Van het Oostelijk oorlogstooneel. Praeludium. nig hulp van de Engelschen hadden geliad. Welnu, alle Belgen van de Yser, die ik ge sproken heb en van wie ik brieven ontving, zijn vol bewondering over den krachtigen bij stand der Engelsche oorlogsschepen en beken nen, dat hun welgemikt en krachtig geschut feitelijk den opmarsch der Duitschers naar Duinkerken heeft gestuit. De Belgen noemen hun koning den besten soldaat van hun leger. Ooggetuigen verklaarden me, hem aan de Yser meermalen bil zijn strijders op de gevaarlijkste plaatsen te hebben gezien. Bij 't terugkeeren was hij even hard beslijkt als de soldaten Zijn populariteit is wonderbaar. Dat er twee Duitsche soldaten bij Malde- ghem zouden neergeschoten zijn, welk gerucht in verschillende bladen de ronde doet, moet ik ten stelligste tegenspreken. Ik meldde n, dat er een week geleden wel op een schildwacht gescholen was, maar zonder dat deze getroffen werd. De overheid heeft, geen gijzelaars ge- eischt, maar de instructies der schildwachten op de wegen en aan de bruggen zijn strenger. Men let vooral op 't smokkelen en 't overbren gen van brieven. Wie brieven bij zich heeft, wordt minstens een paar keer aangehouden en strenger is de straf, als er in die brieven iets over den oorlog staat. Ook kranten worden verboden. Twee Duitschers, die op een boerderij nabij de grens baldadig waren en een hond van een boer neerschoten, zijn tot straf naar 't front gestuurd. Dergelijke maatregelen steramen de grensbewoners rustiger. Met verbeten woede moet men de nooit eindigende requisites dragen. Een bericht aan de gemeentelijke autoritei ten gelast deze streng te letten op de wild- stroopers en 't wild is overvloedig. De Duit schers rond Brugge wisselen de oorlogsdrukte met jachtvermaak af en in de duinen vooral wordt menig konijn geschoten. Rond Veurne. De Belgische oorlogscorrespondent van De Tijd meldde uit Duinkerken Het geschut der verbondenen is op dit oogen- blik meester van het terrein. Zijn zwaar ge schut heeft de vijand, wegens de steeds uit gebreid zijnde inundatie, almaar moeten terug voeren. alleen zijn infanterie en ponton nierskorps konden optreden, maar niet dan ten koste van verschrikkelijke verliezen, wijl de kanonnen der onzen heel de overzijde der Yser bestrijken. In den beginne was ons geschut verre in de minderheid, maar sinds de laatste weken hebben de Franschen uitnemend geschut aangebracht, terwijl de nieuw aangevoerde Engelsche kanonnen mede uiterst goed werken. Zoo is de achterstand ingehaald en heeft zelfs onze artillerie een voorsprong. Het is waarlijk bewonderenswaard met welk een doodsverach ting en uithoudingsvermogen de vijandelijke pontonniers in de laatste dagen tevergeefs ge poogd hebben de inundatie en de Yzerzelfte overbruggen. Te midden van den kogelregen blijven zij voortarbeiden tot de dood of de koude hun vingeren doet verstijven. Ook onze troepen hebben natuurlijk onder het onverwacht ingetreden winterweer te lijden. Onze eigen mannen zijn echter, ik meldde het reeds, goed toegerust, en alle zorg wordt ge nomen om hun tegen de koude te beschermen. Middels duurt de strijd voort en paart zich het kanongedonder van het Fransche ge schut aan dat van; Little Willy,* zooals het Engelsche kanon door de soldaten is genaamd. De Franschen hebben een eigenaardige krijgslist om den vijand in dwaling te brengen over de opstelling van hun geschut. Ze be dienen zich namelijk van ontplofEngsmiddelen, die zwaar geluid voortbrengen en een lichte rook doen ontstaan. Op een afstand is 't ge