Uitlossen Kolen, Op het Zuidelijk oorlogstooneel. DE TROONREDE. Kolenvereen. „Voorzorg" en „Vooruitzicht" UIT ONZE OMGEVING. Gemengde Berichten. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Den volgenden dag ondernamen wij, met het doel dit offensief van den vijand tegen te gaan op enkele punten actieve operaties, die leidden tot de wetenschap, dat daar numeriek zeer overmachtige Duitsche strijdmachten tegen over ons stonden. Op dat gedeelte van het front wordt de strijd voortgezet. LONDEN, 14 Sept. (Eigen bericht.) De »Daily News* verneemt uit Petrograd, dat de nederlagen bij Lublin de Oostenrijkers zoo hebben gedesorganiseerd, dat Rusland hen kan verwaarloozen en al zijn krachten tegen Duitsch- land kan richten. Hef échec der Oostenrijkers. BERLIJN, 14 Sept. v.m. (W. B.) De oor logscorrespondent van de »Berl. Lokalanz.* bericht uit het Oostenrijksche oorlogspers- kwartier Hoewel de operaties op het Galicische oor- logstooneel met groote verliezen voor beide partij en geëindigd zijn, is de positie der Oosten rijkers voor de toekomst toch veelbelovend. De Oostenrijksche staf koos het goede oogen blik, n.l. na het succes van Grodek en toen de Russen in verwarring waren om het leger terug te doen trekken naar een uitnemend voorbereide en haast onneembare stelling, waar de troepen op adem kunnen komen en rustig versterkingen kunnen afwachten, om daarna het offensief met frissche krachten te her nemen. Dat het Oostenrijksche offensief verliep, is te begrijpen, als men hoort, dat de vijand over 350,000 man méér beschikte. De Oos tenrijkers vielen met grooten moed en élan aan, hetgeen ten deele de reusachtige verliezen verklaart maar, slaagden zij den eenen dag er in den vijand uit zijn stellingen te werpen, dan kwam deze den volgenden dag in dubbele getalsterkte terug. Menig regiment verloor alle officieren. Toen nu de in de omgeving van Lemberg in actie komende legers van Auffenberg en Dankl plotseling aangevallen werden door verrassend groote Russische troepenmassa's, welke zich stoutmoedig tusschen hen in schoven, waardoor de legers van Auffenberg en Dankl terug moesten trekken, bleef ook voor de overige Oostenrijksche legergroepen, die reeds in een bloedige en taaie worsteling ongeveer twintig K. M. terrein gewonnen hadden, niets anders over dan zich aan te sluiten bij de achter- waartsche beweging naar de vooraf gereed gemaakte opnamestellingen. Hetgeen ons bij dit alles troosten moet is het feit, dat de Russen niettegenstaande hun geweldigde overmacht, er nog erger aan toe zijn dan de Oostenrijkers. Volgens hetgeen de krijgsgevangenen vertellen heerscht aan Russische zijde het grootste gebrek. Vooral gaat het hun gewonden slecht, daar de gezondheidsdienst zeer onvoldoende moet zjjn. De nederlaag der Montenegrijnen bij Bileka. Over de nederlaag der Montenegrijnen bij Bileka, waar zij door de Oostenrijkers onder generaal Pingvacz werden verslagen, melden de Ween er bladen: De in de linie Awowatsj-Lepnik staande 3e bergbrigade begon op 30 Augustus de aanvallende beweging tegen de Montenegrijnen, die een aanval op Bileka voornemens waren, dien zij door een bombardement van drie dagen hadden voorbereid. Generaal Pingvacz gaf bevel tot den algemeeuen aanval op den, in aantal sterkeren vijand, die door Servische en Russische officieren werd aangevoerd. Het bevel over de Montenegrijnen werd gevoerd door den brigade-generaal Woekotitsj, een der beste Montenegrijnsche officieren. De Oostenrijkers wierpen reeds bij den eersten aanval de Montenegrijnen uit de door aarden werken beschermde positie. Doch de Montenegrijnen slaagdeD er in zich weer te verzamelen en tegen-aanvallen te ondernemen. In den avond van den tweeden dag werden de Montenegrijnen, na door de bergartillerie krachtig beschoten te zijn, bij een bajonet- aanval uiteengedreven. 