Op het Zuidelijk oorlogstooneel. Overwinnen!.... of sterven. Van liet Oostelijk oorlogstooneel. Ten Zuidwesten van Rijsel heeft ons offen sief terrein gewonnen. De Franschen hebben groote verliezen ge leden bij een poging om den uit strategisch oogpunt belangrijken heuvel ten Noorden van Viennele Chateau aan den Westrand van Argonne te heroveren. Ook in het Argonner- woud en ten Noordoosten en Zuiden van Ver dun zijn de aanvallen der Franschen overal afgeslagen. PARIJS, 11 Nov. (Reuter.) Officieele ken nisgeving van vanmiddag drie uur Tusschen Nieuwpoort en de Leie is gisteren verwoed gevochten. De bondgenooten hebben zich over 't algemeen in hun stellingen ge handhaafd en hebben Lombaertzijde (ten Noor den van Nieuwpoort) heroverd en zijn voorbij deze plaats opgerukt. In den namiddag hebben de Duitschers Dixmuiden genomen de bond genooten houden evenwel nog de buitenwijken bezet. Op het overige front geen verandering van beteekenis. PARIJS, 11 Nov. (Reuter.) Officieel bericht van 11 uur 's avonds De vijand heeft den geheelen dag zijn gisteren aan den dag gelegde krachtsontwikkeling voort gezet zonder nieuwe resultaten te verkrijgen. Op Lombartzijde heeft hij een tegenaanval ondernomen, die is afgeslagen. Verder hebben de Duitschers vele pogingen gedaan om uit Dixmuiden vasten voet te krijgen op den linkeroever van de Yser. Van het overige gedeelte van het front geen nieuws. BERLIJN, 12 Nov. (Wolfl) Het groote hoofdkwartier maakt hedenochtend het volgende bekend De vijand, die over Nieuwpoort tot in de voorstad Lombaertzijde was doorgedrongen, is door onze troepen over de Yser teruggedreven. De oostelijke oever van de Yser tot aan zee is door den vijand ontruimd. De aanval aan gene zijde van het Yserkanaal ten Z. van Dixmuiden is gevorderd. In de streek ten O. van Yperen zijn onze troepen verder opgerukt. In het geheel zijn onze troepen verder opgerukt. In het geheel zijn meer dan 700 Franschen gevangen ge nomen en vier kanonnen en vier machine-ge weren buitgemaakt. De aanvallen van den vijand ten W. van het Argonner Woud zijn in het bosch zelf afgeslagen. De strijd om een Duiftsche vliegmachine. Uit Bordeaux wordt aan de Temps* het volgend spannend relaas van een gevecht tuschen twee Duitsche vlieger-lui tenants en een Fran- sche patrouille medegedeeld. Een paar dagen geleden, tegen negen uur in den avond, meldden de wachtposten* bij Argues de daling van een tweedekker in de moerassen ten Oosten van het kasteel. Onmid- delijk trok een patrouille op de aangewezen plek af, en deze vindt inderdaad 'n Duitsche vliegmachine, die Zich vrij diep in de modder had vastgewerkt. Van den bestuurder en den waarnemer echter geen spoor. Men moest dus een drijfjacht ondernemen, want de vluch telingen konden onmogelijk ver weg zijn, in dez^ duisternis en een hun onbekende landstreek. De patrouille samengesteld uit de soldaten Burel, Du bos, Tessier, Chevalier en Groleau, begon zorgvuldig de omstreken te doorzoeken. Plotseling hoorde Groleau op den straatweg een verdacht geluid uit den greppel komen hij naderde zachtjes en zag hoe een vage ge daante zich plat op den buik wierp. Hij bracht dadelijk zijn geweer in den aanslag en uitte een krachtig: «Qui vive Als door een veer bewogen, sprongen twee mannen op, die riepen »Niet schieten, wij geven ons over Het bleken de twee verongelukte vliegers te zijn. «Steek je handen op beval Groleau De Duitschers