UIT ONZE OMGEVING. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Kerknieuws. Loop der bevolking te Ter Neuzen. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Ueuzen. stalpaarden ter beschikking ran 't leger-bey stuur heeft gesteld. Beide ambulance-auto's van het Roode Kruis voor de pest- bestrijding in Nederl. Indië zijn gereed en zullen biunenkort daarheen ver trekken. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad werden de notulen van vorige vergaderingen vastgesteld, het verzoek van de leeraren aan de H. B. S. alhier de heereu Estor en Middelberg om hunne tractementen in overstemming te brengen met de laborato rium-uren, werd afgewezen. Besloten werd, dat van gemeentewege een arbeidsbeurs zal worden ingesteld, waarna een reglement werd vastgesteld. Volgens dit reglement wordt de gemeente lijke arbeidsbeurs beheerd door 9 leden. Vijf leden worden benoemd door den Raad der gemeente Ter Neuzen, ée'n lid door de Ma ritieme Vereeniging, één door lid de vereeniging »De Vereenigde Handswerkslieden,* één lid door de werklieden vereeniging »Rom. 13: 1* en éen door de havenarbeiders-vereeniging »Recht en Plicht*. Door den gemeenteraad werden benoemd de heeren J. Huizinga. M. Eijke, M. de Jonge, P. M C. 7an Sprang en W. Estor. Bij de rondvraag vestigt de heer D. Scheele de aandacht op de werkloosheid, die hier nu reeds 5 weken duurt en vraagt of B. en W. daaromtrent geen inlichtingen kunnen geven. Er is wel een comissie maar er is nog niets gedaan. De Voorzitter geeft eenige inlichtingen, over pogingen die reeds zjjn aangewend om werk hier uitgevoerd te krijgen, waarop kans van slagen is. De heer Eijke vraagt of er dan iets gedaan kan worden om in directen nood te voorzien, waarop de voorzitter antwoordt, dat om in directen nood te voorzien, twee middelen zijn. Het eene om onmiddelijk uit de gemeentekas te putten, aan welke wijze hij niet de voor keur zou geven, maar als laatste instante daarvoor niet zou aarzelen verder rest ons de werkloozen-verzekering. De vergadering werd daarna gesloten om over te gaan in eene met gesloten deuren. Een dapper stuk van een stadgenoot. Er zouden boekdeelen te vullen zijn over de verhalen van vluchtelingen uit Visé en de talrijke omgelegen dorpen, uit Thienen, Aer- schot, Leuven, Brussel en zoovele andere plaatsen, te veel haast om te noemen. Ook naar onze streek, naar Zeeuwsch-Vlaan- deren is een schare van vluchtelingen heen- gespoed, Ze hebben hun geboortegrond verlaten, nu de vijand dezen wijd en zijd heeft bezet. Velen hebben de gruwelen van nabij gezien, slechts met groote moeite er het leven afge bracht. 8 Een van de meest getroffen plaatsen is zeker Leuven en de bewoners van deze oude, his torische stad zullen niet spoedig het ondervonden leed, hun en hunne mooie plaats overkomen, vergeten. Wat, in Leuven gebeurd is, de bladen hebben ons tamelijk wel op de hoogte gebracht. Oude, eerwaardige gebouwen verwoest, waar onder de wereldberoemde boekerij, velen ge- fusileerd, vele andere burgers (ongeveer duizend) naar Duitschland gevoerd vrouwen en kin deren van de mannen gescheiden. Wie der bewoners te Leuven er het leven heeft afgebracht, mag zich gelukkig prijzen. Bjj een onzer stadgenooten is ook een burger, een advocaat uit Leuven opgenomen, de heer Dubois. Hij heeft tenvolle de verschrikkingen medegemaakt. Met zijn vrouw is hjj heelhuids aan het station gekomen. Daarop het plein, werd ook hij, als de anderen, van zijne gade gescheiden. De vrouwen en kinderen zijn naar Thienen (Tirlemont) gebracht. Van de mamen zijn verschillende gedood en weggevoerd. Den an deren, waaronder de heer D., werd ook ge durig aangezegd, dat ze zich gereed hadden te houden doodgeschoten te worden. De heer D. heeft er het leven afgebracht en is naar Ter Neuzen gevlucht. Wat was er van zjjne vrouw geworden? Hoe iemand te vinden, die op onderzoek dorst uit te gaan Een onzer stadgenooten, de klompenmaker J. v. d. Linde, verklaarde zich op aanvraag bereid. 