ITALIË. UIT OU ZE OMGEVIUG. Den Nederlanders werd aangeraden niet te Antwerpen te blij ven, daar de poorten zullen worden gesloten. De Duitschers hebben het tramstation Rymenam verwoest. ANTWERPEN. 20 Aug. Het treinverkeer MechelenBrussel en MechelenAntwerpen staat geheel stil. In Antwerpen is nog slechts één poort open. De bruggen langs de land wegen worden afgebroken. In Antwerpen zijn groote Kongobooten ingericht tot hospitalen .om de gewonden te herbergen. Er komen zeer veel gewonden aan. De Belgische troepen, die van Mechelen naar Antwerpen trokken, hebben een aantal Duitsche uhlanen, die Mechelen waren binnengedrongen, krijgsge vangen gemaakt. De burgerwacht in Mechelen heeft zijn wapens ingeleverd. Het Engelsche expedïtieleger. BRUSSEL, 19 Aug, (Part.) Het persbureau seint uit Londen Het voor den dienst in het buitenland bestemde Engelsche expeditiekorps is in goede orde op Fransch grondgebied ge land. Het inschepen, vervoeren en ontschepen der manschappen en voorraden is met de meeste stiptheid en zonder ongeval gebeurd. Hier kan aan toegevoegd, dat dit sedert enkele dagen al is geschied en al de Engel sche troepen zich op den hun aangewezen post bevinden. Emile Vandervelde, die een lange autotocht door België heeft gedaan en gisteren op verzoek van de regeering te Ant werpen is aangekomen, heeft hun talrijk en sterk leger gezien. Overal verwekte het groote geestdrift. De voorposten er van zullen eer lang, in zamenwerking met de Belgische en de Fransche handelend optreden. Het vergaan van (Ie Ampliion. LONDEN, 19 Augustus. (Part.) Het offi- cieele persbureau publiceert het volgende relaas over het vergaan van den kruiser Amphion, den oden dezer in de Noordzee Het derde smaldeel, waartoe de Amphion behoorde, was dien ochtend bezig met het af zoeken van een deel van de kustwateren, toen een trawler meedeelde een verdacht schip te hebben gezien, dat telkens voorwerpen over boord gooide. Even daarna kwam de mijnlegger Königin Luise in 't zicht, die trachtte in oostelijke richting te ontsnappen. Vier torpe dojagers zetten het schip na, kregen het na een uur te pakken en boorden het in den grond. Nadat de overlevende opvarenden waren opgevischt, werd bet onderzoek voortgezet en zonder incident ten einde gebracht. Toen om half vier 's ochtends de Amphion terugstoomde, werd bij de plaats waar de Königin Luise gezonken was, de koers veranderd, om de ge vaarlijke zone te vermijden. Dit ging goed tot half zeven, toen de Amphion op een mijn stiet. Vlammen schoten rondom het schip omhoog en omgaven de brug, waar de kapitein bewusteloos neersloeg. Toen hij weer bijkwam, liep hij dadelijk naar de machinekamer, om de machines, die nog met volle kracht vooruit sloegen, stop te zetten. Daar het geheele voorschip reeds in vlammen stond, was het onmogelijk het voorschip onder water te laten loopen, en daarom werden alle pogingen er op gericht, de gewonden onder de bemanning in veiligheid te brengen, voor het geval het kruitmagazijn mocht ontploffen. Inmiddels waren de torpedojagers naderbij gekomen en daar het de hoogste tijd was het schip te verlaten, bracht de bemanning daar voor alles in gereedheid, met dezelfde kalmte, en oom, die zoo ijverzuchtig de kamer bewaakt. Niemand buiten gitta mag haar betreden welk een moeite heb ik als klein meisje reeds gedaan, om er een blik in te slaan, maar tranen noch gebeden hielpen, en nu doe ik 't heimelijk ieder kind mag toch wel in de kamer zijner moeder," en moedig