UIT OtfZE 0MGEVIUG. Dum-dum kogels. BERLIJN, 30 Aug. (Wolff.) Te Longwy is een machine gevonden die diende om de geweer en karabijnkogels van boven plat te maken en ze van een trechtervormige holle te voorzien. In de zakken van Fransche en Engelsche soldaten zijn reeds herhaaldelijk dum-dum kogels gevonden. Duitschland ziet zich genoodzaakt met de allerscherpste maatregelen op te treden, als deze bij het volkenrecht (art. 23 der Eerste Haagsche overeenkomst omtrent den oorlog te land) verboden kogels nog langer door de vijanden mochten worden gebezigd. LONDEN, 30 Aug. (Part.) Aan de Daily Telegraph wordt uit Stockholm gemeld: Het Noordsche stoomschip King Guttorm op weg van Kragerö naar Bremerhaven, kwam midden in 't gevecht bij Helgoland terecht. De dikke rook uit de schoorsteenen der oorlogschepen lag als een zwarte wolk op de zee. Er waren zeker wel 25 schepen aan elk der beide kanten De zee was in groote deining door de gewel dige vaart. De meest vooruitgeschoven gevechts- lijn was slechs een kwart mijl verwijderd van de Guttorm, die zich in een hagelbui van granaten bevond. De achtersteven van de Guttorm werd verscheidene plaatsen getroffen en ze kreeg een schot door den schoorsteen. Het schip wist te ontkomen naar Christiania. LONDEN, 30 Aug. (Part.) De oorlogscor respondent van de Daily Telegraph seint, dat het zeer moeilijk is bijzonderheden over de gevechten te vernemen. Een huzaar vertelde hem dat de Duitsche velduniform zeer moeilijk te zien is, terwijl de Fransche uniform en de khakiklenren zeer afsteken bij het groen van het Fransche landschap. Van een burger, die van zeer nabij de ge vechten aan de Maas heeft gevolgd, vernam de correspondent dat tal van malen een over macht van Duitschers in bedwang zijn gehouden door een veel minder sterken troep. Zoo hebben 5000 man Franschen een week geleden bij Marville 20,000 Duitschers twaalf uur bezig gehouden, al langs de Maas terugtrek kend. Ook vertelde hij van de ontruiming van Charleville door de Franschen verleden Dinsdag Een deel der burgerij verliet het eerste de stad per trein, maar een ander deel moest te voet gaan. Toen allen er uit waren, trok een troepje Fransche infanteristen de stad binnen en bezette een aantal huizen, waaruit de wegen konden worden bestreken. Zij hebben vanuit die hinderlagen zeer veel Duitschers doodgeschoten, toen die de stad binnenrukten en het Fransche geschut, geplaatst op de heuvels rondom de stad, het vuur opende. Of er nog een van het troepje levend aan het waagstuk was ontkomen, wist de zegsman van den correspondent niet. Zoo ja, dan komt hij voor een decoratie in aanmerking. De Dnitschers hadden drie bruggen over te trekken, voor zij in Charleville kwamen en toen de laatsten daarover marcheerden, werden de bruggen plotseling opgeblazen, zoodat de terugtocht den Duitschers was afgesneden. Dat was het sein voor de Fransche artillerie om het vuur te openen. Tegelijkertijd begon nen ook de infanteristen uit de door hen bezette huizen te schieten op den vijand, die had gemeend een verlaten stad binnen te trekken. Het bombardement was vreeselijk; de huizen vielen in puiü onder het vuur van zes batterijen. Alle Duitschers die in Charle ville waren gekomen, moeten er omgekomen zijn. Duitsch vliegtoestel boven Parijs. PARIJS, 30 Aug. (Reuter.) Een Duitsch vliegtoestel is op een hoogte van 2000 meter over Parijs gevlogen en heeft tegen half- twaalf hedenochtend een bom naar beneden geworpen. Er is geen matrieele schade aangericht. De uitwerking was alleen van moreelen aard. Het Engelsche expeditieleger. LONDEN, 31 Aug. (Reuter.) Het ofiScieele persbureau publiceert een rapport van Kitchener waarin de rol, door de Engelschen gespeeld in den vierdaagschen slag, welke op 23 dezer begon, wordt beschreven. Bij dezen slag was het doel der bondge- nooten den Duitschen opmarsch te weerstaan en zich op nieuwe verdedigingslijnen terug te trekken. De slag begon bij Bergen. De Duitsche aanval was zeer hevig en werd telkens herhaald, maar op het Engelsche front volkomen teruggeslagen. Maandag hebben de Duitschers krachtdadige pogingen gedaan om met een groote over macht den Engelschen den terugtocht af te snijden en hen tegen de vestingwerken van Maubeuge te verpletteren. Deze pogingen