Van het Oostelijk oorlogstooneel. Op het Zuidelijk oorlogstooneel. UIT ONZE OMGEVING. Laatste Berichten. Kantongerecht te Ter Neuzen. Burgerlijken Stand. H'jogwatergetij te Ter Neuzen. de Duitschers bezette streken. Brood, meel, petroleum is niet meer te krijgen dan tegen buitensporige hooge prijzen. Dag^Jijks rijden tientallen mannen van hoogen leeftijd reeds, omdat de jongeren niet worden doorgelaten, naar Valkenswaard, Bergeijk, Reusel tot Eind hoven om er, brood en koffie te halen. Maar bladen mogen in geen geval doorgelaten worden. Met dit al wordt de toestand donker tege moet gezien. Men vreest den komenden winter. Bovendien verkeeren de meesten in pijnlijke on zekerheid over het lot van vaders en zoons en andere betrekkingen in het leger. 't Zijn arme menschen, die Kempenaars Rond 1 urnhout is de weelde in vreedzamer tijden al niet groot. Nu is het op vele plaat sen treurig. De Daily Mail» verneemt uit Petersburg: De Duitschers zijn voor de Rnssen terug getrokken, echter in enorm sterke posities en ze hebben buitendien bet voordeel, het sterke Thorn in den rug te hebben 6000 grondwerkers hebben er dag en nacht aan gewerkt, om de vesting in een toestand van volmaakte verdediging te brengen. Hare 9 groote en 7 kleine forten zullen een krachtigen tegenstand kunnen bieden de vesting heeft o. a. 1000 kanonnen, waarvan er 600 zoo ver dragen, dat ze het vuur van het zwaarste belegeringsgeschut kunnen beantwoorden. De Russen houden zich reeds meerdere dagen op een afstand van ongeveer 32 K.M. van Thorn op en hebben den vijand hier tusschen deze vesting en Kalisch aanmerkelijke verliezen toegebracht. De plaatsvervangende bevelvoerende generaal van het eerste legerkorps heeft in eeuige plattelands-districten van Oost-Pruisen den verkoop van sterken drank aan militaire en civiele personen verboden. In aansluiting daarop hebben eenige landraden bepaald Het verbod, betreffende den sterken drank omvat alle geestrijke dranken, ook rhum eu arak. Groc van rooden wijn kan in kleine hoeveelheden geleverd worden. Alle burgers, die zich dronken op straat vertoonen, worden gearresteerd en kunnen tot gevangenisstraf veroordeeld worden. Drankhuizen, waar in strijd met dit verbod gehandeld wordt, en beschonkenen alcoholische dranken uitgereikt worden of waarin zich personen bedronken hebben, worden onmiddellijk gesloten. Te Koninsbergen is de bediening door kellnerinnen afgeschaft. Alle drankhuizen en distilleerderijen moeten na zes uur 's avonds en den geheelen Zondag gesloten zijn. Een onwaarschijnlijk bericht. LONDEN, 15 Nov. (Reuter.) De »Daily Telegraph* ontving Zaterdag het volgende telegram uit Stockholm Volgens een diplo- mathiek telegram uit Weenen is het Duitsche leger bezig Breslau en Koningsbergen te ont ruimen. Oostenrijkers en Serviërs. De Britsche legatie te 's-Gravenhage deelt ons mede Een officieel bericht uit Cettinje meldt, dat talrijke Oostenrijksche troepen de Montene- grijnsche posities bij Rlobute en Tinsor aan vielen, doch met zware verliezen door een kleiner aantal Montenegrijnen werden terug geslagen. Aan de »Lokal Anzeiger* wordt van het Oostenrijk-Servisch oorlogstooneel gemeld Van het Westen en het Noorden zijn langs verschillende wegen groote Oostenrijk-Hon- gaarsche troepenmachten Servië binnengerukt, die nu vereenigd tegen de Serviërs opereeren, die in den vorm van een halve maan van Obrenowats over Woljeka tot in de nabijheid van Loebowika zijn opgesteld. Rondom Belgrado en den Donau-oever ont wikkelen de Serviërs dezer dagen weer een levendige actie. Bij Semlin staan beide par tijen op nog geen 300 M afstands sterk gedekt tegenover elkaar, 's Nachts beproeft ieder der partijen