UIT QN2E OMGEVlÜcT Gemengde Berichten. Laatste Berichten. IUGEZOUDEU STUKKEU. Burgerlijken Stand. Hüogwatergetij te Ter Ueuzen. bevonden. Overdag hielden we ons verborgen, maar 's nachts slopen we voort, telkens wel een 27 mijlen. In 48 uren kregen we geen slaap en vaak moesten we lange omwegen maken om de voorposten te vermijden. Ten slotte kwamen we aan een riviertje dat we trachten over te zwemmen, maar onze kleeren waren te zwaar en we besloten dus over de brug te gaan. Deze echter werd door 25 Duitschers bewaakt. We kropen vooruit tot een afstand van 10 of 20 meter en toen floot den kapitein tusschen de tanden. We bleven liggen en luisteren, maar er kwam geen ant woord. Verder kruipend deden we weer geluid hooren, maar wederom geen antwoord. We naderden steeds meer en spiedden zorgvuldig rond. De schildwacht aan onze kant van de brug sliep. We kropen langs hem en over de brug. De geheele wacht bleek te slapen. Een volgend maal trokken, we het water over in een ponton, die men onbewaakt had gelaten. Toen we eenmaal de Duitsche linies gepasseerd waren, hadden we verder geen moeite meer. De Belgen hielpen ons om naar Ostende te komen. Ie Folkestone kwam eveneens een korporaal van de Irish Fuseliers aan, die ontsnapt was dank zij een moedig Franschman, die hem drie dagen in de kelder verborgen hield. Zeven en twintig uren lang had hij boven zijn hoofd het gestamp gehoord van de optrekkende Duitschers steeds in angst, dat men het huis zou doorzoeken. In burgerkleeding verliet hij eindelijk het huis, maar hij werd weldra door een vijftal ulanen gevangen genomen. Gelukkig werden deze door een Britsche patrouille aangevallen en de lersche soldaat maakte van die gelegen heid gebruik de vlucht te nemen in een tar weveld, waar hij zich verborgen kon houden. Later bracht een Fransch meisje hem door binnenwegen naar St. Pol, waar hij eenige kameraden trot met wie hij naar Boulogne ging. De Uhlanen. In de Corriere della Sera schetst Luigi Barzini het beeld van den Duitschen uhlaan ongeveer als volgt: »Toen wij bij een klein station kwamen en de trein zjjn vaart minderde, zagen wij een troepje ruiters, dat den spoorwegovergang bewaken moest; een uhlanen-patroelje. Kalm en rustig was aller houding. Zij waren toch in een vijandelijk land, doch in hun rustige onbezorgdheid gaven zij den indruk van man nen, die het vroolijk maoevre-leven genoten. Die zwermen ruiters, die het Duitsche leger voor zich uit laat trekken, vindt men overal, op iederen straatweg, op elk pad. Daaruit blijkt dat zij zooveel mogelijk gezien willen worden. Overal vertoonen zij zich en zij rijden maar door, net zoolang tot zij bescho ten worden. Zij gaan al maar door tot zij eindelijk op den vijand stooten. Hun taak is het om den dood tegemoet te rijden. Het geheele vijandelijke front wordt door hen verkend zij worden meestal doodgeschoten zeker. Doch er is er dan toch altijd wel één dien het gelukt te ontsnappen en die kan dan immers inlichtingen geven. Het vuur waarmee zij ontvangen worden geeft hun al dadelijk een denkbeeld van de sterkte der verdedigers; want zij weten bij ervaring, dat alle beschikbare soldaten schieten, zoodra zich de eerste vijandelijke ruiters voor de stellingen vertoonen. Bij ieder boschje, bij iedere grebbei moet de uhlaan tegen zich zelf zeggenhier zou wel eens een vijand verscholen kunnen zitten. Hij weet dat hij zich niet verdedigen kan en dat er van alle kanten op hem geschoten zal worden. Overal schuilt voor den uhlaan gevaar verborgen gevaar. Desondanks rijdt hij kalmpjes en rustig voort met Duitsche