BUITENLAND. DE OORLOG. bij, die te half negen in de Ned. ITerv. Kerk aan de Duinstraat te Scheveningen voor mi litairen werd gehouden. Als voorganger trad op ds. Barbas, predikant te Hengelo, die als reserve le luitenant onder de wapenen is. Als tekst zijner predikatie had de leeraar, die in de officiersuniform gekleed den kansel be- steeg, gekozen Psalm 28. De Koningin werd aan den ingang van het kerkgebouw ontvan gen door een hoofdofficier en den president kerkvoogd. Het hoofdbestuur van den Bond van Ne- derlandsche Onderwijzers besloot aan het Natio naal Steuncomité 1914 een bedrag van ƒ5000 te doen toekomen. Dit Nationaal Steuncomité, waarvan de vorige week de installatie plaats had met eene rede van Minister Treub, mocht zich in de schenking van een gift van 20,000 gulden door H. M. de Koningin verheugen. H. M. is op verzoek van het Bestuur Beschermvrouwe ge worden. De hierboven genoemde Onderwijzersver- eeniging tracht ook door hare afdeelingen vooral in de groote steden nuttig werk te doen verrichten. Daarbij wordt er b.v. te Amsterdam ijverig naar gestreefd geen administratieven arbeid e. d. te verrichten, waarbij door de omstandig heden werkeloos geworden ambtenaren of em ploye's gehinderd zouden worden eenige ver diensten te maken. De leden zullen zich daarom vooral toeleggen op huisbezoek, kinderoppas, ziekenzorg e. a., waarbij belangelooze hulp onmisbaar is. Middelburg en Vlissingen. Naar aanleiding van het afnemen der be volking van Middelburg en Vlissingen wordt door den Commissaris der Koningin in Zeeland aan de besturen van die gemeenten gevraagd, of daarvoor bepaalde oorzaken met eenige waarschijnlijkheid konden worden aangewezen. Beide besturen antwoordden, dat een trek valt waar te nemen naar grooteie gemeenten, waar door uitbreiding van industrieën uitzicht op hoogere loonen bestaat. Het gemeentebestuur van Middelburg deel de ook mede dat bovengenoemd verschijnsel werd in de hand gewerkt door de omstandig heid, dat aldaar geene nieuwe inrichtingen van industrieelen aard gevestigd worden, en doordat verscheidene inwoners verhuizen naar een onmiddelijk nabij Middelburg gelegen on derdeel van de gemeente Koudekerke, waar minder lasten worden opgebracht en tevens van de voordeelen van Miduelburg als stad kan worden geprofiteerd. Te Vlissingen is de economische toestand niet ongunstiger geworden. Vlsé in brand gestoken. De gewone correspondent van het Hbl., seint uit Maastricht d.d. 16 Aug. Wie gedacht had, dat de ellende te Yisé geëindigd was, is heden door het bloedige drama, dat zich daar afgespeeld heeft, van het tegendeel overtuigd geworden. Thans is het een voldongen feit, Visé is in brand gestoken en als opgejaagd wild, met achterlating van have en goed, zijn hier hedenmiddag honderden vluchtelingen aangekomen, voor het meerendeel vrouwen en kinderen. Hebben de burgers weer geschoten, zooals de Duitschers beweren Heb ben de Duitschers, dronken zijnde, hun eigen hare oogen glinsterden, hare lippen beefden van vreugde, dat het hem was, alsof hij re gelrecht naar den onden, gelukkigen tjjd te ruggevoerd werd. Maar kon alleen deze on verwachte gelegenheid om hem te zien, haar in zulk eene verrukking brengen Hare droef heid zou aan hare vreugde geëvenredigd z(jn, als zjj hem straks weder moest verlaten. Deze gedachten g'ngen hem door den geest, toen hij haar in zijne armen hield, en toen schoot hem een ander denkbeeld door het hoofd, dat er misshien nog eene andere reden kon zijn voor de vreugde, die haar gelaat deed stralen, die zelfs in hare polseu scheen te kloppen, en in al hare bewegingen merkbaar was, „Wat is er, Marcelia Gfjj hebt mij iets te vertellen. Zeg mij, wat het is." Zjj trachtte te spreken, maar kon geen ge luid geven. Nu het oogenblik eindelijk geko men was, stond zij sprakeloos. Zjj keek hem smeekend aan en eindelijk bracht zjj de woor den voort, die zij reeds zoo dikwijls bij zicb- zelve herhaald had, dat het gansche heelal ze scheen terug te geven. „Weet gij het nier," fluisterde zij. „Kunt gij het niet raden Gjj zijt vrij." menschen gedood, zooals de vluchtelingen zeggen? Een feit is het, dat vrouwen en kin deren overhaast weg moesten, omdat alles in brand gestoken werd. De mannen werden daar gehouden in dienst der Pruisen. We zagen ze weer zitten, al die vrouwen, weenende