Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, MELANIE. Yan het Westelijk oorlogstooneel. No. 2505. Zaterdag 12 September 1914. 25 e Jaargang FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent by vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. fnterc. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant .erschjjnt eiken Woensdag- eiL Zaterflagmorge n~biu.n Uitgever M. DE JONGE, te Ter Nan.An Een ieder ruoet de in zijn bezit zijnde wapenen en ammunitie inleveren in de Arsenaal Kazerne aan de Nieuwstraat, deur No. 5, te Neuzen. De inlevering moet geschieden Donderdag 10, Vrijdag II, Katerdag 12, of Maandag 14 September a. s., tusscben v.m. 9 uur en 2 uur n. m. Wapenen en ammunitie moeten van een duidelijk adres van den eigenaar zijn voorzien. Het niet voldoen aan dit bevel wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste 3 maanden. Neuzen, 9 September 1914. De Commandant der Kustbatterji, A. D. PUTMAN CRAMER. DE OORLOG. Fransche officieren van gezondheid. Men meldt ons uit Maastricht: Te ongeveer 12 uur kwamen hier in 2 auto's de stad binnen 8 Fransche officieren van het Roode Kruis. Ze waren met een convooi ge wonden in de buurt van Namen. Door de Duit-» schers aangehouden moesten ze hunne gewon den als krijgsgevangen achterlaten en konden zij verder trekken. Ze zijn nu hierheen ge komen onder begeleiding van den chef van den geneeskundigen dienst in Luik, majoor Henrar en wachten nu in het Roode Kruis- hospitaal der Augustijnen op een regeerincs- telegram uit Den Haag, dat hun al of niet zal toestaan over Nederland via Engelend naar Frankrijk terug te keeren. 's Middags kwam telegrafisch verlof tot doortrekken. Per trein van 4 uur gingen de officieren naar Den Haag en zullen trachten via Rotterdam en Engeland Frankrijk te be reiken. Verwoesting van Dendermonde. De correspondent van »de Tel.« te Ant werpen seint van Woensdagavond Ik ontvanc zooeven berichten over de verwoesting van Dendermonde. Het is er al bijna zoo erg als te Leuven. De hoofdkerk, het museum en Den volgenden dag had by zich bij den kommandant aangemeld; zijn lydend uitzicht fokte deelnemende vragen zyoer kameraden uitby trok zich van ben terug. Hfj ver richtte zyn dienst, maar was voor niemand toegankelyktoch kwam hy-somtyds in hun midden en uoodigde hen, met hem te drinken hy tintelde dan van geest en laim en wist den volgenden dag nauwelyks wat hy gedaan had. Op zekeren dag ontmoette hem zyn overste op straat; met een deelnemend gelaat bood hy hem de hand. „Beste waldberg, het spyt my onuitspre- kelyd, dat uw oom ook nog het ongelnk gehad heeft zyn vrouw te verliezen, nadat „Vrouw verliezen?" had hy gestameld en ae hatid naar zyn voorhoofd gebracht. „O, wiet gy dat nog niet? de jonge gravin Waldberg is heden in den vroegen morgen gestorven." „Gestorven! Almachtige God!" toen was IV lieeQgesneld, had in vliegende haast zelf zUn paard gezadeld cd was in razenden galop het stadhuis zijn gespaard gebleven. Ook het gerechtshot bleef ongeschonden. Vernield door bommen en door vuur zijn het groot hospitaal, het klooster der arme Klarissen, de kerk der paters Benedictijnen, de fabriek La Dendre, liet klooster der Theresianen en het gebouw van de Banque de la Dendre. Dit laatste heeft de vijand in de lucht doen vliegen. Toen het hospitaal aan de vier hoeken in brand stond, hebben de Duitschers de zieken, die niet meer gaan konden, opgenomen en in een aanpalende weide gelegd. Meer dan honderd huizen in de middenstad zijn totaal vernield. Het standbeeld van den Vlaamschen dichter Prudens van Duyse is ongeschonden gebleven. Het vuur heeft de Koninklijke Akademie en den Katholieken Werkmanskring vernield, evenals het bisschoppelijke college en de vee markt. De Duitschers hebben overal de wijnkelders geplunderd en zich dan smoordronken aan de ergste baldadigheden overgegeven. Zij ver volgden de vluchtende vrouwen en namen haar met geweld haar geld en juweelen af. Vele vrouwen, kinderen en oude meuschen werden op de straat als razende honden afgemaakt. Honderden bewoners zijn naar het Noorden gevlucht. Ie Lokeren wekte hun aankomst zooveel paniek, dat op haar beurt de Lokersche be volking op de vlucht sloeg. Gisternamiddag bood zich in deze stad een Duitsche parle mentair aan, die ontvangen werd door den burgemeester Raemdonck en den volksverte genwoordiger Persoons. Hij