uit verdreven. Wij hebben daarbij een kanon, vijf machinegeweren» en twee mijnwerpers buit gemaakt, 270 Engelschen en Indiërs (waaronder 10 officieren) gevangen genomen. De 18 dezer bij Notre Dame de Lorette verloren loopgraaf hebben wij heroverd. In de streek van Souain er. llassigies (ten noordoosten van Chalens) hebben de Franschen gisteren verwoede aanvallen gedaan en waren op één punt tot onze voorste linie loopgraven doorgedrongen. Hun aanvallen zijn echter alle door ons vuur verijdeld. Vier Fransche offi cieren en 310 man zijn hier in onze handen gevallen. Een groot aantal gesneuvelde Fran schen ligt voor onze stellingen. In Argonne hebben wij een belangrijken beboschten heuvel bij Four de Paris genomen, drie machinegeweren en een revolverkanon buit gemaakt en 275 Franschen gevangen genomen. Buitengewone hevige aanvallen der Fran schen ten noordwesten van Verdun zijn vol slagen mislukt. De groote bedrijvigheid der Franschen op 't geheele front is te verklaren uit de vol gende op een gesneuveld Fransch officier ge vonden legerorder van Generaal Joöre: Le gerorder van 17 Dec. Sedert drie maanden zijn de heftige en tallooze aanvallen van den vijand niet in staat geweest door onze linies heen te breken. Overal hebben wij hem zege vierend weerstaan. Thans, nu wij met nieuwe troepen en oorlogsmateriaal zijn versterkt, is het oogenblik gekomen, on van zijn zwakte gebruik te maken. Het uur van den aanval is geslagen. Nu wij de Duitsche strijdkrach ten »in de schaak« hebben gezet, komt het er op aan ze geheel te vernietigen en ons and voorgoed van de indringers te bevrijden. Soldaten meer dan ooit rekent Frankrijk op uw moed, uw energie, uw wil om tot eiken prijs te zegenvieren. Gij hebt reeds overwon nen aan de Marne en de Yser, in Lotharingen en de Vogezen. Gij zult weten te overwinnen tot de volkomen triomf is bereikt.w.g. Joffre. PARIJS, 21 Dec. (Reuter.) Het officieele bericht van hedenmiddag 3 uur meldt, dat er niets van belang is voorgevallen in België, behoudens enkele vorderingen der bondgenooten in de streek van Lombaertzijde, St. Joris, ten zuidoosten van Bixschoote, en de bezetting van eenige huizen te Zwartelen. Tusschen de Leie en de Aisne hebben wij bezit genomen van het bosch nabij den weg van Aix Noulette naar Loustez en bezetten nu de heele eerste linie der Duitsche loop graven tusschen dezen weg en Notre Dame de Lorette ten Z.W. van Loos (bij Rijssel). De vijand heeft Atrecht beschoten. Ons zware geschut heeft de Duitsche loopgraven platgeschoten en twee zware kanonnen vernield nabij Stern, ten Z.O. van Carnoy en ten O van Albert. Ook heeft ons zware geschut de overhand gekregen in den omtrek van Reims. Ten N. van Beau-Séjour in Champagne hebben wij 1200 meter vijandelijke loopgraven genomen. Tusscben Argonne en de Maas zijn wij over het geheele front vooruitgekomen, vooral in de streek van Varennes, Gercourt en Béthincourt. Op den rechteroever van de Maas hebben wij terrein gewonnen ten N. W. van Brabant en in het bosch van Consenvoye. Verschillende berichten. BOULOGNE, 19 Dec. (Reuters spec, dienst). Sedert eenigen tijd komt hier 's nachts een trein aan, die geregeld 4 a 500 gewonden aanbrengt. De Britsche zware artillerie is in gevecht geweest en onder de gisteren hier aangekomen gewonden waren een groot aantal artilleristen Eiken dag komen met de Britsche ook een groot aantal, meestal zeer zwaar gewon de, Duitschers aan. De Duitschers zijn opnieuw overgegaan tot een hevig bombardement van Armentières; in één nacht vielen van 9 uur 's avonds tot 7 uur 's morgens meer dan 1000 granaten in de stad De Duitschers gebruikten brandgranaten, die groote schade toebrachten aan de huizen. In verhouding tot het aantal afgeschoten projectielen is het verlies van menschenlevens slechts gering. Drie soldaten en een burger werden gedood, maar een groot aantal menschen gewond. Vijf granaten vielen op het militair hospitaal. Zeven personen werden geraakt. De uitbuiting van België. BRUSSEL. 