Uit het ïerre Oosten. UIT ONZE OMGEVING. Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. De generaals Auffenberg en Dankl. LONDEN, 21 Sept. (Reuter.) De Daily Mail» verneemt uit Rome, dat, terwijl generaal Auffenberg erin geslaagd is uit Polen terug te trekken, het leger van generaal Dankl van Krakau is afgesneden, waarvoor zich een sterke Russische leger macht bevindt. Zes Engelsche schepen buit gemaakt. LONDEN, 20 Sept. (Reuter.) De Admira liteit maakt bekend, dat 10 Sept. de Duitsche kruiser »Lmden», in China gestationneerd, na gedurende zes weken totaal verdwenen te zjjn geweest, plotseling in de Golf van ben galen is verschenen en zes Engelsche schepen heelt genomen, waarvan vijf in den grond werden geboord. Het zesde werd met de equipage naar Calcutta gezonden. De »Emden» zou zich op het oogenblik te Rangoon be vinden. Op de Kameroen-rivier. LONDEN, 20 Sept. (Reuter.) De Admira liteit bericht: In den nacht van 14 September heeft een Duitsche boot op de Kameroenrivier getracht de Engelsche kanonneerboot »Dwarf» door middel van een bom te doen zinken. De poging mislukte de boot werd genomen. Op 16 September wierp zich een andere Duitsche stocmer op de »Dwarf» met 't doel haar tot zinken te brengen, De kanonneerboot werd alleen licht beschadigd. De Duitsche boot werd vernietigd, evenals twee Duitsche sloepen, geladen met ontplofbare stoffen. OP ZEE. Hulpkruisers in actie. LONDEN, 20 Sept. (Reuter.) De Admira liteit berichtden 14en September heeft de Engelsche hulpkruiser «Carmania* een Duit- schen gewapenden stoomer in den grond geboord, men meent de »Kap Trafalgar of de Berlin*. De »Carmania« had slechts negen dooden in een gevecht, dat bijna twee uren duurde. De vorige week is in de Raadszaal alhier een vergadering gehouden van dames en heeren tot het oprichten van een comité tot het verleenen van hulp aan Belgische en andere vluchtelingen. Het comité werd opgericht en een bestuur gekozen, als volgt: de heer H. van Cantfort, consul van België te Ter Neuzen, eere-voor- zitter; de heer J. A. van Iiompu, lid van bed. Staten van Zeeland, voorzitter; de heer A. Nolet, havenmeester, penningmeester; mevrouw Renier, secretaresse. Gisteravond gaf de zangvereeniging r Neuzensch Gemengd Koor*, directeur de heer Joh. Bierlé eene uitvoering op de boven zaal van het Hotel du Commerce alhier. De uitvoering werd gegeven ten bate van het steun-comité voor werkeloozen. De opkomst van het publiek was goed, wat en om de vereeniging èn om het doel der uitvoering te loven valt. De vertolking van het programma zoo voor, als na de pauze werd met aandacht gevolgd en bp het eind van ieder nummer warm toe gejuicht. Er was voor variatie in het programma gezorgd. Van de 17 nummers waren er 10 voor koor, verder drie sopraan-solo's waarbij nummer 12 wegens ongesteldheid van een der leden moest vervangen worden. Een quatre-mains op de piano, de openings- marsch op hetzelfde instrument en een solo voor viool met pianobegeleiding brachten de noodige afwisseling, en rust voor de zange ressen en zangers. Ook werd door twee dames een duo ten beste gegeven. De burgemeester bracht op het einde dank aan de aanwezigen voor hunne welwillende opkomst, dankte den directeur en het gezel schap voor hunne prestatie's en noemden nog in het bijzonder eene dame, buiten de ver" eeniging