Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, PROVINCIALE STATEN. Van het Westelijk oorlogstooneel. No. 2529. Zaterdag 5 December 1914. 25e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere, No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 oent| elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, ^Deze^Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bjj den Uitgever M, DE JONGE, te Ter Neuzen. VERKIEZING VOOR DE De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Vrijdag den 18 December aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van één lid van de Provinciale Staten van Zeeland, in het kies district HULST, waartoe deze gemeende behoort dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter Secretarie bjj den Burgemeester der gemeente Hulst (Hoofdplaats van het Kiesdistrict) kunnen worden ingeleverd opgaven van candidaten als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 8 der Provinciale wet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend zijn door ten minste veertig kiezers, be voegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door één of meer der personen, die de opgave hebben ondeiteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zfjn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren, voor de opgaven bovenvermeld, zyn ter Secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar van heden tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt: Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 in levert wetende dat zij is voorzien van handteeke- ningen van personen, dje niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inleve ring geschiedt, terwijl zonder die handteekingen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twingtig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is, tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave bedoeld bij artikel 51, heeft onder teekend. Ter Neuzen, 4 December 1914. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. BEKENDMAKING. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN, brengt bij deze ter openbare kennis, dat met in gang van 1 December 1914, worden ingetrokken de door den Heer Kapitein Commandant der Kustbatterjj in deze gemeente uitgevaardigde be palingen omtrent het bakken van brood. Ter Neuzen, den 1 December 1914. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. DE OORLOG. Fransch Communiqué. PARIJS. 2 Dec. (Reuter,) Communiqué: in de streek ten zuiden van Ypereu is een aanval van den vijand op den door onze troe pen in den loop van den dag veroverde loop graaf afgeslagen. Onze artillerie beschadigde een groep van drie batterijen van groot ka liber. Te Vermelles werden het kasteel met het park, twee huizen en loopgraven schitterend door de onzen genomen. Een vrij levendige canonnade heeft plaats in de omgeving van Fay zuidwestelijk van Péronne. In de streek Vendresse-Craonne opende de vijand een hevig bombardement. Onze artille rie antwoordde en vernietigde de batterij. In de Argonne werd een Duitsche aanval Op Fontaine Madame afgewezen. Wij maakten eenige vorderingen. Officieel Duiisch bericht. BERLIJN, 2 Dec. (W. B.) Het groote hoofdkwartier meldt: In het westen werden kleine aanvallen van den vijand afgeslagen. In het Argonnerwoud werd door een Wurtembergsch regiment een sterk steunpunt genomendaarbij werden 2 officieren en on geveer 300 man gevangen genomen. Vorstelijk bezoek aan de troepen. PARIJS, 2 Dec. (Reuter.) President Poin- caré, vergezeld van minister Viviani en gene raal Joffre, bezocht gisterochtend het groote hoofdkwartier der Engelschen, waar hij koning George ontmoette. Na een langdurig hartelijk onderhoud vertrokken de koning en de pre sident in dezelfde open automobiel naar het Engelsche front. De bevolking der plaatsen die men passeerde, toegeloopen, bracht de beide staatsboofden levendige ovaties. Beiden brachten den dag door te midden van de Engelsche troepen. Des avonds bood de koning den president een diner aan in bet hoofd kwartier, waarbij de prins van Wales, gene raal French en minister Viviani aanzaten. Generaal Joffre had voor het feestmaal zijn hoofdkwartier opgezocht. Poincarè en Viviani vertrokken des nachts en kwamen des morgens te Parijs aan. Be Duiftschers in Frankrijk en België. PARIJS, 3 Dec. (Reuter.) De officieele kennisgeving van vanmiddag drie uur maakt melding van een vrij hevige beschieting van Nienwpoort en van de streek ten zuiden van peren. Het onder water gezette terrein strekt