Loop der bevolking te Ter Neuzen. UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. BINNENLANDS Gemengde Berichten. c. voor hen die een zuiver inkomen hebben van meer dan 1100 en niet meer dan 1500-, 1.25. d. voor hen die een zuiver inkomen hebben van meer dan 1100 alsmede voor besturen van zedelijke lichamen 1.25. De verordening op de invordering wordt eveneens z. h. st. vastgesteld. (Wij moeten hierbij opmerken, dat een categorie waarschijnlijk is vergeten, nl. zij die een inkomen hebben van meer dan j 400 en minder dan ƒ1100.) VI. Voorstel tot wijziging van het reglement voor de arbeidsbeurs De Voorz. deelt mede, dat B. en W aan vankelijk voorstelden, het getal leden terug te brengen op 7, omdat de Maritime Vereeni- ging geen lid benoemde en de heer Estor bedankte, maar dat van andere zijde de op merking werd gemaakt, dat een werklieden vereeniging nl. de afd. Chr. Nat. arbeidsbond was vergeten er in de arbeidsbeurs geen Katholiek zitting had. Daarom stellen B. en W. voor het getal leden te houden op 9 en ook de afd. Chr. Nat. Werkmansbond in het reg lement op te nemen en voor dhr. Estor een Katholiek te noemen. Daartoe wordt besloten en als lid door den raad te benoemen, gekozen dhr. Ernest Ha- merlinck met 5 stemmen. Op de heer Blankers waren 2 en op de heer Fr. de Meijer 1 stem uitgebracht. VII. Reclame van J. F. Koevoets tegen de vastgestelde lijst van kiezers voor leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. De Voorz. deelt mede, dat B. en W. voor stellen op het verzoek afwijzend te beschikken op grond dat de reclame te laat is ingediend. Z. h. st. wordt dit voorstel aangenomen. V III. Voorstel in zake werkman in vasten dienst te Sluiskil. De Voorz. deelt mede, dat B. en W. voor stellen terug te komen op het raadsbesluit, waarbij besloten werd tot het aanstellen van een gemeentewerkman in vasten dienst, en goed te keuren het besluit van B. en W., die voor het tijdvak van 1 Oct. 1914 tot 31 Maart 1915, in dienst hebben genomen H. van Doeselaar te Sluiskil, die in het bizonder belast is met het ophalen en wegvoeren van faecalien en huis- en straatvuil te Sluiskil tegen een belooning van f 315. Z. h. st. wordt dit voorstel aangenomen. IX. Regeling van de vergoeding voor O. van Damme voor het onderhoud en de bediening van de motorspuit. De Voorz. deelt mede, dat met O. van Damme een regeling is getroffen om hem tegen een vast bedrag te belasten met het iedere week nazien en poetsen van de motorspuit en dit bedrag te bepalen op 40 per jaar en voor werkzaamheden bij brand tegen 25 ct. per uur bij dag en 35 cent per uur bij nacht. Een en ander als proef voor een jaar. Z. h. st. goedgekeurd. X. Voorstel in zake Ziekenhuis. Wordt besloten daarover eerst in gesloten vergadering te spreken. XI. Voorstel inzake steun aan werkeloozen. Ingekomen is het volgende CONCEPT-VERORDENING, regelende de ondersteuning door de Gemeente van de verzekering tegen werkloosheid. Art. 1. Het Gemeentelijk werkloozenfonds heeft ten doel, de in deze gemeente bestaande werklieden of vakvereenigingen, die hunne leden tegen geldelijke gevolgen van werkloos- en langs z(jn gloeiend voorhoofd. „Heb medelijden met my, johannes, ik bemin u niet zoo als g(j bedeelt," wilde zy uitroepen, maar de woorden kwamen Diet over haar lippen. Voor baar geest verrees een bleek jongensg. zicht met donkere, zwaar moedige oogen.» „Gy hebt mjj den lust en de vreugde der jeugd outroofd, wilt gy m(j nu ten tweeden male ongelukkig maken schenen zy te vragen. Zij kromp iDeen. „Ja, morgen, johannes," zeide zy luid, maar met een zonderling veranderde stem. „Morgen, truida," herhaalde hy en drukte haar hand aan zijn lippeD. „Trütda Truida!" klonk suse's stem door den stillen tuin. Zy maakte haastig haar handen los. „Morgenzeide hy nog ééns, maar zij hoorde het niet meerde slanke gestalte vloog als gejaagd het tuinpad langs naar beneden. Zij bleef heden niet staan, kwam niet terug als toen, om nog eens te vragen „johannes, zyt gy werkelijk niet boos op my Hij merkte het ook niet op. „Morgen zeide hij nog eenmaal, maar het klonk luid en jubelend door den avond nevel. Toen wandelde hij alle paden langs, rnsteloos, aren langde avonddauw maakte zijn haren vochtig, by