Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Van het Westelijk oorlogstooneel. No. 2518. Woensdag 28 October 1914. 25e Jaargang DE OORLOG. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent by vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. In tere. No 13. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschynt eiken Woensdag- en Z a t e r (1 agmorgeil by den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen Uit Antwerpen. Een onzer medewerkers, uit Antwerpen teruggekeerd, schrijft ons dat Duitsche koop lieden regelmatig en in groot aantal daar terugkeeren. Ook de chef van het burgerlijk bestuur senator Stranders, is te Antwerpen aangekomen. De stad maakt een rustigen indruk. De betrekkingen tusschen het Duitsche militair bestuur en het civiele zijn uiterst bevredigd. De bepaling dat echtgenooten van Duitsche officieren Brussel binnen de 48 uur hebben te verlaten, heeft alleen betrekking op echtge nooten die hunne mannen in de kwartieren bezoeken en daar langer zouden willen blijven. Zulke bezoeken moeten tot de uitzonderingen bljjven behooren en mogen niet langer dan 48 uren dureu. De Frankfurter Zeitung verneemt, dat het postverkeer tusschen Duitschland en België binnen een of twee weken hersteld zal zijn. De strijd in Zuid-België. De oorlogscerrespondent van de Daily Tele graph seinde Zaterdag uit Veurne dat de toestand langs de lijn van de Yser, van Nieuw- poort tot Dixmuiden, de laasste twee dagen belangrijk ten goede is gewijzigd. De Duitschers hebben hun infanterie-aanvallen op de ver schansingen bij Dixmuiden, welke hun Woens dag zoo duur te staan zijn gekomen, geheel gestaakt en stellen zich thans tevreden met een doellooze beschieting van de rookende puinhoopen van wat eens eens een stad is geweest. De correspondent heeft nog eenige bizonder- heden vernomen over de laatste infanterie- aanvallen. Er zjjn acht afzonderlijke aanvallen gedaan met de bajonet. Ze werden met grooten moed uitgevoerd door troepen, die, naar later gebleken is, eerst acht dagen tevoren uit Duitschland waren aangekomen. De Fransche marinesoldaten stelden zich in groepjes van vier met machinegeweren op en maaiden daarmee de eene aanvalscolonne na de andere weg, en ze deden dit met zooveel succes, dat geen Duitsche gesneuvelde of gewonde binnen een afstand van minder dan 50 voet van de Fransche verschansingen is gevonden. Bet valt moeilijk te begrijpen waarom de Duitschers volharden bij deze tot niets dienende aanvallen tegen onze versterkingen, een tak- tiek die voor hen meer en meer een stok paardje schijnt te worden. In elk geval zijn de bondgenooten er zeer bij gebaat. De terugtocht der Duitschers voor Dixmuiden heeft de Belgische hospitaalafdeelingen gelegen heid gegeven er op uit te trekken en de Duitsche gewonden op te nemen. Verscheidene daarvan hadden 24 uur onverzorgd op het slagveld gelegen en waren in een jammerlijken toestand. Onder hen waren baardelooze jonge lui van 17 of 18 jaar. De vijand heeft na zijn vergeefsche pogin gen om door het front der bondgenooten bij Dixmuiden heen te breken, Donderdag zijn aandacht meer gericht naar het noordwesten, waar hij het centrum en den uitersten linker vleugel van de Belgische linies heeft aange vallen. Als gewoonlijk richtte hij een vreeselijk geschutvuur op de stellingen der infanterie en ondernam daarop een infanterieaanval, die echter werd afgeslagen. Donderdagnacht zijn enkele Duitsche afdee- lingen er in geslaagd de User en het kanaal naar Yperen over te trekken en enkele Bel gische versterkingen te nemen. Dit succes was eenter van korten duur, want gisteren morgen werden de stellingen met de bajonet heroverd en de vijand «tuime de» in groote wanorde over de rivier terug, en verloor tjjdens den overtocht vele manschappen, die verdronken. Derhalve is onze geheele linie intact gebleven en tenzij de Duitschers een onverwachte kracht kunnen ontplooien hebben zij, naar 't schijnt, alle goede kansen om door te breken, verloren. Dit is danken aan het feit, dat aanzienlijke versterkingen Fransche infanterie zijn aangekomen om dit deel van het front te helpen verdedigen. De aanwezig heid van Engelschen en Eranschen bemoedigt de Belgische troepen ten zeerste, daar zij niet meer alleen den schok van de vijandelijke aanvallen behoeven te weerstaan, Intusschen hebben nieuwe versterkingen dit deel van het front bereikt, versterkingen die de bondgenooten nog meer noodig hadden dan infanterie, en die bestaan uit verscheidene batterijen zware houwitsers. au het begin der gevechten aan de Yser is de Belgische artillerie hopeloos in de min derheid geweest bij de Duitsche. Herhaaldelijk zijn Belgische batterijen gedwongen geweest