lijkelijk alsof een kanon wordt afgeschoten. De vijand kan nu niet aanduiden, welke plaats de werkelijke opstelling van het geschut is en welke plekken alleen dit schijngeschut herbergt. Het is een krijgslist, die den vijand tkaus bekend is, soms faalt, maar toch nog vaak met goed gevolg wordt aangewend. Overal heeft het artillerie-duel zwaar ge teisterd steden en dorpen. Sinds ik bij het eerste treffen aan de Yser enkele dagen te Nieuwpoort toefde en vandaar vertrok, is dit aloude rustige plaatsje, waar 't gras tusschen de steenen groeide, en dat in die bewuste dag?n een sinds eeuwen ongekende drukte zag geheel uitgestorven, voor een deel plat geschoten. Troosteloos, troosteloos de ellende en jammer daar te aanschouwen. Heele hui zenrijen liggen in puin, prachtige geveltjes zijn vernield, de laat middeneeuwsche monu mentale kerk ligt voor de helft in puin ge schoten. Nieuwpoort heeft al de ellenden van den oorlog te lijden Ook Veurne is beschoten, maar aanvankelijk zijn de bommen daar niet ontploft. In Veurne heeft de koninklijke familie getoeft. Daar heeft op het schoone aloude stadhuis op den gedenk- waardigen len November de Koning president Poincaré ontvangen, daar heeft hij bet man moedige zevende regiment, dat Lombaertzijde heroverd had hetwelk door 3 kanalen van Nieuwpoort is gescheiden geëerd en aan zijn vaandel de Leopoldsorde gehecht. Twee jenge simpele korporaals Meeus en de Buck, die met weergaloozen moed zijn opgetreden, werden mede ridders in de Leopoldsorde. Ook de 11e en 12e regimenten voetvolk zijn om hun dapperheid reeds vroeger gedecoreerd. Het Belgische Staatsblad vermeldde dit feit aldus »Bij Koninklijk Besluit van dan 27en Oc tober tot belooning van schitterende daden betoond gedurende den veldtocht, vooral te Dixmuiden, worden het 11e en 12e regiment voetvolk vereerd met het Kruis van Ridder in de Leopoldsorde. Hun vaandels zullen de militaire onderscheidingen dragen.* Eenzelfde eer is ook het 7e regiment ten deel gevallen. Tien dagen en tien nachten had het 7e regiment voorbeeldig tusschen Nieuwpoort en Dixmuiden gevochten. Op be vel van den Koning zelf was het voorwaarts gerukt ten Noorden van Nieuwpoort. Drie kanalen had het moeteu overtrekken Voor de beide eerste kanalen golden weinig moei lijkheden toen de dapperen de derde wa terscheiding wilde overschreiden, brak plotse ling een vernietigend vijandelijk .vuur los. Eén oogenblik was er van aarzeling de schok was vreeselijk maar weldra hadden zij zich hersteld en voorwaarts ging het, tot van het waterover het waterde vijand moest terug De onzen waren meester aan het terrein. Het was de persoonlijke wil des konings, dat het moedige regiment openlijk werd geëerd. Het moest aantreden vóór het stadhuis te Veurne. In een uitgestrekt vierkantstonden de manschappen opgesteld, de meesten met hun in. i. ondoelmatige hoofddeksel zonder klep en zonder nekbedekking. Enkele droegen een soort sjako. Onder het vaandel, in het midden van het vierkant, verhief zich de krijgersfiguur van den grijzen kolonel. Dan tradt de voast zelf in generaals-uniform naar voren. Alle ver sierselen had hij achterwege gelaten. En de woorden, die hij sprak, waren van groote simpelheid, maar te treffender. Zijn persoon electrizeert de manschappen. Het was een ontroerend moment, toen het vaandel de ridderorde voor allen droeg. De kolonel en vele anderen ontvingen nog uit 's konings handen bovendien het Kruis van het Legioen van Eer en de krijgsmedaille, als huldeblijk van de Fransche regeering. Toen zijn de helden opnieuw