Van het Oostelijk oorloogstooneel. Duitsche legprberichten. BERLIJN, 6 Sept. (W. B.) De groote Generale Staf deelt mede: «De Keizer woonde gisteren den aanval bij op de versterkingen bij Nancy. Van Maubeuge zijn twee forten en de daar tusschen gelegen stelling gevallen. Het ge schutvuur kon op de stad worden gericht. Deze staat op verschillende plaatsen in brand. Uit papieren, die in onze handen zijn ge vallen, blijkt, dat de vijand door de actie van de legers van Kluck en Btilow ten noorden van de Belgische Maas volkomen verrast werd. Op 17 Aug. veronderstelde de vijand, dat hij slechts weinig Duitsche cavalerie voor zich had. Onder bevel van generaal v. d. Marwitz heeft deze cavalerie dus de beweging der legers uitstekend weten bedekt te houden.» BERLIJN, 6 Sept. (Eigen bericht.) De Keizer begaf zich van het hoofdkwartier, nadat hij het leger van den Kroonprins had bezocht, naar het zuidelijke leger. Hij woonde daar den aanval op Nancy bij, dat zich nog slechts korten tijd kan houden. Bij de vesting Maubeuge, aan de Belgische grens, zijn enkele forten en de tusschenstellingen reeds gevallenhet artillerievuur tegen de stad is geopend. De val der overige forten wordt spoedig verwacht. Fransche berichten. PARIJS, 6 Sept. (Reuter.) Een communiqué deelt mede dat de gevechten tusschen de voor uitgeschoven Parijsche dekkingstroepen en de Duitsche troepen, die den opmarsch naar het zuidoosten van hun rechtervleugel beveiligen, heden van meer beteekenis waren. De algemeene toestand van de legers der bopdgenooten schijnt goed te zijn. De bezetting van Maubeuge blijft hardnekkig weerstand bieden. In ons centrum en op den rechtervleugel (Lotharingen en de Vogezen) wordt de strijd voortgezet, zonder dat verandering in den toestand gemeld wordt. Een schitterend wapenfeit. BORDEAUX, 7 Sept. (Havas.) In een der jongste gevechten hebben twee soldaten van het 187e regiment infanterie het vaandel ver overd van het 28e Duitsche infanterieregiment, waarvan de commandant krijgsgevangen werd gemaakt. Tot belooning van dit schitterend wapenfeit is het vaandel van het 137e versierd met het Legioen van Eer. In Russisch Polen. PETROGRAD, 5 Sept. (P. T. A.) (Officieel). Er wordt nog steeds verwoed gevochten om het front bij Lublin en Kholm, waar het 10e Oostenrijksche legercorps, dat trachtte door dit front heen te breken, werd teruggeslagen en vervolgd, waarbij niet minder dan 5000 man krijgsgevangen werden gemaakt. Uit door Russen onderschepte papieren is gebleken, dat de Oostenrijksche generaals met klem aandringen op de hulp der Duitschers. Bij Zvolen werd een Duitsche aeroplane naar beneden geschoten. De aviateurs werden ge vangen genomen. Een geblindeerde Duitsche trein gekomen van Alexandrowo, (op de grens van West- Pruisen en Russich-Polen) heeft getracht de stad Wlotslawsk te bombardeeren. Hij werd echter teruggslagen. en met jeugdige veerkracht uit den zadel, hangt de teugels over den arm en slaat een klein smal zijpad in, dat dicht aan het meer hem langs zjjn verschillende bochten en krommingen voert. Een poos wandelt hjj voort, zonder den blik van den grond op te heften; blijkbaar z(jn het geen vroohjke gedachten, die hem vervullen. „Hoe is de herrinnering van haar plotse ling weder zoo levendig geworden," zegt hij zacht en ziet naar het water; „hoe zonder ling en toch zoo verklaarbaar, sedert doch wat is dat? daar aan de overzijde van den oever onder die eenzame berkeboomen met buu trillend loof, daar staat z(j