Duitsche legerberichten. BERLIJN, 5 Dec. (W. B.) Officieel wordt uit het groote hoofdkwartier gemeld In Vlaanderen ten zuiden van Metz werden gisteren Fransche aanvallen afgeslagen. Bij La Bassée, in het Argonnerwoud en in de streek ten zuidwesten van Altkirch maakten onze troepen vorderingen. BERLIJN, 6 Dec. (W.B.) Officieel wordt uit het groote hoofdkwartier gemeld Op het oorlogstooneel ten oosten van het Masurische merenplateau hield de vijand zich rustig. Het vei loop van het gevecht om Lodz be antwoordt nog steeds aan onze verwachtingen. In Zuid-Polen kwamen geen veranderingen voor. BERLIJN, 7 Dec. (Wolff.) Officieele ken nisgeving uit het groote hoofdkwartier Van het oorlogsterrein ten oosten der Ma surische meren zijn geen bijzonder berichten ontvangen. In Noord-Polen hebben wij na langen strijd om Lodz door het terugslaan van de ten noorden, westen en zuidwesten dier stad staande sterke Russische strijdkrachten een belang rijk voordeel behaald. Lodz is door ons genomen. De resultaten van den slag zijn, bij de uitge breidheid van het gevechtsterrein, nog niet te overzien, doch de Russische verliezen zijn ongetwijfeld zeer groot. Pogingen der Russen om uit Zuid-Polen hun legers in het Noorden te hulp te komen, zijn door het ingrijpen van Duitsche en Oosten- rijkseh-Hongaa'-sche legers in de streek ten zuidwesten van Petrokof (Piotrkof) verijdeld. PARIJS, 7 Dec. (Reuter.) Officieele ken nisgeving van vanmiddag drie uur Onze aanvallen op de weinige loopgraven, die de Duitschers op den linkeroever van het Yserkanaal nog bezet houden, worden voort gezet. Van 't- overige front is niets nieuws te melden, behalve dat onze artillerie aanmerke lijk beter werkt dan die van den vijand. BERLIJN, 7 Dec. (Wolff.) Officieele ken nisgeving nit het groote hoofdkwartier Van het westelijk oorlogstooneel zijn geen gebeurtenissen van beteekeuis te melden. De Engelsche vloot. LONDEN, 6 Dec. (Reuter.) Het statistieke maar.dboek voor de marine over December bezat belangwekkende mededeelingen over de geregelde uitbreiding der Engelsche vloot sedert het begin van den oorlog. Het nieuwe pantserschip «Canada*, het vroegere Chileensche schip «Almirante Latorre*, dat door de Admiraliteit in bezit is genomen, is thans gereed om in dienst te worden ge steld. Tot de andere schepen, in de lijst vermeld, behooren o a. de lichte kruisers «Cambrian* en «Wallaroo*, de gepantserde kruisers «Im- périeuse* en verschilende torpedobooten. Als bewijs van hulde aan den eersten mi nister van Zuid Afrika is een schip gedoopt met den oaam Botha. Het nieuwe pantser schip Royal Oak« dat in aanbouw was, is thans geheel in orde en zal binnenkort in dienst worden gesteld. Engelsch stoomschip in den grond geboord. SANTIAGO (Chili), 7 Dec. (Reuter.) De marine-overheid te Papudo, een kleine haven bij Valparaiso, meldt dat de Duitsche hulp kruiser «Prinz Eitel Friedrich« de bemanning van het Engelsche stoomschip «Charcas*, dat bij Corral door den hulpkruiser in den grond is geboord, aan land heeft gezet. Bulgarije en Servië. KONSTANTINOPEL, 7 Dec. (Wolff.) De Tanin verneemt, dat na de nederlaag der Serviërs de Engelsche gezant te Sofia uit naam van de entente-mogendheden officieel heeft ver klaard, dat Servië bereid is aan Bulgarije het deel van Macedonië tot aan de Wardar af te staan. Het blad is van oordeel dat Bulgarije ook dit aanbod zal afslaan, evenals het dat den eersten keer heeft gedaan. Verder meldt de Tanin dat de stap van Servië te Athene groote ontstemming heeft veroorzaakt, daar Griekenland vreest dat het, ingeval