Zwerende vinger deed haar lijden. KLOOSTERBALSEM UIT ONZE OMGEVING. Gemengde Berichten. Kerknieuws. Loop der bevolking le Ter Neuzen. Rechtszaken. Laatste Berichten. ïïuogwatergetij te Ter Neuzen. Acivertentiën. moesten wij ons toch bepalen tot de militaire voorschriften. Hij deed ons niettemin even goed zoo op het onverwachts te zien hoe H. M. hier ver buiten de stad in allen een voud getuigde van de levendige belangstelling die H. M. hier bijna dagelijks toont voor het leger te bezitten. Met nieuwen moed bezield vervolgden wij onzen marsch. De pijpen en sigaren kwamen weer voor den dag en nog langen tijd daarna spraken wij over bet korte oogenblik waarop wij ons als soldaten een gevoelden met onze Koningin. Dat het Konink lijke voorbeeld, liefde voor het leger te bezitten, bij velen navolging moge vinden. Het agentschap Stefani seint ons uit liome Naar de Messagero uit Durazzo verneemt, zijn de twee Nederlandsche officieren (Verhulst en Reimers Red.) die door de opstandelingen j gevangen werden gehouden daar uit Elbassan aangekomen. Zij zijn welvarend maar zonder middelen, daar de opstandelingen hun geld hebben gehouden. De Italiaansche consul heeft hen van geld voorzien en zij zijn vertrokken naar Brindisi. Bezoldiging personeel loodswezen. Op voordracht van den minister van marine, is bij Kon. besluit van 21 dezer een regeling getroffen ten aanzien van de bezoldiging van dat deel van het personeel van het loodswezen, wiens loon uitsluitend of voor een deel in een zeker percentage van het loodsgeld der door hen beloodste schepen bestaat. De tegenwoor dige tijdsomstandigheden toch oefenen een zeer nadeeligen invloed uit op de scheepvaart hier te lande en zouden een belangrijken achter- uitgang in verdiensten van bovengenoemd personeel tengevolge hebben een achteruitgang, welke daarenboven te plotseling gekomen is, om daarmee tevoren rekening te hebben kunnen houden, terwijl de lasten en ontberingen aan het ambt der loodsen verbonden, bij velen hunner geenerlei vermindering ondergingen. Wel is waar is er voor bedoelde personen een minimum traktement vastgesteld, doch bij die vaststelling had men er meer het oog op, hun een minimuminkomen te garandeeren, ingeval zij hun dienst uitoefenen op eenige plaats, waar de seheepvaart geleidelijk achter uitgaat en ten slotte geheel verloopt, zooals o.a. het geval was te Brouwershaven. Daar nu dergelijke omstandigheden hier niet aanwezig waren, werd aan bedoeld per soneel over de maand Augustus een loon toegekend, overeenkomende met hetgeen zij zouden hebben ontvangen, indien de scheepvaart gedurende die maand normaal geweest zou zijn. Een ministersvacature De Haagsche correspondent van de »Tijd» schrijft Er loopen hier in parlementaire kringen allei lei geruchten, dat we misschien spoedig voor een ministers-vacature zullen staan. Het is een publiek geheim, dat de keuze van den heer Bertling een niet al te gelukkige is geweest. Tegen het werk, dat de abnormale tijdsomstandigheden ook van dezen bewindsman vorderen, schijnt hij eenmaal niet opgewassen te zijn. En juist van het departement van financiën zal in de komende jaren veel ver wacht moeten worden. Nu is het optreden van den heer Bertling, gelijk bekend, tot nog toe weinig gelukkiw geweest. Men herinnere zich de behandeling van zijne wetsontwerpen, speciaal van de in komstenbelasting. Wanneer eerstdaags deze portefeuille vacant komt, moet men zich daar over niet te zeer verwonderen. Wij hoorden zelfs dezer dagen reeds den naam fluisteren van den eventueelen opvolger van den heer Bertling. „Was rest einen alten soldaten? Drei salben über sein grab." Het was eene droeve en indrukwekkende plechtigheid, die we gistermorgen bijwoonden. Van huis verwijderd moest hier deze week een dienstplichtige den dood vinden, niet op het oorlogsveld, maar juist daarom een te treuriger indruk