Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. ITieuwjaarswenschen. Onze afvaardigde en de Visschers. Van het Westelijk oorlogstooneel. No. 2535. Woensdag 30 December 1914. 25e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: Per B maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 oent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telcf. Interc, No IS. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Evenals het vorige jaar zal ook dit jaar de gelegenheid worden opengesteld op den Nieuwjaarsdag zijn compliment van den dag te brengen aan Familie Begunstigers en Vrienden. Voor slechts 30 cent worden deze adverten- tiën geplaats, Spoedige opgaaf wordt beleefd verzocht. DE UITGEVER. In de Openbare vergadering van den 21 December j.l. heeft onze afgevaardigde ae gelegenheid gehad zich een waren vriend onzer visschers te toonen. Wij weten, dat onze afgevaardigde het plan had opgevat een lange redevoering te houden over den treurigen toestand waarin vele visschers, vooral de oestervisschers verkeeren, in verband met den oorlog. De heer PATIJN echter hield een zoo uitnemende rede, over hetzelfde onderwerp, dat onze afgevaardigde kon volstaan met zich er bij aan te sluiten. Wij wijzen er op, dat de heer Patijn tot dezelfde politieke partij behoort onze afgevaardigde. Iutusschen had onze afgevaardigde toch de gelegenheid nog op een punt te wijzen, waarop door den heer Patijn de aandacht niet was gevestigd. Het betrof de uitsluiting van visschers. bij de aanstaande verloting, wanneer zij de verschenen pacht niet hadden voldaan. Wij vernamen met genoegen, reeds uit de bla den dat Jaan dat voornemen nu geen gevolg zal worden gegeven, en thans besloten is, ook die visschers toe.te laten, die de verschenen pacht niet hebben voldaan. Wij laten hieronder volgen hetgeen de handelingen ons, over hetgeen onze afgevaar digde zeide, meedeelen De heer DE MURALT Mijnheer de Voor zitter Ik had aanvankelijk het voornemen ook het woord te voeren over de seheipdier- visscherij in Zeeland, maar na hetgeen de ge achte afgevaardigde uit Zierikzee zoo voor treffelijk daarover in het midden heeft ge bracht, kan ik hierover zeer kort zijn en mij in hoofdzaak bij hem aansluiten. De Minister houde het mij ten goede dat ik nu een punt ga aanroeren dat niet in de stukken is behandeld. Er is aan ver schillende visschers in Zeeland medegedeeld, dat zij aan de nieuwe verpachtingen niet kun nen deelnemen, wanneer niet vaststond dat zij de de verschenen pacht hadden betaald. Althans zij die, indien zij hadden gewild, wel zouden hebben kunnen betalen, zullen worden uitgesloten. Nu verkeeren tal van arme vissehers in de onzekerheid of zij aan die verschillende verpachtingen zullen kunnen deelnemen, en ik weet dat er reeds zijn, die hun toevlucht dachten te zoeken bij woekeraars, van die soort waarover de geachte afgevaardigde uit Hoorn het gehad heeft, om de pachtsom van f 30 en meer bij elkaar te krijgen. Indien mijn inlichtingen juist zijn, zou ik den Minister willen vragen allen zonder on derscheid voor de loting en de inschrijving toe te laten, ook zjj die niet de verschenen pacht op tijd hebben voldaan en een ander voor ditmaal niet te laten afhangen van het al of niet aanwezig zijn van het onver mogen tot betaling, dat zoo moeilijk uit te maken is. De visschers, vooral de armen onder hen, verkeeren in angst dat zij niet in de gelegenheid zullen worden gesteld tot mededinging. De heer TREUB antwoordde op de opmer- kiug van onze afgevaardigde ais volgt De heer TREUB Wat betreft hetgeen de heer de Muralt mij heeft gevraagd over een aanschrijving, die gedaan zou zijn en volgens welke al degenen, die hun pacht niet zouden hebben betaald, niet zouden kunnen mede dingen bij de verloting, Mijnheer de Voor zitter, ik weet niet op het oogenblik of deze aanschrijving is gedaan, maar wanneer zij is gedaan, dan wil ik dit zeggen, dat ik dan de opdracht zal geven, dat degenen, die hun pacht niet hebben betaald, onder deze bijzon dere omstandigheden niet mogen worden uit gesloten, tenzij bewezen kan worden, dat niet onmacht, maar onwil in het spel is. Dat laatste voorbehoud moet natuurlijk gemaakt worden. Zooals wij boven reeds opmerkten, zullen nu alle visschers ook zij die niet de versche nen pacht betalen, toch tot de nieuwe verloting worden toegelaten. DE OORLOG. Officieele communiqué's. PARIJS, 25 Dec. (Reuter). Het communiqué van hedenavond 11 