zich ten zuiden van Dixmuiden uit. Een hevige beschieting heeft tussehen de Leie en de Somme plaats gehad. De Franschen hebben in Argonne tal van aanvallen afgeslagen en zijn er eenigszius ge vorderd. Een aanslag op de fabriek van Krupp. LONDEN, 3 Dec. (Reuter.) De Engelsche avondbladen bevatten een telegram, volgens hetwelk er groote ontroering te Berljjn heerscht door het gerucht dat een vlieger bommen heeft geworpen op de fabriek van Krupp te Essen. De schade is niet bekend. De vlieger moet ongedeerd zijn gebleven. Het bombardement van Reims. Naar de »Times»-correspondent te Parijs aan zijn blad meldt, wordt Reims nog voort durend gebombardeerd. De Duitschers gebrui ken thans 30 5 cM. houwitsers der Oosten rijkers. In Reims moeten verschillende spion nen zitten. Van de stad, naar de Duitsche posities moeten ettelijke telefoondraden loopen, doch tot heden konden zij niet ontdekt wor den. Kanongebulder. -- Aan de grens. Van Yperen. SLUIS, 2 Dec. (Telegraaf.) Ook heden morgen klonk van half elf af kanongebulder, dat in den namiddag heviger werd. 't Kwam thans meer uit de richting Yperen. Gisteravond was het te Brugge weer goed merkbaar, dat er aan de Yser gestredev werd en wel aaD de nieuwe transporten gekwetsten. Er zijn veel gewonden aangekomen. Bijzonderheden over den strijd zijn nog niet bekend. Wel doen allerlei geruchten de ronde. De trein van karren, wagens, automobielen der troe pen aan de Yser strekt zich uit tot Maria- kerke. Zooals men weet, ligt hier de grens van het operatiegebied. Van Mariakerke tot Knocke is de kust thans ook in volledigen staat van verdediging. Kanonnen met de vuurmonden naar zee gericht, maar vandaar onzichtbaar en ook uit de lucht onbespiedbaar door hun vlechtwerk-bedekkiDgen, enz. staan te Mariakerke, Ostende aan de West- en Oostzijde, en Blankenberghe, bij den Haan en Wenduijne, en tusscheD Heyst en Duinbergen, zooals men ziet dus op nagenoeg gelijke af standen. In hutten van vlechtwerk bevinden zich echter ook tal van machinegeweren, wel een bewijs, dat de Duitschers zich op een actie uit zee hebben voorbereid. Nu blijkt het, dat 't bombardement der Engelschen te Zee- brugge schade aangericht heeft, welke den eersten dag niet vermoed werd en toch be langrijk is. Het platform der zeesluis zoo zou beschadigd zijn, dat de sluis niet meer werkt. Onder de gijzelaars te Gent, door de Duit schers gevangengenomen, worden o a. ook genoemd burgemeester Braun, Anseele, de volksvertegenwoordigers Siffer en Van der Haghen. Ook den bisschop hield men aan, doch men verving hem door den pastoor van St. Baafs, daar mgr. Stillemans reeds zeer bejaard is. Deze gijzelaars werden gearresteerd na den bomaanslag. De Duitschers beweren, dat de ligging der benzine-depöts, welke ver borgen waren, aan den vijand door spionnage bekend moet gemaakt zijn. Ook spreekt men over een zekere gisting onder het volk, wegens beperking van de brood-uitdeeling aan de be volking. Van de Belgische grens. De slag aan de Yser doet zich reeds in Brugge en omgeving gevoelen. Groote getallen arme vluchtelingen, meerendeels uit de vecht linie, komen onophoudelijk aan. Velen trachten de Hollandsche grens te bereiken, doch te vergeefs, daar slechts enkelen er in slagen tussehen de Duitsche grensposten door te dringen. De vrees der spionnage is zoo groot, dat iedere man onder verdenking valt. Niet minder dan vier honderd dertig burgers, onder wie veel van Engelschen en Franschen oor sprong, die nog te Oostende verbleven en verdacht werden met Je verbondenen in be trekking te staan, zijn in arrest genomen en naar Duitschland getransporteerd na een voor- loopig onderzoek te Brugge. Niettegenstaande al de maatregelen die de Duitschers genomen hadden bij de eerste ver schijning van de typhus, breidt de kwaal zich uit, vooral onder de mariniers te Kortrijk. De Noodkerk en het klooster der paters pas- sionnisten, gelegen in de Pluimstraat, zijn reeds sedert verscheidene dagen vol typhuslij- ders, die hun kwaal in de moerassige streek nabij Speren en Dixmuiden opgedaan hadden. Omtrent het bombardement der stad Yperen het volgende van de schoone gotische hoofd kerk blijft enkel nog een groote puinhoop, waaronder men hier en daar onthoofde beelden, vernielde kostbare marmeren grafsteen vindt. Van het prachtige belfort is ongeveer de helft overgebleven. Het mechanisme van het ver maarde klokkenspel ligt in een hoop tussehen de puinen der neergevallen Kathedraal. Het was Maandag den ganscben dag stil geweest. Alleen in den namiddag die drie hevige slagen, maar onschuldig. Maandagavond stak de wind op en dra joeg de storm over zee en Vlaanderen. En de menschen, die wakker werden, ze zeiden: »Die arme solda ten». 