CHAUFFEUR. PRIMA BIJVERDIENSTE. Op het Zuidelijk oorlogstooneel. Jr™SbZ26 J Een bekwaam CHAUFFEUR benoodigd. UIT ONZE OMGEVING. Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. Advertentiën. voerd. Van dezen waren 80 pet. Duitschers, de overigen Oostenrijkers. De meerderheid der gevangen genomen Duitschers had tot landweer- of landstorm afdeelingen behoord. De meesten waren in zomeruniform en zeer terneergeslagen over den toestand, zooals die zich liet aanzien. Officieele Russische berichten. PETROGRAD, 12 Dec. (P. T. A.) De ge nerale staf van den opperbevelhebber meldt De gevechten in den omtrek van Prasnitz en Tsjechanof hebben een normaal verloop De Duitschers hervatten op 10 en 11 Dec. de hardnekkige aanvallen tegen de lijn Ilow— Lowitsj, die echter dag en nacht werden af geslagen, en waarbij de Duitschers zware ver liezen leden. Op verschillende plaatsen hadden tegenaan vallen met de bajonet plaats, die met succes werden bekroond. Op andere punten aan den linkeroever der Weichsel wordt slechts geschutvuur onder houden. Op enkele plaatsen trok de vijand iets van onze gevechtslinie terug. Ten Zuiden van Krakau had op 10 Dec. een hevig gevecht plaats wij namen dien dag vier kanonnen en zeven mitrailleurs, benevens 4000 gevangenen. Den 11 en Dec. werd het gevecht met de zelfde hevigheid voortgezet. In de Karpathen zijn de bergpassen bezet door belangrijke Oostenrijksche afdeelingen, die een aanvallende beweging willen onder nemen. ST. PETERSBURG, 13 Dec. (Pet. Tel.- Ag.) Mededeeling van den grooten generalen staf In de streek van Mlawa hebben wij ons offensief over het geheele front met succes voleindigd. Gisteren veroverden wij een vjj andelijke stelling in de streek van Przasnysz en Ciechanow. Wij achtervolgden den in deze streek in de richting van de grens terugtrek- kenden vijand. Onze cavalerie heeft hem met een geslaagde charge zeer ernstige verliezen toegebracht. Op het front Lowicz-Uow hebben de Duit schers bij hun offensief volhard. Onze troepen hebben hun belangrijke verliezen toegebracht en in deze streek ten noorden van de Bzura een nieuwe stelling genomen. In de andere streken op het linkeroeverge- bied van den Weichsel zijn slechts kleine ge vechten geleverd. Ten zuiden van Krakau onderging de toe stand geen verandering. De veldslag duurt steeds voort. In de Karpathen worden de troepenverplaats ingen aan beide zijden voortgezet. WEENEN, 13 Dec. (W. B.) (Officieel.) In West-Galisië is gisteren de zuideljjke vleugel der Russen bij Limanowo verslagen en tot den terugtocht genoodzaakt. Wij zijn begonnen met de vervolging van den vijand. Alle aanvallen op andere punten van ons Iront zijn mislukt, evenals de vroegere. Onze over de Karpathen opgerukte troepen hebben weder onder voortdurende gevechten de vervolging krachtig voortgezet. Hedenmiddag is Neu-Sandec genomen. Ook zijn onze troepen Grybow, Gorlice, Zmigrod (Zuid-West Galicië) weder binnenge rukt. Het komitaat Zemplen is totaal gezuiverd van vijanden. In het ver van het tooneel der groote oorlogsgebeurtenissen gelegen Oostelijke Woud Karpathen heeft de vijand ten zuiden van den kam van het gebergte nergens vasten voet kunnen krijgen. In het algemeen zijn onze troepen meester van de passen, in de Boekowina aan de linie van het Soeczawa-dal. In Zuid-Polen hebben geen gevechten plaats gehad. Ten noorden van Lowitsj zetten onze bond- genooten den aanval op de krachtig versterkte stellingen der Russen met succes voort. Hier waren de Duitsche loopgraven, tegen over die der Russen, die tusschen Lodz en Bresin lagen. Daarachter was het woud, dat een woud van verschrikkingen geworden is in de eerste dagen van het gevecht, vluchtten de boeren er in nu is het een kerkhof van onhe^ gravenen. Men zegt, dat, toen des avonds het schieten ophield, de lucht vervuld was van de smart kreten der gewonden aan de houdingen der