Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, JOHANNES. a Yan het Westelijk oorlogstooneel. No. 2508. Woensdag^23 September 1914. 25e Jaargang BINNENLAND. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 oent bjj vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekhandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. Bjj abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagm orgen by den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen TWEEDE KAMER. Nadat de Koningin Dinsdag met de ge bruikelijke plechtigheden de zitting der Staten- Generaal had geopend, kwam de Tweede Kamer Dinsdagmiddag bijeen om tot het opmaken van de aanbevelingslijst van een voorzitter over te gaan. De nestor der Kan.er, de heer Lieftinck, presideerde. Deze grijsaard schijnt wel altijd jong te blijven. Het speechje, waar mede hij de eerste zitting opende, tintelde van gezonden humor. «Laat ons het oog openhouden voor hetgeen wellicht nog te wachten staat. Laat ons ook ons geestelijk kruit droog houden en, als het noodig is, onze lage landen nat. Een oog in 't zeil en arbeid zal onze zorgen verlichten*. Is het wonder dat die frissche beeldspraak met bravo's werd begroet? De Kamer koos met 75 van de 85 stemmen den heer Borgesius als eerste candidaat voor het voorzitterschap. 1 stem was uitgebracht op den heer Duys. Het Kamerlid, dat in deze omstandigheden die flauwe grap uithaalde, blijkt den ernst der omstandigheden niet te beseffen. Tweede candidaat werd met 50 van de 82 stemmen de heer Troelstra. Er waren 25 blanco stemmen. Ieder weet, dat dit clericale blanco's waren. De heeren hebben daarmede getoond dat hun geschetter over eenheid en het zwijgen der partijschappen niets dan ijdel gepraat is. Derde candidaat werd de heer Van Nispen (Nijmegen) met 64 st. Er waren 13 blanco's, een stilzwijgend protest tegen de kleinzielige houding, die de 25 clericale heeren bij de stemming voor den tweeden candidaat aan namen. In de vergadering van Woensdag was de heer Lieftinck wederom tijdelijk voorzitter. In een hartelijk speechje wenschte hij mr. Goeman Borgesius geluk met de benoeming tot voorzitter. Hij herinnerde er aan, hoe men den heer Borgesius in verschillende kwa liteiten heeft leeren kennen. Als Kamervoor zitter heeft hij met groote onpartijdigheid den hamer gezwaaid. Mr. Borgesius dankte met een kort woord, dat evenals de speech van den heer Lieftinck bravo's uitlokte. Het kleine stadje zag er heden zoo recht feestelijk uitscboon geschrobde straten, sneeuwwitte gordijnen achter spiegelblanke rui ten en in de vensterbanken groote ruikers lentebloemen de huisvrouwen waren ook de geheele week bezig geweest, out met bezems en schuiers de laatste sporen van den winter uit de woningen te wisschen. En, alsof haar ijverige pogingen bekroond werden, zoo zag heden een wonderschoone, blauwe lentehemel lachend naar beneden, de zonnestralen schenen zelfs in de vochtigste, meest vergeten hoeken en een zacht wiudje deed al de jonge licht groene blaadjes aan hoornen en struiken van vreugde sidderen. Geheel aan het einde der lange straat, waar groene wallen de stad omringden, was een poort in den ouden stadsmuur aangebracht; de dubbele deuren stonden wijd open en gaven uitzicht op een deftig huis. Nieuw zag het er trouwens niet uit, en de vensters zaten onregelmatig; een zandsteecen stoep met ouderwetsche ijzeren leuning voerde naar de huisdeur, de treden waren uitgesleten De Kamer was nu gisteren weer bijeen voor eenige huishoudelijke werkzaamheden. Heden gaat zij in de afdeelingen voor de Indische begrooting. De abnormale omstandigheden, waaronder het Parlement den arbeid begint, zullen er wel toe leiden, dat de begrootiugs- arbeid sterk wordt ingekort. Men moet nu voornemens zijn alle besprekingen van lots verbeteringen, welke steeds veel tijd vragen, achterwege te laten. De algemeene beschou wingen der Staatsbegrooting, waartoe thans geen enkele reden bestaat, zouden achterwege blijven. Ieder zou ongetwijfeld zoodanig be sluit van ons Parlement toejuichen. Hoe meer het Parlement de zware taak der regeering verlicht, hoe meer de natie het op prijs zal stellen. DE OORLOG. Nieuwe gevechten in België. Een correspondent te Maastricht seint: Zondagmorgen werd het Roode Kruis op gebeld met de mededeeling, dat er in Lanaeken gevochten werd, dat er gewonden waren en of de auto er heen wou gaan. Dr. Brocx ging er met twee auto s dadelijk op uit maar kwam met een leege auto terug. Wel was er gevoch ten doch de Duitschers hadden hun gewonden meegenomen en aan