Van het Oostelijk oorlogstooneel. uït""olt2e omgeving. Burgerlijken Stand. Hüogwatergetij te~Ter Neuzen. n 1 Da toestand is thans aanmerkelijk verbeterd, doch van terugkeerende burger- en priester- krijgsgevangenen gewordt ons de mededeeling, dat hun lot in den aanvang slecht, zeer slecht was. Onvoldoende voeding, slecht logies en wree- de mishandelingen, ziedaar de klachten, die allen eenstemmig over den toestand uiten. Verscheidene ouden van dagen, die in de laat ste weken zijn teruggekeerd, dragen nog de litteekenen hunner mishandelingen en zijn als t ware nog half versuft van al hetgeen zij daar te verduren hadden. Hulp voor enkele dagen. Voor Dendermonde is onverwacht, van £11- gelsche zijde naar men meent, hulp in geld en levensmiddelen opgedaagd. Toch heeft de burgemeester verklaard dat, met de provisies, die tegenwoordig ter zijner beschikking staan, de stad slechts ruim drie weken kan voort leven. ater Kutten, de bekende Belgische leider der Kath. Sociale beweging zal, naar de Tijd verneemt, in onderhandeling tredem met 'de Engelsche, ransche en Belgische regeeringen, opdat Dendermonde den meesten steun"zal ontvangen, daar het de stad is, die het meest geleden heeft van den oorlog. Om de herhaling van reeds voorgevallen ongelukken door muurinstortingen van de geruïneerde huizen te vermijden, doen de Duitschers al de bouwvallige muren omver werpen. Een fabrikant bij Lebbeke, een dorp uit den omtrek van Dendermonde, heeft meege deeld, aat de Duitschers beloofd hebben hem in de mogelijkheid te stellen, het werk te hervatten in zijne halfverwoeste fabriek, maar dat alle producten uitsluitend voor den invoer in Duitschland zullen bestemd zijn. Fabri kanten uit andere steden van België doch verklaringen in gelijken geest. Uit Brussel. Een onzer berichtgevers meld: Sinds enkele dagen krijgen hier noch de neutrale buitenlanders, noch zelfs die Duit schers of onderdanen der met hen verbonden staten paspoorten voor Nederland, tenzij ze een verklaring teekeneu, dat zij zich zooiang de oorlog duurt en Nederland neutraal blijft, verplichten niet weer naar België terug te keeren en in Nederland te blijven. De te tee kenen formule bevat tevens de zinsnede, dat zij verklaren te weton, dat zij zich bij even- tueelen terugkeer aan straffen bloot stellen. Belgen krijgen al sinds eenigen tijd geen paspoorten meer voor Nederland, 'behalve bij hooge uitzondering (indien zij zich met den invoer van levensmiddelen bezighouden ten behoeve van het centraal voedingscomité). Uit Antwerpen, De correspondent van het Hlb. schrijft Het gerucht loopt hier, en wint ook meer en meer veld (al kan het niet met volstrekte zekerheid worden bevestigd), dat de Duitsche autoriteiten maatregelen nemen, om in de huizen, welke nog niet door hunne gevluchte bewoners betrokken zijn, officieren en man schappen onder dak te brengen. Met dit doel zou reeds een onderzoek begonnen zijn, en de groote heerenwoningen der boulevards en rijke wijken zouden het eerst aan de beurt komen. Menschen, die het zouden kunnen weten, en wien ik daaromtrent eenige vragen stelde, gaven mij den indruk alsof zij eigenlijk niets wisten, of wel alsof zij zich liefst nog niet wilden uit laten. Alleen vernam ik dat men eerstdaags meer dan 80,000 man nieuwe troepen te Ant werpen mocht verwachten, ter vervanging van degenen die in de laatste dagen de stad ver lieten, waarschijnlijk in de richting van het Vlaandersche front. Wat ik echter beslist