Van tiet Oostelijk oorlogstooneel. Van het Russisch-Tarksche oorlogstooneel. Aan de Z.-Vlaamsche grens. Men schrijft aan de Midd. Ct. uit Koewacht Zaterdag 5 Dec. j.l. werd de grens in deze streek door de Duifschers gesloten. Gemakke lijk is die toestand voor de bewoners van een grensdorp, zooals vroeger werd gezegd, in het geheel nietzelfs zeer moeilijk. Toch was het den Belgen en Nederlanders mogelijk, al was het dan ook tersluiks, over de grens te komen zelfs zag ik Zondag dat een paar Duit- schers eenige Belgische meisjes vrij en onge hinderd over de grens lieten gaan maar dat was een eind buiten het dorp in het veld. Een bijzonder levendige handel werd tot nu toe gedreven in petroleum, brood en bloem. Dagelijks zag men karren en wagens geladen met olie, brooden bloem en meel, die uit Axel en Hulst hier worden aangevoerd. En die kolossale hoeveelheden moesten grootendeels over de grens. Dat met dien smokkelbaudel een aardige cent verdiend wordt is duidelijk als men weet, dat men in België een afstand van de grens b.v. te St. Nieolaas, Lokeren en andere plaatsen gaarne 25 tot 30 centen voor een liter olie betaalt, die bij inkoop 10 tot 12 cent kostte. Hier betaalt men voor 100 K.G. bloem 16 a 17 gulden in genoemde plaatsen legt men zonder veel loven en bieden voor dezelfde hoeveelheid 75 tot 80 francs neer en meer. Hoe die artikelen over grens raken is mij een raadsel en toch gebeurt het. Een smokke laar van professie, wien ik over die schijnbaar onmogelijke dingen sprak, zeide: »wat beteekent dat? Het is zoo gemakkelijk mogelijk, voor geld en goeie woorden krijgt men immers alles gedaan Ik vroeg den man aangaande zijn uitlatingen niet om naderde inlichtingen. De goede trouw der Nederlandsche militairen zal niemand wel in twijfel trekken de man be doelde wellicht ook de Duitsche grenswacht. In elk geval wilde ik feiten constateeren niet tegenstaande de verbodsbepalingen van uitvoer uit Nederland en invoer in België. Wel worden dagelijks door Nederlandsche en Duitsche grenswachters eenige schoten ge lost op personen, die met een en ander over de grens gaan, maar ernstige gevolgen dit tot nu toe niet gehad. De grens zóó bewaken, dat ze absoluut niet meer kan worden over schreden, schijnt mij totaal onmogelijk. En dat wil men toch van Duitsche zijde. De be doeling schijnt, om elke gemeenschap, elke communicatie tUsschen Nederlanders en Bel gen te voorkomen, wellicht uit vrees voor spionnage, ook door het overbrengen van brieven. Maandagnamiddag kwamen van Gent te Koewacht een 3-tal automobielen waar in een Duitsch generral en eenige hoofdofficieren. Zij brachten een oezoek aan de kerk en lie ten zich van een en ander op de hoogte stel len, vooral omtrent de de grensscheiding in het dorp. Die komst heeft tengevolge gehad dat eenigszins strenger zal worden opgetreden. O a, zullen de Nederlandsche katholieken, die gewoon zijn eiken morgen de mis bij te wonen na Woensdag met die gewoonte moeten bre ken; het is alsdan verboden de grens te pas- seeren. Des Zondags zullen ten opzichte der Nederlandsche kerkbezoekers voortaan strenge re maatregelen worden in acht genomen, wellicht is de kerk voor hen op die dagen ook niet meer te bereiken. De gevechten bij de Belgische kust. Dein samenwerking ondernomen aanvallende beweging van Belgen en Franschen noordwaarts van Nieuwpoort, waarbij zij de linie ten Westen van Lombaerdzijde konden bezetten, is natuurlijk volgens beraamd plan gegaan. Deze beweging ging uit van den generalen staf der verbondenen en het Engelsche