Van het Oostelijk oorlogstoonsel. algeheele terugtocht te beveiligen, zoodat deze in goede orde kon plaats hebben. Na den elfden verslapte onze voorwaartsche beweging. Dien dag en den volgenden kwamen wij ongeveer twaalf mijlen voornit. Den der tienden September kwam er aan weerszijden stilstand in de operaties. Maar den volgenden morgen kregen wij weer voeling met den vijand, en 's middags was de slag weer alcre- rneen. De Dmtschers bepaalden zich eerst tot het defensief, daar zij blijkbaar versterkingen afwachtten. De toestand bleef 15 September onveianderdnu eens kwam de een wat voor uit, dan weer de ander. In den nacht van 15 op 16 September deden de Duitschers voor namelijk op den rechtervleugel een hevigen voorwaartschen stoot; de Engelsch-Fransche troepen moesten alle krachten inspannen om den Duitschen aanval ie weerstaan. Tien keer attaqueerden de Duitschers en tien keer werden zij met reusachtige verliezen teruggeworpen, na tevergeefs getracht te hebben, door onze linies te breken. Dit nachtgevecht was het verbitterdste. dat ik sinds het begin van den veldtocht bijwoonde. olgeas mijn meening, zoo vervolgde de kapitein, spande de vijand zijn uiterste krachten in hij offerde zooveel menschen op, dat het duidelijk was, dat hij besloten had te overwin nen ol te sterven. Maar hij slaagde er niet in om door te breken, zoodat ten slotte de toestand onveranderd bleef. De nacht van 16 op 17 September ging vrij rustig voorbij, maar bij het aanbreken van den dag werd de strijd met frissche kracht hervat. Ons offensief had succes de vijand werd gedwongen over onge veer tien K.M. terug te gaan hij liet in onze handen zeshonderd krijgsgevangenen en een aantal mitrailleurs. Aan üuitsche zijde ver toonden zich voor het eerst teekenen van uit putting over het geheele front. Ik verliet om elf uur de gevechtslinie na in den schouder gewond te zijn. Maar ik had den indruk, dat 's vijands tegenstand vermin derde en hij spoedig zou moeten wijken voor het bewonderenswaardige elan van onze troepen. De slag in Frankrijk. I ARIJb, 20 Sept. (Reuter.) Communiqué van 3 uur Met onze linkervleugel hebben wij op den rechteroever der Oise nog geringe vorderingen gemaakt. De Algerijnsche divisie veroverde opnieuw een vaandel. Alle door de Duitschers gedane pogingen, gesteund door talrijke artillerie, om ons front te breken tusschen Craonne en Reims, werden verijdeld. Nabij Reims werd de hoogte Birmont, waarvan wij een gedeelte hadden veroverd, door den vijand hernomen. In plaats daarvan hebben wij ons kunnen meester maken van de bergmassa van Pompelle. De Duitschers bleven zonder militaire redenen de kathedraal van Reims beschieten, die in vlammen staat. In het centrum tusschen Reims en Argonne namen wij het dorp Souan. Hier werden duizend gevangenen gemaakt. Aan de Oos telijke helling van Argonne werden onze vor deringen bevestigd. Aan den rechtervleugel in Lotharingen trok de vijand terug tot voorbij onze grenzen. Met name werd ontruimd de streek van Avricourt. In de Vogezen trachtte de tegenstander de offensieve te hernemen in de nabijheid van St. Dié, doch zonder succes. Wij bezitten nog geen zekere bevestiging van de overgave der niet verwoeste forten van Maubeuge, maar de Duitsche pers blijkt inge licht over den val van de stad en deelt zelfs mede, dat haar bevelhebber zou zijn geïnter neerd te Targau. Engelsche berichten. LONDEN, 20 Sept. (Eigen Bericht.) De limes ontvangt uit Bordeaux een overzicht van den toestand op het Fransche oorlogster rein. Volgens den correspondent, die Zaterdag zijn bericht