Van liet Westdijk oorlogstooneel. Op het Zuidelijk oorlogstooneel. Gemengde Berichten. Burger]ijken Stand. Laatste Berichten. Hxgwatergetij ts Ter Neuzen. Tn de op Donderdag a. s., des voor middags ten 10 ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling werkloozenreglement. Bij de arbeidsbeurs bleek in de week van 28 September tot 4 October de werkloos heid niet grooter te zijn geweest dan in de voorafgaande. Bij een enkele aanvraag om werkkrachten (14 landarbeiders voor Hoek) bleek het aan bod zeer veel grooter te zijn dan de vraag, zonder dat de dagloonen hooger waren dan in andere gevallen aan een andere aan vraag (12 kolendragers voor een l1/, dag) kon niet worden voldaan voor nog andere aanvragen moest de bemiddeling van andere beurzen worden ingeroepen. Bij het ontbreken van opgaven kan ook deze week geen werk- statistiek worden gegeven. Daaruit zoo blijken dat zeer velen van de ingeschreven werkloozen meer dagen of een dag hebben gewerkt zonder dat daarmee de werkloosheid als beëindigd kan worden beschouwd De gemeentelijk arbeidsbeurs heeft blijkens advertentie hare werkzaamheden aangevangen zoodat de bemoeiingen in deze van de subcom missie van het steuncommité konden worden beëindigd en met 3 Oct. 1.1 werden gestaakt. Mijn goud terug. Te Maastricht is dezer dagen aangekomen de ruim 70-jarige Nederlander Hoek, laatstelijk werkzaam als magazijnmeester bij de water leiding te Leuven. Bij de vprwoesting van Leuven riep hij steeds dat hij Hollander was. Hij wist met de handen omhoog tot aan het station te komen, doch daar luisterde men niet naar hem en stuurde hem met, al de Belgische mannen als gevangene naar Bremeü. Hij had zjjn voorraad aan geld in goud op zijn lichaam verborgen en moest dit te Bremen afgeven. Weken lang bleef bjj daar gevangen, totdat men eigenlijk begreep, dat bij Hollander was en hjj verlof kreeg naar Nederland te gaan. Hij vroeg natuurlijk zijn geld terug; men gaf hem papieren waarde. Doch de oude man was hiermee niet tevreden. Ik heb goud gegeven en ik wil goud terugheoben,» zeide hjj- Hij kreeg ten slotte het gevraagde en kwam eindelijk te Nijmegen bjj de directie. Thans is hij te Maastricht bij de waterleiding werkzaam. Hij was de eenige van het personeel uit Leuven, die nog zoek was. Ongelukken. Te Tilburg is Zaterdagmiddag in de stoom ketel fabriek van de Gebrs. De Perz een op zichter ondc een in bewerking afvallende zware ijzeren wals op de plaats doodgedrukt. In de staatsmjjn Wilhelmina», bij Heerlen is de gehuwde mijnwerker Van Es in een schacht gevallen. Hij bekwam een schedelbreuk en na eenigen tijd overleden. Te Groesbeek is het 7-jarig zoontje van v. d. L- dat achter eeu bierwagen speelde, onder een losgeraakte ton van den wagen geraakt en na eenigen lijd overleden. Ie Sint-Kruis (Zeeuwscb-Vlaanderen) is de korperaal W., die aldaar tijdelijk is gede tacheerd, door een schot uit zijn geweer gedood. Aardbeving in Aziatisch-Turkiie. KONSTANT1NOPEL, 5 October. Blijkens ingekomen officieele telegrammen is in den nacht vari Zaterdag op Zondag, tegen 12 uur m Boendoer Sparta, Mn het wilajet Konia (Klein-Azië), een zeer hevige aardbeving op getreden. In den loop van Zondag volgden nog minder hevige schokken. Te Boendoe" en omstreken was de beving zeer hevig. Het juiste aantal slachtoffers is nog niet bekend, doch men vreest, dat ongeveer 2500 menschen er bij zijn omgekomen. De Turksche regeering