Van het Oostelijk oorlogstooneel. Anseele, de socialistische schepen. Een heele legende is omtrent zijn persoon ontstaan. In hem herleeft het typevder oude gemeentenaren, die geen blad voor den mond namen en door kordate flinkheid den eerbied van vriend en vijand weten af te dwingen. Van al de verhaaltjes rondom Anseele zijn er vele die uitsluitend legendarisch zijn ieder folklovist weet echter, dat een legende doorgaans nooit eenigen grond van waarheid mist. Zoo zou Anseele de volksvriend, zich eens boos hebben gemaakt als de rekwisities hem te bar werden, en met een bof op de tafel hebben verklaard (er was sprake van levensmiddelen) »dit is voor ons, en dat is voor ulder (voor u).« Anseele is zeer zeker even koen als driftig, maar hij mist ook geen diplomatenhandigbeid, en zoo weet hij menigmaal te bereiken, dat het goed recht der Gentsche bevolking (hoofd zakelijk arbeidersbevolking) ongeschonden blijft. Voort 't overige is het leven te Gent eerder dragelijk. Jammer dat men er weinig nieuws uit het buitenland verneemtachtereenvolgens werden er twee voorname Hollandsche cou ranten, die 't in 't oog van den veroveraar zouden verdorven hebben, verboden mis schien ook maar tijdelijk Er is tamelijk veel leven in de stad. Na tuurlijk vooral vanwege de talrijke Duitsche soldaten. De koffiehuizen blijven open tot 10 uur (Belgische tijd), en men kan veel later ongehinderd over de straat loopen*) Een »bekendmaking«, die dezer dagen werd uitge- plakt vermeldt, dat men op het Etappenge- bied, waar Gent toe behoort, van 6 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds vrij kan reizen. Den 22en dezer werd ook afgekondigd, dat voortaan ook te Gent, evenals in 't Walenland, waar Belgische postbeambten aan 't werk zouden zijn, de post aan huis zou bezorgd worden, n.l. door de zorgen van de Gentsche burgerpolitie. De brieven moeten echter on gesloten in 't postkantoor besteld worden. Dat o a. professoren Pirenne, Paul Fredericq en Vercouilie, mitsgaders andere en verschillen de industrieelen, als gijzelaars fungeeren (met ploegen van vijftien moeten zij bij beurten in een privaathuis der Veldstraat vergaderen*) zal u wellicht reeds bekend zijn. Hard' zal het lot der gijzelaars wel niet zijn, toch vindt menig hooggeleerde voorzeker, dat hij zijn tijd nuttiger achter zijn leerstoel of in zijn studeervertrek kon besteden. »Das ist» waarschijnlijk »der Krieg Duitsche verliezen. De correspondent van de Times te Peters burg schat de verliezen van de Duitachers sinds de hervatting van hun offensief in Polen (11 November) op 220,000 man. Zooals ge meld veronderstelt men, dat de 6 legerkorp sen, die aan het Duitsche front in Polen moeten zijn onttrokken, hetzij naar de Kar- pathen, hetzij naar Frankrijk zijn gezonden Een derde veronderstelling is, dat ze de bedreiging van de Russen in de Duitsche flank van den overkant van den Beneden- Weichsel uit, zullen te keer gaan. Het offensief van de Duitschers aan Bzura i en Rawka, zegt de Times, is van dien aard, dat men mag veronderstellen, dat zij het niet in hoofdzaak op deze streek hebben gemunt maar over eenigen tijd met iets nieuws voor den dag zullen komen. De Belgische Prinsessen. Onder het hoofdje Ds Belgische prinsessen» schrijft de Vingtième Siècle: Prinses-Char- lotte, de ongelukkige echtgenoote van wijlen keiler Maximüiaan, heeft haar kasteel Brnchons bij Laeken, dat door Duitschers is ontzien, niet verlaten. De Oostenrijksche vlag is er na den intocht der Duitschers in Brussel geheschen, daar de prinses door haar huwelijk Oostenrijksch onderdaan is geworden. Prinses Stetanie verpleegt gewondeD in een Hongaarsche ambulance. Haar echtgenoot, graaf Lonyay vecht tegen de Russen. Prinses Clémentine en haar echtgenoot, Prins Napoleon, vertoeven in Engeland en Prinses Louise te Parijs. Rafaël Verhulst, de bekende Vlaamsche letterkundige, heeft »ter herinnering aan de Octoberdagen van 1914« het volgende gedicht gemaakt Aan Holland. O Land o Dierbaar Land Door stam en taal sinds eeuwen Zoo nauw aan ons verwant En dat als wij, de Leeuwen In uw blazoenen draagt Ontvang den groet van Vlaanderens Maagd O Maagd o Vlaanderens Maagd Zoo schoon nog pas geleden, En die nu jammer klaagt Op