8' Eenmaal de taak op zich genomen, liet hij er geen gras over groeier. Hij wist zijne vrouw gerust te stellen door haar mede te deelen, dat het niet zoo erg was, wat hij ging ondernemen, daar de streek, waar hij onderzoek ging doen geheel rustig was. Later, na zijn vertrek verkeerde zijne vrouw in de grootste ongerustheid, toen ze uit de woorden van anderen alras begreep, dat het geen haar man was begonnen, groot levens gevaar met zich bracht. Hij voorzag zich van de noodige papieren, liet zich tip-toppen en trok er ongewapend met de fiets op uit. Hij ging Zaterdag met de Provincialeboot mede en reed met den trein van Vlissingen naar Tilburg. Vandaar trapte hij over Baarle-Nassau het Zuiden in en was 's nachts om twaalf uur te Weelde. Daar kon hij in een soort villa over nachten op treinkussens. De prijs voor deze primitieve slaapgelegenheid viel hem niet mede. Met iemand uit Den Haag, die naar Brussel moest en te Tilburg bij hem gekomen was, fietste hij naar Herenthals. Deze plaats was door Belgische soldaten bezet. Ofschoon onze Jan behalve het rood, wit en blauw van voor aan zijn fiets nog een oranjevlag voerde, hielp hem' dit niet. Ze werden gegrepen. Vd. Linden ging met een vreemd gevoel met twee soldaten voor en twee achter zich de gevangenis in, waar hij anderhalf uur werd vastgehouden. Daarna werd hij nauwkeurig gefouilleerd tot op zijn hemd. Zelfs de zolen van zijn schoenen en zijn horlogekast werden nagezien. Doordat hij verlof kreeg een bankier van Herenthals er bij te balen, die een kennis van den heer Dubois is, herkreeg hij zijne vrij heid, maar moest zijn weg vervolgen naar Lier, wat niet naar ziju zin was. Hij nam dan ook de eerste de beste gelegen heid te baat om van de voorgeschreven route af te wjjken en keerde terug nabij de grens, waar hij s nachts te Moll verbleef. Thans begaf hij zich zijwaarts van het Belgische leger en bewoog zich feitelijk tusschen de Duitsche en Belgische troepen door. Het onaangenaamst trof hem de aanhouding door 4 gendarmes vóór Diest en door een gendarme en 2 burgers voorbij deze plaats. Dezen sprongen op hem toe en drukten hem onmiddelijk de revolver op de borst. Na inzage zijner papieren lieten ze hem verder ongemoeid en beklaagde hij zich, dat ,nen hem zoo onverwacht op het lijf viel, waardoor iemand wel eens niet in de gelegen heid kon zijn tijdig te antwoorden. Daar hij vernomen had, dat de vrouwen en kinderen van Tienen weer terug gebracht waren naar Leuven, nam hij thans den kortsten weg naar die stad, waarbjj hij telkens de sporen van den strijd kon waarnemen. Dp onze vraag, hoe hij zoo wegwijs was, antwoordde hij ons, dat hij den weg wel blindelings kon volgen, daar bij een viertal jaren aan talrijke races per fiets in die streken had medegedaan. In Leuven gekomen vond hij spoedig de gezochte dame, die niet lang draalde en per fiets volgde. Ze bleek een uitstekend rijdster te zijn en de terugweg werd snel en zonder ongeval afgelegd. In Turnhout werd overnacht en Dinsdag ontving de heer Dubois uit Tilburg het korte en leuke telegram: Jean en Jeanne. Trouwens ook bij het onderzoek in Heren thals ontsnapten hem onder de straffe blikken der soldaten de woorden »En dan ben ie uit.* Onze stadgenoot heeft een gevaarlijken tocht succesvol volbracht, waarbij zijn terreinkennis en zijne koelbloedigheid hem behulpzaam waren. len slotte drukte hij zijne dankbaarheid uit jegens den heer Dubois voor de flinke belooning hem ter hand gesteld. De staat van beleg. Voor onze gemeente is ook de staat van beleg afgekondigd. W ij achten het niet overbodig ter toelich ting daarvan het volgende mede te deelen: De afkondiging van den staat van beleg heeft voornamelijk ten doel om den uitvoer te beletten van schepen, die mogeljjk hier te lande door of vanwege oorlogvoerende mo gendheden zijn aangekocht met de bedoeling ze voor militaire doeleinde te gebruiken. Het toelaten van zoodanigen uitvoer zou in strijd zijn met de door de regeering afge legde neutraliteits verklaring. Om het militaire gezag in staat te stellen de vereischte maatregelen te treffen en be hoorlijke controle uit te oefenen, was het noodig verschillende gemeenten in staat van beleg te verklaren. Er zal worden zorg gedragen de gewone scheepvaart zoo min mogelijk overlast te be zorgen in dien geest zijn de noodige bevelen aan de betrokken autoriteiten van leger en vloot