. De vestingeu van Serajewo werden met uitersten spoed ver sterkt. De overblijfselen van het verslagen Oosten rijksche leger, worden in Bosnië opnieuw ge groepeerd. Met het oog op de vele deserties, zond de aartshertog Eugéne, de nieuwe opper bevelhebber. de soldaten van het Slavische ras naar het binnenland. Hunne plaatsen wor den ingenomen door snel naur het front ge zonden reserves. Het leger van den aartsher tog is 120.000 man sterk. Te Serajewo ontdekten de autoriteiten een revolutiounaire beweging Gedurende de laat ste dagen weiden 87 mannen en 18 vrouwen geariesteerd. Verscheidene staatsbeambten, die zich aan spionnueering voor de Serviërs schul dig maakten, werden terechtgesteld. Om de moeilijkheden van Oostenrijk nog te verhoogen, bereidt het kleine Montenegiijnscbe leger een opmarsch in vereemging met de Serviërs voor. Een telegram uit Nish meldt, dat de Oos tenrijkers Donderdagmorgen Belgrado opnieuw gebombardeerd hebben. Een granaat viel in de stad, waardoor een huis beschadigd werd. Omstreeks 6 uur 's avonds verschenen vier Oostenrijksche monitors bij de vestingwerken, zij bombardeerden deze en eveneens de oevers van de Save en de Donau. Het vuren duur de tot 8 uur 's avonds, Van tijd tijd hoorde men het vuren van machinegeweren en vie len weder enkele granaten in de stad, waar door eenige schade werd aangericht. Niemand werd getroffen. BASEL, 2 Jan. (Wolff) De „Basier Nach- richten* meldt, dat bij een exportfirma te Tu rijn 400.000 uniformen, die voor Servië be stemd waren, in beslag genomen zijn, daar de uitvoer er van een ontduiking van het uitvoerverbod van wollen stoffen is. LONDEN, 2 Jan. (Reuter.) De »Morning Post« verneemt uit Rome, dat volgens een telegram van de Oostenrijksche grens de commandant van de vesting Pola zich heeft doodgeschoten, omdat ten gevolge van een vergissing de batterijen tijdens de raid van de Fransche onderzeeboot «Curie* vuurden op het (Oostenrijksche) oorlogsschip „Radctzky' Het slagschip «Formidable* is in het ka naal gezonken. Het persbureau geeft nog niet met stellig heid op, of de oorzaak der ramp een mijn of een aanval van een duikboot is. 71 overlevenden van de bemanning zijn gered door een kruiser. Het is mogelijk dat de andere zijn gered door andere schepen. De «Formidable* was een tweede klasse schip dat 15 jaar geleden was gebouwd. De «Formidable* mat 15,250 ton en be hoorde tot dezelfde klasse als de Bulwark, die in 't begin November gezonken is Het schip was bewapend met 4 stukken van 30.5 c.M., 12 van 15 c.M., 18 van 7.6 c.M., 5 van 4.7 c M. en 4 torpedolanceerbuizen. De bemanning bestond uit 750 koppen, de maxi mum snelheid was 18 knoop. De trawler ..Brixham" heeft verscheidene overlevenden van de „Formidable" gered. Doordat er een hevige wind was, had de traw ler de grootste moeite om de mannen aan boord te brengen. Uit Plymouth wordt gemeld, dat de zeven tig leden der bemanning van de «Formidable», die door den trawler van Brixham gered wer den, twaalf uren in een open kotter door brachten vóór de trawler opdaagde. De trawler was op weg om te Brixham een schuilplaats te zoeken voor den hevigen storm. Plotseling bemerkte een lid der be manning een open boot, die op de huizen- hooge golven dreef en waarvan de opvarenden een halsdoek van een matroos als noodsein aan een opgestoken riem hadden bevestigd. Herhaaldelijk verdween de boot in het kokende schuim en het kostte de bemanning van den trawler bovenmenschelijke inspanning de schipbreukelingen te redden. Het zeil moest gereefd en een stormzeil bijgezet worden, waarna een zeer gevaarlijke manoeuvre uit gevoerd moest worden om van koers te ver anderen. Na vier vergeefsche pogingen slaagde men er in een lijn naar den kotter te werpen en die langszij te brengen. Het overnemen der opvarenden