UIT ONZE OMGEVING. -Rechtszaken. BIN NEN LAND. Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Burgerlijken Stand. Hxgwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. Tn alle hoofdstraten en ook ia de aangren zende straten waardoor troepen kwamen, mochten de café's niet langer dan tot 9 uur 's avonds openblijven. Ik hoorde dat de beurs en het hoofdpost kantoor tot slaapzalen zijn ingericht voor de troepen. Geen der kazernes is in gebruik genomen. Men zegt dat de Duitschers vreezen, dat de Belgen ze hebben ondermjjnd. De Duitsche soldaten hebben bevel gekre gen alles te betalen en doen dat ook. Zij gedragen zich in alle opzichten goed. De officieren daarentegen schaffen zich in de winkels allerlei dingen aan en betalen niet met geld, maar met chèques. De winkeliers hebben er een hard hoofd in dat zij die pa piertjes ooit in geld zullen kunnen omzetten. De dagbladen mogen niet meer verschijnen alleen is aan het Journal de Bruxelles vergund, eenmaal uit te komen, om den dood van den paus en de proclamatie van den militairen gouverneur te melden. 's Nachts mag niemand Brussel in of uit. Aalst is slechts door 25 Duitschers bezet en in Gent heb ik in het geheel geen Duit schers gezien. Van een Belg die langs een anderen weg Brussel had verlaten, hoorde de correspondent, dat de Duitschers te Denderleeuw de spoor brug en het station in de lucht hadden laten vliegen, op grond dat de bevolking hen zou hebben uitgetart. Vijf inwoners waren dood geschoten. GENT, 23 Aug. Thans worden meer bi- zonderheden bekend omtrent het gevecht bij Aerschot van Woensdag. Het is zeer hevig geweest. Over het geheele front is de vijand teruggeworpen. De dag tevoren had de vijand het offensief hervat. Twee vijandelijke vliegtuigen, die zeer laag vlogen, scheerdeu over de Belgische stillingen. Duitsche infanterie, gesteund door mitrailleuses en artillerie, begon daarop den aanval. De Belgische troepen boden een be- wonderenswaardigen tegenstand, niettegen staande hun numerieke minderheid en hoewel zij wisten in welk een wanhopige positie zij verkeerden. Om 6 uur werd de aanval algemeen'. Een hevig verbitterd gevecht werd toen geleverd, een ware slachting. De nieuwe motorspuit door de gemeente aangekocht en die eenigen tijd geleden alhier is gearriveerd, zal hedenmiddag te half twee ure op het marktplein worden beproefd. Door Gedeputeerde Staten is aan den vasten arbeider op de provinciale wegen, J. Dieleman, te Ter Neuzen, met ingang van 1 September a.s. eervol ontslag verleend met toekenning van pensisoen. J1. Zaterdag werd alhier onder leiding van den burgemeester, den heer Huizinga de eerste vergadering gehouden van de »Verple- gingscommissie« voor Zeeuwsch-VIaanderen Oostelijk deel. Na een kort inleidend woord, werd door de voorzitter medegedeeld, dat door hem de heer 0. Ie Nobel was aagewezen als secretaris der commissie. In de eerste plaats was aan de orde het benoemen van een dagelijksch bestuur. Op voorstel van den heer Baron Collot d'Escury werd besloten daarvoor aan de twee zitting hebbende leden nog vier toe te voegen. Na onderling overleg werden daarvoor aangewezen de heeren Baron Collot d'Escury burgemeester van Hontenisse, F. van Waesberghe, burge meester van Hulst, Den Hollander, burgemeester van Axel en Cuelenaere, burgemeester van Philippine. Bij de verdere beraadslagingen werd den wensch uitgesproken, dat de comissie bij de werkgevers op industrieel, handels- en land bouwgebied, zou aandringen om vooral voort te gaan met den arbeid in hunne onderneming, waardoor de werkeloosheid op de meest afdoen de wijze wordt bestreden. Vervolgens is het gewenscht dat zooveel mogelijk de handel wordt voortgezet, nu de oogst is afgedaan en alles in voldoenden voor raad aanwezig is. Op de gebruikelijke wijze werd vervolgens de vergadering gesloten. Geslaagd is voor het examen HoogDuitsch l.o. de heer E. Brouwer te Zaamslag. De heer Pvan Houte van Axel is be noemd tot onderwijzer aan de school voor gewoon lager onderwijs 3e kl. no 68 te Rotter dam. Voor het examen voor de Engelsche taal slaagde o.m. de heer Coumou te Sluiskil. Voor het examen voor de Fransche taal slaagden de heeren J. B. van Dongen en A. H. Loonen te Hulst. Voor het examen voor de hoofdakte