discipline. Op Zaterdag 5 September vergaderde opnieuw de commissie voor de arbeidsbeurs. Ingeschreven zijn te Ter Neuzen zelf (buiten Sluiskil, Driewegen) 252 werkloozen hoofd zakelijk havenarbeiders, waarvan 2 met 10 kinderen ten hunnen laste, 2 met 9, 13 met 8, 19 met 7, 18 met 6, 22 met 5, 24 met 4, 27 met 3, 28 met 2, 26 met 1, 38 zonder kinderen, 9 ongehuwd, terwijl over 22 duide lijke opgaven ontbreken. De werkloosheid dadeert voor 9 werkloozen van 1 Augustus voor 1 van den 2en, voor 115 van deiflOen, voor 1 van den 12en, voor 9 van den 14en, voor 86 van den 17en, voor 1 van den 20en, voor 18 van den 25en, voor 4 van den 31en, terwijl van 10 weikloozen de duur van de werkloosheid onbekend is. Buiten dezen opgegeven bij de werkloozen- eomraissie melden zich geen nienwe werk zoekende bij de arbeidsbeurs aan, was er geen vraag naar werkkrachten en dus ook geen plaatsing door haar bemiddeling. Wel werd die bemiddeling ingeroepen en verleend voor wat betreft de vreemdelingen hier in verband met het hoteliers bedrijf en voor wat betreft werkzaamheden voor het garnizoen in het be lang van enkele kleine patroons. Een Londen boot is in de haven geweest twee andere worden nog verwacht enkele bizondere werkzaamheden worden in verband met de werkloosheid verricht. Wenschelijk bleek ook in die gevallen te weten wie ge werkt hebben, waarom zoo spoedig mogelijk een vergadering zal worden belegd met de arbeiders organisaties uit de werkloozencorn- missie om deze kwestie en de voorloopige inrichting van de arbeidsbeurs te bespreken. Van verschillende fabrieken uit de omgeving werd bericht ontvangen, dat in de eerste plaats te werk gesteld zouden worden werkloozen uit de eigen plaats, zoodat op plaatsing van Ter Neuzensche werkloozen althans voor direct geen kans bestaat. Ook op het land betwijfelde men met de beetencampagne zelfs veel arbeiders te zullen behoeven. Hij pogingen om nieuwe werkzaa nheden hier te vinden bleek zoowel de militaire als de burgerlijke overheia tot alle medewerking bereid, zoodat in dit opzicht misschien betere resultaten mogen worden verwacht. Worden de hier bestaande plannen voor werken en bouwen door gemeente en particulieren uit gevoerd op het oogenblik zijn ze door rentevoet, duurte en defensiebelangen belem merd dan zou onder vakarbeiders de werk loosheid geen bizondere afmetingen aannemen, terwijl van de vele losse arbeiders eenige bij uit te voeren werken en alsnog op fabrieken kunnen worden geplaatst. De commissie zal in dien zin werkzaam blijven. De commissie betreurt, dat een enkele pa troon van de huidige impunctuur zou hebben gebruik gemaakt om de arbeidsloonen te ver lagen, spreekt tegen geruchten over ontevre denheid van de werklieden bij lossing van een schuit anthraciet. De schuit is gelost op het hier geldende loon van 0.40 per ton, wat onge veer overeenkomt met een dagloon van 2, Eiken werkdag van 12—2 uur blijft de arbeidsbeurs voorloopig zitting houding ten stadhuize. Maandagavond 7 September vergaderde in Hotel Visser op de Markt de commissie voor de arbeidsbeurs met de werkloozencom- missie uit de arbeidersorganisaties. In gemeenschappelijk overleg wordt admi nistratie en werkwijze van de arbeidsbeurs geregeld. Om de arbeidsbeurs meer te doen werken als steuncommissie is een directer samenwerking met de arbeidersorganisaties noodzakelijk, lederen dag zullen deze organi saties huu opgave verstrekken, terwijl zoo vaak djt wenschelijk blijkt gecombineerde vergaderingen zullen worden belegd Op deze wjjze hoopt men den omvang vau de werkloosheid beter te kunnen