Van het Oostelijk oorlogstooneel. Op het Zuidelijk oorlogstooneel. vooral ook goede tactici. Over krijgslisten beschikken zij, zooveel als zij willen geloof ik. Wij lagen aan den Noord-Westkant van Dixmuiden. De Duitsche aanvallers, de infan terie, lokten ons tot een bajonetgevecht, maar toen wij uit de loopgraven kwamen om te attaqueeren, trok de Duitsche infanterie een paar honderd meters terug en tegelijkertijd slingerden Duitsche machinegeweren en kanon nen een regen van projectielen op ons neer, dat niemandniemand gespaard bleef. Alles wat nog kon, strompelde en kroop terug, om het smalle bruggetje over de Yser te bereiken Ook ik was nog onder de gelukkigen, d. w. z. ik had door den Duitschen krijgslist niet meer dan een arm verloren. Een granaatscherf was er tegen aangeslagen en had het onderste ge deelte van mijn linkerarm zoodanig verbrijzeld, dat mijn hand er bij te bengelen hing. Ik behoef u niet te schrijven in welk een toestand ik mij bevond. Ik was half bewus teloos nog van den geweldigen slag en lag willoos ten gronde. Maar dan dacht ik plots weer aan de Duitschersik zag ze komen in de verte en spande al mijn krachten in om te ontkomen. Zij schoten op me, een wolk van kogels vloog langs me heen en het zou toch met me gedaan zijn geweest, wanneer de vijanden niet van af het Westen in de flank door onze troepen waren aangegrepen. Met tranen in de oogen zag ik nu hoe de Duitschers, die overmachtig al zij waren, onze compagnie uiteen hadden geslagen, thans door onze ver sterkingen tot staan werden gebracht. Hevig werd er gevochten maar dat was mijn redding. Jn een klein rietveld viel ik uitgeput neer. Mijn verbandpakje kwam mij goed ter stade, want ik moest verder bloed verlies voorkomen. Toen ik mijn verband, zoo goed en zoo kwaad als het ging, gelegd had, was het donker geworden. Het begon hevig te regenen en ofschoon mijn geheele lichaam stijf was van pijn, moest ik zien een beter onderkomen voor den nacht te vinden. Doch waar? Het infanterievuur had opgehou den en overal was het stil. Alleen het riet ruischte zoo droef onder den sneeuw-regen, dat het mij soms leek, alsof uit het donkere veld overal klachten van gewon den opstegen. Op goed geluk af sukkelde ik verder en kwam ten slotte bij een onzer posten, die me een overgang over de Yser wees. Toen ik aan den overkant was, voelde ik mij een oogenblik verlicht. Doch slechts een moment, want terwijl ik langs een klein zij paadje voorstrompelde om den weg van Ype- ren te bereiken, overviel mij opnieuw de uit putting. Ik stortte neer en kwam eerst tot bewustzijn, toen een persoon zich over mij heenboog en mij cognac had gegeven. In het licht van zijn zaklantaarn meende ik een luitenant in hem te herkennen en zei daarom: «Dank u, luitenant.* Hij en de anderen namen mij toen op en droegen mij naar den weg van Yperen. Daar stond een auto de chauffeur salueerde en sprak mij onbekerde officier met «majes teit* aan Ik keek, staarde ja het was mijn koning. Mijn wensch was voldaan Ik had onzen koning op het slagveld gezien Gloeiend van koorts meet ik, terwijl Z. M. en zijn adjudant, mij in hun auto legden, nog gefluisterd hebben «Leve de koning*. In de stad der Artevelden. 