werke lijk en waarachtig! in het witte kleed, bet hoedje aan den arm, de rose doek, zooals zij het liefst had, over de borst gekruist; de ondergaande zon omgeeft het fijne kopje als met een stralenkrans, de houding zoo beval lig, geheel zoo als zij was." Baron eduakd was blijven staan. „Helanie, comtesse, melanie," fluisterde hü, „de gelijkenis is zinsbegoochelend." Hjj beschouwt bet liefelijk beeld met een voch- tigen blik, en een diepe zucht ontsnapt aan zjjn borst. Het verleden met zijn zalige uren, zijn droevige jaren, staat dubbel levendig voor zjjn geest; eindelijk schrijdt hjj verder naar het slot, terwijl hij nu eu dan naar de witte gedaante omziet tot het struikgewas haar aan In Galicië- PETROGRAD, 5 Sept. (U. T. A.) In Galicië zijn 30 locomotieven en een zeer groot aantal wagons buitgemaakt. Aan het station Lemberg stonden een buiten gewoon groot aantal treinen, volgeladen met oorlogsmunitie, dynamiet, benzine en genees middelen. De Russische troepen maakten zulk een voort- varenheid meester van het station, dat de vijand daar drie automobielen liet staan, die op het punt waren te vertrekken. Aan de Russische grens. PETROGRAD, 6 Sept. (P. T. B.) De groote generale staf maakt bekend: De Russische troepen hebben over de geheele linie de Oos tenrijksche legermachten 4 September de of fensieve beweging voortgezet. Het centrum van den vijand leed het zwaarst van de Rus sische aanvallen. In de buurt ten westen van Krasnotau (Z.O. van Ljublin) werd het 45ste regiment infanterie eng ingesloten en geheel tot de overgaaf gedwongen. De bevelhebber, 44 officieren en 1600 manschappen gaven zich gevangen. De Duitsche divisie, die oprukte om de Oostenrijkers te hulp te komen, werd aange vallen op de rechteroever van de Weichsel. De Russische troepen bezetten de streek van Stryl (Z. van Lemberg). Reeds bevindt zich de Russische cavalerie bij de passen van de Karpathen. Aan het front in Oost-Pruisen hadden alleen onbeteekende schermutselingen plaats. In Polen. PETROGRAD, Sept. (Reuter.) De Russen hebben bij Serozk ten noorden van Warschau een bestuurbare luchtballon beschoten en ge nomen met een bemanning van tien man, waaronder twee officieren van den generalen staf eu twee kanonniers, benevens munitie, kaarten en fotografie en tevens een aeroplane, waarin een Oostenrijksch kolonel zat. In de twee laatste dagen zijn 130 gevangen Oostenrijksche officieren en 7000 manschappen door Minsk getrokken op weg naar Smolensko. De veldslag van 2 September. PETROGRAD, 6 Sept. (P. T. A.) (Officieel.) Volgens de laatste mededeelingen hebben wij in de gevechten, die op 2 Sept. zijn geleverd, de zege behaald. Ten einde den tegenstand van Oostenrijk te breken en zijn plannen te doorkruisen werd een krachtige aanval gedaan die uitliep op een overwinning. De vijand trok zich met grooten spoed terug. Wij veroverden een vaandel en mitrailleusses en maakten een groot aantal krijgsgevangenen. De aanval op Lemberg. PETROGRAD, 6 Sept. (Reuter.) Een com muniqué zegt, dat 4 September de Russen het algemeen offensief hernamen tusschen de Weichsel en de Bug. De Oostenrijkers waren niet verdacht op der. feilen aanval op Lemberg en hoopten hier weerstand te kunnen bieden. De Russen deder. er nieuwe voorraden op. Russische overwinningen. PETROGRAD, 6 Sept. (P. T. B.) Het bureau- Wolff en het Korr. Bureau maakten in hun berichten melding van beweerde overwinningen der Oostenrijkers in de omgeving van Zamo- tie eü Tyschovtzij. In verband