heeft, in overleg met de Roode Halve Maan, voorzieningen over hulpverleening getroffen. DE OORLOG. Wan de Limburgsche grens. Maastricht, 4 Oct. (Part. 1.) De Duit schers zjjn in Lanaeken en hebben daar aan verschillende kanten van het plaatsje huizen 111 brand geschoten. Een granaat is in de kerk terecht gekomen. Een vrouw heeft een schot °or het been gekregen. Een Duitsch trom petter is gedood door een Duitsche granaat. Een Duitsch gewond officier is naar Luik ge voerd, andere gewonde Duitschers naar Ton geren. Een man die met zijn kar en paard nog over de grens wilde, zag zijn paard voor e_, gedood het ligt nog aan de grens. Er schijnen 50 Belgen in Lanaeken geweest te zijn. Die hebben zich nu teruggetrokken in de bosschen van Tournebride en daarschjjnen de Duitschers hen nu te omsingelen ten minste het brandt in de bosschen. Om half twaalf hoorde men hier weer een schot. MAASTRICHT, 4 Oct. (Part. I.) De Duitsche troepen die heden in Lanaeken geweest zijn, telden 3000 man en bestonden uit veldartille rie mitrailleurs, uhlanen en infanterie. De Belgische militairen waren gering in aantal, levens was ei een gepantserde automobiel. In de kerk zijn drie granaten terecht gekomen waarvan één in de sacristie en één in den voorgevel, waardoor de kerk nogal beschadigd is Verder zijn van af de kerk van Lanaeken tot aan Tournebridne alle huizen verbrand, ook het buis van den burgemeester de Caretat. o gens de Duitschers hebben de burgers ge- schoten De troepen zijn vanaf Tournebride verder den weg gevolgd naar Maesejjck. Dit waren reservisten uit Hannover. De toeganswe- gen naar de grens waren afgezet en in Lanaeken zelf werd niemand toegelaten per automobiel, die geen op heden afgestempelden pas had. Vele Duitschers hadden rijwielen, terwijl vele fietsen vernield langs den weg lagen. Een vrouw die een schot in het been kreeg is naar Maastricht vervoerd en in in het Cal- varienberg opgenomen. Vanaf den Pietersberg en van de torens was de brand duidelijk waarneembaar. Natuurlijk werd Maastricht weer overstroomd met vluchtelingen. Een vrouw met haar kinderen kwam toen zij onderweg was tot de ontdekking dat zij haar kind van 8 maanden in huis vergeten had. Dokter Brocx met zijn Roode Kruisauto tufte er been en bracht het kind mee. De ambulance in het huis van ex-minister Regout, die thans weer keurig in gereedheid is met 91 bedden, kan zoo noodig de gewonden ontvangen. In het vluchtoord Parelelweg waren om C uur zooveel vluchtelingen, dat het aantal niet te schatten was. Er kwamen telkens nog nieuwe maar b00 waren bet er zeker Een groot aantal mannen stond juist in het gelid om ver voerd te worden naar de Kon. Papierfabriek, waar zij hedennacht zouden slapen. Dinsdao- zullen ongeveer 250 naar Veenhuizen vertrek ken. Zoo juist kwam een jongmensch uit Lanae ken zich in de ambulance laten verbinden. Zijn broer werd heden gedood. Het bombardement van Antwerpen. De Duitschers hebben met hun zwaar ge schut de Antwerpsche forten reeds deerlijk geteisterd. Reeds zjjn, volgens Duitsche be richten vier forten gevallen, nl. Waelhem, W avre St. Catheriene, Koningshoyckt en Lier. De Belgen nemen sterke stellingen in ten noorden van de Nethe en thans hebben zij daar hulp gekregen van de Engelschen. De En gelsche troepen hebben Zaterdag hun blijde intocht in Antwerpen gedaan. Tal van groote auto-mitrailleurs hebben de Engelsche troepen te hunner beschikking, zoodat