M. DE JONGE ER NEUZEN. Van bet Westelijk oorlogstooneel. Yan het Oostelijk oorlogstooneel. Burgerlijken Stand. Hxgwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. BINDWERK. DRUKWERK. ADVERTENTIES. TIJDSCHRIFTEN. Schip aau den grond. Te Cuiemborg ie Zaterdagavond iD het mid den der rivier de Lek dwars in het vaarwater wegens den lagen waterstand vaetgevaren het schip «Idiaal» van schipper Oudakker, van Gouda, en beladen met grint. De overtocht voor rij- en voertuigen is hier door tjjdeljjk per gierpont gestremd. De voet gangers worden per roeiboot overgezet. DE OORLOG. Uil het dagboek van generaal Leman. De Kölnische Zeitung publiceert aanteeke- ningen uit het dagboek van luitenant-generaal Leman, den verdediger van Luik, over de be schieting en verovering van het fort Loucin. De generaal schrijft dat de Duitschers op 7 Augustus de heele stad in hun bezit hadden, doordat zij van een gaping binnen den forten gordel op den rechter Maasoever konden ge bruik maken om alle torten van binnen uit aan te vallen. Toen kon ook de beschieting van de forten op den linker Maasoever beginnen. Het fort Loucin ligt ten noordwesten van Luik aan den grootén weg naar Brussel en is modern ingericht. De beschieting begon op 11 Augustus met 10- en 5 c.M.-kanonnen, op den 12den [en 13den deden ook 21 c.M -ka- nonnen mee, en eerst den 14den werd het vuur geopend met de stukken, die de vernietiging van het fort tengevolge hadden. Op den 14den, te kwart over vieren in den namiddag, naderde een Duitsche officier met seinvlaggen tot op 200 M. van het fort, om de richting aan te geven voor de Duitsche artille rie. Twee uren achtereen werd toen een zeer nauwkeurig gericht granaatvuur onderhouden. Na een half uur pauze begon het vuur met de 21 c.M.-stukken. Zij wierpen den heelen nacht door om de 10 minuten granaten op het fort, die groote materieeleschade aanricht ten en ook ten gevolge hadden dat alle ver blijven van de bezetting met rook werdeu gevuld. De generaal was daardoor genoodzaakt de manschappen op de verzamelplaats en op de galerij te vereenigen, doch ook tot daar drong de verstikkende rook door en deed afbreuk aan de strijdvaardigheid van de bezetting. Den volgenden ochtend om half zes begon opnieuw een heftig vuur, dat eerst tegen 2 uur des middags werd gestaakt. De schoten waren zeer goed gericht en brachten ontzettende verwoestingen te, weeg. Het fort dreunde tot in zijn grondvesten, Alle electrisch licht-gelei- dingen werden vernield, zoodat de bezetting zich met petroleumlampen, moest behelpen. Ook de ventilatoren waren onbruikbaar gewor den, wat de atmosfeer nog ondragelijker maakte. Toen tegen2 uur het vuren ophield, ging degene- raai een onderzoekingstocht door het fort onder nemen, maar om 2 uur begon het alweer. Het leek schreef Leman of de Duitsche batterijen salvo's gaven. Later hoorden we dat er toen met 42 c.M.- motieren werd geschoten die granaten van 1000 K.G. naar ons toe slingerden met een nog ongekend ontploffings vermogen. We hoorden 't als ze er aankwa men, eerst een suizen in de lucht, dat aan wies tot een woedende orkaan en met een vreeselijke donderslag eindigde. Reusachtige stof- en rookwolken stoven over den trillenden grond. Op een gegeven oogenblik wilde ik naar de commandantspost gaan om te zien wat daar aan de hand was, doch nauwelijks had ik een paar passen in de galerij gedaan, toen een geweldige luchtdruk mij omverwierp zoodat ik met mijn mijn gezicht op den grond viel. Ik stond op en wilde verder gaan, doch ik kon niet door de verstikkende lucht die mij omhulde. Het was een mengsel van 't gas uit t ontploffende kruit en de rook van in brand geraakte bedden en meubelen, die uit 't verblijf van de manschappen kwam. Ik moest dus wel op mijn schreden terugkeeren, maar men kon bijna niet meer ademhalen in deze atmosfeer. Gelukkig kwam kapitein Collard, mijn adju dant, op de gedachte om 't bovendeel der pantsering van het venster weg te nemen, waardoor tenminste wat frissche lucht binnen kwam. Toen generaal Leman er op uit ging om de bezetting in veiligheid te brengen, ontdekte hij bij zijn tocht door de gracht tot zijn schrik dat het fort was