4 Kantoorbedienden UIT ONZE QlvïGEVING. Gemengde Berichten. Rechtszaken. Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. ïïüogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. Een Oostenrijksch eskader verslagen. NISJ, 16 Aug. Te 9 uur 's morgens is een zeeslag begonnen de Franschen en Oos- tenrijksche vloten bij Budva. Het Fransch smaldeel, komende van het Zuid-Westen, heeft het Oostenrijksch eskader van hooge zee aangevallen. Twee Oostenrijksche pantserschepen werden in den grond geboord. Een derde staat in vlam. Een vierde is noordwaarts gevlucht, in de richting van Cattaro. De slag heeft verscheidene uren geduurd. De kwade geest van Turkije. Enver Paeha sleept Turkije niecle in het spoor van Duitschlaiitl en Oostenrijk. De Fransche minister van buitenlandsche zaken, M. Pishon, schrijft Het is de minister van oorlog Enver Pacha die Turkije in den oorlog brengt. Hij heeft zich om de meening van al zijne kollega's niet bekreund. Hij heeft zich van het gezag mees ter gemaakt. Op het oogenblik dat de Porte aan haren gezant te Parijs de onzijdigheid voorschreef, zwoer hij met Duitschland samen tot de Triple Entente. Hij plaatste de gemoblizeerde troepen on der het opperbevel van den Duitschen maar schalk Liman von Sanders. Al de Duitsche aanwezige officieren in Turkije werden met een bevelhebberschap in het Turksche leger belast. Telegrafisch was hij in betrekking met de Duitsche schepen in de Middellandsche Zee. Aan de Goeben en de Breslau gaf hij de noodige aanwijzingen om in de Dardanellen te vluchten. In schijn deed hij die twee sche pen opkoopen door de Regeering vau Kon- stantinopel. Terzelfdertijd outving hij ze on der Duitsche v'ag in de Turksche wateren en liet de bemanning echte krijgsmaatregelen ne men tegen de Fransche, Engelsche en Griek- sche schepen. Enver Pacha heeft altoos in 't geniep met de Duitschers meegewerkt. In Turkije is hij hun voornaamste handlanger, de dienaar van al hunne doeleinden tegen Rusland en van hunne tochten tegen Frankrijk en Engeland. Vroeger heeft hij de Turken tegen Italië ingespannen. Ja, gedurende den oorlog in Tri- politanië, waarin hij zijn fortuin gemaakt heeft, heeft hij met de Duitschers tegen Italië gewerkt. Uit Berlijn had men hem naar Beng hazi een officier gezonden, die tot het einde toe zijn raadgever was tegen Italië. Duitschland en Oostenrijk verschafte toen aan Turkije alle mogelijke middelen om Ita lië te treden. Dat is het verleden van den man, die heden zijn land in een avontuur stort, dat wel voor gevolg kan hebben zijn verdwijning van de kaart van Europa. Krijgsgevangen toeristen. Een Engelsche dame, die zich met een ge zelschap landgenooten in Duitschland bevond, toen de oorlog uitbrak, vertelt aan de Daily News dat zij haar man daar als krijgsgevangene heeft moeten achterlaten. De toeristen reisden den Rijn af tot Keulen, waar men hun op 't politie-bureau meedeelde dat ze zich als krijgs gevangenen hadden te beschouwen. Ze mochten wel naar &e hotels, doch de stad niet verlaten, terwijl men hun den raad gaf zoomin mogelijk uit te gaan en op straat geen Engelsch te spreken. Later kregen ze vergunning zich te Dusseldorf in te schepen naar Rotterdam. Een uur na 't vertrek werd de boot echter door soldaten teruggebracht. Daarna vertrok men opnieuw, maar te Wezel, waar men zich in een ander militair district bevond, kwamen