asch en puin van steden. Nu steden van den Dood, Hoe zien uw stroomen allen rood. s>Een goed zalig Nieuwjaars, wenscht men elkaar in Vlaanderen. En 't mag wonderlijk schijnen, maar dat kanongebulder heeft de gedrukte oudejaars- stemming weggenomen en nieuwe hoop ge bracht. Is of men dezen morgen weer nieuwen moed vat,' en overtuigd is: 1915 brengt ons de bevrijding. Den ganschen dag hoorden we de stem van de Yser. De Belgen en hun verbondenen wor stelen voort om den weg naar Westende. Op Nieuwjaarsavond was het aan Brugge's station weer somber. Met dof gerommel reden treinen binnen en de weinige voorbijgangers op 't plein of op de Vrijdagmarkt, of wij mij merend langs 't altijd indrukwekkend Minne water wandelde, en de vrouwtjes op 't Be gijnhof, daar dicht bij de spoorlijn, ze wisten dat er in die wagens weer brijzelde en ge wonde mannen lagen, heden aan de Yser ge troffen. Aan de grens zelf werd Nieuwjaar in stilte gevierd door de Duitsche soldaten. Die aan de stroobrug bij Maldegem, waren zelfs nij dig. Toen menschen 't kanaal naderden om dorpsgenooten aan den overkant een sgoed zalig Nieuwjaar* toe te roepen, werden ze kwaad door de millitiaren teruggejaagd. Vlaanderen blijft voorloopig nog onder het militarisme der Duitschers. 'k Hoorde hiervan nog een staaltje uit Brugge. Een burger komt haastig om den hoek van een straat en botst tegeneen offi cier. Hij werd aangehouden naar den Koman- datur geleid en tot vier dagen opsluiting ver oordeeld Ja zulke zeden kende men vroeger in Bel gië niet. Tel. Qp de Belgische kust. Te Zeebrugge. De bijzondere correspondent van de Tel. te Sluis schrijft d.d. 3 Jan. Door regen en slijk fietste ik heden, Zater dagnamiddag, naar 't Zwijn... Dichtbij bulder de 't geschut. Dat was op Zeebrugge, er viel niet aan te twijfelen. Het was dus wel op Oudejaarsdag, toen een Eugelsche kruiser een vijftal schoten op Zee brugge loste, een »tot weerziens* in 1915 ge weest. En lang hebben de Britten hun bezoek niet uitgesteld, want dat bulderen, dat knallen, al dat geweld, het was werkelijk om Zeebrugge te doen. Gisteren op Nieuwjaarsdag al, waren drie Engelsche schepen in 't zicht geweest. Ze hielden zich echter rustig, maar bedierven toch heel wat Nieuwjaarspret, want de Duitschers moesten dubbel wachthouden om op elke ver rassing bereid te zjjn. 's Avonds stak een geweldige wind op, die den ganschen nacht stormde en ook Zaterdag morgen nog hevig over zee, duinen en polder gierde. Maar na den noen werd 't kalmer. En toen lieten de Engelschen wel hooren, dat ze er waren, doch de Duitschers antwoordde ook flink. Niet zonder reden hebben ze zich te Zee brugge voorbereid op actie uit zee, zooals we menigmaal meldden. Onze observatiepost voor de kust is tegen woordig 't Zwijn, de afgelegen, verlaten in ham der Noordzee, of liever de reeks killen, kreeken en eilandjes, waar er toch wel, mits men geen onverwacht voetpad en geen vet slijk ontziet, een weg is naar 't Belgisch strand- gebied, dat gewoonlijk voor een deel onbewaakt blijft. De schildwachten staan veel verder in 't duin. Nu en dan komt er wel eens een aangewandeld, maar die is doorgaans wat schuchter, niet juist wetend, waar België ein digt en Nederland begint. Zeker, ginds, ver oj> de vlakte, staat een paal, doch de tweede is sinds lang in 't zand verdwenen en met één grenspaal kunt ge moeilijk, al is 't dan ook maar een denkbeeldige lijn trekken. Dezen namiddag echter, was België een heel eindje vrij, want een doodskop huzaar ik meldde u de aanwezigheid van derge lijke ruiters te knokke was vierklauws 't strand komen stormen en had de man schappen elders overgebracht. De militairen kropen op handen en voeten achter 't duin en vereenigden zich op één punt. Eerlijk gesproken, welke beteekenis we aan de actie op Zeebrugge moeten hechten, weten we nu nog niet. Ziehier, wat er gebeurd is. Drie Engelsche kruisers opende het vuur 't Duitsche geschut antwoorden. Dit gebulder duurde van drie tot bij vieren. Toen naderde een kleine boot de haven muur. Dan hoorde we het geratel van mi- tralleuses, fusillades en 't gerammel van snel- vuurkanounen. Een aantal dezer laatste kleine stukjes staan te Zeebrugge op den muur. 