gaat zjj nog gemakkelijker in de stoel zitten, schuift een der zware bruine vlechteD, die op haar rug hingen, naar voren en grijpt naar den sierlijken waaier, die naast haar op de tafel ligt. „Het is hier zoo koel in de kamer," zegt zij zacht terwijl zij den waaier beweegt, het droomt hier zoo heerlijk van mijn mama." Het kopje neigt ter zijde, do donkere wimpers dalen neder, daar, „Bonjour, mademoiselle," zegt een zachte stem, „bonjour, lief kind," een tweede. Zij hoort het ruischen van zijden japonnen, een eigenaardige geur vervult het vertrek, daar knikt haar de op zijn fluit blazende cavalier op deu waaier toe en biedt de dame met het gepoederde kapsel en 't gepofte kleed de hand zij zet een voetje op den gesneden rand van den waaier pn vraagt „Veroorlooft gjj, mademoiselle, dat w(j u een weinig gezelschap houden Wij verlangen er naar eindelijk eens een verstandig woord te spreken als men zoo in zestien jaar niets nieuws gehoord heeft, is een weinig indringend heid wel te vergevendus, mademoiselle, mogen wij die haar tijdens het geheele ongeluk heeft gekenmerkt. Twintig minuten, nadat de Amphion op de mijn was geloopen, verlieten alle opvarenden het schip en drie minuten later volgde een tweede ontploffing, die het geheele voorschip verpielde. Naar 't schijnt was het schip nog maals op een mijn geloopen. De stukken van het voorschip werden hoog in de lucht ge slingerd en troffen de reddingsbooten en de torpedojagers. Op het dek van een torpedo jager viel een granaat van de Amphion, en de ontploffing daarvan doodde twee opvarenden en een Duitsch gevangene, die van de Königin Luise gered was. De Amphion begon na de tweede ontploffing snel te zinken met het voorschip naar beneden, terwijl het achterschip in een hoek van 45 graden gedeeltelijk boven water uitstond. Binnen een kwartier was het geheele schip in de golven verdwenen. Kapitein Fox heeft niets dan lof voor het kranige gedrag van zijn officieren en man schappen. Japan's optreden. Wij hebben onlangs, toen de eerste geruchten liepen over een mogelijk optreden van Japan melding gemaakt van de opmerkingen van de »Manch. Guardian*, die deze inmenging van Japan op grond van het anglo-Japansehe verdrag onnoodig achtte om zich volstrekt niet ingenomen toonde met de mogelijkheid dat Japan het Duitsche jachtgebied Kiao-tsjan zou bezetten. Deze opmerkingen toonden, dat men in Engeland dus lang niet algemeen het Japansehe optreden toejuicht. De »Times« echter merkt nu op, dat de Japansehe in menging niet is geschied zonder volkomen overleg met Groot-Brittannië en Japan met elkander in voortdurende relatie zijn geweest. Zij zijn van meening, dat het noodzakelijk is de algemeene belangen in het Verre Oosten op grond van de Engelsch-Japansehe over eenkomst te beschermen. En men mag veilig aannemen, zegt de Times*, dat de verklaring in het Japansehe ultimatum aan Duitschland, omtrent het even- tueele teruggeven van Kiao-tsjan aan China niet zonder voorkennis en instemming van de Britsche regeering is afgelegd. Deze verkla ring, die dus moest worden opgevat als een aanwijzing voor de volkomen overeenstemming tusschen de beide regeeringen, stempelt, zegt de »Times«, het initiatief va» Japan als een gericht op verdediging en behoud der En- gelsch-Japansche belangen in het Verre Oosten en niet als een daad van agressie of verovering. Intusschen heeft het optreden van Japan in de Vereenigde Staten zorg gewekt, hoewel officieel werd verklaard, dat d# president