20 Dec. (Wolffbureau.) De landdagen van negen Belgische provincies, be sloten een gisteren gehouden vergadering, de aan het Belgische volk door het generaal-gou- vernement voor den duur van een jaar opge legde in maandelijksche termijnen te betalen oorlogschatting van 480 millioen francs, door uitgifte van schatkistbiljetten op te brengen, waarvoor negen provincies zich gezamenlijk borgstellen De schatkistbiljetten worden door een hankconsortium, aan welks hoofd staat de Belgische »Société Générale,* overgenomen. De gouverneur-generaal gaf de verzekering, dat bij stipte betalen der afzonderlijke termijnen, de requisites in baar betaald zouden worden. Voor goede behandeling aanbevolen. BOULOGNE, 20 Dec. (Reuters speciale dienst.) Een Fransche ambulance-trein bracht dezer dagen te Calais aan een jongmensch van 18 jaar, die tot ieders verbazing een Duitscher bleek te zijn, behoorende tot het 35ste Pruis ische regiment infanterie. Op zijn jas was een kaart gespeld, waarop in het Fransch te lezen stond »een Duitsch sol daat, die wegens zijn moed in alle opzichten goed behandeld moet worden. Hij redde 12 Belgische soldaten, die door de Duitschers zouden doodgeschoten worden. De authenticiteit van deze verklaring was gewaarborgd door den stempel van den Bel gischen generaal en de onderteekening van een officier van gezondheid. De jonge Duitscher vertelde dat hij, na ge durende 14 dagen geoefend te zijn in den wapenhandel, naar het front werd gezonden. Te Dixmuiden werd hij ingedeeld bij een exe cutie-peloton, dat 12 Belgische soldaten, die gevangen genomen waren, zou fusilleeren, De jongeman, die overtuigd was van hun onschuld, riep, toen het commando »vuur« werd gegeven, uit»Onschuldige menschen doodschieten is geen oorlogToen schoot hij den officier, die het peloton commandeerde, dood Na de daarop volgende verwarring snelden de veroordeelde Belgen en de jonge Duitscher naar de loopgraven der geallieerden. Het peloton loste hun verscheidene salvo's na, de Duitscher viel, met een schot in arm en been, dicht bij den spoorweg neer. De soldaten der geallieerden brachten hem en de Belgen in veiligheid. De strijd in Vlaanderen. (Overzicht der week van 1320 December.) De bijzondere correspondent van de Tel. te Sluis schrijft 't Is ditmaal geen stille week geweest in Vlaanderen. Dagen achter elkander heeft het kanon gebulder van Armentières, aan de Leie bij de Fransche grens, tot Nieuwpoort bij de zee. Yperen, de stad waarnaar van alle zijden gestaard wordt, Yperen, 't hoofddoel der Duit= schers, is nog steeds in de macht der verbon denen. 't ls waar, in deze week heeft de ver woesting er verder en verder gewerkt. De week is voor de Duitschers niet fortuin lijk geweest. Verwoede strijd vooral op drie puntenlo. ten Zuiden en ten Oosten van Yperen op de lijn Wytschate, Hollebeke, Zillebeke en 't bosch van Zonnebeke 2o, ten Noorden van Yperen rondom St. Eloi, Lan- gemarck, Bixschoote 3o. bij Nieuwpoort, met bombardement der Engelsche schepen aan de rivier en uit zee. Op die gansche uitgestrekte lijn was er eenige vordering, wat winst van terrein voor de verbondenen. De vordering werd in den volksmond overdreven. In Vlaanderen