gegeven. Aan overlast stellen zich dus alleen bloot Nederlanders, die, in weerwil van het door de regeering uitgevaardigde verbod, trachten om aan een oorlogvoerende partij schepen of vaartuigen voor militaire doeleinden bestemd, toe te voeren of te verschaffen. Eigenaars van schepen zullen dus goed doen zich bij het ontvangen van aanbiedingen omtrent verkoop terdege er van te overtuigen, dat er van gebruik voor militaire doeleinden geen sprake kan zijn en er aan te denken, dat de beoordeeling hiervan geheel berust bij de daartoe door de regeering bevoegd ver klaarde autoriteiten. Krachtens artikel 261 en 262 van de rechtpleging bjj de landmacht is samengesteld een temporairen krijgsraad waarin zitting zullen nemen de n. v. officieren: W. U. L. ogel, kapitein der Infanterie, president, P. A. Galle, reservé le luitenant bij de landweer, J. K. de visser, le luitenant der Infanterie, leden, waaraan toegevoegd de heer J. M. Mulder, waarn. kantonrechter bij het kantongerecht te Ter Neuzen als auditeur militair, tevens secretaris. Bij Kon. besluit van 1 dezer is be paald, dat voor den aanleg van havenwerken in Ter Neuzen, ten algemeenen nutte en ten name van den Staat, ter uitvoering van de wet van 26 Februari 1914 (Stbl. no. 55), zullen worden onteigend de eigendommen aan geduid in het plan en de kaarten, welke in gevolge art. 12 der wet van 28 Augustus 1851 (Stbl. no. 125) op de secretarie van ge noemde gemeente ter inzage van een ieder hebben gelegen en nader aangegeven zijn in de St. Ct. (no. 212). In de Dinsdagavond gehouden raads zitting te Hulst is als wethouder herbenoemd de heer H. Verwilghen. Op den heer Fassaert waren 2 stemmen uitgebracht, terwijl de heer Verwilghen er 6 verkreeg. De wethouderskeuze had tengevolge van den oorlogstoestand niet op den gewonen tijd plaats kunnen vinden. Zaamslag. Naar aanleiding van een door den Burgemeester der gemeente gedane oproep ter bespreking van hulp in de hedendaagsche omstandigheden waren Donderdagavond ten 6 ure een twintigtal ingezetenen ter gemeente huize saamgekomen. De oorzitter heette alle aanwezigen welkom en nadat hij had uiteengezet dat het zijn bedoeling was een commissie te vormen die steun zou verleenen aan het Roode Kruis en voorts waar dit in de gemeente mocht noodig blijken, werd een commissie gevormd »Plaat- selijk steuncomité* tot wier leden werden be noemd de heeren Joh. de Feijter, J. Stolk, C. A. Wisse, Ds. G. van Dis, Ds. H. P. van de M alle, J. Wisse Sr. en C. van Wijck. Deze commissie daarna vergaderd besloot een oproep te doen tot jongedochters van 16 jaar en ouder die lust gevoelen gelden voor bovenstaand doel bjjeen te zamelen waarvoor verwezen wordt naar de in dit blad voorkomende advertentie. Blijkens opgave van den centralen ge zondheidsraad kwam in de week van 2 tot en met 8 September voor in Zeeland van rood vonk 1 geval te Hontenisse en 1 geval te Stoppeldijk. In het Belgische deel van het dorp Putten aan den weg van Bergen op Zoom naar Antwerpen, zijn in den loop der laatste twee weken een zeer groot aantal huizen ver wijderd, ten deele door dynamiet, doch hoofd zakelijk door slooping. Tot nu toe waren het vooral de fraaie zomerwoningen buiten de kom van het dorp sedert eenige dagen echter ook de huizen langs den grooten weg waaraan ook het Nederlandsche dorp gelegen is. Dinsdag is weer een belangrijk aantal huizen opgeblazen. Ook gistermiddag tegen 1 uur z.ou een groot aantal huizen vooral langs den weg naar Stabroeck worden opgeblazen. Men sprak van 200, vermoedelijk zijn het er niet meer dan 120. Dit was evenwel Donderdag, om half drie nog niet geschied en zal waarschijnlijk eerst heden plaats hebben. De bewoners namen de wijk naar Nederland. Moord te Oss. Zondagavond omstreeks elf uur is in het R.