beurtelings een overrompeling. Ook bij Semendria verwacht men binnenkort weder operaties. Officieel wordt van het zuidelijke oorlogs terrein gemeld: Om tijd te winnen voor den aftocht van hun legertros bieden de Serviërs in van te voren in gereedheid gebrachte stellingen op de hoogten ten noorden en westen van Val- jewo (aan de Kooloebara, reeds diep in Servië) opnieuw tegenstand. Onze troepen die, niet tegenstaande de onafgebroken gevechten, die zij hebben moeten leveren, en de groote ver moeienissen, die zij moesten doorstaan, van een uitputtende geest bezield zijn, slaagden er repds gisteren iD, den sleutel tot de vijan delijke stelling de heuvelen bij Komenitsa aan dea weg van Lesnitsa naar Valjevo na harden strijd te veroveren. Er werden 580 gevangenen gemaaktook vielen wapens met munitie in onze handen. Eergisteravond stonden onze troepen voor Oprenovac aan de Up-rivier. Zij traden aanvallend op tegen de berg hoogten van Jantina tot aan Stubica, waar de pas is van den weg van Regacica naar Valjevo. T U R K IJ E. LONDEN, 16 Nov. (Reuter.) De Admira liteit meldt, dat de Turksche forten te Sheikseid tegenover het eiland Perin in het Zuidelijk gedeelte der Roode Zee bezet zijn door Indi sche troepen. De operaties, welke aan de bezetting voorafgingen, werden gesteud door den kruiser Duke of Edinburgh*. Een groote hoeveelheid munitie en zes kanonneu werden veroverd en een aantal Turksche manschappen krijgsgevangen gemaakt. (Het eiland Perim, gelegen in de straat van Bab-El-Mandeb, is Engelsch bezit.) CONSTANTINOPEL, 15 Nov. (Wolff-bu reau.) Uit het hoofdkwartier wordt gemeld Gisteren vielen de Turksche troepen in de streek van Lasistan de stelling Liman Sisi aan. De vijand leed groote verliezen. De Russen wilden versterkingstroepen landen, doch dezen werden uiteengejaagd. Een Turksche afdeeling bezette Duzheny. Wij maakten een hoeveel heid munitie en levensmiddelen buit. Heden bornbardeeren de Russen zonder s'ucces Kok en ach ab Islo, in de nabijheid der grens. Oe betoogïng te Konstantinopel. KONSTANTINOPEL, 15 Nov. (W. B) De optocht der deelnemers aan de groote ver gadering en de ontvangst voor de Por.te boden een overweldigenden aanblik. I oen de stoet voor de Porte aankwam, traden de groot-vizier, de ministers en grootwaardig- heidsbekleeders naar voren om voor de betooging te'bedanken. Aan den troonsopvolger, die ge durende het défilé in een automobiel voorbij de Porte reed, werd een buitengewoon warme ovatie gebracht. De sultan ontving in het oude Serail van Topkapu voor den mantel van den profeet en in tegenwoordigheid van den groot-vizier, den Sjeik ul Islam en eenige ministers, een deputatie van de vergadering en hield de vol genae toespraak »lk beschouw deze vaderlandslievende be tooging als een schitterend bewijs van de vol harding en de standvastigheid, die gij in dezen oorlog bij de verdediging des vaderlands zult toonen en dien wij ter verdediging onzer rechten tegen drie groote mogendheden ondernemen. Ik ben overtuigd, dat wij zullen zegevieren en ik verwacht, dat God in Zijn genade de op deze heilige plaats opgezonden gebeden zal verhooren*. OP ZEE. De »Times» schrijft Het uur nadert vast en zeker, dat de Duitsche vloot, waarschijnlijk in verbinding met het leger, tot een wanhopigen aanval tegen ons zal willen overgaan daarop moeten wjj voorbereid zijn. Bjj de gehouden inschrijving door het Plaatselijk Steuncomité werd ingeschreven voor Aardappels, door J. de Bruijne Jzn. voor 3.per 100 K.G. Gegund. Steenkolen, door F. van de Ree voor f 0.65 per 50 K.G. afgehaald. Door O. Hamerlinck voor 1.20 per 100 K.G. afgehaald Door J. van Rompu voor 13,per 1000 K.G. tehuis geleverd binnen