Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Tijdelijke staking leer- ruimingsdienst. Prijsopgaaf Brandstof. MELANIE. HERHALINGS-ORDERWIJS. Gsinoente'bsgrootiiig. Van bet Westelijk oorlogstooneel. No. 2504. Woensdag 9 September 1914 25e Jaargang 40000 K.G. grove Gietcokes, TOESTAND DER GEMEENTE. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen hierbij ter algemeene kennis, dat gedurende het tijdvak van 1521 September 1914, vanwege de gemeente geene privaatputten en tonnen zullen worden geruimd. Ter Neuzen, den 5 September 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN vragen prijsopgaaf van ongeveer volgens in te zenden monster, te leveren bij gedeelten, gedurende den winter 1914/1915, ten behoeve van de hoogere burgerschool en school voor meer uitgebreid lager onderwijs. Aanbiedingen per 10000 K.G. worden inge wacht tot en met Maandag 14 Septem ber a. S., des namiddags 3 uur. Ter Neuzen, den 5 September 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Y E S Ju JA O VAN DEN Burgemeester en Wethouders der Gemeente TER NEUZEN, maken bekend, dat het door hen aan den Raad gedaan verslag van den toestand der Gemeente over het vorige jaar, tegen betaling der' kosten, ter Gemeente-Secretarie verkrijgbaar is gesteld. Ter Neuzen, den 3 September 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. „Ja, comtesse, uw vader eu moeder zjjn dood; het is bstd een wees te zijn, maargy hebt toch nog uw oom eduard, die met trouwe liefde voor u zorgt, en alleen zyt gij nog volstrekt niet, want Brigitte is er ook nog, en houdt haar lieveling de hand boven het hoofd; maar kom nu, het begiDt reeds te schemeren, de baron kan ieder oogenblik komendroog uw oogen af en ga een weinig in het park wandelen, dat doet goed en ver- frischt het hart." Zij bracht vol zorg het weetiende meisje uit de kamer en de trap af op het terras; onder liefkozingen wikkelde zy de teedere gestalte in een doek en droogde de tranen van de wangen. „Zie zoo, lieveling, vergeet nu de droevige gedachten en geniet den schoonen avond, ga niet te ver, neem Nero mede zie, daar is bij al, daar komt hy reeds aangesprongen," voegde zij er by, terwijl zy op een grooten fraaien bernhardioer houd wees, die vroolyk om het jonge meisje heen sprong„nu zijt gy goed bewaakt." Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat zij, die aan het herhalings- onderwijs voor jongens, aanvangende 2 November a.s. wenschen deel te nemen en de zes leerjaren der lagere school hebben doorloopen, zich moeten aanmelden vóór 1 October a.s., voor de kom der gemeente bij het hoofd van school A, en voor Sluiskil bij het hoofd van school D Bij die hoofden kunnen tevens nadere inlichtingen orhtrent het herhalings onderwijs worden verkregen. Ter Neuzen, den 1 September 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN. Gelet op art. 203 der Gemeentewet. Brengen by deze ter kennis van de ingezetenen, dat de Begrooting van de plaatselijke inkomsten en uitgaven dezer gemeente, voor het jaar 1915 op heden aan den Raad is aangeboden, en, voor een tijdvak van veertien dagenvoor een ieder ter lezing is nedergelegd op de Secretarie der gemeente, alwaar tegen betaling der kosten afschriften van dezelve kunnen worden verkregen. Ter Neuzen, 1 September 1914. J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Fransche berichten. LONDEN, 6 Sept. (Reuter.) In een officieel communiqué, waarin de gevechten van de laatste week worden beschreven, wordt gezegd vHet Engelsche leger is thans ten Z. van de Marne in één linie met de Fransche troepen aan den rechter- en den linkervleugel. Volgens de laatste berichten laat de vijand Parijs" liggen en rukt hij op in zuidoostelijke richting naar de Marne en naar den linkervleugel en het eeutrum van de Fransche linie. Naar bericht wordt, is het eerste Duitsche leger tusschen La Ferté sous-Jouarre en Essisesvoffort (Essommes Het tweede Duitsche leger is na de inneming Adieu tot