Yan het Oostelijk oorlogstooneel. BINNENLAND. dat de Duitsche terugtocht hoofdzakelijk zich uitstrekte over een afstand van achttien mijlen zonder dat een schot werd gelostvoortdurend werden de Duitschers door den verbondenen opgedrongen. De Duitsche gevangenen schenen volkomen uitgeput. LONDEN, 8 Sept. (Reuter.) Het officieele persbureau deelt het volgende mede De algemeene toestand blijft bevredigend. De bondgenooten winnen op den linkervleugel terrein langs de linie van de Ourcq en van de Petit Morin. De Engelsche troepen hebben den vijand hier 10 mijlen teruggedreven. De strijd wordt verder Oostelijk langs de linie bij Montmirail en Le petit Sompuis voort gezet, met voordeelen voor geen van beide partijen. (Westelijk van Vitry le Franfois ligt Sompuis. Red.) Nog verder Oostelijk, van een punt in de nabijheid van Vitry le Francois tot Sermaize les Bains (tusscben Vitry en Bar-le-Duc) is de vijand in de richting van Reims terug ge drongen. In de nabijheid van Lunéville is een poging van de Duitschers om voorwaarts te rukken, afgeslagen. LONDEN, 9 Sept. (Reuter.) Een later be richt van het persbureau luidt De op den vijand uitgeoefende druk xj;ordt over het geheele front der bondgenooten voort gezet. De Engelsche troepen zijn den geheelen dag in bet vuur geweest. De tegenover hen staande vijandelijke macht is na een hardnekkigen tegenstand teruggetrokken en steekt nu naar den Noordelijken oever van de Marne over. Het vijfde Fransche leger rukt met gelijk succes op en heeft veel krijgsgevangenen. Het zesde Fransche leger aan de Ourcq is in een hevig gevecht gewikkeld geweest, doch ook hier is de vijand teruggedreven. Het Duitsche leger heeft over de geheele linie ernstige verliezen geleden. De voorwaart- sche beweging is overal met vastberadenheid doorgezet. De Engelsche troepen hebben weer eenige verliezen geleden, doch het aantal is in ver houding tot den aard van den strijd gering. Het resultaat van de krijgsverrichtingen ge durende 2 dagen is tot op dit oogenblik zeer bevredigend. De strijd tusschen Seine en Marne. LONDEN, 10 Sept. (Reuter.) Het derde bulletin de »London Gazettes luidtBij het aanbreken van den dag waren de kanonnen van vier Duitsche legerkorpsen gericht op den linkervleugel van het tweede Engelsche korps en de vierde divisie. Het eerste Britsch korps was niet in staat te hulp te komen, daar het zich niet kon bewegen. De tijd ontbrak om zich behoorlijk in te graven, maar de troepen bielden zich prachtig onder het ont zettende vuur. Te drie uur 30 min. ongeveer in den na middag gaf generaal Smith Dorrien last tot den terugtocht om den linkervleugel van het leger te redden. Om ernstige verliezen te voorkomen, werd de terugtocht met de grootste onverschrokken heid uitgevoerd. De vijand leed te veel en te hevig, om tot een krachtige vervolging over te gaan. De veldmaarschalk, generaal French, bracht het tweede korps bijzondere hulde. BORDEAUX, 9 Sept. (Reuter.) Officieele mededeeling. Over de geheele linie schijnen de Duitschers een aanmerkelijke terugtrekkende beweging te maken. De strategische positie der Fransche troepen schijnt beter. Maar men kan nog volstrekt geen oordeel vellen over het verloop van een slag, die z(jo gevoelens voor beide smolten ineen. De vroegere onrust nit die scboone dagen was weder over hem gekomen h(j verlangde even als toen de lichte voetstappen te hooren het ruischen van haar kleed, bezorgde hem hartkloppingen en toch was het anders, een zuiverder adem waaide nu door de gloed zijner liefde en tevens vrees, een anstig gevoel, 'Jat hem rusteloos vervolgde door bosch en veld, dat bjj te vergeefs zocht te ontvlieden. En z(j Zij was niet meer het onbevangen, vrooljjk kind van vroeger; ja, eerst had zij, toen zij uit den wagen sprong hem met geopende armen willen tegemoet vliegen, maar plotse ling schuw en met een donkeren blos op het lieve gelaat blijven staan h(j dacht, dat de blik, waarmede h(j het schoone meisje vol verbazing beschouwde, hiervan de schuld droeg. De onbevangenheid was voorbij, maar zoo ging het niet langermelanie moest weg van bier. (Wordt vervolgd.) zich uitstrekt over een gebied van eenige honderden kilometers. Het schijnt, dat de Duitschers eenige moei lijkheid hebben, met de aanvulling. Over het geheel schijnt er eenige vooruit gang te zijn voor de Fransche legers. PARIJS, to Sept. (Reuter.) Officieel. 