ingestort en dat 't puin in de gracht een dam vormde, waarop soldaten hfsen en weer liepen. Hij dacht dat het Belgische gendarmen waren en riep ze aan «Gendarmes 1» Doch op hetzelfde oogenblik kreeg bjj een aanval van benauwdheid, hij werd duizelig en viel. Toen hij weer bijkwam bevond hij zich bij zijn begeleiders, maar er was een Duitsche kapitein bij, die hem een glas water aanbood, 't Moet toen ongeveer half zeven 's avonds zijn geweest. De gene raal werd in een ziekenwagen gelegd en naar Luik gebracht. Hij was krijgsgevangene, zonder zich te hebben overgegeven. Later vernam de generaal dat het fort Loucin 's mid dags omstreeks half vijf in de lucht was ge vlogen, op hetzelfde oogenblik dat hij door den luchtdruk ter aarde was geworpen, en dat de mannen, die hij voor Belgische gen darmen had gehouden. Duitsche soldaten waren. Ook vernam hij dat de Duitschers order hadden gegeven om zooveel manschappen van de bezetting te redden als mogelijk was. De generaal werd later geïnterneerd in het kasteel van den gouverneur der provincie met kapitein Collard en zijn kamerjongen. De Duitsche luitenantgeneraal Kolewe, militaire gouveneur van de stad, overhandigde hem daar een degen als bewijs van hoogachting. Leman heeft dit wapen meegenomen naar zijn kamer in de citadel van Magdeburg, waar hij sedert 23 Augustus vertoeft. De generaal klaagt in zijn dagboek over het moreele lijden dat hij heeft doorgemaakt; zijn lichamelijk lijden, veroorzaakt door het verblijf in de verstikkende atmosfeer van het fort Loucin, vergat hij er door. De strijd om de Achelsche kluis. Het laatste verzet in Noord-België is ge broken met de overgave van generaal De bchepper en zijn getrouwen aan de Neder- landsche grenswacht. Over dezen laatsten strijd seint de corres pondent van het »Nieuws van den Dag« te Eindhoven d.d. 17 Oct Hedenmiddag heb ik mij naar Archel be geven en ben ooggetuige geweest van de be schieting der Kluis. Drie Duitsche kanonnen waren opgesteld nabij het station. Nadat de de onderhandelingen met generaal Oe Schepper op niets waren uitgeloopen, hadden de Duitschei s Maandagmorgen een geweervuur op het Klooster geopend, doch zonder resultaat. Vervolgens gebruikten zij de kanonnen. De Belgische sergeant, die aan den schouder is gewond, is naar het hospitaal ie Valkens- waard g roerd. De [Duitsche artillerie arri veerde met een aantal wielrijders, te zamen ongeveer 1000 man. Het klooster werd om singeld, de Belgen hadden zich verschanst. Een gepantserde auto stond gereed om de grens over te komen. De Belgen beantwoordden het geweer- en geschutvuur der Duitschers met een mitrail leur. De kleine toren der Kluis werd geraakt en stortte ineen. Daarna liet de generaal zich met al zijn manschappen door de Neder- landsche grenswacht interneeren. De Belgen wonlen onder Hollandsche bewaking naar V alkenswaard gebracht en van daar per trein verder getransporteerd. De paters van het klooster zijn eveneens naar Holland gevlucht. Ook zijn weer Duitschers verschenen te Extel, Lom mei, bt. Hubert en Homont. In Extel hebben zij 28 huizen afgebrand en 95 stuks vee meegenomen. Wederwaardigheden van een Belgische patrouille. Men schrijft ons van Belgische zijde: Eenige dagen geleden werden de eerste- luitenants Belinne en Renard van de Belgische lansiers door het Belgische hoofdkwartier met een belangrijke opdracht uitgezonden, om den bevelvoerenden generaal in te lichten aangaande het Duitsche leger dat op Gent aanrukte. Met eenige vastberaden manschappen, die uitgelezen paarden bereden, ondernamen zij een snellen rit naar Gent, slaagden erin tusschen talrijke patrouilles Duitsche ulanan en militaire wiel rijders heen te glippen, maar werden gestuit op het oogenblik dat zij het kanaal van Ter Neuzen bij lerdonck wilden overzwemmen. Het slechte schieten van de Duitsche infanterie stelde hen in staat te ontkomen en zij zochten nu een nieuwe plaats bij Selzaete om het ka naal over te komen. Zij waren hierin tegen den avond bijna geslaagd, toen zij door het vuur van machine-geweren bestookt werden. Naar Assenede teruggedreven, daarna voorbjj dat dorp, konden zij ten slotte in een eenzame hoeve de