be vredigende verzekeringen ontving, dat Japdn de integriteit van China zal eerbiedigen. BERLIJN, 20 Aug. De Duitschers hebben bij Tienen een veld-batterij, een batterij en een vaandel veroverd. Ze maakten 500 krijgs gevangenen. De Duitsche cavalerie veroverde bij Perwez twee kanonnen en twee machine geweren. Hiermee is blijkbaar het gevecht ten Noorden van Namen bedoeld, BERLIJN, 20 Aug. (Wolff.) De kleine kruisers Strassburg en Stralsund maakten de laatste dagen een verkenningstocht naar het Zuidelijk deel van de Noordzee. De Strassburg zag bij de Engelsche kust een flottille onder zeebooten, waarvan zij er een tot zinken bracht. Het jonge meisje knikt met haar hoofdje; de cavalier la den licktblauwen z(jden rob, het driekante hoedje onder den arm-, de ge poederde dame staan plotseling voor haar in de kamer, de heer geleidt haar naar den tegen over haar staanden stoel en leunt tegen den schoorsteen. „Zoo etondt g(j ook altijd, niet waar roon cher neemt de dame het woord, „daar op dien stoel zat madame en hier bjj den schoor steen, monsieur le baron vindt g(j niet, dat mademoiselle op hen gelijkt?" De cavalier knikt met het hoofd. „Zeker," antwoordt hij, hetzelfde bruine haar, de zachte teint, de gelijkenis is frappant, men zou haast kannen gelooven, ma petite, dat de heerlijke tijden van vroeger terugge keerd waren, en de jonge bekoorlijke vrouw hier weder in deu stoel zat, met de kleine voetjes op den haard rustte en met haar hel dere stem lachte." „Zij lacite allerliefst," stemt de dame van den waaier toe; „maar later lachte z(j vol strekt niet meersedert baron eduard zoo' plotseling afreisde, zag zjj altijd bleek, was zeer stil en heeft nooit weer gelachen." „Ja, het was een treurige geschiedenis,! ma petite, die wij beleefd hebben toen nam de bleeke, sehoone vrouw ook geen notitie meer van onsin plaats dat zjj met haar waaier speelde, drukte zjj deu van tranen natten doek tegen haar sehoone oogen en De Stralsund werd in een ernstig gevecht gewikkeld met een aantal torpedobootjagers, eveneens op grooten afstand. Twéé*der jagers liepen groote schade op. Evenals bij de verkenningstochten van een Zeppelin boven het Skagerrak reeds bleek kan thans bevestigd worden dat de Duitsche kusten geheel vrij zijn. zoodat de neutrale scheepvaart op Duitschland zonder gevaar kan worden hervat. Op de Russisch-Duitsche grens. PETERSBURG, 19 Aug. 5.10 n.m (Reu- terbericht). De Russen hebben Gumbinnen bezet en veroverden 12 kanonnen. Bovendien maakten zij vele krijgsgevangenen. Voorposten versloegen een Oostenrijksche patrouille bij Lurk. De vijand verloor 60 man aan gesneuvelden en gewonden en 140 man aan gevangenen. KOME, 20 Aug. (Iteuter). De Paus is te 1 uur 20 ontslapen. ROME, 19 Aug. (Reuterln een artikel, waarin het blad de moeilijkheden nagaat van het houden van een conclave, terwijl de wereld in oorlog is, zegt de »Giornale d'italia« Zelfs als Italië had deelgenomen aan den strijd, zou ons belang toch meegebracht hebben op alle wijzen de vrijheid der kerk te verzekeren en aan de heele wereld te toonen, dat de Paus vrij is, en dat zelfs een Europeesche oorlog het Heilig College niet kon verhinderen in conclave saam te komen. Wij zullen dit thans te eerder doen. Het blad zegt, dat onder deze omstandig heden wel een keuze kon worden gedaan onder de buitenlandsche kardinalen, en noemt dan den Nederlander Van Rossum, die een neutrale mogendheid vertegenwoordigt. Als papabili noemt men Maffi en Ferrata. De »Giornale« schrijft voortsIndien ongelukkigerwijze het conclave bijeen mocht komen (de Paus was nog niet overleden, toen dit artikel werd geschreven), den zal het zeer druk bezocht zijn en zeer plechtig wezen en zal men zien, dat de verschillende staten, zelfs tijdens den oorlog, de reis van de kardinalen zuilen vergemakkelijken. ROME, 20 Aug. (Reuter.) Te 1.10 con stateerden de geneesheeren Marchiafava en Amici, dat de Paus op het uiterste lag zij lieten kardinaal Merry del Val, mons. Misciatelli en kardinaal Bisleti waarschuwen, die naar het Vaticaan snelden. Merry del Val en Misciatelli waren aan wezig, met de geneesheeren en de zusters en nichten van deu Paus, toen kardinaal Bisleti aankwam. Kort daarna overleed de H. Vader. De broeder en de neef van den Paus wor den hedenmorgen verwacht: ook komen heden aan de camerlingo, kardinaal Delia Volpe. De secretaris der consistoriale congregatie, mrg. Rota, bevindt zich sedert hedenmorgen in het Vaticaan. ROME, 20 Aug. (Reuter). Zoodra de dood van den Paus bekend was, gat de president van den ministerraad Salandra bevelen, opdat de volkomen vrijheid van het voorloopige bestuur der kerk en de vrijheid van beraadslagen van het H. College gewaarborgd worden. De »Tribuna* meldt dat koning van Italië te 11.50 telefouisch werd medegedeeld, dat de Paus stervende was De koning liet herhaaldelijk om berichten vragen bij den minister-president. De »Tribuna« voegt eraan toe dat de re- zelfs het kleine dochtertje op den arm der mia vermocht haar nauwelijks een lachje af te dwingen; als zij het kleine frissche wezen op haar schoot had en in het lieve gezichtje zeg, stroomden de tranen langs haar bleeke wangen en sprak zjj zacht „O, mocht g(j gelukkiger worden, dan ik ben." „Ja, ja, dat zeide zjj," verzekert de cava lier, „maar het is lang geleden en het kleine meisje moet uu groot en schoon geworden zijn weet gij iets vaa haar, mademoiselle, of zijt g(j het zelf Heet gij misschien mela- nie „Ja, zoo heet ik'" floistert bet jonge meisje „maar mama is dood, reeds sedert lang." „Ja dood, reeJs sedert lang," herhaalt de cavalier. „Gitta vond haar dood op haar bed, zij zag er zoo schoon uit, juist alsof zjj sliep toen ijlde baron eduard wanhopig hier door de kamer, wierp zich met een wilden smartkreet voor het sehoone, bleeke lijk neder en klaagde zich zelf aan als baar moordenaar. O, sedert zijn vele jaren verloopeD, maar dat vreeseljjke oogenblik kan ik nooit vergeten." „Het leven in het slot is zoo stil geworden sinds zij begraven is," klaagt de dame van den waaier, „geen levenslust, muziek, noch daus noch vroolijk gelach meer, en vroolijkheid en le= venslust ligt toch zoo in onze natuur? Willen wij dansen, melanie? O, kom het zal no geheel anders worden, hier in het rosekamertje geering direct door bemiddeling van ambte naren in verbinding staat met het Vaticaan ten einde maatregelen te nemen voor die gebeurlijkheden. De Oostenrijksche gezant ging te 2.40. nog maals naar het Vaticaan. De staatssecretaris waarschuwde telegrafisch allé verwanten van den Paus en kardinaal Delia Volpe, die in de Romagna is, en die als camerlingo de ritueele handelingen na den dood van den Paus moet verrichten, even als mgr. Passerin, den vice-camerlingo. Het was zeker eeDe goede gedachte van de. muziekvereeniging »De Vereenigde Werk lieden* om een concert te geven op ons markt plein. Ten eerste om het goede doel, dat er mede beoogd werd, ten tweede om eens een toon van opgewektheid te