administreeren. De lijsten van de werkloozencommissie zijn feitelijk geen werkloozenlijsten, maar steun- lrjsten. Ieder gezin ook waarin meerderen anders werken en nu werkloos zijn geworden is slechts door een persoon op de lijst verte genwoordigd. De werkloosheid is dus bedui dend grooter dan uit de opgave blijkt. De beurs zal zich wenden tot de patroons in het havenbedrijf met verzoek ter tegemoet koming aan de ongunstige toestanden en be perking van de werkloosheid te willen over wegen de werkploegen slechts te laten werken om den anderen dag en uit een gezin niet meer dan een werkkracht te werk te stellen. De beurs zal zich nogmaals wenden tot tot den vestingcommandant met verzoek bij het aannemen van werkvolk van de bemidde ling van de beurs te willen gebruik maken. Bij rijkswerk zou voorkomen kunnen worden dat meerderen uit een gezin werden te werk gesteld, terwijl ook zonder tusschen persoon het loon misschien hooger kon zijn. Deze werkzaamheden zouden om beide redenen dan in meerdere mate nuttig zijn ter beper king van het uit de werkloosheid ontstaande gebrek. Op aandrang van de werklieden zal den burgemeester worden verzocht als voorzitter van het plaatselijk steuncomité een tweede vergadering van dit comité te willen doen uitschrijven teneinde zoo spoedig mogelijk in Ter Neuzen tot uitkeering of onderstand te geraken, omdat voor sommigen de nood zeer hoog gestegen is. Hij Kon. besluit is benoemd tot voor zitter van het bestuur van het waterschap der Sluis aan de Wielingen, C. J. Sturm, te IJzendijke. Een militaire verbanning. Naar Het Volk verneemt, is door den gene- raal-majoor Van Terwisga, commandant van de 3e divisie, aan de burgemeester der ge meenten in het door dife divisie bezette gebied, een circulaire gericht, van den volgenden inhoud Ik heb de eer, U, Mjjne fleeren, te berichten, dat, ter zake van het, op den 27sten Aug.j.l. in het Vereenigingslokaal van Protestantsche Jonge Mannen te Stratum, houden eener, o.a. voor militairen bestemde, rede, welker inhoud eene strekking had, die voor den geest in den troep en voor de plichtsvervulling, ingeval pp zijn daadwerkeljjk optreden een beroep zal moeten worden gedaan, gevaarlijk is, door mij aan den predikant ds. De Joug', wonende te Veghel, zoolang de Staat van Oorlog blijft gehandhaafd of eventueel de Staat van Beleg zal zjjn afgekondigd, het verblijf in het door mijne o. h. devisie bezette gebied, waartoe ook uwe gemeente behoort, is ontzegd. De betrokken predikant is met het verbod in kennis gesteld. Ik verzoek u, ter uitvoering van dat verbod voor zoover uwe gemeente betreft, de noodige maatregelen te willen treffen, Ook een vrijwilliger. De zoon van den Burgemeester vah Harme ien, Anton Blankestijn, heeft zijn vacantie benut door als conducteut dienst te doen op de auto-omnibus Harmalen Utrecht, ter ver- vanging van den gewonen conducteur, die, wegens militieplicht van zijn broeder, in de zaak zijns vaders noodig was. Onze conducteur in buitengewonnen dienst heeft zich van zijn taak tot ieders tevredenheid op uitstekende wijze gekweten, bjj onderscheidde zich door groote welwillendheid, tact en hulpvaardigheid. Boyendien was bij ook niet te trotsch om fooitjes aan te nemen. Hij heeft echter zjjn weekloon en fooitjes geheel afgestaan aan het te Harmeien bestaande Steuncomité voor de achtergelaten betrekkingen van opgeroepen miliciens en landweerplichtigen. (»U. D.