Igken ziet men trouwens nog dat zjj niet plotseling gestorven zijn. Aan den voet van een boom zit een lichaam het hoofd helt over naar de aarde en de handen zijn krampachtig omhoog geheven, en omklemmen een paar bladerlooze takken. Het is of de doode nog leeft, en zich omhoog wil werken om hulp te zoeken in zijn vreeselijk lijden. Een andere man, die op zijn zijde ligt, houdt den mond wijd geopend en de handen uitgestrektmisschien riep hij om hulp maar niemand kwam om de diepe bajonet wond in zijn borst te verbinden. Op een veld dicht bg den weg staat een zwaar Duitsch kanon. Een granaat heeft de wielen vernield en het kanon beschadigd. De Duitschers hebben de rest zelf onbruik baar gemaakt en er een bordje bij gezet, waarop staat Vijand, dit is niet dw werk; verbeeld u dat niethet was louter toevalde kanon niers liggen hier begraven». Vele quasi-graven bleken geen Duitsche gesneuvelden, maar groote hoeveelheden mu nitie te bevatten (die zullen de Duitsche her- overaars van Lodz dan wel weer opgegraven hebben.) Ook de »Novoje Wremija» schrijft, dat' romdom Lodz de Russen allerlei achter gela ten voorraden vonden, en de boeren groeven veel munitie op. Het blad schrijft dit toe aan de haast die de Duitschers hadden om bij Bresin door de Russische linies te breken, waarbij generaal Mackensen de zware transporten moest ach terlaten. De gevechten in het dorpje Bresin moe ten vreeselijk geweest zijn net bloed bedekt de straten en zit in groote plekken tegen de huizen gekleefd. De lichamen liggen er als rondgestrooid, ook binnen de huizen, waarin de Duitschers zich nog verdedigden in een der woningen vond men een Duitscher, die met een bajonet aan den vloer geprikt was, zooals een vlinder in een doos. Bij Alexandrow alleen verloren de Duitschers 70.000 man, aldus vertelt althans de corres pondent van de Daily Telegr.» maj Varmitza had een hevig gevecht plaats met groote vijandelijke troepenafdeelingen, die met groote verliezen werden terruggedreven. Dmzenden gevangenen zijn te Nisj aange komen zij waren uitgehongerd en zeer ge drukt. Zij werden bij Servische burgers inge kwartierd. 5 OP ZEE. Een Engelsche duikboot in de □ardanellen. LONDEN, 14 Dec. (Reuter.) De admirali teit maakt bekend De Engelsche duikboot B 2 is gisteren de Dardanellen binnengedrongen. Ondanks de sterke strooming dook zij onder vijf rijen mijnen door en torpedeerde het Turksche li nieschip Messoedijeh, die het mijnveld be waakte. Hoewel door vijandelijk artillerievuur be schoten is de duikboot geheel ongedeerd ont komen. Zij dook eenige malen onder. Eens bleet zg negen uur aan één stuk onder wa ter Toen zjj de Messoedijeh het laatst zag zonk het sehip met den achtersteven. (De Messoedijeh is een linieschip van 9250 ton, te water gelaten in 1874 en in 1903 te Genua gemoderniseerd. Het voert (of voerde) 2 stukken van 24, 12 van 15, 14 van 7.6, 10 van 5.7 en 2 4.7 c.M. Men zou zeggen, dat men er de kanonnenfabrikanten flink aan heelt laten verdienen. De vaart bedroeg 17 mijl, de bemanning 600 man. De B-duikbooten, waarvan Engeland er tien heeft of had, dagteekenen uit 1904 1905 en zgn ongeveer 380 ton groot. Red.) Om Lodz. Een correspondent van de Daily Tel.< schrijft over het verloop van den slag bij Lodz, dat, nadat de Duitschers Zgierz inge nomen hadden, de strijd in een nieuwe phase kwam. In plaats van hun ringvorm, met een ope ning van 5 K.M. te bewaren, strekte de Duitschers hun front uit over Zgierz—Strykof en versterkten Zgierz machinegeweren werden op de daken geplaatst, artilleriestellingen ge maakt, en zware prikkeldraadversperringen uitgezet. Ten westen van Lodz, in de districten van Alexandrovo en Lask, vocht een ander deel van generaal Mackensen's leger. Gedurende het bombardement van de stad was het gevecht het hevigst tusschen Lodz en Bresin, een richting die evenwijdig is aan den hoofdweg tusschen