in het vuur gegaan Indische troepen in aciie. De »Times«-correspondent in het departe ment Pas du-Calais geeft aan zijn blad een beschrijving van de gevechten der Engelsche troepen bij Yperen, waaraan de Indische aivisies deelnamen. Bij La Bassée hadden zij dagen lang een ontzettenden aanval te verduren en hun gelederen dunden bij den dag door het moorddadig vuren van de zware artillerie en de machinegeweren, waartegen zij weinig ge legenheid hadden hunne strijdwijze toe te passen de bajonetaanval en de nachtelijke overvalling. Toch hebben zij gelegenheid gehad hun dap perheid te toonen. Een compagnie Goerkha's had op een dag ontzettend te lijden gehad van het vuur van een Duitsche loopgraaf, op on geveer 200 yards afstand van hunne ligplaatsen, met een miltrailleur op elk einde. Bij het vallen van den avond besloten zij er een eind aan te maken. Heimelijk en onopgemerkt slopen vier man uit de loopgraaf en verdwenen in de duisternis. Een uur ging voorbij twee, drie uren werden het al zonder dat er iets gebeurde. Doch even voor het aan breken van den dag ontstond er alarm. Een plotselinge kreet van ontzetting klonk uit de Duitsche loopgraven gevolgd door schoten en uitroepen. Na eenige minuten vechten in het donker, tegen een onzichtbaren vijand, die stak en sneed, werden de Duitschers aangegrepen door paniek, en sloegen zij op de vlucht. Langs het geheele front werd het geweervuur geopend, doch de vier Goerkha's kwamen ongedeerd in de loopgraaf bij de hunne terug. Toen de dag aanbrak was de Duitsche loopgraaf verlaten slechts de twee tot zwijgen gebrachte mitrail leurs stonden er nog, maar de vijftien verde digers waren gedood De Indische regimenten doen goed hun werk, zegt de »Times«-correspondent, maar hunne verliezen zijn zeer hoog. Een groot gedeelte- van de manschappen buiten gevecht gesteld door wonden aan de linkerhand. Een geheele veldambulance komt vaak aan de hospitalen met uitsluitend gewonden aan de linkerhand. Dit is het gevolg van de gewoonte der Indiërs om het geweer te ondersteunen door een vork van hun duim en wijsvinger, waarbij de palm van de handen wordt uitgespreid. üit zeer betrouwbare bron vernemen wij, dat het Duitsche bestuur van plan is van de stad Antwerpen eene oorlogsschatting van 50 millioen te eischen. De volksvertegenwoor diger dr. Louis Franck, voorzitter der Inter communale Commissie, verzet zich krachtda dig tegen dien eisch. Wel wil Antwerpen die belasting betalen, maar dan slechts op voor waarde, dat de Duitsche overheden niets meer zullen requireeren, en dat alles wat zij zouden opeischen, contant betaald zou worden. Dr. Louis Franck aanziet den eisch der Duitschers als een verbreking der overeenkomst gesloten bij de overgave der stad. De Duitsche overheid wil tevens den voor raad caoutchouc (rubber), welken Antwerpen bezit, aankoopen, maar weigert rheer te be talen dan den eenheidsprijs van 6 Mark, terwijl het Antwerpsche bestuur den voorraad niet wil afstaan dan tegen den Berlijnschen marktprijs, d. i. 12 Mark. Deze betwistingen hebben voor gevolg ge had, dat de betrekkingen tusschen de Duitsche overheden en den heer Franck, in de laatste dagen eenigszins gespannen zijn geworden. Het huis van den heer Franck wordt nu militair bewaakt en men begint te vreezen datofschoon de Duitschers den heer Franck nog steeds met alle voorkomendheid behande len, deze ten slotte wel eens het lot van den Brusselschen burgemeester Max zou kunnen gaan deelen. Vijandelijke vliegers beven Friedrichshafen. Omtrent den vliegeraanval op de