afzond, hebben beiden legers hun po sities behouden, doch de geallieerden trachten, langzaam vorderend, den rechtervleugel des vijands in te sluiten. De Duitschers hebben ten noorden van de Airne versterking ontvangen, blijkbaar uit Lotharingen. De operaties hebben min of meer het karak ter van een beleg, want beide legers zijn sterk verschanst. De slag die volgen zal belooft vreeselijke verliezen te zullen geven. Uit aanteekeningen, gevonden bij gedoode en gevangen genomen Duitsche officieren moet blijken dat de Duitschers enorme verliezen hebben gehad voor Maubeuge. Volgens de Duitsche schatting lagen 80,000 dooden onbe graven op het veld, wier ontbinding ziekte dreigt te veroorzaken. öe strijd in Noord-Frankrijk. BERLIJN, 20 Sept. (W. B.) Uit het groote hoofdkwartier wordt van den 19en September s avonds het volgende gemeld De toestand in het westen is over het alge meen onveranderd. Over het geheele front is het Engelsch-Fransche leger in een verdedi gende positie gedrongen. De aanval tegen de sterke, gedeeltelijk in verscheidene liniën achter elkaar versterkte stellingen kan slechts lang zaam voortgang hebben. Een voortzetting van den aanval tegen de speifoi tenlinie ten zuiden van Verdun is voor bereid. In den Elzas staan onze troepen langs de grens vlak tegenover de Franschen. LOMlEM, 21 Sept. (Reuter.) De Daily Mail verneemt uit Amiens, dat een hevig ge vecht aan den gang is, en uit Péronne, dat er mogelijk een poging wordt gedaan om den Duitschen rechtervleugel om te trekken. LONDEN, 21 Sept. (Part.) Ward Price, seint Zondagnacht het volgende over de ver woesting van de kathedraal te Reims. Hij herinnert er vooreerst aan, dat Donder dag nu en dan een granaat door het dak was geslagen. Doch gisterenmorgen begon een Duitsche batterij op een heuvel bij Nogent l'Abbesse, vier mijlen ten Oosten van Reims, het groote gothische bouwwerk, dat hoog boven de stad uitsteekt, met opzet tot haar doelwit te kiezen. Granaat op granaat verbrijzelde het oude metselwerk, dat den storni van eeuwen had getrotseerd. Lawine op lawine van steenen en puin kwam met een donderend geraas in de verlaten straat neer. Eindelijk vatte om half vijf de steiger aan de Oostelijke zijde van de kathedraal vuur. Brandende stukken hout stortten op het dak, dat weldra een loeiende haard van vlammen was. Fransche geneesheeren redden met moeite de twintig Duitsche gewonden, die in de kathe draal lagen. Een tweehonderdtal verbitterde burgers, die zich verzameld hadden, namen een dreigende houding tegenover de Duitschers aan, doch de priester kalmeerden de menigte. De kathedraal is nu niet meer dan een ge raamte van zwarte, verkoolde muren. In den slag. De »Yrorwarts« ontleent aan een brief van een gewonden partijgenoot het volgende: »Nu zal ik u het gevecht eens wat nader beschrijven: Wij hadden op Zondag, den 23sten Augustus het eerste nachtgevecht, en moesten breele, moerassige slooten doorwaden; wij hoorden echter de Engelschen niet naderen, omdat een kanaal tusschen ons lag en de bruggen vernield waren. Onze compagnie moest met de natte kleeren op voorpost trekken en wij hebben den geheelen nacht op den naak ten grond, zonder stroo of vunr, met het ge- weei in den arm gelegen. In den vroegen ochtend werden de Engelschen door onze artillerie verdreven en nu sloegen onze pioniers houten bruggen en wij konden de Engelschen vervolgen. 