"binnejnland. Laatste Berichten. UIT ONZE OMGEVING. Gemengde Berichten. INGEZONDEN STUKKEN. H'jogwatergetij te Ter Neuzen. Burgerlijken Stand. Terechtstelling van spionnen. De brievenschrijver van de Chronique schrgft uit Leuven Het nieuws van de terechtstelling van spionnen te Leuven had bij de bevolking hevige ontroe ring verwekt. Door soldaten en politie op een afstand gehouden, was de menigte er toch in ge slaagd de plaats te omringen, waar men wist dat de veroordeelden zoaden gebracht worden. Toen i deze verschenen werd een levendig gemompel I geboord. Eensklaps weerklonk de stem van een officier, zich tot de menigte wendende »Ge gaat de terechstelling bij wonen van twee spionnen maar dit is niet al «Dderen zijn aangehouden en morgen zullen ze eveneens gefulsileerd worden. Er zijn voorbeelden noodig We zijn in oor log En de menigte, de woorden van den officier beamend juicht toe. Eiodeljjk ziet men de schuldigen, 't Zijn groote en forsche mannen, die zich gedwee door de gendarmen laten leiden. Ze hebben de laatste sakramenten ontvangen en geven brieven af, welke aan hun familiën zullen overgebracht worden. Onmiddelijk daarna komt het peloton dat de terechstelli% uitvoeren moet een uitdruk king van voldoening schijnt op huD gelaat te lezen. Van alle kanten hoort men soldaten luidop zeggen, dat ze gaarne waren aangewezen om die akelige taak te volbrengen. »HaltDe mannen staan. Men blinddoekt de oogen der gevangenen en ze worden voor een muur geplaatst. Een knalen 't is gedaan Recht is geschied In Petersburg. De Times beeft van zijn correspondent te St. Petersburg een allervreemdst telegram ont vangen, dat wij hier vertaald laten volgen. Wij moeten er bjj voegen dat het begin ons niet bijster geloofwaardig lijkt. Troawens de hier geciteerde dagbladman, heelt zjju bericht van «ooggetuigen» dus niet uit eigen aanschou wing of door eigen onderzoek. Het bericht luidt: «De aanval op de Duitsche ambassade te St. Petersburg heeft een zonderling gevolg gehad. Van betrouwbare ooggetuigen verneem ik, dat in bet gezantachapsgebou w groote voorraden geweren, revolvers en oproerige pro clamaties waren aangetroffen. Het schijnt als of het Duitsche gezantschap dienst heeft gedaan als geheim centrum voor de revolutionaire propaganda. De geheimzinnige moord die daar ontdekt is, schijnt met deze verdachte omstan digheden in eenigen samenhang te staan. Duitsche en Oostenrijk-Hongaarsche onder danen, die bij verschillende ondernemingen in St. Petersburg werkzaam waren, zijn ontslagen. De Russische autoriteiten doen al het mogelijke om hun een veilig vertrek te waarborgen Duitschers, Oostenrijkers en Hongaren nemen huo uithangborden en naamborden af en ver vangen de opschriften door Engelsche. De Doema komt morgeu (dat was j.l. Vrjjdag) bijeen. Nadat een gebed zal ziju gehouden voor den zege der wapenen vao de Russen en hun verbondenen, zal Rodzianko de zitting openen met een rede, waarin hij alle partjjeu zal opwekken, eensgezind te wezen in de ver dediging van troon en land. De leiders van alle partgen hebben hun antwoorden reeds van te voren gereedgemaakt, welke antwoorden in vaderlandsliefde met elkaar zullen overeenkomen. Onder de door de regeering voorgestelde wetsontwerpen is er ook een waarbjj stedelijke zelfregeering en het gebruik van de Pooishe taal wordt toegestaan in het vroegere koninkrijk Polen.» KEULEN, 10 Aug. Uit Boekarest wordt geseind aan de »Röln. Ztg.