Van het Westelijk oorlogstooneei. Van het Oostelijk oorlogstooneei. De val van Antwerpen. In ons vorig nummer konden wij nog melden, dat Antwerpen werd gebombardeerd en vele kanten in brand stond. Zaterdag zijn de Duitschers hun intocht te Antwerpen begonnen. Over het bombardement en bezetting van Antwerpen kunnen wij nog het volgende melden Reeds Donderdagavond verlieten de Bel»en Antwerpen. Hun aftocht werd gedekt door het 7de linieregiment, dat de schipbrug op blies. Toen de Engelschen Vrijdagmorgen altrokken, hield de beschieting om lü uur op. De burgemeester begaf zich als parlementair naar de Duitschers, iXdie eveneens een parle mentair zonden. De Duitschers trokken om 12 uur Antwerpen binnen. De voorwaarden waren, dat de garde civique niet gevangen genomen en niet ontwapend zou worden en geen lieden van 18 tot 30 jaar gevangen werden genomen. Men mompelt, dat de s°tad een half milliard oorlogschatting zal moeten opbrengen. Baron von der Schuetz is tot gouverneur benoemd. Geen der forten is verdedigd, de meeste zijn platgeschoten nadat zij verlaten waren. De Duitschers voerden geen bestormingen uit. e In den nacht van Vrijdag op Zaterdag bliezen de Belgen achtereenvolgens de forten Ertbrand, Brasschaet en Beirendrecht en om 7 uur 's morgens Stabroeck (alle bij de Nederlandsche grens) op. Reeds bijna 2000 man zijn geïnterneerd, nog 2000 man zijn door officieren Westwaarts gevoerd. Hiertegen werden Zaterdagavond sterke Duitsche colonnes afgezonden, waarop weer vele Belgen over de grenzen gingen. Baron von der Schuetz heeft bekend ge°maakt, dat de burgers rustig terug kunnen keeren. Een gedeelte geeft daaraan gehoor, maar anderen vluchten nog, zoodat de weg van Antwerpen naar Capellen en Putte zwart is van vluchtende en terugkomende menschen die elkaar kruisen. De parlementair der Duitschers, die de torten kwam opeischen, kwam te laat, daar de forten reeds opgeblazen waren. Het fort Merxem is door de Duitschers stukgeschoten en verlaten door de Belgen. De verwoesting van Antwerpen is behalve bij het Zuiderstation onbeduidend. De huizen in de Schoenstraat staan in brand. Duitsche soldaten helpen bij het blusschen. ®eD bom heeft de Lievevrouwekerk bescha digd. In Bed- en Ramstraat zijn huizen stuk geschoten, maar de verwoesting is overdreven. Het paleis des Konings op de Meirplaats en het Centraalstation zijn onbeschadigd. Het hoofdkwartier der Duitschers is met mede werking van den gemeenteraad in het Stadhnis gevestigd. Zooals wij Zaterdagmorgen reeds konden melden, waren Vrijdag over de grenzen in de nabijheid van Clinge een groot aantal Belgische en Engelsche militairen gegaan en onmidde- lijk door onze militairen ontwapend. Zij werden direct per trein naar Ter Neuzenen per I rov. stoombooten naar Vlissingen doorgezon den, Het waren meest Belgen van alle regi menten en wapenen. Doodop waren de menschen na hun weken lang vechten en hun achten veertig uur aan één stuk wandelen nu. Bijna zonder uitzondering hadden ze de voeten totaal stuk geloopen onder het stof. Hongerig en uitgeput trokken ze Ter Neuzen binnen. Van de Engelschen waren het vooral mannen van de Royal Naval Brigade en ook enkelen van de Royal Engineers. Over het geheel genomen was de indruk dien de Engelschen maakten beter, maar die hadden dan ook niet de ont beringen en de weken vechten achter zich van de Belgen. Omtrent de terugtocht der Belgische en Engelsche militairen was het verhaal van allen betzelfde: een en al ellende. Toen Vrijdagochtend