verwacht kan worden dat een vreeselijk bloedbad onder de Duitsche troepen zal worden aangericht bjj de verdere pogingen om bezit te krijgen van Antwerpen. öe algemeene toestand. De slag aan de Aisne duurt voort. Dat wil zeggenVolgens de jongste be richten is aan de Aisne, in het front en op den Pranschen rechtervleugel de toestand bijna onveranderd maar is op den Franschen linkervleugel weer een poging aangewend, om de Duitsche linie te verlengen. YYaren in het laatst der vorige week de gevechten hevig om Albert, thans wordt van een gevecht meer noordelijk van die plaats, in den omtrek van Arras. melding gemaakt. De linie waarover gestreden wordt heeft zich dus naar het noorden uitgebreid. Tegenover de pogingen van Fransch- Engelsche zijde om den Duitschen rechter vleugel om te trekken, hebben de Duitsche troepen dien vleugel verlengd, zoodat opnieuw de flankaanvaJ der Franschen een frontaanval worden moet. Dp die wijze wordt het aanvalsfront voort durend verlengd, en wordt het zwaartepunt van den strijd verplaatst, zonder dat een be slissing valt. Het is wel opmerkelijk, dat inplaats van heil te zoeken in de poging om door de vijan delijke linie te breken, wat tot dusver als het voornaamste doel van de Fransche strategie werd beschouwd, generaal Joffre tegenover de omvattende beweging die von Moltke steeds toepaste een nieuwe omvattings-theorie plaatst daaidoor toch doen de beide legers telkens hetzelfde, met het gevolg dat er wel van uitbreiding van het slagfront, doch niet van omvatting kan worden gesproken. En het resultaat is dat de strijd bljjft voortduren, met de regelmatigheid van een uurwerk, aan beide zijden met groote volharding, met taai heid en kracht, doch zonder tot een resultaat te komen. En terwijl de fransche pogingen, om op den Duitschen rechtervleugel tot een beslissing te komen, worden voortgezet, gaan de Duitsche troepen op den anderen vleugel voort pogingen aan te wenden om over de Maas te geraken, u) ,d;".Val van CamP des domains werd bjj öt. Mi hiel een gedeelte van het Duitsche leger de rivier overgebracht; het moest een zwaren, harden strijd voeren tegen de Fransche troepen, die uit Verdun te hulp snelden. Of de geslaagde poging om de spoorwegverbinding tusschen Verdun en St. Mihiel op verschillende plaatsen te verbreken, van invloed zal zijn op den uitslag in dat gedeelte, moet wórden afge wacht. De meening dat Antwerpen een ernstige bedreiging zou kunnen vormen in den ruo- van het Duitsche leger, vooral wanneer het Antwerpsche garnizoen met Engelsche troepen wordt versterkt, scbjjut de Duitschers er toe geleid te hebben, Antwerpen te willen nemen, om dat gevaar te voorkomen. Als gevold hiervan is om de vesting Antwerpen de strijd met nieuwe kracht hervat. Van de buitens'te linie zijn de forten Beelhelm, Wavre St Cat herine, Koningshoyekt en Lier gevallen, waar door een Duitsche afdeeling in staat is be noorden Mechelen tot de tweede linie der fortenketen op te rakken, en de stad zelf te I beschieten In het Oosten is een slag geleverd tusschen Augustowo en Soewalki, waarin beide partijen zich de overwinning toeschrjjven. Het Duitsche bericht dat over den slag op den Duitschen linkervleugel schijnt te spreken, zegt, dat bij Soewalki de Russen in een tweedaagsch be vecht op 1 en 2 October totaal verslagen zijn; zij werden teruggedreven met een verlies van 3000 man aan gevangen, 18 stuks geschut en veel