bespeurde het niet voor hem was de zon goudkleurig opgegaan en haar stralen verblinden hem byua. De arme, kreupele geleerde had op ditoogenblik heid verzekeren, te steunen, door het verleenen van bijslag op de door die vereenigingen verstrekte uitkeeringen, overeenkomstig de volgende regelen. Art. 2. Om voor een bijslag in aanmerking te komen, moet de vereeniging zich aanmelden bij Burgemeester en Wethouders, onder over- legging van hunne statuten en van het reg lement, dat bet geven van uitkeeringen aan werkloozen regelt. Art. 3. Om recht te hebben op een bijslag uit het gemeentelijke werkloozenfonds mort voldaan worden aan de volgende bepalingen a. b. (1. e. b. de vereeniging moet een kas" hebben welke uitsluitend dient tot het verstrekken van uitkeerigen in geval van werkloos heid deze kas moet ten minste voor of op 1 September 1914 in werking zijn gesteld deelneming aan deze kas moet opengesteld zijn voor de leden van 18 tot 65 jaar, en ïecht op uitkeering zal ingaan, in geval van werkloosheid, ook gedurende een gedeelte van een week uit deze kas mogen geene uitkeeringen plaats hebben, indien de werkloosheid het gevolg is van werkstaking of uit sluiting, van eenige schuld van den werklooze, van zijn onwil om de hem door zijn werkgever opgedragen werk zaamheden, binnen de grenzen van beroep, te verrichten, noch ook tijdens ziekte of invaliditeit de werkloozen zijn verplicht het hun passend werk te aanvaarden, ook buiten bun woonplaats, mits niet beneden het standaardlooE, ter plaatse waar het werk wordt aangeboden, dit laatste ter beoor deeling van het bestuur der Gemeente lijke Arbeidsbeurs; de werkloozen moeten zich laten inschrij ven bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Art. 4. Vereenigingen, welke voor eene bijdrage in aanmerking komen, ontvangen daarvan bericht van burgemeester en wethou ders. Zij zijn verplicht a. aan burgemeester en wethouders kennis te geven van alle wijzigingen, welke in hare statuten of reglementen worden aan gebracht, binnen de eerste tien dagen van elke kalendermaand een uittreksel in te zenden van het onder b bedoelde register over de afgeloopen maand en jaarlijks rekening en verantwoording af te leggen van het beheer der werkloozenkas geregeld een register aan te houden, waarin naam en woonplaats van hen die eene uitkeering hebben ontvangen, de duur van hun verblijf in de gemeente, de samenstelling van het gezin, de aan ieder verstrekte uitkeering, de van de gemeente ontvangen bijslag en de duur der uitkee ring nauwkeurig worden opgeteekend zich te onderwerpen aan de voorschriften en maatregelen van burgemeester en wet houders en aan hun toezicht op hare ad ministratie en hare uitkeeringen. Op daar toe strekkend verzoek leggen zij alle boeken en administratieve bescheiden hare werkloozenkas betreffende, aan burgemee ster en wethouders over. Art. 5. Bij het in werking treden van deze verordering wordt een tonds gevormd, waaruit de bijdragen der gemeente aan de artikel 1 bedoelde vereenigingen worden verstrekt. Het fonds draagt den naam van «Gemeen telijk Werkloozenfonds«, is eigendom der ge meente en wordt beheerd door burgemeester en wethouders. Bij eventueele opheffing wordt bet voordeelig saldo zooveel mogelijk overeen komstig de bestemming van het fonds besteed. Art. 6 Ten bate van het fonds komen de subsidiën van de gemeente, het rijk en andere publiekrechtelijke lichamen b. giften, schenkingen en makingen van bijzondere personen en vereenigingen. Art. 7. De door de gemeente aan eene vereeniging te verleenen bijslag, bestaat uit een door burgemeester en wethouders vast te stellen bedrag als bijslag op de door die vereeniging aan werklooze leden toegekende uitkeeringen wanneer deze werkloosheid voorkomt in de maanden October, November, December, Januari, Februari en Maart. Art. 8. De bijslag mag niet hooger zijn dan 100 procent van de door de vereeniging zelve toegekende uitkeering. Hij mag niet meer bedragen dan ƒ0,50 per werklooze, ten hoogste honderd dagen in het kalenderjaar duren en slechts verleend worden voor die leden der vereeniging, die ten minste 6 maanden in de gemeente woonachtig zijn. Art. 9. De uitkeering wordt voor een ge lijk bedrag voor de gemeente en de