Loop der bevolking le Ter Neuzen. UIT ONZE OMGEVING. Laatste Berichten. Kerknieuws. INGEZONDEN STUKKEN. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. PARTJS, 2 Sept, (Part.) Het officiëele be richt van hedennacht, volgens hetwelk de Fransche troepen, om geen beslissend gevecht in ongunstige omstandigheden te aanvaarden, naar het Zuiden en Zuidwesten waren terug getrokken, heeft naar men begrijpt, hier zeer grooten indruk gemaakt. Het deed immers de mogelijkheid rijzen van een optreden der Duit- schers in de onmiddelijke nabijheid van Parijs. Een zeer groot aantal Parijzenaars, vooral vrouwen en kinderen, hebben heden de stad verlaten. De Liberté schrijft: Men kan zeggen, dat de oorlog in het tweede stadium is gekomen De Franschen zijn aan de andere zijde tot de poorten van Parijs teruggedreven, aan de andere zijde houden zij de poort van Lotharingen stevig toegegrendeld. De Fransche legers staan nog te Parijs en te Nancy. Ze zijn teruggetrokken, doch niet overwonnen. De Duitsche linie breidt zich eveneens van de Seine tot de Moezel uit. De verbindingslijnen strekken zich uit tot den Rijn, maar terwijl de voorhoede Parijs nadert is Berllijn in onrust over de bedreiging van den inval der Russen. Het versterkte Parijs van 1914 is ook niet meer het versterkte Parijs van 1870. Op het oogsnblik beschermt een gordel van groote forten Parijs, op een afstand, welke een belegering eerst mogelijk maakt, wanneer er 700,000 man voor gebezigd worden. De Liberté schijnt verder te gelooven, dat de Duitschers besloten zijn tot een krachtigen aanval op een sector. Het blad zegt, dat deze onderneming een afdoende bescherming van de flanken en den rug van de aanvalskolonne vereischt, en dat zij met een halve belegering gelijk staat. Gekneld tusschen Parijs en het Fransche leger in het binnenland, dat geheel vrij is in zijn bewegingen, zullen aldus besluit de Liberté de Duitschers niet kunnen slagen, indien elk zijn plicht doet. Maar wat er ook gebeure, de oorlog zal worden voort gezet en de Fransche legers zullen stand houden. De militaire medewerker van het Journal des Débats gelooft, dat weldra een groote slag zal plaats hebben in den omtrek van de forten van Parijs. PARIJS, I Sept. (Havas.) Het officieele bericht van hedenavond 11 uur (eerst heden door ons ontvangen en blijkbaar door den van Duitsche zijde gemelden terugtocht van de Franschen tusschen Reims en Verdun achter haald. Red) luidt: De linkervleugel is tengevolge van de voort gezette omtrekkende beweging der Duitschers en om geen beslissenden slag te aanvaarden die onder ongunstige omstandigheden zou kunnen hebben plaats gehad, gedeeltelijk naar het Zuiden, voor een ander gedeelte naar het Zuidwesten teruggetrokken. De actie in de streek van Rethel (ten N. O. van Reims) heefc het den Franschen strijd krachten mogelijk gemaakt den vijand voor een oogenblik op te houden. Aan het centrum en aan den rechtervleugel in Les Woevres, Lotharingen en de Vogeezen, is de toestand onveranderd. LONDEN, 3 Sept. (Reuter.) Een telegram uit Parijs behelst, dat de overbrenging van den zetel der regeering uit zuiver militaire overwegingen is geschied, nu Parijs de spil van de krijgsverrichtingen der beide legers geworden is. De legers opereeren in den omtrek en uit de versterkingen zal men wellicht een van de vleugels van de bondgenooten kunnen steunen. Parijs zal met de uiterste kracht verdedigd worden. Ofschoon een aanval altijd mogelijk is, schijnen de laatste berichten dien voor de meest nabije toekomst onwaarschijn lijk te maken. Het overbrengen van den zetel der regeering werd voorzichtig geacht, om de uitoefening van het gezag in het geheele land te verzekeren. Middenstands credietbank. Het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel tracht zooveel mogeljjk tegemoet te komen aan de moeilijkheden, waarin zich de handeldrijvende en industriëele midden stand tengevolge der huidige Europeesche crisis bevindt. Als eerste maatregel van groote beteekenis werd dezer dagen te Amsterdam met krach tigen steun van de Regeering opgericht een Algemeene