150 Montenegrijnen werden gevangen genomen. Een hardnekkig gerucht in onze plaats maakt melding van de gevangenneming en ontwapening van een 130 tal Duitschers, die in het IVe district (z. g. land van Cadzand) onze grenzen zouden overschreden hebben. Ze moeten naar Oostburg gevoerd zijn, om vandaar verder gezonden te worden. Tot op het oogenblik van het afdrukken van ons blad konden wij nog geene officieele bevestiging van dit gerucht krijgen. Met ingang van 1 Nov. a. s. is de kommies 2e kl. P. A. Hubregtse verplaatst Jan Zwijndreckt naar Ter Neuzen. Zitainsiag, 14 Sept. De storm die in den nacht van Zaterdag op Zondag woedde was oorzaak, dat een der groote spiegelruiten van den winkel van F. Verstrate werd ingedrukt. Gelukkig dekt verzekering de schade. In het »H. v. Antw.« lezen wij het volgende bericht Woensdag had in de Nederlandsche grens gemeente Keen eigenaardig voorval plaats. Een Belgische patroelje was zoo dich de grens van Zeeuwsch-Vlaanderen genaderd dat zij zich eensklaps tegenover een Hollandsche patroelje bevond. Beide officieren keken ver rast op zij hielden hun mannen staan en gingen elkander tegemoet bij een grenspaal, waar een warme handdruk, na den eeregroet, de wederkeerige sympathie tot vriendschap bezegelde. Ook de mannen kwamen dan elkander nader, met verlof van de officieren natuurlijk, en verbroederden weldra, al waren er slechts vier Vlamingen naast een aantal Walen in de Belgische patroelje. Tamelijk veel volk kwam die verbroedering aanschouwen en een rijk man uit de streek zette de kroon op dat militair broederfeest. Hij deed tafels aanrechten, met het eene uit einde op Belgisch, het andere op Hollandsch grondgebied. Elk bleef op zijn eigen grond en toch zaten allen samen bij spijs en fijnen drank, die hun overvloedig werden voorgediend. 't Volk had er een vreudig haart van bij 't zicht alleen. Al? vreemden hadden de soldaten elkander ontmoet, als warme vrienden scheidden zij. Te Stoppeldijk had de WelEerw. Heer J O., kapelaan aldaar, het ongeluk met zijn rijwiel uit te glippen, toen hij den afrit van den Margretschen dijk afreed. Hij kwam zoo ongelukkig te vallen, dat hij niet verder kon en bij dhr. v. C. moest worden binnengedragen. Aldaar bleek dat ZEerw. een knie gebroken had. De mailboot, welke Zaterdag te Vlis- singen binnen moest komen, was twee en een half uur te laat van Folkestone vertrokken en kwam daardoor te, laat hier om nog bij dag licht binnen te komen. Daar het verboden is aan schepen om in bet donker te varen en omdat thans alle lichten gedoofd zijn, bleef de boot tot Zondagmorgen voor Westkapelle liggen en kwam eerst toen op de haven. De 250 passagiers, die aan boord waren, maakten een stormnacht mede en velen moesten dan ook tol aan Neptunus betalen. Er zal nu met het snel korten der dagen wel een wijziging in den dienst gebracht moeten worden en het vertrek van Folkestone vervroegd worden. VGiavenliage, 15 Sept. Door H. M. de Koningin werd, hedenmiddag de zitting van de Staten-Generaal geopend met de volgende rede Mijne Heeren Onder zéér buitengewone omstandigheden kom :k heden weder in uw midden. We zijn allen vervuld door de gedachten, dat een verschrikkelijke oorlog een groot deel der beschaafde wereld teistert. Ons land is dientengevolge in een toestand geraakt, welke nog steeds onafgebroken waakzaamheid eischt. Ik mag echter dankbaar vaststellen, dat onze vriendschappelijke betrekkingen met alle mogendheden ongestoord zijn gebleven. De volstrekte neutraliteit, die Nederland in acht neemt en met al zijn krachten zal hand haven, is tot dusver op geen enkele wijze geschonden. lot mijne groote voldoening werd de mo bilisatie van zee- en landmacht zonder eenige stoornis in minder dan den daarvoor vasto-e- stelden tijd voltooid. Beide deelen onzer weermacht vervullen met den besten geest bezield hun vaak zware taak. Diep begaan met het lot van alle volken die in den krjjg zijn medegesleept, draagt Nederland de buitengewone lasten die het worden opgelegd gewillig en ontvangt met open armen alle ongelukkigen die binnen zijne grenzen een toevlucht zoeken. Het economische leven ondervindt in al zijn vertakkingen de drukkende gevolgen van den toestand waarin Europa verkeert. Het handelsverkeer met het buitenland is tot zeer beperkte afmetingen teruggebracht. De scheepvaart voor zoover zij niet stil ligt, gaat met ongekende moeilijkheden