hiermede wordt het «P. T. A.» in de gelegenheid gesteld te verklaren, dat de Russische troepen sinds 21 Aug. een voortdurend offensief handhaven tegen den vijand tusschen de Weichsel en de z(jo oogen onttrekt. Hjj geeft bet paard aan den toesnellenden bediende over, gaat de vestibule door naar zjjn kamer, werpt hoed en rijzweep op de tafel en begint driftig op en neer te wandelen. De verschijning aan bet meer heeft krachtig de herinnering van vroeger tijden bjj hem verlevendigd, zjjn gedachten gaan ver terug, zjjn geheele leven met al zjjn wonderlijke ontmoetingen treedt voor ziju opgewekte verbeelding; hoe hjj als jonge luitenant kort na den dood zjjns vaders een brief van zjjn moeder ontving, die hem mededeelde, dat neef heinrich op Waldberg, op zijn ouden dag nog een gek was geworden en getrouwd was. „En daardoor lieve jongen," schrijft zjj, „zjjt gij hoogstwaarschijnlijk de gefopte, wat mij om u recht spjjt en u moet aansporen een bedaarder leven te loiden dan vroeger, wjjl de heerljjke majoraats vooruitzichten nu zeker in het water vallen." Zoo, met nog eenige ironische opmerkingen deelt zjjn moeder hem mede, dat hij waarschijnlijk van eenigen be zitter van uitgestrekte goederen een arme luitenant geworden was; intusschen hjj was jong, gaarne soldaat en verdroeg het gemak kelijker dan hjj in den beginne zelf gedacht had, want toen werkelijk in Waldberg een erfgenaam geboren was, had bij zelfs de aardigheid om den uit scherts gedaneu voor slag zjjnar kameraden, hun een treur-bowl te geven, ten einde zoo bun innig medelijden Bug. Nabij Lastchoven werd 28 Aug. de vijfde Oostenrijksche divisie geheel verslagen. Bij de in deze streek tot 4 Sept. voortgezette ver volging namen de Russen drie vaandels, 23 kanonnen, 18 mitrailleuses, 2 aeroplanesmeer dan 150 officieren en 12,000 soldaten werden gevangen genomen. Sinds 4 Sept., nadat de weerstand der Oostenrijkers was gebroken, hebben de Rus sische troepen het offensief naar het Zuiden vqortgezet. Alle berichten in verband met be weerde overwinningen van generaal Auffeu- berg nabij Zamostie en Tyschovtsy zijn totaal onjuist en hebben ten doel de belangrijkheid der Russische successen in Galicië te verkleinen. Te Lemberg maakten de Russen een rijke buit; 70,000 gevangenen, meer dan 300 vuur monden, 30 locomotieven en 130 spoorwagens met verschillende goederen. Russen en Oostenrijkers. PETROGRAD, 7 Sept. (P. T. A.) Officieel. De Russische legers zetten hun opmarsch in Galicië voort in de richting Lemberg. De vijand trek geleidelijk terng, waarbij eenige stukken geschut, mitrailleurs en cais sons in onze handen vielen. Bij de rivier de Guila Lipa had de vijand een, van dature reeds sterke stelling bezet, welke hij onneembaar achtte. Bovendien deed hij een poging ons voortrukken tot staan te brengen door een flankaanval aan de zijde van Halicz. Na een hevig gevecht wierpen wij de Oostenrijkers terug, hen zware verlie zen toebrengende. Wij begroeven op het slagveld 4800 doode Oostenrijkers. Wij ver overden een vaandel, 32 kanonnen, legertreinen en maakten veel krijsgevangenen, o. w. een generaal. Ten zuiden van Warschau hebben wij alle aanvallen der Oostenrijkers afgeslagen. Daarna gingen wij op onzen rechtervlengel tot het offensief over en dwongen den vijand tot den terugtocht, waarbij ons drie kanonnen, tien mitrailleurs en meer dan duizend krijsgevan genen in handen vielen. De verliezen der Oostenrijkers moeten volgens de verhalen der krijgsgevangenen