Loop der bevolking le Ter Neuzen. BINNENLAND. Laatste Berichten. Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Gemeenteraad van Zaamslag. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Ongeluk met vuurwapen. Een spion. 1 Juli 1.1. mededeelt dat hem voor 1 Septem ber a 8. eene opgaaf moet wordt ingezonden van twëemaal zooveel personen als er leden te benoemen zijn in het college van zetters. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 15 Aug. 7.23 7.57 Zondag 16 8.40 9.27 Maandag 17 10.12 10.54 Dinsdag 18 11.30 11.59 Woensdag 19 0.25 Donderdag 20 0.48 1.8 Vrjjdag 21 1.29 1.48 Dinsdagmiddag waren aan de duinen I bij Dishoek onder Koudekerke eenige jongens I aan het zwemmen. Plotseling riep een hunner, I de 17 jarige de P., dat hij het niet meer uit kon houden. Daar evenwel gedacht werd dat de P., dit slechts uit aardigheid deed wed I hem niet dadelijk hulp verleend. Evenwel bleek spoedig dat de P. wel degelijk in gevaar ver keerde, waarop een zijner makkers tot twee- I maal toe trachtte hem een stok toe te steken, wat evenwel niet gelukte, waarop hij zijn broe der die eveneens aan het strand was toeriep hulp te halen. Op een hofstede waren de burgemeester, ds. Potsma en meerdere dames en heeren aanwe- zig- Op het hulp geroep werd het gezellig samenzijn verbroken en snelden allen over de duinen. Ds. Postma ontkleedde zich onder het loopen en begaf zich te water en mocht er in slagen den jongen die het bewustzijn reeds had verloren aan de duinen te brengen. Daar werden met vereende krachten de middelen /oor het bijbrengen van drenkelingen toege past. Mevr. Postma weerde zich evenals alle aan wezigen voor zoover zij konden, en mochten na langen arbeid er in slagen bij den dren- deling het bewustzijn te zien terugkeeren, waarna hij per brancard naar de naastbijzijnde hoeve werd gebracht, waar een inmiddels ont boden rijtuig hem naar den dokter vervoerde en vandaar naar zijn woning. (VI. Ct.) Nederland en de oorlog. Militair bericht. De landstorm. H. M. de Koningin heeft machtiging verleend tot het oproepen van den landstorm. De eerste aanleiding tot dezen maatregel is gelegen in de wenschelijkheid van te voorzien in den dreigenden kadernood. Van de Koninklijke machtiging zal dus voorloopig een beperkt gebruik gemaakt worden de oproeping zal zich alleen uitstrekken tot officieren en verder kader. (Ter toelichting wie voor de Landstorm onder de wapenen moeten komen deelen wij mede dat hiertoe behooren alle gepasporteerde militairen beneden de 40 jaar, die NA 28 April 1918 zijn gepasporteerd. Verder vallen onder deze wet allen die vrij gesteld zijn van de militie wegens broeder- dienst en vrijloten uitgezonderd natuurlijk degenen die afgekeurd zjjn eveneens na 28 April 1913. De het vorige jaar gepasporteerde landweer lichting 1906,-welke na'28 April 1918 werd gepasporteerd valt hier dus onder.) Zondag 16 Augustus 1914. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u. Db. A. Timmerman en nam. 2 u., De. A. Timmerman, doopBbediening. Sluiskil. Voorm. 9 u. en nam. 2 u. dhr. L.Dek. Halst. Voorm. 9'/, u., Db. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., en nam. 2 u„ Da. J. F. van Hulstejjn Jr. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkgtraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 5»/, u., leeakerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u en 5 Va leeakerk. Lokaal „Eben-IIa'ëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 5'/, u., Evangelisatie. In den loop dezer week hebben zich alhier de volgende personen gevestigd E. M. A. Mouqué, zonder beroep, Vlooswjjk- straat 69, van Ostende J. A. van den Eeck- bout, slagerskn., Donze-Visserstraat 4, van Vlissingen M. F. de Smet, zonder beroep, Q 128, van Destelberge L. A. Schalk, bloemist, Noordstraat, van Amsterdam I. van Kerkvoort, timmerman, Rosegracht 10, van Noyon P. J. de Winde, bakkerskn. Noordstraat 80, van Arnhem; A. van de Velde, bakkerskn. Noord straat 5, van GoesE. Claeys, dienstbode, P 104, vao Boachoute; J S. de Moor, dienst bode, Stationsweg, van