slaagde o.m. de heer J. D. Cambeen van Graauw. Onder leiding van den burgemeester werd Donderdagavond ten stadhuize te Axel eene bjjzonder druk bezochte vergadering gehouden ter bespreking van aangelegenbeden betreffende het Roode Kruis. Een dames-comité werd benoemd en een 28-tal dames verklaarden zich gaarne bereid om gelden in te zamelen voor het Roode Kruis en eventueel voor onderkleeding voor militairen. De geneesheer dr. J. C. Bom stelde de gelegenheid open tot aanmelding voor een te houden cursus in de verbandleer, waarvoor een groot aantal dames zich aanmeldden. Van wege de gemeente zal worden zorg gedragen voor een geschikt lokaal ter inrichting voor verpleging, zoo noodig. Met ingang van 1 October worden bij de directe belastingen enz. verplaatst M. H.' de Roo, kom. 2e kl., van Axel naar Ter Neuzen (st.)A. van Baaien kom. 3e kl., van Strijbeek naar Ter Neuzen (alg.) A. Everhardus, kom. 3e kl., van Rijsbergen naar Terneuzen (alg.) M. J. Geuze, kom. 3e kl., van Roosendaal (v) naar Ter Neuzen. Arroiidissemeiits-liecütbauk te Middelburg De rechtbank te Middelburg heeft gisteren de volgende vonnissen uitgesproken J. D., 37 j., handelsreiziger te Hoek, is wegens verduistering veroord. tot 2 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. M. C. d. H. d. P., 39 j., vroeger werkvrouw te Ter Neuzen, die 18 April 1902 wegens diefstal werd veroordeeld bij verstek tot 1 maand gev. straf, is van dit vonnis in verzet gekomen en vrijgesproken. In deze voor ons land en volk zoo beteeke- nisvolle en moeilijke tijden, meent het Hoofd bestuur van de Vereeniging Volksonderwijs® te moeten voorgaan in het terzijde stellen van wat onze aandacht ernstig zou kunnen afleiden van wat in deze dagen ons het hoogste heeft te wezen. Vóór alles zij thans ons denken en ons doen gericht op het verleenen van krachtdadige hulp, om ons vaderland te behoeden voor de onbe schrijfelijke ellende van den oorlog op het lenigen van de nood onzer in hun gezinnen en hun zaken getroffen medeburgers. In deze omstandigheden acht het Hoofdbe stuur het zijn plicht dit ook in overeen stemming met den wensch van het bestuur der ontvangende afdeeling de voorgenomen algemeene vergadering op 5 en 6 Sept. a s. te Breda tot lateren datum uit te stellen. Mogen de meer dan 23.000 leden in hun altijd gebleken groote eensgezindheid voor het bereiken van het schoone doel der vereeniging, thans met dezelfde kracht en geestdrift hun toewijding en offerwaardigheid betoonen voor wat uitgaat boven alle partijschap en onder scheid van inzicht Innig hoopt het Hoofdbestuur de afge vaardigden binnen korten tijd op een nader te bepalen dag in Breda te kunnen samen roepen Met de beste wenschen voor land en volk, elk ook in den kring der zijnen, eindigt het Hoofdbestuur zijne circulaire aan de afdeelingen, correspondenten en algemeene leden. Nederland en de oorlog. Uitvoering Levensmiddelenwet. Naar ons uit goede bron wordt medegedeeld, houdt onze regeering zich bezig met de or ganisatie van een centrale inrichting voor de uitvoering van de Levensmiddelenwet (de bij gevoegde art. 76 en overige van de onteige ningswet), voor zooveel giaan en meel betreft. Dit centrale bureau dient om maatregelen te nemen om zooveel mogelijk graan in ons land te krijgen, graan tot meel te laten ver werken en over het geheele land te doen verspreiden. Aan het hoofd van het Centraal bureau staat de heer Van Eeldehet is gevestigd in de lokaliteiten van de afdeeling Handel aan het ministerie van landbouw, handel en nijver heid te 's-Gravenhage, maar werkt overigens geheel zelfstandig. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan het Steuncomité 1914 in Den Haag een brief doen toekomen, waarbij H. M. zich heeft verbonden voorloopig, gedurende 20 achtereenvolgende weken, een belangrijke wekelijksche bijdrage ter beschikking van het Steuncomité 1914 te stellen. Amerikanen. Gisteren was er weder een groote toeloop aan de Amerikaansche legatie van Amerikanen, die met verschillende treinen uit Duitschland h. t. 1. waren aangekomen en zich bij het gezantschap meldden om inlichtingen en mede werking bij terugkeer naar hun vaderland. De commandant van den Amerikaanschen kruiser Tennessee, die nog voor Hoek van