gehoorzaamden, Burel en Dubos, bajonet op 't geweer, plaat sten zich nu aan weerszijden van de gevan genen, en Groleau achter hen. Chevalier en Tessier volgden op een 20 pas afstand, waarna het troepje den weg naar de wachtpost insloeg. Nauwelijks had men een zestigtal meter ge marcheerd, of de twee Duitschers keerdeD zich plotseling om, op een vooruit afgesproken tee- ken, grepen de twee soldaten naast zich bij de keel en rolden spoedig met hen over den grond. Burel, aldus overrompeld, viel languit op zijn rug. Hij liet echter zijn geweer los, kromde zich vliegensvlug, wierp zich op den buik, richtte zich op de knieën op en smeet den Duitschen vlieger met een „halven Nelson* hardhandig op den grond en trachtte hem vast te houden. De Duitscher, inziende dat hij het onder spit zou delven, trok zijn revolver uit de ceintuurtasch, maar Burel had het gebaar gezien, en wrikte de pols van zjjn aanvaller om, terwijl bij met de rechterhand diens hoofd neerhield. Op dat oogenblik naderde Groleau, die nog niet had durven schieten uit vrees van zijn makker te zullen raken, en joeg den Duitschen luitenant a bout portant een kogel door de hersens. Intusschen had Dubos zich van zijn aan valler weten te bevrijden en hem met een kolfslag tegen het hoofd neergeslagen. Maar de zeer sterke Duitscher stond dadelijk freer op de been en kwam met een lang dolkmes in de hand weer op zijn vijand los, toen een kogel in het rechteroog en een bajonetsteek in den buik hem levenloos op een hoop keien langs den wegberm deden neerstorten. Engelsche en Duitsche verliezen. De Times van 11 dezer geeft de namen van 84 gesneuvelde of aan hun wonden gestorven Britsche officieren. Daarvan komen op de officieele lijst 57, en in de overlijdensadver tenties 27 namen. Tegenwoordig zijn er vrijwel elke dag zulke lijsten in de Engelsche bladen. Het enorme "verhes aan Britsche offièieren op een leger dat vergeleken bij het Fransche of Duitsche niet zoo talrijk is, kan ten deele verklaard worden uit het feit, dat, waar de Engelsche troepen in de vuurline staan. Je aanvallen der Duitschers het felst zijn. (Noordwest Frank rijk, Zuidwest Vlaanderen). Maar ook hieruit dat er in de Britsche formatie op 800 man 29 officieren komen, hetgeen een hooger per centage is dan in het, Duitsche of Fransche leger. De ambtelijke Duitsche verlieslijsten zoo meldt een telegram uit Kopenhagen aan de Times geven een totaal van 509,000 aan dooden, gewonden en vermisten. Een lijst bevat alleen 29,281 namen. De meeste namen op de laatste lijsten hebben betrekking op verliezen, die in September ge leden zijn, eenige duizenden dagteekenen zelfs nog uit Augustus. Van October zijn er nog maar weinig verliezen opgegeven. Priester Fonteyne. Te Brugge i3 de priester Fonteyne, Belgisch volksvertegenwoordiger, door de Duitschers gevangen genomen. Het trampersoneel der trams rond Brugge heeft den dienst neergelegdde Duitschers hebben nu zelf mannen op de tram gezet. Verscheidene trams zijn gederailleerd. Door een schot, vermoedelijk bij ongeluk gelost door een Duitsch soldaat, is te Brugge een vrouw in het been getroffen. zouën.] Bombardement van Bethune. LONDEN, 12 Nov. (Part.) De Times ver neemt d.d. gisteren uit Noord-Frankrijk: De Duitschers hebben Bethune gebombardeerd en zijn erin geslaagd het stadhuis, ten kerktoren en ettelijke winkels en huizen te beschadigen, maar totdusver hebben zij daar geen profijt