Nederlandsche Middenstand Cre dietbank. Het is de bedoeling, dat deze Bank als tusschenpersoon op zal treden tusschen de \ereeniging voor den Geldhandel en lokale middenstandscredietbanken en patroonsvereeni- gingen. Zoodoende ontstaat de mogelijkheid, dat de middenstand gesteund wordt uit de geldmiddelen, ten bedrage van twee honderd millioen gulden, door bovengenoemde vereeni- gmg in samenwerking met de Nederlandsche Bank bjjeengebracht. Om dezen steun aan den geheelen midden stand ten goede te doen komen, zal het ge- wenscht zijn, dat reeds bestaande Middenstands- Credietbanken zich bij de Algemeene Bank aansluiten en verder nieuwe Credietbanken worden opgericht, zoodat de Algemeene Bank verbinding krijgt met een groot aantal Banken, die te zamen het geheele land omvatten. Om zoo spoedig mogelijk aan de geldbe hoeften van den middenstand te kunnen voldoen, dient deze organisatie van het credietwezen onverwijld tot stand te komen. Verder zullen patroonsvereenigingen opge richt moeten worden voor takken van klein- nijverheid, die nog niet georganiseerd zijn en thans in ernstige moeilijkheden verkeeren. Bovendien zal het aanbeveling verdienen, om lokale advies-bureaux te vestigen, waar de middenstanders raad kunnen inwinnen omtrent de vele vragen, die zich in verband met de huidige crisis voordoen. In opdracht van Z.E. de Minist. van Land bouw, Nijverheid en Handel is aan de Nijver heidsconsulenten opgedragen zich daartoe met plaatselyke voormannen in hun ambtsgebied in verbinding te stellen om gemeenschappelijk de noodige maatregelen te nemen. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt worden ook hier ter stede pogingen aangewend om eene organisatie van middenstanders te vormen en zal a.s. Maandag eene openbare vergadering voor neringdoenden en landbouwers worden belegd, waarin door den Nijverheids- consulent voor de zuidelijke provinciën een en ander nader zal worden uiteengezet. Een Zeeuwsche Ambulance voor België. Aan de meest gegoede ingezetenen der provincie Zeeland is een circulaire toegezonden met verzoek om bijdragen voor eene volledig toegeruste Zeeuwsche ambulance, aan te bieden aan het Belgische Roode Kruis. De ambulance zou bestemd zijn voor het oorlogsterrein in België of op de Belgisch Fransche grens. De Koningin van België zou stappen doen bij het Centraal Comité van het Belgische Roode Kruis om de toelating te verkrijgen. De commissie schat een bedrag van 25.000 gulden noodig te hebben. Reeds is eene gift van duizend gulden toe gezegd. De oproep wordt gedaan, omdat onover komelijke bezwaren de werkzaamheid van het Nederlandsche Roode Kruis buiten de lands grenzen nog schijnen te belemmeren. De circulaire is onderteekend door M. Jacq. de Witt Hamer, J. C. Gieben en J. F. van Deinse. Al weten wij, dat veel noodig is in deze dagen, dat ieder, zooveel hij kan, dient, te helpen het Steuncomité, toch bevelen wij het denkbeeld van genoemde heeren met sympathie bij de meergegoeden aan. leder gefortuneerde helpe dus dit schoone idee verwezenlijken. In de Dinsdag te Axel gehouden raads zitting was ingekomen een schrijven van het Bestuur der Chr. school aldaar, waarbij de schoollokalen beschikbaar werden gesteld voor de lessen van het openbaar lager ondeiwijs, aangezien de o. 1. school door de inkwartiering tijdelijk buiten gebruik gesteld is. Besloten werd dit aanbod in dank te aanvaarden en de lessen te doen beginnen Donderdag a.s. Hei-benoemd werd tot wethouder de heer A. E. C. Kruysse, en tot leden der gascom- missie de heeren J. M. Oggel, J. Smies en M. Wolfert. De gemeente-rekening over 1913 werd voorloopig vastgesteld in ontvang op 55239.351/, en in uitgaaf op ƒ52667.491/., alzoo met een batig slot van ƒ2571.86. Besloten werd aan het Bestuur derZeeuwseh- Vlaamsche tramwegmaatschappij te berichten, dat geen overwegende bezwaren bestaan tegen het leggen van rails enz. door de gemeente, doch daarbij werden enkele bepalingon voor geschreven betreffende de ligging der rails in verband met de veiligheid. Donderdag werd te Axel op de groote plaat door een koeherder het