luchtschip- werf te Friedrichshafen wordt nog het volgen de gemeld De beide Engelsche vliegers werden tegen het middaguur boven Konstanz gezien, vliegend in de richting van Friedichshafen. De militaire autoriteiten aldaar werden er direct mede in kennis gesteld, en, toen om halfeen de beide vliegers een regelmatigen cirkel om de stad begonnen te beschrijven, begon direct een vuur van kartetsen op de tvtfee aëroplanes. De eerste vlieger kwam boven de Zeppelin-hal tot op 500 meter in vol plané naar beneden en wierp met bommen, echter zonder schade aan te richten. Zijn benzinereservoir werd lek en liep leeg, de vlieger zag zich dus tot een onvrijwillige landing genoodzaakt op nog een 100 M. van het terrein der Zeppelinwerf. Hij schoot eerst nog met een pistool op de toe snellende mannen en moest met geweld uit zijn vliegtuig getrokken worden. Hij werd in de portierswoning gebracht, waar hij bewus teloos ineenzeeg. Toen hij weer bijkwam werd hij per auto naar het hospitaal gebracht, waar doktoren lichte kwetsuren aan het hoofd con stateerden. De tweede vlieger wierp eerst met bommen in de buurt van het station, een werkman van de Zeppelin maatschappij kreeg een splinter door het hart en was op slag dood een jonge dame werd de linkerarm afgeslagen en verder kregen nog een vrouw en een kind kwetsuren aan het hoofd. Drie huizen werden licht beschadigd. Daarop naderde ook deze vlieger de werf en wierp bommen naar beneden, eveneens zonder daar schade aan te richten. Hij ontkwam echter aan het vuur en vloog in de richting van het meer van Konstanz weg. Duitsche troepen naar Engeland De .«Times* bespreekt opnieuw de mogelijk heid van een inval in Engeland. Verschillende correspondenten maken melding van groote activiteit bij de Duitsche marine; de »Daily MaiD correspondent, die in enkele havens van de Weser en de Elbe doordrong, waarschuwde dat troepen werden ingescheept. Bovendien was een geheel Duitsch leger verdwenen, en uit Zeebrugge wordt gemeld, dat een groot aantal platboomde vaartuigen, door motoren gedreven, werden gereed gemaakt, die over een mijnveld zouden kunnen gaan, zonder dat de mijnen werden geraakt. Dit alles wekt het denkbeeld aan de mo gelijkheid, dat Duitschlcnd een overtocht en een landing zou kunnen beproeven. De »Times« noemt dat een hopeloos avon tuur, dat niet kan slagen. Met een overmach tige en in geeu enkel opzicht verzwakte vloot, met al de Engelsche schepen intact, en de groote troepenmacht die Engeland bezit, kan zulk een plan niet slagen, naar de »Times« meent. Het blad zegt, dat het alleen een poging is, om de Engelsche regeering te weerhouden, nieuwe troeper. naar Frankrijk te zenden en dat dit verhaal van de poging tot landing zoo vaak zal worden gedaan, dat op het laatst niemand er meer geloof aan slaat. Daartegen echter zal Engeland zich wel kun nen wapenen. Hoewel het, naar het blad meent, niet zoo onmogelijk is, nu de kansen te land voor de Duitschers minder goed staan, dat Duitsch- land zijn geluk op een kaart zet, en een po ging gaat doen over zee. Bommen in Amiens. Aan de »Times» wordt bericht, dat de vij and. Woensdag j.l. uit aëroplanes een groot aantal bomineu in Amiens heeft geworpen. Oproer in een Engelsch gevangenkamp. LONDEN, 22 Nov. (Reuter.) Te Douglat op het eiland Man is een lijkschouwing ge houden over vijf in de vreemdelingenkamp bij een oproer gedoode buitenlanders. Donder dag hebben daar nl. tweeduizend gevangenen, die in de groote eetzaal bijeen waren gekomen, op een gegeven teeken de wacht aangevallen met het