Goe&koope Lectuur. DAUWWORM. KLOOSTERBALSEM, MOEDERS, Catlientje Roose, Notarisportefeuilles Banknotentasschen. ZUID-AFRIK A. BljMNEJNLANJD. Kerknieuws. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. M. DE JONGE. - TER NEUZEN. en dat de bewaking werd afgemaakt. De repa ratie van de brug is thans geheel ondoenlijk, zoodat Servië ook geheel is afgesloten van Saloniki en Zuid-Macedonië. Uit Nisch wordt bericht, dat de Oostenrijkers Aranschelo Watsch bezet hebben. Bij Poscharewatsch hadden he vige gevechten plaats. Een Oostenrijksch regi ment trok thans op tegen Veles. Te Nisch bevinden zich ongeveer 15,000 gewonden. BOEDAPEST, 3 Dec. (Wolff Part.) Uit Semlin ontvangt de Pesthi Hirlap de volgen de beschrijving van de inneming van Belgra do Het zware geschut van de Dónau-monitoren begon eenige dagen geleden Belgrado sterk te bombardeeren. De energieke beschieting leidde spoedig tot het gewenschte gevolg, dat de vijandelijke 28 c.M. kanonnen, die de vij and uit Frankrijk had gekregen, tot zwijgen werden gebracnt. De kanonnier? leden ernstige verliezen. Hierop staken de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen, die op den Hongaarschen oever bij Semlin stonden over de rivier, eerst naar het Zigeunereiland en vandaar naar Belgrado. Gisterochtend, gedurende een heftig kanonvuur van beide zijden, begon de overgang van onze troepen over de spoorwegbrug, die was ingericht voor het verkeer van voetgan gers. Intusschen verdreven de van het Zigeuner eiland binnengedrongen troepen de Serviërs uit bijna het geheele westelijke gedeelte van de stad. Tegelijkertijd drong dat deel van onze troepen, 't welk na de inneming van Oorenovac langs de Save was verder gerukt, de stad binnen. i Onze troepen begonnen onmiddellijk met het weer in orde maken van de schipbrug Door de regeering beschikbaar gestelde schepen zijn van Neusatz naar Semlin onder weg, ten einde voor transporten te worden ge bruikt. De Wet gevangen genomen. LONDEN, 3 Dec. (Reuter.) Officieel wordt uit Pretoria gemeld, dat generaal De Wet gevangengenomen is. LONDEN, 2 Dec. (Eigen telUit Pretoria wordt gemeld, dat commandant Coen Brits bericht heeft gezonden, dat hij den len Decem ber De Wet op de farm Waterburg, op hon derd mijlen ten Oosten van Mafeking, gevan gen nam Men zal zich herinneren, dat De Wet met enkele aanhangers in den nacht van den 21en Novembr de Vaal-rivier overstak en zich naar Transval begaf, achtervolgd door commandant Dutoit in een automobiel. Met vier aanhangers ontsnapt, slaagde De Wet er in aan zijn achtervolgers te ontkomen zich bij een klein commando opstandelingen te voegen, dat zich in het geheim in het Schweizerrencke district had gevormd en hoofdzabkelijk bestond uit opstandelingen, die uit het Westelijk gedeel te van den Vrijstaat weren ontvlucht. Met deze troepenmacht rukte de Wet in Westelijke rich- ting op en wel zoo snel, dat de pogingen door regeeringstroepen gedaan om hem te omsinge len geen resultaat oplevererden. Een reeks zware regenstormen begunstigde hem, daar het onmogeluk was automobielen te gebruiken wegens den slechten staat waarin de wegen verkeerden. Hij stak den 25en November de spoorlijn ten Noorden van Devondale heuvel (op achttien mijlen ten Noorden van Vrijburg) over. Van uit Vrijburg nam de commandant de leiding^op zich en maakte den 27en November een gedeelte van De Wet's troepenmacht onder commandant G. Wolmarans krijgsgevangen. De Wet had onze afdeeling den dag te voren verlaten en was verder naar het westen ver trokken. Zonder onderbreking werd de ver- volginging voortgezet en den lsten December haalde Brits De Wet, die zich op de farm Wa terburg bevond, in. Na omsingeld te zijn, ga ven de opstandelingen, 52 in getal, zich over, zonder dat een schot gelost werd. Het totale aantal opstandelingen, door Brits gevangen genomen, bedraagt