wijk nemen. Ongelukkigerwijze wer den zij daar bij het aanbreken van den dag door Duitsche ruiterij omsingeld. Ondanks hun gering aantal sloegen zij zich met de 6 andere ruiters van hun patrouille door den vijand heen, maar werden nu op Nederlandsch gebied gedreven Deze wakkere mannen zijn thans naar het Noorden van het land gezoncfen. De Duitschers in België. Een onzer oorlogscorrespondenten in België meldt ons Het Duitsche leger dat Antwerpen belegerde, beweegt zich langs verschillende wegen in de lichting van Duinkerken, dat door Eransche troepen is bezet en versterkt. In en ten Zuiden van Duinkerken bevindt zich het Belgische leger, waarvan de overblijfselen daar Donder dag aankwamen. Hun aftocht geleek op een vlucht zonder eenige organisatie of verband. Nog voor de bezetting van Antwerpen door de Duitschers is het aan een belangrijk gedeelte van het Belgische leger mogen gelukken naar Oostende te ontkomen, waar het werd inge scheept met bestemming Boulogne om daar opnieuw te worden georganiseerd en aan de verdere krijgsverrichtingen aau den Franschen linkervleugel te kunnen deelnemen. Dixmuden, waar zich ter dekking van den aftocht der Belgen Iransche marine-troepen bevonden, is vermoedelijk door dezen ontruimd. De Duitsche rechtervleugel strekt zich thans uit tot aan de Westelijke grens van België, waar zich geen geallieerde troepen meer be vinden. Tpn Zuiden van Duinkerken en te Boulogne bevinden zich sterke Fransche troe- peuafdeelingen. Er zijn hier belangrijke ge vechten te voorzien, die van Duitsche zijde ten doel hebben den vleugel der geallieerden om te trekken. Volgens mededeeling van zeer bevoegde zijde hebben Engelsche troepen den benzinnevoorraad te Antwerpen, waaraan de Duitschers groote behoefte hadden, onbruikbaar gemaakt. Het hardnekkig gerucht gaat, dat de geal lieerden ten Zuiden van Bergen belangrijke voordeelen hebben behaald en de Duitsche linie zouden hebben verbroken. Het is niet moge lijk dit gerucht nader te controleeren. De bron schijnt mij echter geloofwaardig. De terugtocht. De spoorwegverbinding tusschen Antwerpen en brussel is gisteren via hier hersteld. Van Bergen op Zoom reed gisteren de tram weder door tot Antwerpen. Van Roosendaal vertrokken gisteren tusschen de acht- en negenduizend vluchtelingen per trein weder naar Antwerpen. Berichten uit Frankrijk. LONDEN, 19 Oct. (Reuter's bijz. dienst.) De «Daily Cbron.» verneemt uit Frankrijk van Zondag, dat ondanks de groote gestreng heid van de censuur het bekend is geworden, dat de vijand jn de laatste drie dagen zeer ver achteruit is gedrongen, door de met on weerstaanbare kracht oprukkende bondgeuoo- ten. Het gevecht was vooral zeer bloedig tus schen de draadversperringen, waar het vuur der mitrailleurs groote verwoestingen aanricht te. De Duitschers waren uitgeput, de gevan genen waren ziek, hongerig en afgemat. Een correspondent van de «Daily News» in Frankrijk zegt. dat de verbonden troepen die is van mannen, die weten dat ze er beter voor staan dan de Duitschers en deze laatsten weten dat trouwens ook. Officieel Duitsch bericht. BERLIJN, 16 Oct. (W. B.) De generale stat meldt uit het groote hoofdkwartier van hedenmorgen Een aanval van den vijand in net gebied westelijk en noordwestelijk van Rijssel werd door onze troepen afgeslagen de vijand leed groote verliezen. Op het oostelijk oorlogsterrein is de toestand overanderd. Fransch communiqué. PARIJS, 19 Oct. (Reuter.) (Communiqué van 3 uur). In België: De vijand heeft met zwaar geschut het front Nieu wpoort-Vladsloo (ten oosten van Dixmude) beschoten. Zonder succes echter. De troepen der geallieerden en in de eerste plaats het Belgische leger hebben niet alleen nieuwe aanvallen afgeslagen, maar zijn opge rukt tot Roulers. Op onzen linkervleugel tusschen de Lys en het kanaal van La Bassée zijn wij vooruitge gaan in de richting van Rijssel. Zeer hardnekkig word gevochten op het front La Basseé, Ablain. In deze beide plaat sen winnen wij voet voor voet terrein. Ten noorden en ten zuiden vau Arras strijden onze troepen zonder onderbreking sinds meer dan tien dagen met een volharding en een moed, die zich geen enkel oogenblik