Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Rening of oorlogsbelajting? Van het Westelijk oorlogstooneel. No. 2528. Woensdag 2 December 1914. 25e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 7 6 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij "vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Intere. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Y an 1 tot en met 5 regels 50 oentj elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, ^Deze^Courant^versc^jjnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen by den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Een ieder begrijpt, dat het niet kan uit blijven of de regeering moet zich geld ver schaffen. We zagen dan ook niemand hiertegen op komen. Wel heerscht er verschil over de meening, hoe aan geld te komen. De regeering stelt voor eene leening en om rente en aflos hiervan te waarborgen, opcenten op een aantal bestaande belastingen. Verschillende linksche bladen en ook recht- sche als b. v. De Standaard bevelen dezen weg aan. Anderen wenschen een belasting in eens te heffen van de groote vermogens. 0. a. hebben zich hiervoor uitgesproken de vrijzinnig-democraten, die in hunne jongste algemeene vergadering hiervoor zoo beslist mogeljjk stelling hebben gekozen. Het is bekend, dat in Duitschland ter vol making van de legerorganisatie destijds ook eene belasting ineens geheven is en wel ten bedrage van een milliard. Naar verhouding (Duitschland telt ongeveer 70 millioen zielen, en ons land 6 millioen) zou een belasting ineens van 275 millioen, als in ons land voor verschillende posten noodig is, oneindig veel zwaarder drukken, al lacht ons de idee van eene oorlogsbelas ting meer toe dan die van eene leening, Misschien is er een middenweg te vinden. Voorshands kiezen wij in dezen geene party, huiverig als wij zijn, de moeilijkheden voor deze regeering, die reeds aan zoovele moei lijke omstandigheden schitterend het hoofd bood, te vermeerderen. We hopen, dat er bij de behandeling der wetsontwerpen eene gewenschte overeenstem ming tusschen regeering en volksvertegen woordigers worde gevonden. DE OORLOG. Officieele communique's. PARIJS, 30 Nov (Reuter.) Het communi qué van hedennamiddag drie uur meldt In België blijft de vijand een defensieve houding aannemen. De kanonnade was zeer zwak. Wij wonnen op enkele punten terrein. Rondom Fay handhaafden wij ons krachtig op de punten, die wij den 28sten dezer bezet hadden. Met tusschenpoozen werd Soissons gebombardeerd. In de Argonnen werden verscheidene aan vallen op Bagatelle door ons afgeslagen. Een dichte mist hangt over de hoogte van de Maas. In Woevre bombardeerde de vijand het bosch van Aprémont zonder resultaat. BERLIJN, 30 Nov. (Wolff.J Officieel. Uit het groote hoofdkwartier wordt d.d. 30 Nov. voormiddag door het opperste legerbestuur medegedeeld Van het Westelijk front valt niets mede te deeleu. Oe Duitschers in Frankrijk en België. LONDEN, 30 Nov. (Part.) Uit West-Vlaan deren werd gisteren aan de Daily News gemeld Gedurende de laatste dagen heelt de toestand aan den \ser en bij Yperen een verandering van groote beteekenis ondergaan. Het offensief is van 's keizers leger op de bondgenooten overgegaan. Ik weet, dat er deze dagen sterke stellingen aan den buiten zijn oevers getreden Yser opgegeven zijn, een feit, waaruit blijkt, dat de Duitsche staf eindelijk inziet, wat slechts een klein punt in den toestand is, dat de Duitschers in hun loopgraven in het verschrik kelijke moerasland zullen omkomen door ziekte, al zouden de kanonnen der bondgenooten op houden hen te beschieten. Bij Dixmuiden zijn de Franschen in bijna onbetwist bezit van het land. De Duitschers hebben voor hun aanval veel zware artillerie moeten terugtrekken. Wij meenen het eind te hebben bijgewoond van s Keizers aanval, die tegen Duinkerken en Calais was gericht. Honderden Fransche vluchtelingen, die drie maanden lang het |Duitsche geschutvuur op Atrecht hadden gestrotseerd, kwamen gister avond bij stroomen den weg van Atrecht naar Doullens afgeloopen om een veiliger streek op te zoeken. Zij vertellen vreeselijke verhalen over de wraakgierigheid van de Duitschers, die, na tevergeefs te hebben getracht Atrecht met een aanval te nemen, thans van Donderdag af voortdurend de stad verwoed aanvallen. Tot nog toe zonder succes. Over een betrekkelijk klein stuk grond was het een wanhopig gevecht Eerst vermeester den het de Duitschers, toen de Franschen. Het was hoofdzakelijk een verwoed en bloedig hand gemeen tusschen de vijandelijke loopgraven, die geen vijftig meter van elkaar lagen. De afstand was te gering om geschutsvuur te wagen, en zoo was het den heelen Donderdag