vroeg dien heeren of zich in de stad geen gewapende macht bevond en ontving de verzekering, dat zulks niet het geval is. Daarop keerde hij naar het hoofdkwartier van de Duitschers terug. ANTWERPEN, 9 Sept. (Officieel.) De Duit schers, die verleden nacht in de omstreken van Lent waren, zijn heden zuidwaarts ge trokken, hun buit gedeeltelijk medenemend. Onderweg hebben zij nog eenige winkels in de omstreken van Melden geplunderd. Andere troepen uit de richting van Sotteghem begaven zich naar de omstreken van Ronsse. Zij schijnen naar Frankrijk te gaan. De Belgische troepen zijn niet werkeloos gebleven. In de omstreken Antwerpen werden door hen 300 Duitschers krijgsgevangen gemaakt. weggereden naar haar, die hy eerst als liik terug zag. Hy wilde zich herinneren, hoe by toen te moede was, hjj kon het niet meer; alles scheen «/Vu ts eeD ?er8ciir:kkelyke droom; te Waldberg aangekomen, was hy de trap op gevlogen, in de sterfkamer doorgedrongen en had zich in wanhopige smart voor de schoone, stille vrouw op de knieën geworpen, terwijl hy zich luide beschuldigde, dat hy de oorzaak van haar dood was. Gitta had hem eindelijk weggebracht; toen zat hy in de rose kamer op een stoel, hoe lang? dat wist hy niet meer. En voor het laatst zag hy de dierbare trekken, zelfs in den dood nog zoo liefelyk; de dood kist naar het kerkhof volgen kon by niet het was hem onmogelijk, de sterke man wan kelde als een doodelijk kranke. Terwijl de trein zich met langzame plechtigheid naar de laatste rustplaats in beweging zette, lag hij in haar kamer, het hoofd op het rose kussen van haar nu voor altijd ledig staand lieve- lingsplaatsje en weende, weende als eea kind. Daarbuiten luidde de klok der slotkapel eu wekte een droeve echo in zyn borst, ach, zoo ledig was nu de wereld, zoo vreugdeloos, en daarbij zyn bitter berouw! Zoo was een dag voorbijgegaan en nog altijd zat by scorn van droefheid in haar kamer; daar naderde hem op eens de kamerdienaar van den graaf. „O, genadig! heer! Een nieuwe ramp," had De Duitschers in Frankrijk. 1 ARIJs>, 9 Sept. (Renter's bijzondere dienst.) Eeo aantal F ransche soldaten, die in de jongste gevechten in den omtrek van Meaux °en olommiers gewond werden, kwamen heden te Parijs aan. Een sergeant vertelde belang wekkende^ bijzonderheden ovei het gevecht, waarin hij gewond werd Wij vervolgden over negentien mijlen twee Duitsche regimenten, die gesteund' werden door cavalerie en artillerie. Gedurende den haastigen terugtocht werd geen enkel schot gelost door de Duitschers, terwijl de Franschen een hevig vuur onderhielden, dat deu vijand decimeerde. Wij slaagden er in een gedeelte der Duitsche colonne te isoleeren en namen zeven kanonnen, twee mitrailleurs, er. tal van gevangenen. Een hunner was een infanterie-ser- geant, die wat Fransch sprak, en die erkende, dat de manschappen bijna geen ammunitie meer hadden, en het bevel kregen er zuinig mee te zijn. Een gewonde officier telde 600 lijken in een loopgraaf. De Duitsche troepenmacht die hier, na twee dagen gestreden te hebben, werd teruggedreven, bestond uit twee legerkorpsen. Zij leed ontzet tende verliezen. De officier bevestigde de raededeeling van don sergeant over het gebrek aan ammunitie der Duitschers, en zeide dat zij zeer vermoeid schenen. PARIJN 9 Sept. (fart.) Het officieele bericht van vannacht luidt: Tegenover den Franschen linkervleugel zijn de Duitschers bjj hun terugtrekkende0 bewe ging de Petit Morin overgetrokken. Zij hebben, om hun verbindingslijnen te beschermen' hevige, doch vruchtelooze aanvallen gedaan op de Fransche strijdkrachten op den rechter oever van de Ourcq, De Engelschen zetten hun offensief in de richting van de Marne voort. Op de hoogvlakten ten Noorden van Sézanne (meer naar het Oosten) vorderen de Fransche^ troepen, hoewel moeilijk. Het Fransche centrum is in hevige be vechten gewikkeld, met als resultaten de°els voorwaartsche, deels achterwaartsche bewe gingen. Aan den Franschen rechtervleugel is de toestand voor Nancy en in de Vogezen goed. hy met bevende stem gezegd. „Mynheer de graaf is door een beroerte getroffen, hy is dood; hy ligt in den leuningstoel in zyn kamer." De tranen stroomden den grysaard over het oude, gerimpelde gelaat. „O, kom mynheer de baron, wy zyn allen buiten ons zelf; gy zijt nu immers onze meester Toen was brigette genaderd en had hem bet kleine