« Naar het regee- ringsblad meldt, heeft koning Karei de leiders van de politieke partijen en de hoogere offi cieren er van overtuigd dat slechts aansluiting bij den Driebond Roemenië van Rusland kan redden. Hierop heeft de ministerraad toestem ming aan den minister van buitenlandsche zaken gegeven om zich bij de driebond aan te sluiten. IN DEN EL55AS. PARIJS, 10 Aug. Een aanzienlijke Duitsche troepenmacht komende van Mülheim en Neu Breisach viel in den nacht de Fransche troepen y I erné en Mülhausen aan. De commandant der Franschen verzamelde zijn troepen achter Mülhausen en bracht den aanval tot staan. Boven-Elzas is thans geheel in bezit der franschen. De Duitschers, die uit de richting Rogier- ■vulé en Hableuville oprukten werden verraden door een afdeeling huzaren die werd opgemerkt oor de F ransche wachten. Zij werden daarop "'"gffeslagen. "Een eskadron huzaren heeft Afflevi afgebrand. Een andere Lezing. BERLIJN, 10 Aug. Een sterke Fransche troepenmacht werd bij Mülhausen verslagen, een Fransche divisie werd vernietigd. BRUSSEL, 10 Aug. Te Tongeren hebben uhlanen zich meester gemaakt vau de kas van de gemeente en het postkantoor. Zij kochten levensmiddelen in het dorp, daar zij bijna uitgehongerd waren. In BELGIE. BRUSSEL, 10 Aug. In een dagorde van den Koning wordt meegedeeld, dat er 8000 Duitschers gevangen zijn genomen in een gevecht waaraan hoofdzakelijk de 3e divisie en de 15e brigade deelnamen. (Vermoedelijk bij Luik. Red. M. C.) Nog dagelijks worden Duitsche spionnen aangehouden en terechtgesteld. De militaire gezaghebber van Antwerpen heeft bepaald, dat alle Duitschers die zich niet binnen 24 uur aanmelden, beschouwd zullen worden als spion. BRUSSEL, 10 Aug. In een officieele me- dedeeling wordt gezegd, dat de Fransche- en Engelsche troepen regelmatig vooruit rukken en dat een beslissend treffen spoedig te wach ten zal zijn. Van de forten van Luik werden geenerlei mededeelingen ontvangen, zoodat deze nog in het bezit der Belgen zijn. De toegangswegen tot Brussel worden sterk bewaakt. IN LUIK. LUIK, 10 Aug. De Duitsche militaire autoriteiten hebben het bestuur der stad in gericht. Civiele autoriteiten zijn er mee be last. In de omstreken hebben nog steeds kleine schermutselingen plaats, waarbij de Duitsche troepen telkens worden gevangen ge nomen of op de vlucht gejaagd. Sedert gisteren zijn er weer 200 Duitschers krijgsgevangen gemaakt. BRUbSEL. Bij Doornik had een hevig gevecht plaats tusschen de Fransche en Duit sche troepen. Het gevecht duurt voort. De Duitsche cavallerie trok de stad Doornik binnen. De I'rins van Lippe en zijn zoon gesneuveld. BRUSSEL Betreffende het sneuvelen van Prins van Lippe en zijn zoon meldt men uit Seraing aan »le Peuple« ln de Rue d' hiver hebben een 100 tal Duitschers zich in buitengewone woede op een Belgische peleton soldaten geworpen. De Duitschers moesten zich echter terugtrekken. De aanvoeder, Prins Wilhelm van Lippe," regeerend vorst van Lippe en zijn zoon zijn gesneuveld. Hunne lijken zijn door ue Duitsche autori teiten opgevraagd. Zij zijn voorloopig op het kerkhof te Seraing begraven. De juweelen welke de Prins droeg en zijn gouden degen, zijn door een padvinder aan den commissaris van politie te Seraing ter hand gesteld. Men bericht ons uit den Haag, dat de navolgende kamerleden zich voor Militaire diensten hebben beschikbaar gesteld. De heer van der Voort van Zijp als vrijwilliger voor den Haag, en de heer Duymaer van Twist voor de infanterie, de heeren de Muralt en Bongaerts hebben zich bij de genie