een gevecht van man tegen man, bajonet tegen bajonet. De Duitschers lieten zich door niets afhouden om Atrecht te beschieten. Wat er van de be volking was overgebleven werd ten slotte Vrijdagnacht door de granaten verbijsterd de stad uitgedreven. De Franschen doorstonden intusschen aanval op aanval en overdekten zich met roem. Zaterdag werd het gevecht om het bezit van de loopgraven hervat. Verscheiden regimenten Duitschers wierpen zich op de Fransche stel lingen. Aan weerskanten waren de verliezen zwaar en hield men hardnekkig vol. Het eind was, dat de Franschen alle stellingen behielden, maar Atrecht is helaas een puinhoop. De Duitschers hebben met al hun inspanning niets bereikt. Aan het front. Wij ontleenen nog het volgende aan het verslag van Henriot over het bezoek van de journalisten aan het front. In dezen tijd van het jaar valt de duister nis snel. Wij maken daarvan gebruik, om, een twintig K.M. verder, te gaan zien wat er van Quesncty-en-Santerre is overgebleven. En dat is niets. Quesnoy-en-Santerre zes maanden geleden nog een welvarende stad, gelegen in de groote vlakte, is thans een hoop steenen, opgetast rondom diepe kuilen, door de zware Duitsche granaten in de straten geslagen. Maar tevens is het een historische plaats, getuige en slacht offer van een geweldige worsteling, die eindigde in ons voordeel. Wij komen er aan in den nacht, te voetde auto's bleven achter, met gedoofde lantaarns de vijand is op 600 M. afstand en zoo hij bemerkte, dat er iets bij zonders gaande was, zou hij vuren. De voet stoot tegen weggeworpen wapens, steenen, brokken ijzer, die over den weg verspreid liggen. De huizen en de kerk zijn geheel in elkaar gevallen wat er nog van staande is ge bleven steekt spookachtig af tegen den nach telijken hemel. Midden in het dorp wijst men ons op nauwe loopgraven, die door de Duitschers bezet zjjn geweest, en waar men slechts lijken vond, toen onze soldaten ze bereikten. Om een goed denkbeeld te krijgen van de moeilijkheden, welke de bestorming meebracht, moet men zich de plaatselijke gesteldheid voor oogen stellen midden in de ometelijke vlakte, waar geen boom, geen boschje dekking biedt, het dorp, op z'n Duitsch in staat van verdediging gebracht, d. w. z. gemaakt tot een vesting, met mjjnen, de noodige loopgraven, yzerdraad-versperringen, schietgaten in de muren van alle huizen, en een groote hoeveel heid artillerie. Om stategische overwegingen en ook uit echt-Fransche aandrift om terrein te winnen, werd besloten ons van het dorp meester te maken. Nadat de order was uitgegeven, werd de eerste dag besteed aan de artilleristische voorbereiding de stelling werd stormrijp ge maakt. Vijf-en-twintig batterijen belastten zich met die taak, zoodat 's avonds om zes u"r de infanterie aan het werk kon komen. Vijftien bataljons werden in de vlakte opge steld en snelden met gevelde bajonet onder den kreet »Vive la France® voorwaarts, terwijl alle hoornblazers den stormaanval bliezen. Het was schitterend. Een ontzettend vuur brak echter het élan van onze troepen, toen ze pas halverwege waren gekomen. De order kwam om te blijven waar men was. Nadat in den vroegen morgen onze artillerie opnieuw den aanval had voorbereid, namen wy het dorp in storm. Gedurende twee daarop vol gende dagen hadden onze troepen de hevigste tegenaanvallen te verduren en een moorddadig bombardement van zwaar geschut. Maar (Juesnoy bleef onswe hebben het nog en de onzen denken er niet aan het te ontruimen. Deze operatie kostte ons 2000 man den Duitschers 6000. SLUlb, 28 Nov. (Telegraaf.) Onder 't ge speel der pijpers trokken gisterochtend om negen uur de marine-troepen, wier aankomst te Brugge ik gemeld heb, naar de Yser op. Er waren soldaten die zongen, er waren er ook, die weenden. De naam Yser is berucht. Donderdag had op de groote markt te Brugge een voornaam personage, wiens naam en rang onbekend bleef, maar door zijn uniform tot de I ruisische garde scheen te behooren, de troe pen toegesproken en hen beloofd met de hulpe van andere oversten naar Calais te brengen. A u en dan ziet men dienstweigeraars weglei den, anderen ontsnappen in burgerkleeding over de grens. Gisteren hoorden we nog 't kanongebulder uit die richting. Heden is het weer stil. In verband met de actie der Engelsche vloot op de Belgische kust zijn talrijke Vla mingen aangehouden, verdacht van spionnage en van in betrekking te staan met de Engel- schen Zij werden naar het gouvernementsge bouw te Brugge overgebracht. Ook lieden uit den omtrek van Dixmuiden, van Zarren, Cler- cken en Tborhout ondergingen dit lot. Men noemt onder de aangehoudenen den pastoor uit Uitkerke, bij Blankenberghe. Pastoor en