van gehad. De eenige persoon van de burgerij die gedood werd, was een vrouw. Hun kanon nen zijn te Grivenche in stelling. Ook de beschieting van Atrecht is hernieuwd en die mooie oude stad wordt nu langzamer hand met den grond gelijk gemaakt. De kathedraal en middelbare en lagere scholen zijn opnieuw beschoten. De middelbare school voor meisjes en vele huizen in de rue du lernple staan in brand. Een aantal bewoners zijn door de granaten die in de stad en den omtrek vielen gedood. Er vielen er 5000 in een uur. De Duitschers schijnen er hun zinnen op gezet te hebben om den president van de re publiek persoonlijk te treffen. Nadat Poin- caré met Millerand uit Duinkerken en Veurne terug was gekeerd, bezocht bij het militaire hospitaal te St. Pol sur Ternoise. Een Duitsche vlieger verscheen dadelijk boven de stad en liet een bom op de rue des Procureurs vallen. Een aantal Fransche vlieg tuigen zetten hem echter na tot een heel eind in de richting van de Duitsche linies. In de buurt van Lens zijn in den laatsten tijd vele gevangenen gemaakt. De Duitschers waren hongerig en vermoeid en leken neer slachtig. Tal van afdeelingen hebben zich vrijwillig overgegeven. WEENEN, 11 Nov. (Wolff.) Officieele mededeeling van vanmiddag uit het groote hoofdkwartier De krijgsverrichtingen op het Noordooste lijke oorlogsterrein ontwikkelen zich volgens ons plan, dat door den vijand niet is verstoord. In het door ons vrijwillig ontruimde gebied van Midden-Galicië zijn de Russen den bene denloop van de Wisloka overgetrokken en hebben Rzeszow (ten N.W. v. Przemysl) en de streek van Liske (ten Z.Z.W. van Przemysl aan de San) bezet. Przemysl is weer ingesloten. In het dal van de Stryj heeft een vijande lijke troep voor het vuur van een gepantserden trein en voor een onverwachten ruiterijaanval onder groote verliezen moeten vluchten. BERLIJN, 11 Nov. Wolff.) Naardegene- rale staf vanochtend meedeelt zijn op het oostelijk oorlogsterrein geen belangrijke ge beurtenissen te melden. BERLIJN, 12 Nov. (Wolff.) Het groote hoofdkwartier deelt hedenochtend mede Onze ruiterij heeft ten O. van Kalisch opnieuw een overmacht van de Russiche ruitirh terugge slagen" LONDEN, 12 Nov. (Part.) Een speciale cor respondent van de Times, die bij bet Russiche leger is geweest, seint d.d. Woensdag uit St. Petersburg, het volgende De ontwikkeling der gebeurtenissen leidt tot voordurend belangrijker toestauden, die van buitengewonen invlond kunnen worden op den staat van zaken. Zoo in de eerste plaats de toenemende vijandigheid en het gebrek aan vertrouwen tusschen de Oostenrijksche en Duitsche legers. Dit gevoel was in het eerst nauwelijks merkbaar, maar wordt nu steeds duidelijker Men dient daar het oog op te houden. Want het is zeer goed denkbaar, dat Oosten rijk met zijn bondgenoot zal breken en naar een zelfstandigen vrede zal sturen. Toen ik een maand geleden in Galicië was, liepen er gernchten over voortdurende wrijving tusschen de legers van de twee bondgenooten. Ik hoorde toen, dat bij zekere gelegenheid een wagenvracht Oostenrijksche gevangenen en drie Duitschers, die door de Russen gevat waren, te Lemberg aankwamen. Bij aankomst zou men de Duitschers vermoord gevonden gevonden hebben. Sedert dien tijd schijnt he; de taktiek van de Duitschers in Polen geweest te zijn, aan de Oostenrijksche achterhoede al de slechtste stellingen toe te wijzen Dit is o. a. het geval geweest te