Bulgarije het aanbod van Servië mocht aanvaarden, door Bulgarije zou zijn ingesloten. Van het Russiscti-Turksche gevechtsterrein. KONSTANTINOPEL, 7 Dec. (Wolff.) In de streek van Adzjara zijn nieuwe voor onze wapenen gunstige gevechten geleverd, waariD wij de Russen, die dum-dum-kogels tegen ons bezigden, kanonnen, een groot aantal bommen, wapenen en munitie hebben afgenomen. De aanvallen jder Russen ten oosten van het Wan- meer bij de Turksche grens zijn mislukt, daar entegen hebben onze van Rewander opgerukte troepen Skoento Blaghe, 70 K.M. aan gene zijde van de grens, bezet. Dit was een belang rijk steunpunt der Russen in de provincie Azerbeidsjan. De oorlog in de loopgraven. LONDEN, 5 Dec. (Reuter's bijz. dienst. De ooggetuige in het Britsche hoofdkwartier zegt in een beschrijving der gebeurtenissen tot 29 Nov., dat het betrekkelijk rustig was, behalve op 27 Nov. toen de Duitschers door den aanleg van loopgraven tot dichtbij de Britsche linie en door een aanval op korten afstand te midden van een regen 7an bommen er in slaagden een van onze loopgraven te vermeesteren. Zij werdem echter spoedig weer hieruit verdreven. Den volgenden dag vielen de Duitschers de Fransche strijdkrachten aan op onzen lin kervleugel, maar ze werden teruggeslagen met een verlies van vierhonderd dooden en vele gevangenen. De Duitschers gebruiken burgers om loopgraAen te maken, want er zijn doodgeschoten burgers gevonden. De ooggetuige geeft een relaas van de methoden van undergrondsche oorlogsvoering zooals nu noodig zijn geworden door het ver nielende artillerievuur. Het rumoer van het geschutvuur is zoo verminderd, dat men soms uren lang niets hoort dan van tijd tot tijd het geluid van de zware kanonnen der bond- geuooten of de op zich zelf staande schoten der «snipers*, die dag en nacht op de loer liggen. Op sommige plaatsen waar de vijan delijke strijdkrachten slechts op korten afstand van elkaar liggen ontploffen voortdurend de door «mijnwerpers* of door de hand gewor pen granaten, maar de lucht is niet meer vervuld met de ontploffingen van groote pro jectielen. Merkwaardig is de volkomen wijziging in de Duitsche taktiek. De Duitschers hebben de vruchtelooze en kostbare frontaanvallen gestaakt en trachten nu de bondgenooten te naderen door onder den grond voort te krui pen naar de loopgraven. Een paar meters voor deze rijzen ze op en wagen ze de bestorming onder een regen van granaten, die ze in groote massa verbruiken. De bondgenooten echter schijnen niet min der slim dan de Duitschers. Enkele Duitsche officieren, onlangs gevangen gemaakt, erken den dat de Duitsche strategie schipbreuk had geleden en schenen de toekomst donker in te zien. Maar er is volstrekt geen aanwijzing dat de algemeene opvatting onderden vijand is. Overzicht van den strijd aan den Yser. De beteekeuis van het Belgische leger voor de verbondeueu. De bijzondere correspondent van de Telegraaf meld d d. 5 December: Hier volgt, gesteund op een officieel rapport uit Le Havre, een overzicht van de gevechten der Belgen aan de Yser. Men weet dat Antwerpen den 9en Oct. viel. 