worden geschoten. Tot de slachtoffers telt men nog Victor Page, Jos Verhaege, Goud smid, Bruno en Frans Huerlinckx. Omer Nys en wie weet welke andere burgers nog. Op straat ben ik toen gaan vluchten met Alfons van O. en andere personen(hier volgen weer eenige namen)«. Koning Albert heeft thans definitief zijn intrek genomen in het Paleis op de Meir te Antwerpen. Tweemaal daags presideert hij den ministerraad, waaraan behalve de gewone ministers ook de ministers van Staat deel nemen. De groote vraag van het oogenblik is natuur lijk, of de Duitsche troepen al dan niet de stelÜDg Antwerpen zullen gaan aantasten. De excursies, die ik heden op het Belgisch ge bied maakte, kon op dat punt weinig houvast geven. In groote trekken is de positie aldus dat het noordelijk gedeelte van België tot dusver vrijwel van oorlogsgeweld is gespaard gebleven. De dienst op den spoorweg Antwerpen-Herent- hals-Hamont, welke noordelijk België van west tot oost doorsnijdt, heeft tot dusver dan ook bijna ongestoord plaats gehad. De groote Duitsche legertros heeft zich, al vechtende, doch met onmiskenbare zekerheid voortrukken- de, bewogen van onze Limburgsche grenzen over Hasselt, Diest en Aerschot naar Brussel en is vandaar in Zuid-Oostelijke richting af geslagen. Benoorden genoemden spoorlijn is geen eigenlijke Duitsche troepenmacht waar genomen, alleen nu en dan eenige kleine pa trouilles verkenners. «Als de boeren die menschen hier en daar maar wat te eten geven doen ze geen kwaad« vertelde me in den trein op genoemde lijn een blijmoedig gestemde Belg. Zal dat zoo blijven Zal de Duitsche staf de communicaties van haar troepenmacht voldoende gewaarborgd vinden, wanneer het noordelijk gedeelte van België volgens de mededeelingen van haar verkenners en spionnen van vijandige elementen gezuiverd blijft Ik voeg hier expres in»En spionnen want al meer en meer blijkt dat wat betreft een uitgebreide dienst bestaat of althans bestond. Zaterdagmorgen werd nog plotseling te Lier, dat is dus tusschen de tweede en buitenste forten keten van de stelling Antwerpen een tot dusver als eerzaam versleten koekebakker gearresteerd onder beschuldiging van spionnage. Heel het stadje was er vol van. Landbouwers wisten mij ook te vertellen, dat zij onder de voorbijtrekkende Duitschers verschillende ge gradueerden hadden opgemerkt, die in de zomermaanden hun diensten als maaiers hadden verleend. Inderdaad, wanneer op het oogen blik het land doortrokken is van vrees voor «spionnen*, eenige redenen schijnen daar wel voor te bestaan. Vrijdag is een troep van 44 uhlanen tot in het hartje van Mechelen doorgedrongen. Belgische soldaten waren er niet, de garde civique was, evenals op de meesten plaatsen waar de Duitschers voor de poorten staan, ontwapend. De ruiters voelden zich dus vrij veilig. Totdat op het alleronverwachtst een paar gepantserde automobielen der Belgen met razende snelheid en donderend geweld de stad kwamen binnenvallen en onmiddellijk een vernietigend vuur op de vijand openden. Deze restte geen ander middel dan de vlucht. Slechts acht man slaagden er echter in nog te ontkomen, de anderen vielen gewond of stervend van hun paarden of werden krijgsgevangen gemaakt. Zoo onverwachts was het optreden der mi trailleuses, dat zelfs de burgers van het stadje tieuduizend maal liever dan mijn mooi katje dan klapte z(j ia de kleine banden en trok m(j op een tabouret en zeide: „Vertel mij nu eens wat, gitta." Och, ik kan dat nooit vergeten." „En leefden m(jn ouders gelukkig te samen „Zeker, comtesse, zoo gelukkig, als een