de kom. Gegund aan O. Hamerlinck als laagste in schrijver. Voor de levering van boonen, erwten waren géén inschrijvers, Maandagnamiddag raakte het ijzeren aakschip van P. Meeusen van Sas van Gent, geladen met suikerbieten, juist in den ingang der haven tengevolge van den hevigen wind, overvuld. In zeer korten tijd was het gezonken. De opvarende wisten zich met eene roeiboot te redden Oumiddelijk werden lichten aangebracht, om andere schepen op het gevaar van den vernauwden ingang opmerkzaam te maken. - Maandag werd hier doorgevoerd een geïnterneerde Duitscher. Deze soldaat was met 15 kameraden van Yperer. gekomen. Omdat de afzetting nabij het land van Cadzand streng is, waren ze meer Oostelijk en in deze richting gekomen. Hij alleen was over de Nederland" sche grens geraakt. Zijne krijgsmakkers waren niet ver daar vandaan door eene Duitsche patrouille aangehouden. Uit zijn verhaal bleek, zooals trouwens ook de dagbladen dagelijks uitvoerig melden, dat het in dte buurt van V peren verschrikkelijk toegaat. Duizenden bij duizenden worden geofferd zonder noemenswaardig resultaat. W 'e daar komt, vindt er zjjn graf, was zjjne meening. Hij kon het eindelijk niet langer uithouden en had er de voorkepr aan gegeven zich te laten interneeren, al liep hij dan ook de kans bij aanhouding den kogel te krijgen. Te Yperen wachtte hem vroeger of later na veel ellende toch ook de dood. Zijne makkers die ontdekt werden, voor ze de veilige grens bereikten, zullen, naar zijne meening gefusilleerd worden of misschien in het gevecht op de gevaarlijkste punten voor uitgezonden worden. De tweede machinist B. A., woonachtig te Vlissingen, is Maandag namiddag aan boord van het stoomschip Helena, liggende aan de Wilhelminakade te Rotterdam, in de machine kamer van een cilinder gevallen en heeft den hals gebroken. Hij is ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. Bij het September-onwëer, toen kerk en toren te Biervliet het zwaar hadden te ver duren, ook zijn drie ruiten der geschilderde kerkramen vernield. De stukken waren zorg vuldig opgeraapt. Een Belgisch vluchteling heeft eer teekening gemaakt en bij zijn te rugkeer iri zijn woonplaats drie ruiten'nieuw gebrandschilderd. Met weinig kosten is het kerkraam, met zijn historische voorstelling, weer gerestau reerd. Van de Zeeuwsche grens. Zondag werd uit de richting der Belgische kust weer zwaar kanongebulder gehoord, waardoor meermalen de ruiten rinkelden. Enkele zeer hevige explosies werden gehoord. Met het oog op het mijnengevaar zullen de stoombooten van den provincialen stoomboot- dienst op de Westerschelde en van den dienst tusschen Vlissingen. Breskens en Ter Neuzen voorloopig alleen bij daglicht varen. Het aan tal mijnen dat in alle deelen van Zeeland is aangespoeld, moet ten minste 80 bedragen. Het vreeselijk ongeluk te Westkapelle. Het was een triestige tocht Maandagavond naar het uiterste hoekje van Walcheren, het lief gelegen Westkapelle. dat des middags getuige was geweest van een wreed ongeluk een ge volg van den grooten wereld-oorlog, die wij thans medemaken. Geheel de bevolking en niet minder de militaire bezetting was diep getroffen. Wij vernamen dat het even voor half drie was, toen men bezig was de derde mijn van dezen dag te ontladen. De mijn lag op de bazaltsteenen tusschen de palen. Door een oorzaak, die wel nooit zal worden gevon len, sprong het helsche voorwerp uiteen en de direct toesnellende menschen zagen een ontzettend schouwspel De personen,"die bij de mijn stonden waren allen op slag gedood en op ontzettende wijze verminkt. De op zichter van den polder Walcheren, Elsacker, was het best herkenbaar. Overal lagen stukken van