't Hart van 't volk is immers steeds bij 't leger, dat nog een brokje van 't vaderland kon behouden. En 't hart van 't leger is bij het volk, dat onder vreemde heerschappij leeft. Zooeven las ik nog een brief van een sol daat, die in Veurne-Ambacht rustte. »Wij zijn vol goeden moed. Wanhoop niet. Ons land komt vrij». Zoo schreef hij aan zijn vrouw. Lijdt gij geen honger? vroeg hij. »Zijt SÜ gezond Hoe gaat het op de ge meente Geduld maar. De worsteling is zwaar, maar we hebben goeden steun». Maandagavond stormde het dus. In den nacht bedaarde het weer. Dinsdagmorgen, ongeveer halt zes, begon van de Yser 't kanon te bulderen, 't Geschut werd heviger, 't Zweeg den ganschen dag niet meer. 't Was weer als weken geleden, toen de Duitschers hun geweldige aauvallen deden. Eerst in den laten avoud kwam er rust. 's Morgens, toen 't nog duister was, meende iemand brand te zien in de richting Knokke en eer. gerucht verbreidt zich snel, 's avonds vertelde men, dat 't Grand Hotel te Knokke algebrand was. Looze geruchten. Knokke en Heijst en Zeebrugge zag ik rustig liggen en in de laatste plaatsen rookten weer de drie schouwen van de cokesfabriek. Wat de Duitscher daar uitvoeren, 't blijft met geheimzinnigheid om ringd. Men kan toch een vuur gezien hebben. De Duitschers ontsteken soms vuren in de duinen. Niemand weet wat die seinen beteekenen. Aan de grens waakzaamheid. »Leide, aber ik darf niet,» zei een goedmoedige Beier tot menschen, die er gaarne over wilden. Een overste was zoo zachtzinnig niet. Hij wilde beweren, dat een der omstanders al op Bel gischen bodem stond. »Neen,» klonk het, »dit is Nederland en moesten we't goed uitmeten, dan geloof ik, dat gij reeds met een voet op Nederland staat». De strenge militair week een stap achteruit, verwijderde zich dan, doch nam ook den Beier maar mee, op wiens spraakzaamheid jegens burgers hij niet gesteld scheen. Die Beieren van den landstorm deelmakend, zien er weinig militair uit. Ieder burger kan gerust zoo'n blauwe overjas aantrekken en in de laatste koude winterdagen zagen we ook hier van die bruine mutsen. Zelts 't geweer hangt, ik zou haast zeggen, vreedzaam, op den rug. 'k Heb nog andere landstormers gesproken, die hartelijk naar huis en 't warme bed ver langden, want ze vonden de nachten op die hoekjes van Vlaanderen alles behalve aange naam. Jongere mannen zijn nog vol moed, maar we zien ze hier weinig. Ze zjjn aan 't front zoo noodig. Onder 't aangekomen oorlogsmateriaal te Brugge trokken vooral bootjes voor bruggen bouw de aandacht. Wat zal het daar aan de Yser nog worden, 't riviertje, dat veel Belgen zelfs niet kenden Van een Yperling las ik een brief: »'k Be vind me nu te Paiijs. 'k Ben met een der eer sten weggegaan. Veel volk is trouwens lang in de stad gebleven. Maar 't bombardement werd te hevig. Nu zijn er nog weinig buigers te Yperen. Maar velen verblijven in de omlig gende dorpen tegen de Fransche grens aan, hopend, dat de verbondenen zullen zegevieren en de bevolking terugkeeren kan. We zullen Yperen zeer, zeer geteisterd terug zien. Toen ik heen ging waren de halle de kathedraal en 't stadhuis al zwaar beschadigde. De Belgische koning te velde. Van een Belgisch militair, die gewond in Engeland ligt, ontving de »Maasbode« een schrijven, waaraan wij het volgende ontleenen Onze koning, Ja, wij zelveu hadden er al veel van hooren spreken, dat hij dapper stond naast ons, met ons vochten zijn mannen hielp, waar hij kon. Vele van mijn vrienden hadden hem gezien in de loopgraven zij waren er trotsch op een goedkeurenden hoofdknik van hem te hebben ontvangen, maar mij was die eer nog niet te beurt gevallen. Beste vriend, ik verlangde er zoo naar, dat de koning mij en onze Ylaamsche kerels want wij waren al te maal Vlamingen bijeen zou bezig zien in onze loopgraven. Wij waren er eiken dag op voorbereid, maar bij ons, waar het vanwege de overstroomingen zeer moeilijk te komen was, zagen wij hem niet. Toch heb ik hem, onzen dapperen, edel- moedigen vorst, gezien en zelfs gesproken. Het gebeurde, toen ik gewond wasen niet meer verder kon. Gjj weet reeds hoe hardnekkig wjj bij Dixmuiden gevochten heb ben om deze vernielde stad te behouden, maar de Duitschers zijn geweldige soldaten, en TER UIZIVNUI VOLKSBLAD

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 1