>) 's-GRA\ ENIIAGE. De St. Ct. bevat een Kon. Besluit, waarbij de gemeente Ter Neuzen, verklaard wordt iu staat van beleg. Nog steeds vermeerderd het aantal uit gewekenen uit België, dat hier met de treinen wordt aangebracht. Eergisteren naderden de Duitschers Gent en het gevolg was, dat weer velen dier stad verlieten om over de grens zich in veiligheid te stellen. Naar men ons mededeelt, heeft burgemees ter Braans van Gent zich laten benoemen tot secretaris der Amtnkaansche ambasade. Toen ging hij de Duitschers tegemoet om te onderhandelen. Het resultaat was dat tegen betaling van eenige millioenen francs, de Duitschers de stad spaarden en aftrokken. Gisteren kon men in zuidelijke richting de schoten der kanonnen in deze omgeving weer duidelijk hooren. Men vermoedt, dat in den omtrek van Lokeren wordt gevochten. De garde civique moet ontbonden zijn. Een groot aantal, in burgerkleeding, verlaten het land om een krijgsgevangenschap te ontgaan. Dinant verwoest. LONDEN, 8 Sept. De stad Dinant is door de Duitschers verwoest. Honderden inwoners werden gefusileerd. OSTENDE, 8 Sept. De stad Dinant is door de Duitschers op verschillende punten in brand gestoken en bovendien beschoten, zoodat de geheele stad verwoest is. Vrouwen en kinderen werden in kloosters opgesloten. Honderden mannen werden gefu sileerd. De Duitschers beweren dat vanaf de bergen op hun troepen geschoten is en dat zij daarom voor hun eigen veiligheid genoopt waren de stad te verwoesten. ANTWERPEN. 8 Sept. De Duitschers hebben een krachtigen aanval ondernomen op St. Amand en Puers, maar zijn met groote verliezen teruggeslagen. St. Amand ligt aan de Schelde, stroomt afwaarts van Dendermonde, aan de spoorlijn Dendermonde-Antwerpen, Peurs ligt nog iéts dichter bij Antwerpen, aan de kruising van deze spoorlijn met de lijn Mechelen-St. Nicolaas. Maubeuge gevallen, BERLIJN, 8 Sept. Maubeuge heeft gecapi tuleerd 40.000 krijgsgevangenen, waaronder 4 generaals, 400 kanonnen en veel munitie vieien den Duitschers in handen. LONDEN, 8 Sept. De »Morning Post* ontving een telegram uit Petrograd, meldende, dat de vesting Nicolajof, 20 mijlen ten Zuiden van Lemberg, is ingenomen. Volgens den correspondent is Nicolajof, dat aan de Dnjestr. gelegen is, een der modernste Oostenrijksche vestingen en was de stad voor een jaar van leeftocht voorzien. De Duitschers trekken, volgens denzelfden correspondent, met spoed uit het Westen in Galicië op. AN 1 WERPEN, 8 Sept. De koningin is alhier teruggekeerd. Te Luik is een formeel verbod aan de in woners uitgevaardigd om gedurende de eerst volgende drie dagen hun huis te verlaten. Dit is opdat de bewoners het doortrekken van Duitsche troepen, die naar Duitschland terugkeeren, niet zullen zien. Te Londerzeel verklaarde een Duitsche dokter dat de Duitsche verliezen te Boschkapelle meer dan 2000 bedroegen. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Ter Neuzen 4 Sept 1914. Mijnheer de Redacteur Gelooft u met mij, dat de vergoedingen aan de gezinnen, achtergelaten door miliciens die nu onder de wapenen zijn in Ter Neuzen niet veel te gering is? Ik hoor, dat door den burgemeester wordt uitbetaald „dertig centen" per dag aan een vrouw alleen en voor elk kind bovendien nog tien „heele centen". Dat is veel te weinig. Kunt u door middel van uw courant s.v.p. helpen dat beter maken. Ik hoor dat er plaatsen zijn, met 40 en 50 cent per dag. Mij dunkt onze afgevaardigde Muralt kon daar wel eens wat aan doen. Er moet zelfs een plaats zijn waar ƒ2.50 wordt gegeven, zoo maar boven de 50 cent per dag! Dank voor de ruimte. N. V. Zeer Geachte Redactie! In dank ontving ik het stukje van den heer N. V. ter inzage. De man heeft groot gelijk. Ik acht ook in het algemeen een «uitkeering van f 