vereeni- met niemand geruild, die op twee gezonde voeten door het leven kon gaan truida had hem lief, truida werd de zynemorgen, morgenkon hij den lijd maar afwachten, die tusscben heden en morgen lag. (Wordt vervolgd.) c. a. ging verminderd, wanneer het verdiende loon en de werkloozen-oitkeering over eenige week,^ de week gerekend van Zondag tot en met Zaterdag, meer bedraagt dan 8 maal de uitkeering van het per dag verzekerde bedrag en den bijslag uit het fonds bedoeld in art. 0?. Art. 13. Deze bepalingen zijn van kracht tot 1 Mei 1915. (Slot van het raadsverslag in een volgend nummer). Zondagavond gaf de harmonie «De veree- nigde Werklieden» een concert voor de mili tairen in het plantsoen voor de infirmerie. Een aantal militairen volgden met aandacht de goed gespeelde nummers, terwijl in de Nieuwstraat en op den dijk zeer veel burgers van het concert genoten. De klank kwam op deze plaats bijzonder goel tot zijn recht. Het concert, om vier uur aangevangen, ein digde toen de duisternis reeds viel. Er was onder de uitvoerders zelf, zooveel animo, dat meer dan één extranummer aan het programma werd toegevoegd. (Door eene vergissing niet in ons vorig nummer opgenomen.) Maandagavond vergaderde in de leeraars kamer der H. B. S. het steuncomité, waartoe vele dames en heeren waren opgekomen. Door den voorzitter, den burgemeester, werd mededeeling gedaan van verschillende verrichte werkzaamheden, waaronder ingekomen prijs opgaven van verschillende voedingsmiddelen. Uit de vergadering werd de wensch geuit nog wat meer in die richting te doen en ook op andere artikelen als brandstoffen b.v, te letten. Ook werd voorgesteld bij het gemeente bestuur aan te kloppen om subsidie, daar feitelijk nog niets in kas is, al zijn dan ook 200 gulden aan het steuncomité aangevraagd. De vrees werd geuit, dat bij langer wachten, als de nood zich meer deed gevoelen, de ar tikelen heel wat duurder zouden worden. Het ging ook niet op, meende men, dat na onderzoek in de verschillende wijken, waar voor de dames en heeren werden aangewezen, men niet onmiddellijk steun kon verleenen, als deze noodig bleek. Sommigen vreesden, dat een aankloppen voor het steuncomité de totstandkoming van een werkeloozenfonds zou tegenhouden. De meerderheid deelde die vrees niet en meende, dat men beide gescheiden diende te houden. Met groote meerderheid werd besloten bij den gemeenteraad om steun te vragen. Het bezoek aan de verschillende wijken zal aanvangen, nadat het bestuur de noodige beschikkingen zal getroffen hebben en lijsten aangelegd. Door onbekende oorzaak verbrandden Woensdagnacht eenige stapels graan en stroo bij den landbouwer W D. in den Andijkpolder te Zaamslagde nabijstaande schuur bleef behouden. Het ongeval is voor W. D. een groote schade post. In Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen is de oogst der witte- en bruine boonen geëindigd bij is zeer overvloedig geweest, en daarbij prachtig gewonnen, zoodat men overal stapels ziet van deze waardevolle vruchter is even wel zoo goed als geene vraag naar het artikel. De aardappeloogst is bijna eveneens afge loopen en ook deze heeft een zeer ruim be schot opgeleverd, waarbij nog komt, dat er zoo goed als geen bederf is aan het gewas. De markt blijft echter zeer gedruktnaar Eigenheimers en Industrie is er slechts zeer geringe vraag, tegen den prijs van hoogstens f 2 per 100 K.G., franco station. Het rooien der suikerbieten is begonnen ten gevolge van het gunstige weder gaat dit werk zeer naar wensch het gewicht is be vredigend. Ter Neuzen. Sluiskil. Hulst. Ter Neuzen. Zondag 4 October 1914. Ned. Hervormde Kerk. Yoorm. 9 u., Ds. A. Timmerman Avond maalsviering en nam. 2 u., Ds. A. Tim merman. Nam. 2 u. dhr. L. Dek. Voorin. 9Vs u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Voorm. 9 u., en nam. 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ier Neuzen. 