Van het Oostelijk oorlogstoonsel. De terugtocht der Duitschers PARIJS via Londen, 12 Sept. (Reuter.) Het communiqué van 11 uur 's avonds luidt: Aan onzen linkervleugel duurt de algemeene terugtocht voort der Duitschers voor de Engelsch-Fransche strijdkrachten, die reeds den benedenloop van de Aisne hebben bereikt. Ook in het centrum blijven de Duitsche legers terugwijken. Wij zijn de Marne tusschen Epernay en Vitry le Francois overgetrokken. Aan onze rechtervleugel begon de vijand heden ook een terugwijkende beweging en werd de streek om Nancy ontruimd. Wij hebben Lunéville weder bezet. Ondanks de vermoeienissen van een vijfdaagsch gevecht, vervolgen onze troepen den vijand krachtig. De terugtocht van den vijand schijnt sneller te gaan, dan de opmarsch was. Zij was op sommige punten zoo overhaast, dat onze troepen in de hoofdkwartieren, in het bijzonder te Montmirail, kaarten, documenten, persoonlijke schrifturen vonden, die door den vijand waren achtergelaten, benevens pakken brieven die ontvangen waren of voor verzending gereed lagen. Overal, en in het bijzonder in de streek van Fromentières, liet de vijand batte rijen, houwitsers en tal van caissons achter. De gevangenen wekken den indruk van ge brek, afmatting en ontmoediging. Vooral ook de paarden zijn uitgeput. LONDEN, 13 Sept. (Eigen bericht) (Be richt uit Parijs aan de »Times« van Zaterdag 12 uur 'sn.). De algemeene terugtocht der Duitschers voor de vervolgende Fransche en Britsche troepen, die den benedenloop van de Aisne hebben bereikt, houdt aan. Tegen den avond trokkeD zij terug en lieten de streek rondom Nancy in den steek. De Franschen hebben Lunéville weder bezet. Overal, en in het bijzonder bij Fromentières, liet de vijand groote hoeveelheden houwitsers en andere ammunitie achter. De gevangen genomen manschappen maken den indruk, dat zij uitgehongerd zijn. Kapitein Thomassen schilderde op het mi nisterie van oorlog, onder geestdriftige toe juichingen 7an de journalisten, hoe de indringers holderdebolder zich terugtrokken. De overwinning aan de Marne vormt een keerpunt in de geschiedenis van den aanval der Duitschers op Frankrijk. PARIJS, 13 Sept. (Havas). (Com muniqué.) De Duitschers zetten hunnen terugtocht voort. Zij hebben A niens ontruimd en trekken naar het oosten. Zij hebben zich niet verdedigd aan de Marne ten zuidoosten van Reims. In het centrum verloren zij Révigny, Brabant- le-Roi, maar zij zijn nog in het bezit van het zuiden van Argonne. De rechtervleugel trekt achteruit, Wij hebben Raon-Ie-Cape, Baccarat, Rérné- reville, Nomeny en Pont-a-Mousson opnieuw bezet. Op het slagveld. PARIJS, 1 4 Sept. fReuter's speciale dienst.) Duizenden Parijzenaars bezochten Zondag de slagvelden in de Marne-vallei. De straten waren des avonds vol met terug- keerende reizigers, die allerlei zegeteekenen medebrachten, Duitsche helmen, granaatscher ven, wapens van allerlei soort. Dit slagveld bood een gruwelijken aanblik, overal liggen lijken en granaatscherven. Langs de wegen worden uitgehongerde Duitschers voortdurend gevangen genomen, in deerniswaardigen toestand, in insmerige, versleten kleeding, met de voeten door de laarzen. De jongelieden hebben zich op het grasperk verzameld en weldra vliegen de bonte hoepels door de heldere lucht; onder gejuich en gelach worden zij weder opgevangen. Melanie is midden onder de spelenden. De barou, tegen een beuk geleund, volgt haar