eskader was op de hoogte van de troepenbeweging te land, zoodat evenals reeds vroeger geschied is, samenwerking werd gezocht en gevonden tusschen het Belgisch-Fransche leger en de oorlogschepen der Engelschen. Het Engelsche eskader hield de Duitsche kusttroepen bezig, zoodat deze niet den land- aanval uit het Zuiden konden te hulp komen. Heftig werd Westende beschoten, dat tusschen Ostende en Nieuwpoort aan zee ligt, even ver van Lombaerdzijde af als van Nieuwpoort. Om den aanval langs de zee der onzen te te keeren voerde de vijand een tegenbeweging uit, meer landwaarts in buiten het bereik van elk scheepsgeschut in de omstreken van St. Joris tusschen St. Joris tusschen Nieuw- eu Mannekensveere. Algemeen is de aanval der [verbondenen van Hollebeeke tot Wytschaete nu aan den gang en op verschillende punten is terrein gewonnen. Steeds schieten wij op. De Duit- schers verloren een aantal krijgsgevangenen en bovendien enkele loopgraven, benevens vele dooden. Onderzijds is het een breed opgezette mooie voorwaarsche beweging, die een schoon verschiet opent. In een Belgenkamp. Een Leuvensch student-vrij williger meldt aan »De Tijd* Het leven gaat hier altijd zijn ouden slenter voort, maar het is hier afgrijselijk hard gewor den. Deze laatste week hebben we niets an ders gekend dan n'en feilen storm regen, wind.och God gedurende acht dagen een echt tempeestOnze arme tentjes waggelden als boompjes, potten en pannen worden op den grond als het niet op ons hoofd was geslingerd. Vele makkers hebben zelfs het on geluk gehad van hun primitieve woning, met gansch den boel op hun. corpus te krijgen en dat natuurlijk tot groot vermaak van de geburen. Gelijk 'k het u vroeger al schreef, zijn we nog niet gekipeerd, en in December is ons wit pakje vreeselijk koud. Vele mannen hebben sleuren van schoenen Bij mij, bij voorbeeld, steken mijn vijf teenen er heel scharmantjes uit, en zoo trekken we, half bloot- voets, door modder, water en al wat ge wilt. Maar wat doet ons dat 't Is voor 't vader land, en daar willen wij nog veel meer voor lijden. Ook mort hier niemand, en als we niet goed zijn, dan zeggen we kortweg: 't I& de schuld van den Duitsch en dat zal hij weer eens te meer moeten uitboetenDe goede geesten de geestdrift, die hier heerschen, zijn waarlijk bewonderenswaardig. Wij studenten verstaan heel goed in welken neteligen toestand ons bestuur verkeert, we verstaan opperbest, Jat we niet mogen klagen, als er ons iets ont breekt, en we doen dat verstaan aan de andere soldaten, die dan ook klaar zien in den toe stand, en dan, lijk het immers waar is, de Duitsch zal het dubbel en dik uitzweeten Op de acht duizend jonge Belgen, die hier in het kamp van Auvours liggen, is er een compagnie d'élite gevormd, samengesteld uit honderd twintig man. Ik heb de eer en het genoegen, beste oom, van deel te maken van deze pintere groep. De oefeningen zijn hier heel intensief. Op de eenige weken, dat we hier liggen, heeft men van ons al puike soldaten gemaakt, 'k Moet het rechtuit bekennen, dat we reeds zoo goed werken als de soldaten die 15 maanden dienst gehad hebben We hebben onlangs 'n défilé gehad voor den minister, en dat ging in een perfectie, maar eene perfectie, die 'k nooit gezien had Ziedaar wat de geestdrift kan doen Een ieder werkt met iever, om zoo gauw mogelijk in staat te zijn ons va derland te verlossen van den dwingeland. en dan Dan zal de beiaard spelen, Van al zijn toren transen Dan zal de grijsheid kwelen Dan zal de jongheid dansen Ten slotte een schoon