mag tegenspreken, is het bericht, dat ook door Hollandsche bladen werd opgenomen, als zouden de scholen voor inkwartiering in orde worden gemaakt. De scho en blijven geopend en het onderwijs zal, voorloopig althans, niet onderbroken worden. Ik kan ook nog mededeelen dat het gerucht omtrent heusche vechtpartijen tusschen Beier- sche en Pruisische troepen blijft loopen Het oproer zou werkelijk hebben plaats gehad in de falcon kazerne. Andere ooggetuigen houden vol dat men te Beveren en te Duffel talrijke Beiersche soldaten met de handen op den ru» gebonden heeft zien wegbrengen. Men zou in de stad ook Beiersche soldaten hebben gezien die het portretje van Koningin Elisabeth op de borst droegen... Een paar dagen geleden werden hier ook een vyftigtal krijgsgevangen Belgische lanciers over de Meir gebracht. Het volk juichte hen toe. Op de vraag waar ze vandaan kwamen, riep er een >Van ThieltMaar dit antwoo.d bezorgde den soldaat vanwege den Duitschen onderofficier een barsche opmerking. Nader seint onze berichtgever De geruchten omtrent inkwartiering van Duitsche soldaten bjj Antwerpsche ingezetenen fken sterk overdreven te zijn. Een onder zoek is wel gedaan door de politie omtrent de onbewoonde huizen, maar alleen die van tien of twaalf vertrekken komen in aanmerking. Alleen die officieren, welke niet verlangen in hotels te logeeren, zullen daar worden onder gebracht. Eenige officieren namen hun intrek bij gegoede burgers, echter na onderlinge over eenkomst, daar dit geenszins verplichtend is. Ik verneem nog, dat de meelvoorraad nog voldoende is om de bevolking gedurende 15 dagen te voeden. Een nieuwe mengeling zal den bakkers worden opgelegd. Volksvoeding in Duitschland. Het voedingsvraagstuk schijnt in den laat- sten tijd de Duitsche autoriteiten eenige zorg te veroorzaken. Op kleinigheden wordt gelet en van hooger hand de oodige wenken en raad gegeven. Thans weder heeft een der Pruisische spoor wegdirecties de volgende officieele mededeeling ter kennis van haar personeel gebrachtMet het oog op het vraagstuk der volksvoeding, vestigen wij in dezen tijd nogmaals in 't bijzon der de aandacht op het fokken van klein vee. Behalve het nut van het fokken van klein vee, is ook de hoenderteelt, vooral met het oog op de eierenopbreugst van groot belancr te achten. Wij raden het personeel, dat vee of pluim gedierte houdt, dringend aan, hun veestapel niet van de hand te doen, slechts geheel vol wassen vee te slachten, terwijl zeer groote waarde is te heehten aan het behoud van het fokvee. Het bombardement der Engelsche kust. Officieel wordt meegedeeld dat 82 personen werden gedood en 250 gewond bij het bom bardement van Hartlepoolvijf matrozen werden gedood en 15 gewond. De kruiser patrouille boorde de >Doon« bij Hartlepool in den grond. (De torpedojager »Doon« werd gebouwd in 1904. Het vaartuig had een inhoud van 550 ton, terwijl de bemanning 20 koppen telde.) De beschieting was veel ernstiger dan men eerst dacht. De correspondent van de »Times« zegt, dat geen van de opgewonden verhalen, die hij hoorde hem had voorbereid voor de grootscheepsche verwoesting die hij daar aan- schouwde, De Duitschers hebben blijkbaar met opzet hun vuur verdeeld om zooveel mogelijk te bestrijken. Ik heb honderden huizen terug gezien, die zwaar beschadigd waren, en nog eens honderden, waar de ruiten van waren gesprongen. De Duitsche kanonniers hadden het voornamelijk op de batterij gemunt, maar die is met geraakt. De