'sMiddags tegen 2 uur kregen we weer artillerievuur, en nu was het vooruit tegen de Engelschen. Ik kan u niet beschrijven, welk gevoel het de eerste maal is als de gra naten op zoo tien, twintig pas in den omtrek uifeenspringen en men zijn kameraden ziet vallen. Men wordt waarlijk tot een wild, woe dend dier. Steeds vooruit maar op den vijand in en wraak voor de gevallen kameradenWij sloegen de Engelschen dien dag terug en maakten ook gevangenen. Doodmoe kwamen we 's avonds tegen 10 uur in het kwartier en niets te eten. Een stuk droog brood en wat water was voor ons koek en wijn. Den anderen morgen ging het weer bijtijds los en wij trokken te 8 uur 15 over de Franschen grens. Wij marcheerden den geheelen dag eu kwamen 's avonds tegen 9 uur weer in een nachtgevecht eu moeslen weder den geheelen nacht in de open lucht in den regen doorbrengen. Alleen had ik voor mijn legerstede twee bossen stroo weten mach tig te worden, een om op te leggen, een voor dekking. Nu kwam de noodlottige 26 Augustus. Wij moesten weer geduchtig marcheeren en kregen tegen 10 uur weer vijandelijk artillerievuur. Onzs compagnie rukte in compagnie-colonne op en moest door een klein boschje. Hier sloeg twee pas van mij een granaat neer en rukte onzen vice-feldwebel. een onderofficier nog drie mannen in stukken. Een gruwelijk gezicht. We gingen nu echter looppas door het bosch en verder over het vrije veld. Hier kregen we fel artillerievuur van de zijde en mitrailleur- en infanterievuur van voren Hier is menig kameraad gevallen. Wij drongen door tot een holle weg en wachtten hier tot 's middags 2 uur op versterking. Van hier ging ik nog ongeveer 5000 meter mee, toen de voor mij bestemde kogel me trof. Eerst kreeg ik een kogel in den ransel, die me geen letsel berokkende. Ik lag juist en wilde mijn geweer afschieten, opeens voelde ik een doffe druk aan de rechterborst en toen vloeide ook al het bloed. De kogel drong de borst binnen, rukte langs de ribben, kwam bij de onderste rib weer uit. Hij ging zeer ge lukkig. de wonden genezen goed, alleen heb ik pijn in de borst bij hoesten en slikken. Ik lag met mijn wonden van 's middags half drie tot den anderen morgen halfzes. In het vrije veld zonder verband ge kunt dus begrijpen hoeveel bloed ik verloren heb, en de kogels floten nog tot 's avonds 7 uur over me heen zonder me echter meer te treffen. Zulk een nacht hoop ik nooit meer te beleven. deehngen heldhaftig werd verdedigd, werden de Russen gedwongen twee corpsen zware artillerie in het vuur te brengen. Toen de versterkingen aan hare doel hadden beantwoord werden zij vrijwillig ontruimd. mocht wonen, dokter en apotheker werden betaald en toen de kranke na veel en lang lijden, zich weder met een kruk kon bewegen, wandelde hij dagelijks naar het gymnasium' van het stadje; de burgemeestersvrouw droeg de kosten. Toen h(j het eindexamea aan de school schitterend had volbracht, zond zij hem naar de universiteit; hy zou in de phi- losofie studeeren, om eens een knap onderwijzer te worden. „Het was een geluk voor johannes," placht suse te zeggen, „dat hy van den boom naar beneden viel en op twee plaatsen zjjn been brak op de steenen treden der stoepwas dit niet gebeurd, dan had hy schoenmaker moeten worden, als zyn vader ja, een mensen moet maar gelukkig wezen Zóó sprak de geheele stad, alleen de oude waschvrouw niet. Telkens liepen haar de tranen over de wangen, als zy haar mooien, bloeien- den jongen nu bleek en stil met zyn kruk zsg- „O, tienduizendmaal liever schoenmaker, maar met een gezond lichaam!" fluisterde zy dan tot zich zelf, en de begeerige blikken uit de donkere oogen van baar johannes, als zjj een troepje jongens van zyu leeftijd volgden, die tierenden vroolqkgymnastiseerden of speelden, zouden haar, dacht