lijk gevonden van den bijna 10-jarigen A. d. K. Bij onder zoek bleek, dat de jongen door een tiental messteken verwond was, waarvan één in de hartstreek waarschijnlijk den dood veroorzaakt heeft. In verband mefr deze misdaad werd Donderdagavond zekere J. v. E. door de marer chaussee opgesloten en aan een streng verhoo- onderworpen. Naar wij vernemen heeft v. E. reeds bekend het feit te hebben gepleegd. Een woedende stier. Woensdagmorgen Da het dekken van een koe weigerde de stier van den landbouwer P. v. d. Maas op de hofstede Zuidhoeve bij Kou dekerks den stal binnen te ga:-n. Terwijl de arbeider J. de Witte zich achter den stier begaf vloog deze vooruit en liep in den paar denstal. Daar berende het beest een 4 jarig paard, dat zich wist los te rukken en door de koegang wist te ontkomen. Hierna wierp de stier zich op een 17-jarig paard dat terug sloeg waarop het dier woedend het paard Tn de zijde met de horens zoodanig stootte, dat de ingewanden weldra er uithingen en het beest kort daarop den geest gaf. De arbeider die inmiddels trachtte de paarden los te maken is in de zijde geraakt. Dr. van der Harst onderzocht de opgezette zijd? en coostateerde inwendige kneuzingen. De man wordt voorloopig op de hoeve ver pleegd. Een groote stroom van Belgische vluchte lingen komen met iederen trein Ter Neuzen binnen. De meesten komen uit St. Nicolaas, Temsche, Willebroeck en Gent. Naar ons medegedeeld wordt, zijn de Duit schers te Dendermonde. De brug aldaar werd door de Duitschers over getrokken omdat de Belgen die niet tijdig konden doen springen. Er is in die omgeving druk met de kanonnen geschoten. Ie St. Nicolaas worden de Duitschers heden of morgen verwacht. Als deze St. Nicolaas bezetten is het te doen om de spoorlijnen die Antwerpen met Gent en Ostende verbin den in bezet te krijgen. GEN1, 4 Sept. V. D. Een onzer corres pondenten seint: Ik verneem uit Brussel, dat de Duitsche militaire commandant besloten heeft geen passen meer af te geven. Hierdoor is het ondoenlijk de stad te verlaten in de richting van het nog onbezette gebied van België. Generaal I'rench heeft thans 2 legerkorpsen onder zijn bevelen, terwijl binnenkort nog 2 korpsen zullen landen, ongerekend de koloniale troepen, die naar men zegt een sterkte zullen hebben van meer dan 100.000 man. BERLIJN, 4 Sept. Een officieel legerbe- richt uit het hoofdkwartier meldt: Bij de viering van den Sedandag kwamen de keizer en de kroonprins te zamen bij het fort Sorbey ten Z. van Longuyon, ongeveer gelegen te midden in het slagveld van 24 en 25 Augustus. Van daar reed de keizer per automobiel naar het koninklijk grenadiersregiment no. 7, waarvan prins Oskar aanvoerder is. De keizer, onder den indruk van de over winning op 1 Sept., hield een aangrjjpende toespraak, die de soldaten met een «Hoch» en het volkslied beantwoordden. Onderwijl donderde het veldgeschut in de verte. Keizer Wilhelm te Brussel. Volgens een telegram door de »Times« ont vangen, zou de keizer van Duitschland de voor- loopige vorst van het bezette België, Zaterdag te Charleroi aangekomen zijn en zich per automobiel naar het slagveld van Bergen hebben doen geleiden. Hij zou den nacht te Brussel hebben door gebracht, maar had geen lust den nacht door te brengen in het paleis van Koning Albert. Hij heeft den nacht doorgebracht in het Hotel de Bellevue*. Maar zijn schoonzoon en &ijn zoon August-Wilhelm hebben anders gehandeld. De eerste heeft zijne vertrekken in het paleis van Laken en heeft er Zaterdagavond een banket gegeven. De schoonzoon van den Keizer is de laatste afstammeling der onttroonde Koningen van Hanover, en men kan in de verhalen lezen van den Oostenrijksch-Russischen oorlog van 1866, wat den troon aan dit stamhuis kostte, de onmenschelijke behandelingen welke de Pruissen den blinden koning Joris deden on dergaan ST. PETERSBURG. 