Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Yan het Westelijk oorlogstooneel. No. 2522. Woensdag 11 November 1914. 25e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere, No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsvuimte- Redactie-adresNoordstraat 10, Ter Neuzen, ^oze^Courant^jrerschjjnt^elken^W O e 11 8 d a g - en Zaterdagino r g e n bij den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. DE OORLOG. Uit de Belgische Kempen. De geheele Belgische grens van Noord-Bra bant is thans door de Duitsche troepen bezet. Zij gedragen zich ordelijk, maar houden een streng toezicht op de inkomende reizigers, die van goede passen moeten voorzien zijn. Auto's en rijwielen worden niet toegelaten, dan met een bijzondere vergunning. Vele Belgische mannen tussehen 1645 jaar, welke zich nog in de Kempen bevonden, zijn over de grens gevlucht, daar de Duitsche soldaten overal op hen toezicht houden. Zater dagmorgen is er van de Duitschen gouverneur van de provincie Antwerpen een order gekomen, waarin aan iedereen, die zich in de grens plaatsen bevond, verboden werd om België te verlaten. Te 1 urnhout, waar de commandant van de grenstroepen zetelt, ontstond hierdoor een groote consternatie. Een groot aantal mannen zijn Zaterdagnacht en Zondagmorgen langs binnenpaden en over de heide naar Nederland gevlucht. Te Baerle-Nassau was hierdoor 't aantal vluchtelingen weder aanmerkelijk toe genomen, terwijl in Turnhout groote ongerust heid heerschte onder de bevolking. Ook Hollanders, die in die plaats vertoef den, mochten niet naar Holland terug keeren, ofschoon ze van passen voorzien waren. Deze hebben toen ook Zondagmorgen over de heide en ten gevolge van den zwaren mist niet op gemerkt door de Duitsche schildwacht, naar Baerle-Nassau kunnen vluchten. Zondagnamid dag om twee uur is order plotseling ingetrok ken en kon men weer vrij de grens passeeren, waarvan velen gebruik maakten. De Duitsche soldaten behandelen de burgers in de grens dorpen vrij goed. De Duitschers zijn bij de bevolking inge- kwatierd en af en toe worden er opvorderingen voor 't Duitsche leger gedaan. Voor het inkwar tieren ontvangen de burgers een bon, die na den oorlog betaalbaar gesteld is. Onophoudelijk wisselen de troepen op de grenzen elkander af. Zij komen meestal uit de richting Hasselt en Herenthals en trekken na een paar dagen op Antwerpen aan. Op het stadhuis in Turnhout zetelen Duitsche militairen die passen viseeren, enz. en wappert de Duitsche adelaar. Overal is huiszoeking naar verboden wapeus, doch er zijn er geen gevonden. Rond Brugge. Men mag niet meer in of uit Brugge en Maldeghem. De tusschenliggende bruggen en ook die tussehen Sint Laurens en Watervliet (tuschen IJzendijke en Eeclo, dus de weg naar Gent) zjjn of opgeblazen, of door het wegnemen van planken onbruikbaar gemaakt. Men ver moedt, dat het is om spionnage te beletten en uitvoer van graan, varkens en koeien, die in de laatste dagen zeer groot was, tegen te gaan. De tramdienst BruggeAardenburg is ge staakt. Op de bruggen over het Leopoldska- naal bij Stroobrugge (Maldeghem) en Moer- kerde zijn Duitsche wachtposten geplaatst. Aan de Belgische kust. Een man van de Matin, die aan boord van een schip de krijgsverrichtingen ter zee aan de Belgische kust heeft gevolgd, meldt Behalve de kruiser Venerable bestond het smaldeel uit vijftien torpedo-jagers, met vol doende sterke artillerie, maar weinig diepgang met het oog op het ondiepe vaarwater aan de Belgische kust. De Duitsche staf had zijn zinnen op de vermeestering van Nieuwpoort gezet en zond daar massa's troepen, gevolgd door geduchte artillerie, op af. De vloot heeft die troepen onophoudelijk beschoten en richtte in de Duitsche gelederen een slachting aan. Gepantserde schepen met zware kanonnen van groote draagkracht bestookten het land over een afstand van meer dan 10 K.M. en hebben een helsch vuur over die vlakke streek uitgebraakt. De vijand was gemakkelijk te herkennen. De Duitschers hebben verschrikkelijke ver liezen geleden. Hun batterijen werden vernield, en ofschoon zij enkele van hun zwaarste kanon nen naar de kust hadden gezonden, deed hun vuur den schepen der bondgenooten maar weinig schade. De verliezen, die het Fransche smaldeel leed, waren onbeteekenend. Op 30 October werd een van de torpedo jagers, de Aventurier, die heldhaftig den stroombreker van Nieuwpoort naderda om de batterij van den vijand te vernielen, als het ware bedolven onder een hagel van zware projectielen, die rondom uiteenspatten. Maar niemand aan boord werd gewond. De Duitsche batterij werd door het vuur van de Aventurier verwoest. Veranderde