Volksvertegenwoordiger Fonteyne is losge laten. Na acht uur, Belgischen tijd, mag men te Brugge niet meer uitgaan, 't Volk vermoedt, dat men 't binnenvoeren van gewonden wil verbergen, t Leven wordt in deze sombere stad al duurder en duurder. Erwten en boonen kosten 1.20 franc per kilogram, koffie 4 a 5 francs, aardappelen 10 a 11 fr. per 100 K.G., zout 20 centimes, anders 6, voor steenkolen betaalde men 50 fr. de 1000 K.G., maar ze zyn zoo schaarsch, dat een groote hoop asch, die aan den havenkant lag, gretig als brand stof werd meegenomen. Langs Eecloo en Yzendijke laat men de menschen passeeren, maar onderweg te Watervliet wordt men streng gefouilleerd. Wie goud bij zich heeft, moet dit tegen papier afstaan. Brieven worden in beslag genomen sommige personen moeten zich zelfs ontkleeden. Aan de kust van Ostende tot hier is het rustig, maar msn toont zich weer strenger voor het verkeer van de eene plaats naar de andere. Een lichtschijnsel kan de bewoners verdacht maken. De vrees voor spionnage is groot en overdreven. Ik vernam ook uit goede bron eenige in lichtingen over de zoo belangryke vlasindustrie aan de Leie. Had men het vlas niet kunnen rooten, dan zou dit onnoemlyke schade geweest zijn voor de nijverheid. Er bestond gevaar, dat een deel van 't vlas niet geroot zou kunnen worden, 't Was, toen de eerste schermutselin gen tusschen Duitschers en Franschen alhier plaats hadden, 't Vlas werd ijlings van de Leie weggenomen, maar de oorlog verplaatste zich naar elders en 't rooten werd hervat en was geëindigd, toen een deel der Leie weer in 't strijdterrein kwam. Nu wordt er in veel dorpen aan de Leie gezwingeld om aan de arbeiders brood te verschaffen, ofschoon ook de vlas handel stil staat en de linnenfabrieken niet werken. Maar de voornaamste vlasdorpen als Wevelghem, Harelbeke, Beveren en andere liggen buiten de gevechtslinie,, al daveren er vele van 't kanongebulder. In de dorpen, wat meer van de Leie af, zoo als te Moorsele en Ledegem, is de toestand rustig. Moorsele is niet te verwarren met 't veel genoemde Moorslede, dat een twintigtal huizen in 't krijgsgewoel verloren heeft. Wat oorlog en brand in de vlasdorpen, beteekenen zou, laat zich gemakkelijk begrijpen. Zuidelijker van de Leie te Meenen en Waast, is de toestand natuurlijk ook ongunstig. Het vlas houdt in Vlaanderen, ofschoon oneindig minder dan vroeger, nog huismoeders bezig. Het vervaardigen van kant, dat vooral te peren, Brugge en te Wyngene, trouwens op het geheele platteland vele handen bezig hield, ligt zoo goed als stil. De uitzuiging wan België. BRUSSEL, 28 Nov. (Tel.) De gouverneur van Brabant heeft de vertegenwoordigers van een aantal financieele instellingen bijeenge roepen, om hen mededeeling te doen ove de oorlogsschattingen, die van België geëischt worden. Naar de gouverneur mededeelde, bestaat de door Duitschland opgelegde eigen lijke oorlogsschatting uit 35 millioen francs per maand voor het onderhoud der Duitsche troepen. Bovendien moet België 375 millioen francs betalen als straf voor het verzet tegen de schending van zyn neutraliteit en als schade loosstelling voor de verliezen, die de Duitschers dientengevolge geleden hebben. Brussel van de buitenwereld afgesloten. BRUSSEL, 29 Nov. Te Brussel worden paspoorten voor alle richtingen geweigerd. Het treinverkeer is geheel en al gestaakt, terwijl op alle dagbladen beslag wördt ge- legd. Men vraagt zich in de Belgische hoofdstad verwonderd af welke de strekking van deze maatregelen is. De bevolking meent, dat dit zonderlinge optreden in verband staat met een reis van keizer Wilhelm door België. Meer waarschijnlijk is, dat de Duitsche legerautori- teiten de militaire maatregelen, welke in ver? band met den toestand in het Oosten genomen worden, absoluut geheim willen houden en daarom alle verkeer stil leggen. Het leven te Antwerpen. De bekende correspondent van de Telegraaf August Monet, schrijft aan zijn blad De bladen spreken er natuurlyk niet van, maar aan alles voelt men in de stad, dat de verhouding tusschen de Kommandantur en de gemeentelijke overheid al méér en méér ge spannen wordt. De Duitschers willen de bevolking letterlyk tot op het hemd uitkleeden en voor de leden der Intercommunale Commissie, in de eerste plaats voor den heer Louis Franck, wordt het dan ook een strijd op leven en dood. Voor den Duitschen gouverneur bestaat geen ander recht meer dan de overmacht, geen ander argomeut dan. de bedreiging. Het is zuiver de politiek van Baekelandt en zijne bende: »De beurs of het leven®. De éénige burgers, die nog een middel van bestaan vonden, dat waren de beambten en TER VOLKSBLAD

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 1