de terugtocht uit Ant werpen begonnen was. probeerden de Duitschers onmiddelflk zooals te begrijpen was, den af tocht onmogelijk te maken door bij Den der- monde den vijand in de flank aan'te vallen Wel werd het Britsch-Belgische leger gedekt door flinke troeprn op de flanken, maar die waren alleen voor infanterie-aan vallen en de Duitschers wisten met artillerie bij Dender- moride door te rukken en over St'. Nicolaes heen de flank van den vijand aan te vallen Dat gebeurde met artillerie, die op een kilo meter of acht afstand bleef en toen deze met verbijsterende juistheid schrapnells uitbraakte op de terugtrekkende bataljons, ontstond er al gauw een soort van paniek onder de te- rugtrekkenden, omdat men geen vijand zag en alleen maar die ellendige schrapnells met ontzettende juistheid in de gelederen zag sprin gen waardoor telkens mannen vielen. De En gelschen, die nog over de meeste pbysieke en moreele kracht beschikten, omdat ze het kortst aan het front waren geweest, onder gingen den vuurdoop als helden, hierin voor gegaan door hun officieren maar de Belgen voelden dit als het toppunt hunner ellende, die met meer te dragen was. Hun officieren baden en smeekten hen kalm te blijven, maar niet overal gelukte dat. Te verwonderen is bet met. Ze zaten nu in het uiterste hoekje van hun verloren land. Het eenig stukje, dat nog met in 's vijands handen was, hun sterkste stelling Antwerpen, was niet bestand gebleken ondanks hun moed en ondanks te late hulp ft Ze za§eu den weg naar den vrijen aftocht afgesneden en voelden de onverschil lig makende doodelijke moeheid van de laat ste weken dapper vechten. Ze wilden weg van dien moordenden regen van lood en ijzer die fluitend op hen afkwam en met helsch lawaai boven hunne hoofden en in hunne gelederen barstte, zonder dat een vijand te zien was. Ook voor de Engelschen stond* het vast dat er te kiezen was tusschen twee dingen langzaam wachten tot het shrapnellvuur ook den laatsten man getroffen zou hebben of terugtrekken op de grens van het neutrale Holland. Men koos het laatste en trok kalm terug, onafgebroken gevolgd door het vuur der onzichtbare Duitsche kanonnen. Van Sint- Ni col aas ging het over binnenwegen naar Klinge, even ten zuiden van Hulst, waar men de wapenen en munitie afgaf aan de Holland- sche soldaten en doorgestuurd werd naar Ter Nenzen en van daar met booten naar Vlissin- er nog over kan schrijven. Er is een wrens, en als men daar overheen is, zwijo-f men' en weet men alleen dat men leeft. Juist zoo als de duizenden vluchtelingen, die huis en goed, geliefden en verwanten kwijt zijn en slechts daarheen loopen, waar het leven nog veilig is. □E OORLOG. Oe Duitschers in België. zien." Ea weder gaan z(j het pad langs en bljjven eindelflk voor 't grasperk staan, twee kinderen bukkei zich en plukken ijverig vi ooltjes, e«'n kna>p en een meisje. Lachend ziet de jonge vrouw haar metgezel aan. «D0 joogQn heet johannes, zegt zjj blozend, „t is een flinke jongen, daar gij vreugde Van beleven zult als hij uw leerling wordt, en het meisje kom hier, truida, lijkt zij Diet op mij, JOHANNES?" Het kind komt naderbij en slaat een paar sprekende blauwe oogen naar hem op, daD strekt zij de kleine met bloemen gevulde handen naar hem uit "Daar, oom 1" De jongen echter werpt jubelend zjjn muts in de hoogte. „Hoera, oom johannes is gekomen roept hij, en (jlt het pad langs naar benedeD. „Dat moet ik süse en overgrootmoeder vertellen." Samen gaan ze verder, geen van beiden spreekt