werden verijdeld. De verliezen van den vijand gedurende die twee dagen overtroffen verre de onze. De terugtocht van de Engelschen werd den 25sten voortgezet, terwijl onophoudelijk ge vochten werd, hoewel niet zoo hevig als de twee voorafgaande dagen, In den nacht van den 25sten hebben de Engelschen de lijn KamerijkLe ChateauLandrecies bezet. Zij waren voornemens den 26sten bij het aanbreken van den dag den terugtocht voort te zetten, doch vijf Duitsche legercorpsen vielen de Engelschen aan zij werden echter afge slagen en de Engelschen korden na roemrijke krijgsbedrijven rust nemen, daar versterkingen tot het dubbele aantal van degeleden verliezen waren aangekomen. Zij zijn thans gereed voor den volgenden grooten slag. Met onversaagdheid hebben de Franschen den hoofdaanval der Duitschers doorstaan en afgeslagen. Den 28sten dezer is een brigade Engelsche ruiterij, bestaande uit het 12e regiment lansiers en Schotsche ruiterij, slaags geweest met Duitsche kavallerie. Het gevecht was bijzon der hevig en verbidderd en een terugtocht was tot den middag niet mogelijk. De Engelsche troepen hebben zich onder het hevige artillerievuur van den vijand prachtig I gedragen en den vijand tot wijken gedwongen. Een groot aantal vijanden is op de vlucht geslagen. Kitchener besluit: Terwijl de strategische positie van de bondgenooten zoo is dat een beslissende overwinning van onze wapenen waarschijnlijk noodlottig zou zijn voor de Duitschers, kan de hardnekkige tegenstand van de Fransch-Engelsche legers, die de beste troepen van den vijand hebben weerstaan en hen in een vasten greep houden, slechts tot datzelfde resulaat leiden. Een kostbare prijs. Het stoomschip Roddam, dat te Brixham is binnengevallen, brengt bijzonderheden over een vermetele poging van het Duitsche stoomschip Emir om met munutie en voorraden voor de Göben en Breslau door de Straat van Gibraltar door te breken. Onder dekking van de duisternis trachtte de Emir op 6 Aug. de Engelsche oorlogsche pen. die de wacht hielden, te verschalken, maar zij werd door twee torpedo-booten ont dekt, die haar in den grond dreigden te boren, als zij niet onmiddellijk bijdraaide. Zelfs toen de Emir al genomen was, probeerden de Duitschers haar nog in brand te ateken, wat niet gelukte. De Emir is een van de kostbaarste prijzen die in dezen oorlog genomen zijn. Want behalve munitie en kolen had zij vijf stoom- barkassen en 300 ton vleesch aan boord. De Engelschen vermoeden, dat het uitblijven van de Emir de voornaamste reden is geweest, dat de Göben en de Breslau naar Turksche wa teren de wijk nloesten nemen. De krijgsverrichtingen der Serviërs. Reuter's agentschap verneemt uit gezag hebbende Servische bron de volgende bijzon derheden over de krijgsverrichtingen van de Serviërs Na vier dagen van een verwoeden en aan houdenden strijd tegen drie Oostenrijksche legercorpsen is de vijand voorgoed uit Servië verdreven en vermoedelijk is er nu, op de gevangenen na, geen enkel Oostenrijksch soldaat meer in Servisch gebied. De beslissende overwinningen van de Serviërs van 21 tot 25 Augustus zijn aan verschillende oorzaken te danken. In de eerste plaats was de strategie van den generalen staf een na volging van die van Napoleon; eerst drukte men het centrum van den vijand in en splitste zijn linie in twee deelen; en vervolgens leverde men aan elk van dezen slag en trok de vleugels van den vijand om, ten einde zijn nederlaag in een vlucht te doen verkeeren. Deze taktiek slaagde volkomen. Een verdere factor van de overwinning der Serviërs was het élan van de infanterie, het herhaalde gebruik van de bajonet en de supe rioriteit van de Servische schutters en van de Fransche Schneiderkanonnen boven die van den vijand. Dank zij het doortastende optreden van de ruiterij viel het meerendeel van de Oostenrijksche kanonnen, niet minder dan 70, in de handen van de Serviërs. Verder naar het Zuiden vechten Montene- grijnsche troepen met Servische hulp met goed gevolg en zijn er met den bijstand van de Fransche vloot bijna in geslaagd de Oostenrijksche vesting Oattaro, de voornaamste toegangshaven voor de behoeften van Oostenrijk, te vernielen. De juiste omvang van de verliezen in de gevechten van de afgeloopen week is niet bekend, maar waarschijnlijk hebben de