makend. s Nachts, door de duisternis misleid, te water geraakt, werd de ongelukkige als liik opgehaald. Niet gebleven op het bloedig slagveld te midden van wapenbroeders maar eenzaam in het diepe nat, toch gevallen in en door den dienst. Vrijdagmorgen nu werd het lijk van den zoo ongelukkig omgekomen soldaat Q. van Poortvliet, per sleepboot naar zijne woonplaats vervoerd, waar zjjne moeder woont, wier kost winner bij was. Honderden waren aanwezig om het over brengen van het lijk naar de sleepboot te zien. Aan de kazerne stonden al zjjn wapenka meraden opgesteld. Voorop liepen drie hoornblazers, die eene treurmarsch bliezen. Achterop was eene compagnie soldaten. Alle officieren waren aan de plaats van vertrek. Op de ponton, voordat het stoffelijk overschot aan boord gebracht werd, hield de comman dant alhier met ontroerde stem «ene lijkrede, die de naastbijstaanden ten zeerste trof. De geheele plechtigheid maakte op de toege stroomde menigte een' diepen indruk. Moest eene week geleden het concert van »De vereenigde Werklieden* wegens de ongunstige weersgesteldheid worden afgelast, thans leende het weder zich beter tot eene uitvoering in de open lucht. Het concert werd dienstbaar gemaakt aan eene collecte voor de werkeloozen. Eene goede gedachte ongetwijfeld, waar het ieder, die iets van de toestanden in onze plaats afweet, bekend kan zijn, dat vooral onder de bootwerkers-gezinnen de als gezolg van den oorlog heerschende werkeloosheid zich reeds geducht doet gevoelen, al wordt dit ook niet immer geuit. Met de verlichting scheen tamelijk gesuk keld te worden. Het was reeds ver na den vastgestelden tijd, voor de lichtjes brandden, en toen waren nog de reflectors vergeten, waardoor onzekerheid in de uitstraling niet te miskennen viel. Dit verhinderde echter niet, dat het concert goed van stapel liep. De vijf nummers voor en na de pauze werden met de gewone accuraatheid uitgevoerd, al was het aantal repetitie's, naar we ver namen, ook al als gevolg van de omstandig heden niet groot geweest. Eene groote schare (hoewel minder dan bij het vorige concert) woonde op dezen heerlijken heifstavond in stille aandacht de uitvoering bij. Een aantal meisjes collecteerden onderwijl voor het fonds der werkeloozen. De opbrengst van dezen arbeid beliep on geveer 34 gulden. Aan de arbeidsbeurs werden van 14-21 September geen nieuwe werkloozen ingeschre ven, kouden echter ook geen personen van de werkloozen lijsten worden afgevoerd. Het aantal ingeschrevenen bleef dus 265. Vermeerderde werkzaamheden op het land deden vooral daar enkelen werk vinden. In totaal werkten van de ingeschreven werkloozen 54 man tezamen '237'/, dag en wel 21 man 6 dagen, 1 man 5 dagen. ll°man ^'/j Bag, 5 man 4 dagen, 7 man 3 dagen, 7 man 2 dagen, en 2 man 1 dag. De gemeentelijke arbeidsbeurs bleek nog niet geconstitueerd, zoodat de sub-commissie van het plaatselijk steuncomité hare werk zaamheden voortzette. In de Donderdag te Middelburg gehou den zitting van den Raad van Beroep (On gevallen-verzekering) werd uitspraak gedaan inzake N. O. wed. D. J. te Ter Neuzen, A. S. J. wed. H. van H. te St. Kruis, J. E. vl d. B. wed. C. L. de 3. te Ter Neuzen, R. S. wed. M. de V. te Ter Neuzen, P. C. wed. v. G. te Ter Neuzen, waarbij de beslis singen van het bestuur der Rijksverzekerings bank werden bevestigd en aan klagers °de vorderingen ontzegd. Woensdag namiddag geraakte te Stop peldijk in een onbewaakt oogenblik een kindje van den hotelhouder D. F., onder een camion, beladen met aardappelen. /waar gewond aan de bovenbeentjes werd de kleine, die zeer veel bloed verloor, in huis gedragen. Gelukkig kon de geneesheer, die in het naburige Boschkapelle aan het vaccineeren was, spoedig hulp verleenen. Door de brandwaarborgmaatschappijen te 1 iel en Bieda is de schade van de door onweer beschadigde gebouwen, toren en kerk te