jonge vrouw van zeventien of achttien jaren met een man, die zooveel ouder was, kon levenzij bad hem lief als een dochter haar vader, die haar een heerlijk, zorgeloos leven bereidde en haar ziekelijke moeder do laatst9 levensdagen vervrooljjkte. Met schuchtere, bijna eerbiedige teederheid naderde zij hem, zijn wensch was een bevel voor haar, haar dankbaarheid kende geen grenzen ;bij van zijn kant omringde zijn beminnelijke vrouw met alles wat rijkdom, macht en aanzien heerlijks kunnen geveD, ook deze kamer liet hij in stilte gereed maken, toen hij bemerkte dat rose haar lievelingskleur was, en zij bewoonde dit vertrek uitsluitend." „Ja, het is bekoorlijk, gitta; maar gitta, hoe kwam het, dat oom eduabd mjjn mama zoo bedroefde, hoe kwam h(j eigenlijk hier, als dit het slot mijns vaders was?" Gitta schudde met het hooft. „Lieveling, gij hebt gloeiende wangen, houd op mij te vragen, op een ander tijd meer daarvan het windt u op en 't is zoo treurig." „O gitta, lieve goede gitta, vertel toch Ach, kunt gij q dan niet voorstellen, hoe zich niet bijtijds konden bergen. Ook van hen moesten een zestal gewonden in het hospitaal worden opgenomen. Dergelijke voor hen noodlottige excursies van het Belgische leger zullen de Duitschers natuurlijk voortdurend hebben te vreezen, wanneer zij geen vrij sterke legermacht ach terlaten, want bij de minste zwakke plek zullen de Belgen er gebruik van weten te maken. De inlichtingendienst der Duitschers moge voortreffelijk zijn, het spreekt van zelf dat die der Belgen in hun eigen land, waar een ieder al mag hij dan geen wapenen dragen, mede werkt om als het kan den vijand afbreuk, te doen, nog veel beter is. Oe groote slag in Elzas-Lotharingen. PARIJS, 23 Aug. (Reuter.) Volgens offici- eele Duitsche telegraphische mededeelingen zou de tegenslag, op 20 Aug. door de Fran- sche troepen in Lotharingen ondervonden, den volgenden dag veranderd zijn in een terugtocht, waarbij 10.000 Franschen krijgs gevangen werden gemaakt en vijftig stukken geschut in 's vijands handen vielen. Dit is belachelijke overdrijving. Het Duitsche succes in Lotharingen was niet grooter dan het Fransche succes in den Elzas. Het totaal aantal dooden, vermisten en krijgsgevangenen bedroeg nog geen 10,000 man, welk cijfer volgens de Duitsche voor stellen dat der krijgsgevangenen alleen zou zijn. Bij den terugtocht is de Meurthe niet over- streden. De Fransche afdeelingen bleven voor de versterkingen van Nancy. Deze tijdelijke tegenslag, welke volgde op een krachtige voorwaartsche beweging, is niets anders dan een episode in een strijd, waarbij uit den aard der zaak veel wisselval ligs zal voorkomen. De Fransche troepen in Lotharingen zijn vol vuur om het verloren terrein terug te winnen en hun dooden te wreken. Volgens de «Liberté* is hedenmorgen een groote slag in België oegonnen. Fransche nederlagen. Omtrent den toestand op het oorlogstertein tast men nog vrijwel in het duister. Met bij zondere geestdrift zijn blijkens de telegrammen in Duitschiand de berichten omtrent de over winningen van het Duitsche leger in Lotharin gen ontvangen. Terwijl de Duitsche legermacht onder aanvoering van den Kroonprins van Beieren de Franschen terugwierp op de lijn MetzVogezen, wordt nu officieel van Duitsche zijde meegedeeld, dat de Duitschers onder bevel van den Duitchen Kroonprins ook in het noorden van Lotharingen, op de linie Metz-Luxemburg, de Franschen hebben terug gedrongen en uit de mededeelingen van den Duitschen generalen staf moet worden opge maakt, dat de Duitsche legers reeds het