en langs de Zeeuwsche grens, waar veel vluchtelingen vertoeven, liepen geruchten van bezetting van Staden, eerst van Rousselaere, dan zelfs van Ostende. Dergelijke vorderingen worden in een oorlog als deze, in een week niet gemaakt. Wel kun nen patrouille's tot de uiterste punten door gedrongen zijn, zooals deze vroeger al de spoorlijn BruggeGent, beschadigden. Te Rousselaere hoort men 's nachts soms geweer- geknetter, zoo ook te Hooglede, Noord-West waarts dezer stad. Rousselaere ligt wel een tiental K.M. achter 't front. Hooglede even eens. Deze week waren er ook veel troepenbe wegingen in Vlaanderen. De Duitschers ver sterkten hun front. Troepen werden .gecon centreerd in 't Noorden bij Heyst, als maat regel tegen een landing bij Zeebrugge, maar dan weer wat gedund om manschappen naar 't Yserdal te zenden. Men riep in enkele plaatsen de brandweer op om de orde te hand haven. Deze week zijn weer duizenden dooden ge vallen. Kortrijk, Rousselaere en andere plaat sen moesten veel gewonden opnemen, terwijl andere gekwetsten Oostelijker doorgevoerd werden. Brugge kreeg nogmaals bommen, bedoeld voor de werkplaats der onderzeeërs bij 't ha venkanaal. Zij werden geworpen door een En- gelsch aviateur, die, zooals men weet, in Zeeuwsch-Vlaanderen bij Breskens moest lan den. Overigens de hanhaving der grenssluiting zeer streng aan 't kustgebied, en de nimmer eindigende requitie's 't stelselmatig leeghalen van 't arme, uitgeputte België. En nu gaan we de Kerstweek in Zal er dan de een of andere beslissing vallen Een boschgevechi te Yperen. Aan de Daily News» wordt uit Noord Frankrijk gemeld: De bezetting der Engel schen van het bosch te Wytschaete, ten zui den van Yperen, waarvan in een der laatste Fransche communiqué's melding wordt ge maakt, is een schitterend wapenfeit dat Maan dagnacht voorviel. Het bosch ligt in een hoek, gevormd door twee met 'n rechten hoek el kander kruisende wegen. De Engelschen be gonnen tegen het vallen der duisternis een woedend bajonetgevecht om het bezit van een loopgraaf ter zijde van het bosch, die door de Duitschers verdedigd werd. De aanval der EngeUcben was onweerstaanbaar. De Duit schers werden in het bosch gejaagd, waar zich hunne kameraden bevonden. Deze hielden de terugtrekkende manschappen voor den vijand en vuurden op hen. De Engelschen rukten voort en lieten van de andere zijde een kogelregen op hen nederdalen. Terzelf- dertijd hadden eenige Engelschen onopgemerkt en langs den grond kruipend een omtrekkende beweging gemaakt en zuiverden het terrein met mitrailleurs en geweervuur De cavalerie sneed den terugtocht der Duitschers af, waarna in het bosch een charge met de bajonet werd uitgevoerd, waarbij de nog overgebleven Duitschers zich overgaven. Oe strijd aan en boven de Yzer. De oorlogscorrespondent van De Tijd te Sluis meldt dd. 18 Dec. Als vaststaand kan ik de volgende resulta ten mededeelen van de aanvallen der gealli eerden onder medewerking van de Eugelsche vloot Hierover zijn aan en boven de Yser Lombaertzijde en St. Joris, terwijl de bezet ting van Westende slechts een historie van enkele dagen schijnt, daar deze plaats door de Duitschers ontrnimd is en reeds meerma len door Fransche patrouilles bezocht is. Rondom Yperen zijn thans de volgende dorpen door de geallieerden bezet, zonder dat de Duitschers erin geslaagd zijn dit voordeel weer teniet te doen Bixschote, Langemarck, Passchendaele en Moorsledeook het even boven Passchendaele gelegen dorp West Roo- sebeeke is door de Uuitschers ontruimt en wordt door de Engelsche herhaaldelijk gepa trouilleerd, maar