Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Van het Westelijk oorlogstooneel. No. 2525. Zaterdag 21 November 1914. 25e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 7 6 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 96 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekhandelaren, Brievengaarders an den Uitgever. Telef. latere, No 15. ADVERTENTIEPRIJS: V an 1 tot en met 6 regels 50 sent; elke regel meer 10 cent. Bjj abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiker W o e u s d a g - en Zaterdagmorgen by den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. DE OORLOG. Oe Duitschers in Frankrijk en België. PARIJS, 18 Nov. (Reuter.) Officieel be richt van 11 uur 's avonds: Heden heeft op ons noordelijke front een zeer hevige, bijna ononderbroken kanonnade plaats gehad. In de streek van St. Mihiel hebben de Duitschers het westelijk gedeelte van Chauvon- court in de lucht laten springen, nadat zij er mjjnen gelegd hadden. Van het overige gedeelte van het front geen nieuws. PARIJS, 18 Nov. (Reuter). Het communi que' van hedenuamiddag 3 uur luidt als volgt De dag van gisteren had hetzelfde verloop als den vorigen dag. In Elzas hebben drie Duitsche landweer bataljons, die naar de streek van St. Marie- aux-Mines (Markirch) gezonden waren, zich terug moeten trekken, daar zij de helft van hun effectief verloren hadden. BERLIJN, 18 Nov. (Wolff.) Officieel. Het groote hoofdkwartier meldt d.d. 18 Nov. 's morgens. De gevechten in West-Vlaanderen duren voort. De toestand is zoo goed als ongewijzigd. In het Argonner woud hadden onze aan vallen succes. De Fransche aanvallen ten Zuiden van Verdun hadden geen succes. Een aanval op onze bij St. Mihiel op den Westelijken Maas oever staande troepen had aanvankelijk succes, maar liep op niets uit. Onze aanval Zuid-Oostelijk van Cirey noopte de Franschen, een deel hunner stellingen los te laten. Het kasteel Chatillon werd door onze troe pen bestormd en in bezit genomen. BERLIJN, 19 Nov. (Wolff.) Ambtelijke mededeehng van hedenmorgen uit het groote hoofdkwartier. In West-Vlaanderen en Noord-Frankrijk is de toestand onveranderd. Een Duitsche afdeeling vliegtuigen heeft op een verkenningstocht twee vijandelijke, tot den strijd toegeruste vliegtuigen tot een lan ding gedwongen en veroorzaakte den val van een derde toestel. Eén van onze vliegtuigen wordt vermist. Een hevige Fransche aanval in de streek van Servon aan den westelijken zoom van het Argonnerwoud is onder ernstige verliezen voor den vijand afgeslagen. Onze verliezen waren gering. Uit West-Vlaanderen. De algemeene toestand in België is goed. Tusschen Nieuwpoort en Dixmuiden werden de Duitschers meer dan tegengehouden. Op de linie Dixmuiden—Yperen heeft de strijd gedurende de laatste dagen er geheel gunstig voor de bondgenooten voor gestaan. Eén ding maS>' geloof ik, als zeker beschouwd worden de terugtocht van den vijand is slechts een kwestie van tijd. Alle hoop van de Duitschers om aan het noordelijke front vocrwaarts te dringen is nu geheel verijdeld. 1 usschen onze troepen en den vjjand ligt de weg van Nieuwpoort naar Dixmuiden als een beschermende gordel van water. De on derwaterzetting werd gisteren voltooid over eenkomstig het plan van een document uit een gerechtszaak uit het jaar 1793 tusschen een boer en een grooten landeigenaar. Ik zag vandaag het stuk te Veurne en werd er door getroffen, dat de aanwijzingen van weleer tot in de kleinste bijzonderheden en met algeheel succes waren opgevolgd Be gisteren volvoerde onderwaterzetting heeft de positie der Duitschers te Dixmuiden ernstig in gevaar gebracht en was feitelijk een rechtstreeksch en voldoend antwoord op de bezetting van die stad door den vijand. Het geheele gebied binnen den driehoek DixmuidenOostkerkenKaeskerken is on der water gezet. Een voorwaartsche beweging uit Dixmuiden als spil zou daarom op zijn minst een zeer gevaarlijke proefneming zijn. De tegenwoordige linie heeft een merk waardig voorkomen. De Franschen houden nominaal het zuidelijke gedeelte van de stad bezet, de Duitschers het noorden van de strijdmachten kruisen elkaar echter en zijn op de meest verwonderlijke wijze ineenge strengeld en er wordt veel lijf aan lijf ge vochten. De Duitschers bombardeeren nu de geheel buiten de vuurlinie gelegen vreedzame dorpen. Het bombardement van Oost-Duinkerken (Achter de gevechtslinie van de bondgenooten, ten Zuiden van Nieuwpoort gelegen. Red) is begonnen en werd gedurende den nacht voortgezet. De Duitsche artillerie richtte niet goed en het bekoorlijke dprp leed niet zoo zwaar als vele andere dorpen gedurende de laatste dagen. De