bevallige bewegingen, dan wendt by zich af, een smartelijke trek komt op zijn gelaar, hy voegt zich bij een groep andere heeren, die hnn gedachten uiten over een hoogst be langrijk politiek nieuws; by is echter slechts een stilzwijgend toehoorder en ziet er uit alsof zjjn gedachten elders zyD; eindelijk, eindelijk staat men op en gaat hij met langzame schreden het park in. Onwillekeurig kiest hij het smalle boschpad, gaat in gedachten al verder en verder, en eerst als hij het meer aan zijn rechterhand ziet, staat hy stil en bemerkt, dat by zich reeds in zijn park bevindt; daar ligt het slot voor hem, als goud spiegelt zich de ondergaande zon in de vensters. Als verlicht haalt hy adem. „Ja, bier is vrede, hier ben ik alleen en behoef niet te zien, hoe voortreffelijk zy zich amuseert; wat wilt gij toch, arm onrustig bart? Ik kom," fluistert hij en ziet omhoog naar de hoekvensters; weldra staat hy voor de deur, verbaasd dat deze slechts aan staat, die altyd zoo vast gesloten is; wonderlijk! Schielijk opent hy haar, een lichte uitroep van verrassing ontsnapt zyn monddaar is Een Engelsche soldaat kwam te Meaux met vijf gevangen genomen Duitsche soldaten. De terugtrekkende Duitschers hebben alles wat binnen hun bereik kwam, vernield. Zij ledigden de kelders en in de kampemen ten worden tal van halfvolle champagne- en absinth-flesschen gevonden, die bewijzen hoe snel de aftocht der troepen is geweest. De Fransche troepen zijn vol lof over de meerderheid hunoer artillerie. De Duitsche granaatkartetsen deden betrekkelijk weinig schade. LONDEN, 14 Sept. (Eigen bericht.) De »Times« verneemt uit Bordeaux, dat de Duit schers blijkbaar terugtrekken naar Charleville en Mezieres (aan de Maas ten Westen van Sedan.) Het verdere lot van het Duitsche leger, dat in een gevaarlijke positie verkeert in het zuiden van Argonne, is van niet veel betee- kenis meer voor het algemeene resultaat. De Duitschers vechten daar verwoed. In het Westen zijn de Duitschers zoo goed als afgesneden. Gelukt het hun, zich door de linie Verdun-Toul heen te slaan, dan zullen zij aanzienlijke verliezen lijden. Uit Dijon verneemt het blad, dat de Duitschers bij Nancy 20.000 en bij Lunéville 11.000 man verloren. Het district Belfort is van vyanden bevrijd. Het Fransche leger heeft Thann en de omgeving van Altkirch (beide in den Elzas) bezet. De Duitschers trekken terug van Pont-a- Mousson en St Die. Een en ander beteebent, dat vijf Duitsche legers thans terug trekken. De Daily Mail» meldt, dat de geheele situatie veranderd is, doordat generaal Pau te Versailles snel en in alle stilte een nieuw leger had gevormd, bestaande uit eenige dei- beste corpsen van de oostgrens met andere corpsen, die zeer sterk waren aan cavalerie. Den 3en September trok dit nieuwe leger door Parijs. De Duitsche lezing. BERLIJN, 13 Sept. (W. B.) (Officieel.) De groote generaale staf deelt medeOp het westelijk oorlogsterrein hebben de operaties, over welke tot dusverre nog geen bijzonder heden gepubliceerd kunnen worden, geleid tot een slag, waarvan de kansen gunstig zijn voor ons. De door den vijand met alle middelen ver spreide, voor ons ongunstige, berichten zijn onjuist. Schermutselingen. OSTENDE, 13 Sept. (Reuter.) De troepen ulanen met de 400 eclaireurs, die gisteren reeds waren gezien, brachten den nacht door te Dixmuiden. Er hebben Jen geheelen ochtend bij Zarren en Eessen schermutselingen plaats