Loop der bevolking le Ter Neuzen Groote Open Wond Kerknieuws. Laatste Berichten. Hjogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. Verstuikte Enkel en J Engelsch slagschip in de lucht gevlogen. T U R K IJ E. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 28 November 11.— 11.24 Zondag 29 11.46 Maandag 30 0.5 0.24 Dinsdag 1 December - 0.42 1.— Woensdag 2 1.15 1.32 Donderdag 3 1.50 2.5 Vrijdag 4 2.20 2.38 waren degevolgen van hetongeluk. De KLOOSTERBALSEM geneest beide geheel. Voorts was ingekomen een schrijven van den heer J. A. Klaassen, voormalige gemeente ontvanger, luidende als volgt Naar aanleiding van Uw schrijven kan ik niet nalaten, L mede te deelen, dat de toevoe ging van het predicaat «eervol» van het mij op 1 Aug j.l. als gemeente-ontvanger «onge vraagd» verleend ontslag, voor mij niet de min»te waarde bezit. Wie zich verlaagt tot daden, die niet ge tuigen van een hoogstaand karakter, moet m. i. zijne ignobele handelwijze niet onder een ver nisje willen bedekken. Het op onrechtvaardige wijze uit zijne be trekking stooten van een gemeente ambtenaar, die gedurende z'n diensttijd steeds zijn plicht deed, kan nooit worden goed gemaakt, al wil men een drietal maanden na het plegen van dat feit zijn werk kronen met het toevoegsel »eervol« De Voorz. stelde voor dit voor kennisgeving aan te nemen. Dhr Lensen wenschte de zaak om te keeren. Dhr Klaassen kan niets doen dan schelden en de Raad staat te hoog om daar naar te hooren, maar hij wil alleen nog opmerken, dat de raad er slechts toe overging om «eervol» aan het ontslag toe te kennen op aandrang van den Minister, daarom stelt hij voor van dit schrijven ook aan den Minister kennis te geven. Dit voorstel wordt met algem. st. aange nomen. lot lid van het Burg. Armbestuur wordt benoemd, het aftredend lid dhr F. Dekker. Op de nieuwe voorwaarden worden eenige perceelen gemeentegrond in elfpacht uitge geven. Vastgesteld wordt het bedrag, dat de te benoemen gemeente-ontvanger als zekerheid moet storten, en wel op f 14000.— Ook wordt vastgesteld de instructie van den gemeente-ontvanger, waarin wordt bepaald dat deze zijn kantoor moet houden ten ge meentehuize. Een regeling werd vastgesteld tot uitbeta- ling der jaarwedden van O Bakker, K. Dui zendstra en M. C. Annot. Omtrent Annot is geen nadere regeling noodig omdat die uit dienst komt en weer als politieagent werkzaam zal zijn. Met de heeren Bakker en Duizendstra is het aldus geregeld: Augustus en September is hun tractement reeds uitbetaald, dat blijft zoo, maar voor de volgende maanden, welke zij onder de wapenen moeten blijven, wordt het tractement van dhr. Bakker geheel ingehouden en ^dat van dhr. Duizendstra voor 3/4 gedeelte. ourg. en Wetb. worden gemachtigd een leening te sluiten tot hoogstens f 20000 voor kasgeld, als dit noodig is. Tot leden voor de commissie van advies, die de Raad zal benoemen om zitiing te nemen in het Steuncomité, worden benoemd de heeren üijke, De Jager en Moggré. Gaarne voldoen wij aan het verzoek om onze lezers attent te maken op den Vlaam- schen Zangavond, te geven door den bekenden Vlaamschen dichter en zanger de heer Emile Bullebroeck op Maandag a. s. Alweer wordt een gelegenheid aangeboden mor een avond van hoogstaand kunstgenot. Hopen wij dat ditmaal velen daarvan ge bruik zullen maken en naar den heer Hulle- broeck zullen gaan luisteren. Voor nadere bizonderheden zie men achterstaande adver tentie. - Naar wij vernemen is de voorraad guldens bij de Nederlandsche Bank aanwezig loo belangrijk, dat de zilverbons van f 1,— geleidelijk, naarmate zij in 's Rijks kas terug vloeien, aan de circulatie zullen worden ont rokken, zooals reeds geschiedt met de bons tan 5,—. De voorraad rijksdaalders is nog niet vol- loende om ook de bons van 2,50 in te louden. Deze zullen dus, desgewenscht, nog vorden verstrekt om tegemoet te komen aan ■iventueele behoefte