Kiezers van HOEK! M. DE JONGE ER NEUZEN. VERGADERING CANDIDAATSTELLING Gemeenteraads Verkiezing. op DONDERDAG 26 November a.s. 's avonds 7 uur in het hotel HOEKSCH KOFFIEHUIS. ONDERWERP: ZUID-AFRIK A. UIT ONZE OMGEVING. Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. H'jogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. BINDWERK. DRUKWERK. AD7EETENTIEN. RIJDSCHRIFTEN. lof, en rukten van daar voorwaarts naar Pi- atch en den weg naar Lodz. Tegelijktijd ruk ten de Duitsch-Oostenrijksche troepen op de lijn CzenstochauKrakau op. De Russen moesten dus den slag aanvaar den met een naar achteren omgebogen rech tervleugel tusschen de Warta en de Weichsel, en met een naar achteren gebogen linkervleu gel tusschen Czenstochau en Krakau. De strijd wordt gevoerd tegen deze vleugels het schijnt, dat de hootdmacht in het centrum geen voeling met den vijand heeft. Het uitstekende Duitsche spoorwegnet in het Oosten geeft gelegenheid tot verrassingen en Hindenburg is bovendien de man, die den tijd en de omstandigheden weet te gebruiken, om den vijand een klap toe te brengen. Maar zijn troepenmacht is niet sterk ge noeg, om den geheelen druk van het Russi sche leger te weerstaan. Zijn hoofddoel schijnt slechts te zijn den inval in Silezië tegen te houden of te belemmeren. Hoe langer echter de beslissing ir. den slag tusschen de Weichsel en de Warta laat wachten, des te gunstiger wordt de kans voor de Russen. De slag die aan de Oostgrens wordt gele verd is van zeer groot belang. Worden de Russen daar verslagen, dan zullen zij hun inval in Duitschland voorloopig voor onbe- paalden tijd moeten opgeven, maar dan duurt de oorlog nog geruimen tijd voort. Behalen de Russchen echter een beslissende overwinning zoodat de weg naar Breslau voor hen open staat, dan zal Duitschland, om den toegang tot Berlijn te verdedigen meer troepen uit het Westen moeten doen komen dan voor de verdediging van de Westergrens mogelijk is, en kan het begin van het einde van den strijd worden verwacht. De moed der Russische boeren-soldaien. De Times bevat een van 24 Oct. gedag- teekenden brief uit Warschau, waarin de schrij ver met geestdrift spreekt over den moed der Russische boeren-soldaten, die Warschau redde van een beschieting en bezetting door de Duit- schers. De boeren, zegt hij, zien uiterst kalm het schouwspel van lijden en dood aan. De dood verschrikt hen niet, integendeel, het denk beeld van een roem vollen dood is geestelijk voedsel voor hen. En dat maakt den Rus bijna onoverwinnelijk. Tegenover de superiori teit op technisch gebied van de Duitschers, die in alle opzichten voor den oorlog gereed waren, staat de godsdienstige dapperheid van de Russische boeren, die bezield zijn met het besef, dat iedere slag met de punt van de bajonet gewonnen kan worden. De Ti mes-correspondent schrijft dan verder over de armoede en ellende in Polen: de om standigheden der Poolscbe bevolking zijn bijna even slecht als die van de Belgen met dit onderscheid evenwel, dat België een welvarend en gelukkig land was en Polen voor het grootste gedeelte ongelukkig en arm. Toen de Duitschers voor het eerst in Polen kwamen, waren zij verbaasd over de vuilheid en armoede van de ghetto's, de ellendige hui zen, vol menschen, maar zonder welvaart. Eerst na de nederlaag van de Russen begon Polen ernstig te lijden. Duitschers verschenen geheel onverwacht in Poolsche steden, duizen den inwoners namen de vlucht En op dit oogenblik (de brief van den Times-correspon dent is van 24 October) dwalen er uitgehon gerde Polen en Joden in groot aantal rond, van alles beroofd. Te Warschau alleen zijn 50,000 Poolsche