doel te ontsnappen. De wacht gal een salvo af, waardoor vier vreemdelingen gedood of doodelijk gewond zijn, twaalf an< deren zwaar gewond en in het hospitaal op genomen werden. De overige gevangenen gaven zich over. Ee'ij man klom op het dak om vandaar te ontsnappen, doch hij viel en liep een schedelbreuk op. Het onderzoek is verdaagd. Het is een aardig knaapken, Een fjjn en teer gelaat. Het draagt reeds pluimen op den hoed, Een sabeltje aan de linkerzijde en sporen aan den voet En speelt volop soldaat Ziet gij op het fulpen deken Dat speelgoed uitgesteld? Twee rijen soldaten met roer en zwaard. Roöbroeken te voet, Grauwrokken te paard, En sabel en lans geveld De koninklijke ouders staren Al zwijgend hun lieveling aan De vader, de oogen vol ontzag, De moeder met een trotschen lag, Doch zalig aangedaan 0 't prinsken speelt zoo vroolijk Als oppercommandant Beveelt hij ernstvol: „Op 'tgeweer!" De beeldjes draaien om en weer En reppen voet en hand „Marschl" en de rijen vliegen, In dichten drom geschaald „Vuur!'' en de beeldjes leggen aan, De rossen stuiven langs de baan In bliksemsnelle vaart. Dan, wen de mannetjes tuimelen Met paard en al in 't zand, 01 't geestig prinsken vermaakt zich zoo goed, Kraait juichend „Victorie!" en, de oogen in gloe< Wuift jubelend met de hand! En is er een der Grauwen, Die arm of kop verloor, Een Roode bei zijn beenen kwijt, Dat is, jahot lot van den wilden strijd; En dan „ze dienen er voor En de koninklijke ouders staren Beteekenend op malkaar, En fluisteren met voidoening „Een prachtig spel, niet waar?" (Pol De Mont BERLIJN, 23 Nov. (Wolff). Officieel. Uil het groote hoofdkwartier wordt door het op perste legerbestuur d.d. 23 November voor middag gemeld In Oost Pruisen is de toestand onveran derd. In Polen vertraagt het aanrukken van nieuwe Russische legerafdeelingen uit de rich ting van Warschau de beslissing ln de streek ten Oosten van Czenstochowi en ten Noord-Oosten van Krakau worden de aanvallen der verbondtroepen voortgezet. De strijd in Polen. In Polen wordt de strijd voortgezet. Het blijkt, dat de overwinning, door Hinden burg 'oij Boldau en Wlozkawsk op de Russen behaald, een gevolg was van het slechte ver band tusschen de Russische hoofdmacht en den rechtervleugel Zoodra Hindenburg daarvan overtuigd was trok hij zijn troepen uit Si lezië, met de Duitsche legers uit Oost-Prui sen, samen bij Thorn, waar bovendien nog strategische reserves waren met deze gecom bineerde troepen, wier sterkte zeer belangrijk moet zijn geweest, trok hij langs de Weich- sel, waar hij op 13 November in voeling kwam met de Russische voorhoede. Daar ont stond een gevecht, op de linie van Plozk tot aan de Wartana eenige schermutselingen ontwikkelde zich daaruit het gevecht in de lijn PlozkLeuczyca—Uniejof, over een front van 60 mijlen, waarin belangrijke Duitschi troepenafdeelingen betrokken werden. Dl Russen werden gedwongen om terug te trek ken, de Duitschers bezetten Lenczyca en Or- De Duitschers te Antwerpen. Het eerste doel was de gasfabriek. Daar viel een bom op een muur en sprong daar uiteen, Op dertig verschillende plaatsen werd de gas houder, door kogels doorboord, het uitstroomen- de gas vatte vuur, de brandweer slaagde et echter met levensgevaar in de vlammen t« sluiten en de gaten te stoppen, zoodat een ent» plotting van den gashouder verhoed werd. Ij een andere wijk werd een werkman gedooj en een ander zwaar gewond. Eöd derde bom viel in een paardenstal en doodde vijftien paar den.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2