staande, Mej. S. de Kok, die zich op verdienstelijke wijze had beschikbaar ge steld, om aan het welslagen mede te werken. De uitvoering bleek zeer in den smaak te vallen en het is ons gebleken, dat de ver eeniging over goede krachten beschikt. De volgende week Dinsdag geeft de ver eeniging eene uitvoering voor militairen, die we niet zullen nalaten van deze gelegenheid gebruik te maken. „T" ®en treurig ongeluk had gisterennacht alhier plaats. Te ongeveer halt vier was de 34-jange milicien Q. uit Poortvliet, aan de meuwe sluis alhier op post getrokken. Eenige oogenblikken nadien werd een schreeuw gehoord er. genoemde Q. is in de diepe sluis gevallen. Het regende en het was zeer donker. Zijn kameraden deden alle mogelijke moeite om hem nog te redden, maar zij konden em niet meer vinden, 's Morgens werd zijn Ipk opgehaald en naar het lijkenhuis van het ziekenhuis vervoerd. Naar men ons mededeeld, was hp de kostwinner van zijn moeder. Gisteren viel de reeds bejaarde schipper O. V. in het ruim van zijn vaartuig. Ernstig gekneusd werd hij naar het zieken huis vervoerd. I'rov. omité voor vluchtelingen. Het I rov. Comité tot hulpverleening aan vluchtelingen in Zeeland heeft zich naar de 1. Cl t. meldt, thans definitief geconstitueerd als volgteere-voorzitter Mr. H. J. Djjek- meester, Commissaris der Koningin voorzitter Jhr. Mr. E. A. O. de Casembroot, lid van Ged. Staten te Middelburg. Leden Mr. P. Dieleman, lid van de Prov. Staten te Middel burgJ. G. van Niftrik, lid van Ged. Staten te Vlissingen J. A. de Bruijne, lid van de Prov. Staten te Zierikzee K. J. A. G. baron Collot d'Escury, lid van Nederlandsch Comité tot steun aan Belgische en andere slachtoffers, gevestigd te Amsterdam, te HontenisseMr. r. N. J. van Dam, lid van de Prov. Stateu te Oostburg; J. N. Elenbaas, lid van Ged. Staten te KrabbendijkeJ. A. van Rompu, lid van Ged. Staten te Ter Neuzen J. W. Wagtho, rentmeester van het Kroondomein te Iholen; Mr. Anne Bolle, secretaresse; Mr. J. F. van Deinse, secretaris-penningmeester; W. L. Ghijsen, secretaris. Het secretariaat is gevestigd te Middelburg, Nieuwstraat H 41. Iloek. Het onweder dat Zaterdagmorgen over onze omgeving losbarste was zeer hevig. De bliksem sloeg in den toren van de Ned. Herv. Kerk, zonder veel schade aan te bren- gen, terwijl ook de molen van den heer P. van Dixhoorn werd getroffen. In beide geval len werd geen brand veroorzaakt. Vrijdagavond circa 8 uur ontstond te Stop peldijk door onbekende oorzaak brand in de schuur van den landbouwer A. v. Damme, in de wijk Pauluspolder. Het gebouw brandde tot den grond toe af, en het aanwezige vlas en graan werd door het vuur verteerd, terwijl ook een hond in de vlammen omkwam het vee en de landbouw werktuigen konden worden gered. Verzekering dekt de schade. Het woonhuis bleef behouden door het op treden der brandweer. Biervliet, 19 Sept. Bij het zware onweder dat hier hedenmorgen woedde, sloeg de bliksem in den toren. Daarbij deed de luchtdrukking zich ook op de nabijstaande gebouwen gevoelen" blijkens de ruiten, die gesprongen zijn. ■k'en der bekende geschilderde kerkramen t verst van den toren, is daardoor ook bescha digd. De koperen weerhaan is van zijn hoocre standplaats onttakeld naast de nieuwe con sistorie neergekomen. Een der stijlen van de spits is vernield. Het uurwerk bleef