gehad tus schen dien troep en soldaten en gendarmen, uit Ostende gezonden. Er zjjn hier verscheiden gewonde Duitschers aangekomen, benevens auto's en wapenen, op den vijand veroverd. Deze trekt terug naar het Zuiden. De verovering van Maubeuge. BERLIJN, 14 Sept. (W. B.) Over de ver overing van Maubeuge wordt door den oorlogs correspondent van het Berliner Tageblatt« uit het groote hoofdkwartier gemeld »Voor den eerste maal in dezen veldtocht moest een Fransche vesting worden vermeesterd, die met ver vooruitgeschoven forten en tus- immers, wat bij zoo Isd?, zoo lang zocht, zjjn droom is leven, zijn ideaal werkelyküeid geworden. Op den stoel voor den haard het hoofdje met weelderige vlechten omkranst ter zjjde gebogen, in een licht rose kleed, dat in zware plooien naar beneden golft, de oude waaier in de kleine hand, zij slaapt zoet en vast, melanie, zijn eenigst verlangen. Was het dan mogelijk, was het geen bedrog? Neen, daar ligt de bonte hoepel op het tapijt; aan den zoom vao haar kleed is mos en stof van het boscbpad blijven hangen; zy, zij is het wer kelijk! „Melanie!" roept de baron en zingt bevend eau ontroering voor haar op de knieën. Zy schrikt op en ziet hem verbaasd aan. „Ik droomde zoo schoon," zegt zy zacht. „Neen, melanie, het is geen droom, gjj zijt wakke gy zyt bij my; melanie, hoe komt het, dat gij hier zyt? O, ga niet weer weg, blijf bij mij, altyd, altyd," smeekt hij. Een donkere blos bedekt het lieve gelaat. „Ik moest immers weg," zegt zy zacht. „Ja omdat ik u liefhad, ik wilde 't goed maken en was zoo dwaas. Melanie, wilt gij by my blijven, wilt gy mijn bart den vrede weder jreveo, dien het zoo lang te vergeefs zoekt? Mag de man van ryperen leefiyd het wagen de pas ontloken roos voor zich te be- geeren (Slot volgt.) schenbatterijen voorzien was, en waarop de vijand groote verwachtingen had gebouwd. Die tusschenbatterijen waren verbonden met versterkte loopgraven, met talrijke bergplaatsen ijzerdraadversperringen, ingegraven geschut- standen en bovenal zeer sterke en bewegelijke artillerie. Op het Noordoostfront waren pantserwerken aangebracht. Zes forten en zeven tusschen batterijen moesten worden genomen. erdun en Antwerpen zijn op dezelfde wijze bevestigd. De val van Maubeuge is het bewijs dat ook de door de Franschen zoo hoog geschatte tusschenstellingen aan de vernietigde werking van onze zware artillerie geen duurzamen weer stand kunnen bieden. Onder de gevangenen bevonden zich 120 Engelschen jongens van 18 tot 20 jaar.« De vervolging wordt voortgezet. LONDEN, 14 Sept. (Reuter.) Het Persbureau deelt heden mede: Gedurende den geheelen dag heeft de vijand ons gisteren den overtocht over de Aisne betwist. .Niettegenstaande de groote moeilijk heden en de aanzienlijke macht tegenover ons, I gelukte het ons toch den overgang bij het einde van den dag te volbrengen. Aan onze rechterzijde en ter linkerzijde slaagden de franschen in een dergelijke beweging. Wij hebben nogmaals vele gevangenen gemaakt. Het Fransche hoofdkwartier bericht, dat het leger van den Duitschen Kroonprins teruggeslagen werd en genoodzaakt het hoofd kwartier over te brengen van Sainte Menehould naar Monfancon. De Duitsche terugtocht. PARIJS, 14 September. (Reuter.) Een communiqué zegt: Aan den linkervleugel moesten de Duitschers de verdedigingslinie verlaten, die zij hadden in orde gebracht ten N. van de Aisne tusschen Compiègne en Sois- sons. Hun