Kielce. De Duitschers trokken een middag tevoren met hun trein op hun gemak terug, maar bevalen den Oosten rijkers, een stelling in de achterhoede intene- men, terwijl de Russische regimenten als gewoonlijk snel tegen de flanken oprukten. Bijna alle dooden, gewonden en gevangeenen, die men in de laatste weken op de slagvelden gezien heeft, waren Oostenrijkers. De Duit schers zouden hen minachten en verwaten behandelen. Vele Oostenrijkers beginnen nu in te zien, dat hun zaak er hopeloos voor staat, en dat de Duitschers hen als buffers tusschen henzelven en de oprukkende Russen gebruiken. De Oostenrijkers in Servië. WEENEN, 11 Nov. (Wolff.) Over de krijgs verrichtingen in Servië wordt officieel uit het groote hoofdkwartier gemeld Den lOden dezer zijn 's ochtends de heuvels van Misar, ten Zuiden van Sabats, na een vierdaagschen bloedige strijd, stormenderhand genomen. Daardoor is de Servische rechter vleugel ingedrukt. Wij hebben vele gevangenen gemaakt. De Serviërs hebben de sterk ver schanste linie Misar—Cap Planina moeten ontruimen en terugtrekken. De sterke vijande lijke achterhoede biedt in te voren gereedge maakte achterwaarts gelegen stellingen nog tegenstand. Onze opmarsch ten Oosten van de lijn LosnitsaKroepani vordert goed, ondanks den heftigen tegenstand van de Servische achter hoede. De heuvels ten Oosten van Jawlaka zijn reeds in ons bezit. Voor zoover thans bekend is, zjjn in de gevechten van 610 November ongeveer 4300 Serviërs gevangen genomen, 16 machine geweren, 28 kanonnen (waaronder een zwaar kaliber), een vaandel, verscheidene munitie wagens en zeer veel munitie buit gemaakt. Vredesvoorstellen Er is reeds meermalen melding van ge maakt dat Duitschland vredesvoorstellingen zou hebben gedaan, welke berichten dan later hardnekkig werden tegengesproken. Ihans verneemt de Morning Post« weder uit betrouwbare bron uit Rome, dat het succes van Rusland zulk een indruk op Duitschland heeft gemaakt, dat dit land aan Rusland vredesvoorstellen heeft gedaan, welke de Rus sische regeering zou hebben afgewezen. Wij gelooven er niet veel van. OP ZEE. De Eng. kanonneerboot „Niger" gezonken. De Engelsche legatie in den Haag meldt, dat de admiraliteit meedeelt, dat de Engelsche torpedo-kanonneerboot «Niger* bij Duins ge- torpilleerd is door een onderzeeër. Deze «torpedo -gunboal* was 820 ton groot, gebouwd in 1892, bewapend met 2 kanonnen van 12 en 4 van 4.7 c. M. en met 85 koppen bemand. De admiraliteit deelt mee, dat bij torpedeeren van de Engelsche torpedo-kanonneerboot »Niger« door een Duitsche duikboot geen menschenlevens te betreuren zijn. Nader vernemen we omtrent dit ongeluk, dat de «Niger* voor anker lag toen de torpe do haar trof. De bemanning zat op het oogen blik grootendeels beneden aan het middagmaal. Plotseling werd gelast de waterdichte schotten te sluiten. De booten werden gestreken. Men zag op het water de schuimstreep van een torpedo. De «Niger* zonk na 20 minuten. V olgens dit bericht werden twee manschappen vermist. Japansche torpedoboot gezonken. IOKIO, 11 Nov. (Reuter.) Een Japansche torpedoboot is vandaag bij Kiautsjau gezon ken, toen zij bezig was mijnen op te visschen. De meerderheid der bemanning is gered. Brand in een Engelsch schip. NORFOLK, (Virginië,) 11 Nov. (Reuters bijz. dienst.) Acht honderd paarden, bestemd voor Frankrijk zijn verbrand in het stoom schip »Rembrandt«. De gezagvoerder van dit schip beweert