Belgische kant viel nie mand. Dit komt overeen met wat ik hoorde, namelijk dat Vrijdag ongeveer 200 Duitschers in Cannes^ waren en den weg naar Reckheim vroegen. Ze waren op zoek naar Belgische patrouilles. Reckheim nu ligt in de buurt van Lanaeken. De Belgen hebben in Lanaeken de Duitsche vlag neergehaald en de Belgische gebeschen. Duitschers waren om half twaalf niet meer te zien in Lanaeken. De boot van Luik is nog steeds niet aangekomen en heden is er dus ook geen vertrokken. De vrachtboot van de firma Schaepkens vertrok gisterenmor gen, die van de firma Bonhomme ligt er nog. Deze durfde den tocht niet wagen voor er iets van de personenboot bekend was. Auto's voor Brussel over Tongeren en over Luik worden niet doorgelaten. Duitschland en de vrede. WASHINGTON, 19 Sept (Reuter.) De Duitsche gezant deelt mede, dat Duitschland bereid is te verklaren dat de oorlog een onbe - 'r' i i~thti«iii en de berde groote lindeboooien, die aan weers zoden der stoep stonden, konden wel geplant zjjn, toen Anno 1605 het joist voltooide huis was ingew(jd. Zoo oud konden ze zyn, de statige boomen, die beden weder droomerig hun takken met jong, frisch groen in de lente lucht wiegelden ja, als zij konden vertellen Hoeveel menscbelyk geluk en mecschelyke vrede zou hun wel voorbij zijn gegaan, maar ook hoeveel menscbeljjk verdriet en bittere smart zal met vermoeide, slepende schreden de stoep hebben betreden, die zij bewaakten. Het oude huis, waarvan de voorgevel naar den kant der straat uitzag, werd door slechts drie personen bewoond. Vooreerst de eigenares, de weduwe van den burgemeester lehnhaedt, de aanzienlijkste vrouw uit het stadje, die altijd met dezelfde voorname deftigheid door de vertrekken van haar huis liep dan een oude dienstmaagd, stil en zich bewast, dat zij reeds sedort lange jaren tot het voornaamste huis der plaats behoorde eu eindelijk de ouder- looze kleindochter der burgemeestersweduwe, een kwikzilverachtig schepseltje met groote blauwe oogen, waarboven de zwarte wenk brauwen en een massa even zwart haar wonderlijk uitkwamen. „Bij u hebben de heksen aan de wieg ge staan," placht de oude suse hoofdschuddend tegen het meisje te zeggen, als haar de onge wone vereenigiDg van zwart en blauw weder erg opviel. sliste partij is en vrede te sluiten mits het grondgebied van Duitschland in Europa niet wordt aangetast. NEW-YORK, 19 Sept. (Reuter.) De pogin gen van den Duitschen gezant, graaf Bernstorff, ten gunste van de vrede besprekend, zegt de »New-\ ork Herald*, dat het niet te gelooven is dat vredesvoorstellen zouden uitgaan van de bondgenooten De bevolkingen der landen, die meegesleept zijn in den oorlog tegen Duitsch land meenen, dat de eenige afloop van den grooten strijd is de beslissing over het lot van het militairisme in Pruisen, dat Duitschland overheerscht en sedert lang een bedreiging is voor Europa. De legers der bondgenooten zullen strijden tot zij dit militairisme hebben verpletterd. Geen Vrede. De officieuse »Nordd. Allg. Ztg.« zegt naar aanleiding van het vredesbericht uit Washing ton Duitschland denkt op het oogenblik aan geen vredespogingen. Wij herhalen Duitsch land heeft slechts één doel, den roekeloos over ons gebrachten oorlog eervol tot het einde uit te vechten. Oe slag aan de Aisne. LONDEN, 19 Sept. (Reuter's speciale dienst.) Een telegram aan de Daily Express* uit Soissons meldt, dat de verliezen der weder- zijdsche infanterie zeer ernstig moeten zijn, ten gevolge van het vreeselijke artillerie- en en infauterievuur. Na het terugtrekken van de Frausche infanterie was het slagveld bedekt met lijken. De vliegers der bondgenooten leveren schit terend werk In den vorigen nacht ontdekte bijv. een vlieger een trein met Duitsche troe pen. De aviateur wierp een brandende fakkel naar beneden om de artillerie een aanwijzing te geven, met het gevolgd, dat de trein enkele minuten later vernietigd was. Het weer is afschuwelijk; de regen valt in stroomen neer, de loopgraven staan vol water, maar de troepen honden zich bewonderens waardig. FARIJ8 via LONDEN, 18 Sept. (Reuter's speciale dienst.) Men is hier algemeen van oordeel, dat de slag aan de Aisne de belang rijkste is sinds het begin van den oorlog en „God beware ons Blauwe oogen en zwarte haren zoo iets heb ik van m(jn leven in de geheele stad niet gezien. Dat is u aan- getooverd, kind." „U heeft een engel in de wieg gekust, fhuida, merkte tusschenbeide de waschvrouw op, die op het plein naast bet groote wasch- hms woonde, en zag vol bewondering in de korenolauwe sterren onder