detachementen uit Amiens retireer den zich op Peronne en St. Quentin. In het centrum konden zij zich niet houden in de defensieve positie die zij achter Reims hadden ingericht. In het woud van Argonne trokken zij zich terug naar het Noorden tot voorbij het bosch van Belnoue(?) Triaucourt. Op de rechterzijde is de terugtrekkende beweging der Duitschers algemeen van Nancy tot de Vogezen. Gisteren was het Fransche gebied aan dezen kant geheel ontruimd. BERLIJN, 14 Sept. (Part.) De uit de Za- berngeschiedenis bekende kolonel von Reuter is aan het hoofd van hetzelfde regiment als zijn vader in 1870 in België gevallen. LONDEN, 14 Sept. (Part.) Philip, de oor logscorrespondent uer Daily News in België, seint uit Gent dat de Duitschers langs de lijn Menin (ten noorden van Tourcoing, vlak bij de Fransch-Belgische grens), Rousselaere en Lichtervelde (beide ten Doorden van Menin) West-Vlaanderen binnentrekken. Waarschijnlijk zullen West-Vlaanderen en de Ardennen het tooneel van den tweeden bloe- digen strijd in dezen oorlog worden. De Duitsche kruiser „Hela'' vernietigd. BERLIJN, 14 Sept., 3 u. 45. (W. B.) Ambtelijk wordt bekend gemaakt, dat de kleine kruiser «Hela» gistermorgen gezonken is, na getroffen te zijn door een torpedo van een vijandelijke onderzeeboot. Bijna de geheele bemanning is gered. De mededeeling is onderteekend door den waarn. chef van den marinestaf Behncke. De Duitsche vloot. Wij hebben reeds een bericht gelezen van een talrijke Duitsche vloot die hoog in de Oostzee was gezien. In een bericht uit Stock holm lezen wij daar iets meer van. Een van de Zweedsche stoombooten, die met eenige finsche de vaart Gefle Raumo onderhou den de eenige verbinding die er nog tusschen Zweden en Rusland is vertrok Maandagavond uit Raumo in Finland. Op de Finsche kust werd ze door Duitsche oorlogs vaartuigen gepraaid. Een dezer, een torpedo jager, vroeg den kapitein van welke nationaliteit zijn passagiers waren. Het antwoord was: meest Engelschen. De jager seinde toen naar een kruiser, die officieren aan boord van het Zweedsche schip zond. Deze namen 32 Engel sche mannelijke passagiers, van 21 tot 45 jaar oud, als krijgsgevangen mede. Daarop mocht het Zweedsche schip verder varen. Een Einsch stoomschip, dat dezelfde vaart onderhoudt, is nadien aan den wal gebleven; een een tweede is niet van de reis thuisgekomen men denkt, dat de Duitschers het buit hebben gemaakt. Een Zweedsche vrachtboot uit Helsinborg is ook in de Bothnische Golf door een Duitsche torpedoboot gepraaid. Van die boot, zoo heet het zijn negen groote Duitsche oorlogsschepen gezieu, koers zettende naar de Finsche kust. Ook van verscheiden Zweedsche vuurtorens en vuurschepen zjjn, volgens het bericht uit Stockholm, Duitsche eskaders gezien. Uit België. Een journalist uit Breda, pas teruggekeerd uit België via Maastricht, heeft ons een bezoek gebracht en deelde ons mede dat in verband met den toestand in het Duitsche leger in groote haast nieuwe troepen uit Aken worden aangevoerd. Deze troepen bestaan hoofdzakelijk uit landweer en pas gevormde vrijwilligers regi menten. Zaterdag hebben de Duitsche troepen in een hachelijk positie verkeerd, doordat verkeerde ammunitie voor het geschut was gezonden, waardoor de artillerie eenige uren buiten ge vecht moest blijven. In België vinden de Duitschers veel tegen stand van de Belgische troepen. Naar onze berichtgever ons mededeelde be