om het vuur te staken, ten einde het vreeseljjke vuur van bet zware Duitsche geschut dat op hen was geconcentreerd te doen ophouden, De Belgische infanterie heeft in de loopgraven ook erg geleden van deze «Jack Johnsons», evenals de convooien, die naar het front trokken om nieuwe munitie aan te voeren, en de ein- delooze rij automobielen die de gewonden wegbrachten. De Duitsche houwitsers met groore draag kracht zijn tot gisteren volkomen gevrijwaard geweest voor een tegenval. Zij hebben Dixmui den en de naburige dorpjes tot gruis geschoten van een afstand die het Belgische veldgeschut geen gelegenheid liet om te antwoorden. Thans echter zijn de bordjes verhangen. Gisteren is over de geheele linie een fel artilleriegevecht onder meer gelijke omstandighedon begonnen. De vijand, was grootelijks verrast en werd in verwarring gebracht toen de zware, met groote kracht ontploffende granaten van het Fransche zware geschut in salvo's in zijn stellingen neerploften en zelfs zijn verst verwijderde batterijen met de gewone zekerheid troffen. De Duitschers togen onmiddelijk aan 't werk om nieuwe versterkingen in te richten. Zij lieten een reusachtigen ballon captif in den vorm van een sigaar op tot een groote hoogte, buiten het bereik van de Fransche en Belgische kanonnen. Bevallig bleef die den heelen middag rond drijven, en den vijand begon nu weldra te antwoorden op het vuur van de mortieren, doch slaagde er niet in den afstand te vinden. De Duitschers lieten het granaten regenen op de naburige velden, zonder veel schade aan te richten. Toen zij merkten dat het vijan delijk vuur niet tot zwijgen kon worden ge bracht, zonden zij er een vlieger op uit, die al maar rond cirkelde op een groote hoogte, als een valk, die zijn prooi tracht te vinden. Het vuur werd echter niet nauwkeuriger en de ballon scheen dien dag daar nutteloos werk te hebben verricht. De Duitschers hadden gespaard wat er nog over was van Dixmuiden, doch tegen donker werden ze blijkbaar woedend over de misluk king van de pogingen om de plaats van het zware geschut te bepalen en ze begonnen toen opnieuw hun aandacht te wijden aan die on gelukkige stad, welke opnieuw in brand werd geschoten. De roode vlammen kon men op 20 mijlen zien in de donkere van den nacht. Den geheelen dag was de aitillerie zeer werkzaam over de heele linie. Het dorp Pe- vyse (bij Venrne) moest het erg ontgelden en werd eveneens Dixmuiden in brand ge schoten. Het is niet mogelijk te zeggen wat de Duitschers gaan ondernemen nu bet Belgische leger versterkingen heeft gekregen. Het schijnt onmogelijk dat zij er in zullen slagen den te trekken, nu dit in de afgeloo- zoo vaak is mislukt. Ik voor mij zegt de correspondent dat de steeds meer terneergeslagen en Yser ever pen week geloof Duitschers ontmoedigd worden door hun herhaalde mis lukte pogingen om een beslissend resultaat te bereiken, behalve dan het vernielen van steden en dorpen. De Fransche en Belgische troepen hebben geen vrees voor de Duitsche infanterie. Het zijn alleen de artillerie en de machienegewe- ren van den vijand werke ontzag inboezemen. Deze zijn inderdaad geweldigd. De wonden, welke ze de laatste dagen veroorzaakt hebben, zijn verschrikkelijk. Alle gewonden die ver voerbaar zijn, worden naar Frankrijk terug gezonden. In 't hospitaal te Veurne (Furnes) krijgt men dus alleen de ergste gevallen te zien er worden daar menschen binnengebracht die bijna in stukken gescheurd zijn door de ontploffingen van die vreeseljjke granaten, doch waarin toch nog een greintje leven is. Het Belgische leget*. LONDEN, 25 (Eigen bericht.) De correspon dent van de »Times« in Noord-Frankrijk zegt Het Belgische leger heeft in de laatste dagen de plannen van Duitschland aan de kust ook tusschen Duinkerken en Calais verijdeld. Na den aanval van Antwerpen ontkwam het leger aan ae vernietiging door een schitterend wapenfeit. Een strijdmacht van enkele duizen den manschappen van alle wapens wist den vervolgenden vijand te Mullein lang genoeg tegen te honden om den terugtocht van het hoofdleger, dat van dichtbij de Nederlandsche grens tot aan de zee stond, te dekken. In de slag bij Mullem werd de dappere troep uiteengeslagen, maar het gevolg was de redding van het Belgische leger en misschien nog iets meer. In België en Frankrijk. PARIJS, 24 Oct. (Reuter.) (Communiqué van 11 's av.) Vanaf de zee tot de streek bezuiden Atrecht zijn overal hevige aanvallen van den vijand afgeslagen. Ten westen van Argonne hebben wij he dorp Melzicourt genomen, dat de wegen be- heerscht van Varennes naar de Aisne-vallen Van het overig gedeelte van het front valt niets te vermelden. PARIJS (via Londen), 25 Oct. (Reuter.) (Comminupué van 