Biervliet opgenomen en zal er onmiddelijk tot herstel overgegaan worden. Zaterdag heeft de aanbesteding plaats. In de week van 15 tot en met 22 Sept. kwamen uit Zeeland ter kennis van den cen- tralen gezondheidsraad, van roodvonk 1 geval te Breskens en 1 te Groede, van dipbtheritis 2 gevallen te 's Heerenhoek en 1 te Hulst. Bij kon. besluit is ongegrond verklaard het beroep van S. M. de Jonge weduwe A. Haars te Uzendijke betreffende het verzoek om vrijstelling van haar zoon W. J. Haars van militiedienst wegens kostwinnerschap. Inbrekers aan 't werk. Te Wormerver is iugabroken iD de villa vau J.H. Deze is onder de wapenen en me vrouw uit logeeren. Maandagmorgen had de inbraak plaats en door het ijverig speuren der politie had deze de daders, 3 in getal reeds dienzelfden avond te pakken. De dieven waren in Zaandam. Een groote hoop was er wegge haald ook een party kleeren, linnengoed, ~en allerlei kostbaarheden. Oeverafschuiving. VY oeusdag is, naar men uit Wissekerke (N.B.) meldt, aan den Thoornpolder de zeedijk, het zgn. Kooltjesdijkje, met ongeveer 75 M. strand, door de zee verzwolgen. PeiÜDgen maakten uit, dat, waar Dinsdag nog geloopen werd, thans 20 meter water staat. Zondag 27 September 1914. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., en nam 2 u., Ds. A. Timmerman Doopsbed. en] Voorbr. H. Avondm. Sluiskil. Yoorm. 9 u., en nam. 2 u. dhr. L. Dek. Hulst.. Voorm. 91/, u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., en nam. 2 u„ Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Gereformeerde gemeente (Ylooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 5'/, u., leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) ier Neuzen. 9 u., 2 u en 5J/a u-, leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 5'/s u., Evangelisatie. In den loop dezer week hebben de volgende personen zich alhier gevestigd: a F. J. Hopman, leeraar H. B. S. Lange Kerkstr. 66, uit Zoeterwoude. C. M. Dhert, dienstbode, Vlooswijkstr. 4, uit Lokeren. J. Bruggeman, timmerman, Baandijk 1, uit Eikerzee. W. Dieleman, bakker, O 115, uit Haarlem. Vertrokken zijn J. Jansen, arbeider, O 122, naar Zaamslag. J. Riemens, werkman, P 33, naar Hoek. G. Stoel, zonder beroep, Heerengracht 1, naar Kampen. P. F. Barra, timmermanskn. Q 71, naar Groede. P. C. Michielsen, arbeider, Lange Kerkstraaat 50, naar Biervliet. C. J. M. Bruning, zonder beroep, Nieuwstraat 10, naai Gent. C. van der Hooft, zonder beroep, Zandstraat 12, naar Gent. P. Bazen, schilder, Baandijk 36, naar Hulst. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 25 September de volgende vonnissen uitgesproken D. T. oud 37 j aannemer te Ter Neuzen, is wegens overtreding der loterij wet Tijdgeest- loten veroordeeld tot 50 boete of 10 dagen hechtenis, met vernietiging van bet vormis van het kantongerecht (eisch bevesting van dat vonnis.) 1 P. G., oud 47 j., visscher te Ter Neuzen, is wegens niet voldoen aan het bevel van ambtenaren veroordeeld tot 14 dagen gevang, (eisch 1 maand gevang.) P. C. B., oud 35 j., commies- titulair Ier posterijen te Ier Neuz.en, is wegens eenvoudige beleediging veroordeeld tot 15 boete of°5 dagen hecht, (eisch 25 of 25 d. hecht.) In zake contra A. Th. v. d. B., oud 18 j., zonder beroep te Ter Neuzen, beklaagd van schennis van de eerbaarheid'is een onder zoek bevolen naar beklaagdes geestvermogens. Bij beschikking der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg is rechtsingang ver leend met last tot instructie tegen J. de P., biievengaarder te St. Jansteen, ter zake van verduistering als ambtenaar. Fransche soldaten in Gent. SAS VaN GENT, 24 Sept. Hier uit de omgeving van Gent aangekomen personen deelen mede, dat Fransche troepen aldaar zijn gearriveerd. Zij moeten overzee uit Havre zijn gekomen. Waarschijnlijk in verband hiermede zijn de bewoners in de dorpen romdom de stad aangezegd zich gereed te houden voor in kwartiering van Fransche soldaten. Fransche Legerberichten. PARlJb, 24 Sept. Het legerbericht van 11 uur meldt, dat de ontwikkeling van den linkervleugel der Franschen voortgaat, de slag in het centrum is in heftigheid afgenomen, de rechtervleugel heeft den Duitschen aanval gestuit. 