er militaire autoriteiten aan boord, die mannen en vrouwen scheidden en na veel gedelibereer de mededeeling deden dat de mannen tusschen 20 en 45 jaar moesten achterblijven als krijgs gevangenen. Deze order had betrekking op 48 personen, tot wie ook de man van de zegsvrouw der Daily News hoorde. Aan 't verzoek van de vrouwen om bij hun mannen te mogen blijven, werd geen gevolg gegeven. Alleen één dame met een baby op haar arm •mocht blijven. Het vermoeden bestaat dat de Engelsche toeristen niet zullen worden vrijgelaten alvorens een gelijk aantal Duitschers die in Engeland zijn gevangen gezet, de vrijheid hebben her kregen. Een Engelsche torpedohoot overstoomd. Het Nederlandsche stoomschip «Kinderdijk,* Zaterdagavond van Methil te IJ maiden aan gekomen, rapporteert, in den nacht van Zater dag op de Noordzee te hebben overstoomd de Engelsche torpedoboot «Bullfance* die zoo goed als door midden gesneden werd. Vermoe delijk zijn enkele opvarenden verdronken. Een vjjftal ernstig verwonden werden aan boord van de «Kinderdijk* verbonden en later over gegeven aan een andere torpedoboot die ver dere assistentie verleende. De «Kinderdijk* bekwam lichte boegschade. De aanvaring wordt geweten aan een verkeerde manoeuvre van de «Bullfance«. Omtrent dit ongeluk werd ons nader geseind De kapitein van het stoomschip «Kinderdijk», dat de Engelsche torpedoboot «Bullfance» bij de Engelsche kust overvoer, verklaarde dat tijdens de aanvaring de kapitein van de «Bull- fance» op de «Kinderdijk» oversprong, en door drie reddingsbooten van de «Kinderdijk» zestien man werden aangebracht, vijf werden zwaar gewond, een man vermist en nog vijf dood gedrukt. De schuld van de aanvaring is een verkeerde manoeuvre van de torpedoboot. De geredden zijn door een Engelschen torpedoboot overgenomen. Door Ged. Staten van Zeeland is het besluit van den Raad dezer gemeente dd. 1 Augustus 1914, betreffende het verleenen van ontslag aan A. J. Klaassen als ontvanger der gemeente Ter Neuzen goedgekeurd. Door B. en W. alhier is gieter van den Hout benoemd tot gemeentewerkman, hoofdzakelijk belast met de werkzaamheden op de algemeene begraatplaats enz. Het Zondagavond in De Buiten-Socie- teit gegeven concert, door het Elite-Salon- Orkest, onder directie van den heer D. Tie- meijer, versterkt met eenige muziekale krachten uit onze plaats, was redelijk bezocht. De verschillende nummers werden goed uitgevoerd en het heerlijke zomerweer gaf daarbij aan de aanwezigen een genotvollen avond. Als netto-opbrengst kan aan het Be stuur van de afdeeling van het Roode Kruis alhier worden overhandigd een bedrag van 17.55. Zaamslag, De brigadier-brigade-comman dant der rijksveldwacbt alhier, de heer Chr. Westrate, wordt met ingang van 1 October a s op diens verzoek, in gelijke betrekking overgeplaatst naar Cortgene Met ingang van 1 September wordt o. m. verplaatst de kommies te w. 2e kl. F. A. Doppegieter van Ter Neuzen (alg. d.) naar Hansweert. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot gezworene van den Van Lyndenpolder, A. de Feijter, te Zaamslag tot gezworene van het waterschap Groede en Baanst, P. Salomé, te Groede. De 15-jarige zoon van den gemeente opzichter te Oostburg was zondag met eenige kameraadjes gaan baden in de z.g. Linieput bij Bakkersdam (gemeente St. Kruis) een der meest gevaarlijke badplaatsen, wijl, na een korte helling de put plotseling zeer diep wordt. Zich verbeeldende, dat hij ook reeds kon zwem men ging hij onwilkeurig te ver en verdween tot groote schrik zijner makkers plotseling in de diepte. Geen hunner kon zwemmen en een ijlings toegestoken stuk hout scheen hij niet te kunnen grijpen. Twee uren later werd zijn lijk gevonden. Voorwaar een droeve Zondagmiddag voor de diep getroffen ouders, die zóó hun eenigen zoon moesten thuis krijgen. Loodswezen De dienst aan het Belgisch Loodswezen te Vlissingen, welke, zoolang de oorlogstoestand duurt, gestaakt was, is thans weder geregeld. Van Vrijdag jl. af worden de schepen door Nederlandsche zeeloodsen uit zee binnenge bracht. Op elk schip gaat een Nederlandsche rivierloods mede tot Hansweert en wordt daar door een Belgischen rivierloods vervangen. Daartoe zijn te Hansweert twee Belgische loods- booten, een afhaalkotter en twee sleepbooten gestationeerd. Een schipbreuk. Naar officieel is vastgesteld, had het Donder dag bij Triest gezonken stoomschip «Baron Gautsch* 246 passagiers aan boord, beuevens een bemanning van 64 koppen, te zamen 310 personen, waarvan 176, onder wie vele vrouwen, gered werden. Men hoopt echter, dat het aantal geredden grooter zal blijken dan tot nu toe is vastgesteld. De Lloyd-directie heeft aan het s.s. »Wurmbrandc opgedragen Pola binnen te loopen, om de schipbreukelingen te Triest te brengen. Daar de meeste geredden zonder middelen zjjn, werd de gezagvoerder van de »Wurmbrandc gemachtigd geld voor te schieten voor aanschaffing van het meest noodzakeljjke. Augurken. Een groenteteler te Souburg op Walcheren, die zijn augurken onmogelijk kwijt kon raken, heeft 500 kilo van dat product in de sloot geworpen. Te Middelburg gaat men nu de augurken op groote schaal inzouten. Ze worden voor dat doel in voorkoop betaald met f 1,50 per honderd kilo, in gewone tijden natuurljjk een bespotteljjke prjjs. Dp Zonsverduistering. Waarschuwing. Op 21 Aug. zal tusschen 11 uur 25 min. en 1 uur 48 min. hier te lande een gedeel telijke zonsverduistering te zien zijn. Men hoede zich er voor bij de waarneming van dit verschijnsel met het bloote oog naar de zon te kijken. De beste bescherming wordt aan het oog geboden door een dubbele laag donker glas van verschillende kleur of door de zwaar met roet beslagen stukken vensterglas, waardoor menigeen de laatste zonsverduistering, op 17 April 1912, ongestraft heeft waargenomen. Men zal zich waarschijnlijk nog wel her inneren, dat de laatste maal vrij wat menschen, door, onvoorzichtig, een moment slechts met onbeschermd oog in de verduisterd wordende zon te kijken, langen tijd het gebruik hunuer oogen moesten missen en de met moeite ver worven beterschap in gunstige gevallen toch nog niet tot een volledig herstel leidde. De gezichtsscherpte was afgenomen. Auto-bandieten op Java. Van Chineesehe zijde verneemt de «Prean- ger Bode*, dat de Tjiandjoer het volgende is gebeurd Omstreeks tien uur stond voor het huis van baba Kantjil een Minerva-auto stil, waarin 5 Chiueezen gezeten waren. De inzittenden stap ten uit, klopten aan en toen baba Kantjil, die zijn woning nog niet gesloten had, naar bui ten trad, groetten zij beleefd en vroegen eens kennis te mogen maken. Het waren drie Chi nezen van Boger, één van Maskasser en één van fijandjoer. Hun namen hadden een goeden klank, en hoewel het bezoek