granaten vallen echter met ordeloozen overvloed en er ontstond groote verwarring. In den morgen waren de dorpelingen, wier gehoor gehard is tegen het gebulder van het zware geschut, met geduldige arbeidzaamheid en onverzwakte opgewektheid, door geen oorlog of oqjlogsgeruchten gestoord, aan het werk gegaan. In den laten namiddag had er een medelijden wekkende verandering van tooneel plaats. Men vocht om de plaatsen in auto s, wagons, wagens, op motorfietsen en in elk ander voertuig om uit het dorp weg te komen en gedurende al dien tijd floten de granaten door ae lucht en sloegen zij groote galen in den grond. I ervyse werd in de eerste dagen van den slag aan de ser met buitengewone verwoedheid gebombardeerd. Niet een huis was onbescha digd gebleven. rijdag richtte de vijand opnieuw zijn kanonnen op de plaats. De kerk maakte reeds een bedroevenden indruk en het monument van heiligschennis werd nu opnieuw beschoten. De muren van daklooze woningen vielen in. De straten waren vol gaten en het metselwerk werd tot gruis geslagen. Dat was alles, dat kon gebeuren, doch het scheen de menschen, die het deden, te bevredigen. Nieuwpoort, zooals reeds gemeld is, is even als Dixmuiden, een groote puinhoop. De strijd in de buurt is nog zeer ernstig, doch de ge vechtslinie blijft ongeveer op dezelfde hoogte. Het onder water zetten van het land heeft een wijze van vechten tot gevolg gehad, waar mede de Duitschers niet tevreden moeten zijn. Toen het water werd los gelaten, hielden af- deelingen van den vijand verschillende stellingen in de voorste linie bezet. In de boerderijen en andere woningen hielden zich patrouilles en scherpschutters op. Toen nu de Belgen dit gebied lieten overstroomen, werden deze manschappen van de hoofdmacht afgesneden. Honderden Duitschers zijn op deze verlaten eilanden omgekomen. Bij Rampskapelle bood een afdeeling van 400 Duitschers, die stelling had gekozen op een verhevenheid van het terrein met eenige boerenhoeven voor zich, een gelegenheid aan de Belgische schutters om zich dagelijks in het schijfschieten te oefenen. Elke üuitscher werd er afzonderlijk uitgepikt, als hij door het water trachtte te ontsnappen. Voorvallen van dezen aard komen werkelijk zeer veel voor. In een ander geval werden 17 uhlanen, die op een drijvend blok hout trachtten te ontkomen, de een na den ander doodgeschoten. Riddelïjkheid. Het is gelukkig, dat er onder de verhaleD, die van de slagvelden tot ons komen cie ware en de verzonnen verhalen er toch wel eens een enkele maal er een is, dat het geloof aan de goede eigenschappen van den mensch eenigszins verlevendigt. En zulke ver balen verdienen dan zeker vermelding. Zoo wordt nu uit Parijs aan de Engelsche bladen gemeld, -dat onlangs Duitsche troepen een aanval deden op de Britsehe loopgraven. Zij werden teruggeslagen en trokken naar hun eigen loopgraven, hun gewonden meevoerend. Een gewonde echter werd vergeten en bleef achter. Een kameraad, hem bemerkend, verliet de Duitsche loopgraven ten einde hem te hel pen, maar werd onmiddelijk door een Britsch salvo gedood. Een Britsch officier echter die ontdekte, wat er gaande was, gaf last het vuren te staken en ging zelf naar buiten om den gewonden Duitscher op te nemen. Hij werd door vele Duitsche kogels geraakt en ernstig gewond, maar toen de Duitschers be merkten, wat de bedoeling van den officier was staakten zij ook het vuren. De Britsehe officier strompelde voort naar den gewonden soldaat en droeg dezen, ondanks zijn eigen wonden, naar de Duitsche linie. Een Duitsche officier ontving hem met het saluut enonder toejuichingen der Duitsche soldaten hechtte hij een ijzeren kruis op de borst van den Britschen held (zou dat wel waar zijn 1 oer keerde de Engelschman terug. Hij werd voorgedragen voor het Victoria-kruis, maar bezweek aan zijn wonden. Ontsnapte krijgsgevangenen. Drie Fransche militairen, die uit het gevan genkamp te Friedrichsfeld bij Wesel ontsnapt waren, zijn Dinsdagmiddag om halftwee te Winterswijk aangekomen. Het waren twee ser geants-majoors van het 145e regiment infanterie, alsmede een sergeant-aviateur, die n.b. den naam droeg van Allemand. Bij de overgave der vesting Maubeuge op 7 September waren zij krijgsgevangen ge maakt. Bij hunne aankomst alhier had de vliegenier zijn complete militaire kleeding aan, een der sergeant-majoors was geheel in burgerkleediug en de andere droeg nog eene militaire broek met kepi. Na grondige bestudeering van de verschil lende middelen, die hen in staat konden stel len van uit het kamp te komen, waagden ze Maandagavond om halftien hunne poging, voor zien van nijptang, proviand voor twee