om haar mannen, kinderen, vragende naar hun vaders, in de gymnastiekzaal der Rijkskweek school aan geimproviseerde tafels, waar zij door tal van rappe handen voorzien worden van koffie, melk, brood en wat dies meer zij, terwijl hedennacht een leger, al is het maar van stroo, gespreid wordt voor de moede lede maten. Treurig, intreurig was het verhaal van al die vrouwen, die de verschrikkingen van den oorlog in zijn ijselijkste gestalte doorleefd hebben. Wat zal er van hen worden Veel, zeer veel wordt er voor hen gedaan, maar er is zoo veel noodig. Elf gewonden, onder wie drie Duitschers, werden uit de ambulance te Visé, die ontruimd moest worden, naar hier gebracht. Twee gingen naar Calvarienberg, vier naar de woning van minister Regout, de overige in de Augustijnen. Een tijdelijke berichtgever seint uit Maas tricht Visé is vanmorgen aan verschillende kanteta tegelijk door de Duitschers in brand gestoken heel het stadje staat in lichtelaaie. Naar de Duitschers beweren, is gisteravond door de burgers op de Duitsche soldaten ge schoten en inderdaad zag ik in het Grand Hotel vier dooden, waarbij een officier en een onderofficier, en zes gewonden, van wie twee ernstig. Verschillende betrouwbare inwoners van Visé hebben mij evenwel verzekerd, dat de Duitschers in dronkenschap op elkaar gescho ten hebben, terwijl ik zelf heb kannen con- stateeren, dbt door de Duitschers, waarbij er zijn die versch van de Russische grenzen zijn aangekomen, overvloedig wordt gedronken. Van de in Visé nog aanwezige bevolking zijn de mannen gevangen genomen en naar Aken gebracht, terwijl aan de vrouwen ge legenheid gegeven werd met de kinderen naar de Hollandsche grenzen te vluchten; zij von den onderkomen in Eysden en Maastricht. Onze Maastrichtsch correspondent meldt nog d.d. 16 Aug.: Hebben we gisteren den geheelen dag het kanongebulder zeer duidelijk en zelfs hinder lijk gehoord, vandaag is dit nog maar bij tusschenpoozen en zeer uit de verte waarneem baar. We hebben geen vermoeden vanwaar het komen kan. De stad begint weer haar gewone aanzien te krijgen. Men raakt ook aan de ellende gewend. In het Roode Kruis-hospitaal der Augustijnen is een Meckleuburgsch soldaat overleden. Van de andere gewonden zullen er misschien morgen eenige naar de ambulance in de woning van oud-Minister Regout over gebracht worden. Een der gewonden vertelde, dat het vechten der burgers in Visé en Mouland in hoofdzaak te wijten zou zijn aan het elkaar niet verstaan. ToeD de Duitschers op de deur klopte en om eten vroegen, hebben de bewo ners blijkbaar gemeend, dat het om hun le ven te doen was. Vandaar dat zij aan 't schieten gegaan zijn. BRUSSEL, 16 Aug. (Officieel). De alge- meene toestand is niet veranderd. Sedert gisterenavond is geen groote Duitsche troepen macht in de nabijheid van ons leger waarge nomen. Ons leger is op geen enkel punt met den vijand slaags geweest. De indruk heerscht, dat de krijgsoperaties voor het oogenblik zijn gestaakt. De zaak kwam in de couranten, verschei dene artikelen vestigden er de aandacht op een paar bladen hadden zelfs een hoofdarti kel over het geval, terwijl er tusschen een paar anonieme briefschrijvers een redetwist gevoerd werd over de quaestie of de Iersche rechtbank iemand veilig kon veroordeelen on de getuigenis van zoogenaamde aanbrengers. Maar al spoedig raaate het geval op den achtergrond en een week later sprak niemaud er meer over. Sommige lieden wenschten Mr. Kilmorey eene schadeloosstelling te geven, eu deze verzocht, toen men hem er over poft', dat de schadeloosstelling die men hem had toegedacht, zou worden bewaard voor het eerstvolgeoe slachtoffer eener misdadige ge tuigenis. Het onderwerp was verre van aau- genaam voor hen, die meer dan zeker waren geweest van de schuld van den veroordeelde, en er waren verscheidene lieden, die het spreekwoord aanhaalden„men noemt geen koe bont, of er is een vlekje aan," en die van meening waren, dat een man, die eens wegens moord in de gevangenis geweest was, nooit op eene ljjn gesteld kon met iemand, die er niet in was geweest. Kilmorey en z(jne vrow waren iutusscbeu naar Ierland terugkeerd, hadden de hartelijke gelukwenschen en welkomstgroeten hunner pachters in ontvangst genomen en mochten het geluk smaken Mrs. Kilmerey, zooals de dokter voorspeld