onbeschadigd. Ook het kerkgebouw waarop de toren is geplaats, heeft te lijden gehad. Een gat werd in het dak geslagen, zoodat Zondag niet ge predikt kon worden. De ontstane brand kon met een paar emmers water gebluscht worden. De ambachtslui hadden ter reparatie juist vele dagen aan den toren gewerkt. Kerk en toren zijn verzekerd bij de maat schappijen te Tiel en Amsterdam. Door het onweer werd ook in de woning van den heer Kostense, gemeente-ontvanger, die een 50 M. van de kerk in de Kerkstraat woont, een opening in het dak geslagen. ROTTERDAM, 22 Sept. Op de Noordzee heeft een flotilje van vijf Duitsche onderzee booten drie groote Engelsche kruisers getor pedeerd. In weinig tijd zijn die schepen gezonken, waarbij ongeveer drie duizend man zpn verdronken. Het gevecht moet plaats gehad hebben met ver van den Nieuwe Waterweg, waar langs reeds geredden en gewonden naar Rot terdam zijn aangebracht. Bom geworpen op Maastricht. Hedenmorgen omstreeks half negen vloog op groote hoogte boven Maastricht een vlieg machine van niet te herkennen nationaliteit. Op hetzelfde oogenblik is in de tuinen van de heeren Jhr. Graafland en Krekelberg in de Brusselsche straat een bom ueergevallen en ontploft. Vermoedelijk is deze bom bij vergissing neergeworpen of uit het toestel gevallen. Het bleek een granaatkartets te zijn, waarvan de ontstekingsbuis werd teruggevon den en door de militaire autoriteiten is in beslag genomen. Het projectiel richtte niet alleen in de tui nen groote schade aan doch vernielde ook de euren en vensters in de beide woningen. Uit Den Haag meldt men aan de Midd. Ct.: Naar wij vernemen, heeft de garnizoens commandant te Maastricht een rapport over bet gebeurde van hedenmorgen gezonden aan den legercommandant, generaal Snijders. Deze heeft den minister van Oorlog er on- middelpk van in kennis gesteld. Wat onze regeering in deze kwestie zal ondernemen kan nog niet worden meegedeeld. Ben sergeant, die met een kijker naar het vliegtuig zag, verklaarde dat het een twee dekker was; een burger, die ook een kijker gebruikte meende echter met een eendekker te doen te hebben. PARIJS, 22 Sept. (Reuter). Het communiqué van 11 uur 's avonds luidt: De vechten zijn vandaag minder hevg. Wij hebben belangrijke vorderingen gemaakt, voornamelijk tusschen Reims en Argonne. p BOULOGNE, 22 Sept. In Noordwest frankrijk treden steeds Duitsche patrouilles op, die voortdurend verder trachten door te dringen en overal groote verwoestingen aan lichten. Zij trachten voordurend de communica tie tusschen het binnenland en de havensteden te verbreken en hebben reeds vele bruggen en spoorwegen vernield. BERGEN, 21 Sept. Gisteren hebben eenige schermutselingen plaats gehad, waarbij de Belgen er in slaagden Sempst te hernemen. ANTWERPEN, 21 Sept. Op een der treinen van Gent naar Antwerpen heeft men 4 Duit- schers gearresteerd, die als priesters verkleed waren. van onteigening voor algemeen nut ingevoerd, om gelegei heid te geven vcor arbeid van krijgsgevangenen. De 250,000 krijgsgevangenen in het Duitsche Rijk#zulleo worden gebruikt voor het aanleggen van spoorwegen en water wegen. Tot de waterwegen, die zullen worden aangelegd, behooren de verbetering van de Oder van Koblau tot Anneberg, de verbetering van de Oder bezuiden Breslau, het aanleggen vaD het Planer-kanaal, de hoogwater