was het moeilijkste gedeelte van de taak, omdat de golven circa 30 voet hoog gingen. Een torpedist, die het bevel voerde over den kotter, verliet de boot het laatst. Daarna werd de lijn gekapt, daar de kotter vol water stond, ten gevolge van een lek, dat door een der opvarenden gestopt was door een kleedingstuk. De meeste mannen waren slechts gedeeltelijk gekleed en hadden erg geleden van het ruwe weer. Een der geredden maakte de opmerking «Hier zijn we weer in klein tenue en in zwemcostuum Met ingang van 16 Januari a.s. is door den Commissaris der Koningin benoemd tot bezoldigd veldwachter in de gemeente Zaamslag de agent van politie te Zierikzee, J. van Westen- brugge. Zaterdagnamiddag was het gedonder van liet geschut te Cadzand zoo goed hoorbaar als nog niet is geschied, zelfs het geratel van de mitrailleuzes kon waargenomen worden. De rook was zichtbaar. De heer F. Speetjens, vroeger alhier wonende, die ten vorigen jare slaagde voor de Engelsche handelscorrespondentie bij het Mercurius examen slaagde bij het jongst ge houden examen dezer vereeniging voor de Hollandsche- en Fransche handelscorrespon dentie. Men meldt ons nader uit IJmuiden De geredde vlieger Hewlett was comman dant van een flottille van 9 watervliegtuigen, die aan boord van de drie Engelsche oorlogs schapen deel zouden nemen aan den aanval op Cuxhaven. Van de 9 vliegers stegen er 8 op. Eén bleef achter wegens defect. Hewlett vloog voor, doch raakte in een nevel den koers kwijt en kwam al vliegende langs de Slees- mij ksche kust eindelijk achter Cuxhaven boven Duitsch grondgebied. Toen de mist optrok, zag de vlieger dat hij buiten den koers was. Hij wist zich spoedig te herstellen en moet in een buitengewoon zweefval het punt bereikt hebben dat hij observeeren wilde. Daarna steeg Hewlett weder op en kwam boven een groote vloot van Duitsche oorlogschepen en stoom trawlers, die achter Helgoland op stoom lagen. Nauwelijks was hij in zicht of een ontzettend vuur op het toestel gericht, zonder toestel of vlieger te deren, die zich niet onbetuigd liet en, naar hij zeker meende, een der oorlogs schepen heeft getroffen, getuige een dikke rookwolk, die kort na zijn werpen onder hem op steeg. Terug vliegende naar het punt van uitgang, vond hij daar de Engelsche flottille niet meer en was hij door het warm loopen van den motor gedwongen te dalen, vooraf verkende hij een visschersvaartuig, en zekerheid verkregen hebbende een Hollandschen trawler voor te hebben, is hij, over het water scherende, den trawler genaderd en opgenomen. Veiligheidshalve heeft Hewlett daarop zijn toestel onbruikbaar en tot zinken gebracht. De opneming van den stoomtrawler Maria van Hattem, schipper Cornelis Konijn van Egmond, had plaats op Eersten Kerstdag des morgens 10 uur. Zeven dagen heeft de nog jonge koene vlieger aan boord van den stoom trawler doorgebracht onder meer den vreese- lijken orkaan van Maandag op Dinsdagnacht medegemaakt. Ofschoon hij lachend vertelde van het primitieve leven aan boord, prees hij ten zeerste de uiterst zorgzame behandeling van den schipper en de bemanning van den trawler. Hewlett rust thans uit ten huize van den heer Reygersberg, den Engelschen vice- consul, waar hij enkele uren na aankomst in een diepen, rustigen slaap is gevallen. Het vliegschip werd op ongeveer 54 graden 40' N.B door den trawler aangetroffen. Bij den Britschen vice-consul te IJmuiden is een telegram ontvangen van koning George V van Engeland, luidende Aan den vliegcom mandant Hewlett. Het heeft mij zeer verheugd en gerustgesteld te vernemen dat gij in veilig heid zijt, en ik wensch u van harte geluk. Het V. D.