24 Sept. Het offlcieel communiqué van 3'niur s middags luidtOp hun linker- vleugel hebben de Franschen in de richting van Roye, 30 K.M. ten Noorden van Com- piègne, vorderingen gemaakt. Een Fransche troepenmacht heeft onder verwoede aanvallen der Duitschers Péronne bezet. Tusschen Oise en Aisne houden de Duitschers sterke, zwaar verschanste stellingen bezet. De Franschen zijn Noord-Westelijk van Berry au Bac, ten Noorden van Reims aan de Aisne, een weinig voortge drongen. Tusschen Reims en Argonne is de toestand ongewijzigd. Ten Oosten van het Argonner-WToud zjjn op de heuvels van de Maas met afwisselend geluk verbitterde ge vechten geleverd. Op sommige plaatsen zijn de Franschen vooruitgedrongen op andere een weinig achteruit moeten wijken. Op den rechtervleugel is geen noe nenswaardige wijzi ging ingetreden. Duitsch Legerbericht. BERLIJN, 24 Sept. (Off.) Op ons Westelijk oorlogstoon eel is den 24en niets bijzonders gebeurd. Wij hielden de overhand in eenige kleine gevechten. Zoowel uit België, als uit het Oostelijk oorlogsterrein valt niets te ver melden. LAUSANNE, 24 Sept. De regeering der Y ereenigde Staten gelastte den Amerikaansche consul een onderzoek in te stellen over de verwoesting van de kathedraal van Reims. Het is mogelijk, dat Amerika hiertegen zal protesteeren. OOSTENDE, 25 Sept. Gisteravond om 11 uur vloog een «Zeppelin» boven de stad en wierp drie bommen naar beneden. Ze richtten weinig schade aan. Een bom viel in het bosch, een op de vischmarkt en de derde in de haven. De «Zeppelin» kwam van Thielt via Turn hout. Het luchtschip keerde daarna weer naar Thielt terug. Zoodra de ontploffingen werden gehoord, werden de straatlantarens uitgedraaid. De menschen vluchtten de straat op en bespraken in de duisternis het gebeurde. DAGEN. Voorm. Nam, Zaterdag 26 September 5.46 6.18 Zondag 27 6.53 7.39 Maandag 28 8.32 9.28 Dinsdag 29 10.19 ll.- Woensdag 30 11.32 ll.58 Donderdag 1 October 0.20 Vrijdag 2 0.39 0.56 Mej. Elise van Stippe - lenwonende Rechtstr., Maastricht, verklaarde ons Mej. v. STIPPELEN (volgens portret). Eunigen tijd geleden had ik een zwerende vinger, welke mij verschrik kelijk veel pijn veroorzaakte. De vin ger was dik en zag er leelijk uit en wilde maat niet beteren. Mijn geheele arm was styf en pijnlijk en ik sliep 's nachts bijna niet van de folteringen. Verschillende geneesmiddelen wendde ik aan, maar deze bleken niet in staat de pijn te verzachten. Soms wist ik van pijn geen raad en toen men mij den Kloosterbalsem, Klooster Sancta Pacilo, aanraadde, kocht ik vol boop een pot bij den drogist Hup. Starmans, Rechtstr. No. 75. Dadelijk verzachtte de Kloosterbalsem de pijn en gaande weg trad de genezing in. Nadat ik enkele dagen mijn vinger met den Kloosterbalsem behandeld had, was deze totaal genezen. Ik kan dan ook elkeen ait eigen ondervinding verkla ren, dat de: KLOOSTER SANCTA PAUL0 een uitstekend middel is tegen wonden van allerlei aard. Ook riieinuatiselie aandoeningen, spit in den rug, spierverrekkingen, stramheid, winterhanden en voe ten, huidaandoeningen en aam beien worden spoedig, grondig en blijvend genezen. Prijs per pot van 50 gram 75 cent, van 100 gram 1,20 en van 250 gram f 2,50. Eischt ROODEN BAND met haudteekening v. d. Generaal-Agent L. 1. AKKER, Rotterdam. Verkrijgbaar bij alle drogisten, apothekers en te Ter Neuzen bij A. VAN OVERBEEKE— Lednis Axel, J. H. VAN DIXHOORN en L. B. A. ROLFF Lz.Huist F. L. V ERWILGHEN v. d. Hooft Zaam slag. RIEMENS Janssen. r

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 3