zy, nog op haar sterfbed geen rust laten. Dit zeide zy tusscheubeide ook tot tbuida, als deze haar klein, zindelijk kamertje binnen sloop, om te vragen, of johannes in lang niet geschreven had? Ea dan straalde er uit de blauwe oogen van het kind een bijna hartverscheurende blik. „Ja, ja, tbuida, gij waart immers ziju eenig- ste vreugde gedurende de lange dagen van zijn lijden, en als gij kwaamt, zag hij er ook niet meer zoo treurig uit, dan kon hij lachen en gekheid maken." Dan schreide de kleine en vlijde het lieve hoofdje aan de borst der onde, eenvoudige arbeidersvrouw en sprak „H(j zal altjjd lachen, vrouw mebtens, als ik groot ben, lieve, beste vrouw mebtens." Het was heden witte donderdag. Iu het kamertje naast het groote waschhuis zag h°t er bijzonder feestelijk uit. Johannes was immers gekomen met de paaschvacantie de vloereu waren zoo helder, dat men er 8pok op had kunnen snijden, een geliefkoosde vergelijking van suse, waarmede zij zeggen wilde, dat zij in zindelijkheid niet onderde den voor haar keukenborden. Geen stofje lag op de eenvoudige meubels, en de rozen in de afgelegde katoenen gordijnen van de burge meestersvrouw bloosden onder de zoanestreleu, die door het venster vielen, bijna in vroegere frischheid. Op de tafel voor de wankelende sofa prijkte het pronkstuk van vrouw mebtens, een witte porceleinen kop met vergulden rand, dien zij sedert haar trouwdag had weggesloten en bewaard, toeu de jonge lieden het ten geschenke hadden gekregen. Moeder en zoon zaten naast elkander en Oostenrijksch bericht. BERLIJN, 19 Sept. (W. B.) Te Weenen is hedenmiddag officieel medegedeeld In den middag van 17 dezer is op het noordelijk oorlogstooneel een geïsoleerde aanval van een Russische infanterie-divisie bloedig afgeslagen. Aan het kleine versterkte bruggehoofd Sie- jawa, dat onzerzijds door slechts zwakke af pasten schijnbaar even weinig samen als de vergulde kop bij de oude, bruine koffiekan, die door een ijzerdraad saam werd gehouden. Hun handen lagen vast in elkander en de blikkeD der oude vrouw hingen met innige teederig aan het fijne, bleeke gelaat van haar johannes, wiens anders zoo melancholieke oogen heden met een uitdrukking van welbe hagen door het kleine vertrek rondzagen. „Niets gaat toch boven tehuis moeder," zeide hij. „Gij kunt het niet gelooven, boe ik de dagen tot aan mijn vertrek uit de oude berookte stad geteld heb, om hier bij u in het kamertje te zitten; zie, het is alles nog als vroeger, daar staat de tafel nog voor het raam, waarbij ik mijn schoolwerk verrichtte, en daar naast het bankje waarp tbuida altijd stond en over mijn schouder keek, als ik poppen voor haar teekeneu moest; hoe lang is het toch wel geleden, dat ik wegging reeds twee jaai. Weet gij nog moeder, hoe gij schreidet toen ik u verliet, tbuida en gij „Wel, dat spreekt, johannes; ik had er trouwens niet vebl tijd toe, want ik moest aanstonds naar de vrouw van dokter fbeimuth om te mangelen, rnaar tbuida vond ik, toen ik een paar nren later terng kwam, nog hier in mijn kamer; zy zat op uw stoel met het hoofd op de tafel en wilde van niemand iets weten, noch van suse, noch van grootmama, wat zij ook tegen haar zeide. Ik heb u toen immers geschreven, johannes, hoe be Duitsche successen in het Oosten. BERLIJN, 20 Sept. (W.B.) Het groote hoofdkwartier deelde gisteravond mede, dat den 17en de vierde Finsche scherpschutters brigade bij Augustow is verslagen. Bij bet oprukken tegen Ossowiec werden Grajewo en Szczuzyn na korten strijd genomen. (De genoemde plaatsen liggen in het Noorden van Russisch