een definitieve bezetting wacht op het resultaat van de verschillende gevechten, die tegen de Duitschers in de bosschen zuidwestelijk van deze plaats gele verd zijn. Het succes, dat de geallieerden tea Noord oosten van Yperen gehad hebben met de bezetting van de genoemde dorpen, is van het grootste belang en de Duitschers concen- treeren er op het oogenblik dan ook zooveel mogelijk manschappen, om het verloren ter rein te herwinnen. Het voorwaarts dringen der geallieerden gaat u.l. voor de Duitschers verontrustend regelmatig, d. w. z. in een lange horizontale linie, die loopt van Bixschoote tot nabij de spoorlijn RoesselaereMeenen en vandaar naar Rijssel. En door hun voortdringen wordt vooral deze verbindingslijn der Duitschers ernstig bedreigd, daar het door de Engelsche genomen dorp Moorsleden b.v. slecht een paar K.M ten westen van deze spoorlijn (Roesselaere— Meenen) ligt. Het Noordwaarts dringen be dreigt vooral de verbindingslijn Dixmuiden Thorout en vandaar naar Brugge. Dat het den geallieerden ook erom te doen is, dezen weg af te snijden bewijzen de hardnekkige gevechten, die geleverd worden tegen de Duit schers, die in de uitgestrekte bosschen van Houthulst tusschen Mercken en Staden ver scholen zijn. Ofschoon de geallieerden bij deze bosschen nog niet verder gevorderd zijn, kunnen de Duitschers niet zonder groote verliezen stand houden. De door den correspondent ontvangen in lichtingen toonen aan, dat het succes, hetwelk de verbondenen bij Lombaertzijde en St. Joris oehaald hebben, hoofdzakelijk te danken is aan de werking van het Engelsche geschut. Toen den 14den dezer Lombaertzijde en Westende door de Engelsche vloot gebom bardeerd waren, uren achtereen, hebben de Duitschers die plaatsen ten slotte moeten ontruimen en zich op korten afstand daar achter opgesteld. Toen achtte de infanterie der geallieerden haar taak aangebroken en ging tot een stormaanval op den vijand over. De Duitschers lagen in de loopgraven, maar in verspreide orde trokken de geallieerden een halven cirkel om deze plaats en brachten op goede plaatsen enkele kleine stukken in stelling, die groote verliezen aanrichtten. Op een groot deel van de andere helft van den cirkel, die door de geallieerden werd opengelaten, vielen de granaten der Britsche vloot en de Duitschers waren genoodzaakt zich daar doorheen te werken en op St. Jores terug te trekken. Dit ging echter niet meer in goede orde en de hen achtervolgende troe pen richtten een moorddaaig vuur op hun achterhoede. Het gevolg was dat de Duitschers zich ook in St. Jores niet lang meer konden hand haven en van deze plaats terugtrokken naar Capelle, voor hun vlucht gebruik makende van de enkele dijken die op dit overstroomde terrein droog zijn gebleven. De correspondent van de Tijd te Sluis seint nader De geallieerden blijven vorderingen maken aan de Yser. Middelkerke is thans door de Duitschers ontruimd. Veel beweging heerscht onder de Duitsche troepen in West-Vlaanderen. De vliegtuigen der geallieerden zweven den geheeien dag van de Yser tot de Hollandsche grenzen en vannacht wierpen zij lichten uit. Zaterdag is in Brugge door een Engelschen vlieger een bom geworpen op de kazerne en op een particulier huis bij het fourage-dépöt, waarop gemikt werd. Zaterdag werd bij Thielt een Belgische patrouille door de Duitschers gevangen ge nomen. Hoe het te Gent staat. Van bijzondere zijde verneemt de Tijd, dat er te Gent niet minder dan 50,000 werkeloozen zijn en dat nagenoeg alle bedrijven in de nijvere stad door gebrek aan grondstoffen stilstaan. Er heeischt een hoogst geprikkelde stemming. »Gent heeft geen oorlogsschatting moeten betalen. Gent moet alleen het levensonder houd en de soldij bekostigen van het verblijvende korps. Nu eens zijn er 2000 soldaten, dan weer 10,000. Geut moet verblijf, eten, drinken en sigaren verschaffen. Nog meer. Gent ligt dicht bij het frontGent moet dus ook geven wat daar van dienst zijn kanmeel, koffie, onderkleeren, verduurzaamde eetwaren enz nagenoeg zooveel, of wat meer, als langs de andere zijde goedhartige zielen van buiten het land willen aanvoeren.