-bureau verneemt o.a. het volgende omtrent het artillerie-gevecht bij Noulettes, waarvan een Fransch legerbericht kQrtelings melding maakte. De kanonnade was zoo heftig als nog zelden beleefd werd. In 't geheel werden 5 tot 6000 schoten gewisseld. De strijd duurde 3 dagen en 4 nachten aan één stuk. De infanterie kwam niet in actie, tot ongeveer 800 Duitsche soldaten tot den stormaanval overgingen. Slechts een veertigtal van hen bereikte de helft van den af te leggen afstand. Ten slotte be dienden officieren en infanteristen de Fransche vuurmonden, van welke er verschillende tijdens het artillerie-duel warm liepen en daardoor tijdelijk buiten werking moesten worden gesteld. WASHINGTON 5 Jan. Naar men verneemt, zijn verzekeringen gegeven, dat Engeland den uitvoer van koper naar Italië niet zal beletten op voorwaarde, dat de lading verzonden is door bekende huizen en in Italiaansche schepen ver voerd wordt. Eenzelfde regeling zal gevolgd worden voor den uitvoer naar Zweden en Nederland. Het V. D.-bureau verneemt, dat het ge meentebestuur van Middelburg (Vlaanderen) op ons grondgebied is gevlucht en dat de Duitschers het den bewoners van de grens streek lastig maken. Zoo moet de bevolking van Lapscheure, een Belgisch dorp niet ver van Sluis, tegen heden 600 koeien, 200 varkens, 40.000 K.G. tarwe, 200.000 K.G. erwten en boonen en 200.000 K.G. hooi en stroo op brengen. De burgemeester van eerstgenoemd dorp was op Nieuwjaarsdag door de Duitschers gevangen genomen, blijkbaar, omdat hij door de Duitsche overheid Jgegeven orders niet had uitgevoerd. De burgemeester is echter weer in vrijheid gesteld. Gedurende de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd A. J. Staal, werkman, O 222 van Lillo. M. J. de Zeeuw, dienstbode, 7 E van Gent. J. A. Rijnberg, kantoorbediende, Donze-Visser- straat 97 van Amsterdam. P. P. v. d. Velde, dienstbode, O 172, van Zaamslag. Vertrokken E. M. Obrie, dienstbode, Q 237 naar Axel. G. Goossen, onderwijzer, Markt 3 naar Stellen dam. A. J. Broeksma, coupeuse, Noord straat 27 naar Middelburg. J. G. Krieckaert, zonder beroep, Q 233, naar Stoppeldijk. S. B. van Laere, zonder beroep Korte Kerk straat 10 naar Breda. F. L. Hamelink, bakkersknecht, Lange Kerkstraat 38a naar Haarlem. A. de fleer, zonder beroep, I holensstraat 115 naar Rotterdam. H. Koole, dienstbode, P 83 naar Waterlandkerkje. TER NEUZEN. Huwelijks voltrekkingen. 31 Dec. Pieter Jacobus Pijpelink, 24 j., jm. en Janna Maria van IJk, 23 j., jd. Geboorten. 29 Dec. Rosalia Mathilda, d. van Anthonius Constanstinus Volkenrfjk en Elisa Maria Mathilda van der Steen. 31 Dec. Sara Cornelia, d. van Jan Hamelink en Suzanna Martha Sara de Meijer. 1 Jan. Cornelia, d van Cornelis de Visser •en Lijntje Verbelst. 2 Jan. Cornelia Levina, d. van Jacob Scheele en Santina Wiebregt Witte. Hendrik Frederik. z. van Anthonie Laurinus de Doelder en Tanneke Maria Huijssen. Overljjden. 28 Dec. Francina Sara Jacoba Andre- assen, U j., d. van Francois (overl.) en Maaike Kuine Doorns. 11 11 11 11 11 11 Hiermede vervullen treurigen plicht u kennis te geven, dat plotseling van onze zijde is weggeno men onze geliefde Dochter, Zuster, Behuwdzuster en Tante, in den leeftijd van ruim 33 jaar. Hare bedroefde Moeder, Broeders en Zusters, Wed. D. J. GUEQU1ERRE— Rijnberg. Ter Neuzen, 2 Januari 1915. Getrouwd J. DUBBELING KN C. P. MOGGRÉ. Semarang T -N. I., 4 December 1914, Solo Pavilloen, Pendrian 2, Semarang. De Heer en Mevrouw EIJKE VAN DER SWAN, wenschen onder dniikbetuiginK voor de ondervonden bewij zen van belangstelling bij den aanvang van het nieuwe jaar, wederkeerig aan allen heil, zegen en voorspoed toe. Bij het intreden van het jaar breng ik bij deze mijn fleilwenschen aan mijn Begunstigers, Vrienden en bekenden zoowel buiten als bin nen de stad. Dankende voor het vertrouwen, beveel ik mij opnieuw aan. Ter Neuzen. J. A. RIJNBERG, Timmerman.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 3