9 Sept. 11 uur des avonds. Op den linkervleugel zijn alle pogingen der Duitschers om onze troepen op den rechteroever van de Ourcq terug te drijven, mislukt. Het Engelsche leger trok door de Marne. De Duitsche troepen trokken ongeveer 25 KM. terug. Op den rechtervleugel en in het centrum is de toestand onveranderd. OSTENDE, 9 Sept. (Reuter.) Zestig duizend Duitschers rukken in ijlmarscben naar het zuiden op, ter versterking van den rechtervleugel van het Duitsche leger in Frankrijk dat een ernstige tegenslag ondervindt. Het bosch van Dottignies tusschen Kortrijk en Herseaux wemelt van Duitsche vluchtelingen. OSTENDE, 9 Sept. (Reuter.) De Duitsche troepen die heden te Beierlegem op de betaling der oorlogsschatting van Gent wachtten, kregen in den ochtend dringend bevel naar Frankrijk te gaan zij gingen onmiddelijk op weg over Renaixt Rijssel en Valenciennes. Een Pruisisch prins gewond." BERLIJN, 10 Sept. (W. B.) (Officieel.) Prins Joachim, de jonste zoon van den Keizer, is door een schot gewond. De kogel ging door de rechter-bovendij zonder het been te kwetsen. De prins was als ordonnans-officier op het slagveld in functie geweest. Hij is overgebracht naar het meest nabij gelegen garnizoenshospitaal. De Engelsche actie tot 7 September. LONDEN, 10 Sept. (Reuter.) In een bijvoeg sel van de Londen Gaz.» wordt een lang telegrafisch verslag van generaal French ge publiceerd omtrent de krijgsverrichtingen van zijn onderhebbende krijgsmacht tot 7 September. Hij verklaart, dat het troepentransport van Engeland over zee en daarna per trein door Frankrijk zonder incidenten plaats had. De concentratie was Vrijdagavond 21 Augustus vrijwel afgeloopen. Toen kon ik de noodige besehikkingen treffen om de troepen Zaterdag naar stellingen te dirigeeren, welke ik gun stiger achtte en vanwaar ik over kon gaan tot de mij door den Franschen opperbevel hebber opgedragen operaties. De ingenomen stelling strekte zich uit van Condé in het westeu naar Bergen en Binche in het oosten. De val van Namen. Tn de correspondentie in het avondblad van Woensdag «In en om Namen» wordt gesproken van de «slappe verdediging» van deze stelling. In de «Daily Cr.» vinden we eenige op merkingen over deze episode onder het opschrift «De fout van Namen.» Bij een gevangen genomen Duitsch officier werden foto's gevonden van Belgische loop graven, welke pas enkele dagen tevoren waren aangelegd. Eén van de deelnemers aan de gevechten tegen de Duitschers vertelde: De vijand overstelpte onze loopgraven met een regen van ijzer, terwijl hij de forten met rust liet. Gedurende tien uur doorstonden de Belgen deze beschieting, zonder in staat te zijn een schot te lossen. Ieder man, die zijn hoofd boven de borstwering stak, bekocht dit met den dood. We lagen jxlat op den buik en hadden maar één zorg: de hoofden te dekken. Verder moesten we rustig wachten; hoewel allen brandden van verlangen onze kameraden van Luik te wreken, konden we niets doen heele regimenten werden gedecimeerd. De verliezen onder de officieren waren ont zettend. Langzamerhand werden de soldaten, nu zij zonder leiding waren, gedemoraliseerd. En plotseling sprongen allen op en vluchtten een algemeen sauve qui peut. In dien tijd richtten 'de Duitschers hun kanonnen op de forten Maigeret en Marcho- velette. Met hun verouderde stukken geschut konden zij slechts zwakkén tegenstand bieden. Het fort Maigeret gat slechts tien schoten af, terwijl ruim 1200 granaten op het werk werden afgevuurd. Op Marchovelette werden 75 man in de batterijen gedood, waarna de beide forten werden overgegeven. De andere forten hielden nog stand, toen het garnizoen de stad verliet. Voor eep terugtocht waren geen voldoende maatregelen- genomen. Volgens de soldaten zeiden de officieren»Ziet wat ge doet tracht binnen Antwerpen te komen.Even min waren maatregelen getroffen ter vernie tiging van de buitengewoon groote voorraden, die opgeslagen waren en welke alle in handen der Duitschers vielen. Telkens trachtten de Duitschers den terug tocht af te snjjden. Enkele Fransche regi menten slechts slaagden erin zich met ons te vereenigen. Over Hirson, Laon en Amiens ging het naar Rouen, en vandaar over Havre naar Antwerpen. Het garnizoen van Namen en de troepen, bestemd