straks, goede gitta Eu voor de oude het verhinderen koD, hadden de frissche lippen zich vast op de oude waug gedrukttoen sprong zy luchtig de trappen af, vergezeld door don hond en gevolgd door de blikken der oude getrouwe dienstmaagd. De frissche lucht daarbuiten verkoelde de heete wangen en schoone oogen van het op gewonden meisje, onwillekeurig sloeg zy de richting naar het meer in, een poos ging zy voort op goed onderhouden boschwegen langs den oever, toen week het geboomte terug en zweefden haar blikken over bet water en de boomen aan den tegenovergestelden oever. Hoe dikwyls was zy reeds hierheen gegaan en had den wensch geuit eens in een lichte boot te varen op den helderen vloedzy had het bijna kwalijk genomen, dat haar verzoek, om het vaartuig los te maken en een weinig te roeien kort en koel door haar oom was geweigerd. „Alleen dat niet, melanie," had hy gezegt, „verlang wat gy wilt, alleen vraag my niet weder om de boot!" Toen was hy heengegaan en zij had hem den ganschen dag niet weder gezien. Nu wist zy, waarom haar onschuldig ver zoek geweigerd werd, o, nu was het wel te begrjjpen, hoe vreeselyk den sterken man die herinnering zjjn moest. „Arme oom!" zuchtte zij en liet de met tranen gevulde oogen over van Reims opgerukt tot Chüteau-Thierry en naar het oosten van die plaats. Het vierde Duitsche leger marcheert naar het zuiden ten westen van Argonne tusschen Suippes en Ville-sur-Tourbe. De Duitschers zijn op al deze punten aangekomen op 3 dezer. Het zevende leger is door de Franschen teruggeslagen bij Deinville. Het schijnt dus, dat de Duitschers de om trekkende beweging op den Engelsch-Franschen linkerflank hebben opgegeven, hetzij om het niet meer doenlijk was deze over een zoo groote uitgestrektheid vol te houden, hetzij omdat men de voorkeur geeft van een directen aanval op de linie der geallieerden. De loop der gebeurtenissen zal uitwijzen of deze wijzi ging spontaan is dan wel of de vijand er toe moest overgaan wegens den strategischen toestand en de groote sterkte van de legers der geallieerden. PARIJS, 6 Sept. (Reuter.) Gisteravond te elf uur gaf de militaire gouverneur van Parijs het volgende communiqué uit Het Duitsche leger laat Parijs liggen en met den opmarsch in zuid-oostelijke richting, waarmede het zeven dagen geleden begon, voort. Volgens ingekomen meldingen zijn de Duit sche troepen uit de omgeving van Compiègne en Senlis verdwenen. PARIJS, 6 Sept. 10 u. 45. (Reuter.) Een «fficieel communiqué luidt: In de posities der Duitsche en Fransche legers is, wat be treft onze linkervleugel geen wijziging van belang gekomen. De omvattende beweging van onzen vijand schijnt tot staan te zijn gebracht. In het centrum en op den rechtervleugel in Lotharingen en de Vogezen is de toestand onveranderd. Vóór Parijs, dat de vijand op het oogen blik laat liggen, wordt ijverig gearbeid aan de verdedigingswerken. Het bombardemeut van Maubeuge wordt het buitengewone kracht voortgezet. De be zetting houdt stand, niettegenstaande drie werken vernield zijn. Een plaatselijk Duitsch échec. ANTWERPEN, 6 Sept. 2.15 n.m. (Havas.) De Fransche legatie bevestigt officieel het onlangs medegedeelde bericht betreffende een het liefelijke landschap weiden; zy sloeg haar arm om een berkenboom en leunde met het hoofdje tegen den witten stamhet was bier zoo schoon, zoo kalm; degansche betoovering van een zomeravond begon zich voor haar te ontvouwen; door de boomen aan den anderen oever schemerde purperkleurig de ondergaande zon, de verder liggende bergen en woudpar tijen waren reeds in dien dunnen, doorschij nend blauwen nevel gehuld, die een schoonen dag voorspelde; een zacht windje krult de oppervlakte van het water en streelt liefkozend de wang van het meisje, voor wier oog de beelden van het verleden zich ontvouwen. „Zulk een avond was het zeker ook, zulk een geurige heerlijke zomeravond, toen dat heillooze pleiziertocbtje ondernomen werd? Gy oude boot, zoo broos en