huizen er achter en er naast echter zijn deerlijk gehavend. Een aardbeving had niet erger kunnen huishouden. Het zijn vooral de fraaie woonwijken dicht aan zee die 'hebben geleden. De winkelstraten zijn met of weinig gedeerd. De werkplaatsen nebben betrekkelijk weinig schade, de gasfa briek is er erg aan toe. Maar de schade is hier herstelbaar. Het hospitaal is wonderbaar lijk gespaard gebleven, alle huizen er om heen zyn getroffen. In de werkplaatsen en aan de havens gaat het werk gewoon door. De trams rijden en en de treindienst is normaal. Het eenige waar onder de ingezetenen nu lijden is het gedeel telijk gebrek aan gas. In de velden ziet men groote gaten, waaruit blijkt, dat er honderden granaten zijn afgeschoten. BERLIJN, 21 Dec. (Wolff.) Officieele ken nisgeving van vanochtend uit het groote hoofdkwartier In Oost- en West-Pruisen is de toestand onveranderd. In Polen wordt onze aanval op de stellino-en waarin de vijand front heeft gemaakt, met succes voortgezet. WEENEN, 20 Dec. (Wolff.) Een offi cieel communiqué d.d. 20 Dec. 's middags meldt In de Karpathen werd gisteren een vijande lijke voorhoede, die tot bij de rivier Latorcza doorgedrongen was, teruggeworpen. <De La torcza stroomt door de Karpathen ten Noord- (Josten van Muncaks). Ten Noord-Oosten van den Lupkower-pas (ten Oosten van Mezö Laborcz) ontwikkelen zich groote gevechten. Onze aanval op het front Krosno—Zakliczyn maakte overal vorderingen In de Biala-vallei drongen onze troepen door tot luchow (ten Zuid-Oosten van Tornow). De gevechten aan de beneden-Dunajec duren voort. In Galicië hebben de Russen met sterke legermachten opnieuw front gemaakt. In Zuid-Polen bereikten wij de Mida. BERLIJN, 20 Dec. (Wolff.) Officieel Uit net groote hoofdkwartier wordt d.d. 20 Dec. voormiddag door het opperste legerbestuur gemeld Van de Oost- en West-Pruisische grenzen valt niets nieuws te vermelden. In Polen deden de Russische legers een po ging zich in een nieuwe, van te voren gereed gemaakte stelling aan de Rawka (een zijrivier van de Bzara) en de Nida te handhaven. Zij werden overal aangevallen. WEENEN, 21 December. (Wolf.) Vanmiddag is officieel bekend gemaakt: In de Karpathen maakt ons offensief aan den bovenloop van de Latorcza goede vorderin gen. I en noordoosten van den Lupkower-pas, op het front ten noorden van Krosno—Tu- chow en aan den benedenloop van de Duna- jec wordt de strijd met groote heftigheid voortgezet. De toestand in Zuid-Polen is onveranderd. St. PETERSBURG, 21 Dec. (Pet. Tel.-Aer., Officieel bericht van den grooten generalen staf In de streek van Mlawa zijn de Duitschers teruggetrokken naar front Lutenburg—Nei- denburg. Op den linkeroever van de Weichsel heeft geen enkel meldenswaardig voorval plaatsge grepen. In Galicië is het Oostenrijksche offensief voorgoed gestuit door onze' troepen, wier atere krijgsverrichtingen een alleszins gunstig karakter hebben, Een der Oostenrijksche divisies, welke in de buurt van Dukla optrad, is overhoop ge worpen door een bajonet-aanval van onze troepen. De vijand liet 500 lijken achter. Tien officieren en meer dan 1000 soldaten zyn gevangen genomen. De pogingen van het garnizoen van Przemysl om door het front der belegeringstroepen heen te breken, zijn voorgoed verijdeld. Het garni zoen is met zware verliezen achter de ver sterkte linie teruggeworpen. Een beslissing die niet beslissend was. BERLIJN, 20 December. Wolffbureau). De »Norddeutsche Allgemeine Zeitung" schrijft