Oosten rijkers tusschen de 12,000 en 15,000 man aan dooden en gewonden en 10,000 gevan genen verloren de verliezen der Serviërs zijn vermoedelijk de helft van het aantal dooden en gewonden, maar natuurlijk hebben zij geen gevangenen verloren. Maandagmiddag had alhier in het Hotel Centraal een vergadering plaats, uitgeschreven door een Dames-comité. De burgemeester de heer Huizinga leidde de vergadering en herdacht allereerst met enkele woorden de jaardag van H. M. onzen geëerbiedigde Koningin. De tijdsomstandig heden waren oorzaak, dat op verzoek van H. M., dezen dag niet met opgewektheid en feestbetoon werd herdacht. Spreker hoopte, dat spoedige betere dagen mogen aanbreken. Daarna deelde spreker mede, dat het reeds bestaand Dames-comité was uitgebreid tot een Comité bestaande uit dames en heeren, met het doel in den noodtoestand die velen tot werkeloosheid bracht, als steun-comité op te treden. Het doel dezer vergadering was het Comité te constitueeren en uit te breiden met sub-comité's voorkomende uit afgevaardigden van de verschillende arbeiders-organitaties. Na eenige gedachtenwisseling, waarin het idéé, dat de gemeenschap, waarmede in deze bedoeld werd de gemeenteraad, het aange wezen college is, waarvan den steun moest komen, terwijl de voorzitter als zijn persoon lijke meening te kennen gaf, dat daarop niet kan worden gerekend, werd besloten, dat de afgevaardigden van de arbeiders-organisaties, eerst een onderzoek zouden doen, naar den omvang van de werkeloosheid in deze gemeente. In verband daarmede werd ook gewezen op het nut van een arbeidsbeurs, vooral in dezen tijd. Een bespreking die hier opvolgde, gaf aan leiding dat een Comité, die zich daarmede zou belasten, door de vergadering werd aan gewezen. In een volgende vergadering, die spoedig zal volgen, zal van het onderzoek door de sub- commissie's rapport worden gedaan en alsdan zal worden overgelegd wat verder te doen staat. Gisterenavond vergaderde op het Raad huis alhier, het Comité, dat zich Maandag middag heeft geconstitueerd, om middelen te beramen om te voorzien in de werkeloosheid. Allereerst werd een bestuur benoemd, waar voor gekozen werd de heer J. Huizinga als voorzitter, verder als leden mevr. Spruitenburg, mevr. Blankers, mevr. Buijze, de heeren - A. B. de Meijer, D. Buijze en ds. J. F. van Hulsteijn. Het bestuur uit de vakvereenigingen bracht rapport uit en deelde mede, dat zich 252 personen als werkeloos hebben aangemeld. Besloten werd, dat dit bestuur met hunne organisaties overleg zal plegen op welke manier en in welken vorm hulp moet worden verschaft. Aanbevolen en gewenscht was het in den vörm van werk. Het bestuur van het Comité zal vergaderen en eveneens plannen beramen betreffende de financieele zijde van het vraagstuk. De vergadering ging daarna uiteen. De Terneuzensche afdeeling van het algemeen steuncomité 1914 wees Maandag middag in haar eerste vergadering een commissie aan voor de oprichting van een plaatselijke arbeidsbeurs in het bizonder voor de vele werkeloozen in de huidige crisistijden. Deze commissie, welke zich Maandag reeds had ge constitueerd den heer M. Eijke als voorzitter en den heer W. Estor als secretaris had aan gewezen vergaderde Dinsdagavond voor de eerste maal in het gemeentehuis. Medegedeeld kon worden, dat namens de commissie besprekingen hadden plaats gehad met de bedoeling bestaande bouwplannen hier in de gemeente uitgevoerd te krijgen, getracht zal worden juist in dezen tijd enkele nood zakelijke werken door rijk en gemeente te doen tot stand komen, terwijl de commissie zich met dezelfde bedoeling wendde en wenden zal tot verschillende particulieren. Verder werd geschreven aan fabrieken elders met ver zoek van de Terneuzensche werkeloozen te willen tewerkstellen. Toezeggingen werden begrijpelijkerwijze nog niet ontvangen De commissie besloot, wanneer mogelijk van haar werkzaamheden in weekstaten over zicht te geven en eiken werkdag zitting te houden van 12—2 uur op het gemeentehuis. De commissie besloot verder zich te wenden tot de burgerij met verzoek haar in haar taak te willen steunen door het betrekken van werkkrachten door bemiddeling van de arbeids beurs. Getracht zal dan worden zooveel mogelijk het werk over allen te verdeelen en in de eerste