voor de bezetting der tusschenlinies, bedroeg 26,000 man. Slechts 12,000 man kwamen in Antwerpen terug. De leiding wordt verweten te lang gewacht te hebben met den aanval, gedurende welken tijd de Duitschers rustig hun zware mortieren ingroeven, terwijl de Duitsche cavalerie de werkzaamheden versluierde. (H.bld). Onze Antwerpsche correspondent seint d.d. 10 Sept. Gisteren en vandaag werd herhaaldelijk en met goed gevolg slag geleverd bij Mechelen en Aerschot. Laatstgenoemde stad is geheel van Duitsche soldaten gezuiverd. Vandaag, Donderdag, zijn 300 Duitsche krijgsgevangenen te Antwerpen binnengebracht, dezelfde, waarvan het officieel communiqué van gisteren gewaagde. Het »Landsturm»-bataljon uit Maagdeburg, dat vertrokken was naar Aerschot om de verkeerswegen te bewaken, heeft zich zonder eenigen tegenstand overgegeven en is hier tijdens den nacht aaqgekomen. Desgevraagd bekenden de manschappen, dat 3 a 40u gij zeiaars van Aerschot naar Aken overgebracht waren. De gevangenen maakten een treurigen indruk. Velen zagen er vuil en zwart uit in hun havelooze uniformen. Slechts enkele onderofficieren werden ingescheept aan boord van de »Ganelon», een Duitsch schip van Bremen, dat hier aangeslagen is. Den ganschen namiddag was de beweging van nieuwsgierigen in de stad* zeer groot. Er liepen geruchten dat ieder oogenblik nieuwe krijgsgevangenen zouden komen. De strijd in Galicië. PETROGRAD, 9 Sept. (Reuter.) Een offi cieele mededeeling van den Russischen generalen staf meldt Op vijf en zes Sept. vielen wij het Oosten rijksche leger aan bij Tomaschow. De Oos tenrijkers vluchtten in wanorde, achtervolgd door de Russen bij Frampol. De Russische cavalerie wierp zich op de vijand in de rich ting van Ljublin. De Oostenrijksch-Duitsche troepen werden uit de versterkte stellingen gedreven en trokken in zuidelijke richting. Groote gevechten hebben plaats op een lijn van Ravaruska naar de Dniester, waarin het Oostenrijksche leger werd verslagen. Naar Lemberg zijn versterkingen gezonden. Afdeelingen van het 14e Tyroolsche korps bij Ravaruska ondernamen een aanval in den nacht van 7 Sept., maar zij werden terugge slagen, met verlies van het vaandel en 500 gevangenen. Van het Oosienrijksch- Russische front. De stand van zaken op het oorlogsterrein in Polen en Galicië werd uiterst verschillend beoordeeld. Van Oostenrijksche zijde zegt men, dat de beslissing er nog niet is gevallen. Bij Kawa Ruska in noord-oostelijk Galicië vinden nog gevechten plaats, die de Russische generale staf ernstig noemt en die Oostenrijksche troepen daar bedreigen de Russische verbindingslijn. Ziehier echter hoe de correspondent van de Times te Petrograd (St. Petersburg) den toe stand beschouwt. »Onze legers hebben den 4den September op het front tusschen Weichsel en Bug het offensief genomen.» De datum, bier in het officieele rapport genoemd, zal in den huidigen grooten Euro- peeschen oorlog een gedenkwaardige datum blijken. Met welk een ongeduld men er op heeft gewacht, hoe veel er afhangt van den slag, die nu (het bericht van den correspondent is van den Sden September) in Zuid-Polen woedt, kan slechts begrijpen, wie met de krijgs kunde bekend is. Ik volsta met te zeggen, dat als de Russen hier de Oostenrijksche legers evenzoo overwinnen als zjj bij Lemberg en Halicz hebben gedaan, de weg naar Berlijn open ligt. Reeds heeft alleen het vooruitzicht dat deze mogelijkheid, zoo noodlottig voor de Duitsche plannen, zou ontstaan, zijn invloed ver in het Westen doen gevoelen. In antwoord op het wanhopig inroepen van hulp door de Oostenrijksche legeraanvoerders, spoeden zich steeds meer versterkingen door Duitschland. Militaire deskundigen hier zijn van meening, dat de Duitsche plannen op het Fransche oorlogsterrein door de snelheid van het Russische succes aan de grens van Galicië sterk gewijzigd moeten zjjn. Vertrouwbare inlichtingen over het verloop van den beslissenden slag doen zien dat de vooruitzichten voor de Russen gunstig zijn. Nochtans zal het verscheiden dagen duren voor de Oostenrjjkers beslissend zijn verslagen. De vijand beschikt hier, algezien van eenige Duitsche corpsen, op zjjn minst over 30 divisies. Door den Weichsel die overigens ook den Russischen opmarsch naar Duitschland zal belemmeren is zijn terugtocht afgesneden, hij zal dus