voorbeeld. Natuurlijk zijn hier vele zieken, soms dooden. We hebben hier gisteren 'n doode gehad. De moeder was haar zoon op zijn doodbed komen groeten. We vernamen dat ze geen geld meer had om naar huis te keeren. Wat deden we Onze peloton d'élite van honderd man deed eene bijeenza- meting en ofschoon het geld voor ons schaars is en dat hier jongens, en vele, en zelfs van de grootste families zijn, zonder 'n cent, bracht deze omhaling honderd franken op. De krijgslieden hebben in België een hart. Hoe Koning Albert optreedt. Terwijl onze dappere soldaten, aldus de Belgische correspondent van »de Tijd* strij dende voorwaarts dringen, geeft koning Albert zich alle moeite zijn mannen te bezielen. Hij heeft dit van stonde af aan gedaan. Waren al onze officieren als hij ons leger had nog heel wat meer kracht ontwikkeld», verklaarde ons een hooggeplaatst officier reeds voor eenigen tijd. Maar koning Albert schroomt dan ook niet ik gaf reeds enkele staaltjes er van om plichtontrouwen officieren op hun plicht te wijzen. Hij gaat zelfs zoover de officieren, die niet hun taaak vervullen aan officieren waardig, te degradeeren. Dat heeft een tweevoudig uit werking. Eerstens wordt 't leger uitgezuiverd en blijven dan de goede elementen alleen over, tweedens is het voor die goede elementen te grooter eer in dit leger mede te strijden en hebben de minderen te meer vertrouwen in hun meerderen. Een ander feit. In een oogenblik van men- schelijke zwakheid hadden twee soldaten ge aarzeld in het vuur te gaan. Een plotselinge angst had hen bevangen en zij vergaten hun plicht. Zeker, 't was laakbaar, maar menschelijk toch. Het was geen welbewuste dienstweigering, het was meer opgenblikkelijke overheersching van vreesZe moesten door hun officier met de revolver in de vuurlinie worden gedreven. Het verhaal hoorde ik van een zeer vertrouwbaar persoon in het leger Toevallig speelde het geval zich in de nabijheid des konings af, wien alles ter oore kwam. Toen de dienstweigeraars uit de vuurlinie kwamen troffen ze »heel toevallig« een lang, eenvoudig officier, die met hen een praatje aanvingWaarom ze het gedaan hadden en hoe ze er toe gekomen waren Hij zou z'n bemiddeling wel aanwenden, dat ze niet voor den krijgsraad behoefden te staan, als ze in 't vervolg zich zelf maar meester bleven*. Eerst 's avonds wisten zij, wie de officier was, die met met hen gesproken had. En zij zijn de beste soldaten geworden van hun troep. Ze hebbsn geen aarzeling meer gekend De oudste werd gewond, ernstig gewond, en hij vond de koningin aan zijn ziekbed om hem troosten opbeuring te brengen Zouden voor zulk een vorstenpaar niet alle mannen het vuur in willen (aan de Dunajec)Krosno (aan de Wislok/ aan. Op het overige deel van het Iront is de vervolging gaande. WEENEN, 17 Dec. (Correspondentiebureau. Officieel.) De Russen zijn op het geheele front in Polen en in Galicië in vollen af tocht. BERLIJN, 17 Dec. (E., van Duitsche zijde.) In toonaangevende militaire kringen ver wacht men, dat tegen Kerstmis het oostelij ke oorlogstooneel volkomen door de Russen ontruimd zal zijn. Cholera in het krijgs gevangenenkamp te Wesel. WESEL, 15 Dec. (Eigen tel.; tot de grens per koerier.) In het krijgsgevangenenkamp te Friedrichfeld bij Wezel hebben zich zes ge vallen van cholera voorgedaan onder de Rus sische krijgsgevangenen, waarvan twee met doodelijken afloop. Door het generaalcommando van het Vile legercorps te Munster wordt in verband hiermede bekend gemaakt, dat alle Russen direct afgezonderd en onder spe ciale