Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Nieuwjaar. No. 2536. Vrijdag 1 Januari 1915. 28e Jaargang UIT QN2E OMGEVING. Huogwatergetij te Ter Neuzen. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met o regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsiuimte- Redactie-adresNoordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterd a g jn O r g e n by den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Ook thans zijn wij weder aan het einde van een' tijdkring gekomen. St.-Sylvester is weer daar. Ieder jaar te midden van des levens rusteloos gewoel gunt de mensch zich eene spanne rust, om te over denken, wat het afgeloopen jaar aan lief en leed bracht. Het laatste zevental dagen des jaars, het wordt zoo ernstig, zoo liefelijk en weldadig tevens, ingezet door het luiden der Kerstklok ken, die herinneringen wakker roepen aan vroegere Kerstmissen, ook bij hen, die anders mochten leeren denken en voelen, dan ze het in hunne prilste jaren deden. De laatste avond des jaars, Oudejaarsavond, besluit waardig deze reeks. Het is een avond, dat ieder in gezelschap van anderen herdenkt, wat het jaar, dat welhaast voorbij is, in zijnen schoot verborg, of, eenzame in het leven, overstelpt hem de herinnering aan wat voor bij ging-. Ieder jaar is de ouderjaarsavond eene stonde, eene plechtige stonde, rijk aan overdenkings- stof. Al het droeve en het blijde, geluk en on geluk gaan aan onzen geest voorbij. We herinneren met dankbaarheid wat ons verheugde, met weemoed, wat ons smartte. We wijden een oogenblik aan de-dierbaren, die van ons gingen en we troosten ons in het bezit van hen, die bleven en met ons aanzitten, of vér van ons verwijderd, niet ver geten worden. We spreken over het groote gebeuren op het wereldtooneel, eD weten uit onze omgeving ook het kleinste ons voor den geest te roe pen. Wie zou den oudejaarsavond en zijne her inneringen, ze mogen nóg zoo smartelijk zijn, willen missen Als wij ons thans nederzetten om heel in het kort een overzicht te geven over het jaar 1914, dan is het niet zonder weerzin, dat wij een terugblik werpen op wat het welhaast afgesloten tijdperk ons bracht. Iedere dag en ieder jaar hebben hun eigen leed. Geen nieuwjaarswensch leidden wij reeds sedert jaren in, of we hadden te wijzen op wereldrampen, op droef gebeuren, dat mede gevoel wekte op het gansche wereldrond. Maar daarnaast kon ook telkens gewezen worden op heerlijke daden van zelfopoffering, op uitvindingen en ontdekkingen, die eene eere voor de menschheid waren, op bewijzen van naastenliefde, op veel, dat het leven schoo ner en gelukkiger kon maken. Ook oorlogen en opstanden helaas, hadden de drie vervlogene jaren ons gebracht. De Balkanoorlogen leerden ieder die een nieuwsblad las (en wie kan dat tegenwoordig niet?), dat er nog staten waren, die een geschil beslechtten op eene wijze, die niet strookt met de beschaving, die we deelachtig geworden waren. Schril, in tegenstelling [met het werkelijk gebeuren, hebben reeds eenige malen de Kerst klokken geluid. Maar zoo schril, zoo hartverscheurend als het gelui geklonken heeft bij de herdenking van Christus' geboorte in het jaar 1914, is het nimmer te voren geweest. Zoodra wrj de balans opmaken van het welhaast vervlogen jaar, neen, ook voordat wij ods tot herdenken zetten overzien we, ook zonder het te willen, een zee van jammer en ellende. Een berg van smart, van onmenschelijkheid, rijst voor ons op en belemmert het uitzicht over het goede, dat ook dit jaar ons in het begin nog bracht. Europa in vuur en vlam sommigen hebben het gevreesd, velen op beter gehoopt verreweg de meesten het nimmer vermoed. En nu geen stad of dorp, geen gehucht of eenzame hoeve, of ieder weet het, ieder ver neemt het, dat het geen booze droom, maar droeve werkelijkheid is. Bij deze alles vernielende uitbarsting van de vulkaan, die reeds zoo lang in de verte rom melde. zon men andere gebeurtenissen, die toch belangrijk genoeg zijn, gememoreerd te worden, welhaast vergeten en ons overzicht van het jaar 1914 zou een kroniek van den grooten Europeeschen oorlog worden. Een scheepsramp als die van de Empress of Ireland, waarbij, als vroeger bjj de Titanic, een groot aantal menschenlevens verloren gingen wie hoort er nog over spreken En toch haalde de dood ook hier zijn oogst in het jaar 1914 binnen. In het sombere en achterlijke