over den strijd in het Oosten: »Het eindresultaat van den geweldigen slag in Polen is van hier uit nog niet te overzien? j ven wel verschaffen de officieele berichten uit het Duitsche groote hoofdkwatier en van den Oosten rij kschen generalen staf eenig in zicht op de draagwijde der krijgsverrichtingen, die zich thans in het Oosten afspelen. Men heeft geen in bijzonderheden tredende opgaveu noodig, om in te zien, dat in het uitgestrekte gebied van Noord-Polen tot in West-Galicië beslissende slagen gevallen zijn. Het met veel grootspaak aangekondigde Russische offensief tegen Silezië en Posen is niet alleen mislukt, maar 't Russische milli- oenenleger, dat dit offensief moest uitvoeren, is over het geheele front terruggedreven. Het eindresultaat der verderde operaties kan rustig afgewachting worden. Onder meesterlijke aanvoering verrichtten de Duitsche en Oostenrijk-Hongaarsche troe pen het hoogst denkbare. Hun uithoudings vermogen, dapperheid en op de spits gedreven offerzin hebben in de geschiedenis van dezen werkelijk heiligen oorlog de eene roemrijke bladzijde aan de andere roemrijke bladzijde gevoegd, en zullen onuit wischbaar in de he rinnering der menschheid voortleven, zoolang er nog gezonde menschenzielen zijn, in wie de geestdrift voor grootsche heldendaden niet kan uitdoven. Wij weten wel, dat zelfs na de volkon.en onderwerping der vijandelijke strijdkrachten, die thans nog verslagen moeten worden, de arbeid in het Oosten nog niet geëindigd zal zyn: er zal verderde, nog grootere inspanning noodig zijn, voordat het doel geheel bereikt is. In de tot dusverre plaats gehad hebbende gebeurtenissen van wereldgeschiedkundige be- teekenis ligt echter een zekere waarborg voor liet verloop van de bloedige botsing, die den verstoorders van den vrede voor alle komende fyden de lust zal ontnemen een zoo misdadig spel met het lot der volkeren te drijven. I egelijkertijd vormt het gemeenschappelijk stryden der legers van Duitschland en Oos- teuiijk-Hongarije een heerlijke zegepraal der wapenbroederschap Nog nooit zijn de bezwa- ïen tegen iederen oorlog van verbondenen zoo schitterend weerlegd, als in dezen oorlog, door het vast aaneengesloten staan der beide keizerrijken. Hou en trouwhiermede is in enkele woorden de geest gekenschets, die Duitschland en Oostenryk-Hongarije bezielt en hen in staat stelt een wereld van vijanden het hoofd te bieden. Een duel hebben zij voor oogen het doel aan hunne volkeren den weg naar vrije ont plooiing hunner krachten open te houden; eén wil bezielt hen de wil om ter vervulling hunner groote taak, zonder aarzelen alles op het spel te zotten. Door dezen geest znllen wy overwinnen. Oe opstand in Zuid-Afrika. Generaal Botha heeft, naar Reuter Donder- ij,,Ulfc faaPstad aan de Engelsche bladen meldde, als zijn meening uitgesproken, dat, nu de opstand in Zuid-Afrika voorbij was er geen vrees behoefde te bestaan voor een herleving der troebelen, Eén ding is echter, volgens Botba, voor alles noodig: dat Afri kaanders en Engelschen zich onthouden van woorden of daden, die de gevoelens zouden kunnen verbitteren. Ik ben er zeker van zeide otha, dat mijn Engelsche vrienden zullen begrijpen wat er gedaan moet worden wan neer ik hun zeg, dat aanhoudend afgeven op de opstandelingen jukt hen zou kwetsen, die, Jk weet het, de Engelschen niet wenschen te awetsen. Ik meen de Hollandsche Afrikaanders, aie hun best hebben gedaan voor het dempen van den opstand. Na er