plaats, waar de werkeloosheid langdurig en het gezin groot is, werk te verschaffen. Het publiek kon tenzeerste meewerken de werkeloosheid te beperken door noodzakelijke herstellingen enz. in het bizonder aan huizen niet met het oog op de omstandigheden nog langer uit te stellen en alle werk zooveel mogelijk normaal te doen blijven verloopen. Door Ged. Staten wordt bekend ge maakt dat voor Walcheren en Zeeuwsch- Vlaanderen de opening der jacht op klein wild voorloopig wordt uitgesteld en dat de jacht op waterwild tot nader aankondiging wordt gesloten met ingang van 5 September. Met ingang van 1 November a. s. is de kommies-verificateur de heer S. Smit over geplaatst van Ter Neuzen naar Rotterdam In de provinciale stoombootdienst op de vierde bladzijde vermeld, staat een fout, de eerste boot van Ter Neuzen naar Vlissingen vertrekt te 7.05 en niet te 9.05 zooals abu sievelijk was opgeven. De heer Dr. W. Middelberg, leeraar aan de hoogere burgerschool alhier, staat als no. 2 op de voordracht ter benoeming van een leeraar in natuur- en scheikunde aan de gemeente H. B. S. en Handelsschool te Groningen. De heer B. J. Krijgsman, leeraar in de staatswetenschappen aan de H. B. S. alhier staat no. 2 op de voordracht ter benoeming van een leeraar in de staatswetenschappen aan de H. B. S. en middelbare meisjesschool te Dordrecht. Axel, 1 Sept. In de heden gehouden ver gadering van den gemeenteraad alhier werd met 5 van de 11 stemmen tot wethouder herbe noemd de heer A. E. C. Kruysse. Zes stemmen waren in blanco. De heer C. van Esbroek, burgemeester van Hengstdijk, is als zoodanig herbenoemd. -r- In de Donderdag te Sas van Gent ge houden raadszitting werd de gemeenterekening over 1913 voorloopig vastgesteld op een bedrag in ontvangst van f24.101.85, in uitgaaf van f 22.269.08'/s, alzoo met een goed slot van f1832,76»/,. De begrooting voor het Burgerlijk Arm bestuur voor 1915 werd vastgesteld op een bedrag van f2095, waaronder als ontvangst begrepen een gemeentesubsidie ad f1700. De gemeentebegrooting voor het jaar 1915 werd aangeboden op een bedrag van f29.144,72. Een verzoek van den pachter van het straat geld, om vermindering van pacht, wegens het door hem ondervonden nadeel wegens het buiten gebruik zijn der brug over den ooste lijken kanaalarm, werd aangehouden tot aan het eind van het jaar. Besloten werd dit jaar de kermis in ver band met de tijdsomstandigheden niet te doen plaats hebben. Ook de prijsveemarkt zal niet worden gehouden. Enkele leden merkten op, dat, in verband met den prijs der tarwe, die f 10 tot f 10,50 per 100 K.G., bedraagt, die van het meel, minstens f 14 nog al hoog bepaald is. Wederom werd geklaagd dat de Zeeuwseh- Vlaamsche tram de wegen waardoor in de kom der gemeente de tramlijnen zijn aan gelegd onafgewerkt laat liggen. De voor zitter zeide toe, daarop thans met nadruk te zullen wijzen. De rijksklerk 3e klasse A. C. Knoppers te Amsterdam D. B. 8e kantoor is aangewezen voor de tijd. waarneming van het kantoor Breskens (overname beheer 31 Augustus na kan too rtijd.) De te Aardenburg gehouden collecte voor het Roode Kruis heeft f620.681/, op gebracht. Bij het Zaterdag gehouden examen voor de hoofdacte slaagde o. m de heer D. Theri te Groede. In staat van beleg verklaard. Staatscourant no. 203 bevat het kon. be sluit houdende verklaring in staat van beleg van verschillende gemeenten. Daarbij is goedgevonden te bepalen, dat met ingang van 29 Augustus 1914, in staat van beleg worden verklaard de navolgende gemeenten a. in Zeeuwsch-Vlaanderen Sas van Gent, Westdorpe, Zuiddorpe. Koewacht, Overslag, Axel, St. Jansteen, Graauw en Langendam, Hulst, Clinge b. in Noord-brabantPutte, Ossendrecht, Woensdrecht, Huybergen, Bergen op Zoom, Wouw, Roosendaal en Nispen, Rucphen en Vorenseinde, Zundert, Rijsbergen c. in Limburg: Amby, Bemelen, Berg en Terblijt, Bocholtz, Borgharen, Cadier en Keer, Eygelshoven, Eysden, St. Geertruid, Gronsveld, Gulpen, Heer, Heerlen, Houthem, Huisberg, Kerkrade, Klimmen, Maastricht, Margraten, Meerssen, Mesch, Mheer. Noordbeek, Oud Valkenburg, Oud Vroenhoven, St. Pieter, Rijckholt, Schaesberg, Schin op Geulle, Sim- pelveld, Slenaken, Vaals, Valkenburg, Voeren- daal, Wijlre, Wittem,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2