positie in Wesft-België. LONDEN, 8 Nov, (Tel.) Gibbs, de corres pondent van de Daily Chronicle* in het Noorden van Frankrijk, beschrijft de veran derde positie in West-België en zegt: De lucht in de streek tussehen Veurne, Nieuw poort, Dixmuiden en Turvijs is gezuiverd van den rook van het slagveld. Vrede en rust zijn teruggekeerd in de plaatsen Oostkerke en Ramscapelle, die tien dagen geleden in de zone lagen van de springende shrapnells en de strijdlinie vormden. Een ander bericht zegt, dat het verder op rukken der geallieerden noodzakelijk langzaam moet plaats vinden, daar de Duitschers zich sterk verschanst hebben in de streek van Rijs- sel, welke stad enorm van het bombardement geleden heeft. De Franschen vermijden een nieuwe bescha diging van Atrecht. In het centrum wordt nog hevig gevochten. Het bombardement van Soissons werd her vat. Ook hernamen de Duitschers weder het offensief tegen Reims. Met bewonderendswaar- dige kracht weerstonden de troepen der ge allieerden een half millioen Duitschers, die op hen instormden. De toestand der geallieerden wekt vertrou wen. De heldhaftige houding van het Londensche en Schotsche le bataljon territoriale troepen, verwekte groote enthousiasme. De Schotten vereenigdeD zich onder hun vlag, evenals de Ieren. Een gevecht om Ramscapelle. LONDEN, 9 Nov. De correspondent van de Daily Mail* in België meldt, dat de bond genooten door een groote overmacht var. Duitsche zeesoldaten, die voorzien waren van scheepsgeschut, gedwongen werden Ramsca pelle te ontruimen. Toen de troepen bet niet houden konden, werden 5000 Bengaalsche lanciers te hulp gezonden. Deze stegen af en besprongen den vijand met de lans in de vuist. Het was een schitterend schouwspel, Jat een luid hoera bij de infanterie verwekte, die toen tot den aanval overging. De Duitschers werden in het dorp terruggedreven, waar huis voor huis vermeesterd moestworden. Ten slotte bleven de bondgenooten meester van het terrein. Zij maakten 12 scheepskanonnen buit en namen meer dan 1000 Duitschers krijgsgevan gen. Naar men weet, ligt Ramscappele ten Z.O. van Nieuwpoort, aan gene zijde van deYser. Rond Yeperen en Messines. LONDEN, 9 Nov. (Reuter. Spec.j Uit Parijs wordt gemeld, dat een Fransch officier, bjj de Indische troepen gedetacheerd, in de Teuips* een beschrijving geeft van den strijd in V laanderen en daarbij wijst op den moed der Britsche troepen, aan wie de moeilijke taak te beurt was gevallen, de nieuwe Duitsche invasie bjj La Bassée en Ieperen te stuiten. Zij hadden zich verscheidene weken in hun loopgraven gehandhaafd tegenover een talrijker en wanhopigen vijand, en op vele plaatsen waren de Britsche linies zoo ijl, dat de kop- pige tegenstand der Engelschen Waterloo waardig was, fn enkele nachten werden zij verrast door den vijand, maar onmiddellijk werd een tegen aanval voorbereid, en de loopgraven werden heroverd. Vaak zat de Engelsche cavalerie af, om aan de gevechten in de looograven deel te nemen, en haar gedrag was eenvoudig schit terend. Zij moest het moordend artillerievuur doorstaan, hetwelk de Duitschers op 30 en 31 October op haar richtten, in de meening, dat de cavaleristen gemakkelijk te slaan zouden zijn. dommige posities moesten worden verlaten, maar werden kort daarna weder heroverd. Een regiment lansiers, dat bevel had ge kregen, de stad Messines (Meessen) te her overen, maakte voor het eerst gebruik van de bajonet als aanvalswapen, en viel toch als de best geoefenen en geharde infanterie aan, en wierp den vijand nit de stad. De Indische troepen hadden ten volle hun aandeel in de verliezen en in den roem. Zij waren nauwelijks goed en wel aan land gezet of zij bevonden zich in het brandpunt van een helsch gevecht. Zij droegen hun verliezen zonder met de oogen te knippen, en er viel niet het geringste teeken van aarzeling onder hen te bespeuren. Mocht deze overbrenging van Indische troe pen een proefneming onzer geallieerden zijn geweest, dan zal zij toch een beslissend resul taat opleveren in den veldslag in Vlaanderen, die hoe langer hoe meer den Duitschers nood lottig blijkt te worden. Verscheidene malen, na een nachtelijken aanval, telde een enkel Engelsch bataljon omstreeks 700 lijken van Duitschers voor de loopgraven. Een Engelsche batterij verraste dezer dagen een Duitsche brigade, in dichte gelederen op gesteld, en doodde er niet minder dan vier duizend man van. De Duitschers in Frankrijk en België. PARIJS. 