werken aan de Elbe, de afwatering van moerassen en het aanleggen van een zijkanaal vau de Lippe. Alweer het mes. In de Victoria Hal, een dansgelegenheid op den fecbiedamsohendjjk te Rotterdam kreeg de pakhuisknecht A. H., Zaterdagnacht, naar de N. R. C. meldt, ruzie met en over zjjn meisje, dat met een ander gedanst had. Ér werden een paar klappen uitgedeeld en ten slotte ging men, ter beslechting van het geschil de straat op. De pakhuisknecht kreeg van verschillende zijden slagen en stompen en trok zijn mes. In het wilde zwaaide hij daarmee rond en stak er op los. Zoo kreeg de pontonnier P. G., die te Dordrecht in garnizoen ligt, een steek in de borst, waardoor hij op straat viel. Vervolgens bracht de pakhuisknecht hem nog een tweeden steek in den borst toe. Burgers hebben den zeer ernstig verwonden soldaat naar het zieken- huis gedragen, waar hij ter verpleging is op- genomen. ZijD toestand werd levensgevaarlijk geacht. Brand te Boedapest. Iengevolge van het warmloopen van de wals brak brand uit in uen stoommolen Elizabeth* te Boedapest. Na een half uur was hetgeheele gebouw in de as gelegd De schade is zeer groot; 450,000 zakken en 24 waggonladingen meel zjjn verbrand. De brand beperkte zich tot het gebouw. De noordwester-storm, gepaard met een hoog tij water, veroorzaakte Vrijdag veel schade aan den dijk van den Van Wuijck- huizenpolder. Men meldt ons uit Breskens: Als een bewijs dat er in dit seizoen veel suikerbieten alhier zullen vervoerd worden is alhier bij de Rijkshavenmeester, plaats ter verscheping voor ruim zestig millioen kilogram aangevraagd. In andere jaren beliep dit slechts 30 a 35 millioen K.G. Een goed vooruitzicht voor de werkloozen. M.Ct. Door Gedeputeerde Staten is benoemd tot lid-werkman van den Raad van Beroep (On gevallenverzekering) de heer C. J. Reijnhoudt timmermansknecht te IJzendijke en tot zjjn plaatsvervanger de heer D. Baart timmermans knecht te Hulst. - Aan het strand te Cadzand is Zaterdag een mijn aangespoeld die de bevoegde auto riteit heeft laten opbergen. Hoog water. Te Nieuwe Statenzjjl (Gron.)sleeg Zaterdag de vloed zóó hoog, dat het water 4.30 meter boven N. A. P. tot de kruin van den zeedijk stond. Op de kwelders verdronken vele schapen en eenige koeien. Door den storm is de Meent te Huizen overstroomd. De koeien moesten in de stallen worden geborgen. De Zuiderzee bjj Edam rees tot 1.76 boven A. P., een hoogte die in langen tijd met is bereikt. Marken dtaat geheel onder. Ook alle buiten polders zijd overstroomd. Ue hevige West-Noordwesterstorm van Vrydag deed het IJselwater voor Kampen binnen 24 uur meer dan 2 Meter wassen, waardoor de geheele IJselkade overstroomd werd. Het Kampereiland en de polder Dronten liepen in, zoodat veel boeren genoodzaakt waren hun vee op stal te brengen. Diefstal. Te Tiel is gevaukeljjk binnengebracht de 20-]arige knecht van den heer De Kadt te Druten, die tjjdens de afwezigheid van zpn patroon zich eeD geldkistje met een inhoud van f 1800 had toegeëigend. De diefstal werd echter spoedig ontdekt, zoodat de heer D. K. weinig schade ljjdt. Ernstige vechtpartij. Tusschen eenige opvarenden van den te I. muiden liggenden Duitschen stoomtrawler «Senator Sander» en een paar burgers had Zaterdagavond eene ernstige vechtpartjj plaats waarbij aan weerskanten van messen werd ge bruik gemaakt. Een burger werd door een messteek in de borst in een levensgevaarljjken toestand ge bracht. Arbeid voor krijgsgevangenen. Bjj keizerljjk besluit, opgenomen in den »Reichsanzeiger», is een vereenvoudigde wjjze TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 19 Sept. Petrus Snoeijs, 23 j., jm. en Femia Amelia Jacobs. Huwelijks-voltrekkingen. 