HulstD. van Taten- hove, slagerskn. Noordstraat 82, van Slie- drechtJ. A. Rochat, zonder beroep, de Jouge- straat 5, van Groningen. Vertrokken C. Dekker, landb.kn., Q 202, naar Zaaraslag. C. Andriessen, zonder beroep, Q 193, naar AxelA. Geirnaert, machinist, Donze-Visser- straat 127, naar Selzaete. Bij beschikking der arrondissementsrecht bank te Middelburg is P. J. P., oud 27 jaren, landbouwersknecht te Biervliet, beklaagd van diefstal, gedetineerd te Middelburg, in vrij heid gesteld. BRUSSEL. Volgens een telegram aan l'Eto'ile Beige is de Duitsche generaal Von Ernmich, die over de Duitsche troepen, die in België gedrongen zijn, het bevel voerde, in het mi litair hospitaal te Luik overleden. Volgens de loopende geruchten, zou de generaal, we gens de ondervonden tegenspoed, zelfmoord hebben gepleegd. Uit Schiermonnikoog wordt geseind Iwee Duitsche marine officieren kwamen te Borkum aan. Zij deelden mede, dat zij wegens een gebrek aan de machine verplicht waren tot een noodlanding. De officieren werden ontwapend. MAASTRICHT, 13 Aug. (Part. DB.) Uit Aken, waarheen zij per trein waren vervoerd, kwamen heden talrijke nieuwe Duitsche troepen in de streek tusschen Mouland en de Maas aan, waar zij het bivak betrokken. Zij zullen ver moedelijk reeds morgen in de ochtenduren de Maas overtrekken, om bij eventueel échec der Duitsche wapenen in Noord-België als reserve te dienen, ik verneem dat slechts twee Pruisische kavalleriedivisies, tezamen acht regimenten, zich daar bevinden, zoomede het 7e, 8e en 10e legerkorps. OP I)E FRANSCH-DUITSCHE GRENS. PARIJS, 13 Aug. (OS.). Den lien Aug. begonnen de Fransche troepen een gevecht bij Othain. Den volgenden dag werd de strijd voortgezet. Een Fransche batterij verrastte een Duitsch dragonderregiment. De stukken openden het vuur op het regiment, dat geheel vernietigd werd. Ook hebben in den omtrek de Fransche troepen een voorwaartsche be weging der Duitschers weten tot staan te brengen. De Duitschers werden vervolgd, waarbij de Franschen talrijke .Duitsche ge wonden op het slagveld vonden liggen, 9 officieren en 1000 soldaten, die alle gewond waren, werden krijgsgevangen gemaakt. PARIJS, 13 Aug. Sedert 5 dagen houden de Franschen de stellingen jn de Vogezen bezet, waarbij overal de Duitsche tegenaan vallen werden teruggeslagen. Bij een der Duitsche aanvallen, waren de Duitschers ver plicht hun reserves in 't vuur te brengen. De Duitsche legermacht werd in zijn geheel tot de overgave gedwongen. De Franschen hielden de Labruche vallei bezet. Op het Oostelijk front zijn 1500 krijgs gevangenen gemaakt. Een vlieger, die met zijn aeroplane boven Vosoul vloog wierp bommen op de stations, de schade was onbeteekenend. Noodlottige twist. Eenige Italianen, deel uitmakende van het orkest, dat bij Krasnapolski te Amsterdam speelt, kwamen in den nacht van Zondag op Maandag in de Kalverstraat bjj de St. Luciën- steeg een paar voorbijgangers tegen. Een der voorbijgangers moet den Italianen iets toege roepen hebben. Een van hen geraakte daar over in woede en wilde den Hollander een slag geven, die echter miste. De Hollander sloeg daarop den Italiaan met de hand tegen diens kin. De Italiaan, 20 jaar oud, viel be wusteloos neer De voorbijgangers liepen door. De gewonde werd naar het gasthnis gebracht, waar hij enkele uren later overleed. In verband met dezen noodlot tigen twist verzoekt de com missaris van politie in de 1ste Sectie, bureau C.Z. Voorburgwal 274, ieder die getuige van dit voorval is geweest, zich bij hem aan te melden. De dader is inmiddels aangehouden. Ie Middelburg heeft Woensdagmorgen een treurig ongeluk plaats gehad. De hospitaal soldaat B., afkomstig uit Baarland, stond in dbn gang van het stadhuis, waar de wacht van de militaire wielrijders is gevestigd, een revolver te bekijken, toen men plotseling een schot hoorde en B. op den vloer van den gang viel en een wond in de hartstreek had. Hij werd naar het militair hospitaal vervoerd en was spoedig overleden. Tusschen Antwerpen en Esschen zat Dinsdag epn heer