bewaking gesteld zijn, en dit ook in de andere gevangenenkampen is geschied. Tevens is reeds begonnen met den bouw van een quarantaine-kamp. Alles wordt aangewend om verbreiding der ziekte onder de burgerij te voorkomen en er is vooralsnog niet de minste reden tot ongerustheid. WEENEN, 16 Dec. (Wolff.) Officieele ken nisgeving van vanmiddag In Galicië en Zuid-Polen wordt de terug trekkende vijand op het geheele front vervolgd. Bij Lisko, Krosno (aan de Wislok), Jaslo en in het dal van de Biala (zijrivier van de Du najec) bieden sterke Russische strijdkrachten tegenstand. In het dal van de Dunajec zijn onze troepen al vechtend tot Zackliczyn (30 K.M. ten zijden van Tarnow) doorgedrongen ook Bochnia is door ons heroverd. In Zuid-Polen heeft de vijandelijke achter hoede na korten strijd overal voor de Duitsche en Oostenrijkseh-Hongaarsche strijdkrachten moeten wijken. In de Karpathen hebben de Russen hun opmarsch in het dal van de Latorcza nog niet opgegeven. In het dal van den bovenloop der Bystryca (zijrivier van de Dniestr, waaraan Nadworna ligt) is een aaval der Russen afgeslagen. De bezetting van Przemysl waarbij Hon- gaarsche landweertroepen zich hebben onder scheiden door de bestorming van een met prikkeldraad versperde vijandelijke stelling. Zooals gewoonlijk zijn krijgsgevangenen en vermeesterde machinegeweren naar de vesting gebracht. BERLIJN, 16 Dec. (Wolff.) Aan de Nordd. Allg. Ztg. wordt uit Boekarest geseind Naai de Universul uit St. Petersburg verneemt, meldt de oorlogscorrespondent van het No- woje Wremja uit Russisch Polen, dat het offensief der Russen aldaar geheel is mislukt en dat de Russische troepen er in zeer hache lijke omstandigheden verkeeren. Dit is aan de buitengewone stuwkracht van von Hindeu- burg's opmarsch toe te schrijven. De ver pleging der Russische troepen ondervindt groote, bijna onoverkomelijke moeilijkheden, daar de troepen door de Duitschers zoowel uit het oosten ale uit het westen worden be dreigd en de Russen slechts door wanhopige inspanning van al hun krachten of door een algemeenen terugtocht zich uit dien toestand kunnen redden. Jln elk geval zal het hun echter groote offers kosten. Dit bericht is voor de openbaarmaking aan de censuur niet voorgelegd en heeft te St. Petersburg de mismoedige stemming nog verergerd Het Nowoje Wremja is op bevel van den gouverneur door de politie in beslag geno men. Duitsche overwinning op de Russen. WEENEN, 17 Dec. (Wolff.) De generale staf deelt officieel mede De laatste berichten stellen het buiten twijfel dat de tegenstand van de Russische hoofdmacht gebroken is. In het Zuiden zijn de Russische legers in den slag bij Limanowa, in het Noorden door onze bondgenooten bij Lodz verslagen en thans zijn de Russen ook aan de Bzura volkomen verslagen. Door onzen opmarsch over de Karpathen uit zuidelijke richting bedreigd, is de vijand een algemeenen terugtocht begonnen, dien hij in de uitloopers der Karpathen door hard nekkigen tegenstand zoekt te dekken. Onze troepen vallen hem op de linie Zakliczyn BERLIJN, 17 Dec. (Wolff.) De groote Duitsche overwinning heeft te Berlijn veel geestdrift gewekt. Reeds vanochtend liep het gerucht dat de Keizer het bericht door wachters van het kasteel Bellevue had doen verspreiden. Nauwelijks was vroeg in den middag het be richt van het groote hoofdkwartier bekend gemaakt, of het verspreidde zich als een loopend vuurtje door de stad. Het eerst werd er ge vlagd in de wijk waar de groote kranten zijn gevestigd. Heel kort daarna verschenen de