strijden met den moed der wanhoop. Het gevaarlijke van de vijandelijke positie is nog zeer vergroot door dien tengevolge van de vernietiging van het tweede leger bij Lemberg zijn flank wordt bedreigd. Volgens de inlichtingen van het ministerie van oorlog was er twee dagen voordat het Russisch offensief bij Lublin begon, een pauze in het gevecht. Daarop deed het Oostenrijksche centrum bij Zamosz een wanhopige poging om door de Russische linie tusschen Lublin en Cholm te breken. Het 10de Oostenrijksche legercorps leidde den aanval, maar werd terruggeslagen en vervolgd en liet 5000 man in handen van den vijand. Een telegram van het Russische hoofdkwartier van 6 September geett hierover nog de vol gende bizonderheden. Op den 4den September trokkenn wij tegen het heele Oostenrijksche front op. Het centrnm van den vijand, staande ten Westen van Krastonow werd in verwarring gebracht. Het 45ste Oostenrijksche regiment werd omsingeld, een kolonel, 44 andere offi cieren en 1600 man werden gevangen genomen. Een Duitsche divisie die ter hulp wilde komen werd op den linkeroever van den Weichsel aangevallen. Russen naar Frankrijk. Een bericht in de National-Zeitung, maakt melding, dat er 250.000 Russen te Archangel ingescheept zouden zijn om in Engeland en vervolgens in Frankrijk aan land gezet te worden. Sydsvenska Dagbladet Snallposten, een blad dat te Malmö verschijnt, meldt nu naderOnze correspondent te Ystad (Zweden) deelt ons medeEen Zweedsch stoomschip is hier vandaag uit Engeland aangekomen. De kapitein was in de gelegenheid, om iets over den toestand in Engeland mede te deelen. Hij vertelt, dat hij tijdens zijn verblijf te Hartlepool van be trouwbare zijde te weten was gekomen, dat in de laatste dagen groote transporten van Russische troepen te Birkenhead, Liverpool en Aberdeen aan wal gezet waren. De ontscheping van de troepen, die van Archangel met En gelsche transportschepen onder geleide van een Engelsch smaldeel waren aangebracht, zou vlot in haar werk zijn gegaan. Een Noorsch stoomschip, dat op weg naar Hartlepool was werd door een Engelschen kruiser aangehouden en naar Duitsche oorlogs schepen gevraagd. Volgens verschillende mededeelingen, moet het aantal Russische troepen van 60,000 tot 80,000 bedragen. Zij moeten van de noordelijke landingsplaatsen met den spoor naar Devonport aan het Kanaal overgebracht zijn, om van daar uit naar Brest en Cherbourg in Noord- Frankrijk vervoerd te worden. Al deze transporten hebben in de grootste stilte plaats gehad. Bovenstaande bijzonderheden troffen wij in tie Kölnische Zeitung aan. Uit Oostenrijk-Hongarije. WEENEN, 9 Sept. (Part.) Met het prijs geven van Oost-Galicië is in de plannen van den generalen staf steeds rekening gehouden, maar zulks kon niet aangekondigd worden, omdat het deprimeerend op de bevolking zou hebben gewerkt en omdat men den vijand naar Galicië wilde lokken, om hem niet gelijk Napoletm maandenlang door de steppen en moerassen van Rusland te moeten vervolgen. In Oost-Galicië is alleen gevochten om het offensief van de legers van generaal Dankl en Auffenberg te vergemakkelijken. Lemberg is niet gewaperderband door de Russen genomen, doch was reeds ontruimd. Lemberg is administratief een stad van be- teekenis, uit stategisch oogpunt echter niet. De strijd in Galicië wordt hardnekkig voortgezet. Voor de Oostenrijkers staan de zaken niet ongunstig. De stemming der bevolking is vol vertrou wen; de prijzen der levensmiddelen zijn ge woon door het verbod van uitvoer zijn ze eerder lager dan hooger dan voor den oorlog. UIT DEN HAAG. Minister Treub deelde in antwoord op des betreffende vragen mede, dat tarwe- en rogge- prijzen, al zijn zij door hem lager gesteld dan die voor buitenlandsch graan, voldoende winst aan handelaars en boeren verzekeren. Mochten de circulaires van burgemeesters ter voorko ming van prijsopdrijving van broodkoren onvoldoende blijken, dan zou de regeering dieper ingrijpende maatregelen moeten nemen. Overwogen wordt in de behoefte aan veevoeder vooral tegen den winter te voorzien. Den vierden Sept. vertrok een eerste lading der in Amerika aangekochte tarwe. De koninklijke stoet ter opening van de Staten Generaal zal eenigszins ingekrompen worden, daar de Koningin een aantal Harer

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2