ander oorlogsmaterieel. Het Russische officieele verhaal schijut dan te spreken over den slag bij Augustowo, dat is dus op den Russischen linkervleugel. Maar de Russische mededeeling zegt, dat de Duitsche troepen ook bij Soewalki de nederlaag hebben geleden, en in wilde vlucht Rusland verlaten. -Er is iets onoplosbaars in deze tegenspraak over het resulaat van den zelfden slag. Maar wij zijn niet in staat hier dit raadsel op te lossen; wjj deelen daarom de beide le zingen naast elkaar mede, zonder commentaar Von Manteuffel. LONDEN, 5 Oct (Reuter.) Volgens een telegram uit Parijs is majoor von Manteuffel, de Duitsche officier, die verantwoordelijk is voor de gebeurtenissen te Leuven, door de Franschen krijgsgevangen gemaakt. Historisch rekensommetje. De Keizer van Duitschland Is geboren 1848 1 8 4 met mitrailleurs en Senegaleezen lan<rs ge trokken, die luide werden toegejuicht. Een Duitsche patrouille, die bij Nedórzwalm een brug trachtte over te trekken werd door de Belgen verjaagd. Een trein naar Sotteghem is in den om trek van Rooborst door een Duitsche patrouille beschoten, waarbij een vrouw licht gewond werd. s In de omgeving van Gent hebben geenerlei gevechten plaats gehad. Fransch Legerbericht. I A RIJS, 5 Oct. Het legerbericht van 's avonds 11 uur luidt: De algemeene toestand bljjft onveranderd. Op onzen linkervleugel duurt de strijd voort. In het Argonnerwcud, zoowel als op de hoogten van de Maas hebben wij de, zoowel s nachts als overdag, plaats hebbende aan vallen van den vijand afgeslagen. Grootvorst Nicolaas zond den minister van buitenlandsche zaken een telegram voor gene raal Jottre, waarin hjj de overwinning bij Augustow meedeelt. Generaal Joffre zond, mede namens het leger een telegram van gelukwensch terug. D® Duitsche verbindingslijnen. LONDEN. 6 Oct. De «Daily News» ver neemt uit Rouaan, dat een kleine afdeeling der verbondenen verleden week tot tweemaal toe een der Duitsche verbindingslijnen heeft weten af te snijden, waardoor er voorjde auto mobielen gebrek kwam aan benzine en de toevoer van levensmiddelen voor de troepen twee dagen geheel ophield. 6 In het Oosten. PETROGRAD, 5 Oct. De generale staf meldt, dat de terugtocht der Duitschers naar de Oost-Pruisische grenzen nog steeds voort duurt. De Duitschers pogen de verdedigings-linie op de grens van Wirballen tot Lyck vast te houden. De Russische troepen namen tot 3 October 1000 Duitschers gevangen en maakten tal van kanonnen, w.o. een op een automobiel, benevens verscheidene caissons, munitie- en proviandwagens buit. Gehuwd 1869 1 8 6 9_ Gekroond 1893 1 8 9 3 1914 De inval der Serviërs en Montenegrijnen in Bosnië. WEENEN, 4 Oct. (Wolff). Ambtelijk De in oostelijk Bosnië binnengedrongen Servische en Montenegrijnsche strijdkrachten dwongen ons naar dit gebied waar de hoofdbeslissing niet zal vallen, troepen te zenden. Het eerste optreden aldaar heeft reeds succes gehad. Twee Montenegrijnsche brigades, de Spuska," onder bevel van den generaal Woekotits, en de Zetska, onder generaal Rajevits, zijn na een hevig gevecht van twee dagen volkomen ver slagen. Op Foca (op Bosnisch gebied, i/d. nabijheid van de grens) teruggeworpen, be vinden zij zich in op een paniek geljjkenden aftocht 07er de grenzen. Hun geheelan tros, w. o. niet onbelangrijke in Bosnië buit gemaakte voorraden moesten zij achterlaten. Ook bij deze gelegenheid zjjn verscheidene gevallenen vooruitgerukte