-K. ziekenhuis te Oss aan de bekomen wonden overleden de op j.l. Vrijdagavond in een ge vecht ernstig verwondde M. v. Berne. De vermoedelijke dader, G. v. Vugt, bijgenaamd »de Peer,» Maandagmorgen met den verslagene geconfronteerd, bleef. niettegenstaande de bewjjzen zeer tegen hem getuigen, ten stellig ste ontkennen. Gekuipt. Uit Gendringen is gevankelijk naar Arnhem overgebracht de 23-jarige L. S., die in Febru ari j.l. de dochter van deD landbouwer V. aldaar had aangerand en 100 afgepsrst. Hjj werd nu eerst te Utrecht opgespoord. Misdaad Op last van de justitie is te Delft opge graven het ljjk van den voor 14 dagen aldaar overleden sigarenmaker C. B. en gerechtelijk geschouwd. Er waren geruchten in omloop, dat B. en gewelddadigen dood zou zjjn ge storven. Ernstige verwonding. Zaterdagavond omstreeks 10 uur ontstond iu bet Steendal te Genoep in hunne woning twist tusschen den arbeider A. A. en diens schoonmoeder, de weduwe Van Keisteren, die door haar schoonzoon met twee messteken in den rug levensgevaarlijk werd verwond. Nadat zij in het ziekenhuis was opgenomen, achtte de geneeeheer het noodig, dat haar de laatste H. Sacramenten werden toegediend. De dader werd gearresteerd. Onze gezant te Rome heeft aan den Minister van Buitenlandsche Zaken gemeld, dat, volgens bericht aan hem van den Roemeenschen gezant te Durazzo, de noodige orders zijn gegeven om de twee gevangen genomen Nederlandsche officieren, de heeren Reimers en Verhulst, in vrijheid te stellen. («Hand».) LONDEN, 11 Sept. De «Daily Express» bevat een telegram uit Kopenhagen, dat een groote Duitsche vloot in de Botnische golf is waargenomen. Volgens een telegram uit Stockholm aan hetzelfde blad is bij Gotska Sando, een Duitsche vloot van vele groote schepen gezien. Ook is ten Z. W. van Stockholm een Duitsch eskader gezien van 4 slagschepen en 3 kruisers, varende in N.O.-lijke richting. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorin. 9 u., en nam 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. Voorm. 9 u., en nam. 2 u. dhr. L. Dek. Hulst. Voorm. 91/, u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., en nam. 2 u„ Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. voorbereiding H. A. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 5>/t u., leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u en 5u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan.) Ier Neuzen. Nam, 5'/2 u., Evangelisatie. In den loop dezer week hebben de volgende personen zich alhier gevestigd P. Verduin, schippersknecht, Javastraat 7 van 's Gravemoer. L. P. van Hecke, lading- meester, O ongen. van Axel. L. Snaaijer, stoker, Q 69 van Puttershoek. M. J. von der Möhlen, leeraar H. B. S., NoorJstraat 81 van Baarn. P. C. Borstlap, commies tit. P. en T., Grenulaan 27 van Zundert. W. Kiel, dienstbode, Westkolkstraat 17 van Hoek. F. W. Harms, bankwerker, Oostkant 5 van Alblasserdam. G. Renier, student, Grenulaan 55 van Gent. I. van Kerkvoort, timmermansknecht, Rosegracht 10 van Noyon. P. A. 1 rederiksen, schippersknecht, Lange Kerkstraat 56 van St. Maartensdijk. B. G. Hallett, student, Grenulaan 55 van Gent. C. E. van Dolderen, zonder beroep, Noord straat 55 van Renkum. D. P. Lent, dienst knecht, P 104, van Sas van Gent. Vertrokken: C. B. van Overmeeren, slagersknecht, Q 156 naar Hulst. A. R. Buisse, dienstbode Q 190 naar Axel. F. D. de Soet, leeraar H. B. S., Grenulaan li naar Zwolle. P. IJzerman, dienstbode, Markt 6 naar 's Heer Arendskerke. HOEK. Huwelijks-aangiften. 27 Aug. Jan van Drongelen, 22 j., jm.en Wilhelmina Kofijn, 19 j.,jd. Geboorten. 5 Aug. Pieter, z. van Jacobus Deij en Pieternella Janna Zuurveld. Levina, d. van Levinus Platteeuw en Jannetje Klaefjsen. 7 Aug. Cornelia Janna, d. van Jacobus Pieter van Doeselaar (van Ter Neuzen) en Leuntje van Wijck. 13 Aug. Jan, z. van Johannes Jacobus 't Gilde en Pleuntje Kempe. 18 Aug. Hebrina Geertruij, d. van Pieter Leijs en Christina Smallegang. 19 Aug. Willem Pieter, z. van Marinus de Feijter en Pieternella Sol. 23 Aug. Cathalina Janna d. van Jan Riemens en Maria Hamelink. 28 Aug. Maria Geertruida, d. van Thomas Lantsheeren Catharina van Wijck. Overlijden. 2 Aug. Evert Raams, 65 j., wedn. van Elisabeth Regina van der Horst. 12 Aug. Pieter de Pooter, 4 m., d. van Marinus, en Maatje Kervink. DAGEN. Voorm. Nam, Zaterdag 12 September 5.41 6.3 Zondag 13 6.30 7.4 Maandag 14 7.48 8.42 Dinsdag 15 9.39 10.26 Woensdag 16 11.6 11.37 Douderdag 17 0.2 Vrjjdag 18 0.25 0.46 Zondag 13 September 1914. ff n ïi 11 n

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 3