hem wat onge legen kwam baba Kantjil was juist bezig een bedrag van f 2800 na te tellen, dat op tafel lag noodigde hij hen uit binnen te komen. Het bleken Chineezen van zekere «standing* te zijn de meesten spraken Hollandsch en Chineesch. In den loop van het gesprek vroe gen zij aan hun gastheer of hij lust had hun «Minerva* te koopen te Buitenzorg hadden zij nog een »Fiat« staan. De auto stond bui ten en baba Kantjil, die er wel iets voor voelde ging met een der gasten naar buiten en bezichtde de auto. Terwijl hij," buiten was, haalden de vier achtergeblevene kaarten te voorschijn en begonnen een spelletje. Toen baba Kantjil terugkwam, noodigde men hem uit mee te doen. Het waren menschen, die zich heel net gedroegen en volgens hun uit latingen, schatrijk bovendien was de man van Tjiandjoer een bekende van den gastheer Zoodat deze al spoedig de 2800 lagen nog steeds op tafel in de kansen van het spel verdiept was. Nadat zij zoo een uurtje gezellig gegokt hadden, bracht een der gasten een kistje fijne Havana-sigaren te voorschijn en presenteerde zijn gastheer een sigaar. Deze stak op en zie na eenige minuten rooken werd hij zoo dronken als een tol. Toen vertoonden de gasten zich in hun ware gedaante. Zij grepen den bewustelooze aan, blinddoekten hem eu stopten hem een doek in den mond. Toen baba Kantjil uit zijn verdooving ont waakte, waren de ƒ2800 en de «Minerva» ver dwenen. De zaak wordt onderzocht. Voor de Arrondissement-rechtbank te Mid delburg werd gisteren behandeld de zaak tegen den handelsreiziger J. D. te Hoek, die terecht stond voor verduistering van gelden die hij ontvangen had van deu rijwielfabrikant F. Kaan. De bekl. bekende het geld in eigen zaak gebruikt te hebben. Eisch 4 maanden. De verdediger mr. F. B. Evers riep de cle mentie der rechtbank in. Ten slotte werd behandeld de zaak tegen de vrouw uit Gent, die zooals wij verleden week reeds meldden nog één maand gevan genisstraf wegens diefstal moest uitzitten, haar bij vonnis van de rechtbank in 1902 opgelegd. Bekl. was van dit vonnis in verzet gekomen, zooals wij ook meldden. Na het voorlezen van verschillende stukken en nadat bekl. den diefstal bekend bad, vroeg het O. M. in ver band met de omstandigheden vermindering van de straf tot 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. Uitspraak in deze zaken over acht dagen. BERLIJN*, 17 Aug. Een part. telegram van het Wolff-Bureau deelt een rapport mede van den generaal-kwartiermeester Van Stein aan den Duitschen generalen staf, waar o. a. in voorkomt dat alle forten van Luik zijn gevallen. Het nog levende deel der bezetting heeft door de overgave het leven gered, doch de beschoten forten zijn alle in puinhoopen veranderd, waaronder een deel der bezetting begraven is. Nu worden die puinhoopen opgeruimd en de forten weer tot verdediging ingericht. De stelling van Luik zal de plannen onzer tegenstanders niet meer dienen, doch een steun punt zijn voor het Duitsche leger. BERLIJN, 17 Aug. Na de inneming van Luik heeft de Duitsche regeering aan België medegedeeld dat nu het Belgische leger zijn eer op glansrijke wijze heeft bewaard, de Duitsche regeering met België tot elke over eenkomst bereid zou zijn, voorzoover deze geen schade zou doen aan het optreden tegen Frankrijk. Formeel werd toegezegd, dat de Duitsche legers België zouden ontruimen, zoodra de krijgsoperaties, dit