Zgierz 'en Strykof. De overwinning der Serviërs. Het Servische persbureau geeft de volgen de mededeelingen Ten gevolge van het groote numerieke overwicht van het Oostenrijksche leger moes ten de Serviërs gedurende een geheele maand terugtrekken, voordat zij in staat waren een veldslag aan te nemen onder omstandigheden de voor Servië als gunstig kunnen worden beschouwd. Eindelijk had op de hellingen van het Rudnik-gebergte een gevecht plaats, dat zes dagen duurde, van 3—8 December, en dat eindigde met de volkomen nederlaag van de Oostenrijkers. Die veldslag, over een front van meer dan 100 K.M., was van een zeer bloedig karak ter. De Servische verliezen waren enorm doch die der Oostenrijkers nog ernstigers. Het 15e en 16e Oostenrijksche legerkorps, die den rechtervleugel van de vijandelijke linie vor men, werden geheel uiteengeslagen. Meer dan 100 officieren en 20,000 man werden krijgs gevangen gemaakt, meer dan 70 kanonnen, 50 mitrailleurs, een vaandel, en groote hoe veelheden voorraden, ammunitie en ander ma teriaal vielen in handen der Serviërs. De Oos ten rijkers trokken over het het geheele front in wanorde terug, pogende te ontkomen aan de Servische troepen, die hen scherp ver volgen, en hen dicht op de hielen zitten. Valjewo en Oesjitza zijn door de Serviërs hernomen. Het Oostenrijksche offensief is hierdoor in een wanhopige catastrohe-voor de Oostenrijk sche toepen geëindigd. Een officieele mededeeling van den lOen zegt: Op 8 December vervolgden onze troepen langs het noordwestelijke front den uiteen geslagen vijand. In de lijn Oesjitza—Kosje- witsje -PooljenValjevoLazarewats trok de vjjand overhaast terug. De eenige tegenstand, die geboden werd was te Valjevo en Oesjitza, doch die werd snel gebroken.Valjevo werd op den 8en, Desjitza op den 9en December bezet. In die lijn werden 28 officieren en 2237 man krijgsgevangen gemaakt en een groote hoe veelheid oorlogsmaterieel genomen. lu het front ten noorden van de lijn Kos- In de op Donderdag a. s., des voor- middags ten lü ure, te houden openbare ver gadering van den Gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3 Benoeming plaatsvervangend directeur 4. Benoeming leden van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. 5. Idem voor het middelbaar onderwijs. 6. Idem van leden en plaatsvervangende leden voor het stembureau voor de a. s. ver kiezing van een lid van de Provinciale Staten. Voorstel tot het verleenen van eervol ont'lag aan den heer B. J. Krijgsman. 8. VVijziging besluit voorziening kasgeld. 9. V oorstel inzake nieuwe aanvraag van het steuncomité. t -i ^rÜ^aKavon(I II December vergaderde de Liberale Kiesvereeniging »De Vrijheid* te Ier Neuzen naar aanleiding van de vacature in de Provinciale Staten, ontstaan door het overlijden van den heer Moerdijk. Van de entrale Anti-Rev. Kiesvereeniging was een schrijven ingekomen, om in de huidige tgdsomstandigheden geen strijd aan te binden en den zetel te laten aan de partij, die haar bezette, t. w. de R. K. Het Bestuur, dat, 4 December zijne ver gadering had gehouden, deed het voorstel geen candidaat te stellen, al mocht ook door de bij zondere omstandigheden de stemming thans gunstig zgn. Het meende zich te moeten houden aan de algemeene gedragslijn thans in ons land gevolgd. Het bestuursvoorstel werd door de vergade ring aangenomen, zoodat, onvoorziene omstan digheden buitengesloten, geen verkiezingsstrijd voor deze vacature te wachten staat. - In een lokaal der H. B. S. had Vrij dagavond eene vergadering van het Steunco mité plaats. Daar werd besloten de uitkeering van steun o\er te laten aan de vereenigingsbesturen voor hunne leden en bij den gemeenteraad om een subsidie aan te kloppen, wat door eene subsidie van het nationaal stenncomité zou versterkt worden. V o°r niet-vereenigingsleden (geen klein aantal in Ier Neuzen) zal de aanmelding afzonderlijk