en gevaren gepaard. Voor de zeevisscnerij geldt dit niet in min dere mate. Landbouw en nijverheid vinden voor zoover zij voor export werken haar afzetgebied voor een groot deel gestoord. In den geld- en fondsenhandel bracht de toestand een heftige crisis te weeg. De toevoer van graan en grondhulpstoffen voor de nijyerheid is zeer belemmerd, toch komt er eenige verlichting in den druk. Vasthouding en prijsopdrijving van levens middelen en huishoudelijke artikelen is voor komen. De crisis in den geld- en fondsenhandel is in banen geleid, die de mogeljjkheid van een geleidelijk verloop daarvan openen. Krachtige pogingen worden aangewend tot beperking van werkeloosheid en tot voorkoming en leniging van nood. Verschillende producten van land- en tuin bouw en van de voedingsindustrie vinden weer afzet, zoowel naar Engeland als naar Duitsch- land en België De geregelde gang van zaken in de koloniën heeft veel te lijden van de stoornis in post-, telegraaf- en scheepvaartverkeer. Op handel, landbouw en nijverheid in Ne- derlandsch Indië is een zwaren druk gelegd, doch waar noodig met den steun der regeering is door de circulatiebank en verschillende cre- dietinstellingen tot dusver met bevredigende uitkomst die druk verlicht en een cricis voor komen. De invoer staat stil, groote voorraden uit- voerproducten wachten op verscheping en her opening der Europeesche markten. Maatregelen zijn door de regeering genomen ter voorkoming dat gebrek aan levensmiddelen ontsta. De economische toestand der inlandsche bevolking, wier houding niets te wenschen overlaat, is voor het oogenblik niet onbevre digend te noemen. De toestand in Suriname behoeft, wanneer de aanvoer van levensmiddelen, ook van re- geeringswege ter hand genomen, bestendigd blijft, geen zorg te baren. De toestand op Curafoa is onbevredigend, de handel ligt stil en er heerscht groote droogte. Op Aruba en Bonaire veroorzaakt de droogte veel armoede en ziekte onder de bevolking. De aanvoer van levensmiddelen, ook naar de West-Indische eilanden, is verzekerd. In alle Koloniën werden maatregelen ge troffen tot handhaving onzer staatkundige oazijdigheid. Met vertrouwen doe ik een beroep op allen om ook in handel en verkeer met zorgvuldig heid alles te vermijden, wat onze neutraliteit in gevaar zou kunnen brengen. Waar ons volksbestaan eischt dat de buiten- landsche handel voor zoover de omstandig heden toelaten, doorgaat, behoort ieder han delaar zich bewust te zijn dat zelfs de schijn behoort vermeden te worden, als zou in en door den Nederlardschen handel partij worden getrokken voor één der oorlogvoerende mo gendheden boven andere. Ik gevoel mij gelukkig, dat mijn volk in trouwe plichtsbetrachting met mij vereenigd het vaderland tracht te dienen en ik verwacht dat de eendracht die zich alom in het land heeft geopenbaard, tot den einde zal worden volgehouden. Met de bede dat God ons kracht moge schenken, verklaar in de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Aanranding. Vrijdagavond is een zekere M., te Bergen- op-Zooin omstreeks balfnegen in de nabjjheid van de zoogenaamde Hazenkop door een 3-tal personen aangerand, die hem aan een boom vastbonden. Nadat de boosdoeners zijn zakken hadden doorzocht, lieten zjj M. aan z(jn lot over. Deze kon zich na zeer veel moeite ongeveer twee uur later loswerken. Van de daders tot dusver geen spoor. Een oog kwijt. Op den Hoornschen weg nabij Delft reed een opzichter van de Delftsche centrale langs een marcheerenden troep soldaten. Een der manschappen keerde zich om en drong diens bajonet in het oog van den opzichter dat vreese- lijk verwond werd. Per voertuig is de man naar Bethel vervoerd en aldaar ter verplegiug opgenomeu. Hjj zal het oog moeten missen. Onvoorzichtig. Een sergeant der infantarie sprong in de Havenstraat te Rotterdam van een in beweging zijnden motorwagen der electrische tram. Hjj viel en rolde een eind over de straat, waarbij hem het linkeroor nagenoeg van bet hoofd is gescheurd. In het Ziekenhuis is de sergeant,, die ook eenige kneuzingen opliep, ter verple ging opgenomen. Van een Rijnschip liggen de