Polen, bij de Duitsche grens.) Russisch communiqué. PETROGRAD, 19 Sept. (P. T. A.) (Mede- deeling van den Grooten Generalen Staf. De Russische troepen hebben zich meester gemaakt van de versterkte posities Seniavo en Sambor (Galicië). De troepen van de Oosten rij kscbe achter hoede zijn uit Vichnia teruggeslagen naar de overzijde van de San. In bet gebied van Radymno en Medyka hebben de Oostenrijkers bruggen over de 8an vernield. Jaroslaw staat in brand. Op 15 dezer zijn in de omstreken van San- domir en Radomysl 3000 man gevangen ge nomen en tien kanonnen buitgemaakt. In de omstreken van Memirow werden 3000 munitiewagens genomen. Een groot aantal vijandelijke soldaten zwerft nog rond in de door Russen bezette streken, maar geeft zich langzamerhand over. Aan het Duitsche front hebben geen ge vechten plaats gehad. In Galicië. PETROGRAD, 20 Sept. (P. T. A.) De Groote Renerale Staf teeld mede, dat de Oostenrijksche troepen, die getracht hadden den opmarscb aan bet front Baranow-Ramschow tegen te houden, met groote verliezen teruggeslagen zijn. Artillerie bombardeert de versterkingen van Jaroslaw. Er is een gevecht begonnen tegen bet garnizoen van Przemysl, welks artillerie bet vuur beeft geopend. Russische troepen, die door de bosschen trokken, vonden daar batterijen die door de Oostenrijkers in de steek waren gelaten. De krijgsverrichtingen der Russen. De Russische legatie te 's-Gravenhage ont ving de volgende berichten over de krijgver- riebtingen der Russische legers Op den 17en September werd de aanval lende beweging der Duitsche korpsen in Oost-Pruisen volkomen gestuit door het leger van generaal Renneukampf. Op enkele punten teekent zich bun terugwijken af. Een der Saksische cavalerie-divisies, die van bet Wes telijk naar bet Oostelijk oorlogstooneel was overgebracht, heeft bijzonder ernstige verliezen geleden. Tijdens de jongste gevechten aan deGalicische grens, met name te Sandomir, zijn de verster kingstroepen van het Duitsche legerkorps van generaal V oigt-Retz volkomen verslagen, tengevolge van het terugtrekken der Oosten rijkers. Het geheele Duitsche belegeringsartillerie- park, aangevoerd uit Breslau, en omvattende 36 groot kaliber houwitsers, is in onze handen gevallen. De Russen in Galicië. LONDEN, 20 Sept. (Reuter.) De »Daily Mail» verneemt uit Petrograd: De Oosten rijkers verlieten en verbrandden de vesting Jaroslaw, daar de Russen die van de achter zijde bedreigden, ten gevolge der inneming van Kryheshof. De Russen sneden eveneens de verbindin gen achter Przemyst af dmefd zy om u was, en bleek en mager werd?" Do jonge man antwoordde niet, h(j knikte slechts en wendde bet hoofd naar het raam. „Wat is bier alles reeds groen!" zeide hy toen. „Zeker, zeker, johannes, ik heb bet immers altijd gezegd; zoo schoon als hier by ons is het nergens; zie eens wie heeft znlk een fraai gezicht in het groen als ik? Als ik 's avonds moede en afgemat van het werk kom, en daar op dien stoel ga zitten waar ik over de plaats heen in dea tain zie, dan rnil ik met geen meoscb." „Gij goed, vlijtig moedertje," zeide de joöge man geroerd, „wacht maar, zoodra ik klaar ben en een betrekking heb, zult gij het goed hebben, dan komt gij by mij, zorgt voor de huishouding en hebt zelf een waschvrouw." De onde vrouw schudde bet hoofd. „Ach, johannes neen, dat past dan niet, dan neemt gij een knappe, mooie zij zweeg plotseling, haar blik viel op de kruk, die uaa6t hem stond, z(j keerde zich om, opdat b(j de tranen niet zien zou, die haar in de oogeu kwamen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2