aan dit ruilmiddel. Een prachtige gelegenheid was het hr.sdagavond, die door den heer Aug. Eeck- bout werd aangeboden, om in onze gemeente eens te kunnen genieten van een kunstavond lie zoo zeldzaam alhier voorkomt. Het ver wonderde ons dan ook zeer, dat er betrekkelijk winig van zoo'n gelegenheid profiteerden, telen, die steeds met groot gebaar alhier »ver muziek en kunst redeneeren, schitterden loor afwezigheid. Het concert was bezocht '°or een 90-tal personen, waaronder slechts ten 30 tal stadgenooten, de overigen waren Ijjdelijk alhier vertoevende vreemdelingen. Over wat de heeren Fl. van Roie, als cellist, bmiel van Bosch, als zanger, Léon Meers- Bans, als violist en Aug. Eeckhout als pianist an de aanwezigen te genieten gaven, zullen 'ij in geen onderdeelen gaan bespreken. Het epresteerde is ver boven onzer lof verheven, ij kunnen volstaan met te zeggen, dat deze unstenaars een avond vol kunstgenot hebben fgeven. De aanwezigen gingen dan ook loogst voldaan huiswaarts. Donderdagavond vergaderde ten stadhuize onder voorzitterschap van den burgemeester het steuncomité te Ter Neuzen. Het bleek, dat de boekjes met namen van personen, die bezocht dienen te worden, gereed waren, dat de meeste waren uitgereikt en sommige commissieleden de hun opgedragen wijk reeds bezocht hadden. Enkelen konden dan ook rapport betref fende hunne bevindingen uitbrengen. I it deze enkele rapporten bleek, dat on middellijke steun bij de meeste bezochten noa niet noodig was. Toch waren er ook gevallen, waar onmid dellijk diende ingegrepen te worden. 1 en einde snel handelen te bevorderen, vereenigde de vergadering zich met het idee om aan de verschillende commissieleden vrij heid te geven een bon voor steenkolen of voor brood af te geven, waar in hun wijk daaraan behoefte bestond. Bij het bestuur kan dan telkens opgegeven worden, waar en in hoeverre gesteund is. Verschillende circulaire's, waar voor het oogenblik niet op ingegaan kon worden, werden voor kennisgeving aangenomen. Een der aanwezigen maakte de opmerking, dat het niet gewenscht was in de volle ver gadering bijzondere gevallen te bespreken. Dit kon gevoegelijk door de betreffende com missieleden met het bestuur geschieden. An dere comitéleden stemden hiermede in. Door een ander werd opgemerkt, dat nu en dan eene algemeene vergadering noodig bleef, teneinde eenheid van handelen te be vorderen. Een comitélid vroeg inlichting over de commissie van controle door den Raad inge steld, waarover de voorzitter van antwoord diende. Verschillende personen, zoo werd bericht, wenschten naar Duitschland te gaan, waar hier en daar gebrek aan arbeidskrachten is. In die gevallen, werd besloten, kan na onderzoek van elk geval afzonderlijk, het reisgeld verstrekt worden, zoo de personen zfelf niet toeieikend zijn en er werkelijk ge gronde verwachting bestaat, dat ze werk zullen hebben. Naar aanleiding van de opmerking, dat dit iets voor de arbeidsbeurs was, werd geant woord, dat deze een adviseerend lichaam is, maar dat het geven van steun bij het steun comité behoort. Beide lichamen putten toch uit dezelfde kas. Over de explosieve kracht van eene spiingende mijn kan men in Ter Neuzen en omgeving thans ook eenigszins oordeelen. Woensdagnamiddag ongeveer half vier werden veler in onze stad opgeschrikt door een sterk en dof geluid. Deuren sprongen op sommige plaatsen open, de ramen dreunden. In de kerken, waar wegens den dankdag dienst gedaan werd, trilden de lichten. Ver in de omgeving in Axel b. v. nog zeer duidelijk werd de schok waargenomen. Sommigen dachten aan eene aardbeving, anderen spraken over een gevallen bom uit eene vliegmachine, terwijl velen, die het dichtst bij de waarheid kwamen, het springen van eene mijn vermoedden en zich het vreeselijk ongeluk van V\ estkapelle voor den geest haalden. Onmiddellijk natuurlijk weer de onvermij delijke geruchten, dat