Oostennjksche pa- troeljes, w. o. een vaandrig, in een toestand van beestachtige verminking teruggevonden. Aan het noordelijke front van de begonnen actie is een geheel Servisch bataljon door een half Oostenrjjksch bataljon krijgsgevangen gemaakt (w. g. Potiorek. Feldzeugmeister). ANTWERPEN, 6 Oct. De Duitsche troepen die op marsch waren om door de bres in de forten naar de stad op te rukken, zijn door de vereenigde Belgische en Engelsche troepen met zware verliezen teruggeslagen. De Duit schers zjjn meer dan tien kilometer terug ge dreven. GENT, 6 Oct. Voortdurend trekken troepen voorbij naar Antwerpen. Behalve Belgische en Engelsche troepen, zijn ook Fransche troepen TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 2 Oct. Jose- phua Johannes de Bakker, 32j.,jm.en Maria Augusta Daelman, 24 j., jd. Romanus van Aerde, 36 j wedn. en Maria Anna Cortvriendt, 36 jjd. Geboorten 27 Sept. Dina, d. van Maarten Flo- russen en Jacoba van Dixhoorn. 28 Sept. Jacob T.an Da"ie', Cornelis van Drongelen en Geertruida Aolijn. 29 Sept. Jan, z van Daniel Hofman en Jozina Kaïjser. 1 Oct. Cornelia Helena, d. van Cornells Johannes Broekhoven en Elisabeth Rouw Pieternella Cornelia, d. van Jacobus van Doezelaar en Janna Deij. Overlijden. 3 Oct. Gerardus Fokke de Goede d., z. van Jan Pieter en Willemina de Smidt! AXEL. Huwelijks-aangiften. 24 Sept. Gelein truti w£T°3(™ 21 i Geboorten. 16 Sept. Maatje Ebrinad. van Johan nes van Cadsand en Neeltje Elisabeth de Koener Janna, d. van Reinier Cornelis Boeije en Maria Zegers. 18 Sept. Johannes Leonardus, z van Emile Caessëns en Maria Elisabeth de Jonghe. Jozias Pieter, z. van Jozias Hamelink en Catharina Johanna Oppeneen 21 Sept. Leuntje, d. van wijlen Jan Roster en Dina den Deurwaarder. 23 Sept. 1 lorus, z. van Jan Jansen van Rosendaal en Adriana Janna Cornelia Dieleman. 25 Sept. Matthiis oh T fHerndriku Koekkoek en Maatje Riemens! 29 Sept. Joseph Franciscus Leonardus, z. van Charles Louis Blanckaert en Maria S'tephania Peers- man 30 Sept. Minikus Leunis, z. van Cornelis Joos van Liere en Jacoba Loof. Overlijden. 18 Sept Eransoise van der Wiele Q "^ed. Hans Willem Hottinga. 27 Sept' Kryn Hamelink 16 mz. van Krijn en Elisabeth Jozina Hamelink 29 Sept. Janna Pladdet 88 i wed. van Marinus Roose. HOEK Huwelijks aangiften. 17 Sept. Adriaan Marinus Witte, 21 j., jm. en Maria den Hooglander, Geboorten. 16 Sept. Francis Jozias, z. van David de Putter en Adriana Scheele. 17 Sept Jannetje d. van Jeremias Pladdet en Cornelia Michielsen. 20 Sept. Jacoba Neeltje, d. van Louis Buijze en Catharina Verbrugge. 22 Sept. Neeltje Johanna, d van Jacobus Cornelis Roose en Johanna Maria Neeltje Zegers. 28 Sept. Pieter, z. van Johannes de Feijter en Janna Pieternella van Es. Overly den. 24 Sept. Cornelis Johannis den d iz* Van Johannes Jacob en Suzanna Ollebek. Overlijden. 18 Sept. Johanna Catharina van den Bulck (van Moerbeke), 81 j., wed. van Franciscus otaal. ZAAMSLAG. Geboorten. 19 Sept. Leuntje, d. van Jacob de Bruijne en Janna Kempe. 28 Sept. Pieter Adriaan, z. van Jozias Jacobus Potters en Elisabeth Dey. Overlijden. 19 Sept. Arij Pieter de Mul 71 i. echtg. van Paulina Dieleman. DAGEN. Voorin. Nam. Woensdag 7 October 3.5 3.19 Donderdag 8 3.32 3.45 Vrjjdag 9 4.- 4.15 Zaterdag 10 4.32 4.49 Zondag 11 5.9 5.31 Maandag 12 5.59 6.32 Dinsdag 13 7.15 8.8 J*j jd- 1» 11 11 11 11

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 3