Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Gemeente-Ontvanger. Yan het Westelijk oorlogstooneel. No. 2533. Zaterdag 19 December 1914. 25e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 7B cent voor binnen en buiteD Ter NeuzeD. Voor België 95 cent b\j vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen b(j den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN roepen sollicitan ten op naar de betrekking van De jaarwedde bedraagt 1100, Te stellen zekerheid 14000, Verhaal van pensioensbijdrage 4 °/0. Stukken in te zenden voor 3 Januari 1915. USBÊC^ De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend dat in overleg met de Mili taire Macht wordt bepaald, dat de vergunningen voor het bespelen van muziekinstrumenten in café's en herbergen voorloopig in dien zin worden gewij zigd, dat een bespeling daarvan niet mag plaats hebben gedurende de dagen Dinsdag en Vrijdag. Deze bepaling is van af heden van kracht. DE OORLOG. Zware verliezen. LONDEN, 16 Dec. (Reuter.) De »Daily Chron.* verneemt uit Duinkerken d.d. 15 Dec., dat bij de jongste gevechten gedurende drie dagen in de omgeving van Yperen, toen de wanhopige aanvallen van de Duitschers werden afgeslagen, waarna de bondgenooten voorwaarts drcngen, 24,000 man gesneuveld zijn. De correspondent van de Daily News* in Noordwest-Frankrijk meldt over de gevechten bij Yperen, dat de Duitschers Zondag zware verliezen leden in het bosch ten noordoosten van Bixschoote. Onze artillerie berokkende hen hier groot nadeel. De Fransche loopgraven bij Langemarck en Passchendaele wtrden her haaldelijk aangevallen, waarbij het kwam tot buitengewoon hevige gevechten van man tegen man. Toen de Duitschers waren verdreven was de aanblik van het slagveld gruwelijk, PARIJS, 17 Dec. (Reuter.) Officieele ken nisgeving van vanmiddag drie uur Van de Noordzee tot de Leie hebben wij verscheidene loopgraven met de bajonet ge nomen. Wij hebben onze stellingen bij Lombaert- zijde en St. Joris bevestigd en het gewonnen terrein ten westen van Gheluvelt versterkt. Op enkele punten in de streek van Ver- melles hebben wij vorderingen gemaakt. Op het overige front is de infanterie niet opgetreden, maar het vuur van ons zwaar ge schut heeft in de buurt van Tracy le Val, aan de Aisne, in Champagne, Argonne en de streek van Verdun groote uitwerking gehad. Uit den Elzas en Lotharingen is niets van belang te melden. De Belgische inundatie. Een oorlogscorrespont van De Tjjd schrijft over de inundatie in Belgisch Vlaanderen Ze heeft de Belgische linie gered, ze heeft den aanval der Duitschers, een aanval als van een dollen stier, gestuit, maar ze heeft ons gevechtsfront verkleind. In den beginne was dit winst. Waar onze bondgenooten nog niet iD genoegzamen getale aanwezig waren, nam het water plotseling hun plaats in. Ook nn bewijst de inundatie goede en uit nemende diensten, maar de keerzijde is toch ook, dat ze wederzijds ons belemmert in eeD voorwaartsche beweging. Ik kan op 't oogen- blik geen uitvoerige beschrijving van de eigen lijke inundaties geven de Fransche kranten hebben er een schets van gegeven, die door Nederlar.dsche bladen is overgenomen, maar die evenmin deugt als de afbeelding, die onze Antwerpsche nieuwstijdingen over de Antwerp- sche inundaties gaven. Genoeg zij, dat een voorwaartsche beweging bij Nieuwpoort nog mogeljjk is. En deze is dun ook alreeds be gonnen. Ze was voor den vjjand blykbaar een verrassing. Bij Nieuwpoort heeft men Belgische en Fransche troepen saamgetrokken. En vandaar ging het hoogerop in de richting van het in dezen oorlog befaamde Lombaertzijde. Daar mocht het hnn gelukken de kuststrook te winnen. Geëindigd is deze krijgsverrichting op dit oogenblik nog niet, maar alles duidt er op, dat onze troepen daar met goede uitkom sten strjjden. Troepen-concentraties bij de Nederlandsche grens. De gevechten aan de Yser. SLUIS, 16{ Dec. (Telegraaf). Gister avond en heden weer liepen hier geruchten, dat de verbondenen Staden, bij Rousselaere, bezet hadden, 't Was de overdrijving van eenige vorderingen in de richting van genoemd dorp, namelijk aan 't kanaal YperenDixmuiden, in de omgeving van Hollebeke. Er werd daar vooral Maandagavond en Dins dagvoormiddag hevig gestreden, ondanks het stormachtig weer. 