zwart-wit-roode en ook tal van Oostenrijksche zwart-gele vlaggen bij duizenden in de heele stad. Ondanks het slechte weder rukte men elkander letterlijk de bulletins uit de handen. Overal heerscht groote, innige vreugde. Van alle kerktorens luiden de klokken. Hindenburg's naam is op aller lippen. De voldoening is des te grooter, daar het Berlijnsche publiek, dat ook de inkleeding van de vijandelijke be richten en de fantastische overwinningsberichten der Russen kent, in de vijandelijke pers steeds van nederlagen las, die men von Hindenburg had toegebracht Het Oostenrijksche bericht, dat eenige uren later binnen kwam, en de Duitsche overwinning bevestigde, vermeerderde nog de vreugde der bevolking. Vooral de schooljeugd is gelukkig, daar de generale staf morgen vrijaf heeft doen geven op de scholen. BERLIJN, 17 Dpc. (Wolff.) De Lokal-Anzei- ger schrijft naar aanleiding van het overwin- ningsbericht uit het Oosten Nog nooit sedert deze oude aarde een ge schiedenis heeft, is zulk een reusachtige slag, als thans in Polen, volstreden. Nauwelijks ééns in den tijd van eeuwen zijn beslissingen van zoo groot gewicht gevallen. Deze histo rische slag is er een van den eersten rang Hij kan in één adem worden genoemd met de slagen van Selamis' op de Katalunische velden en bij Leipzig. Dat hij in ons voordeel uitviel, hebben wij te danken aan het genie Von Hindenburg en aan de doodverachting zijner troepen, die onder de roemrijke vanen van Duitschland en Oostenrijk-Hongarije hebben gevochten. Het Berliner Tageblatt schrjjftDuitschland mag jubelen over den terugtocht van het Russische millioenen leger. Het mag trotsch zijn op de dapperheid zijner troepen. Het mag vooral lauweren bieden aan de West-Pruisische en Hessische regimenten, die met hun taaieD moed de beslesing hebben teweeggebracht. De Vossische Zeitung meent dat de Russische nederlaag vooral hieruit blijkt, dat Rusland in dezen slag alle krachten, waarover het kan beschikken, in de weegschaal heeft gesteld em een overwinnig te behalen. Uit de verst verwijderde deelen van het rijk, uit Siberië en den Kaukasus, waren zijn laatste hulp krachten gehaald. Telkens zijn er versterkin gen aangerukt, die den opmarsch van de verbonden legermachten hebben opgehouden. Ook in politiek opzicht zal deze overwin ning van ver-strekkende beteekenis blijken. Vooral op de Balkanstaten zal zij indruk maken. Mocht de een of andere Balkanstaat gerekend hebben op Russische hulp, dan zal hij thans te laat het bedriegelijke van zijn verwachting hebben te erkennen. Met de over winning van de verbonden legers is de strijd op het West-Poolsche oorlogstooneel groote- lijks beslist. KONSTANTINOPEL, 16 Dec. (WToIf.) Volgens een officieel beriricht uit het groote hoofdkwartier heeft een Russische brigade ruiterij, versterkt door een bataljon infanterie' den 13an dezer een door den Turkschen rechtervleugel uitgezonden afdeeling in een. belangrijke stelling aangevallen. De aanval is echter afgeslagen. Aan de grens van het wilajet Wau heb ben de Turksche troepen bij Sorai het offen sief genomen en eenige vijandelijke steun punten stormenderhand genomen. Een Turksche afdeeling is in Azerbeidzjan naar Selmas Dilman in Perzië opgerukt. Bij Saldos, op den zuidelijken oever van het Oermia meer, heeft Turksche en Perzische ruiterij een regiment kozakken verslagen. De vijand, die 40 dooden en veel gewonden heeft verloren, is tot in Oermia vervolgt. Een Rus sisch stoomschip en de munitievoorraden te

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2