Fransche grensgebied zijn binnengedrongen, LuneviUe zou o. a. reeds bezet zijn. Ook in Belgisch Luxemburg zouden de Franschen over de Semois teruggedrongen zijn. Dat de Duitschers aan dit deel van het zoo uit gestrekte front succes hebben gehad, wordt in de berichten van Fransche zijde toegegeven. Al verklaren deze, dat de overwinningsberichten der Duitschers overdrevon zijn, de tegenslag der Fransche troepen in Lotharingen wordt erkend. Natuurlijk is de opmerking van Fran sche zijde juist dat deze tegenslag «niets anders is dan een episode in een strijd; waarbij uit den aard der zaak veel wisselvalligs zal voor komen*. Het Fransche leger, dat reeds op vurig m(jn weosch is, iets van mijn ouders te hooren O vertelof," voegde zq er op tartenden toon bij ik reis morgen weder naar Madame muldin, naar de kostschool en kom nooit weder." „God beware ons daarvoor, dat g(j weder zoudt heen gaan! neen, neen, comtesje, sinds de- vier weken dat gfj hier in het oude slot zijt, is het alsof eeu vriendelijke gast de duistere machten, die hier zoo lang huis hielden, verjaagd heeft; mijnbeer de baron ziet gewoonlijk vriendelijk, als hij naast u te paard zit; neen, lieveling, weg gaat gij niet weer, g(j hoort hier." „Goed, dan zal ik blijven, maar vertel, gitta, of ik laat mijn Hektor zadelen, én r(jd hop, hop weg, zoo ver ik komen kan." „Gij wildzang," zegt nu de oude, vangt de bekoorlijke gestalte in baar arm op en laat het zich welgevallen, dat de kleine handen teeder de rimpelige wangen streelen. „Gij wildzang, wat moet bbigitte wel niet doep, als zjj zoo bedreigd wordt. Ik kan u immers niets weigeren. Ziet gij, comtesse, in den tijd, toen uw vader huwde, leefde hij in erge onmin met zijn gansche familie; het huwelijk was ook niet naar den smaak der lieve roaagsch ip want als den graaf een erfgenaam géborén werd, was de erfenis voor hen verloren. Van den ouden vrijer had niemaDd gedacht, dat hij nog beminnen en trouwen zou en toen nu de graviu haar echtgenoot zelfs een paar Duitsch gebied was doorgedrongen, is hier terruggeworpen, maar neemt thans de sterke linies op eigen gebied in en bet vervolg van den strijd zal dus nu moeten leercn of de Duitsche legers nu ook werkelijk de vruchten zullen plukken van den voorspoed, die hun wapens pp Lotharingsch gebied hadden en de begonnen vervolging zullen kunnen voort zetten. Een Zeppelin-kruiser omlaag geschoten. PARIJS, 23 Aug. (Part.) Een officieele me- dedeeling zegt dat de Zeppelin 8, komende van Straatsburg, op den weg van Celles naar Ba- denvillers (beide op Fransch gebied bij de Lotharingsche grens) omlaag is geschoten. Van de Duifsch-Russïsche grens. PARIJS, 23 Aug. (Part.) De overwinning der Russen bij Gumbinnen moet zeer belang rijk zjjn geweest. De slag duurde twee dagen. Het punt van het meeste belang is dat de Russen daardoor beslag hebben gelegd op veel rolllend materieel. Van hun eigen spoorweg- materieel konden zij niet in Duitschiand zich bedienen, daar het Russische spoorwegnet een andere spoorbreedte beeft dan het Duitsche. Oostenrijk en Servië. PARIJS, 23 Aug. Volgens berichten uit Nisj moet de nederlaag, die de Oostenrijkers Ka een vierdaags gevecht bij Lozuitza en Sja- bets zoo ernstig zijn, dat de Oostenrijkers over de geheele linie vluchten. De Serviërs hebben een groot aantal kanonnen en mitrailleuses buit gemaakt. Op den Donau. PARIJS, 24 Aug. (Reuter.) De «Excelsior* verneemt uit Nisj. Volgens een telegram uit Belgrado zou een Oostenrijkscbe monitor op een mijn gestooten en gezonken tusschen Orchava en Biziach. De bemanning