Albanië ver vulde een aantal onzer officieren een vredestaak. Het geweldige werk om in dezen staat orde en rust te brengen, waartoe een man Sals majoor Thompson misschien ware in staat geweest, faalde, niet het minst door de intri ges der op elkander naijverige groote mogend heden en de grootste hunner, majoor Thompson, is als offer gevallen. Anderen zjjn gevangen genomen, maar ge lukkig zijn allen thans weder in ons vrede lievend land terug. In Mexico woedt de binnenlandsche oorlog minder hevig, al is de rust nog niet weerge keerd. De groote machtige gebeurtenissen zoo nabij, hebben de belangstelling voor wat geschiedde in dat verre en voor velen onbekende land, gedoofd. In verschillende deelen van ons Indië hearschte onrust. Hie'" en daar braken opstan den uit. De Gouverneur-Generaal Idenburg, die zijn ontslag gevraagd had, is voorloopig aangebleven, tot rustiger tijden zijn aangebroken. In het begin des jaars had een opstand in Portugal plaats tot omverwerping der Repu bliek. De opstand in Transvaal mag als een uitvloeisel van den Europeeschen oorlog beschouwd worden en schijnt voor een goed deel bedwongen. De Katholieke kerk kreeg een nieuw hoofd, terwijl op vier tronen persoonsveranderingen plaats hadden. De oude koning van Roemenië ging heen te midden van het krijgsrumoer. Het Panamakanaal, een werk," dat den bouwer eert, waar reeds in 1913 eenige schepen passeerden werd, dit jaar ofEciëel geopend. Men zou dit schoone monument van men- schelijk kunnen en willen bijna over het hoofd zien in de catastrophe, die wij thans doormaken. terwijl rondom ons de oorlog woedt, is Scott bezig met zijne Zuidpoolexpeditie. Hij en zijne gezellen wagen hun leven in dienst der wetenschap en verrichten een arbeid schooner dan ooit eenige oorlog kon leveren. Het drama van Serajewo deed den mee- doogenloozen krijg uitbreken, die thans over Europa woedt. Het was niet de oorzaak. Het was slechts de aanleiding, maar al te gretig aangrepen. Het werd slechts gebruikt om de brandstof te doen ontvlammen, sinds maanden, sinds jaren opgehoopt. Oostenrijk verklaarde Servië den oorlog, Duitschland aan Rusland en Frankrijk en daarna Engeland aan Duitschland en Oostenrijk. Ziedaar een strijd ontketend, die een schand vlek is voor dezen tijd, voor onze beschaving Turkije voegde zich bij Duitschland, Japan steunde in China Engeland. Zullen nog meerderen zich mengen in den strjjd Zal ook Portugal, zal Italië ingrijpen en het oorlogswee nog over grooter gebied woeden Wie zal het zeggen W at ongelukkig, wat verschrikkelijk is, reeds dadeljjk bij het uitbreken van dezen onmenscheljjken krijg werden twee onzijdige staten Luxemburg en België door vijandelijke legers betreden. De mobilisatie onzer troepen wekte ook in het buitenland bewondering. En hoeveel materiëel nadeel er geleden wordt, hoeveel persoonlijke lasten ook zijn opgelegd, wij hebben werkelijk stof tot dank baarheid. Wij, in onze plaats, we hebben herhaalde lijk het sombere kanongedreun gehoord, we hebben den vlammengloed van Antwerpen gezien, we zijn tot in den nacht wezen kijken naar het voorbijtrekken der Hollandsche troe pen naar de grenzen, we hebben de treinen vol met vluchtelingen zien arriveeren, we hebben (en dat is misschien wel het onver- gankelijkste momentin onafzienbare rijen Belgische, Engelsche en Fransche soldaten zien doorgaan en zelfs hier een wijle ver blijven, voordat ze werden doorgezonden naar de interneeringskampen. Wij, zoo nabij de grenzen, we hebben den oorlog nabij gezien, er een beeld, hoewel een zeer onvolledig, van gekregen. Eenig idee hebben we gekregen van de namelooze ellende. I Wie onder ons menschen zijn en te oor- j ueelen weten met reden, zij zullen hun me degevoel niet het zwijgen hebben opgelegd. treurig is deze oudejaarsavond. De oorlogs- klank doordreunt de wereld. En toch bij de intrede van een nieuwen tijdkring past ons bemoediging, hoop. 4Vat wjj in het algemeen mogen wenschen bij den ingang van het nieuwe jaarhet is een spoedige vrede, die elke verwerving van nieuw gebied, elke onderdrukking en reden tot nieuwe verwikkelingen uitsluit. Voor ons land hopen wij in 1915, evenals tot hiertoe, gespaard te blijven voor de verschrikkingen des oorlogs. En op grond van wat we zagen, mogen wij niet zonder moed den nieuwen tijdkring intreden. Hulde past ons, past ieder aan onze regeering, bovenal