te Rotterdam, is een vierjarig kind over gevallen en verdronken. Te Gouderak is driejarig knaapje al spelende in een sloot ge vallen en levenloos opgehaald. Een ontploffing. Toen de rijwielhandelaar Van Njjkerken, wonende in de Wiihelminastraat te Winters wijk, Vrijdagmiddag omstreeks 2 uur meteen benzinebout bezig was te soldeeren, sprong plotseling het reservoir daarvan uiteen. De vlammen, die daardoor te voorschjjn kwamen grepen zoo vlug om zich heen, dat binnen enkele oogenblikken de geheele werkplaats één vuur was. De eigenaar wilde eerst nog een en ander redden, maar liep daarbij zulke hevige brand wonden op aan de handen, dat hjj die poging terstond moest opgeven. Door de hoog uitslaande vlammen, een gevolg van de aanwezig zjjnde licht brandbare stoffen, liet de brand zich zeer ernstig aanzien. Door het vlug optreden van de brandweer bleven de belendende perceelen evenwel gespaard. Verzekering dekt ten deele de schade. Een moord te Amsterdam. Zaterdagmorgen kwam zekere J. Groot, wonende in de Jaceb van Lennepstraat te Amsterdam, bij de politie mededeelen, dat hjj zjjne vrouw, met wie hjj 11 weken gehuwd was, om het leven had gebracht. De politie begaf zich naar het perceel, waar zij in een alcoof de vrouw met afgesneden hals vond, met het hoofd op twee kussens. Een smid, die tegenover het huis woont waar de misdaad plaats vond, had op straat een met bloed en haar bedekt broodmes ge vonden en dat mes bij de politie gedeponeerd. Later pleek, dat de moord met dit wapen gebeurd wat. De vermoedeljjke dader was reeds 10 weken werkloos en vroeger als melkbezorger werkzaam. Hjj werd in tegenwoordigheid van de politie met het lijk geconfronteerd. De vermoorde heette Johanna Blok en was pas 23 jaar. De benedenburen hadden vanmorgen in de vertrekken van het echtpaar G. ruzie gehoord. Voordat de misdaad werd volvoerd, schjjnt er een hevige worsteling te hebben plaats gehad. Toen de moordenaar zich bjj de politie aanmeldde, was hjj ernstig aan beide handen gewond. Een tragisch geval. Te Rotterdam heeft zich dezer dagen een zeer tragisch geval voorgedaan. Tot de »gestran- de» Amerikanen behoorde o.a. een oud echtpaar, de man 70, de vrouw 73 jaar. Na een reis vol lotgevallen waren zjj te Rotterdam beland in een vierde of vjjfde rangs pension. De man, op wien de vermoeiende reis toch reeds een ongunstigen invloed had gehad, kon zjjn leed nu niet meer dragen en maakte een eind aan zjjn leven door zich een snede in den hals toe te brengen. De oude vrouw was radeloos en wendde zich tot de politie, die zich haar lot aantrok en in alles met raad en daad zoo goed mogeljjk ter zjjde stond. Zjj bezorgde baar in sen beter pension, regelde de begrafenis van den man en moest haar ten laatste nog in bescherming nemen tegen den logementhouder die wegens den plotselingen dood van den man en de gevolgen daarvan buitensporige eischen stelde. Het echtpaar had zelfs tickets voor de laatst vertrokken boot. doch ook deze zjjn dank de tusschenkomst der politie niet ongeldig ge worden. TER NEUZEN. Geboorten. 7 Sept. Abraham, z. van Aarnout de Bruijne en Cornelia de Koefjer. 8 Sept. Levina Jacomina, d. van David Versluijs en Cornelia Adriana Riemens. 9 Sept. Daniel Cornelis, z. van Cornelis van der Klooster en Maria Jacoba de Jonge. 10 Sept. Pieter, z. van Leendert de Kraker en Francina de Feijter. 12 Sept. Jan Joseph, z. van Pieter Jacobus Dooms en Johanna Hendiina Hamelink Pieter, z. van Jozias de Jonge en Magdalena Keukelaar. Overlijden. 8 Sept. Pieternella Catharina van de Ree, 10 m d. van Jan en Pietetnella Catharina Tazelaar. 11 Sept. Johannes Hubertus van der Reit, 5 w z. van Anthonius Mattheus en Elisabeth Anna Maria Moers. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 16 September 11.6 11.37 Donderdag 17 0.2 Vrjjdag 18 0.25 0.46 Zaterdag 19 1.4 1.23 Zondag 20 1.41 1.59 Maandag 21 2.17 2.36 Dinsdag 22 2.54 3.14 te DRIEWEGEN en KNOL. AANBESTEDING op Woensdag 16 September a. s., 's avonds 6 ure, bij Ariaansex. Betaling der kolen deze week bjj de Penningmeesters. DE BESTUREN.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 3