3 uur.) De toestand tusschen de zee en de streek rondom Atcecht is niet veranderd. In Argonne hebben wij ons gehandhaafd in onze positie onder de gisteren vermelde omstandigheden. - Op de hoogte langs de Maas heeft onze veldartellerie drie nieuwe Duitsche batterijen waaron der een van groot kaliber, vernield PARIJS, 25 Oct. (Reuter.) Officieele ken nisgeving van vanmiddag drie uurDe stand van zaken op het front tusschen de Noordzee en Atrecht is onveranderd. In Argonne is de toestand dezelfde als gis teren. Op de Maasheuvels heeft onze veldartil lerie drie nieuwe Duitsche batterijen, waarvan een van groot kaliber, vernield. Mislukte list. LONDEN, 24 Oct. (Reuter's spec, dienst.) De listen en lagen der Duitschers raken niet uitgeput. Eenige dagen geleden trok een Engelsche ammunitie-colonne langs den weg naar Armentières, toen een auto met het Britsche militaire pijlteeken plotseling kwam opdagen met twee officieren in Engelsche un formen. «Halt, gij dwazen», schreeuwden fÜ *gÜ loopt recht op de Duitsche loopgraven in.» De kapitein, die het convooi comman deerde, commandeerde «halt» en ging de gewaande Britsche officieren tegemoet. Na eenige oogenblikken echter trok hij zijn re volver en schoot beiden dood. Onmiddelijk daarop kwamen dragonders den weg op ga- oppeeren. De Britsche commandant beval de bestuurders van de auto's, meest Londensche chauffeurs, af te stijgen, hunne geweren te nemen en zich op te stellen bij den grebbei ter zijde van den weg om zich te verdedigen. Er kwam infanterie te hunner hulp en boven dien nog een Fransch bataljon infanterie. Er volgde toen een hevig gevecht en de Duitschers moesten met verliezen aftrekken. Het convooi vervolgde daarop zijn weg. Op de Belgische kust. LONDEN, 25 Oct. (Eigen Bericht) Een cor- pondent van de »Times« seint uit Vlissingen, dat hij het gevecht tusschen Nieuwpoort en Middelkerke op de duinen van Mariakerke heeft waargenomen. Vau de kanonnade van j.l. Vrijdag vertelt bij Den geheelen dag vuurden drie Britsche oorlogsschepen met buitengewone juistheid op de Duitsche troepen, die in de duinen verdekt waren opgesteld. Ostende is bezet door 5000 Duitschers, die toebereidselen schenen te treffen om zich terug te trekken. Hij zag, dat een machinegeweer met grooten spoed gebracht werd naar Zee- brugge, dat verdedigd wordt door ongeveer 300 mariniers. Officieel Duitsch legerbericht. BERLIJN, 25 Oct. (W. B.) De generale staf deelt uit het hoofdkwartier medeHet 'i serYperenkanaal werd tusschen Mieuw- poort en Dixmuiden op 24 October na hevige gevechten door ons met verdere sterke strijd krachten overschreden. Oostelijk en noord oostelijk van Yperen verstrekte zich de vijand. Niettemin slaagden onze troepen er in op verschillende plaatsen voort te rukken. Onge veer 500 Engelschen, onder wie een kolonel en 28 andere officieren, werden gevangen genomen. De Duitschers in Frankrijk en België. BERLIJN, 25 Oct. (Wolff.) De groote ge nerale staf deelt uit het groote hoofdkwartier hedenochtend mede Tusschen Nieuwpoort en Dixmuiden zijn wij den 24sten dezer na hevige gevechten met nieuwe sterke troepen het kanaal van de Yser naar Yperen overgetrokken. Ten O. en N,0 van Yperen heeft de vijand zich versterkt. Niettemin zijn troepen erin geslaagd op verschillende punten op te rukken. Ongeveer 500 Engelschen, onder wie een kolo nel en 28 andere officieren, werden gevangen gemaakt. BERLIJN, 26 October. (Wolff. Officieel). Mededeeling van hedenochtend van den grooten generalen staf uit het groote hoofdkwartier: Westelijk van het Yser-kanaal, tusschen Nieuwpoort en Dixmuiden, welke plaatsen nog door den vijand bezet zijn, hebben onze troepen den zich daar nog hardnekkig verde digenden vijand aangevallen. Het Engelsche eskader, dat aan den strijd deelnam, is door zwaar artillerievuur tot den terugtocht ge dwongen. Drie schepen zijn getroffenhet geheele eskader is daarom in den namiddag van 25 dezer buiten het gezicht gebleven. Bij Yperen is het gevecht tot nog toe on beslist gebleven. Zuidwestelijk van Yperen en Westeljjk en Zuidwestelijk van Rijsel hebben onze troepen bij den aanval voordeelen behaald. Bij een verbitterden strijd uit de huizen heb.- ben de Engelschen groote verliezen geleden en meer dan vijfhonderd gevangenen in onze handen gelaten. Ten Noorden van Atrecht is een hevige aanval der Franschen op ons vuur afgestuit. De vijand heeft zware verliezen ge leden. PARIJS, 26 October. (Reuter.) Officieele kennisgeving van vanmiddag drie uur: GistereD hebben wij onze stellingen op het front van Nieuwpoort tot Dixmuiden gehand haafd. De Duitsche troepen, die tusschen deze TER HEM VOLKSBLAD

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 1