verloochend hebben. In de buurt van Chaulnes hebben wij een hevigen tegenaanval afgeslagen en eenig ter rein gewonnen. Op onze rechtervleugel in Elzas ten wes ten van Colmar zijn' onze voorposten op de linie Bouhomme-Barres-Sulzem. Meer in het zuiden houden wij nog steeds Thann bezet. Op het oostelijke gevechtsveld, waarvan de berichten iets uitvoeriger zijn, doch alleen van Oostenrijksche zijde Rusland meldt: dat de gevechteu aan de Weichsel en in Galicië zich geleidelijk ontwikkelen schijn thans het geluk meer aan de zijde der vereenigde Duitsch-Oostenrijksche macht te zijn. De Oostenrijksche berichten althans melden, dat in de gevechten in Galicië de Russische aanvallen bloedig werden afgeslagen, en de Russen, die terugtrokken door artillerie en infanterie werden vervolgd. Ook in de Karpathen rukken de Oostenrij ken voort. De Duitsche troepen, die in de buurt van Warschau staan, strijden daar voortdurend tegen een krachtige Russische legermacht. OP ZEE. De jongste gebeurtenissen op de Noordzee hebben de aandacht weer eens op de marine gevestigd. De aanval van een Duitsche onder- zeesche boot op den Engelschen kruiser »Hawke« heeft waarschijnlijk tevens het verlies van dien onderzeeër ten gevolge gehad, want het bericht van het vergaan van de »Hawke« is alleen door de Engelsche admiraliteit gemeld. Een offic eele mededeeling van de Duitsche regeeering, welke onderzeeër dien aanval heeft gedaan en over den behouden terug keer van dit schip, is niet ontvangen, zoodat men nu wel mag aannemen, dat de ondergang van »Hawke« moest worden betaald met het verlies van een onderzeesche boot. Het Engelsche antwoord op die onderzeesche aanvallen is Zaterdag gegeven in een gevecht tusschen een Engelsebe flottielje, bestaande uit een kruiser en vier torpedojagers, en een Duitsche vlootafdeeling, die uit vier torpedo jagers betond. Volgens de berichten van En gelsche zijde en van onze visschers, die in de nabijheid waren zijn daarbij de vier Duitsche torpedojagers, wier namen' niet be kend zijn door de Engelschen tot zinken ge bracht. Engelsche zijde werden een officier en vier matrozen gewond de schepen, die aan het gevecht hadden deelgenomen werden slechts licht beschadigd. De bemanning der Duitsche schepen is waarschijnlijk verdronken, op 31 man na. die door de Engelsche schepen gered en als krijgsgevangenen naar Engeland ge bracht werden. Op een mijn gestooten. TOKIO, 19 Oct. (Reuter.) (Officieel.) De Japansche kruiser »Iakachiko« is in den nacht van 11 Oct. in de Golf van Kiautsjau op een mijn gestooten en gezonken. Een officier en negen man van de equipage werden gered. De lakacniho« had 264 man aan boord. Een Engelsche duikboot vernietigd. BERLIJN, 19 Oct. (Wolff. Officieel.) De plaatsvervangende chef van den Duitschen marinestaf deelt mede De Engelsche duikboot E 5 is den 18en dezer 's namiddags in de Duitsche bocht der Noordzee vernietigd. TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekkingen. 15 Oct Josephus Johannes de Bakker, 33 j., im. en Maria Augusta Daelman, 24 j., jd. Geboorten. 11 Oct. Cornelia Jacoba, d. van Abraham Casteleijn en Cornelia Pieternella Bal 17 Oct. Cornelia Maria, d. van Willem van Aalst en Johanna van Tellingen. Overlijden. 11 Oct Maria Mathilda Waumans 46 j., echtg. van Emiel Lodewijk Lambrechts 12 Oct. Joanna Elisabeth Dooms, 52 j., echtg van Jannis Pieter Fokke de Goede. 13 Oct. Jef Dole- slagers, oud 2 m., z. van Frans en Udulla Ambaks 11 Oct. Pieter van den Berge, 80 j., weduwn. van Pieternella Hollestelle. Martinus Oppe. 4 i. z van Jan en Geertrui Riek wel. DAGEN. Voorm. Nam, Woensdag 21 October 2.29 2.49 Donderdag 22 3.10 3.31 Vrjjdag 23 3.52 4.15 Zaterdag 24 4.39 5.6 Zondag 25 5.34 6.7 Maandag 26 6.46 7.30 Dinsdag 27 8.18 9.6 Wilt Gij Uwe Boeken netjes en goedkoop opnieuw- of overgebon deu hebben, wendt U dan tot ons. Hebt Gij iets vlug, netjes en goedkoop te drukken, komt er mede bij ons. Wij belasten ons met de plaat sing van Annonces in alle Bladen. Wenscht Gij Uwe Tijdschriften of Werken in afleveringen steeds regelmatig te ontvangen, Abon neert U bij ons. If 11 11 11

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 3