zwak, waart gij het die hen wegvoerdet, allen zoo blyde, den jongen man, de schoone gelukkige vrouw, het lieve kleine broertje?" Vragend ziet zy de kleine verweerde boot aaD, die zacht schommelend in het water voor haar ligt; dan volgen haar gedachten het verhaal der oude; zij ziet hen wegvaren, zy boort het gejubel van het kind, het lachen der moeder, ziet de boot zinken en neemt den gil te kooren. „Het is vreeselyk," steunt zij, „zoo kan men wel ernstig worden voor zyn leven, daaraan kan men wel sterven." Laag staat zjj zoo, de blik peinzend in de succes van Fransche en Engelsche troepen, die op schitterende wijze de Duitschers terug wierpen bij St. Quentio, hen daarbij zware verliezen toebrengende. Gevechten bij Dendermonde. ANTWERPEN, 6 Sept. (Reuter.) In den aanval, dien de Duitschers gisteren deden ten zuiden van Termonde, verloren zij 1000 man aan dooden en trokken zij zich in wanorde terug. Hun poging mislukte geheel en al. Deze tegenslag was het gevolg van het krachtdadig optreden der Belgische veld artillerie. t De Correspondent van »de Tel« te Antwerpen seint Er moet verschrikkelijk gevochten zijn in de omstreken van Dendermonde en het feit, dat de Duitschers deze stad verlaten hebben, duidt genoeg aan, dat zij zware verliezen hebben geleden. Zeer vele Duitsche gekwetsten zyn te Antwerpen aangekomen en worden met- volstrekt dezelfde zorg als onze eigen gewonden in de hospitalen verpleegd. Een luitenant van het 21e regiment Duitsche infanterie vertelde, dat zijn afdeeling opdracht had over Peurs naar Boom op te trekken. Op nauwelijks 1 kilometer afstand van deze plaats, zeide hij, werden wij door een ontzet tend geweer-en kanonvuur verrast. Van heel mijn compagnie zijn slechts drie man overge bleven. Een ander Duitsch officier, die te Antwer pen gekwetst ligt, verklaarde dat een heel bataljon door het vuur van een onzer forten ver nietigd is. Er zijn op zijn minst 450 man op het slagveld gebleven. De Duitschers schoten van achter een borst wering van lijken. Zondag, is heel den dag te Antwerpen alles rustig gebleven. Zaterdag hebben de Duitschers het dorp Sint Amands bij Peurs bezet. Eenige hunner waren op den toren der kerk geklom men en doodden van daar drie onzer soldaten die op verkenning waren. Den onderpastoor hebben zij gevangengenomen medegevoerd. Het is verschillende malen gebeurd, dat Duitsche soldaten binnen de stelling Antwerpen trachten te dringen, gekleed in Belgische uni formen, alle van het 9e regiment infanterie. Het is thans bewezen, dat zij deze uniformen niet afgenomen hebben van gesneuvelde Belgen, maar die in het binnenland hebben doen maken. verte gericht, waar de roode gloed langzamer hand verbleekte. Aan haar voeten ligt da hond, die zyn meesteres met de trouwe oogen vragend aauziet, alsof hij zeggen wilde: het is du genoeg, laat ons naar huis gaan. Toen zij eindelijk den terugweg aannam, was het bijna donker en gitta was reeds bezorgd voor haar lieveliDg. „Ik dacht, comtesse, dat mynheer de baron n zon meenemen; hy kwam van den kant van het meer en leidde zyn paard by den teugel, of waart gy daar niet?" „Zeker, gitta, was ik al dien tijd aan het meer, maar 'k zag oom niet, en wilt gy my nu een dieDst doen, gitta, ga dan tot heao, doe hem mijn hartelijke groete, zeg hem, dat hy heden zonder mij moet eteD, ik heb een weinig gij behoeft n niet anstig te maken een klein beetje hoofdpijn en wensch alloen te zijn; u dank ik duizendmaal voor uw verhaal, gij oude goede Brigitte." In de schemering rydt op den breeden park weg een heer, een schoone krachtige gestalte, het gelaat met de edele trekken is ernstig, de blauwe oogen staren peinzend naar de schaduw van het woud, zyn paard gaat lang zaam en wordt door den ruiter niet tot sneller rit aangespoort; blijkbaar kent het de gewoon te van zjjn heer, want het blijft onder weg voor een zoden bank staan en nu springt deze vlag o

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 1