aanzienlek zijn. Het Russische leger in Oost-Pruisen. LONDEN, 6 Sept. (Reuter.) Volgens in lichtingen aan Reuter verstrekt is de positie van het Russische leger in Oost-Pruisen als volgt: Het heeft Tilsit bezet en nadert de ver sterkte lijn aan de Deime-rivier langs den zuideroever van de Pregel. Eén linie strekt zich uit over Tapiau, Allenburg, Gerdauen en Angerburg. De cavalerie van dit korps ver woestte Korschen en Rastenburg. De linie langs de Mazmische meren is nog altijd in handen van den vijand. Ten westen van deze meren strekt het Russische front zich uit zan Johannisburg tot Nillawa en Neshawa. Een geblindeerde Duitsche trein verscheen aan den linkeroever van den Weichsel, bom bardeerde Nishawa en begaf zich daarna naar Alexandrowo. De verdere Russische linie strekt zich uit langs den Weichsel over Kola, Serads, Pe- trokof, Radom en Toezefow. Oostenrijkers en Montenegrijnen. LONDEN, 6 Sept. (Reuter.) Uit Cettinje wordt aan de »Messaggero« geseind, dat de Montenegrijnen de Oostenrijkers in Herzego- wina hebben verslagen en veel munitie, levens middelen en oorlogstuig buit hebben gemaakt. te beloonen, aan te nemendan herinnerde hjj zich, dat juist deze kameraden, die in Waldberg verkeerden, de gravin als een der liefelijkste verschijningen roemden, die zjj ooit geziec haddeD. Verder verwijlden zijn gedachten b(j den avond, toen hij van de jacht komende en voornemens om naar zijn zuster te Welldorf te rfiden, met het paard viel en, toen hij weder tot bewustzijn kwam, de bekoorlijke gestalte zag, die bij nooit weder vergeten kon. Het was dezelfde kamer, waarin bjj zich nu bevond onwillekeurig bleef hij voor de kleine sofa staan. „Wie had dat toen gedacht, toen ik hier met een gebroken arm lag," mompelde hij. En verder vliegt de tijd hij zag zich geliefd en geëerd in het vijandelijk huis, werd verzorgd en gekoesterd, toen hij zoo doodziek hier moest vertoeven en altijd waren het een paar donkere oogen, die over al wat goed en schoone was eerst den waren glans verspreidden en eindelijk ook de verzoening tusschen de beide bloedverwanten tot stand brachten, hoewel moeder en zuster dit voors hands onbegrijpelijk vonden. Het vriendelijk verzoek van het grafelijk paar, om den tijd zijner herstelling hier door te brengen, nam bij met vrengde aan toen kwam de zaligste tijd zijns levens in de na bijheid der aangebeden vronw, zoo zalig, dat bij vergat, hoe zij nooit de zijne kon worden daarop die vreeselijke avond, toen hij haar Een Poolsch hospitaal. LONDEN, 6 Sept. (Reuter.) De »Russky Slovo* bericht, dat bet Poolsche genootschap te Lodz besloten heeft een hospitaal voor 4000 soldaten in te richten. De ondergang van de „Runo". LONDEN, 7 Sept. (Reuter.) De correspon dent van de Daily Telegr. te Grimsby geeft een uitvoerig relaas van de ramp die de stoom boot «Runo» van de Wilsonlijn is overkomen. De correspondent verklaart dat de officieren van oordeel zijn, dat een zeventig opvarenden, die nog vermist worden, gered zijn door visschersbooten. De passagiers waren geen vluchtelingen maar Russische reservisten, die uit Amerika ziju teruggeroepen. De kapiteins van de trawlers toonden bui tengewone moed. Een der booten kon het wtak alleen naderen langs een weg die met mijnen bezaaid was. Men wees den kapitein op het gevaar, maar hij antwoordde eenvoudigDe duivel hale die mijnen; het is onze plicht de ingevaar verkeerende het leven te redden of het onze te verliezen. Het gevecht bij Czernowitz. WEENEN, 5 