8 Nov. (Reuter.) Officieel bericht van 11 uur 's avonds In het noorden schijnt de vijand zijn be drijvigheid te hebben samengetrokken in de streek van Yperen, zonder resultaat echter. Wij handhaven ons overal. Aan de Aisne hebben wij ten noordoosten van Soissons de hoogvlakte van Vregny be reikt, waar wij nog niet waren geweest. Overigens geen nieuws. BERLIJN, 9 Nov. (Wolff.) Hedenochtend wordt uit het groote hoofdkwartier ambtelijk gemeld Gisterenmiddag hebben verscheiden schepen van den vijand opnieuw hun vuur tegen onzen rechtervleugel gericht. Zij werden door onze artillerie snel verdreven. Een in de avonduren uit Nieuwpoort on dernomen en 's nachts herhaalde, uitval van den vijand is volkomen mislukt. Ondanks hardnekkigen tegenstand zijn onze aanvallen bij peren langzaam maar gestadig gevorderd. De tegenaanvallen van den vijand ten Zuid westen van Yperen zijn afgeslagen. Ettelijke honderden manschappen zijn gevangen gemaakt. LONDEN, 9 Nov. (Part.) Gisteren werd uit Noord-Frankrijk aan de Times geseind: Langs de geheele noordelijke slaglinie, in het bijzonder ten oosten van Yperen en tus sehen Rijssel en Atrecht, is de strijd weer opnieuw uitgebroken. Onder hevig geschutvuur dat zij sinds hun nederlaag bij Yperen hebben onderhouden, hebben de Duitsehers den tijd gehad hun verstrooide strijdkrachten te reor- ganiseeren en te versterken op een plaats vijf mijlen ten oosten van Yperen. Zij ver kregen een tijdelijk succes. Onze mannen waren nl. negen dagen in de loopgraven geweest en door andere vervangen, zoodat zij zich voor de zeer noodige rust konden terugtrekken. De nieuwe troepen waren juist in de loopgraven aangekomen, toen zij door een groote overmacht werden aangevallen. Zij konden de stelling niet houden en trokken buiten het bosch achter de verschansingen terug. De vermoeide manschappen, die waren af gelost, kregen toen bevel terug te keeren en de stelling te heroveren. Uitgeput als zij waren, deden zij dat op schitterende wijze. Onder dekking van den mist rukten zij in de vroege morgeunren vooruit en dreven den vijand na een verwoed gevecht van man tegen man uit het bosch. De Duitschers weken terug naar onze loopgraven en trachtten daar stand te houden. Zij werden er echter met de bajonet uit gejaagd. In minder dan een uur was de stelling heroverd. De vijand vlood van het met dooden en gewonden bezaaide gevechtsterrein. Onze man nen hadden het meest van het vuur van de machinegeweren geleden, doch hadden de vol doening vier daarvan vermeesterd te hebben. De Duitschers handhaven zich nog steeds in hun stelling op enkele mijlen van Yperen. Hun groote kanonnen kunnen nog altijd gra naten in de stad werpen. Woensdag ontplofte een granaat in een der straten en werden vier arme, kleine, spelende kinderen gedood. Ook cirkelen er vliegtuigen boven de stad en laten zij bommen vallen. Ik hoor, dat de kerk en het stadhuis beide ernstig beschadigd zijn. Enkele straten zijn bedekt door dakpannen en brokken schoorsteen. Gisterenmorgen ston den verscheidene huizen in de stad in brand. Blijkbaar maken de Duitschers eenig ver toon bij hun aanval op Yperen. Is het een ernstig hernieuwde poging om de stad te nemen of is het een list om onze troepen daar vast te houden, terwijl de hoofdaanval op de linie van La Bassée geschied V Zooals ik u heb medegedeeld, is de toestand op de linie tussehen Rijssel en Atrecht reeds eenige weken duister. Een monsterkanon veroverd. De Franschen hebben het eerste Duitsche monsterkanon van 42 cM. buitgemaakt De correspondent van de Daily Chronicle* te Parijs beschrijft het geval aldus Op 30 October kwamen Fransche verkenners er achter, dat er een belangrijke Duitsche troepenconcentratie plaats vond tussehen Lens en Douai. Ook werden er Duitsche wielrijders en Pruisische gardetroepen aangetroffen op een linie, die vroeger door Beiersche Landweer bezet was geweest. De Franschen gaven nu bevel eenige dorpen ten Noorden van Atrecht te ontruimen en de cavalerie-kantonnementen te ontbinden, om aldus den schijn te wekken, als wilden zij At recht zelf loslaten. Op 31 October kwam er een Taube boven de voorsteden vliegen, die men met opzet kalm liet begaan. Even later kwamen de Duitschers, meenende dat alles veilig was, en zij Atrecht in een vloek en een zucht konden innemen, in twee leger- afdeelingen opdagen, die zich bij Bailleul vereenigden en beschikten over een sterk con tingent der garde en cavalerie. De treinen, waarmee zij deels vervoerd werden, waren met vlaggen versierd. In den middag van Zaterdag 1.1. trokken 12.000 Duitschers met vliegende vaandels en slaande trom de voorsteden van Atrecht bin nen. Maar toen zij juist over de brug begonnen te_ trekken, bij het begin van de voorstad Saint Nicholas, viel er een schot, als waarschuwings- KEI

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 1