de lange, donkere wimpers. „U heeft een eDgel in de wieg gekust." Tbuida lachte baar echter beide uit, süse met tiaar heksen en vrouw mertens met den engel. Zjj sprong weg, dat de haren haar om t hoofd vlogen en liep met uitgestrekte armen door de lange met een beukea heg omgeven paden van den tuio, maar altijd voortnet was alsof de veerkrachtige natuur van dit kind zich niet verzadigen kon aan onbeteugelde vrijheid. Tot hoeveel booze, be rispende woorden gaf dit aanleiding in de gezellige huiskamer harer grootmoeder! Dan stond de kleine, bekoorlijke gestalte voor de estrade in de diepe vensternis, onbewegelijk inet gebogen hoofdgeen woord kwam over de dicht saamgeperste, roode lippen en alleen haar borst ging hijgend op en neer door het snelle loopen, terwijl de oude dame haar in de helderste kleuren al de vreeselijke gevolgen afschilderde, die zulk een woest bestaan, zulk een jongensachtig gedrag voor een fatsoenlijk ineisjo van goeden huize hebben moesten. niet langer beschouwd kan worden als een achterhoedegevecht ter dekking van den te rugtocht van den Duitschen legertros. Het betreft hier veeleer een laatsten en uitersten strijd tot beëindiging van de groote oparaties op Fransch grondgebied. Uit de mededeeling van den Franschen generalen staf meent men met voldoende ze kerheid te kunnen afleiden, dat de frontaanval van de bondgenooten zich naar wenseh ont wikkelt en dat de vijandelijke tegenaanvallen afgewezen zijn. Men moet echter wel beden ken, dat het terreinwinnen door de bondge nooten slechts uiterst langzaam kan gaan ten gevolge van de buitengewone kracht der Duit sche veld versterkingen. Men vermoedt, dat ten slotte het succes moet worden verkregen door bedreiging van de Duitsche achterwaart- sche verbindingen, veeleer dan door frontaan- vallen. Men moet echter niet vergeten, dat de vijand, zoolang hij in het bezit van Tergnier (een spoorweg-knooppunt bezuiden La Fère) en van Laon, voor aanvullingsdoeleinde be schikt niet alleen over twee spoorweglijnen door Luxemburg, maar ook over het Belgische spoorwegnet, waarover toevoer mogelijk is naar Frankrijk over Bergen, St. Quentin en Tergnier. Gisteren werd hevig gevochten op dat deel van het front, hetwelk door de Engels :he troepen is bezet. Deze leden zware verliezen, doch vervulden hun opdracht en bezetten eenige vooruitgeschoven Duitsche stellingen. De Duitsche terreinversterking ten noorden van (Jhalons is vooral zeer krachtig. In de diepe en breede loopgraven zijn op afstanden van twintig meter scherfvrije onderkomens gebouwd van huisdeuren, bedekt met aarde. De loopgraven vormen een uitgebreid net, waarin op talrijke plaatsen mitrailleurs zijn opgesteld. Een ieder begrijpt, dat de opmarsch tegen zulk een stelling slechts uiterst langzaam kan plaats hebben. Een Franschen kapitein, die gewond van het front is teruggekeerd, vertelde in een inter view het een en ander over den slag, welken hij beschreef als de geweldigste episode uit de geheele worsteling. De bedoeling van de Duitsche manoevre is niet, zoo verzekerde hij hun terugtrekkenden rechtervleugel te dekken, maar na den strijd aan de Marne zochten de Duitschers een verdedigende stelling om hun „Denk aan johannes wat is er van hem geworden, toen n(j van den lindeboom naar beneden stortte? Een arme krenpele, een ongelukkig mensch, en a kan het evenzoo gaan, als gij dat klimmen en vliegen niet laat," met deze woorden was de oude dame telkens gewoon haar strafpredikatie te eindigen. En dan kwam het oogenblik, waarop het blozende gezichtje voor haar erg bleek werd, twee kleine door de zon verbrande handen hartstochtelijk voor de blauwe oogen geslagen werden en een lang aanhoudend, byna kramp achtig schreien het teedere lichaam deed beven. Grootmoeder wist, dat deze laatste waar schuwing telkens een treffende uitwerking had, want het toenmaals zevenjarig kind was by den val van den ongeveer tweemaal ouderen knaap tegenwoordig geweest; ze had onder den lindeboom gestaan en naar boven gezien, waar hij zat, zoo hoog, dat by byna in de kamers der bovenste verdieping zien kon, en toen en toen het was toch zoo vree- seljjk Grootmama had trouwens alles gedaan voor den ongelukkigen zoon der waschvronw zy jammerde ook zoo wanhopig, wyl nu haar uitzicht op een onbezorgden ouden dag ver dwenen, haar eeoigste levensvreugde vergald was. Er werd een woning voor haar* in orde gebracht aan het voorplein van het huis dei burgemeestersweduwe, waar 2;y levenslang iVEl BiiWMiiiilliiM

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 1