Sept. (W. B.) De »N. Fr. Presse» geeft enkele bijzonderheden over de episode van het gevecht bij Czernowitz op 25 Aug. De Russische strijdmacht bestond uit een divisie van het Xlle legerkorps uit Podoliëè. De Oostenrijksche landstorm werkte kranig. Voor den opmarsch der Oostenrijkers trokken de Russen terug, oostelijk van Czernowitz, met achterlating van achthonderd gevangenen, o. w. eenige stafofficieren. De vijand leed op den terugtocht groote verliezen. Vijfhonderd geweren, vier mitrailleurs en veel munitie vielen in handen der Oostenrijkers. Een ontsnapping. Een kapitein en een onderofficier van de Drayvon Guards, die bij Andregnies gewond werden en daarna krijgsgevangenen werden gemaakt, slaagden er in te ontvluchten en kwamen dezer dagen te Folkestone aan. De onderofficier vertelde aan een corres pondent van de Daily Chron.« dat hij, toen hij bij Andregnies gewond werd, toe vlucht zocht in een boerenwoning, waar hij nog een twintigtal gewonden kameraden vond. De Duitschers begonnen het plaatsje te bombardeeren en allen zochten een toe vlucht in den kelder. De oude Belgische vrouw, aan wie het huisje behoorde kon echter niet rustig worden gehouden en zoo kwamen de Duitschers, toen zij ze het plaatsje hadden ingenomen, op het rumoer af en naar het huis toe, waarin de gewonde Engelschen toe vlucht hadden gezocht. Met de kolven der geweren sloegen zij de deur in en ik, zoo vertelde de sergeant, hield mijn handen omhoog omdat me niets anders overbleef. Hoewel hij had moeten zien dat ik gewond was, naderde me een Duitsch soldaat met opgeheven geweer. Ik kreeg een slag op den arm maar hij was voor mijn hoofd bedoeld geweest. Toen de oude vrouw door het venster trachtte te ontsnappen werd ze doodgeschoten. Wij werden gevangen gemaakt en de Duitschers namen me al mijn geld af. Met de andere gewonden werd ik naar een klooster gebracht achter de Duitsche linies. Daar vond ik mijn kapitein. Hij was bewuste loos op het slagveld gevonden. Een schrapnel was voor hem ontploft en de dampen hadden hem doen bezwijnen. Hij was door een scherf slecht aan het voorhoof gewond. Men liet het klooster onbewaakt, in vol vertrouwen dat we toch niet door de linies zouden kunnen ontsnappen. »Toen we er echter een paar dagen waren geweest, zagen we dat een wacht werd gezonden. »Nu is het tijd om te ontsnappen,* zei mijn kapitein, »als er nog iets van zal komen.* Zonder rnooite kwamen we buiten en tien uur lang hielden we ons achter een heg verborgen. Toen besloten we te trachten door de Duitsche linies te sluipen. De kapitein had een kaart van het land en een beschadigd compas, en zoo konden we bepalen waar [we ons eigenlijk oügelakkig en ellendig verliet, om haar nooit weder te zien, nooit in dit leven hij zelf een vreugdeloos, elleödig man. Die avond, toen hjj in woeste wauboop van Waldberg weg reed stond niet vreeselijke helderheid voor zijn geest het paard stortte onder bem neer, toen hfj zjjn niet ver verwijderde garnizoensplaats bereikte; het was 's avonds omstreeks elf uur geweest, de verschrikte bediende herkende zijn heer ternauwernood, zoo ontsteld had bij er uitgazien toen bad bjj rusteloos den ge- heelen nacht zjjn kamer op en neer geloopen, terwijl hfj zich zelf met de schrikkelqkste verwijtiogeu kwelde, met beeld voor oogen, zoo als lij bem strak en met droge oogen aanzag eD klaagde „Ik beu immers zoo rampzalig (Wordt vervolgd.) lBJUHUH«mMif I—■IIIMI—im I I lil

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2