uur meldt: Wij hebben een weinig terrein gewonnen op het front bij Nieuwpoort. Wij sloegen een aanval der Duitschers bij Lens af en veroverden weder 'n loopgraaf bij Puisaleine. Niettegenstaande verscheidene te genaanvallen wisten wij ons op het veroverde terrein te handhaven. Een hevige nachtelijke aanval der Duitschers in de Vogeezen had geen succes. PARIJS, 26 Dec. (Reuter). Het communiqué meldt Op het front van de zee tot aan de Lys had een zwak artillerievuur plaats. De mist belem merde de krijgsoperaties. Bij Lihons ging een op den vijand veroverde loopgraaf verloren, maar werd opnieuw ver overd, na een levendig gevecht. In de streek van Perthes bracht onze artil lerie de vijandelijke batterijen tot zwijgen, die de dezer dagen door ons veroverde loopgraven beschoten. Drie tegenaanvallen der Duitschers werden hier afgeslagen. In den Opper-Elzas maakten wij aanzienlijke vorderingen. Voor Cernay bereikten wij den zoom van 't woud op de heuvels ten Westen der stad. Daar handhaafden wij ons, ondanks verscheidene tegenaanvallen. Wij bezetten As- pacb, en den voet der hoogten die Carspach in het Westen beheerschen. BERLIJN, 26 Dec. (Wolff-bureau). Officieel wordt hedenmiddag door het opperste leger bestuur uit het groote hoofdkwartier medege deeld Bij Nieuwpoort zijn in den nacht van den 24en op den 25en Dec. de aanvallen van de Franschen en Engelschen afgeslagen. Het verloop der gevechten bij Festubert met Indische en Éngelsche troepen is pas heden te overzien. 19 officieren, 819 kleurlingen en Engelschen werden gevangengenomen en 14 machinegeweren, mijnwerpers, zoeklichten en ander krijgsmateriaal werden buitgemaakt. De vijand liet meer dan drieduizend dooden op het slagveld achter. Een wapenstilstand, die door de Engelschen was verzocht ter begraving van de gesneuvel den, werd toegestaan. Onze verliezen zijn betrekkelijk gering. Bij de kleinere gevechten in de streek van Lihons, ten Zuid-Oosten van Amiens en Tra- cyle-val en ten Noord-Oosten van Compiègne maakten wij ongeveer 200 gevangenen. In de Vogeezen, ten Zuiden van Diedols- hausen en in den Boven-Elzas, ten Westen van Sennheim, evenals ten Zuid-Westen van Altkirch, kwam het gisteren tot kleinere ge vechten. De toestand bleef daar onveranderd. Den 20en Dec. des namiddags wierp een FraDSche vlieger negen bommen op het dorp Inor iarr. Montmédy, kant. Stenay) ofschoon zich daar slechts hospitalen bevinden, die zoodanig zijn gemerkt, dat zij ook voor vliegers goed zijn waar te nemen. Er werd geen noe menswaardige schade aangericht Als antwoord op deze daad en op 't onlangs plaats gehad hebbende bommenwerpen op de open, buiten het operatiegebied liggende, stad Feiburg, werden hedenmorgen op eenige plaatsen die in de stelling van Nancy liggen, door ons bommen van middelmatig kaliber geworpen. Festubert is gelegen een weinig ten Noorden van Béthune, halfweg tusschen deze stad en La Bassée. Den 20en dezer veroverden de Duitschers een stelling ten Oosten van Fe stubert en Vrijdag slaagden zij er in een ge deelte der verschansingen, dat nog in handen der Engelschen was gebleven, te bezetten. Het is op deze beide operaties, dat boven staand communiqué betrekking heeft. Een Duitsche vliegmachine boven Sheerness. LONDEN, 25 Dec. (Reuter). Het ministe rie van Oorlog meldt, dat een vijandelijke vliegmachine heden om half een op groote hoogte boven de stad gezien werd. Een En- gelsch aviateur boud den strijd met den vijan delijken vlieger aan die na drie of viermaal getroffen te zijn, naar zee verdreven werd. LONDEN, 26 Dec. (Eigen telegram.) De zware mist en de windstilte stelden Vrijdag een Duitsche vliegmachine van het Albatros type, bemand met 2 personen, in staat, om aan het oog der Éngelsche kustwachters te ont snappen. Toen de nevel optrok, werd de vijand bo ven Sheerness ontdekt, waarop hij opnieuw uit het oog werd verloren. Vervolgens werd de machine voor het eerst weer waargenomen te Gravesend. Blijkbaar was Londen het doel der vijandelijke vliegers. De machine bereikte Erith, waar zij naar de Theems daalde en die volgde. Intusschen waren drie Éngelsche vliegers in hunne machi nes opgestegen, die de Duitschers over het graafschap Essecx heen naar zee joegen. Op verscheidene punten zagen groote volksmenig ten, hoe de granaten der kanonnen tot afweer van luchtschepen, vlak bij de Albatros barst ten, en tevens, hoe de Duitschers schoten wis selden met de hen achtervolgende