kwam om. PARIJS, 24 Aug. (Reuter.) De bladen van Rome zeggen, dat de Russische overwinning bij Gumbinnen de Duitsche tegenstand on mogelijk maakt. Het Russische leger dringt Duitschiand binnen met zevenvoudige over macht. Het doel van den generalen staf is recht op Berlijn aan te rukken. Het ultimatum van Japan. BERLIJN, 23 Aug. (W. B.) In antwoord op het door Japan gestelde ultimatum werd den Japanschen zaakgelastigde hedenmorgen de volgende mondelinge verklaring verstrekt De Duitsche regeering heeft niets te ant woorden op de door Japan gestelde eischen. Zij ziet zich derhalve verplicht haar vertegen woordiger te Tokio terug te roepen en den Japanschen zaakgelastigde zijn paspoorten te geven. Japan verklaart den oorlog aan Duitschiand. LONDEN, 23 Aug. (Reuter.) De Japansche ambassade deelt ons mede, dat Japan den oorlog heeft verklaard aan Duitschiand. Oostenryksch optreden tegen Servië. LONDEN, 24 Aug. De «Daily Mail* ont ving uit Udine bericht, dat groote verbazing is gewekt te Weenen, door het bericht, dat de operatiën tegen Servië aan de Drina zullen worden gestaakt en dat de oorlog met Servië dus zich bepalen zal tot een strafexpeditie. Het schijnt dat de Oostenrijkers al hun kracht met die der Duitschers willen vereenigen tegen de Russen. bekoorlijko kinderen schonk a coaitpsje en uw tweelinghroedt r, toen werd het geluk in bet slot steeds grooter, maar de bloedverwanten trokken zich zoo mogelijk nog meer terug. Maar wat deerde dat den gelukkigeu vader, de van jeugd en schoonheid schitterende moeder, zij waren immers zoo gelukkig, dat zij de buitenwereld bjjna vergaten." „Maar baron eduabd, gitta?" „Ja, ja, comtesse, die komt aanstonds, wees nu niet ongeduldig het ware beter geweest zoo bji nooit gekomen ware. Het was op den doopdag der kinderen men zat aan het souper in de groote zaal beneden, de t»fel schitterde van zilver en de kaarsen straaldendeedellieden uit de buurt waren aanwezig, het hof had vertegenwoordigers gezonden. Uw schoone, jonge mama zat tusscnen de beide voorname oude heeren met hun vele ridderorden, als een frissche rozeknop ik zie haar nog duidelijk voor m(j, want wij haddt-n verlof van uit de galer(j te zien er werd op het welzijn van den kleinen roajoraats-erfgenaam gedronken op uw welzijü, op dat der jonge moeder, de muziek viel in, de gasten riepen hoog Daar trok iemand m(j aan mijn kleed. „Om Godswil, gitta, kom gauw," fluisterde mij een bediende toe, „beneden in de kamer van den graaf ligt een gewonde, 't is een aanzienlijk heer;" verschrikt Ijlde ik naar beneden en rnkte de deur der kamer open daar lag een jong, beeldschoon man op de LONDEN, 23 Aug. Reuter verneemt van het Russische gezantschap dat Grootvorst Nicolaas het volgende telegram aan zijn regeering heeft gezonden: Na een slag van twee dagen in den omtrek van Gumbinnen hebben de Russische troepen de overwinning behaald. Wij hebben het hoofd geboden aan 3 Duitsche legerkorp sen en vele kanonnen buitgemaakt. De Duit schers hebben zware verliezen geleden en zijn genoodzaakt terug te trekken. Onze troepen vervolgen den vijand. Dit succes is behaald door het leger van generaal Rennenkampf. De overwinning is van groote strategische waarde. ST. PETERSBURG. 22 Aug. Gemeld wordt dat de Russen Goldap (in O. Pruisen, ongeveer 30 K.M. ten Z. van Gumbinnen) hebben bezet. WILNA, 23 Aug. Na een veldslag is In- sterburg (aan de samenvloeiing van Pregel en luster, 20 K.M. ten W. van Gumbinnen) door de Russen bezet. Op het oostelijk oorlogsterrein. LONDEN. 