menschelijke lichamen, zelfs aan de land-, zijde van den dijk Ofschoon het vast staat dat minstens negen menschen omkwamen, kon men slechts de lijken of althans deelen daar van van den heer Elsacker, van den heer Dekhuizen, kapitein van het Indische leger, thans commandant te WestkapeRe, van "en sergeant der marine en van den milicien Smit en de dijkwerker Roelse, beide laatste namen slechts uit belangstelling een kijkje. De lijken van de beide luitenants ter zee tweede klasse Bruinsma en Munck waren niet terug te vinden en zijn of geheel in stukken gescheurd of in zee geslagen. Van verschillende zijden werd ons verzekerd, dat er nog een dijkwerker niet tehuis was, en men vreesde, dat er nog een tiende slacht offer zou zijn, maar het" politierapport spreekt van negen dooden. Op de plaats waar het ongeluk voorviel zijn de palen ten deele weggeslagen en is zelfs de bazaltsteen stuk, terwijl er een gat iu den dijk kwam. De stukken paal en ook een anker, waarmede de palen verbonden zijn lagen tot over den dijk. Het anker zat diep in den grond. De Ljken werden naar het lijkenhuisje overgebracht, dat van den heer Elsacker later naar de ouderlijke woning. De namen der slachtoffers van de marine zjjn luit. t. zee 2e kl. C. J. J. Bruinsma, N. Munck, majoor torpedomaker B. Nijssen, korporaal torpedomaker L. N. van der Knaap en matroos le klasse J. Beaufort. Beaufort is een Middelburger. BERLIJN, 16 Nov. (Wolff.) Officieel wordt d.d. 16 Nov. voormiddags uit het groote hoofdkwartier gemeld Op het Westelijk oorlogstooneel werden de operaties der beide partijen ten gevolge van storm- en sneeuwjacht, zeer belemmerd. In Vlaanderen vorderen onze aanvallen langzaam. In het Argonnerwoud behaalden wij daaren tegen eenige successen van grootere beteekenis. PARIJS via Londen, 16 Nov. (Reuter.) Hof communiqué van hedennamiddag 3 uur luidt: tengevolge van nieuwe overstroomingen strekt het ondergeloopen land zich thans uit tot op 5 K.M. ten Noorden van Bixschoote. De pogingen der Duitschers, om het kanaal over te trekken tusschen Dixmuiden en Bix schoote zijn verijdeld. Een Duitsch regiment werd geheel vernietigd. Zitting van 13 November 1914. EROORDEELD ZIJNA. S., varensgezel te Ier Reuzen, t. z. v. openbare dronkenschap, bjj zesde herhaling, binnen een jaar na vroegere veroordeeling, tot hechtenis van 3 dagen en tot plaatsing in een Rijkswerkinrichting voor de tijd van een jaar. J. A. v. L., bakker te Sluiskil en H. J. D. voer- rnansknecht te Ter Neuzen, t. z. v. openb. dron- kenschap i. t. b. v. f 0,50 subs. 1 d. hecht, voor iedere boete. stoker; W. d. D., bootwerker: W. B., werkman; W E., bootwerker; P. S., werkman en J b., werkman, allen te Ter Neuzen, t. z. v. strooperij, i. t. b. v. f 0,50 subs. 1 d. h. v. i. b. E. S., bier- huishoudsier te Ter Neuzen, t. z v. niet sluiten op tijd van haar herberg, t. b. v. 3,- subs. 3 d. h. M-, mandemaker en C. M., artist, zwervende t. J- RÜksweg-reglement overtreding, i. t. b. v. 0 50 subs. 1 d. h. v. i. b. A. B. P., visscher te rnmppme, t. z. v. overtreding Reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland, t. b. v. 0,50 subs. 1 d. h.; A. d. S., bierhuishoudster te West- pe, t. z. v. kippen laten loopen op eens anders grond, t. b. v. f 0,50 subs. 1 d. li.H. M., artist, zwenende, t. z. v. paarden laten loopen op eens anders weiland, t. b. v. 0,50 subs. 1 d. h L. D., landbouwer te Hoek, t. z. v loopen op bezaaiden grond t. b. v. 0,50 subs. 1 d. h.E. J. v. H. I.E., visschers; F. G., metselaar; R. E. d. M.,ar- Tir ui w ?e BouchauteA. M., schipper,te Wachtebeke. allen t. z. v. overtreding dervissche- rywet, t. 2 boeten elk van f 0,50 subs. 1 d. h. -ti JU., aitist, zwervende, t. z. v. het