aangeboden. Aan alle militaire autoriteiten, wien zulks aangaat, heeft de minister van oorlog dringend aanbevolen, bij aankoopen, vorderingen en inbezitnemingen van levensmiddelen en andere behoeften krachtens de wet op de inkwartie ringen, enz., van 14 Sept. 1866, rekening te houden met de redelijke behoeften van de burgerbevolking en voor zooveel mogelijk in overleg te handelen met cte burgerlijke over heid ter plaatse. In verband hiermede zij er op gewezen, dat de commandant van Ter Neuzen schepen heeft aangehouden geladen met meel van de fabriek te Sas van Geut, welke fabriek nog zeer groote voorraden heeft liggen en ook nog de noodige tarwe bezit om langen tijd door te kunnen malen. Uit IJinui«k'n. De Duitsche haringlogger »Osnabruck« uit Emden, waarvan de geheele bemanning, op viei Duitsche jongens na, uit Nederlanders bestaat, is Maandag te IJmuiden binnenge- loopen uit vrees voor de gelegde mijnen in Duitsche havens. Het vaartuig was op zee nog gepraaid door de Fransche torpedoboot »E 686«, doch kreeg toestemming door te varen. Door Burg. en Weth. alhier is bevor derd tot adjunct-commies ter secretarie de heer J. J. Huijssen, thans klerk ter secretarie alhier. Gisteren is uit Ter Neuzen te Middelburg aangebracht een vrouw, die in 1902 wegens een diefstalletje bij verstek tot een maand gevangenisstraf werd veroordeeld. De vrouw is gehuwd met een Duitscher en woonde in België, zij werd met haar vier kinderen over de grens gezet, terwijl haar man op een Duitsch schip is. De vrouw weet niet waar hij is. De vrouw kon gelukkig in verzet komen'en deed dit ook, zoodat zij naar haar kinders kan terugkeeren. Volgende week zal haar zaak dienen en wij hebben vertrouwen genoeg in de humaniteit van onze rechtbank, dat zij met de droeve omstandigheden waarin de vrouw verkeert ter dege rekening zal houden. Het is en blijft, niettegenstaande vele waarschuwingen, een gevaarlijk spel, die jon gens uitvoeren, door op lage sleeperswagens onder het rijden te bespringen om mede te rijden. Maandagmiddag hadden ten gevolge daar van kort achter elkaar twee ongelukken plaats. Omstreeks den middag kwam daardoor een jongen onder een wagen terecht, wat gelukkig nog al wel afliep, maar een paar uur later geraakte een jongen, die op zoo'n voertuig meereed, er af, met gevolg, dat hij door een der wielen ernstig aan het hoofd werd gewond. Gelukkig was de dokter van Zaamslag in de nabijheid en kon deze den jongen de eerste hulp bieden. Een groot Engelsch eskader is Maan dagmorgen zeer vroeg de Walchersche kust gepasseerd. De vorige week slaagde te Arnhem voor het 'examen voor de hoofdacte de heer J. R. de Jonge, van Axel en te Breda slaagde de heer A. M. de Smet te Stoppeldijk. Voor het examen voor de Fransche taal slaagde de heer J. R. H. de Smidt te Vlis- singen (vroeger te Sas van Gent). Ie IJzendijke was Zaterdag het markt bezoek klein, en er was niet de minste aan voer, noch van de oude, noch van de nieuwe granen. De toestellen voor draadlooze telegrafie op het pensionnaat der Fransche paters te Sluis zijn op last van een militairen bevel hebber door den burgemeester in beslag ge nomen. Blijkens opgaaf aan den centralen ge zondheidsraad kwam in de week van 29 Juli tot en met 4 Augustus in Zeeland 1 geval van besmettelijke ziekte voor en wel van roodvonk te Hoek. Aangehouden. Door de politie te Middelburg werd aangehou den de slager Flipse uit Grijpskerke, nadat bij den waarnemenden burgemeester bericht was inge komen, dat genoemde