ongeveer 120 man, met in begrip van commandant H. Oost, (redacteur van »Het volk«) ea vijf veldcornets. Aan de Zeeuwsch-Vlaamsche grens. Men meldt uit Koewacht De Belgische grens wordt door de Duitsch- sche militairen ten strengste bewaakt. In alle eenigszings afgelegen wijken en buurten zijn wachten geplaatst. Ofschoon de Belgen hier, begrijpelijker wijze van de Duitschers ongelooflijk zielsgaarne zouden verlost zijn, verdragen zij met gela tenheid hun harde lot en Iaat de goede ver standhouding met de vreemdelingen, meestal Beierschen, niets te wenschen over. Zij zijn met tweeën en drieën bij verschillende burgers ingekwartierd sn betalen totnogtoe alleen kost geld, geen logies. Dinsdag mocht geen enkel voertuig van welken aard ook de grens over, evenmin de 2 volgende dagende hoofdwegen moeten vrij blijven die dagen voor Duitsche automo bielen. Het nakomen van dergelijke maatrege len is voor de grensbewoners een bijna on overkomelijk bezwaar. Particulieren ondervinden ook wel eens on aangenaamheden, zelfs nadeel. Eenige dagen geleden werden bij groothan delaren in ijzerwaren te St. Nicolaas een aan zienlijk aantal kachels en andere voorwerpen in auto's geladen en weggevoerdwanneer zullen die dingen betaald worden, en door wien Handelaren in hooi te Moerbeke mogen geen kilogram hooi verzenden of verkoopen. Treurig voorwal. Belgische geïnterneerden hebben Donderdag morgen in het interneeringskamp te Zeist verzet gepleegd. De Nederlandsche bewakings troepen hebben gevuurd, met het gevolg, dat er zes Belgische geïnterneerden werden gedood en negen gewond. Reeds s avonds te voren was er eenig verzet onder de geïnterneerden waar te nemen. De electrische geleiding werd doorgesneden, waarop onmiddellijk politie uit Zeist werd ontboden. Dadelijk is er versterking van de bewakings- taoepen uit Utrecht ontboden. Het verzet is nu geheel onderdrukt, Er zijn 7 dooden en 22 gewonden, van wie 3 ernstig. Nader wordt gemeld Donderdagmorgen waren andermaal een aantal geïnterneerden tehoop geloopen, voor namelijk bestaande uit dezelfde personen, die Woensdagavond onrust in het kamp hadden veroorzaakt. Zij bleveij volharden bi) hun be sluit, niet aan het werk te gaan, waren met eenige honderden en plokten saam bij de soldatencantine der geïnterneerden Na enkele ruiten der cantine te hebben verbrijzeld, rolden zij de vaten met bier naar bniten en sloegen er de bodems uit In schako's, politiemutsen en klompen werd het bier opgevangende kleinste groep, de belhamels, dronk zich aan t gerstennat een halve roes en was voor geen overreding vatbaar, ook niet toen de 2e- luitenant Mallincrodt. van het piket, 't zal ongeveer half elf zijn geweest, hun toeriep, dat de lawaaimakers kalm naar hun barakken moesten gaan. De luitenant stond met zijn piketdetache ment, in het, geheel 14 man, in het looppad vóór het Belgenkamp en was door prikkel draadversperring van dat kamp gescheiden. Hij trachtte de rumoerigste van de Belgen tot bedaren te brengen, zijne woorden hadden echter een tegenovergestelde uitwerking. De Belgen scholden onze manschappen voor Kwatta-soldaatjes, leelijke moffen en smeer lappen. Luitenant Malinckrodt, door zijn ver blijf in Albanië voor geen klein geruchtje vervaard, wierp zijn sabel over het prikkel draad, sprong daarop over de 1.60 M. hoogte versperring en schoot, ter waarschuwing, zijn revolver in de lucht. Een nog luider gejouw van de zijde der Bel gen volgde, waarop het commando »Aan aan ons detachement werd gegeven, onmid delijk gevolgd door het commando «Zet af «Jullie durven nietschreeuwde de Bel gen. Enkelen hunner spreidden de armen uit, roepende: «Schieten jullie maar op als je durft Nadat de luitenant, naar ons werd medege deeld, nog enkele malen gesommeerd, had om uiteen te gaan, klonk het «vuur* commando, onmiddelijk daarop nog eenmaal herhaald. Ervielen 