een woord eindelijk staan zij op de kleine piek, waar men het uitzicht heeft over den muur en de oogen der bevallige vrouw zien naar het donkere woud aan den hori zont. „Hier heb ik u zien staan met diepbedroefd gelaat, toen bij u truida noemde, zijn truida," zeida hij zacht, vast besloten, ook het laatste op te helderen. „Ik vermoedde het, johannes," antwoordde zij zacb, „ik wilde bem nog slechts eenmaal Zien, mijn groen woud gen EINDE. Een deel van de achterhoede had echter geen kans gezien het neutrale gebied te be reiken en werd afgesneden door de Duitschers en in de gevechten gedood of gevangen oge nomen Hoe groot dit aantal is, kan ik niet vaststellen, maar wel meen ik te weten dat het niet meer dan een paar duizend zijn. De hoofdmacht bereikte met koning Albert en de Engelsche en Belgische états major veilig Ostende. Toch zijn er in Hulst door onze mannen ook vele officieren geioterneerd Omtrent kolonel Maxwell van het Collingwood- Battaljon of the Royal Naval Brigade vernam ik, dat hij door een shrapnell doodelijk ge troffen werd. De geest, dien ik onder de Engelsche troe pen opmerkte, zal ik niet licht vergeten. Ik had het altijd voor een mythe gehouden, dat mannen zouden huilen, omdat hun de gelegen heid benomen was, tot het laatst toe met hun kameraden te strijden. Nu heb ik er zulben ontmoet, die me weenend zeiden »Had ik maar kans gezien me in de pan te laten hakken met onze mannen die afgesnede zijn, liever dan te weten dat ze allen moeten vechten tot het laatst. Alle Engelsche soldaten vonden het on verantwoordelijk, dat zij zonder goede artillerie naar de stelling van Antwerpen waren ge zonden. Ze hadden maar een paar scheeps- kanonnen te hunner beschikking. Over de leiding en den moed hunner officieren kon den ze geen woorden van lof genoeg vinden. Dok de Belgen prezen ze als goede strijders. De Britsche ministers van oorlog en marine, kolonel Seely en- Winston Churchill, waren Maandag in de forten geweest. Over de ellende, die ik weer gezien heb van de vluchtelingen, zal ik maar zwijgen. Jk ben in drie dagen en drie nachten vrijwel zonder slaap geweest en meestal zonder eten, en de geweldige indrukken van wanhoop en van gevaar heb ik sterk gevoeld, dan dat ik OOSTENDE, 11 Oct. (Havas.) Vrijdagavond is het gevecht, dat sedert Donderdagmorgen in de omstreken van Melle en Quatrecht (Zuidoostelijk van Gent) geleverd werd, geëin digd. De bondgenooten hebben de stellingen van den vijand bezet. Wij hadden weinig gewonden; slechts een 15-tal. Helaas was ook een fransche commandant door een granaat kartets getroffen en stierf hij, toen het veld hospitaal l1 landria uit Gent aankwam Gisteren rukte de vijand vooruit naar Loochnsty (Noordoostelijk van Gent). De in woners ontruimden het dorp voor een gedeelte Duitsche cavalerie, die Zele en Lokeren be zette, kwam van den kant van Seveneken, waar de uhlanen verschillende personen verwondden. Bg Bastelaerve had een botsing tusschen ielgen en Duitschers plaats. Aan beide zjjden waren eenige gewonden. Het gebrom van de mitrailleuses en het geknetter vaD de geweren deed zich hooren. Eén Belg en een blinde burger werden omvergeworpen en gewond. Ie Quatrecht werd een Duitsche automobiel met 4 oflicieren, 1 soldaat en de bestuurder virrast door een tiental Fransche mariniers en eenige Belgen. Alle inzittenden werden gedood. Te Melle hebben de Belgen een blauwsel- jabriek in vlammen doen opgaan om te ver hinderen, dat de vijand er zich zou verschansen ln den omtrek