aan onze Koningin, die toonde een hart te hebben, toen ze de troepen aan de grenzen, toen ze de vluchtelingenkampen be zocht, hulde aan onze soldaten, op wie het oog des vaderlands vertrouwend is gericht, hulde ook aan het volk in al zijne geledingen, aan alle partijen, waar ieder gereed staat zijn offer te brengen voor het behoud onzer on afhankelijkheid, voor de onschendbaarheid van haard en erve En na deze hulde en met het bezielend beeld onzer nationale eenheid voor oogen, durven wij ook thans onzen nieuwjaarswensch spreken. Ieder, maar vooral u, trouwe lezer en le zeres van ons blad, wenschen wij van harte geluk bij het ingaan van het nieuwe jaar. Minder dan voorheen heeft de politiek ge sproken. De godsvrede werd in ons land, ook in onze streek (denk om de vacature in de Provinciale Staten) bestendigd. Toch mo gen wij uw steun, uw krachtigen steun in roepen voor de dagen, die nog komen. Zij er een stilzwijgende wapenstilstand, het oogenblik komt, dat ook bet beginsel zijne rechten herneemt. Thans verheugen we ons in de eenheid des volks en zoeken daarin onze kracht. Het oogenblik komt, dat we krachtig optreden voor ons beginsel, voor de richting, die ons heilzaam lijkt. Met vertrouwen op de toekomst gaan we 1915 in. Ondanks alles: hoopvol het nieuwe jaar ingetreden. Heil en voorspoed aan u allen, ook nu En het land, dat buiten de groote politieke kwestie's staat, zooals ons land, zooals Dene marken en andere kleine staten er buiten staan, dat land is door vreemde krijgslieden bezet, is voor een groot deel verwoest en uitgeplunderd, heeft van alle staten wel het meest geleden. Van de Adriatische Zee tot de Scheids, van de Noordzee tot in Polen woedt de strijd met ongekende hevigheid. Millioenen zijn gevallen, millioenen voor het leven verminkt, onschatbare kunstwerken vernield, dorpen verbrand, velden platgetrapt. Onafzienbaar is de ellende, teweeggebracht. Wat een Kerstfeest voor vele gezinnen, wat een oudejaarsavond in zoo talrijke wo ningen Hoe lang nog Voor ons land liet het jaar 1914 zich op gebied van landbouw en veeteelt, handel, scheepvaart en nijverheid gunstig aanzien, 1914 beloofde een goed jaar te worden, ook voor onze streek, bovenal voor onze plaats. De oorlog heeft al die hoopvolle verwach tingen teleurgesteld. Landbouw en veeteelt geven geen stof tot klachten, maar overigens heeft onze welvaart bedenkelijk op verschillend gebied geleden. De werkeloosheid trad vroeg in en is ont zaglijk grooter dan zij vroeger was. „?ene. berinnering aan de oorlogsleening 47.) millioen gulden is genoeg om aan te toonen wat ook ons de oorlog kost, al zijn we er nog buiten. Voor ons zijn er lichtpunten. Dat wij tot nog toe voor de rampen des oorlogs gespaard bleven, stemt tot dankbaarheid. Met kracht en bsleid heeft otjze regeering het^schip van staat gestuurd, waarvoor iedere partij haar hulde brengt. Het Nationaal Steuncomité, daarin bijge staan door de regeering doet al het mogeiijke om de gevolgen der werkeloosheid te ver minderen. Ons land is een toevluchtsoord geweest voor honderdduizenden naburen, die genood zaakt waren eigen hof en haard te verlaten. Veel is gedaan om hun het lot der balling schap dragerlijker te maken. Ook bij de overkomst der geïnterneerden verloochende zich de aloude Hollandsche ljef- dadigheidszin niet. Krachtig trad de regeering op tot beteuge ling der smokkelarij aan de Duitsche grens, krachtig ook deed ze zich gelden, waar onze buitenlandsche scheepvaart belemmering on dervond. Niet minder krachtig deed ze zich gelden ter voorkoming van crississen in ons land zelf. In 1914 werden door de Centrale 84 nieuwe aansluitingen gemaakt. In 1913 be droeg dit cijfer 60. Behalve de openbare ver lichting waren op 31 Dec. 1.1. 434 verbruikers aangesloten voor licht en kracht. Het aantal motoren bedroeg 32, met een gezamendlijk vermogen van 81 paardekracht, ventilateurs niet meegerekend. AXEL. Te Delft slaagde voor het examen akte handteekenen 1. o., dhr. Joh J. Hoebè, alhier. T ot onderwijzer aan de openbare school te Graauw is benoemd de heer A. J. Schieman te Axel. DAGEN. Voorm. Nam Vrjjdag 1 Zaterdag 2 Zondag 3 Maandag 4 Dinsdag 5 Woenstf,straat. Donderfer Neuzen, Januari 1.32 2.10 2.44 3 21 j het cc>915. TIP-TOP. Snelfotografie, 1.51 2.27 /let TER NEIIZEM1 VOLKSBLAD.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1