Holland ligt, was gisteren hier voor een onderhoud met den gezant. PARIJS, 25 Aug. Over den grooten veld slag in België heeft het Fransche ministerie van oorlog gisteren bekend gemaakt dat de Franschen een drievoudigen aanval deden. Eén leger is van Waver in Zuidelijke rich ting vertrokken en rukte over Neufchateau tegen de Duitschers in Luxemburg op; een tweede leger, vertrokken van Sedan, trok door de Ardennen en viel de Duitschers aan op hun opmarsch tusschen de Lesse en de Maas; het derde leger, in de streek van Chimay, viel den Duitschen rechtervleugel aan tus- scheu Sambre en Maas. Het wordt gesteund door een Engelsch leger, dat uit den omtrek van Bergen is vertrokken. De Fransch—Engelsche neder laag. LONDEN, 25 Aug. De Fransche ambas sade verklaart, dat ten Westen van de Maas het Britsche leger op den linkervleugel van het fransche leger, door de Duitsche troepen is aangevallen. De Engelschen gedroegen zich bewonderenswaardig in het vuur en door staan den aanval met hun gewone bedaardheid. Het Fransche leger trok ten aanval vooruit. Het legercorps in de eerste linie hield ondanks een moorddadigen kogelregen moedig stand tot een tegenaanval van de Pruissische gard3 hen noopte te wijken, doch niet nadat den vijand zeer zware verliezen waren toegebracht. Ten Oosten van de Maas trokken de Fransche troepen vooruit in een zeer moeilijk begaan baar terrein, waar zij van alle kanten werden bestookt. Zij waren verplicht terug te trekken ten Zuiden van de Semois. ti Er is bevel gekregen, dat de Fransche en Britsche troepen de versterke stellingen aan de FrarfSche grens zullen innemen, die zij nooit zouden hebben verlaten indien de kranige houding van het Belgische leger hun niet de ge legenheid had gegeven zoo ver in België door te dringen. De troepen zijn volkomen intact gebleven en trokken in de volmaakste orde terug. Het moreel en physiek der soldaten is uitstekend. Krachtens de thans gegeven bevelen zullen de I ranschen dus voorloopig hun offensieve houding opgeven en zich tot het defensief bepalen. Zoodra echter de generale staf den tijd gekomen acht wordt weer tot den aanval overgegaan. De verliezen door de bondgenooten geleden zijn buitengewoon groot, doch nog in geen bijzonderheden op te geven. Hetzelfde geldt voor de verliezen van het Duitsche leger, dat zoo werd geteisterd, dat het gedwongen werd den tegenaan val te sfaken AN1 WERPEN. Dinsdagnacht 3 uur. Zoo juist was ik getuige van den eersten aanval op Antwerpen door een Zeppelinluchtschip. Om 12.57 werd ik opgeschrikt door het springen van een geweldig projectiel. Binnen een 7 tal minuten hoorde ik 6 tot 8 zware ontploffingen van de kracht van donderslagen. Ik vloog naar beneden naar de Boulevard, waar met een hevig geweervuur jacht werd gemaakt op de Zeppelin, die zich als een sil houet tegen de donkere lucht afteekende. Het snorren der propellor was zeer sterk en verminderde zoo regelmatig, dat ik de overtuiging kreeg, dat het luchtschip ont komen zou. Zoo juist werd echter beweerd, dat de Zeppelin door de forten bij Henixem tot een noodlanding was gedwongen en vermeesterd werd, toch ik kan dit gerucht niet contröleeren. De aanval scheen gemunt op het Koninklijk paleis, de Bank en het paleis van Justitie, dus op het hart der stad. Op 6 verschillende plaatsen stortten huizen ineen. Overal werden dooden en gekwetsten uit het puin gehaald. Eerst verluidde van 8, later van 20 dooden, doch dit aantal zal waar schijnlijk te laag zijn geschat. Hoewel heel Antwerpen op de straat vloog, bleef een paniek uit. Een der projectielen ontplofte op de kazerne van het 5e linieregiment in de lalconstraat, een ander op den hoek van een der militaire hospitalen. Van andere zijde ontvingen wij een soort gelijk bericht, dat nog meldde, dat het lucht schip eerst met zijn zoeklichten de forten had verkend. Diefstallen. I e Rotterdam is aangehouden een pakhuis knecht, die verdacht wordt, goederen, ter waarde van 1500, uit het pakhuis van zjjn patroon, handelaar in bakkersartikelen, te hebben verduisterd. Balen, die specerjjen enz., moesten iuhouden, bleken eerst geledigd en daarna met rommel gevuld te zijn. Door opschuiven van een raam is toegang verkregen in de hofstede en woning van den veehouder