van Melle zijn talrijke krijgs gevangenen gemaakt. Rij een hevig gevecht bij Quatrecht en Melle kregen de Duitschers meer dan 600 dooden en gekwetsten. Fransche fuseliers en marine- troepen namen, na een bajonet-aanval te hebben uitgevoerd, 400 Duitschers gevangen. De Duitschers moesten zich terugtrekken naar üordeghem (tusschen Gent en Aalst). Hedenmorgen werd de strijd hervat in de buurt van Lede (4 K.M. ten N.W. van Aalst). De militaire overheid heeft een officieel communiqué gepubliceerd, waarin wordt mee gedeeld, dat de Duitsche troepen, die langs den rechteroever van de Schelde naar Gent oprukken, Vrijdag bij Quatrecht door Fransche infanterie en marine-troepen werden aange vallen. Die aanval werd gesteund door twee afdeelingen Belgische artillerie. Zaterdag moesten de Duitschers voor de verwoede aauvallen der Fransehen, die door een omtrekkende beweging van de Belgen werden gesteund, zich overhaast terugtrekken in de richting van Aalst. Zij leden zware verliezen. OOSTBURG (Zeeland), 12 Oct. (Part. P.) De Duitschers zijn in het station te Gent. De Duitscheps in Frankrijk. BERLIJN, 11 Oct. Wolff.J Mededeeling van het groote hoofdkwartier van hedenavond 1 en westen van Rijsel heeft onze cavelarie /ateidag een t ransche divisie cavalerie bij Hazebrouck volkomen en een andere Fransche divisie cavalarie onder ernstige verliezen ver slagen. De gevechten aan het westelijke tront hebben totnogtoe tot geen .beslissing geleid. PARIJS, 11 Oct. (Reuter.) Officieel bericht van 11 uur 's avonds: Geen nieuws. Alleen werd bij Lassigny een vaandel vermeesterd. De indruk van den da» van heden is bevredigend. Bommen in Parijs. F ARIJb, 11 Oct. (Reuter.) Twee Duitsche aeroplanes hebben 20 bommen nedergeworpen in verschillende wijken. Drie personen werden gedood en veertien gewond, het meerendee- m den Faubourg St. Antoine en de Rue La fayette. De aangerichte schade heeft weinig te be- teekenen. Eén bom is gevallen op het dak van Notre Dame zonder te ontploffen. Verschillende Fransche aviateurs stegen op ter vervolging der vijanden. OP ZEE. Van Engelsche zijde. De Engelsche legatie deelt de volgende tele grammen mede van het ministerie van buiten- landsche zaken te Londen I. De admiraliteit bericht dat drie Britsche vliegtuigen een welgeslaagden aanval hebben gedaan op de luchtschiphal te Dusseldorf. Bommen werden door het dak geworpen en vernielden een Zeppelin. Vlammen werden opgemerkt, vijfhonderd voet hoog, als gevoL Tïï ^rand®nde gas van het luchtschip, Alle drie de officieren zijn behoudeu gebleven maar de vliegtuigen zijn verloren gegaan Volgens een bericht, in sommige bui'ten- andsche nieuwsbladen gepubliceerd, onge- twgfeld volgens inlichtingen uit Duitsche bron bedragen de Britsche verliezen een oorW schip, ui. Fishguard II, tien kruisers, vier torpedojager, een verkenningsschip, een kanon- neerboot, een onderzeeër. Inderdaad verloren wij in krijgsverrichtin gen zes kruisers (twee lichte en vier oude) en een kanonneerboot en tengevolge van on gevallen de »Fisbguard II«, een oude schuit ingericht^ om machinekamer-personeel op te leiden, eén onderzeeër en één gewapende koop- vaardij-kruiser. De Duitschers verloren vijf kruisers, twee gewapende koopvaardij-kruissers een mijnenlegger. een torpedo-jager, een tor' pedoboot een onderzeeër. Een vervolging in het goudschip, Kapitein Amderson, de gezagvoerder van een Noorsch fruitschip, de Katie, is Woensdag met zijn schip te New-York binnengekomen. Jij verhaalde van de