F. trachtte varkens op te koopen onder voorwendsel, dat hij dat voor het rijk (het. legar) moet doen. Te dezer zake werd door de maréchaussee te Domburg ren onderzoek ingesteld, wat tengevolge had, dat F. op het politiebureau door de maréchaussee werd afgehaald en geboeid voor den officier van justitie werd geleid. Bedreiging. Een der meeste solide winkeliers te Amster dam kreeg schrijft »de Tijd* eergisteren een Duitschen wissel te betalen. Hij had geld genoeg, maar kon niet precies passen en de kassitrslooper kon van een bankje van f 109 niet teruggeven, ook niet klein papier. De man vertrok, zoools gewoonlijk begrijpende, dat hg een volgenden keer beter zou slagen. lot zijn grooten schrik werd onze winkelier echter des nachts uit zijn bed gescheld en zag een dèurwaarder met twee getuigen voor zich, die hem protest van betaling beteekende met een kosten van zes gulden zooveel. Nooit zulk geweld ondergaan hebbend, heeft hij des ochtends aan de Bank, die de vriendelijkheid had hem dit koopje te leveren, den wissel opgevorderd en betaald met de boete. Zou bet niet gewenscht zijn, dat de deur waarders zulk werk maar staakten vraagt »de Tyd«. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur Bij alle maatregelen, waarmede men zich onledig houdt, nu Ter Neuzen in staat van oorlog verklaard is, behoort ook die tot voor ziening in verpleging van zieken en gewonden. Ofschoon ik eenigszins huiverig ben, om in deze dagen critiek te oefenen, ben ik van oordeel, dat het belang der zaak een woord van critiek eischt. Men heeft gemeend school B in een hos pitaal te moeten veranderen, wat dan ook gebeurd is. De schoolgaande jeugd ontvangt nu haar onderwijs op school C van 's morgens half zeven tot half negen en van 's middags vier tot zes uur. Tusschen deze schooltijden in, doorademt de gewone schoolbevolking van school C de klassen. M. i. had men èn school B èn school C intact kunnen laten. Op de H. B. S. is nog vacantie tot in September. Daar was dus eene goede ge legenheid geweest, waardoor het onderwijs in geen geval kon lijden. Bij aanvang der lessen was het geen over wegend bezwaar geweest de gymnastiek uit te schakelen, vooral niet, nu de leeraar als zoovele anderen zich onder de wapenen be vindt. Ik beveel deze regeling alsnog in de aan dacht der autoriteiten aan. Dankend voor de plaatsruimte, Uw. dw. ONDERWIJZER. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 12 Aug. 5.14 5.31 Donderdag 13 5.49 6.7 Vrpdag 14 6.30 6.54 Zaterdag 15 7.23 7.57 Zondag 16 8.40 9.27 Maandag 17 10.12 10.54 Dinsdag 18 11.30 11.59 TER NEUZEN. Geboorten. 1 Aug. Jacobus z. van Cornelis Leunis en Lidewefj Johanna Loof. 2 Aug. Raimond Dirk z. v. Raimond Gaston Emile Nolson en Diederika Martina Bot. Piet Jan z. van Jacob Jacobus Cornelis van Sprang en Constantia Jozina Apollonia de Smidt 3 Aug. Wiely Alphonse Marie z. v. Richardus Thienpont en Leonia Maria Martens. 5 Aug. Richardus Jacobus Josephus z. van Cornelis Josephus van Dinteren en Marie Stephanie Geers. 7 Aug. Johannes Hubertusz. van Anthonius Mattheus van der Reit en Elisabeth Anna Maria Moers. 7 Aug. Jacobus Cornelis z. v. Cornelis Jacobus Huijssen en Jacoba Francina van de Velde. 8 Aug. Hendrik Anthonie z. v. Cornelis Jan Aarnoudse en Maria Jans Geertruijda de Zeeuw. Overlijden. 4 Aug. Mels de Rubber, 32 j.,echtg. van Aaltje Adriana van Hoorn. AXEL. Huwelijks-aangiften. 