't Gevaar is groot En dringend de nood In de stad van Lei en Schelde, De honger maait Verdelging waait 't Volk schreeuwt om een Artevelde 'tVolk van Gent zou nog «schreeuwen* om een Artevelde Zeker ziet het nog wel met 'n stillen traan en een verkropten zucht op tot den bronzen Ruwaard, die verstard staat in z'n machtigen armzwaai op de Vrijdagmarkt, thans zoo grijs en zoo ledig maar 'tjuk van den overweldiger, het draagt het thans in stilte, met haat en hoop, diep weggeborgen in het hart. O, Gent!. Gij zijt niet meer Zooals weleer, De trotsche burg, die koningen deed beven; Gij zijt niet meer het leeuwennest, Het wijdgeducht gemeenebest, Dat tot de volken sprak, het hoofd fier op geheven. Zoo zwaar en grievend als nu was de verner dering zelfs niet, toen de oproerige burges- van Gent, in hun hemd en met den strop om den hals, Keizer Karei tegemoet moesten trek ken om genade te vragen voor hun stad. Als we achteraf nu zien, wat er terecht ge komen is van de voorwaarden, die burgemees ter Braun bedongen heeft met den Duitschen generaal von Boehn, wanneer hij deze tot Meirelbeke tegemoet toog, dan kunnen we ons zeer gemakkelijk den huidigen burgervader van Geut en de notabelen, die hem toen vergezel den, óók wel voorstellen in hun hemd en als «stropdragers* op dien tocht. Géén vernedering wordt den ongelukkigen Gentenaren gespaard. Wel is hun geen oor logsschatting opgelegd, maar dat blijkt alles behalve 'n voordeel. Met een vaste oorlogs schatting hadden ze tenminste op voorhand geweten, waaraan zich te houden. Thans staan ze bloot aan een plundering zor.der einde. Of juister: tot aan het bittere einde. Tot de stad volkomen uitgeperst, uitgezogen zal zijn. Er is overeengekomen, dat zoolang de be zetting duurt, de Gemeente voor 4000 soldaten de totale onderhoudskosten te betalen heeft, maar zeker hebben de Gentsche magistraten zich nooit in de verste verte kunnen voorstel len, wat zoo'n Duitsche soldaat al niet noodig heeft wanneer hij het maar eenmaal niet behoeft te betalen. Tot Zaterdag van de vorige week beliep het bedrag van het alzoo gerequireerde tot méér dan drie-en-een-half millioen frank Toen de stad door den vijand werd bezet, was er nog 2.200.000 liter petroleum in voor raad. Daarvan requireerden de Duitschers da delijk 1.800.000 liter, die zij wegzonden naar Duitschland. Natuurlijk dus dat ook deze brandstof ge weldig in prijs aan 't stijgen is en vrijwel buiten het bereik van de werklieden geraakt. Ook kruipen velen thans reeds om vier uren 's namiddags in hun bed, liever dan met 'n ijdele maag een heelen avond in koude en duisternis te zitten. In de laatste weken zijn er schier onophou delijk nieuwe troepen door de stad getogen in de richting van de kust. Op sommige dagen logeerden er wel zes tot achtduizend te Gent. Daaronder waren talrijke Oostenrijkers en Hongaren. Was er dan geen ruimte genoeg in de kazer nen, dan werder. de ongewenschte gasten maar eenvoudig bij de burgers ingekwartierd, die er maar heel zejden in gelukten, de onbeschofte veelvraten tevreden te stellen. In de huizen der gegoede burgers, die uit geweken zijn, logeeren de Duitsche officieren. Zij hebben met geweld alle deuren en kasten geopend en het beste is hun nauwelijks goed genoeg. Evenals te Antwerpen ergert het wegblijven van de gegoede burgerij de Duitschers te Gent geweldiger, maar hier zinnen ze op sterkere middelen om hen tot terugkeer te. bewegen. Zij willen n.l. een speciale belasting heffen op de afwezigen, en dat zal dan wel zóó ver staan moeten worden, dat ze van hen, die deze belasting niet zelf komen betalen of doen be talen door iemand anders in de stad een voudig het boeltje, in beslag nemen zullen. Tot zoover hebben ze 't te Antwerpen nog niet gebracht, maar kan er nog altijd van komen. Door de zorgen der gemeente worden op dit oogenblik zoowat 20.000 menschen dagelijks gevoed. De stad laat ook vele duizenden werken