had, hersteld te zien door BRUSSEL, 16 Aug. (Part.) Men gaat voort kleine schermutselingen in de omstreken van Tienen te vermelden. Aldaar zou ook enee Taube neergeschoten zijn geworden. Het gerucht van een grooten slag rond Dinaut is nog niet officieel bevestigd, het kan echter voor waarschijnlijk worden geacht. Te Namen zou men het kanon van halfdrie 's nachts tot zes uur 's avonds hebben gehoord. Niettegenstaande belangrijke verliezen, zouden de Franschen aan de Duitschers zegevierend het hoofd hebben geboden deze laatsten zouden ontzaglijk veel volk verloren hebben. Tot geruststelling der menigte werken naast mededeelingen van het ministerie van oorlog de officieele berichten van Fransche zijde, die geregeld naar België worden geseind, ten zeerste mee Het laatste geeft eene voortreffelijke samenvatting van den toestand. Het luidt ongeveerHet eerste oorspronkelijke plan van Duitschland valt in duigen, zoowel langs Lotharingen als langs de lijn der Maas. In België zien de Duitschers zich teleurgesteld. De krachtige tegenstand dus heeft de vol ledige mobilisatie en concentratie van Frank- rijk's leger mogelijk gemaakt, alsook de aan sluiting met het Belgische leger dat ons dekken moet. De Engelschen hebben hunne expeditiekorpsen kunnen ontschepen en de Russen hunne mobilisatie bespoedigd. De Serviërs zijn meester van Herzogewina en kunnen het zenden van Oosten rij ksche troepen naar Opper-Elzas beletten. Het meesterschap ter zee is verzekerd. De voordeelen die Frankrijk behaalt in de Vogezen en in Opper- Elzas wekken vertrouwen voor de gebeurte nissen die zich op ons grondgebied kunnen voordoen, terwijl het autonoom verklaren van Polen door Rusland als een schoon gebaar vanwege den Tsaar wordt toegejuicnt.« Intusschen wordt hier de arbeid der oorlogs correspondenten zoo goed als onmogelijk ge maakt men houdt ze op grooten afstand van het front, waarvan trouwens niemand weet waar het zich voor het oogenblik bevindt. Deze maatregel wordt gewettigd door de Duitsche bekentenis dat de mededeelzaamheid der Engelsche pers in 1870 de nederlaag van Frankrijk heelt helpen bewerken. BRUSSEL, 16 Augustus. Vanmiddag tegen drie uur naderde een patroelje van 20 uhlanen Gembloux, waar Belgische kavallerie het vuur op haar opende. Twee uhlanen zijn gedood, de anderen gevlucht. Terzelfder tijd is bij Graudley bij Gembloux eeu Duitsche patroelje, na beschoten te zijn, gevlucht. De Regeering vertrekt naar Antwerpen. De groote slag is nakend. Wat zal er de uitslag van zijn? De twee vijandelijke leger machten zijn wellicht even sterk. De slag wordt geleverd op een front van meer dan 300 Km. van Limburg tot in den Elzasdie slag zal ook lang duren. Een leger kan niet zegenvierend zijn op al de punten van dit kolosaal front; daar kunnen de Duitschers zegevieren, hier de bondgenooten of omge keerd. Met het oog op die mogelijke wisselvallig heden en voorzichtigheidshalve heeft de re geering beslist den zetel van 's lands bestuur naar Antwerpen over te brengen. Het is de eerste maal niet dat dergelijke maatregel genomen wordt. De Regering heeft ten andere daags na de oorlogsverklaring, te kennen gegeven dat het mogelijk was dat een dusdanige maatregel zou genomen worden. Nieuwe mislukte aanval op de Forten te Luik. De Duitschers beschieten de forten op den rechteroever van de Maas niet meer. Ze vallen uit al hun krachten die van den linkeroever aan. Vooral Pontisse kreeg het druk. De vij and poogde het stormenderhand te bemeeste- ren, zich niet langer op zijn kanonnen steunend. De aanval begon te midden van den nacht, doch de Duitschers werden weggemaaid. Liers bracht aan Pontisse zün hulp toe. Het doel der Duitschers is de linkeroever forten te bemachtigen, want deze zouden in de handen der Belgen een vreeselijk wapen zijn, zoo de legers der Bondgenooten op Luik aanrukten. Voor de Duitschers zouden zij een degelij- ken rug wezen om hun handelingen te be schutten. Doch hun pogingen zijn te vergeefs: de forten weerstaan wonder goed. de terugkomst van haren zoon. Italië is op het oogenblik het tooneel van hun geluk, maar het denkbeeld is ver van hen, om voor goed weg te bljjven, want vader Daly maakt toebereidselen voor hun terugkeer in eigen huis. EINDE. NAMEN, 16 Aug. De vorige week was het Duitsche zware geschut bij het dorpje