4 Sept. Officieel. Lem- berg is hedenmorgen om 11 uur door de Russen genomen. In den loop dezer week hebben de volgende personen zich alhier gevestigd A. Bracke, werktuigkundige, O 193g van St. Nicolaas. L. P. van Hecke, lading- meester, Q ongen. van Axel. L. Snaaijer, stoker, Q 69 van Puttershoek. W. C. Kiel, dienstbode, Westkolkstraat 17 van Hoek. Vertrokken I. van Kerkvoort, timmermansknecht, Rose- gracht 10 naar Noijen. S. C. P. Verbrugge, bruggeknecht, Q 69 naar Sas van Gent. W. J. Noordhoek, leeraar H. B. S., Blokken 21 naar Goes. A. J. de Bruijn, opzichter, Lange Kerkstraat 74 naar Utrecht. A. Belzer, koopman, Dekkerstraat 28 naar Dordrecht. A. van Cadsand, bootwerker, Lange Kerkstraat 37 naar Zaamslag. C. B. van Overmeeren, slagersknecht, Q 156 naar Hulst. Zondag C» September 1914. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen, Voorin. 9 u., en nam 2 u., Ds. A. Timmerman doopsbedieuing. Sluiskil. Yoorm. 9 u., en nam. 2 u. dhr. L. Dek Voorm. 9J/a u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., en nam. 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Gereformeerde gemeente (Yiooswijkstraat). 1 er Neuzen. 9 u., 2 u., en 5'/, u., Ds. van Oijen van Middelburg. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 uen 5'/, u., Ds. Habregse. Lokaal „Eben-Ha'ëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. ö'/s u., Evangelisatie. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur V erzoek beleefd opname van het navolgende. Wel een korte, maar niet gansch onge wichtige vergadering van onze vroede vaderen op Dinsdag j. 1. Onze goede, oude tante, de kermis, zal dit jaar niet verschijnen. Met algemeene stemmen besloot de Raad dit jaar de kermis niet te houden. Een verstandig besluit Al is het te bejammeren èn voor de nering doenden èn voor het publiek, dat noch festival, noch kermis, noch eenige andere gezellige feestelijkheid plaats heeft, ieder begrijpt het de tijden zijn er niet naar. Bijna unaniem verlengde de Raad het wet houderschap van den heer Dees, wat ook moeilijk anders te verwachten was. De heer Waalkes vestigde bij de rondvraag de aandacht op de positie van den heer Bakker, die in dienst is en den rang van reserve-officier bekleedt. De Voorzitter wenschte niet aan het salaris te tornen en de Raad ging met hem mede. Wel wat ondoordacht m. i. Zoo wordt in de hoofdstad van Nederland het volle salaris uitbetaald, maar verminderd met het traktement, dat ze in militairen dienst genieten. Men kan soms te schriel zijn, hier bleek in onzen Raad van wat te groote vrijgevigheid. V ele menschen lijden door den oorlog, al staan wij er buiten. Op zoo'n manier zou men ervan profiteeren. De heer Moggré wees op de prikkeldraad versperringen, die de omgeving van onze plaats versieren. Ze zouden een erg beletsel zijn bij de a. s. suikerbietencompagne. Dit zou een nadeel te meer zijn voor onze plaats, die toch reeds het zwaarst in Zeeuwsch- Vlaanderen onder de oorlogsgevolgen gebukt gaat. Waar evenwel de commandant alhier wel willend eene commissie uit de neringdoenden heeft te woord gestaan en hun op vele punten ter wille is geweest, twijfelen wij niet, of hij zal, indien eenigszius mogelijk, genegen zijn, het zijne te doen, om de offers, door onze plaats gebracht, niet grooter te doen wezen, dan volstrekt noodig is. Succes wensch ik toe aan steuncomité en arbeidsbeurs. V oor het Roode Kruis spreek ik de hoop uit, dat zijne diensten overbodig zullen blijken. Maar bovenal moet het bij een ieder voorop staan, dat eenheid van handelen, gemeenschap pelijk en harteljjk samenwerken in deze dagen noodig, ja onmisbaar zijn. Kleine personaliteiten en bedekte hatelijk heden moeten ook hier, als in ons heele goede Vaderland wegblijven. Hat spijt me, dat ik voor Ter Neuzen die laatste waarschuwing moet doen hooren. Want onnoodig is die waarschuwing helaas niet. Er zijn van die menschen die altijd zich willen luchten. Laten ze zich trachten in te binden, vooral waar ze zich nuttig maatschap pelijk werk willen verrichten. Dankend voor de plaatsing. VERITAS DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 5 September 2.10 2.25 Zondag 6 2.41 2.55 Maandag 7 3.10 3.23 Dinsdag 8 3.37 3.51 Woensdag 9 4.5 4.19 Donderdag 10 4.33 4.48 Vrjjdag 11 5.4 5.21 1» 1)

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 3