aan de vergrooting van de haven en aan het leggen van nieuwe wegen eromheen. Daarvoor wordt een dagloon van twee frank, veertig centiemen betaald. Dan wordt nog de oprichting aangekondigd van volkskeukens, waar men voor vijftien cent een flink maal zal kunnen bekomen, bestaande uit soep, en aardappelen met vleesch en groenten. Van brood wordt niet gesproken, en aan deze minst misbare van alle voedingsstoffen blij kt dan ook een nijpend gebrek te wezen. Op 't eind der vorige week konden de bak kers geen bons voor meel meer krijgen, daar de voorraden uitgeput waren, heette het. Thans zijn de bewoners op rantsoen van brood gesteld 250 gram daags per volwassene en 150 gram per kind. Dergelijke maatregel is nu ook genomen te Antwerpen. Voor 't einde dezer week werden te Gent 3600 ton koren en 5000 ton mais uit Amerika verwacht, maar de Gentenaren vreezen in stilte dat de Duitschers wel het middel vinden om het grootste deel van deze zending ten behoeve van hun troepen aan te slaan, zooals ze reeds te Antwerpen gedaan hebben. De Belgische Regeering had, enkele dagen geleden, aan den Katholieken volksvertegen woordiger Arthur Verhaeghen een som van een half millioen frank doen toekomen, waarvan 300.000 frank tot uitbetaling van de kleine staatspensioenen en het salaris van de post en spoorwegbedienden, en 200.000 frank voor het onderwijzend personeel der aangenomen en aanneembare scholen. Voor het personeel der officieele scholen zorgt de stad zélf wel, zullen ze in den Havre hebben gedacht. Zoo gauw hadden de Duitschers daarvan geen lucht gekregen, of zij legden beslag op het geld, onder voorwendsel dat zijzelven zich wel met deze uitbetalingen zouden ge lasten. En hoe ging het nu De 300.000 frank aan de gepensionneerden en aan de post- en spoorwegbedienden werden eerlijk uitbetaald, maar de 200.000 frank voor de onderwijzers der Katholieke scholen. die staken de Duitschers op zak, voor hun moeite. Het «Flandria Palace Hotel« werd, bij 't uit breken van den oorlog, tot ambulance ingericht en daar is 't ook prachtig voor geschikt. T wee dagen vóór de komst.van de Duitschers wer den de Belgische gewonden eruit gehaald en naar Frankrijk vervoerd. Nu liggen er onge- veer 250 Duitschers, allen licht gewonden, die weer met den meesten spoed worden opgelapt on naar het slagveld terug te keeren. De zwaarder gekwetsten worden naar Duitschland doorgezonden. Vele honderden dooden werden in den omtrek van de stad begraven. De burgers vermijden zooveel mogelijk allen omgang met de soldaten, maar toch zien ze wel dat de Duitschers niet op een «Vergnü- gungsreise* zijn. Van de ontstemming onder den vijand merken de Gentenaren af en toe zelfs wel eens wat méér dan op de lange donkere gezichten der soldaten te lezen staat. Zoo zag men hier de vorige week een tach tigtal Landsturmers, ongewapend, geboeid en ouder sterk geleide door de stad trekken. Er werd verteld, dat zij uit Brugge kwamen, waar zij met nog méér van hun kameraden men fluitserde van wel achthonderd een poging zouden gedaan hebben om muiterij te stichten. Daarvan zullen we nu maar niet te veel gelooven, doch zich voorstellen laat het wel, dat deze gevangenen wat al te luide gemop perd zullen hebben, want algemeen heerscht nog onder de Landsturmers de overtuiging, dat het tegen alle wet en billijkheid is, dat zij, bedaagde menschen, vaders en wel eens grootvaders, ver buiten het land in de loop graven moeten gaan vechten. 