't Belgische leger trok op Ostende af en van daar richtte het zich naar de Yser. Andere troepen trokken overTurnhout-Dixmuiden. De veldslag aan de Yser begon op 16 Oct. Toen had de aanval der Duitschers tot doel, de vijandelijke sterkte te verkennen Ze richtten hun troepen op 't bruggehoofd van Dixmuiden Een brigade Fransche fuseliers-mariniers steunde de Belgen. Deze aanval werd heviger op 18 Oct. Van 18 Oct. tot 30 Oct. duurde de geduch te worsteling, die aan beide zijden zooveel offers eischte. Op 18 Oct. moeten de le Bel- gische divisie te Mannekensveere en de 4e di visie te Keiem voor de overmacht wijken, maar in de nacht van 18 op 19 herneemt de 4de di visie, na een verwoeoed tegenaanval, Keiem en de overige stellingen. Keiem ligt 5 K.M. ten Oosten van de Yser op de hoogte van Dixmuiden. Mannekensveere ongeveer op denzelfden afstand van de rivier, maar op de hoogte van Nieuwpoort. Op 19 Oct. trachten de Duitschers door te dringen in de richting Nieuwpoort. Ze doen drie hevige aanvallen, die afgeslagen worden door de 2de divisie; de le divisie, op't front langs de rivier opgesteld, Iaat het geschut krachtig werken de 4de divisie moet intus- schen te Keiem standhouden. Om die 4de divi sie te helpen, doet de 5de divisie, gesteund door de Fransche mariniers, uit Dixmuiden, een uitval. Tegen den avond zijn ze meester op 't front Beerst-Vladsloo. Toen rukten talrijke Duitsche troepen uit Rousselaere op. Hierbij sluit zich aan ons verslag over de gevechten te Rousselaere. Na 't vertrek dier troepen rukten de Franschen Rousselaere bin nen toen kwamen Dnitschers uit Brugge aangerukt en bombardeerden Rousselaere, dreven de Franschen terug tot de hoogten van Moorslede, waardoor de frontlinie gewij zigd werd. Moorslede ligt nog op de strijd- linie. Keeren we nu naar de Yser terug. Met de hulp dier nieuwe Duitsche troepen werd Keiem veroverd in den nacht van 19 op 20 October. Nog verwoeder wordt over 't gansche front de aanval. De 2de Belgische divisie en de Duitschers worstelen in de richting Nieuwpoort, om de hoeve Bambrug, die door de Duitschers geno men en weer verlaten, opnieuw genomen wordt. Ook bij Dixmuiden wordt geweldig gestre den, maar de Belgen en Fransche mariniers houden hun stellingen. Van 20 op 21 October werken de Duitschers bijna uitsluitend met hun artillerie, 't Is de verwoesting van Dixmuiden, dat echter niet genomen wordt, ook niet door den stormloop van 21 October, die al in den vroegen morgen begon. Om 5 uur doen de Duitschers ge lijktijdig een aanval op Dixmuiden en te Loorbakke (halverwege Dixmuiden Nieuw- poort)tevergeefs echter, 's Avonds nog een wanhopige poging, nu op Dixmuiden en de loopgraven ten Zuiden langs de leperlee. Even nutteloos. De Belgische troepen zijn echter uitgeput. Den 22en vallen de Duitschers Tervaete aan (ten Noorden van Dixmuiden) en geraken over 't kanaal. Een eerste verwoede bajonet- aanval der 1ste divisie mislukt, een tweede drijft den tegenstander in het 't kanaal, doch deze laat versche manschappen aanrukken en na de worsteling van 22 op 23 October blijft Tervaete in handen der Duitschers. Den 23sten komt Fransche versterking. De 12e divisie rukt over Nieuwpoort's bruggen de uitwerking van 't Duitsche geschut eischt veel offers 's avond is deze divisie toch op de lijn Bamburg. Lombardzijde, waar ze de lste divisie aflost. Maar hij Tervaete dringen de Duitschers voort. De Belgen (le en 4de divisie) zijn terug getrokken achter de rivierboot tusschen Ter vaete en Schaarbakke. De 42ste FrauSche divisie komt ter hulp. Van 23 tot 30 Oct. een vreeselijke strijd tus schen de Yser en den spoordijk Oixmuiden- Nieuwpoort. De Duitschers nemen Ramsca- pelle, maar worden er op 31 Oct., voorgoed, uitgeworpen door de 42ste Fransche divisie, de 2de Belgische divisie en troepen der 3de. Ook bij Dixmuiden is de worsteling gewel- dig. In den nacht van 23 op 24 doen de Duitschers 14 aanvallen op deze stad, maar worden telkens teruggeslagen door de Belgen en Fransche mariniers. Dan roepen de