aan herinnerd te hebben, dat nog. niet vele jaren geleden deze Afrikaanders met de opstandelingen zijde aan zyde tegen de Engelschen gevochten hebben, zeide Botha De getrouwen hebben met hun strenge op vatting van eer een pijnlijken plicht volbracht en daar velen verwanten en vrienden onder de opstandelingen hebben, beschouwen zeden geheelen opstand als een betreurenswaardige zaak, waarover het gordijn zou moeten vallen met zoo weinig misbaar, zoo weinig dispuut en zoo weinig over en weer beschuldigingen als mogelijk is. Mij persoonlijk, zeide Botha voorts, hebben de laatste drie maanden de droefste ondervinding van mijn geheele leven gebracht. Hetzelfde kan ik van generaal Smuts en natuurlijk van alle leden der regeering zeggen. Sprekende over de diensten, door generaal omuts bewezen, zeide BothaNiemand kan ooit genoeg het groote werk waardeeren, dat generaal Smuts in deze geheele ongelukkige periode gedaan heeft. Dag en nacht is hij op zyn post geweest en zijn schitterend verstand, zyn kalm oordeel, zijn verbazingwekkende geestkracht en onversaagde moed zijn voor- deelen geweest van ontschatbare waarde voor de Unie in haar uur van beproeving. Naar men ons meldt heeft de inzame- Ime voor het vormen van fondsen voor werk- loozenkassen van de werklieden vereenigingen alhier, blijkens in de j.l. Vrijdag gehouden vergadering gedane rekening en verantwoor ding opgebracht 752,63, terwijl was uitge- j/20,17V,. kEr was dus een saldo van In veiband met het aantal leden werd hiervan uitgekeerd aan de afdeeling Ter Neuzen van de Chr. Nat. Werkmansbond voor 86 leden ƒ207.26. »De Vereenigde Handwerklieden» met 59 leden 103,63, de bootwerksvereeniging »Recht en Plicht» met 105 leden ƒ252,de Chr. Werklieden ver- Rom. 13 1 met 43 leden 103,63 en aan de Mannen vereeniging» 14,46, totaal 720,23, zoodat er in kas bleef ƒ12,23 ter wijl bij den penningmeester is opgedragen de maandelijksche en wekelijkscbe bijdragen te innen, die later op gelijke wijze onder"de vereenigingen zullen worden verdeeld. Vrijdag 25 December. (Ie Kerst<lag)~ Zaterd g 20 December (2e Kerstdag) TER NEUZEN. Huwelfjks-voltrekkingen. 17 Dec. Francois Dieleman 35 j jm. en Janna Dees, M J-, ja. Pieter Adriaan de Doelder, 22 j., im en Pieterneila Anna Geertruida Frederiksen, 22 i id. Geboorten 14 Dec. Adriaan en Melanie Maria! 6jU I^hter van Nicolaas Johannes Acke en p m la mv, Serflna Susanna, d. van Aloisius Gillion rheophiel van Hecke en Adriana Elisabeth van der Peul. 17 Dec. Maatje Catharina, d. van Cornells Mechielsen en Catharina de Kraker. Overlijden. 13 Dec. Auguste Robert Geissler, 50 j., weduwn. van Mathilde Neuhaus. 15 Dec! 1 er,rus Jacobus Casteleijn, 58 j., weduwn van Clementina De Graeve, echtg. van Euphrasia Leonia Maes. Melanie Maria Acke, oud 1 d., d van Nicolaas Johannes en Maria de Fouw. 17 Dec Richardus Jacobus Josephus van Dinteren, 4 m., z. van Cor nells Josephus en Marie Stephanie Geers. Adriaan Acke, 3 d., z. van Nicolaas Johannes en Maria de Fouw. DAGEN. Voorin. Nam. Woensdag 23 December 5.57 6Z22 Donderdag 24 6.47 7.15 Vrydag 25 7.45 8.16 Zaterdag 26 8.47 9.22 Zondag 27 9.55 10.28 Maandag 28 10.57 11.24 Dinsdag 29 11.51 NED. HERV. KERK. Ter Neuzen. Yoorm. 9'/, u. en nam. 2 u. Ds. A.Tim- merman. Sluiskq. Yoorm. 9>/5 u. dhr. L. Dek. NED. HERV. KERK. Ter fveuzen. 9y2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9>/s u., dhr. L. Dek. 1» 11 11 11 11

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 3