't Geschut uit zee hield eveneens aan, maar met langer tusschenpoozen. Dit oorlogs-concert duurde tot bij vijven. Er was dan geen vaartuig meer te onder scheiden, want snel viel den avond. Er kwam stilte Ik bleef nog eenigen tijd op 't duin om na te gaan of er ook brand op Zeebrugge woedde. Dit was niet 't geval. Wel zag ik vuurseinen te Knokke. Hebben de Engelsche nu den weerstand aan deze zeehaven willen beproeven Deze veronderstelling ligt voor de hand. Of hebben zij nieuwe mijnen gelegd O, zeker, de menschen, die in groepjes op de duinen stonden, waren dadelijk met hun verklaring gereed. Ziet ge 't wel, dat 't waar is, wat we gisteren hoorden, dat Ostende door de ge allieerden genomen is? klonk het. Eu nu ruk ken ze op Zeebrugge aan. Daarvan is natuurlijk geen sprake. De weg Westende-Zeebrugge zal moeielijker zijn. Dat is 't ongeduldig beiden en en de vu rige hoop, die spreekt. We zullen allicht (vlug) naar huis mo gen... Dan zal 't feest zijn! Dat ze nu eens doorwerkten! Ze gaan de kust kuischen, de Engels mans. 't Is nu gemeend Dit alles was illistratie bij 't gebeurde. Maar dit konden we weer vaststellen: de hoop rijst, de hoop is groot. En de Belgen willen hun weergalooze kust offeren voor de verlossing! 't Was weer stil geworden. De schildwach ten staan op hun posten. Ik keer weer van een laat tochtje naar de grens terug. De maan belicht Vlaanderen, duin en zee... Meer nieuws kunnen we welicht morgen weten... Nu is het nog te helder om de Duitsche schildwachten te verschalken. Maar zeker zullen er weer kustbewoners vluchten naar 't veilige Nederland. Te Gent. Men schrijft uit Vlaanderen Dat de nood te Gent thans »schrikbarend« zou zijn, moet overdreven heeten. Er is armoede, zeer zeker honger wordt er echter nog niet geleden dit kan alleen hooge uit zondering wezen. De bemiddelingen van burgemeester Braun en van schepen Anseele hebben tot een naar omstandigheden redelijke regeling geleid. Door een comité van ver mogenden, dat zich het Groene Kruis noemt (la Croix Verte), wordt dagelijks in den Nederlandschen Schouwburg een voedzaam middagmaal verschaft, dat bestaat uit soep, vleesch en aardappelen, tegen den geringen prijs van 35 centimes. Niet alleen behoeftigen, ook personen uit den middenstand, die in gewone tijden haast welstellend mochten ge noemd worden, maken er wel gebruik van. De stad laat werken aan nieuwe darsen, ieder ploeg dagelijks vijf a zes uren, tegen matig loon, wat toch den nood helpt lenigen. Een belangrijk aantal gefortuneerden zijn te Gent gebleven, al zijn er ook vele uitge wekenen. In de werkhuizen van de bekende vlasspinnerij »La Lys* wordt gewerkt. Van de meeste huizen die verlaten zijn, worden de voornaamste tot kantoren of woonhuizen voor Duitsche autoriteiten ingericht. Wie terug keert en zijn huis bezet vindt, n.oet elders een onderdak zoeken. Het mooie gebouw van de Club des Nobles op den Kouter is bezet. Het Palace Hotel is in een ziekenhuis her schapen. Door een groot kachelfabrikant werden honderden kachels voor het front ge leverd, wat aanleiding gaf tot het bericht, dat er heelemaal geen kachels meer te krijgen zijn. De Duitsche bezetting te Gent dagteekent van Maandag 13 October de vroegere kom- mandaut generaal Junk, is sedert eenigen tijd vervangen door von Seckendorff. Een oorlogs schatting is niet opgelegd geworden Alleen moet de stad het leger onderhouden het ge tal Duitsche soldaten verschilt natuurlijk met den dag. Bovendien heeft de provincie haar deel op te brengen in de krijgsscbatting van 480 millioen, waar ieder der negen provinciën zijn deel in te betalen heeft. In de provinciale raadszitting, die onlangs werd gehouden, heeft deze zaak aan de orde gestaan, en, naar ver luidt, is die ook door t.usschenkomst van een financieele instelling geregeld. De stad heeft ook pas een boete van 100,000 Mk. (waarvan 20,000 in goud) moeten betalen wegens het breken van een telefoondraad, waar de gemeente aansprakelijk voor gesteld is. De stad heft nu ook een belasting op de ongetrouwde burgers, en wel ongeveer als volgtburgers van 27 tot 30 jaar betalen ca. 5 frs., die van 30 tot 40 ca. 10 frs., die van 40 tot 50, 15 tot 20 francs. Er zijn verder opcentimes al naar de waarde van het bewoonde huis. Met