0.30 per dag voor een vrouw en f 0.10 per dag voor elk kind bovendien, veel te laag. Ik druk er op, dat dit „in het algemeen" te weinig is. I och moeten wij ons er voor wachten den heer burgemeester van Ter Neuzen daarin iets te verwijten. Er zijn burgemeesters, die zich van andermans leer trachten populair te te maken, en er maar op los uitkeeren. Zoo zal het ook wel gesteld zijn met die „royale" burgemeester, die boven de gewone uitkeering, er nog^een rijksdaalder bovenoplegt. Dat zal er wel een zijn, die als hij in eigen beurs moet tasten om zijn omgeving te hel pen „niet t'huis is Ik wil u wel zeggen, dat ik het prijs, in de burgemeesters van Zeeuwsch-Vlaanderen, dat zij bij de vaststel ling der uitkeeringen met hun consientie rekening hebben gehouden, en er in de be narde toestand waarin de staatskas thans is er maar niet op los uitgekeerd hebben. Boven dien, of er van andermans geld bovenbedoelde zoo gulle burgemeester, de betrokken uitgaven goedgekeurd zal krijgen, is nog te bezien. Intusschen kan ik u verzekeren dat ik van terzijde heb vernomen, dat de uitkeeringen in Ier Neuzen nu zullen worden verhoogd. Indien er mij naar werd gevraagd, zou ik adviseeren, die te brengen op f 0.50 per dag voor een vrouw en f 0.10 per kind er bij. t Is nog wel niet veel! maar wat nu uitge keerd wordt is m.i. beslist te weinig. Ik weet zeker, dat de heer burgemeester, zoodra hij de zienswijze van het oorlogsdepartement hierover weet, zal medewerken de verbeterde uitkeering direct in te voeren en die zelfs van terugwerkende kracht te maken. Achtend, gaarne Uwe Dw. Dn., 's-Gravenhage, 7 Sept. 1914. DE MURALT. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 4 Sept. Leendert Bakker, 17 j., jm. en Johanna Maria de Rijke, 19 j„ jd. Geboorten. 1 Sept. Abraham Cornelis, z. van Gillis Francois Jacob Rijnberg en Maria Johanna van der Vliet. 2 Sept. Jan Francois, z. van Pieter Johannes van Strien en Johanna de Koning. 3 Sept. Karei Johannes, z. van Jan Riddering en Pieternella Maria Keukelaar. Florentia Maria, d. van Andries Adrianus Hamelink en Janneke Harte. 4 Sept. Pieternella, d. van Hendrik de Vriend en Pieter nella van Riet. Overlijden. 5 Sept. Jannis de Smidt, 64 j., echtg. van Johanna Cornelia Pothoven. Trijntje de Vries, 27 j., d. van Sibbert Oenes en Antje Jouwerts Slotje (overl.) Jacobus Bareman, 58 jweduwn. van Catharina Hamelink. AXEL. Geboorten 20 Aug. Elisabeth. Cornellia, d. van Christiaan Ollebek en Cornelia Jansen van Roosendaal. Lourens Pieter Jan, z. van Pieter Ortelee en Wilhelmina Bakker. 25 Aug. Janneke, d. van Gelein Verhelst en Pietronella Hamelink' ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 20 Aug. Johannis Pieterse (van Wemeldinge), 47 j., jm. en Janna Dekker, 44 j., jd. Geboorten. 16 Aug Frangois, z. van Pieter de Ridder en Maatje de Pooter 18 Aug. Thaddy Pierre Leonard, z. van Alphons Alojjsius Vereecken, en Maria IzabellaFranciscaMichielsen. 19 Aug. Janneke, d. van Pieter Hamelink en Adriana Geertruida Jansen. Cornelis Pieter, z. van Krijn Hamelink en Cornelia Bakker. 20 Aug. Frangois, z. van Cornelis de Feijter en Geertruida Janna Verpoorte. Overlijden. 20 Aug. Josepha Francisca van Doorsselaar, 91 j., wed. van Petrus Franciscus Frederiks. 30 Aug. Geertruij de Bruine, 69 j., echtg. van Cornelis de Visser. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 9 September 4.5 4.19 Donderdag 10 4.33 4.48 Vrjjdag 11 5.4 5.21 Zaterdag 12 5.41 6.3 Zondag 13 6.30 7.4 Maandag 14 7.48 8.42 Dinsdag 15 9.39 10.26 1» 11 11 11 11

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 3