17 Juli. Josephus Fermont, 31 j., jm. en Barbara Taelman 38 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 16 Juli. Adriaan Oppeneer 29 j., jm. en Catharina Adriana Faas, 26 j., jd. 23 Juli. Alphonsius Franciscus Ver- straeten, 27 j., jm en Leonie Marie de Dauw, 22 j., jd. Jan Dieleman, 24 j., jm en Clara van der Hooft 24 j., jd. Hendrik Hamelink 32 j., jm. en Levina Wilhelmina Witte, 23j.,jd. Pieter Leendert Goossen, 19 jjm en Cornelia Schieman 18 j., jd 28 Juli. Eduardus Hofman, 26 jjm. en Maria Paulina Temmerman, 30 j., jd. 30 Juli. Josephus Fermont, 31 jjm. en Barbara Taelman 38 j., jd. Geboorten. 16 Juli. Frangoise Suzanna, d. van Andries Stouthamer en Susanna Cornelia Elisabeth Schieman. Pieter, z. van Cornelis van de Velde en Francina Hamolink. 21 Juli. Jan Augustinus, z. van Pieter van de Wege en Janna Cornelia Ver- straaten. Neeltje, d. van Pieter Dekker en Cornelia Adriana Levina de Feijtei. 23 Juli. Jacoba Cornelia, d. van Meeuwis de Regt en Adriana Levina Diele man. 26 Juli. Catelfjntje, d. van Mechiel Dronkers en Leuntje Wolfert. 28 Juli. Theophilus Aloui3 Dominicus, z. van Charles Louis Albert de Ridder en Sulima Maria Simoen. 30 Juli. Debora Krina Magdalena, d. van Adriaan van Es en Leuntje Maria Pladdet. Overlijden. 29 Juli. Maria de Brufjne 75 j., echtg. van Daniel Riemens. HOEK. Huwelijks-aangiften. 23 Juli. Guiljaam Klaassen, 25 j.; jm. en Cornelia Anna Maria van der Gouwe 25 j., jd. Geboorten. 16 Juli. Pieter, z. van Jan van Es en Anna Maria van der Gouwe. 19 Juli. Catharina Maria, d. van Frangois Hamelink en Catharina Aaltje de Fouw. 20 Juli. Pieter, z. van Gelein Dieleman en Jacoba Wolfert. 27 Juli. Cornelia, d. van Krijn Levinus de Kraker en Berbei Elisabeth Hamelink. Overlijden. 17 Juli. Dirk van Driel, 70jechtg. van Cornelia Donze. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 2 Juli. Jo hannes de Beer, 22 j., jm. en Pieternella Suzanna Deij (van Axel), 20 j., jd. Levina de Putter, 31 j., jm. en Dina Magdalena Verpoorte, 27 j.,jd. Martinus van Langevelde, 28 j., jm. en Elizabeth IJsebaart, 31 j., jd. 9 Juli Abraham Haak!(van Axel)21j.i jm. en Elizabeth de Bokx, 20j.,jd. 23 Juli. Johannes Kempe. 33 j., weduwn. en Janneke de Brunne 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 1 Juli. Jan Meesen (van Axel), 27 j jm en Janna Potters. 20 jjd. 2 Juli. Jan Goossen, 26 j., jm. en Metje Suzanna Sol, 24 j., jd. 9 Juli. Pieter Adriaan Jansen (van Axel), 27 j ,jm. en Krina den Engelsman, 22 j., jd. 16 Juli. Johannes den Beer 22 j., jm. en Pieter nella Suzanna Deij (van Axel) 20 j., jd. Levinus de Putter, 31 j., jm. en Dina Magdalena Verpoorte, 27 jjd. Martinus van Langevelde, 28 j., jm. en Elizabeth IJsebaart, 31 jjd. 23 Juli. Abraham Haak (van Axol), 21 j jm. en Elizabeth de Bokx, 20 j„ jd. Geboorten. 6 Juli. Andries, z. van Jacobus Hofman en Adriana Maas. 12 Juli. Pieter, z. van Jan Steutel en Geertruida Schrijver. 15 Juli. Frangoise Christina, d. van Cornelis Johannes van Vessem en Hendrina Christina Mefjer. 29 Juli, Catharina, d. van Marinus de Ruijter en Ebrina Maas. Overlfjden. 7 Juli. Pieter Balkenende, 18 j., z. van Jacobus en Janna Suzanna Dieleman 14 Juli. Catharina Bakker. 78 j., wed. van Willem de Putter. 17 Juli. Jan Geelhoedt, 84 j., weduwn. van Adriana van essem. 19 Juli. Een als levenloos aange geven kind van het vrouw, geslacht van Matthjjs Dominicus JaDsen en Maatje van de Wege. 21 Juli. Een als levenloos aangegeven kind van het vrouw, geslacht van Jan Geelhoedt en Elizabeth den Beer. Ï1 1» 11 11 11

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 3