't Kanongebulder was duide lijk tot aan den Scheldemond hoorbaar. In Vlaanderen hadden veel troepenbewegin gen plaats. Maandagnacht en Dinsdagmorgen vertrokken troepen uit Gent naar 't front bij Yperen. Weder is er in 't Noorden van West- Vlaanderen versterking gekomen. Te Knokke kwamen ruim 500 infanteristen aan, te Heyst 1500 man marine en infanterie, te Damme 900 huzaren en 100 huzaren te Oostkerke, 7 K.M. van Brugge. Infanterie, die in parademarsch het stedeke binnentrok, versterkte ook de be zetting van Eecloo. Al deze troepen trekken zich dus samen bij de kanalen in 't Noorden, die ee'n verdedigingslijn schijnen te vormen, al geven de Duitschers voor, dat de vernieling der bruggen tegen spionnage geschiedde. Ook te Brugge zijn er veel militairen. Of het waar is, wat men mij meldde, dat de bewoners van Brugge drie dagen binnenshuis moeten blijven, kan ik nog niet met zekerheid nagaan. De strijd om Moorslede. Uit Duinkerken wordt d.J. 15 December aan de Daily Chronicle» geseind: Da Duitschers openden den aanval op Yperen met een buitengewoon heviga beschieting van St. Eloi. De geallieerden rukten onder dek king van bun zwaar geschut voorwaarts, maar stuitten op wanbopigen tegenstand bij het dorp Moorslede, aao den spoorweg tusschen Yperen en Rousselaere. Hier openden de Duitschers een verschrikkelijk vuur uit gepantserde treinen op de geallieerden, waardoor dezen gedwongen werden, te retireeren en hunne gelederen te herstellen. De Duitschers rukten uu vol vertrouwen tot in de buurt vau Hollebeke voorwaarts, waar het land zwaar beboscht is. Maar de geallieer den, die post hadden gevat op de hoogten van Gheluvelt, stelden zich dezen opmarsch in den weg, rukten daarop op hun beurt weder voor waarts, en bereikten Moorslede, welks station van te voren zwaar door hen gebombardeerd was. De vijand bleek niet bij machte, zich in Moor slede te handhaven en trok terug. Zijq aanvallen, die hij in dien tusschentijd op Poelcapelle, Passchendaele, Langemarck en Bix- schooten ondernam, hadden nergens eenig succes. Toestand in België. Men deelt ons mede, dat dezer dager* 70,000 Duitsche militairen te Antwerpen verwacht wor den, die daar in particuliere huizen, gedeel telijk in onbewoonde, doch ook gedeeltelijk in bewoonde huizen, zullen worden ingekwartierd. De huizen van de te Antwerpen woonachtige Nederlanders zullen intusschen geen inkwa- tiering krijgen. Gisterenmorgen vond op de Handelslei op nieuw een paardenschouw plaats. Men Jh druk bezig de laatste dagen ver schillende forten van munitie te voorzien, te o. a. de forten Waelhelm en Brasschaet. Te Mechelen was Maandagochtend voor de bevolking geen brood verkrijgbaar. De daar in garnizoen zijnde landweerlieden zullen volgens hun zeggen, binnenkort door jonge vrijwilligers van 19 tot 23 jaar ver vangen worden. Te Brussel schijnen thans de dragonders van de lijfgarde (witte uniform) te zijn aan gekomen. De eerste maandelijksche oorlogsschatting van 40 millioen francs, die België opgelegd is, moet 10 Januari 1915 voldaan zijn. De vertegenwoordigers der verschillende provin ciën hebben vergunning daarover eenmaal te vergaderen te Brussel. Op die vergadering mag alleen deze oorlogsschatting een punt van behandeling zijn. Op nachtpost aan het Yser-kanaal. Aan een soldaten-brief, in het »Berliner TageblatU opgenomen, ontleenen wij het volgende Te voet gaat het verder, twee aan twee op den donkeren, modderige landweg in de richting van N. Spoedig slaan wij links af, de weilanden in, in het overstroomde ge bied gelegen, nn eens tot aan de knieën in de modder, dan weer door helder water. Allen hijgen, velen vallen er in, ik tot driemaal toe. Eens had ik een stuk brood in de hand en tot aan den pols viel ik daarmee in het slijk. Eindelijk komen wij aan de tamelijk breede Yser De brug bestaat uit vaten met planken er over. Slechts vijf man mogen er op groo- ten afstand van elkaar tegelijk op en het wrakke bruggetje wankelt hoogst bedenkelijk. »In het Lunapark kost zoo'n grapje vijftig pfennig!' zegt een onzer Berlijners. Hij denkt zeker aan het Lachhuis. Bij iedere scbömme- ling glinstert het water met duizend vonken, een prachtig schouwspel, maar de reden is droevig. Het komt door de vele, vele lijken, die in het water liggen te verrotten. Een groote sterfte onder de visch is er eveneens een gevolg van. ^Eindelijk zijn we allen veilig aan den over kant gekomen. En nu gaat het over een ein- deloozen smallen dijk. Aan weerskanten onaf zienbare watervlakten, die heel ver weg nog lauw glimmen door het donker en de sterren weerspiegelen. Het geglij en gestruikel begint alweer. »Oppassen, dat niemand van de sokken gaat». Eindelijk gaat de weg door een grooten mooien poortingang naar »De Groote Hen,* een prachtige hoeve, die als een trotsch kas teel in het water ligt, rondom door grachten omgeven. De gebouwen zijn geheel in elkaar