dat Duitsche spionnen den brand hebben gesticht. Er werden bedreigin gen geuit voor het schip Zaterdag van Ba1- timore vertrok. De »Rembrant« bevond zich 200 mijlen in z«e toen het vuur werd ont dekt. Het schip keerde ter reparatie terug. (Het hier bedoelde stoomschip »Rembrandt« is een Engelsche boot. Red. H.) Voor de Duitsche marine zijn het deze week slechte dagen geweest. Eerst kwam het bericht, dat de «Emden», de schrik van den Indischen Oceaan, nabij de Cocos-eilanden, ten zuiden van Java, vergaan was. Het bleek, volgens een officieele Engelsche mededeeling, dat sedert eenigen tijd reeds een dienst van snelle kruisers was georganiseerd tegen de «Einden» Fransche, Russsiche, Engelsche en Japansche oorlogsschepen namen daaraan deel, benevens de beide Australische kruisers «Melbourne» en »Sydney». Door deze macht werd de »Emden» in den laatsten tijd voortdurend opgespoord en ge volgd. Toen nu bericht werd, dat de Emden bij de Cocos-eilanden was aangekomen, en daar een troepenmacht had aan land gezet, om den telegraafkabel, die van Australië over het eiland Keeling, naar Ceylon loopt, door te snijden en het draadlooze telegraafstation te vernielen, snelden de «Melbourne» en de «Sydney» naar Keeling, en werd de «Emden» daar tot een strijd genoodzaakt. Aan boord van de «Sydney» werden drie man gedood, dertien gewond. De «Emden» werd op het strand gedreven en is daar verbrand. De verliezen aan menschenlevens zijn zeer groot. Hoeveel menschen van de bemanning gered zijn is niet bekend evenmin of de dappere commandant, de kapitein ter zee Von Miiller, het leven er inschoot. In Engeland heeft de ondergang van de «Emden» groote vreugde gewekt. De geest drift, die in Lloyds heerschte, was onbeschrijf lijk de »Emden» had den Engelschen handel groote verliezen toegebracht, die op vier millioen pond sterling worden geschat. Maar toch hoopt men daar ook, dat de commandant en de dappere bemanning gered zonden zijn. T'is oorlog bromde plots..bij stillen nacht Des klokjes droefd geluid van Maas]tot Scheldeboorde En 't rustig haardstee werdt geroerd Thans al de krachten saamgevoerd Tot voortbestaan der vrijheidsoorde. Wen t' Adelaars woord beschaving veinsde Klonk moord en brand zijn zwaard! Eens België verwurgd kwam Fransch en Englands paart! Zoo t' langberaamde schelmstuk eens zijn doel bereikte....] ....Doch Brullend sprong den Leeuwen bloedig greep z'en klauw] Wijl zijn vernufte sprong aan d'overmacht ontwijkte ....Tot verderop.... Weer vrij....! zjjn tanden knarsen Steeds strijden onverpoost in enkele rijen.... maar dicht Don reuzenvijand's vuur doordrongen De laatsten onzer dappren.... ongeschonden Te saam nu.... zij aan zij in broederplicht Met Fransch cn Englands zonen trouw verbonden. T'gaat om hun leven niet!.... want dood klink het alom In den verwoeden strijd van t'gindsche dappre drom T'is om wat edeler nog,.., dan s'krijzers broze leven s'Lands vrije toekomst nog alleen behelst huu innig streven] Voor d' „Eendracht die maakt Macht" roffelt de vrij- heidstrom.] Ook in dien gloed van dood en vuur Strijd mee.... den Grooten Vorst van t'nederig Belgenland.] Met stalen wil in 't bange uur Voor Volk en Vaderland I Op 't laatste plekje grond der gansch vernielde herven Tot eens het blij Hoera!.... desnoods den laatsten zucht Hem o/erwinnen doet!..,, of sterven. WlLLEBROECK. JUTEN FrATÈUR.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2