24 Aug. De vermeestering van Zusterberg door de Russen wordt officieel be vestigd. De Duitsche strijdkrachten, aldus meldt de «Times*, verloren twee derde van hun ef fectief. Bij de vervolging werden de Duitschers volkomen verslagen. De Russen hebben Soldan (dicht bij de Poolsche grens) bezet, van waar de spoorweg naar Danzig gaat. Uillenburg (oostelijk van Soldan) bevindt zich eveneens in Russische handen. Niedenberg is in brand gestoken door het terugtrekkend garnizoen. De terugtocht van de Duitsche troepen in dit gebied was geen nederlaag, maar een paniek. WARSCHAU, 24 Aug. (Reuter.)Een Duit sche verkenningsafdeeling van 150 man rui terij is bij Wlozlaw (Russisch Polen) in de pan gehakt. LONDEN, 23 Aug. De correspondent van de Daily Telegraph te Ostende heeft Zaterdag een onderhoud gehad met een in België ge boren Engelschman, die er na herhaalde mis lukte pogingen in was geslaagd om Zaterdag ochtend vroeg te voet door de Duitsche linies heen te komen en naar Aalst te gaan en vandaar per trein naar Ostende. De eerste Duitscher, dien hij in Brussel zag, was een officier die door de stad reed. Donderdagoch tend om 10 uur kwam de Duitsche hoofd macht uit de richting van Leuven en verdeelde zich bij Terveuren. De artillerie trok Zuid waarts langs den weg naar Waterloo, terwijl een andere groote troepenmacht langs den Boulevard van de Jardin Botanique voorbij het Noorderstation de stad uittrok naar Koekelberg. Juiste opgaven over het aantal Duitschers waren niet te krijgen, maar naar schatting waren Vrijdagavond ongeveer 200,000 offi cieren en manschappen door de stad getrokken. De om Brussel achtergebleven troepen zijn naar schatting 10,000 man sterk. Tot militair gouverneur van de stad is graaf von Arnim, de bevelhebber van een legerkorps, aangewezen. In zijn beschrijving van de groote tros der Duitschers, die langs den Boulevard de Jardin Botanique oostwaarts trok, zegt de zegsman van den correspondent dat zij bestond uit ambulances, telegraaf korpsen en dergelijke afdeelingen. Uur na uur rolden wagens van allerlei soort langs den boulevard; honderden vrachtautomobielen en een onnoemelijk aantal door paarden getrokken rqtuigen, sommige hoog beladen met bagage van officieren, waar onder veel koffers. De uitrusting van alle troepen was buitengewoon goed iD orde. Ook de artillerie, die ik naar Waterloo heb zien trekken, was bizonder goed toegerust. Ik heb een poos naast de reeks van kanonnen ge- loopen en was verwonderd over het groote aantal. Ik ben aan 't tellen gegaan, maar heb het niet verder kunnen brengen van 231, ik kan zelfs niet gissen hoeveel er meer ge weest zijn. Het eerste wat de Duitschers deden, na hun hoofdkwartier te hebben gevestigd in het stadhuis, was zich in 't bezit te stellen van de telegraafkantoren. Twee uren na aan komst te Brussel hadden zij een eigeD tele foonverbinding tot stand gebracht tusschen het stadhuis en hun slaapkwartieren in het Hötel Cosmopolitie bij bet Noorderstation. Zij gebruikten daarbij de straatlantaarns als steunpunten. De heele installatie was in anderhalf uur gereed. Graaf von Arnim deed in een proclamatie aan de ingezetenen weten dat hij door de oorlogsomstandigheden genoodzaakt was levens middelen en andere benoodigdheden op te eischen. Hij maande de burgerij ten strengste aan niet te schieten of op eenigerlei wijze onrust te veroorzaken. sofa, oogenscbfjDltjK zonder bewustheid, het gelaat bleek, de eene hand aan het voorhoofd, terw(jl de andere arm slap neer hingeen kleine jockey stond radeloos naast hem. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2