15 Sept. Johannes Ar- noldus van Schaik, 52 j., wedn. en Anna Maria Huineman, 30 jjd. 17 Sept. Leendert Bakker, 18 jjm. en Johanna Maria de Rijke, 19 j id Geboorten. 13 Sept. Maria Urbanie, d. "van leunjs Hooglander en Anna Catharina Maes 15 bept. Jan z. van Andries de Blaeij en Elizabeth Bonze Gijaberta Pieternelia, d. van Gijsbregt Pieter Veerman en Neeltje Janneke de Ruijter. Leuntie d. van Pieter Meeuwsen en Dina Elve. IS Sept' Petrus, z. van Johannes Petrus Levinus Volkoriik en Janna Johanna de Put+er. 19 Sept. Gerardus z. van Jan Pieter Fokke de Goede en Willemina de Srnidt. Arijn z van Albertus Dees en Johanna Hendnna Hamelink. Overlijden 18 Sept. Suzanna Marie Ludovica Antoinette De Pillecijn, bijna 5 m., d. van Remb en Mane Spaenhoven. 19 Sept. Gerrit de Bruün, j., z. van Adriaan er Kornelia Vissor. AXEL. Geboorten. 5 Sept. Maria en Abraham, d. en z. van Jan Dees en Anthonia Maria Reminsen' Cornells, z. van Abraham van Bendegem en Eliza beth Deij. 7 Sept. Pieter, z. van Francois Cornelia Zonnevele en Willempje van Vliet. Catharina Johanna, d. van Johannes Wieles en Catharina de bmidt. 8 Sept. Magdalena Maria, d. van Petrus Boone en Elisa Marie Bracke. Krijn Frederik, z. van Frederik van Tatenhove en Jozina Maria Hamelink. 11 Sept. Pieternelia, d van Jan van de Velde en Janna Roose. 12 Sept. Jan Levinus, z. van Jan Jacobus Dieleman en Janna Maria Scheele. Karei Jacobus, z. van Karei Jacobus van Drongelen en Catharina de Jonge. Overlijden. 11 Sept. Servaas Dieleman, 77 i echtg. van Pieternelia Tollenaar. 14 Sept. Janneke Hamelink, 81 j., wed. van Daniel 't Gilde. HOEK. Huwelijks-voltrekkingen. 10 Sept. Jan van Drongelen, 22 j., jm. en Wilhelmina Kolijn, 19 jjd. Geboorten. 6 Sept Cornelis Johannes, z. van Joannes Jacob den Engelsman en Suzanna Ollebek. j kept. Corneiia, d. van Marinus Dieleman en Johanna Wilhelmina Dekker. 12 Sept. Pieternelia d. van Daniël Meeusen en Jacoba Pieternelia Bruggeman. Overlijden. 4 Sept. Willem Pieter de Penter, 18 a., z. van Marinus en van Pieternelia Sol. ZAAMSLAG. Huwelijks-voltrekkingen 3 Sept Johannis Pieterse (van Wemeldinge), 47 j„ im. en Janna Dekker, 44 j.,jd. 17 Sept. Johannes Kempe, 34 J., weduwn. en Janneke de Bruijne, 27 j. Td! Geboorten 2 Sept. Cornelia Pieternelia, d 'van Martinus Schieman en Cornelia Schieman. Jacoba Mana, d. van Jozias Herrebout en Catharina Cor nelia Jacoba van der Molen. Frederik Willem z van Willem Hendrik van der Hooft en Pieternelia Cornelia Leunis. 3 Sept. Jan, z. van Jan Bakker en Lbanjtje Boer. 6 Sept. Tona, d. van Jacobus de Ruijter (van Ter Neuzen) en Tona Kayser 8 Sept Krijn, z. van Frangois Hamelink en Francoise Magdalena Allaart. Jan, z. van Adriaan Michiel de Teijter en Klara den Doelder. DAGEN. Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Voorm. 23 September 24 25 26 27 28 29 3.33 4.14 4.55 5.46 6.53 8.32 10.19 Nam. 3.52 4.33 5.20 6.18 7.39 9.28 11.- f Jü.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 3