't Bovenstaande schreef de correspondent August Monet in De Telegraaf. Mislukte plannen der Duitschers. LONDEN, 3 Dec. (Part.) De Times ver neemt uit St. PetersburgIn het licht van het communiqué van gisteren is het duidelijk, dat het plan van de Duitschers om wijde om trekkende bewegingen op de flanken uit te voeren, hetzij van den Weichsel, hetzij van Wjeloen uit, onuitvoerbaar is gebleken. Het plan van de Duitschers om langs den Weichsel op te rukken is te Plock verijdeld en hun sterke voorhoede werd te Szertsow bij Wjeloen teruggedreven. De invallers waren blijkbaar niet in staat om vorderingen te maken behalve langs de spoorwegen en verkenningen van vliegers en ruiters hebben aangetoond, dat de samentrekking van versterkingen langs de lijn KalisjSjerads aan den gang was, waar het offensief van de Duitschers zich Maandag ont wikkelde en te Lask onmiddellijk gestuit werd. Grootvorst Nikolaj meldt dat de opmarsch der Russen ten N van Lowicz met succes be kroond is, terwijl het vechten het hevigst was ten W. van Lowicz. De beweging van de Duitschers lijkt gewaagd. Berichten van corres pondenten te Lodz toonen duidelijk aan, dat de spoorweg naar Warschau en bijgevolg ook de stations Zgierz en Strykow in Russische handen zijn. Door bovendien naar Lowicz op te rukken, waar zij eerst zoo vreeselijk ge leden hebben, verliezen de Duitschers het voor deel van de rechte linie, die zij zich na den terugtocht van Brezin tot zulk een hoogen prijs hadden weten te verzekeren. De ver schrikkingen van dien terugtocht worden af geschilderd door Russische correspondenten. Het verschijnen van de Pruisische garde te Szertow, vanwaar zij in wanorde werden te ruggedreven, doet vermoeden dat de Duitschers óf] een te laat komende poging beoogden om het corps dat te Tuszin omsingeld is, over Piotrkow te ontzetten, óf, wat waarschijnlijker is huu flanken, die op Sjerads en Czenstocho- wa steunden, te beschermen. Groepen Duit schers trachten vermoedelijk de liniën te ver lengen om een opmarsch van sterke Russische troepen tegenover de linie Czenstochowa Wjeloen te verhinderen. Duitsche duikbooten werkeloos. Volgens de Daily Mail zijn de Duitsche duikbooten, die overland naar Zeebrugge waren gebracht, in de binnenhaven aldaar tot werke loosheid gedoemd, omdat de Engelsche vloot door haar bombardement de electrische centrale, die stroom levert voor de sluizen, heeft ver nield. De Duitschers hebben den Belgischen in genieur van de centrale, die te Slnis vertoeft, uitgenoodigd terug te keeren en hem een ruime belooning beloofd als hij de schade wil herstellen. Hij heeft echter geweigerd. Daar de Duitschers een nieuwe beschieting vreezen, maken zij volgens den Engelschen correspondent aanstalten hun duikbooten uit Zeebrugge te verwijderen. Officieele Duitsche berichten. BERLIJN, 2 Dec. (W. B.) Officieel wordt uit het groote hoofdkwartier gemeld Uit Oost-Pruisen wordt niets nieuws ge meld In Noord-Polen gaat de strijd op normale wijze voort. In Zuid-Polen werden vjjaudelijke aanvallen afgeslagen. BERLIJN, 2 Dec. (W. B.) Officieel wordt door het groote hoofdkwartier gemeldDe meeniug in de buitenlandsche pers, dat onder het in de Duitsche berichten genoemde getal van 40.000 Russische gevangenen, de bij Kutno genomen 23.000 Russen zouden zijn begrepen, is onjuist. Het leger aan de Oost grens heeft in de gevechten bij Wlozlaw, Kutno, Lodz en Lowitsj tusschen 11 Novem- ver 1 December meer dan 80.000 niet ge wonden Russen gevangen gemaakt. Russisch communiqué. PETROGRAD, 2 Dec. (P. T. A.) Het com muniqué van den Grooten Generalen Staf van 1 December luidt Langs alle fronten heerscht een betrekkelijke kalmte. In de