9 u., 2 u., en 5'/j u., leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 5Va leeskerk. Lokaal ,,Eben-Ha'ëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 5'/a u., Evangelisatie. In den loop dezer week hebben zich alhier de volgende personen gevestigd C. F. L. Hoste, zonder beroep, Lange Kerkstraat 31. uit 's-Hertogenbosch. L. Bakker, arbeider. Dekkerstraat 26, uit Zaam slag. J. A. Vinke, zonder beroep, O 42, uit Waterlandkerkje. - J. Koster, arbeider. O 35, uit Axel. K. F. van Parijs, leurder, Kerk hoflaan 39, uit Sas van Gent. Vertrokken F. J. Volkrijk, schipper, Dekkerstraat 28, naar Axel. J. E. Huysen, fotograaf, Noord- staat 6, naar Jilburg. A. J. Staal, arbeider, Q 222 naar Lillo. A. M. Huineman, zonder beroep. Vlooswijkstraat 36, naar Amsterdam. J. Rook, bankwerker, Schoolweg 11 naar Rotterdam. Majoor Verhulst en kap. lleitners. Omtrent de gevangenschap van de sedert in vrijheid gestelde en deze weer hier terugge keerde Nederl. officieren in vroegeren Alba- neeschen krijgsdienst majoor Verhulst en ka pitein Reimers kunnen nog de volgende bij zonderheden worden medegedeeld De gevangen genomen officieren waren niet in een gevangenis of kerker opgesloten, doch in een huis, dat zij echter niet mochten verlaten en streng bewaakt werd. Dat zij in dien staat van afzondering niets vernamen van hetgeen er in de buitenwereld voorviel, laat zich gereedelijk verklaren. Eerst tegen den tijd van hunne vrijlatirg uit de ruim drie- maandsche gevangenschap, vernamen zij den dood van commandant Thomson en bij hun ontslag deelde een Albaneesch priester hun mede dat in Europa de oorlog was uitgebro ken, wat zij nauwelijks konden gelooven, maar hun bij het verlaten van het vreemde grond gebied al te waar bleek. Over ruwe of bepaald onwelwillende behan deling hadden zij zich niet te beklagen. Zij mochten hun voedsel van buiten het verblijf van hun gevangenschap laten komen, maar op eigen kosten. Naar wij vernemen hebben de beide officie ren, die in ons leger laatstelijk den rang resp. van kapitein en le luitenant bekleedden, zich dadelijk weder voor herplaatsing in Nederl. dienst beschikbaar gesteld. Tarwe. Men meld ons, dat de maximumprijs van de tarwe, door de regeering vastgesteld op f 14 per honderd kilogram, niet zal worden ver hoogd, ook al verwacht men een stijging van de Amerikaansche tarweprijzen. Het verschil in prijs van de door de regeering aangekochte Amerikaansche tarwe en den maximumprijs van 14 per honderd kilogram, waartegen de tarwe door het rijksgraan-distributie-burau aan de handelaars zal worden geleverd, wordt door de schatkist gedragen. De regeering is tot dezen maatregel over gegaan om te voorkomen, dat de broodprijzen zullen stijgen, waardoor in hoofdzaak de volks klasse zou worden getroffen. Lotisico. Maar men meldt, heeft de Minister van Justitie aan deii directeur van Lotisico doen weten in^ geenerlei overleg of onderhoud met de directie dier onderneming te willen treden, maar den gang van zaken te zullen afwachten. De Rijks Munt in brand. Dinsdagavond omstreeks 6 uur brak te U recht een groote brand uit in den linker- v eugel van het nieuwe Muntgebouw, waarin de herstel werkplaats gevestigd. De brand is ontstaan in de smeltzaal op de bovenverdieping. Direct poogden de nachtwachts het vuur te blusschen, doch dit mislukte. De brandweer werd onmiddellijk gewaarschuwd, doch kon, doordat er niet voldoende dtuk op de water leiding was, niet de volle kiacht ontwikkeien. Eerst een uur na het begin van den brand kwamen de stoomspuiten opdagen, daar men nergens paarden kon krjjgen om ze te ver voeren. Groote schade is aangericht in bet smelthuis, in de stempel- en medaillefabriek, zoomede in de smederij en in de stootkamer. Het per soneel was om half negen weggegaan. Toen bespeurde men nog niets. De directeur werd te negeu uur gewaarschuwd en toen reeds stond de linkervleugel van het gebouw in lichtelaaie. Het bedrijf zal hoewei gestoord, kunnen doorgaan. De schade is zeer aanzienlijk, vooral doordat de reductiekamer is vernield. Een ontzettende menschenmassa was op de been. Een inbreker gearresteerd. Door de politie te Arnhem is Maandag gearresteerd de 21-jarige H. G., die bekend heeft de dader te zijn van vier der Woendag- nacht gepleegde inbrakeD, o.a. in twee fabrie ken aan den Amsterdamscheu weg. Bovendien heeft hij nog bekend een vijfde inbraak te hebben gebleegd in een pakhuis aan den Boulevard aldaar, waar een flesch cognac werd vermist. De dader werd naar het huis van bewaring overgebracht.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2