een schip door het varen op eene mijn ten gronde gegaan was. Naar wij vernemen, was onder Nieuwdorp met ver van Borsele een mijn op bet strand geraakt, een der vele, die op onze kusten zijn aangespoeld. Deze mijn schijnt men op een afstand te hebben laten springen, evenals met die te Domburg eenige dagen vroeger geschied was. aar de kracht der ontploffing zoo ver waarneembaar was, kan men zich eenig denk- beeld van de uitwerking dezer vernielings- werktuigen vormen. - 1 ot voorzitter van het bestuur der water- keering van het calamiteuze waterschap Oud en Jong-Breskens is bij Kon. besluit van 23 dezer benoemd de heer J. B. Becu te Groede. A®0 den militieplichtige Hubregt van Kampen te Breskens is opnieuw, thans tot 19 Oct. 1915 vrijstelling van dienst verleend, we gens kostwiunersschap. Door den Commissaris der Koningin is aan den heer W. van Petegem, met ingang van 1 Januari a.s eervol ontslag verleend als bezoldigd veldwachter der gemeente Zaamslag. Vertrokken J. den Boer, zonder beroep, Brouwerijstraat 10 naar Vlissingen. A. A. van Hoorn, zonder beroep, Lange Kerkstraat 46 naar Zuid- zande. - E Hamelink, dienstbode. O 35 naar Hoek. R. Hamelink, dienstbode, Tholens- straat 93 naar Sas van Gent. P. M. Hegman dienstbode, Westkolkstraat 8/10 naar Graauw.' J. Koster, dienstknecht, O 35 naar Axel. In den loop dezer week hebben zich alhier de volgende personen gevestigd A. Faas, bakkersknecht, Noordslraat 80 van Biervliet. P. A. Hubregtse, kommies R. B., Grenulaan 27 van Zwijndreckt. A. Vente, bouwkundige, Grenulaan 49 van 's Hertogen- boscb. Ch. J. E. Vuijlsteke, zonder bercep, V looswjjkstraat 34 van Loochristy Zondag 2» November 1914. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 V2 u en nam. 2 u„ Da. A. Tim merman. Zendingszondag In beide beur ten zal eene collecte gehouden worden voor iu- en uitwendige zending. Sluiskil. Voorm. 9'/, u., en nam. 2 u„ dhr. L. Dek. In boide beurten zal eene collecte ge houden worden voor in- en uitwendige- zending. Halst. Voorm. 10 u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u„ Ds. Joh. Kwak van Heerde en nam. 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Gereformeerde gemeente (Vlooswiikstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 5'/, u., dhr'. J. Overduin van Ierseke Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u„ en 5>/, u., leeskcrk. Lokaal „Ebeu-IIaëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 5u., Evagelisatic. Gent, 2Nov. Men meldt ons, dat alhier op den Meulensteesche steenweg door vliegmachines (vermoedelijk I ransche) bommen zijn geworpen Ze zijn terecht gekomen op een kinderbe waarschool en waren waarschijnlijk gemunt op een bergplaats van benzine die door de Duitschers op een afstand van ongeveer 300 meter van daar was opgeslagen. De school was gelukkig door de kinderen juist verlaten. Het gebouw heeft veel schade, terwijl drie personen gewoud werden. LONDEN, 25 Nov. (Reuter.) In het Lager huis heeft minister Churchill heden meegedeeld dat het slagschip Bulwark vanochtend bij Sheer- ness iu de lucht is gevlogen. 700 a 800 op varenden zijn omgekomen. Admiralen die de ramp hebben gezien geven als hun overtuiging te kennen dat ze is veroorzaakt door een ont ploffing van het kruitmagazijn. Toen de rook van de ontploffing was opgetrokken was het schip reeds in de golven verdwenen. Het ver lies van het schip benadeelt Engeland's militaire positie niet noemenswaard, doch het verlies aan menschenlevens is zeer ernstig. Er zijn slechts twaalf opvarenden gered. LONDEN, 26 Nuv. (Reuter. Part.) De ontploffing die de Bulwark heeft vernietigd was zoo hevig dat ze mijlen ver in 't rond gehoord is Sommige stukken van het schip zijn zes mijl weggeslingerd en op de kust van Essex te land gekomen. De ontploffing werd gevolgd door dikke rookwolken en vlammeD. Het slagschip is in drie minuten gezonken en niets dan