achtervolging, waaraan de Duitsche kruizer Karlsruhe had blootgestaan van de zijde van een Britschen kruiser, ter hoogte van Cuba's Zuidkust. Het Britsche schip - zeide Anderson ontwikkelde groote snelheid en de Karlsruhe zou zijn achterhaald, indien met het Duitsche oorlogschip in ondiep water achter een eilandje schuiling had genomen op gevaar van aan den grond te varen. Het spoedig daarop invallende duister maakte het de Karlsruhe mogelijk, te ontsnappen. Een heel eigena rdig probleem is in Ameri kaansche scheepvaartkringen gerezen, met betrekking tot «het goudschip», de Kronprin zessin Ceciiie. Dit vaartuig, met schatten aan boord keerde bij het uitbrekenjvan den oorlog naai de Amerikaansche wateren terug. Daar ligt het nu nog, maar wordt buiten de drie- mijJsgrens door Engelsche oorlogsbodems scherp in het oog gehouden. Dit vindt zijn verklaring hierin, dat de Kronprinzessin Ceciiie, wil zii voor den winter veilige ligplaats krijgen, weer buiten de dnemijlsgrens moet komen, loet zij dat, dan willen de op de loer liggende Britsche schepen haar buitmaken. Echter ligt het schip het oogenblik in ze keren zin aan de ketting want het is wegens schuld aan een New-Yorksche bank door een deurwaarder in beslag genomen. Zullen nu bij het tochtje van het schip naar een Amerikaansche winterhaven, de En gelschen zich van de Kronprinzessin meester maken, of zal het feit, dat op vordering van Amerikaansche crediteuren beslag op het schip is gelegd door de Amerikaansche over heid, het beveiligen voor een aanval van Britsche zijde Het schip ligt thans te Bar Harbour. Het kan daar in den winter niet blijven, wijl het dan door ijsgang kan worden vernield. Bij een poging om haar om Kaap Anna of Kaap (oodsen, moet zij wel de driemijlsgrens overschrijden. Aan het Duitsch-Russische front, BERLIJN, 11 Oct. (Wolff.) Hedenavond uit het groote hoofdkwartier Vrijdag en Zaterdag zijn alle aanvallen van net eerste en tiende Russische leger te»en de Oost-Pruisische legers afgeslagen. Ook een poging tot omtrekking over Sehirwindt (Prui sische grensplaats, ten N. v. Wirballen) werd verijdeld, terwijl daarbij 1000 Russen gevan»en zijn gemaakt. De ambtelijke berichten over een groote Russische overwinning bij Augustof en Soewalki zijn ver zinsels. Hoe hoog de ambtelijke Rus sische berichten moeten worden aangeslagen, blijkt uit het feit, dat over de geweldige nederlagen bij I annenberg en Insterburg geen amitelijke Russische mededeelingen verschenen zijn. In Zuid Polen heeft de voorhoede van onze legers den Weichsel bereikt. '5'li^rAdeZ 45 K'M'ten Z van Warschau), zijn -000 man van het 2de Siberische leger corps in onze handen gevallen. STPE I KRSBURG (Petrograd), 12 October. Het. tel. ag) Van den grooten generalen Aan het Oost-Pruisische front is de toestand onveranderd. De Duitschers trachten, door met hun net van spoorwegen hun troepen te ver plaatsen, zich in de stellingen in het grens gebied te handhaven. Op den linkeroever van den Weichsel zijn Aerscheidene voorhoedegevechten geleverd. Onze bereden voorhoede heeft verschillende Duitsche afdeelingen aangevallen en neerge sabeld. Zij, die gedurende het gevecht aan de vernietiging zijn kunnen ontkomen, werden gevangen gemaakt. De kornet Z. H. prins v V d d z g ti L st VI tn m hi or mi tai de te dal Dc dat rei gec vai me ma hui stri I mei I dag ven f alle I in i liek wer V dak. V den M Na len verk V Auti onof door D van gehe en n V< de s een

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2