streek om Lovitsj wordt de actie voortgezet, maar met minder kracht. Op 2 December, tegen middernacht, deed de vijand, die in dichte colonnes marcheerde, een omstuimigen aanval op onze stellingen ten noorden van Lodz. Hij werd echter te ruggeslagen. In de streek ten zuiden van Krakau trok ken onze troepen Veritsjko binnen. WEENEN, 3 Dec. (Wolff.) De generale staf deelt vanmiddag officieel mede: Onze toe stand op het Noordoostelijke oorlogsterrein is gisteren onveranderd gebleven. LONDEN, 3 Dec. (Part.) Aan de Star wordt geseind, dat de Duitschers ten noord westen van Lowiez hun krachtdadig defensief hebben laten varen onder den druk van de Russen. Alle Duitsche troepen ten noorden van Lodz trekken thans terug naar de grens. Woensdagnacht en in den vroegen ochtend van Donderdag hebben de Duitschers ten noor den van Lodz in dichte colonnes een reeks woedende aanvallen op de Russische stellingen gedaan. Dit was hun laatste krachtsinspanning De strijd bij Lodz. PETROGRAD, 2 Dec. (Reuter's bijz. dienst.) Het blijkt meer en meer dat de strijd noord oostelijk en zuidoostelijk van Lodz de hevigste i3 tot dusver geleverd. Het Russische leger twijfelt wel niet aan het resultaat, maar de Duitschers betwisten eiken voet grond, zoodat de verliezen aanzienlijk zijn. De Siberische regimenten hebben opnieuw zich met roem overdekt. Zij onderscheidden zich bij een charge op de Duitsche stellingen, en drongen de Duitsche loopgraven binnen. In sommige loop graven lagen stapels lijken. Het geschutvuur bad in dit gevecht slechts gering aandeel. Het gevecht was een handgemeen waarbij bajonet en geweerkolf werden gebruikt. De Duitschers streden dapper maar wei-den ver dreven. Een Russisch vlieger die bjj vergissing tusschen de Duitschers landde, steeg onmid- delijk weer op en ontkwam zonder letsel, hoewel de aeroplane door 146 kogels werd getroffen 46 alleen troffen het schild dat den aviateur beschermt. Twee Duitsche vliegtuigen zijn vermeesterd. De Russificatie wan Galicië. De Corr. Norden meldt: Naar ust Petrograd aan de „Neue Züricher Zeitung" worde de Rus sificatie der d^or de Russen bezette deelen van Galicie en de Boekowina krachtig doorgezet. De curator vau het Russische schooldistrict in Kjsf,is te Lemberg aangekomen, om het school onderwijs op Russische leest te schoeien. Dezer dagen werden ook particuliere cursussen ge opend, waar enkel in het Russische wordt on derwezen. In Lamberg zhn aangekomen de leiders der Russische nationaliteiten en leden der Doema, zooals Balschow, dr. Vergun Sawenko, Semt- scbenko, Moschaisky, Schulgin en Nokinowsn, die met het bestuur der steden in Galicië zullen belast worden. Deorganisatie van het nieuwe gouvernement Turntpol, dat 15 districten omvat is gereed. De «Nowsje Wremija* bericht, dat dagelijks geheele detachementen Russische politiedienaien in Galicië aangekomen. Belgrado bezet. WEENEN, 2 Dec. (W. B.) De Keizer ont ving van generaal Frank, bevelhebber van het Veldleger, het volgende telegram: Ik verzoek Uwe Majesteit eerbeidig op den laatsten dag van het 66e regeeringsjaar te mogen melden, dat hedenmorgen de stad Bel grado door troepen van het Ve leger in bezit is genomen. De ontruiming van Belgrado. Men meldt van Duitsche zijde Aan het «Berliner Tageblatt* wordt uit Sofia bericht, dat Belgrado thans finaal ont ruimd is. Het leger van generaal Stepanovitscb is op den terugtocht. Reizigers uit Servië be richten, dat de groote Fardabrug bij Demir- kapia door een bende komitadji's is opgeblazen

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2