22 Belgen, waarvan vjjf onmiddel lijk dood waren, en 17 gewond. Van de ge blesseerden stierf er één bij het overbrengen naar het veld-hospital, twee in den namiddag in het hospitaal te Amersfoort en gisteravond moet er nog één aldaar zijn overleden. Toen de Belgen hunne makkers zagen vallen, stoven ze uit elkaar, en kropen zelfs over de grond, om t gevaar te ontkomen. Luitenant Malinck rodt riep hun aan »Kom hier, raap je kameraden op.'c Onder den indruk van het gebeurde, ge hoorzaamden de Belgen en brachten de ge wonden naar het veldhospitaal. De dooden werden in de wacht gedragen en in den namiddag naar Amersfoort getrans porteerd. Ze werden uit het wachtlocaal gebracht van een zijde, moeilijk van uit bet kamp der Belgen zichtbaar, om niet noodeloos gevoeligheden op te wekken. Een aantal Belgen hadden de overbrenging toch bemerkt en bracht salueerend den dooden een laatsten groet. Er is geschoten met patroon No. 2, de z.g. wachtpatronen, er werden voorts meerendeel buik-, hoofd en hartwonden toegebracht. De gedooden zijn menschen van oudere lichtingen en in den leeftijd van 30 tot 35 jaar. Van de eigenlijke belhamels moet slechts een enkele zijn getroffen; de aan de ongere geldheden geheel onschuldige slachtoffers ont breken ook hier niet. De kleermaker van de geïnterneerden, een Belg, zat rustig in z'n tent te werken, toen hij een kogel in het achterhoofd kreeg en op zijn plaats doodbleefeen andere Belg stond met een zijner superieuren te spreken, toen een kogel hem, gelukkig niet ernstig, verwondde. Het gebeurde verwekte in het kamp groote consternatie, onmiddellijk is het onderzoek be gonnen en verscheen generaal Knels, uit Amers foort, commandant van het kamp. Na zich te hebben laten uiteenzetten, wat er was gebeurd, verklaarde hij Luitenant Malinckrodt, dat deze niet anders had kunnen handelen. Het incident heeft er onmiddelijk toe ge leid de verloven der bewakingstroepen aan merkelijk te beperken, wat, bij den ingespan nen dienst voor onze manschappen zeer onaangenaam is. De eerste dagen zal van intrekking dezer beperking geen sprake zijn; eerst zal door de hoogere militaire autoriteiten alles haarfijn worden onderzocht. De minister van Oorlog verwacht een uitvoerig rapport over het ge beurde, de Belgische consul te Utrecht was gisternamiddag reeds in het kamp en heden wordt bezoek verwacht vanwege de Belgische legatie in Den Haag. Zondag 6 December 1914. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Yoorm. 9V8u ,en nam. 2 u., Ds. A. Tim- merman doopsbediening. Sluiskil. Yoorm. 9"/j u., en nam. 2 u„ dhr. L. Dek. Hulst. Yoorm. 10 u., Dg. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Yoorm. 9 u., en nam. 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Gereformeerde sremeente (Ylooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 51/. u., Iees'kerk. MAANDAG 7 December 's avonds 5'/2 u., dhr. M. Hofman van Beekbergen. Oud-Gereformeerde gemeente (Ylooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 5Va u-, leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan.) I er Neuzen. Nam. ö'/2 u., Evangelisatie. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 2 Nov. Augus tus van den Hende 25 jjm. en Gabriella Mecheiina Maria Beiwart, 26 j., jd. 24 Nov. Wilmer Emiiius Cornells Del wart (van Rotterdam), 25 jjm. en Maria RosalinJPeleman (Zaamslag, laatst 'te St Ni colaas B27 j., jd. 26 Nov. Jan Wisse 20 i., jm. en Adriana Jozina Wisse, 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 12' Nov. Pieter Adriaan de Bruijne (van Loosduinen), 31 j., jm. en Eliza beth Dielemen, 29 j., jd. 14 Nov. Augustus van den Hende, 25 j., jm. en Gabrielle Mecheiina Maria Delwart, 26 j., jd. Geboorten. 7 Nov. Jacoba Adriana, d. van Cor nells Bareman en Metje Riekwel 10 Nov. Janna Ebrina, d. van Adriaan de Putter en Hebrina Die- leman. 