A. Zonneveld in den Waarderpolder onder Haarlemmerliede. In do kamers is alles doorzocht. Er zjjn ontvreemd een bedrag van ruim 700 aan bankpapier en verschillende kostbare sieraden. Een viertal personen wordt hiervan verdacht, die in den afgeloopen nacht achter een hooiberg weiden gezien. Ze worden door de politie opgespoord. Drie nienseliea verdronken. Zondagmiddag gingen 2 jongelui L. W. en J. v. d. B., op de Bergsche plas te Hillegers- berg roeien. Zij noodigden twee hun onbekende meisjes uit, welke later bleken te zijn C. W. v. d. P en J. H. het tochtje mee te maken. Na eenige tijd geroeid te hebben wilden zij van plaats verwisselen, waarbij het bootje begon te schommelen. Een van de meisjes greep zich uit angst aan v. d. B. vast, tengevolge waarvan beiden over boord vielen. Het bootje liep vol water en sloeg om. W. een varensgezel wist de bootte grijpen en op de kiel te kruipen. Wel trachtte hy nog door het toewerpen van een riem de anderen te redden, doch tevergeefs. Het lijk van een der meisjes is gisteravond opgehaald, dat van de anderen laat in den nacht. Ongeluk bij het baden. Zaterdagmiddag is' de grenadier W. v. S., uit Vianen, van het le bat. 4e comp., bjj het baden in zee verdronken, ter hoogte van de batterjj benoorden Scheveningen. Hij had zich met nog twee andere militairen te ver in zee gewaagd. Den korporaal Segel en den milicien Lukas gelukte het deze twee nog te redden. Treurig uiteinde. Het tweespan van den landbouwer A. van Batenburg te Beusichem, sloeg Donderdag morgen op hol. Bij zijne pogingen, om de dieren tot staan te brengen, viel hij van den wagen en kreeg zulke ernstige verwondingen, dat hij onmiddellijk overleed. De ongelukkige was ongehuwd. De Duitsche krijgsschat. MeD herinnert zich, dat van de schadeloos stelling, die in 1871 door Duitschland van het overwonnen Frankrijk geëischt werd, op krachtig aandringen van vorst Bismarck 120 millioen in goud op de oude citadel van de vesting Spandau gebracht is, en. daar opge borgen. Het goud is gemunt, en de schat bestaat uit 100 millioen mark aan 20-markstukken en 20 millioen mark aan 10-markstukken. De goudstukken bevinden zich in kistjes, die ieder 100,000 mark bevatten, en vjjf zakken, ieder van 20,000 mark. Toen io het jaar 1874 het aangemunte geld van de munt te Berlijn naar Spandau over gebracht werd, vermiste de begeleidende com pagnie een dier kostbare kistjes, dat echter kort daarna teruggevonden werd. Gedurende 40 jaren is deze goudschat jaarlijks tweemaal gecontroleerd door leden van den Rijksdag en van den Bondsraad, die van den goeden toe stand van de schat verslag moesten uitbrengen. Dezer dagen heeft men de torenpoort van de oude citadel geopend, en het goud is naar de Rijksbank gebracht, die hierdoor in da gelegenheid gesteld is om 360 millioen mark aan bankpapier uit te geven. TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekkingen. 20 Aug. Leendert Snaaijer, 24 j., jm. en Pieternella Sara V erbrugge, 21 jjd. Geboorten. 16 Aug. Cornelis Johannes, z. van Johannes van Maelsaeke en Maatje Remfjn. 18 Aug. Jean Baptiste, z van Marinus Franciscus Van den Bossche en Maria Estercam. 19 Aug. Johanna Catharina, d. van Adriaan Verpoorte en Adriana Dieleman. Paulina, d. van Abraham Klaassen en Francina de Jonge. 20 Aug. Jacomina, d. van Levinus Krijn de Kraker en Jozina Zegers. 21 Aug. Elisabeth Maria, d. van Jan Hendrik van Doeselaar en Francina de Kraker. Jacobus Jannes, z. van Laurens Cornelis Verhage en Francina Wilhelmina Maria van Langevelde. Overlijden. 19 Aug. Willem de Vries, 14 m., z. van Oene Ebe en Catharina Pierternella Adriaan- sen. 21 Aug Cornelis Jacobus Kroon, 6 m., z. van Geleijn en Pieternella Wiskerke. Leendert Pladdet, 61 j., echtg. van Debora Krina van Cadsand. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 26 Aug. 4.37 4 57 Donderdag 27 5.29 5.42 Vrjjdag 28 6.7 6.37 Zaterdag 29 7.9 7.49 Zondag 30 8.36 9.29 Maandag 31 10.20 11.44 Dinsdag 1 September 11.41 Voor de vele blijken van belang stelling op 15 en 22 Augustus 1.1. ontvangen, betuig ik, mede namens weder- zjjdsche familie, mijnen hartelijken (laak. Ter Neuzen, 24 Augustus 1914. J. F. DE COOKER. 11 IJ IJ Jl JJ

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 3