meisje op den arm gelegd met de woorden „Mynheer de baron, zij heeft na recht op nw bescherming, kom en wees sterk ter wille van het kind." „Ter wille van het kind, van haar kind, btigitte," had hy gezegd en was haar gevolgd. Hij bad al zyn energie noodig, om met bet hart vol van rouw, een weg te vinden door al de verwikkelingen, die een plotseling sterf geval en het nalaten van groote rijkdommen met zich brengt. Bij de doodkist van zijn oom had hij de gelofte afgelegd om voor de kleine wees een tronwen, krachtigen steun te wezen. Had hy de gelofte gestand gedaan O ja dat kon hy van gaascher harte getuigen. Het lieve kind was al zyn vreugde geweest in de een zaamheid. waarin hy zich vrijwillig begaf: als by de kleine op zijn kniëm schommelde, haar blond hoofdje tegen zyn borst drukte, byna anstig in baar gezichtje de trekken der moeder zocht, dan stortte zyn overvol hart de iunigste teederbeid uit over dat kleine wezen eu tiij was gelukkig als bet kind de armpjes om zyn hals legde en zeide Fransch communiqué. PARIJS, 9 bept. (Reuter) (Communiqué van 3 uur 's nam.) Ofschoon de Duitschers hunne troepen hebben versterkt, blijft de toestand op den linkervleugel bevredigend. De vijand wijkt achteruit voor het Engelsche leger. In het centrum is onze opmarsch langzaam, maar algemeen. Op den rechtervleugel heeft de vijand niets ondernomen tegen de versrerkinge van Nancy. In de Vogezen en den Elzas is geen ver andering in den toestand gekomen. Tusschen Seine en Marne. PARIJS, 9 Sept. (Reuter.) Het officieele eommunipué van gisteravond luidt: Od ouzen linkervleugel hebben de Duitschers die op hun terugtocht Petit Morin passeerden, ten einde huu verbindingen te beschermen, heftige maar vruchteloozen aanvallen gedaan op onze strijd krachten aan den rechteroever van de Ourcq. Onze Engelsche bontgenooten zetten het offensief voort in de richting van de Marne op de plateaux noordelijk van Sezanne. Onze troepen vorderen goed, maar met moeite. Aan ons centrum wordt hevig gestreden met afwisselend geluk. Op onzqn rechtervleugel is de toestand »oed voor Nancy en de Vogezen. De Duitsche terugtocht. LONDEN, 9 Sept. (Eigen Bericht.) Alle telegrammen brengen eenparig goed nieuws voor de.bondgenooten. De correspondent van de «Daily Chronicle», Donohoe, seinde giste ren aan zijn blad, dat de rechtervleugel van de Duitschers duchtig klop heeft gekregen en de terugtrekkende beweging voortgezet, met het Britsche leger aan de flank. Alle aanwij zingen duiden er op, dat de terugtrekkende beweging definitief is en niet maar een tijde lijke terugtocht. Gisteren liet de rechtervleugel, ten einde aan de Britsche vervolging te ontkomen wa gens, gewonden en voorraden achter, benevens vele kanonnen. De terugtrekking van den rechtervleugel bevrijdt vrijwel Amiens en- Arras, terwijl uit Rijsel wordt gemeldt, dat het geheel vrij van vijanden is. De Daily News" verneemt uit Parijs dat Duitsche gewonden en gevangenen verklaarden „Oom, melanie heeft u lief." Ja, zyn leven was in vele opzichten ryk, gezegend geweestzyn goederen de schoonste ver iu den omtrek, hy zelf geacht en bemind door allen, die hem kenden en toch vermocht al dit benijdenswaardige niet het ledig aan te vallen in zyn borst, het verlangen te stillen naar een hart, dat voor en met hem voeld, dat hy voor altijd verloren waande. Zyn zuster, zyn vrienden hadden er te ver geefs op aangedrongen, dat hy huwen zou de eerste vooral, zy, de levenslustige vrouw had geen moeite ontzien, hem voor dit of dat mooi meisje te winnen, menig smachtend oog had den knappen man aangeziente vergeefs, hy kon zijn hart niet weggeven, het behoorde hom immers niet. Als hjj nit luidruchtig gezelschap weder zyn eenzaam slot betrad, om in bet rose kamertje iu de herrinnering te leven, dan zeide hy dikwyls: „Melanie, zoo als gy is er geene, geene En nu, en heden? OnlaDgs, eerst voor weinig weken was haar kind teruggekeerdhy had het bijna in twee jaren niet gezien en was schier geschrikt toen by haar zag daar stond zy voor hem in al de verleidelijke schoonheid, waardoor demoeder hem eens in verukking gebracht had, dezelfde opslag der donkere oogen, dezelfde zachte stembuiging en wat was er met hem gebeurd, sedert hy haar weerzag? Hy kon moeder en dochter niet meer van elkander scheiden, Bffii VOLKSBLAD. -All-

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 1