* Nadat Engelsche vliegers bommen hebben geworpen op een benzinedopót zijn dadelijk meer gijzelaars genomen »Prof. Vercouillie, die onlangs nog rustig te Leiden was, en, gezien zijn ouderdom, zonder achterdocht ver trok naar Gent, heeft nu ook het genoegen met zijn leven verantwoordelijk te blijven voor den eersten den besten dwazen streek van een dronken man of een groepje zwakzinnigen. Te Gent. GENT, 17 Dec. (Eigen tel. Per koerier tot Sas van Gent.) Door den gemeenteraad van Gent is een crediet van fr. 750.000 gestemd tot steun van de fabrikanten, die gedurende den duur van den oorlog bunne fabrieken zul len doen werken, om in den algemeenen nood van hun arbeiders te voorzien. Bovendien zijn er verschillende belastingen gestemd, o. a. een taks op de afwezigen, varieerende van 0.50 tot 10 francs per gezinshoofd per dag en pro rato het geschutte vermogen. Voor iedere vrouw bedraagt deze belasting fr. 0.50, voor ieder kind fr. 0.25. Zoo zijn er ook belastingen geheven op biet en op kolen. Op dit laatste artikel zelfs fr. 2 per ton. Wat de belasting op de afwezigheid betreft, is het oordeel, dat deze taks tot de onmogelijk heden behoort,. Ook zijn door de stad Gent credieten uitge trokken, om de gemeente Scbellebelle, aan welke door de Duitschers een straf van fr. 50.000 was opgelegd voor het doorknippen van telefoondraden, in de mogelijkheid te stel len, deze boete te betalen. Aan de gemeente Selzaete is een crediet van fr. 35.000 verleend. Uit Wetteren wordt bericht, dat deze week door de Duitscheis voor ongeveer 1 millioen aan machinerieën naar Duitschland vervoerd zijn- Deze machines, afkomstig van de buskruit fabriek aldaar, waren vóór bet uitbreken van den oorlog uit Duitschland betrokken en het eigendom eener particuliere maatschappij, ten doel hebbende de vervaardiging van buskruit en springstoffen, volgens een geheel Dieuw procédé. Het reizen in België, voor zoover zulks on der de tegenwoordige omstandigheden nog kan geschieden, is aanmerkelijk duuider geworden. De prjjzen, voorheen geldig voor een reis als retour, gelden nu voor een enkele reis. Als basis voor het reizigersvervoer is een taks aangenomen van 10 centimes per kilometer, zoodat voor een afstand van 10 K.M. één franc verschuldigd is. In Vlaanderen heeft er nog een postdienst plaats. Wel kunnen door tusschenkomst van den Nederlandscheu consul brieven naar ea uit België verzonden worden. De stukken voor België bestemd worden evenwel te Gent gehouden, terwijl door de bladen bekend wordt gemaakt, aan wiens adres brieven zijn aangekomen. De bladen zelf mogen niet meer verschijnen met witte vakken. Wanneer door de censuur stukken uitgelicht worden, moet de tekst op geschoven worden en de vrijgekomen plaats aangevuld worden met de namen der in Duitsch land vertoevende krijgsgevangenen. Van deze laatsten vernemen we, dat een ge deelte der te Mü ,ster Lager aanwezige krijgs gevangenen naar Soldau overgebracht zijn, waar tok de burger-krygsgevangenen vastge houden worden.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2