doen hooren te midden van de gedruktheid, die ook in plaatsen, ver wijderd van den oorlog, heerscht. Menig concert, dat anders ware gehouden, is vervallen, 15 Augustus ging voorbjj zonder festival, buitengewone sluitingsuren op Zater dag en Zondag in de eerste weken versomberden de stemming hoe langer, hoe meer. Al zijn de tijden ernstig, niet alle vroolijk heid en opgewektheid moet met alle mucht verbannen worden. Maar ook het doel, aan dit concert ver bonden, maakte het des te aantrekkelijker. Het hart krimpt ineen van weedom, als men bedenkt, hoevelen als offers vallen van het gruwelijk bedrijf, dat thans in Europa woedt. Goddank, dat er te midden van moedwillige vernietiging en verdelging nog iets als een lichtschijn blinkt. Daar zijn harten, die voelen en handen, die helpen. Het Roode Kruis tracht te redden en te helpen. Deze dienst bestaat in alle landen, werkt ook in ons land. In transvaal, in den Balkanoorlog verleende het N ederlaudsche Roode Kruis met eere zijne diensten, ook in België is het reeds werkzaam geweest. In onze plaats hebben velen, vooral vrouwe lijke ingezetenen zich opgegeven om beschik baar te zijn, als het noodig is. Behalve persoonlijke hulp en opoffering is er geld, veel geld Doodig, waar zoovele ge wonden en zieken moeten geholpen woraen. Hiertoe heeft ook »De Vereenigde Werklie den*, haar steentje willen bijdragen. Donderdagavond had op de kiosk het concert plaats, dat uitnemend slaagde en door talloos velen werd bijgewoond. Reeds vóór den aanvang zag men een aantal meisjes en enkele jongens met een rood kruis op de borst en een bus in de hand, eveneens van een rood kruis voorzien in straten en aan de huizen programma's te koop aanbieden. Later werd tijdens de uitvoering op de Markt en in aangrenzende cafe's gecollecteerd. En die jeugdige strijdsters en strijders voor het Roode Kruis werkten met ware geestdrift. De opbrengst overtrof dan ook de verwach tingen. Rondom de kiosk waren stoefen geplaatst onder toezicht van een paar heeren. De verhuring van deze zitplaatsen leverde nog eene aardige bate op, al hebben niet velen van de gelegen heid tot zitten gebruik gemaakt. Naar we vernamen kon na dekking van de onvermijdelijkste onkosten aan den burge meester eene som worden afgedragen van 85 gulden 67cent, Eene mooie ^muziekuitvoering met stille aandacht door het talrijke publiek aangehoord en dan nog zoo'n bate voor een edel doel bijeengegaard we kunnen niets anders zeggen dan dat het een uitmuntend geslaagde avond is, waarvoor ieder, die er toe medewerkte niet in het minst den jeugdigen collectanten, een woord van warme dank toekomt. Uw sehoone oogen brengen weder vroolijk heid en vreugde en ook wij zullen weder opleven Neen Waarom niet „Niemand hooit ous: pas nu goed op, moa cher, neem uw fluit, zie zoo, ik ga het be proeven." Zij vat bevallig den gefopte rok, de voetjes in de schoenen met hooge hakken komen in beweging. Ziet gij mademoiselle, A gaucbe, a droite, o, boe gaarne dans ik, alles wordt weder als vroeger." De bewegingen worden sneller. „De sehoone vrouw zal eveu als vroeger hier in de kamer zitten en lachen, en baron eduakd zal gelukkig zijo, och, ik dans zoo gaarue." En in dollen kring draait zich de bekoor lijke gestalte, bet poeder stuift uit bet haar de zjjden rokken ruiscbeu daar stoot zjj tegen de tafel, bet jonge meisje wi! de hand uit strekken om haar tegen te houden. Flap! daar ligt zjj reeds. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2