vluchteling in en waarschijn lijk heeft elke Russische stad Poolsche, zoo niet Joodsche vluchtelingen opgenomen, naast het schrikwekkende aantal gekwetste solda ten. Drijvende mijnen. Naar aanleiding van een in »deTimes« van 19 dezer voorkomend bericht, datdeteWest- kappele met zoo noodlottig gevolg ontplofte mijn, naar men algemeen denkt, een Duitsche mijn was, omdat in de nabijheid reeds Duitsche mijnen waren aangespoeld, wordt van marine zijde het volgende medegedeeld Aangezien alle personen, die zich bij de ontplofte mijn bevonden zijn gedood, kan niet met zekerheid worden verklaard, met welk soort mijn men hier te doen heeft gehad. Wel kan worden gezegd, dat bij de jonste stormen ongeveer 100 mijnen op de Nederlandsche kust zijn aangespoeld, en dat daaronder geen en kele Duitsche is aangetroffen. Bijna alle aangespoelde mijnen waren En- gelsche. Volgens de verklaring van iemand, die de ontplofte mijn kort vóór de ramp op den dijk bij Westkapelle heeft zien liggen, was haar kleuren als die der Engelsche mijnen. PRETORIA, 21 Nov. (Reuser.) Een offici eel communiqné meldt, dat de opstand ver loopt. De opstandelingen geven zich dagelijks in grooten getale over. Heden gaven zich twee zoons van de Wet over. Uit Johannesburg wordt aan de Daily Telegraph* gemeld De bijzonderheden omtrent de inneming van Harrismith door het commando van Wessels, veertien dagen gelede* zijn eerst thans bekend, doordat de telegraafdraden vernield waren en de spoorweg opgebroken was. Harrismith is door verraad genomen. De Boeren in de stad stonden in relatie met hen, die zich daar bui ten bevonden. Alle wapens en munitie werden in beslag genomen, winkels werden openge broken en alles gestolen, wat er zich bevond, lot op het laatste oogenblik meende men, dat Wessels de regeering trouw was gebleven, vandaar, dat hij met zijn verraad zooveel succes kon hebben. 1 hans is de stad weer door de troepen van de Unie bezet. Beijers werd door commandant Celiers Zondag bij Bulfontein tusschen Hoopstad en Kimberley verslagen. De opstandelingen, ten getale van 1000 man, werden door een honderd man van onze troepen teruggedreven. Beijers en ande,re commandanten zijn ontsnapt. Kirster, een van Beijers' bevelhebbers, is met 74 man gevangengenomen, evenals 75 man, behoorende tot het commando van Rensburg. De legermacht der Unie beloopt nu 40.000 man. Het doel van den veldtocht is niet alleen den opstand te onderdrukken, maar tevens Duitsch-Zuid-West Afrika te bezetten. In de op Donderdag a.s. te 10 ure te houden Openbare Vergadering van den Gemeen teraad alhier, komen de volgende punten in behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming van een lid van het burgerlijk armbestuur. Aanbevolen worden F. Dekker, aftredend, en M. van Dixhoorn. 4. Uitgifte in erfpacht van eenige perceelen grond 5. Regeling van het bedrag, waarvoor de te benoemen gemeente ontvanger ten behoeve der gemeente zekerheid moet stellen. 6 Vaststelling van een instructie voor den gemeente-ontvanger 7. Regeling uitbetaling jaarwedden aan O. Bakker, K. Duizendstra en M. C. Annot. 8. Voorziening kasgeld. 9. Vaststelling kohieren schoolgeld. Scheepvaart op het kanaal Gent—Ter Neuzen. De bepalingen voor de vaart op het Belgisch gedeelte voor neutrale schepen zijn gewijzigd voor elke reis moeten de vaartuigen voorzien zijn van een Passierschein, die kan worden afgegeven door den vice-consul van Duitsch land te Ter Neuzen. De scheepvaartrechten worden weder geheven als voor den oorlog. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft de minister van landbouw, nijverheid en handel voor Zeeland een commissie benoemd aan welke de bevoegdheid verleend is consenten uit te reiken voor uitvoer van aardappelen. Tot leden van deze commissie zijn benoemd de heeren P. Lindenbergh, te Wemeldinge Ph. van Dixhoorn, te Axel en J. A. Snijders, secretaris der afd. Tholen der Z. L. M. te Bergeu op Zoom. Op 9 Oct. jl. werden nabij de Holland- sche grens, in de buurt van Clinge, dooreen Belgisch vluchteling vermoedelijk verloren, althans vermist1 brieventasch, inhoudende 80 franc in Belgisch bankpapier, benevens 15 opligaties der stad Brussel, leening 1905, genummerd als volgt: serie 009978 no 18, serie 015214 no 17, serie 029834 no 03, serie 034158 no 22, serie 049382 no 14, serie 070768 no 18, serie 101114 no 24, serie 104097 no 18, serie 104146 no 25, serie 108601 no 15, serie 126446 no 22, serie 133267 no 13, serie 133267 no 14, serie 141412 no 22. De Brigade-Commandant der Koninklijke Marechaussee te Hulst verzoekt bij vinding of opsporing van bovenstaande, zoo misdrijf aan wezig is, overbrenging van verdachte en bericht. s-Gravenhage, 24 Nov. In de heden ge houden zitting van de Tweede Kamer werden aangenomen de wetsontwerpen tot dading met de gemeente Ter Neuzen, betreffende" den eigendom van een gedeelte der voormalige vestinggronden aldaar. Die wetsontwerpen werden verdedigd door de heeren De Muralt en den Minister Treub en bestreden door den heer Bichon van Ysel monde. Sombapdement van Zeebrugge, Maandagmiddag kon men in heel Zeeuwse'n- Vlaanderen wederom het gebulder van kanon nen hooren. Nog geen enkele maal was het zoo hoorbaar, de ruiten van vele huizen stonden er van te trillen. Naar men ons mededeelt^was een Engelsch eskader oorlogschepen voor Zeebrugge ver schenen en begonnen met de kust en Zeebrugge te beschieten. Iemand uit die omgeving ver telde, dat door de Duitschers een groot atelier voor ijzer-constructie ingericht werd voor het monteeren van onderzeebooten, die in gedeelten over land aldaar aankomen. Op de grens kon men door het nevelachtig weer, de vuurstralen der kanonnen zien en kort daarop zag men bezuiden de haven een groot gebouw in brand staan. Het kustgeschut der Duitschers beantwoord de slechts flauw en zweeg spoedig. Naar men nog mededeelt moeten vele ge bouwen aldaar veel schade hebben en vermoedt wordt dat de Engelschen het doel bereikt hebben. SUCCESSEN VOOR DE RUSSEN. Zij zetten over het geheele front hun opmarsch voort. Een overwinning in Oost-Pruisen. PETROGRAD, 23 Nov. Het volgende overzicht wordt gegeven van de gevechten op 21 en 22 Nov. De Russen in het Noorden hebben de Duitschers bij Gumbinnen versla gen en hun troepen langs het front Wirbal- len Angerburg teruggeworpen, terwijl wij zegenvierend voorwaarts rukten en de vijan delijke achterhoede uit de krachtige verster kingen wierpen. Bij de Mazoerische meren zijn de Russen de laatste verdedigingswerken der Duitschers genaderd en hebben die ten slotte ingedrukt. Langs het front Thorn Krakau tusschen Weichsel en Warthe heeft de vijand zeer groote troepenmachten verzameld en ons krach tig aangevallen, zoodat onze voorposten ge noodzaakt waren al vechtende in de richting van de Bzoera terug te trekken. Onze troepen wierpen den vijand langs het front Thorn Kalisj terug, namen een Duit sche batterij van zwadr geschut enlOmitral- jeurs, terwijl wij eenige honderden krijgsge vangenen maakten. De Duitschers slaagden erin, in de streek van Lenczyca vasten voet te krijgen in de richting van Piatec. Onze troepen hernamen den 21en Nov. het offensief, wierpen den vijand terug, namen twee halve divisie-regi menten gevangen en veroverden vele kanonnen. In de streek Tsentochau —Krakau vielen wij