dagen, topografisch kaartje en enkele burgerkleeding- stukken, waardoor ze gemakkelijker verder konden. Achter het ziekenhuis sloegen ze hun slag na eerst twee prikkeldraderi doorge sneden te hebben, ontsnapten ze uit het kamp. lot ruim elf uur waren ze hiermede bezigen van een oogenblik, dat de beide schildwachten minder oplettend waren profiteerden ze om nu op den loop te gaan. Nu moesten ze verder drie verschillende afsluitingen passeeren, be staande uit rasterwerk en prikkeldraad, in de tweede waarvan een eletrische stroom liep van 10.000 volts. Boven verwachting slaagden zij in dit moe- lijke werkje. Op pl. m. 50 meter van het kamp kwamen ze bij een sloot bij elkaar. Ze liepen eerst oostwaarts, ten einde zich zoo ver moge lijk van de gevaarlijke linie te verwijderen, een uur later, langs deLippe loopende, om een doortocht te vinden, troffen ze een bootje aan, waarmede de rivier werd overgestoken. De I oolsters wees hun den weg naar Holland en zon der zich aan de wegen te storen, liepen ze door, over grootere en kleinere stroomen, tot ze s morgens om 6 uur te Borken aankwamen. Om de Duitschers, die op dat oogenblik reeds naar hun werk gingen, bekommerden ze zich niet Dat ze niet opgemerkt zjjn, mag inder daad een wonder heeten. Ze namen vervolgens de richting naar Burlo en waren bijna in han den van een douane-beambte gevallen, toen ze door een dennenbosch loopende, dezen beambte aan de zoom bemerkten. Hierdoor waren ze genoodzaakt van koers te veranderen. Een half uur later waren ze op onzijdig, Hollands ge bied, wat hun door de grenspaal werd aange wezen. Ze hadden ruim 60 K.M. in nog geen 12 uur afgelegd. Bij een boer werden ze van voedsel voor zien en twee uur later meldden ze zich aan bij de grenswacht. Ze verklaarden, dat hunne komst in Winterswijk een der schoonste oogen- blikken huns levens was en van de genoten gastvrijheid willen ze in Frankrijk verhalen. Dat ze veel bekijks hadden, baart geen wonder. De lieden hadden nog ruim 70 francs bij zich en Woensdagmorgen zijn ze naar Rotterdam vertrokken, met het voornemen naar hun va derland terug te keeren en zich daar weer bij het leger te voegen. Voor de Belgen. Deze week wordt uit Londen te Rotterdam verwacht het stoomschip »Jan Blockx», met 1930 ton levensmiddelen, en in het begin van de volgende week komt er, ook uit Londen, een stoomschip met 850 ton levensmiddelen. Het stoomschip »Bonhadra» is den 13 dezer van Halifax vertrokken en wordt den 29en dezer te Rotterdam verwacht met 3000 ton voedigsmiddelen en kleeren, een geschenk van de bewoners van Nieuw-Schotland en een vervolg van de bezending, die door het stoom schip »Iremorvah» is aangebracht. Waar schijnlijk komt er nog een derde schip uit Halifax. A.s. Vrijdag vertrekt van New-York naar Rotterdam het stoomschip »Massabequa», met 4000 ton levensmiadelen, een geschenk van de »Rockefeller Fundation», en den 26en dezer het stoomschip »Terschelling», met 4000 ton tarwe, door de Belgische commissie in Amerika gekocht. Op 27 November vertrekt het stoomschip »TheIma» van Philadelphia naar Rotterdam, met 2900 ton levensmiddelen en kleeren, bijeengebracht te Philadelphia door de »Ladies Home Journal», die bezig is een tweede lading bijeen te brengen. Het comité heeft verder definitieve toezeg ging ontvangen voor de volgende ladingen van een comité te New-York 4000'ton graan van den staat Ottawa ook 4000 ton graan van den staat California 8000 ton levens middelen van de Northwestern Miller As sociation 9000 ton meelvan den staat Iowa 4000 ton graan, en van het weekblad Chris tian Herold 800 ton levensmiddelen en kleeren. Deze laatste gave is uitsluitend bestemd voor weduwen en weezen. De commissie heeft voorts te Bangkok ge kocht 4000 ton rijst, voor prompte versche ping. Zij verwacht nog een lading uit Spanje, een lading van den staat Oregon, een uit Britsch-Columbië, een uit Noord-Carolina, een van de stad Chicago, een van den staat Virginia. N. R. C. Militaire onderscheiding. anwege t Belgische gezantschap te 's-Gra- venhage is in het interneeringskamp te Amers foort aan den luitenant der Belgische gendar merie Le Clerc uitgereikt het ridderkruis der Leopoldsorde de hoogste militaire onderschei ding, hem bij besluit van den koning der Belgen geschonken wegens zijn gedrag op het oorlogsterrein. Deze officier was de eerste, die het binnenvallen der Duitsche troepen in België meldde. Mevrouw de gravin d'Oultremont, echtge- noote van den eersten gezantschapscecretaris van België, bracht bij de overhandiging van de ridderorde tevens een bezoek aan de°geïn- terneerden.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 1