de belasting op de celibataires heeft men vooral de kloosters willen treffen sommige betalen een gezamenlijk bedrag van 200 a 300 francs. De populairste man van Gent is Edward De kinema's lokken vele bezoekers die van Vooruit wel 't meest (de plaatsen ad 25 centimes en 15 centimes) verder zijn nog open de Cinéma Pathé, de Cinema des families, Oud-Gent, de Volks-cin ema enz. Een Fransche luchtbalion in Öuitschland neergekomen. FRANKFURT a/d. MAIN, 1 Jan. (Wolff.) De Frankfurter Zeitung verneemt uit Koblentz Gisterenavond is op het terrein van de mijn Idylle bij Kruft een Fransche bestuurbare luchtballon gedaald. Op de plaats van de landing vond men Fransche kaarten en instru menten, een signaalhoorn, een Duitsche en een Fransche vlag. Militairen hebben den ballon op een wagon geladen, die naar Koblentz gezonden is. De luchtballon was ongeveer 18 tot 20 M. lang en had een doorsnede van 45 M. Een schuitje zat er niet aan. Duitsche versterkingen. Versche Duitsche reserve-troepen worden nog voortdurend naar België gezonden Voor enkele dagen zijn er nog een groot aantal t3 Brussel aangekomen. Hun uitrusting en wapens waren van het allernieuwste model, doch de mannen waren meestendeels om en bij den vijftigjarigen leeftijd. In Vlaanderen worden de versterkings- en verdedigingsmid delen nog steeds verbeterd en vermeerderd. Uit Brugge verneem ik, dat aldaar aller lei maatregelen genomen zijn om de verken ningen der vliegers te verhinderen. Op den Haltetoren zijn reeds zeven mitrailleurs ge plaatst, alsook op andere hooge punten der stad. De vliegstations en Zeppelin-bergplaat sen der Duitschers worden voortdurend uit gebreid. Het luchtschip, dat z:ch te Etterbeek op het Manauwerplein bevond, werd naar eene andere landings, n. 1. naar Berchem St. Agathe gebracht, waar een nieuwe loods vau metselwerk en beton er voor vervaardigd werd. Volgens een laatste bericht zouden zich ie Zeebrugge ook een luchtschip en verscheidene watervliegtuigen bevinden. Tot deze ^miaatregelen en verplaatsingen zijn de Duitschers overgegaan wegens het aanhou dend achtervolgen en bombardeeren door de de vijandelijke vliegers. Een ingenieur van den waterstaat heeft een drietal weken gevangenisstraf gekregen om dat hij aan de Kommandantur te Brugge het plan der waterbewegingen en overstroomin gen rondom Brugge niet wilde uitleveren. Twaalf veldbakkerijen werden deze week uit Brugge naar het front gezonden. Een volk, 't is God geklaagd, Een volk van heil en zegen Door vuur en staal verjaagd Het vliedt langs al de wegen, De drommen golven voort, Langs al de wegen naar het Noord O Grens o Veiligheid Door duizend zachte handen Wordt ons een haard bereid. O Dapp're Nederlanden. Als grondgebied maar kleen, Als zielegrootheid gansch alleen Wie was voorheen zoo koen, 't Was als de volken zwegen, Niet één bewoog, maar toen Gingt Gij den Grijsaard tegen Naar 't Afrikaansche strand 't Blijft ook een daad, uw »Gelderland« Ons meer dan ooit verwant, O Holland want wij geven, U 't hart van Belgenland. Ons Vaderland zal leven De Leeuw die niet versaagt Ontvang dien eed van Vlaanderens Maagd. De Antwerpsche toonkunstenaar, A. Stordiau, heeft deze woorden van den Wlaamschen dichter op muziek gebracht. PETERSBURG, 4 Jan. (Telegraaf-Agent schap.) Het communiqué van den grooten generalen staf luidt Over het geheele front op den linkeroever van de Weichsel heeft een hevig artilleriege vecht plaats. Een poging der Duitschers, om op zekere punten in de streek van de Bzura voorwaarts te dringen bleef zonder succes. In den nacht van den 2en Januari ontdek ten wij, dat de Duitschere in de streek Koz- loff-Biskoupi over de Bzura waren getrokken. Daar wij den vijand bespied hadden bij een concentratie van verschillende strijdkrachten, omsingelde een van onze roemrijkste regimenten de Duitschers, viel hen met de bajonet aan en doodden in een gevecht van man tegen man, zonder een enkel schot te lossen, ver scheidene henderden manschappen. Slechts wisten hier en daar eenige manschappen zich het leven te redden door zich gevangen te geven. Tegen den middag, op den 2en Jan., viel een Duitsche infanteriebrigade onze stelling

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2