sterke Oostenrijkscbe troepenafdeelingen aan en wierpen ze op de vlucht, lu Galicië zitten onze troepen den wijkenden vijand op de hielen, die naar Krakau vlucht en naar het Zuid-Oosten der Karpaten. De Oostenrijkers, die zich op Krakau terug trekken doen alle mogelijke moeite om onzen onweerstaanbaren opmarsch naar die stad te beletten, eehter zonder eenig resultaat. Van Gosienrijksche zijde. WEENEN, 23 Nov. (Off.) In Russisch- Polen is nog geen beslissing gevallen. De verbonden legers gaan voort met hun aanvallen ten Oosten van Tsentochau en ten Noord-Oosten van Krakau. Gisteren bij het veroveren van de plaats Prilieca maakten wij 2500 gevange nen. Het vuur van onze zware artillerie had groote uitwerking. De Russische strijdmachten, die over den beneden-Doelajaak waren opgerukt, konden niet opdringen. Wij waren genoodzaakt eenige passen van de Karpathen aan den vijand prijs te geven. Den 20en Nov werden bij een hevigen uit val de troepen die Pzremysl belegeren een be langrijk eind achteruitgeslagen. Zij wfflfen zich nu niet meer binnen het bereik van het geschut. De opstand in Zuid-Afrika. PRETORIA, 23 Nov. Kolonel Holt rap- porteerd, dat hij de opstandelingen tot Botha- stad vervolgd heeft, waar zich meer dan 100 manschappen, o.a. commandant Jordaan en 4 veldkornets, overgaven. OP ZEE. Duitsche duikboot in den grond geboord. LONDEN, 23 Nov. (Reuter.) Naar de ad miraliteit meedeelt is de Duitsche duikboot I 18 door een Engelsch patrouillevaartuig op de Nocrdkust van Schotland geramd en gezonken. De torpedobootjager Garry, welke juist langszij stoomde, redde 3 officieren en 23 man. Een der opvarenden is verdronken. Geboorten. 16 Nov. Maria d. van Jan Pypelink en Framboise Riemens 18 Nov Johanna Adriana Leonora d. van Dirk But en Maartje Olree. 21 Nov. Levinus Kryr. Richard z. van Adrianus Anthonie Hamelink en Syta Elizabeth van Doeselaar 21 Nov. Johannes Anthonius z van Anthonius d' Hont en Paulina Coolsen. 21 Nov. Jacobus z. van Jo hannes Corneiis Doorns en Leijntje Janneke Harte. Overljjden. 18 Nov. Maria Pijpelink 2 d., z. van Jan en Frangoise Riemens. 19 Nov. Janus Pieters 32 jechtg. van Valentine de Winter. AXEL. Huwelijksvoltrekkingen. 5 Nov. Jozias Faas, 23 j., jm. en Cornelia Janna Zegers, 20 j ,jd. 12 Nov Johannes Jacob Hoebé, 24 j., jm en Ma:ia Adriana Knieriem, 23 j., jd. Geboorten 3 Nov. Jan, z van Pieter Zegers en Geertrui Hamelink. 9 Nov. Jan Leendert, z. van Jan de Regt en Maria Janna de Regt. 11 Nov. Salomon, z. van .Tan de Feyter en Johanna Maria van Hoeve. 12 Nov. Frangoise, d. van Abraham Dieleman en Elisabeth Jansen Jacobus Johannes, z. van Pieter Jacobus Vasseur en Janna Frangoise Schieman. Eduardus Leopoldus, z van Eduardus de Moor, en Joanna Margaretha Vereecken. 13 Nov. Johanna Elisabeth, d. van Jacobus Reinier Harms en Rachel Scheele. Overlijden. 4 Nov. Anthony Onderdijk, 73 j., z. van Corneiis en Elisabeth Adriana van Wyck. 11 Nov. Louis Jansen, 76 j., wedn. van Jacoba Leijs. Pieternella Dees, 77 j., echtg. van Adriaan Marinus Witte DAGEN. Voorm. Nam, Woensdag 25 November 7.40 8.19 Donderdag 26 8.55 9.31 Vrjjdag 27 10.4 10.35 Zaterdag 28 11.— 11.24 Zondag 29 11.46 Maandag 30 0.5 0.24 Dinsdag 1 December 0.42 1.- Wilt Gij Uwe Boeken netjes en goedkoop opnieuw- of overgebon den hebben, wendt U dan tot ons. Hebt Gij iets vlug, netjes en goedkoop te drukken, komt er mede bij ons. Wij belasten ons met de plaat sing van Annonces in alle Bladen. Wenscht Gij Uwe Tijdschriften of Werken in afleveringen steeds regelmatig te ontvangen, Abon neert U bij ons. rn x 11 11 11 11 11

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 3