vliegers. De Duitsche bestuurder bleek uiterst be kwaam. Twee Éngelsche vliegers, die boven hem vlogen, drukten hem naar omlaag, naar de derde Éngelsche machine, die met een snel vuurkanon was bewapend, maar de bestuur der van de Albatros wist zoo handig te manoeu vreeren, dat bij het voor zijn achtervolgers zeer moeilijk maakte te schieten zonder elkaar te raken. Toen het zeker scheen, dat de Albatros land waarts, naar Kent gejaagd werd, kwam de mist weder opzetten. De Duitscher maakte daar gebruik van, door dadelijk zeewaarts te vlie gen, vlak op de hielen gezeten door de 3 Én gelsche vliegers, waarbij zich nog eenige ande ren hadden gevoegd. Tusschen Sheerness en Southend vlogen dezen oostwaarts, om den Duitscher den terug tocht of te snijden, maar deze ontkwam in den dichten nevel. De achtervolgers keerden veilig naar hun loodsen terug. LONDEN, 25 Dec. (Reuter). De inwoners van Southend zaten juist aan het Kerstmaal, toen zij een geweldig geweervuur hoorden. Duizenden snelden naar de klippen en zochten de lucht af met verrekijkers. Zij zagen twee vliegmachines, die zich op groote hoogte en snel voortbewogen over de monding van de Theems in de richting van de Noordzee. Gemeld wordt, dat te Sheerness drie vlieg machines de Duitsche vliegmachine van ter zijde trachtten aan te vallen. Een aanval op de luchtschiploods bij Brussel. LONDEN, 27 Dec. (Reuter, part.) Donder dag 1.1. heeft commandant Davies van den marine-vliegdienst, volgens een mededeeling van de Éngelsche admiraliteit, in een twee dekker een bezoek aan Brussel gebracht, met het doel om 12 bommen op de luchtschip- loods waarin, naar het heette, een Duitsch Parseval-luchtschip lag, te werpen. Er wer den 10 bommen gegooid, maar wegens den rook die uit de loods opsteeg, was de uit werking ervan niet te zien. BERLIJN, 27 Dec. (Wolff.) Ambtelijk: De Londensche Daily Mail bevat een 23 dezer uit Duinkerken gedagteekend bericht volgens hetwelk vliegers van de bondgenooten op een nieuwe luchtschiploods 12 bommen hebben geworpen en de loods in brand deden gera ken. Het is juist, dat gedurende de laatste dagen vijandelijke vliegers bommen hebben geworpen. Een luchtschiploods hebben zij echter niet beschadigd. BERLIJN, 27 Dec. (Wolff.) Ambtelijke mededeeling van hedenochtend uit het groote hoofdkwartier ln Vlaanderen is gisteren niets van beteekenis voorgevallen. Hedenochtend vertoonden zich Éngelsche schepen. Ten noordoosten van Albert heeft de vijand een vergeefsche voorwaartsche beweging naar La Boiselle ondernomen, waarop heden in de vroegte met succes een tegenaanval van onze troepen is gevolgd. Aanvallen der Franschen in het land van Meurissons (Argonne) en ten zuidoosten van Verdun leden schipbreuk onder ons vuur. In den boven-Elzas hebben de Franschen aanvallen ondernomen op onze stellingen ten oosten van de lijn Thann-Dammerkirch. Alle aanvallen werden afgeslagen. In de eerste uren van den nacht had de vijand zich meester gemaakt van den belangrijken heuvel ten oosten van Thann. Hij werd daar door een krach- tigen tegenaanval echter weer verdreven. De heuvel bleef vast in ons bezit. PARIJS, 27 Dec (Reuter.) Het officieele bericht van hedenmiddag maakt melding van langzame vorderingen van de bondgenooten. Een Duitsch bestuurbaar luchtschip heeft tien bommen op Nancy laten vallen, zonder dat daarvoor militaire redenen bestonden. Fransche vliegtuigen hebben daarentegen bommen ge worpen op een van de stations van Metz, waar men het voorbijgaan van treinen had gerap porteerd, en op het kamp te St Privas bij Metz. PARIJS, 27 Dec. (Reuter.) Volgens een officieele mededeeling zijn op 24 dezer in Duit sche loopgraven in de streek van Perthes ver- meesterd 2 machinegeweren, verscheidene op voertuigen opgestelde belegeringskanonnen, een mijn werper van 245 m.M., een 50 m M. kanon met gepantserden koepel en een 37 m.M. kanon. Men kan zich uit deze opsomming eenige voorstelling maken van de organisatie van de Duitsche verdediging. De strijd aan de Yser. LONDEN, 28 Dec. (Reuter's bijzondere dienst) De Daily Mailt verneemt uit Moord- Frankrijk, dat als resultaat van vijf dagen voortdurende sappen-arbeid de Belgen 2000 Duitschers gevangen namen bij Lombaertzijde, door een flankaanval op de loopgraven die de Duitschers blootgesteld lieten nadat zij uit de vooruitgschoven stellingen bij Nieuwpoort waren verdreven, door de Britsche vloot.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 1