vinden zich in België geen troepen meer van de eerste linie. Het Duitsche leger bestaat daar thans uit marine-troepen en landstorm. De forten te Luik zyn door de Duitschers weer in orde gemaakt, doch met weinig resu- laat. vi. ct. De opmarsch der Russen tegen de Oostenrijkers. I EI ROGRAD, 12 Sept. (P,T.A.) Officieel. Onze troepen behaalden een volledige overwin ning op de Oostenrijksch-Duitsche legers bij Krasnik en 1 omasof. Zy werden over de rivier de San teruggeworpen. Op de Oostenrijkers westelijk en noordwes telijk van Leraberg werden belangrijke successen behaald. Wij namen meer dan 200 officieren en ongeveer 30,000 manschappen gevangen. Tal van kanonnon en militrailleurs en groote voorrraden munitie werden buitgemaakt Bij zonderheden worden hieromtrent bijeengebracht Inval der Russen in Boekowina. LONDEN, 13 Sept. (Eigen bericht.) Uit Boecharest wordt geseind, dat de Russen een inval hebben gedaan in Boekowina, zich meester hebben gemaakt van Szermay, Gatna Southave en nu begonnen zijn met een inval in Zevenberg. De Oostenrijksche lezing over de gevechten. WEENEN, 13 Sept. (W. B.) Officieel. In den slag bij Lemberg slaagden onze aan en zuidelijk van de Grodeker Chaussee opgestelde strijdkrachten er in den vijand na een hevigen strijd van vijf dagen terug te dringen. Ongeveer 10000 gevangenen werden gemaakt, tal van kanonnen vielen in onze handen. Dit succes kon echter niet volkomen worden benut, daar onze noordelijke vleugel bij Revaroeska door een gioote overmacht bedreigd wordt. Boven dien zijn nieuwe Russische strijdkrachten zoo wel tegen het leger van generaal Dankl als ook in het gebied tusschen dit leger en het slagveld van Lemberg opgerukt. Met het oog op de groote overmacht van den vijand was het raadzaam onze reeds sedert drie weken haast onafgebroken heldhaftig strijdende legers in een goed terrein te verza melen en voor verdere operaties gereed te houden. De plaatsvervangende schef van den generalen staf Hoefer. De Russen in Oost-Pruisen. BERLIJN, 13 Sept. (W. B.) (Officieel.) In Oost-Pruisen is de toestand uitstekend. Het Russisch leger vlucht in groote wanorde. Het heeft tot dusverre minstens 150 stuks geschut verloren en er zijn 20 a 30,000 niet-gewonde krijgsgevangen gemaakt. PETROGRAÜ, 13 Sept. (Reuter.) De bladen berichten, dat de Russische linkervleugel reeds voor Koningsbergen staat. l'ETROGRAD, 14 Sept. (Russ. Telegr. agentuur.) Een officieele mededeelingen van den opperbevelhebber meldt: Bij de noodzakelijkheid alle aandacht te wij den aan de gebeurtenissen in Galicië, waar de ontwikkeling van het Russische succes met kracht wordt voortgezet, waren wij voorloo- pig niet in staat een voldoende troepenmacht in Oost-Pruisen te onderhouden, om er den begonnen inval voort te zetten. Derhalve werd de vooruitgang van het leger van generaal Rennenkampf' in de eerste dagen van September in de lijn Gerdauen—Labiau gestaakt. Den 7en September gingen de Duitsche troepen tot den algemeenen aanval op dit leger over, en tegelijk tot een uitbreiding in de richting der zijde grens. Het geacciden teerde terrein en de Masuriscbe meren maakten echter een juiste schatting van de daar ver- eenigde troepen onmogelijk. Eerst op 10 September werd een omtrekkende beweging tegen den linker vleugel van Rennerikampf's leger opgemerkt. De beweging noodzaakte ons tot den terugtocht,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2