in den trein, gekleed in een fantasiepak. Hjj had een handkoffertje bij zich en trok absoluut door niets de aandacht der mederei zigers. Dicht bij Esschen gekomen echter, haalde hij uit zijn borstzak een notitieboekje en schreef enkele regels op een blaadje papier, scheurde dit uit zijn boekje, rolde het op en stak het in een busje, dat hij uit een zjjoer zakken haalde. Daarop opende hij zijn valiesje en tot ver rassing zjjner medepassagiers haalde hjj daaruit een duif te voorschjjn. In een minimum van lijd had hij het busje met het briefje aan een der pooteu van het beest bevestigd en stelde dit door het portierraam in vrjjheid. Een Belgische dame, die tegenover den heer zat, werd ploseling zoo opgewonden, dat zij den heer bij zijn wangen greep en deze met haar nagels begon te bewerken. Een formeele worsteling ontstond en de dame gaf geen pardon. Een der medereizigers trok aan de noodrem, waarop de trein tot staan werd gebracht. De heer werd onderzocht en hierbij bleek, dat bij een Duitscher was. Verdacht van spionnage werd hij aan handen en voeten gebonden en naar Antwerpen teruggevoerd. Ook de dame werd gevangen genomen, ten einde door de Justitie te worden verhoord. Vergadering van Dinsdag 11 Augustus 1914, des voormiddags ten 9 ure. Voorzitter Joh. de Feijter, Burgemeester raadslid. Tegenwoordig 10 leden, afwezig met kennis geving, de heer J. de Putter. Secretaris J. Stolk Lzn. 1. De Voorzitter opent de vergadering waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd worden goed gekeurd en geteekend. 2. Mededeeling doet hij voorts dat door Burg. en Weth. 4 Augustus jl. in gevolge de bepalingen van het reglement op het Burger lijk Armbestuur de boeken en kas van den Secretaris Penningmeester zijn nagezien en in orde bevonden dat door Burg. en Weth. op 16 Juni 1.1. de boeken en kas van den ge meente-ontvanger zijn opgenomen en in orde bevonden dat door chen Burgemeester wegens ziekte van den veldwachter tot tijdelijk agent van politie is aangesteld de heer F. Hamelink. 3. Hij doet voorts mededeeling van de navolgende ingekomen stukken a. een schrijven van Ged. Staten d. d. 5 Juni 1.1. daarbij overeenkomstig artikel 167 der gemeentewet de ontvangst berichtende van een afschrift van de op 29 Mei j. 1. vastgestelde wijziging der algemeene politieverordening. Op 16 Juni 1914 is daarvan afkondiging geschied. b. een schrijven d. d. 9 Juni 1914 van het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie, daarbij berichtende dat eene bezoldiging van den kantoorhouder ad 125,— 'sjaars voors hand voldoende voorkomt. c. een schrijven van Ged. Staten d. d. 19 Juni j. I. daarbij mededeeling doende van het besluit van den gemeenteraad van Boschkapelle tot verzetting van de kermis. d. een schrijven van den heer A.den Decker, houdende bericht van aanneming van zijne herbenoeming als lid van het Burgerlijk Arm bestuur. e. een schrijven d. d. 17 Juli van Burg en Weth. dezer gemeente, daarbij onder over legging der noodige bescheiden den Raad aan biedende de gemeenterekening dienst 1913. De voorzitter stelt voor deze rekening als naar gewoonte in handen te stellen der Com missie. Aangezien de heer Scheele reeds driejaren zat in die Commissie dient in de ontstane vacature te worden voorzien. Na gehouden stemming wordt benoemd de heer W. de Klerk met 5 stemmen, op de heeren Dieleman en Faas werden uitgebracht 3 en 1 stem. een schrijven van Ged. Staten d. d. 24 Juli daarbij berichtende dat de gemeentereke ning dienst 1913 met de daarbij behoorende bescheiden dient te worden ingezonden voor 1 September a s. g. een schrijven van Burg. en Weth. van Ter Neuzen d. d. 2 Juli 1914 daarbij toe zendende een afdruk van een door hen aan de Staten van Zeeland toegezonden adres in zake verbindiDsweg over Hollandsch grondge bied tusschen Oost en West Zeeuwsch-Vlaan- deren, met verzoek het adres te steunen. Na eenige discussie wordt op voorstel van Burg. en Weth. besloten dit adres te steunen. h. een schrijven van het Nederlandsch Registratuuroureau met verzoek om subsidie. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten dit adres aan te nemen voor kennis geving. i. een schrijven van het Burgerlijk Arm bestuur, daarbij ter goedkeuring toezendende hare begrooting dienst 1915. Na verstrekte inlichtingen wordt eene sub sidie verleend ad 2550 onder bepaling dat uit dit subsidie wordt voldaan de jaarwedde ad 50.van den Secretaris-Penningmeester van dat Bestuur. j. een tweetal missive's van de Vereenigde Handswerkliedeu te Ter Neuzen daarbij dank betuigende voor de toegekende subsidie van 25,voor de jaren 1913 en 1914 en ver zoekende voor het jaar 1915 eveneens eene subsidie te verleenen van 25,— Op voorstel van Burg. en Weth. wordt be sloten de gevraagde subsidie te verleenen. 4. De begrooting dienst 1914 wordt hierna gewijzigd als volgt Ontvangsten vermeerdering. Gedeelte van het vermoedelijk batig saldo dienst 1913 f 837,50 Bijdrage van het rijk krachtens art. 48 der wet tot regeling van het lager onderwijs 62,50 Hoofdelijken omslag of andere directe belastingen 275, Totaal ƒ1175,— Uitgaven vermeerdering. Onderhoud van haven en kanaal- werken f 100,— Kosten voor het opmaken van nieuwe kaarten en ligger wegen en voetpaden 400, Premiën voor en andere kosten van markten25, Opeischbare aflos600, Jaarwedden ambtenaar ter Secre tarie 50,— Totaal ƒ1175,— 5. Het eerste suppletoir Kohier Honden belasting dienst 1914 wordt hierna vastgesteld op f 10.50. 6. Aan de orde is thans voorstel Burg. en Weth. onbewoonbaarverklaring woning wijk A 105. De Voorzitter deelt mede dat Burg. en Weth. die woning onbewoond hebben bevonden en daarom het advies hebben gevraagd aan de Gezondheids-commissie die tot onbewoonbaar verklaring adviseert. Na eenige discussie wordt dienovereenkomstig besloten. 7. De Voorzitter deelt mede dat de Com missaris der Koningin hij zijn schrijven d. d. Hij deelt voorts mede dat aan de beurt van aftreding zijn de heeren W. de Klerk en W. de Mul en dat de heer de Mul heeft te kennen gegeven zich eene eventueele herbenoeming niet te laten welgevallen. Na gehouden stemming wordt hierna de aanbeveling opgemaakt als volgtW. de Klerk, W. Dieleman, K. Dieleman en C. A. Wisse, 2 stemmen werden uitgebracht op D. Galle en op Jan Kaijser, P. J. Wisse, C. Wisse en A. Kaijser ieder 1 stem. Op voorstel van Burg. en Weth. verleende de raad hierna een blanco crediet inzake ver goedingen militie en landweer voor 't geval de Minister van Oorlog een kleinere vergoeding mocht toekennen als thans door de Burgemees ter is beschikt. Bij de hierna gehouden omvraag vraagt de heer Scheele hoe het gaat met den veldwachter, hij vraagt dit omdat het noodig is nauwkeurig politie toezicht te houden met het oog op in de gemeente vertoevende indivuduen. Een veldwachter is n.l. thans te weinig, bovendien is de Commandant thans ook niet in de ge meente. De Voorzitter deelt mede dat hij deze week nog vernam dat maréchaussée's binnenkort weer in de gemeente zullen surveilleeren en dat de veldwachter wel wat vooruit gaat maai de eerste maanden en wellicht nooit zijn dienst meer zal kunnen verrichten, intusschen is aan den tijdelijk agent van politie F. Hamelink opgedragen op verschillende tijden verschillende buurtschappen te bezoeken. De heer Wisse zou gaarne zien dat ten spoedigste de hoopen steen die in de gemeente liggen werden opgeruimd, wat de voorzitter toezegt. Hij gevoelt zich voorts verplicht en ver wacht dat hij het gevoelen van den geheelen raad uitspreekt wanneer hij hier in de ver gadering openlijk hulde brengt aan den ge meente-secretaris voor diens nauwgezette plichtsvervulling gedurende deze benauwde dagen. Een en ander wordt door den Voorzitter en de overige leden ten volle beaamd. De openbare vergadering gaat hierna over in eene met gesloten deuren ter behandeling lste suppletoir kohier Hoofdelijken Omslag. Na wederopening der vergadering wordt het kohier vastgesteld op 60,44. Niemand meer het woord verlangende en niets meer te behandelen zijnde sluit de Voorzitter de vergadering.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 3