wrakhout bleef drijven. Alle offi cieren zijn omgekomen en de manschappen die uit het water zijn opgevischt, zijn vreese lijk verminkt. De andere oorlogsschepen in de buurt van de Bulwark lieten na de ontploffiing onmid- dellyk hun torpedonetten zakken, maar bet staat vast dat de ramp niet te wijten is aan een aanval door een duikboot. Een tragische bijzonderheid is nog, dat, toen de ramp gebeurde, het muziekkorps aan boord speelde. LONDEN, 26 Nov. (Reuter.) De ontploffing van de Bulwark was zoo hevig, dat de huizen in rffieerness er van trilden tot in hun grond vesten. De ontploffing is tot op verscheidene mijlen aan den overkant van de Theems be hoord. LONDEN, 25 Nov. (Reuter.) Een teleg ram uit Kaïro meldt, dat vluchtelingen, die van midden-Klein-Azië aldaar aankwamen verklaar den, dat twee divisies Koerden, behoorende tot het elfde Turksche legerkorps, grooten tegenzin hebben betoond in het bestrijden der Russen. Meer dan de helft van een d'ivisie en een vijfde gedeelte van een andere deserteerden. De proclamatie van den heiligen oorlog heeft een fiasco geleden. Te Beyrouth, waar alleen de arme bevolking in de stad is af bleven, werden scherpe redevoeringen gehou den over dit onderwerp, zoodra de politie zich op een veiligen afstand bevond. CONSTANTINOPEL, 26 Nov. (Wolff.) De «Perdschoemani Hakikat» bevestigt het bericht, dat te Tebris tweeduizeud Russen door Perzische stammen vermoord zijn. LONDEN, 26 Nov. (Telegraaf.) De «Daily News» verneemt uit Petersburg d.d. 25 Nov. Een bericht uit Odessa meldt, dat alle boot- lieden in den Gouden Hoorn gearresteerd zijn, als gevolg van een muiterij tegen denooriog der bootlieden te Risa bij Trebizonde. Turksche vrouwen hielden een vijandiae demonstratie voor het Duitsche consulaat, waar bij zij vroegen om haar echtgenooten en zoons. 1 wee Duitsche officieren werden gedood op den weg Schischka-Buyukdere, na een twist, die eindigde met een gevecht met Turken. CONSTANTINOPEL, 26 Nov. (Wolff.) De regeering liet den bladen een van den 21 en Nov. gedateerde proclamatie betreffende den heiligen oorlog (Arabische datum 2 Muharrsm 1333) toekomen. Onder de eigenhandige onder- teekening van den sultan staan de woorden Ik beveel, dat deze proclamatie in alle Moharn- medaansche landen verspreid moet worden. De pioclamatie is geteekend door den tegenwoor- digen en drie vroegere Scbeiks-el-lslam, zoowel als door 24 geestelijke hoogwaardigheidsbe- kleeders. De heer IJ. A. Janssen, wonende te Spijk-Lobithverklaarde ons Mijn zoon Hendrik van 13 jaar, merkzaam op de Steerfabriek der firma lei windt alhier, had daar het ongeluk te vallen onder een hittenwagen. Hij werd er onder uit gehaald met een groote wond, even boven de knie en een verstuikten enkel. De wend werd nog aldoor grooter, begon te dragen en werd zoo groot als een hand ter wijl de knie opliep en bont en blauw werd. Gelukkig heb ik toen den Kloo- sterbalsera aangewend, waarmede ik reeds mijne kinderen van dauwworm genezen h;.d. Ook thans faalde de Kloosterbalsem niet want dadelijk ver zachtte de pijn. De wond werd zuiveren begon zienderoogen te genezen. Weldra was zijn voet en de wond geheel gene zen, dank zij de wonderbare genees kracht van den Kloosterbalsem. Zorgt steeds den Kloosterbal- sem bij de band te hebben, geen beter middel tegen brand- en snij- wonden oude en niewe wonden, zweren, rheumatiek, jicht, aam beien, winterhanden en -voeten, huiduitslag, spier verrek kingen etc. Prijs per pot van 50 gram 75 cent, van 100 gram 1,20 en van 250 gram 2,50. Eischt ROODEN BAND met handteekemng v. d. Generaal-Agent L. 1. AKKER, Rotterdam. Verkrijgb aar bij alle drogisten, apothekers en te Ter Neuzen bij de Wed. A. VAN OVER- BEEKE -Leünis Axel, J. H. VAN DIXHOORN en L. B. A. ROLFF Lz. Hulst F. L. VERWILGHEN -v. d. Hooft; Zaamslag. D. RIEMENS- Janssen.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 3