Belgen het water ter hulp. De sluiswachter Rogghe verleent daartoe zijn bijstand. Hij wijst de punten aan, waar bressen in den dijk geschoten moeten worden. De Duit schers moeten terugtrekken, beschoten door de artillerie der Belgen. Velen verdrinken. De medewerking van 't Engelsche zeegeschut was van de grootste beteekenis voor de opera ties bij Nieuwpoort. Het vuur der kruisers en monitors richtte hevige verliezen aan in de Duitsche gelederen. Wij geven hier dit overzicht, vooral om de wonderbare weerbaarheid der Belgen te doen uitkomen. Dus van 17 tot 23 October, weerstaan de Belgen, slechts gesteund door een brigade fuse liers-mariniers, de verwoede aanvallen hunner vijanden. Van den 23en tot den 30en worden ze geholpen door een Fransche divisie. En 't Belgische leger heeft geen enkelen dag vrij gehad om na den terugtocht van Antwer pen zich te reorganiseeren Het was in den strijd geweest van begin Aug. Ook aan de Yser is het van onschatbaar nut geweest voor de verbondenen. Ten koste van zware offers, helaas. 't Heeft aan de Yser een vierde van zijn effectief gelaten Begin Nov. is de actie der Duitschers aan de Yser zeer verslapt. «De overstrooming maakt de operaties onmogelijk*, bekenden ze zelf. Troepen zijn vandaar teruggekeerd, maar niet in massa. EeD succes behaalden ze nog in die vijf weken de bezetting van het verwoeste Dix muiden. De beteekenis hiervan bleek niet groot. Dixmuiden ligt Westelijk van de rivier. De laatste, hardnekkige aanval, nu vooral op motorbooten en vlotten met machinegeweren, Woensdag 1.1., mislukte eveneens. Sedert heerscht er weer stilte. De naam van dit kleine riviertje klinkt den Duitschen soldaat berucht toe. Men weet, dat na de actie daar, de Duitschers hun aanvallen vooral op de linie van Yperen richtten, doch met even weinig succes. Het Belgische leger staat nog aan de Yser. Nu heeft het dit is niet te ontkennen in Vlaanderen wel wat teleurstelling verwekt, dat er geen aanrukken der verbondenen op Ostende volgde. Hoe dikwijls deed 't gerucht van Ostende's ontzet de ronde. De verbondenen behouden aan de Yser hun verdedigende houding. Trouwens, het over stroomde land zou hun ook .ernstige hindernis bieden. Nu begrijpt't volk beter, dat «geduld* de wet is. Het weer wordt al meer en meer een ongun stige factor voor de Duitschers die immers naar Calais willen oprukken. Veurne-Ambacht, de streek tusschen de Yser en Duinkerkeq, wordt als een moeras. En dit moeras strekt zich ook Westelijk van de rivier uit. Rond Yperen insgelijks, de toestand is vreeseljjk. Een afgeslagen aanval der Duitschers. De verwoesting van Yperen. Vrees voor spionnen. SLUIS, 6 Dec. (Telegraaf). Het kanonge bulder, dat Donderdag hier duidelijk hoorbaar was, uit Zuid-Westelijke richting, kwam voort van 't artillerie-duel in de omgeving van Zonuebeke, een dorp, dat ongeveer 3 KM. ten N.O. van Yperen ligt. Onlangs hadden de verbondenen daar eenige heuvelen genomen. Na een levendige kanonnade trachtte de Duit sche infanterie dit terrein te herwinnen. De strijd woedde in 't boschachtige gebied gele gen bij de spoorlijn RousselaereYperen. De aanval der Duitschers mislukte. Nu is 't weer stil, 't weder is veel verbeterd, 't Heeft in Vlaanderen licht gevroren. Intusschen is het nu zeker, dat de Duit schers nogmaals een oud-Vlaamsche stad on herstelbaar gehavend, en de kunst geschonden hebben en men vraagt zich af, met welk militair nut? De muren van Yperen's weer- galooze Halle tooneu scheuren en bersten. Het dak is bij gedeelten vernield en in de zalen liggen puinhoopen van de kunstigst gebeitelde steenen van Friezen, bogen, roset- ten enz. 