zouden toestaan. De Belgische regeering handhaafde echter haar standpunt en gaf hetzelfde antwoord, als bij de eerste schending der neutraliteit. BRUSSEL, 17 Aug. (Off.) Ernstige maat regelen worden genomen voor de verdediging van Brussel. De burgerwacht is, gewapend met Mausergeweren, in de nabijheid der stad geplaats, waar zij met cavaleriepatrouilles de wacht houdt om de eventueele nadering van den vijand dadelijk te kunnen rapporteeren. Ongeveer 800 verdedigers van Luik zijn bij de troepen weergekeerd. Zij waren in de stad gebleven zoolang het hun eenigszins mogelijk was. Alle zijn van oordeel dat het optreden der Duitschers voor Luik een mislukking is ge weest en de heldhaftige verdediging hun plannen heeft verstoord. De regeering is van oordeel, dat op het oogenblik haar zetel zonder moeilijkheden te veroorzaken kan worden overgebracht naar Antwerpen. Niet omdat de gebeurtenissen op het slagveld hiertoe aanleiding zouden geven, integendeel wordt er een nieuw succes voor de Belgisch- Fransche wapens gemeld. Verschillende ministers zullen tengevolge van het overbrengen der regeering tijdelijk naar Antwerpen moeten verhuizen. Hun ge zinnen blijven echter te Brussel. De koningin, de prinsen en de prinses zullen eveneens naar Antwerpen vertrekken. De koning blijft temidden van zijn leger. Men deelt niets mede omtrent den stand der troepen, doch zegt alleen dat de algemeene toestand uitstekend is. TER NEUZEN. Huwelijksaangiften. 14 Aug. André Buijle, 47 j., weduwn. en Adriana van den Berge, 50 jgescheiden van echt. Huwelijks voltrekkingen. 13 Aug. Alexander Jacobus de Krijger, 26 j., jm. en Carolina Dina Cornelia Bleijenberg, 23 j., jd. Ludovicus Petrus van Hecke, 27 j., jm. en Emma Christina Sponselee, 27 j„ jd. Geboorten. 9 Aug. Jan Levinus, z. van Daniol Pladdet en Janneke de Koeijer. 10 Aug. Leonard Joseph, z. van Jacobus Andreas van Leuven en ïtfelania Maria Kalle. 12 Aug. Izaak, z. van Jacobus Wondergem en Jozina Elisabeth de Lijser. 13 Aug. Francies Adrianus Petrus, z. van Johannes Jacobus van Alphen en Adriana Maria Broeckaert. 14 Aug. Pieternella Elizabeth, d. van Jan Witte en Maria Wolse. 15 Aug. Mechelina Poulina Hobrina, d. van Jan de Vos en Adriana de Bokx. Suzanna Maria, d. van Jacob Frangois Loof en Adriana Pieternella Jacoba Dekker. Overlijden. 9 Aug. Margaretba Cornelia Wisse, 2 jd. van Jan en Lejjntje Wilhelmina Kolfjn. 10 Aug. Een als levenloos aangegeven kind van het vr. geslacht van Karei Lode wijk Beeldens en Johanna Elena Huijssen. 13 Aug. Janna Le\ina Hamelink, 4 m., d. van Krijn en Levina Krane. ZAAMSLAG. Geboorten. 7 Aug. Mechelina, d. van Jan Florussen en Janna van Fraeijenhove. 10 Aug. Jan, z. van Cornelis Zegers en Cornelia Bakker 12 Aug Dingetje, d. van Daniel Heijns- dijk en Maria Adriana Buijze. Overlijden. 8 Aug. Een als levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht van Martinus Verhelst en Maria de Pooter. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 19 Aug. 0.25 Donderdag 20 0.48 1.8 Vrjjdag 21 1.29 1.48 Zaterdag 22 2.6 2.24 Zondag 23 2.43 3.2 Maandag 24 3.21 3.40 Dinsdag 25 3.58 4.18 1*ST* Aan bet P0ST" EN TELEGRAAF- KANTOOR te NEUZEN zullen in opleiding worden genomen. Candidaten voor deze betrekking hebben zich aan te melden bjj den Directeur, 11 11 11 11 11 11

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 3