geschieden. Hiertoe bestond Maandag en Dinsdag ge legenheid in de vroegere woning van het Hoofd van School C. Alles heeft plaats onder controle van het steuncomité. Verder werd de wensch door de meerder- keid uitgedrukt, dat geene gelegenheid meer tot het maken van muziek zal gegeveu worden. Men schrijft uit Koewacht: Nu de afsluiting der grenzen zoo goed als volledig is, wordt door de Duitsche soldaten nauwlettend toegezien en mag niemand meer in of uit België. Toch wagen nog enkelen door honger gedreven het naar Neder- landsch grondgebied te gaan, maar de Duitsche schildwachten houden scherp de wacht en schieten op allen, die bij de eerste aanmaning niet blijven staan. Vrijdag zijn er twee kort na elkaar getroffen. Vrijdag :s te Groede in $>De Witte Leeuwvan Ant. Bosschaart een vergadering gehouden tot het oprichten van een vereeni- ging tot onderlinge hulpverschaffing bij sterfte en ongevallen van paarden. Deze ver zekeringsmaatschappij kwam tot stand met 45 leden. Het bestuur is als volgt samengesteld A. öalome— Risseeuw van Breskens, voorzitter, A. Salome—Lombaard van Groede, P. van Cruyninge van Cadzand, J. de Hullu van Schoondijke, P. Cornelis van Zuidzande en A. Verhage van Groede, boekhouder. WEENEN 14 Dec. (WolffWau). Van het Zuidehjk oorlogstooneel wordt officieel gemeld Het van de Drina ic Zqid-Oostelijke rich ting voortgezette offensief stiet ten Zuid-Ocs- ten van Valjevo op een sterke overmacht van den vgand en moest niet alleen opgegeven worden, maar gaf ook aanleiding tot een ver strekkende terugtrekkende beweging van onze sinds vele weken hardnekkig en schitterend, maar onder groote verliezen strijdende troepen Hiertegen over staat het bezetten van Belgrado De algemeene toestand die hieruit voortvloeit' zal nieuwe operatieplannen en maatregelen tengevolge hebben, die dienen moeten tot het verdrijven van den vijand. PARIJS, 14 Dec. (Reuter.) Het officieele r ransche communiqué zegt over de krijgs verrichtingen der Serviërs De Servische voorhoede bereikte Veliki in de richting van Schabatz. Oe Serviërs terug in Belgrado. LONDEN, 15 Dec. Na de Oostenrijkers een ,Zro°te nederlaag te hebben toegebracht, trokken de Serviërs Belgrado binnen. Tweedekker geïnterneerd. Nabij de West-Zeeuwsch-Vlaamsche wrens is wegens een defect aan de machine een ngelsche militaire tweedekker geland, die nog een bom bij zich had. Machine en bestuurder zgn geïnterneerd. TER NEUZEN. Huwefljks-aangiften. 11 Dec Jan Lourens, 24 j., jm. en Janna Dubbeldam, 24 j, Geboorten 11 Dec Willem Anthonie, z. van Hendrik Anthonie Harte en Geertruida Catharina i P6C Phll'PPus» z- van Philippus Dekker en Paulina Wilhelmina Cornelia Kuiters. Overlijden. 10 Dec. Elvira Maria Augusta Bos- schaerts, 5 m., d. van Joannes Pranciscus en Elisa Josephina Muys. 11 Dec. Pieter Cornelis Simons, Fred 'k Cornelis Jacob en Tona Cornelia DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 16 December 0.20 0.47 Donderdag 17 1.12 1.36 Vrijdag 18 2.1 2.24 Zaterdag 19 2.49 3.12 Zondag 20 3.36 3.59 Maandag 21 4.21 4.45 Dinsdag 22 5.8 5.32 DANKBETUIGING. De ondergeteekenden betuigen bij deze hun welgemeende dank voor de vele blijken van belangstelling ondervonden gedurende de ziekte en het overlijden van hun geliefde Echtge- noote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder. J. A. DONZE. M. S. v. d. PEIJL-Donzk en I. H. v. d. PEIJL j Kinderen, A. C. DONZE. Ter Neuzen, 15 December 1914. Stalhouderij WILHELMINA, TERNEUZEN. Groote Maatschappij van Levensverzekéring, Volksverzekering, Brandassurantie en Onge vallen, met wettelijke aansprakelijkheid in verband met de wet op het Arbeidscontract Maatschappelijk Kapitaal f 1.600.000.00, vraagt voor ZEELAND vertegenwoordi gers tegen ruime provisie. Brieven onder letter D.M. bureau v. d. blad. O. D, o. ft ff ff ff ff ff

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 3