Ninave (bij Luik) opgesteld om het tort Chaudfontaine te bombardeeren. Een vijandelijke afdeeling begaf zich langs den weg naar Ninave en verborg zich achter een proviandwagen, doch werd opgemerkt uit het fort, waaruit enkele granaten op de afdeeling werden afgeschoten, die alle manschappen dood den en den wagen vermelden. Te Salheid een dorpje bij het fort Embourg, zijn drie automobielen, waarin Duitsche offi cieren zaten, beschoten uit het fort Embourg (ten Z O. van Luik) Een auto is in de Ourthe gestort en vernield. Alle inzittenden zijn ge dood. Bijna dagelijks worden kleine gevechten om de forten van Luik geleverd en telkenmale wordt de vijand teruggeworpen. Donderdag avond hebben de Duitschers getracht het fort Loncin storinender hand te nemen, doch zij zijn teruggeslagen. (Uit dit telegram kan misschien worden opgemaakt dat de forten bij Luik nog niet, gelijk aan onze grens werd vermoed, iu handen der Duitschers zijn. Red.) BRUSSEL, 16 Aug. Officieel wordt gemeld Duitsche troepen ruiterij, die eergisteren door de Belgen waren verslagen, hebben zich opnieuw verbenigd en na een rust van twee dagen een poging gedaan tot hernieuwing van het offensief op een ander punt. Daar de vijandelijke cavalerie versterkt was hebben de Belgische troepen zich aanvankelijk in de richting van Wavre begeven. Bij hun opmarsch waren de Duitschers bloodgesteld aan het vuur van onze voorposten. Na eenige onbelangrijke schermutselingen werd het Duit sche offensief tot staan gebracht. Langs het overige legerfront heerscht de grootste kalmte. De strijd in België. BRUSSEL, 16 Aug. Het Fransche gezant schap bevestigt dat de Fransche troepen een overwinning hebben behaald bij Dinant. De Duitsche troepenmacht, voorzien van mitrail leuses, viel de stellingen der Franschen aan. Een allerhevigst gevecht volgde, waarbij de Fransche artillerie de Duitsche gelederen de cimeerde. De Franschen houden beide oevers van de Maas bezet. Duitschland en Japan. TOKIO, 16 Aug. Japan heeit Duitschland een ultimatum gezonden, den eisch inhoudende om de Duitsche oorlogsschepen in het Verre Oosten of terug te trekken öf te ontwapenen en het grondgebied van het protectoraat Kiauts- jou binnen een maand te doen ontruimen. Japan verlangt een antwoord vóór 23 Augus tus te 12 uur 's middags. Wanneer de eisch niet ten volle wordt inge willigd, zal Japan de maatregelen nemen, die het noodzakelijk acht. Aan de Fransch-Duitsche grens. PARIJS, 17 Aug. De Franschen hebben een nieuw succes behaald voor Cirey (Ooste lijk van Nancy,) waar zij een corps Beieren deden wijken. De Fransche troepen nemen stellingen in aan gene zijde. van de grens in den Boven-Elzas. De toestand is uitstekend. Wij aldus verder het bericht uit Fransche bron houden den voet van de Vogeezen sterk bezet. PARIJS, 17 Aug Het volgende is ambte lijk meegedeeld door het departement van oorlog. Zondagavond half twaalf De voorwaartsche beweging ontwikkelt zich langs het geheele front van Réchicourt tot St. Marie aux Mines, in de Vogeezen. Wij hebben St. Marie aux Mines vermeesterd en zijn opgerukt tot aan de streek van St. Bloise. De Fransche troepen, die eergisteren Donon hadden bezet, zijn voortgerukt. Hun opmarsch was buitengewoon snel in het dal van de Schir- mech, waar zij gisteren 500 en vandaag 1000 gevangenen maakten. De vijand liet tal van uitrustingsstukken in den steek. In de buurt namen wij kanonnen van groot kaliber en veldstukken met caissons. In de buurt van Blamont en Cirey drongen de Franschen door tot aan de hoogten Lorquim en vermeesterden den tros van een Duiische ruiterij-divisie, met inbegrip van negentien vrachtauto's. Ondanks de verliezen, die zij in de verschillende gevechten hebben geleden, is het moreel van de Fransche troepen uitstekend. De officieren hebben de grootste moeite om de onstuimigheid van hun mannen te bedwingen. De Fransche Overwinning bij Dinant. De Fransche legatie heett de bevestiging bekomen van een groote overwinning behaald door het Fransche leger bij Dinant. De Duitschers hebben met groote korpsen en talrijke mitraljeuzen de Franschen aange vallen. Een hardnekkige strijd ving aan de Fransch artillerie heeft weldra de Duitschers vernield. De bondgenooten bezetten thans de twee oevers van den stroom,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2