18 Nov. Elizabeth, d. van Abraham van der Beek en Aagje Ollebek. 21 Nov. Janna Cornelia, d. van Louis Verstraten en Janna Maria van Es. 27 Nov. Hendrik, z. van Marinus Leunis en Sara Maria Wissel. Overlijden 4 Nov. Maria Adriana van der Hooft, 5 w.. d. van Cornelis Adrianus en Cornelia de Krijger. 15 Nor. Marinus de Ruiiter, 77 j wedn. van Janna Maria van der Pijl. 20 Nov. Louis Hol- lebek, 81 j., wedn uit het le huwelijk van Pleun- tje Kolijn en uit ;het 2e of laatste huwelijk van Franqoise Goossen 21 Nov. Pieternella Maria Die- leman, 63 j., d. van Marinus Dieleman en Janneke van den Vrede, (beiden overleden.) 30 Nov. Roza- lia Theresia Tas, 65 j., wed. van Eduardus de Moor. AXEL. Geboorten. 17 Nov. Willem Salomon Anthonie, z. van Abraham Dieleman en Janna Johanna Rinn (van Gent) 21 Nov. Martha Debora Santina, d- van Pieter van Alten en Santina Wij- na. 22 Nov. Janna, d. van Arie de Pooter en Krina den Beer 23 Nov. Marinus, z. van Gerard Adriaan van Driel en Pieternella Adriana van Es Pieter nella Jacoba, d van Daniel van Maris en Jacoba Krijger. 27 Nov. Christiaan, z. van Levinus Schie man en Maria de Pooter. 29 Nov Suzanna Corne lia, d. van Jacobus Dirk Hamelink en' Debora de Visser. Overlijden. 23 Nov. Maria Juliana deWinne, 61 j., wed. van Eduardus Tacq. 28 Nov. Jan Zegers, 3 w., z. van Pieter en Geertruij Hamelink. 29 Nov. Maria Janna Heijnsdijk, 3 m., d. van Oorne- lis Gijsbregt en Janna Jonkman. 30 Nov. René Carolus Baert, 2 jz. van Petrus Johannes en Emelia Adam. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 5 December 2.54 3-12 Zondag 6 3.29 3.46 Maandag 7 4.5 4.25 Dinsdag 8 4.47 5.10 W oensdag 9 5.36 6.2 Donderdag 10 6.32 7.5 Vrjjdag 11 7.40 8.15 Heden overleed zacht en kalm na een langdurig lijden mijn geliefde Eehtgenoote in den ouderdom van 75 jaar. Uit aller „naam, P. VAN ES. Ter Neuzen, 4 December 1914. en Groote sorteering vindt gij liet niet vree- selijk het gezichtje van I w lieven kleinen mismaakt te zien door den DAUW \V<mV? verschrikkelijk om aan te zien, en een onbeschrijfelijke kwelling voor de kleine lijders. M M'.DhRS, beschermt Uw kinderen daartegen, stuit het dreigend gevaar, voorkomt en geneest elk beginnend plekje door terstond een krachtig ingrijpend middel aan te wenden, onschadelijk voor Uw kleine, en wel den liet onovertroffen middel, dat zeiden teleur stelt. Mej. Joh. Dijkmaneehtgenoote van den heer Michel Lin dens ie Merslo bij Venray Limburgverklaarde ons Ons jongste kindje Martiuus Hu >ertus werd aangetast door dauwworm. Over 't geheele gezichtje en hoootdje had bet groote plekken, zelfs tot op de oogleden toe. Het kind zag er akelig uit, bet jeukte haar overal en het kon bijna niet slapen. Wij zochten naar een krachtig genezend middel en kochten toen bij den winkelier G. Arubrosius den beroemden Kloosterbalsem. Wjj waschten het gezichtje zorgvuldig en bedekten de plekLen met dezen kostelijkeu balsem. Hiermede gingen wij voort, en toen één potje Kloosterbalsem opgebruikt was, bemerkten wij dat ODze lieveling veel beter werd, het jeuken hield op, en de roofjes verdwenen. In 't geheel hebben wij vijl potjes aangewenu toen was van dauwworm géén spoor meer op zijn gezichtje te bekennen. Aarzelt niet, de Kloosterbalscm, koning der Balsems, is beproefd tegen Huidaandoeningen, W ouden, lllieumatiek, Aambeien, interhanden en -V oeten. Zorgt dat de Kloosterbalsem steeds in uw bereik is om hij ieder ongeval aan te wenden. Prijs per pot t 0.75, 1 1,20 en f 2,50. Eischt ROODEN BAND met haudieekening van den Generaal-Agent L. I. AKKER, Rotterdam. Verk.inbaar bij alle drogisten, apothe kers en te Ter Neuzen bij de Wed. A. VAN OVERBEEKÊ-LeuNis Ax-I, J. H. VAN DIXHOORN en Lr B. A. RDLFF LzHulst, F. L. VER,W1LGHEN—v. n Hooft; Zaamslag, D. RIEMENS Janssen. 11 n n n n li

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 3