't Belfort is zijn klokkenspel kwijt. De koperen trommel van den beiaard ligt tusschen puin. Tusschen de Halle en de kathedraal is het standbeeld van den staats man Van den Peerenboom in een diepen put verdwenen, waar wel een kar in kan. Een bom heeft dit gat geslagen. Men kan zich dus voorstellen, hoe er door 't Duitsche ge schut op Yperen's, neen op België's heerlijk ste gebouwen gewerkt werd. De kathedraal biedt ook een droevig beeld van verwoes ting. Door een groot gat in het transept valt het licht op een chaos van brokken, beelden, verwrongen kandelaars, verbrijzelde stoelen, scherven gebrandschilderd glas enz. Gansche reeksen huizen zijn vernield of gehavend. Menige eigenaardige gevel is verwoest. Als de Duitschsrs meenen aldus 't Belgische volk tot gedweeheid, tot een roepen om den vrede, tot een breuk met de 'verbonden te brengen, ver gissen ze zich. De Belgische vlag op 't geschon den Belfort van Yperen is het antwoord van een volk, dat met bewonderingswaardige gela tenheid 't oorlogswee draagt. De Duitschers hebben de telefoonverbinding SluisBrugge juist aan de Belgische grens doorgesneden en nu een telefoonlijn aange legd van post tot post. Een officier verklaarde, dat zulks gescheidde om spionnage tegen tegaan. Gisteren is er een Engelsche spion te Brugge gefusilleerd. Een pakkaat zal nu aan de grens uitgehan gen worden, met doodstraf bedreigend, ieder die spionnendienst verricht Volstrekt is het verboden van hier over de grens te gaan. De soldaten, die zich nu hier bevinden, zijn de Beieren, die indertijd te Brussel met de Prui sen in twist waren. By Pervyse en Merchem. LONDEN, 7 Dec. (Reuter. -Spec.) Aan de «Daily Mail* wordt d.d. 5 Dec. uit het Noorden van Frankrijk geseind Er hebben opnieuw vele aanvallen eD te- gen-aanvallen aan de Yser plaats gehad Zoo vond er gisteren een bloedig gevecht bjj Pervyse plaats, welk plaatsje de Duitschers aanvielen met behulp van vlotten, waarop mi trailleurs geplaatst waren. Achter die vlotten waadde hun infanterie door het geïnudeerde gebied, velen tot aan den hals in het water staande. De Fransche schildwacht meende aanvan kelijk, dat er vee door het water plaste, totdat hij het geklikklak der mitrailleurs hoorde. Toen echter waren de Duitschers ook geen twintig el meer verwijderd. Zij bereikten den oever en zwermden uit terzijde van den dijk. De geallieerden storm den op hen af en er ontstond een vreeselijk, bloedig bajonetgevecht. De Duitschers druip nat en rillend van koude, werden voet voor voet weer in het water teruggeworpen. Hon derderden werden dadelijk met de bajonet ge dood, honderden verdronken in het ijskoude water, en nogmaals honderden werden krijgs gevangen gemaakt. Slechts 50 man slaagden er in, naar de Duitsche linies terug te keeren. Ook bij Merchem werd hevig gevochten. Daar hadden de Duitschers het buis van den pontbaas tot een miniatuur fortje gemaakt, door gelijkvloers en op de eerste verdieping mitrailleurs te plaatsen. De Franschen kolonel riep vrijwilligers op des Donderdagnachts omstreeks 12 uur, en 400 man, waaronder een honderdtal Afrikaan- sche soldaten, werden uitgekozen. Zij stoormden onder een hagel van schroot uit de mitralleurs op de brug toe, en bereik ten het huisje van den .pontbaas. Zij maakte» de verdedigers, die achter den tuinmuur had den postgevat, met geweerschoten, met de bajonet en met het dolkmes af, waarop de Duitschers zich binnen het huis terugtrokken.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2