geschoten en we gljjden naar beneden in den kelder. Daar liggen we s'nachts op stoo en wisselen elkaar af op wacht. Dit is de meest vooruit geschoven stelling en een paar honderd meter van ons af reeds staat de vijand. De dubbele post, dien wij aflossen, heeft een rookende Belgische patrouille gezien, die tot aan de gracht gekomen is, welke voor de boerderij licht. Daar konden zij niet over komen, en zij zijn weer weg gegaan zonder iets gemerkt te hebben van den Duitschen schildwacht. Met den rug staan wij tegen een hooischelf en luisteren, spieden, tasten in de schaduwwereld voor ons. De nacht is vrij helder. Tot op vijftig meter afstand kan men duidelijk boom en bosch onderscheiden. Overal ruischt, kraakt en knakt het in de natuur. Gras en wilgen bewegen zich in den wind. Vijanden overal, als men niet zijn ganscheu wil inspant, om rustig waar te nemen en de dingen nuchter te beoordeelen. Ik wil mij wat vertreden. Ik leg mijn geweer over den schouder, kom uit de schaduw vau de schelf en ga twintig pas in de richting van het water. De uitwerking is verbluffend. Een geplas en gekletter in het water, beweging in de biezen en een eend vliegt op. Mijn hart begint weer te kloppen en uit de schelf hoor ik op zijn Saksisch: »Zeg, wat was dat?* »Ach, een watervogel*, klikt het in denzelfden tongval terug. Juist ben ik weer bij de schelf en zijn mijn gedachten weer bij vreedzame dingen, als de hoofdzaak komt. Plotseling staat aan den anderen kant van de gracht een man op en rent zoo hard als hij kan den nacht in. Het volgende oogenblik is de man een schaduw en dan heeft de alles gelijkmakende duisternis hem opgezogen...* Duitsche spionnen in Frankrijk. Aan de »Morning Post* wordt uit Parijs het volgende telegram geseind als een voorbeeld van het Duitsche spionnagesysteem. Dezer dagen werden een Franschman en zijn vrouw ge vangengenomen toen zij bezig waren van hun huis af in een voorstad van Reims, waar in de nabijheid twee Fransche batterijen stonden opgesteld, den vijand signalen te geven. In een bovenkamer was een telefoontoestel aan gebracht, en eveneens een in den kelder, waar zich de vrouw bevond. Zij bracht verschillen de aanwijzingen aan den vijand over. De man had een signaalsysteem door middel van zijn zakdoek uitgedacht. Een Duitsch officier, die verscheidene jaren te Reims woonde, waar hij een betrekking bekleedde bij een wijnfir ma, kwam dagelijks vermomd als Fransch officier in de voorstad om nadere inlichtingen te bekomen. De mannelijke spion was voor zien van roode en blauwe vuurpijlen, die hij gedurende den nacht in een naburig bosch afstak om de aankomst van munitieconvooien en troepenverplaatsingen te melden. Manen vrouw werden beiden gefusilleerd. Het blijkt, dat den man, die vroeger als loopknecht bij een Duitsche champagnefirma in betrekking was, 450 francs uitbetaald werd voor zijn varraad. Een ander indrukwekkend feit was de fusil leering van twee andere spionnen, een Duit sche onderwijzeres en haar echtgenoot, die te Romigny werden doodgeschoten. De vrouw stond glimlachend het peloton soldaten, dat moest vuren, aan te zien en hield de hand van haar man in de hare geklemd. Een pijn lijke omstandigheid was, dat beiden een kwartier moesten wachten, vóór het vonnis voltrokken kon worden, daar de gendarmen in dien tijd worstelden met een Duitsch soldaat, die ook zou gefusilleerd worden, wegens plundering. Heldhaftige vliegmannen. Tijdens een der jongste gevechten aan het Westelijk front, zoo melden Parijsche bladen, liet de Fransche opperbevelhebber alle beschik bare aviateurs bij zich ontbieden. Tot" de in een kring om hem heen staande 36 Fransche vlieg-menschen, zeide hij „Er is een hoogst gewichtig werk uit te voeren, en ik vraag of er drie van u bereid zijn hun leven op te offeren. Laten degenen, die de onderneming aandurven de hand op steken." Waarop alle 36 aviateurs bun hand op staken. Ontroerd zag de opperbevelhebber dat aan, doch wijl hij slechts drie man kon gebruiken liet hij er om loten. Daarop had hij met het aldus gekozen drietal een vertrouwelijk ge sprek, waarin hij hun de gevaarlijkheid der onderneming volkomen duidelijk maakte. Na de opdracht te hebben ontvangen, sa lueerde het drietal en wilds heengaan. „Halt! rechtsomkeert!" beval de generaal. En toen de drie mannen waren teruggekomen, zeide bij „Sinds wanneer gaan kindereD ster ven, zonder hun vader te omhelzen Om de beurt omhelsde hij de drie dapperen, die daarop heengingen, voor goed TER Ter Neuzen, den 18 December 1914. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 1