visschenmet ongeoorloofd vischtuig, t. b. v 0,50 subs. d. 1 d. n' rï ver,beurdv- en vernieling v. h. schepnet; S, arbeider te Axel, t. z. als voren t. b. v. 0,50 subs. 1 d. h., met verbeurdv. en vernieling v. h. schepnet: E. J, L., arbeider te Bouchaute, t. aLV-'/-, b,oeten> e- v- 0,50, subs. 1 d. h. v. i b. "A hakker; J. T. v. A., bakker, beiden te ter Reuzen, t. z. v. overtreding v. h. Binnen visscherij reglement, i. t. b. v. 0,50, subs. 1 d. h. v. i., metvrfispraak v. het eerste ten laste gelegde feitE. D, metselaar te Bouchaute; W. v. A., bootman; H. K., arbeidster, beiden te Ter NeuzenA. v. C. zonder beroep te Hoek, t. z. v. overtreding van het Reglement op de Zeeuwsche stroomen, i. t. b. v. 0,50 subs. 1 d. h. v. i. J. J. farbeider te Sas van Gent t z v. fn staat van dronkenschap de orde verstoren, t. b. v. ƒ1,— subs, f d. h.I J. s., koopman te Sluiskil t. z. v. een trekdier onbeheerd laten staan, t. b. v./0 50 subs. J- A. T., kantoorklerk; J v. L, slager, beiden te Ter Neuzen, t. z. v. het fietsen zonder licht, t. b. v. f 0,50 subs. 1 d. h. v. i.A. S., smid; M. J. d. V., z. beroep; J. V., fabrieksbaas; a n V' kantoorbediende; H. T., photograaf; a. L)molenaarsknechts, allen te Sas van Gent, u' 7- het fietsen zonder licht, i. t. b. v. f 0,50 subs 1 d. h. v. i. I H., knecht te Hoek en A. H., slager te Philip- 7n?'f t; z: als voren, i. t. b. v. f 0,50, subs 1 d. Beent. v. ieder. M. D., z. b. E. W., landbouwer J. V„ slager, allen te Axel, t. z. a. v., i. t. b. v. 0.50, subs 1 p q 7 J: d" P"> knecht - P. D., knecht - J. J. f - ö-, landbouwer - M. D., werkman - P. C.d. V.. postbode, allen te Zaamslag, t. z. a. v., i. t. b. v. 0.50, subs. 1 d. h. v. i. - p. d. M. arbeider - 7T V arheider G. A. d. C., slager BR. P„ scheikundige, allen te Westorpe, t. z. a. v., j. t. b. j .50 subs ld h. v. i. E. Smetselaar j?" JH slager S. B., koopman allen te Melle y., arbeider - E M., directeur - C. E arbeider a- I, fabriekarbeider, allen te Selzaete, t z. v. het «etsen zonder licht i t. b. v. 0.50, subs 1 d. li. v. i. 1 v. C., z b. te Hoek en C. F., z. b. te Ter Neuzen t. z. v. overtreding v. Reglement op Zeeuwsche stroomen eerstgenoemde t. b. v. i, subs. 1. w. tuchtschool, laatsgenoemde t. b. v 2, subs. 2 w.' tuchtschool I. 1., z b. te Axel, t. z. v. strooperij t. b. v. f 0.50, subs. 1 d. h. Teruggave bevolen aan de ouders zonder toe passing van straf in de zaken van J. E. d. K., z. b. D. D., fabrieksarbeider J. A. L, bakkersknecht J. C. v. D z. b. - M. J. v. d. H., veldarbeider, allen te Hoek. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 13 Nov. Antonjj Jacobus van Gelderen, 43 j., wedn en Geertruida Maiia Oostdijk, 44 j., jd. Huwelijks voltrekkingen. 12 Nov. Maiinus de -/ Jonge, 22 j., jm. en Janna Cornelia Smallegang, 2,4 jjd. Geboorten. 8 Nov. Jan Willem Leendert, z. van Willem van Doorn en Johanna Jacoba Cornelia Reinhoud. Cornelia, d. van Willem Moerman en Maria Janna Kolijn. 10 Nov. Lena, d. van Jacob van Beveren en Cornelia Smouter. 12 Nov. Gerar- dus, z. van Johanna de Smidt. 14 Nov. Debora Cornelia Elisabeth, d. van Arend Dieleman en Johanna Cornelia van Fraeijenhove. Francina Su sanna, d. van Abraham Johannes van Minnen en Jacoba Jacomina Hangoor. Overlijden. 8 Nov. Maria Ludovica de Landtsheer, ?«d 79 j., wed. van Joannes Baptista van Hoeck. 13 Nov. Johanna Lippens, oud 3 w d. van Josephus en Elisabeth Pauwlusse. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 18 November 1.26 1.47 Donderdag 19 2.10 2.32 Vrgdag 20 2.55 3.19 Zaterdag 21 3.43 4.6 Zondag 22 4.31 4.57 Maandag 23 5.25 5.55 Dinsdag 24 6.27 7.3 11 1?

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 3