weldigd, en fiere bevestiging van ons natio naal gevoel«. De oneenigheid van vroeger met de Vla mingen wordt thans niet meer herinnerd, en deze heeft plaats geruimd voor de vurigste vaderlandsliefde, tot verdediging van het land. Toen men te Luik vernam dat de vijand het grondgebied had overrompeld, verschenen Bel gische vlaggen tallenkante. Deze doenwijze, op het oogenblik des gevaars, moet door alle Belgen worden nagevolgd. De militaire toestand. PARIJS, 9 Aug. (Part.) De militaire toestand wordt heden door de Temps op gezag van ofïicieele inlichtingen als volgt weergegeven De linkeroever der Maas schijnt van Duitsche troepen gezuiverd le zijn. Op'den rechteroever trekken de Franschen in gemeenschap met Engelsche troepen, die te Ostende en in Frankrijk zijn ontscheept, op. Aan de oostgrens van Frankrijk hebben onze troepen schitterend succes gehad te Altkirch Mülhausen. Over de geheele linie heeft het Fransche leger, dank zij de heldhaftige ver dediging van Luik, tot den aaval kunnen over gaaD. Dat is uit moreel oogpunt een groot voordeel, waarvan wij ook in de toekomst de vruchten zullen plukken. De Duitschers hadden de befaamde »bres van Belfort* heen te breken, om ons in de flank aan te vallen, terwijl een ander leger door België Frankrijk zou binnenvallen. Fran krijk en Je geheele wereld zijn derhalve België eeuwige erkentelijkheid schuldig, omdat het bij Luik de plannen van den Duitschen gene- ralen staf heeft verijdeld. De generaal der infanterie von Emmich, die den stormaanval der Duitsche troepen bij Luik heeft geleid, is door den keizer begiftigd met de order «pour le mérite». We vinden in een Belgisch blad' vermeld, dat de Fransche zeemacht in de Noordzee onder de bevelen is gesteld van de Engelsche admi raals, terwijl de eskaders der beide landen in de Middellandsche Zee onder bevel staan van den Franschen admiraal Boué de Lapeyrére. De ontscheping van Engelsche troepen welke Vrijdag begonnen is, heeft, volgens de Etoile Beige, plaats gehad onder leidjpg van Engelsch sprekende Fransche officieren. Het blad zegt niet waar de landing is gebeurd, maar uit het bericht valt op te maken dat het op de Fransche kust was. De ontscheping moet vlug en ordelijk in haar werk zijn ge gaan en er heerschte de beste verstandhouding tusschen Engelschen en Franschen. Volgens de Etoile Beige hebben de Fransche troepen, die te Vic en te Moyenvic Lotharingen zijn binnengetrokken, militaire bekendmakingen gevonden, waaruit onloochenbaar zou blijken dat de Duitschers reeds tot den oorlog besloten waren, toen de Drievoudige Entente nog alles deed om den vrede te handhaven. De stukken zouden tevens waardevolle aanwijzingen geven omtrent de Duitsche mobilisatie. MAASTRICHT, 9 Aug. Hedenmiddag om één uur kwam hier een patrouille van 24 Belgische lanciers aan onder bevel van een luitenant. Het was een verkenningspatrouille van het Belgische leger die geheel afgesneden was geworden. Zij had haar verkenningen uit gestrekt tot vlak bij Aken. Langzamerhand terugtrekkende, zich overdag in boerenschuren verbergende, was het de patrouille gelukt tot bij Eysden terug te keeren. Daar liggen echter de Duitsche troepen tot aan de grens. De Maas viel niet te oereiken en hedenmorgen geweten wakker zou schudden, begon te kwij nen. Kon z(j van eenen man als deze ver wachten, dat h(j zicbzelven zou aanklagen, dat hij het genootschap welks werktuig h(j was, zou verraden, wanneer zjjn leven niet verloren was en de dood hem niet voor oogen stond Zou h(j werkelijk weder volkomen herstellen, en had de dokter zich vergist, toen hij van tering spra* en van langzaam wegkwijnen na dezen typhus? Zou zij hem zelve in de handen der justitie moeten over leveren, nadat zij hem gered en verzorgd had Een ondraaglijke angst overviel haar bij de gedachte, dat zij van den beginne te deze zaak verkeerd had ingezien, dat zij had moeten zeggen, wie hij was, terwijl hij te ziek was om zich te verzetten, dat zij ter stond de politie bij zijn bed had moeten roepen. Dan zou hij zich bjj zijn herstel misschien gewroken hebben door de bekentenis terug te houden, die Bryan zijne vrijheid terug kon geven, maar in eik geval zou hare getuigenis van den aanslag, dien hij op haar leven had willen doen en van zjjoe bedreigingen een heel eind strekken om te bewijzen, dat het geheime genootschap werkelijk Kilmorey vijandig was en dat hij het slachtoffer was, van een kom- plot. Als dit ook nu alles was, wat zij door zjjne gevangenneming kon bewerkstelligen, wat was zij dan wreed voor zichzelve geweest wat had zij haar lijden dan noodeloos ver in de vroegte kwamen zij het gehucht Breust op het Nederlandsche grondgebied. Zij werden gevangen genomen en, na ontwapend te zijn naar Maastricht getransporteerd. Bij hun verschijning op het Vrijthof brachten de vele Belgische vluchtelingen, die hier zijn aan hun landgenooten een ovatie een paar jonge dames, die in één der gevangen genomen lanciers hun broer herkenden, drongen plotse ling door de afzetting en vielen hem weenend om den hals. Nadat aaanvankelijk de Duitsche zoowel als de Belgische gewonden door het Roode Kruis van hier op het slagveld werden weggehaald en dit van hoogerhand werd verboden, haalden we de gewonden aan de grens, waarheen ze door de strijdende partijen met eigen middellen werden vervoerd. Zoo kwamen hier talrijke gewonden, gisteren een twintigtal Duischers en heden eenige Belgen. Thans echter is door den officier van justitie gelast dat de auto's van het Roode Kruis niet meer naar de grenzen mogen gaan. Ongeveer 140 gewonden worden hier thans verpleegd. I\ DEN ELZAS. Wij lezen in de Vlaamsche Gazet het Officieel bericht van den Minister van Oorlog. PARlJb, 10 Aug. De Franschen houden stand te Ferney. Mulhausen en Altenkirchen vóór zich hebben zij het Harzwoud, waar de verdediging ernstig schijnt ingericht. Talrijke schermutselingen grepen plaats. Duitschers en Franschen versterken zich. Op de top punten der Vogeezen hebben de Franschen de bergpassen van Bonhomme en Sainte-Marie bemeesterd na een hevig gevecht in den morgen. De Franschen liggen op de hoogten boven Sainte-Marie-aux-Mines. Men hoort het kanon in de richting van Montigny. De Fransche bedekkingstroepen vechten waarschijnlijk met Duitsche uit Saarburg afgezakt. Omstreeks Longuyon en Spincourt hebben talrijke Duitsche linie- en ruitertroepen een Fransch jagersbataljon doen achteruitwijken. De Fransche ruiterij bedekt met patroeljes heel de Eiffelstreek en is in strijd met de Duitsche ruiterij op de Ourthe en 'ten Oosten van Neufchateau. Een groot aantal der in België gevangen Duitschers worden naar Namen of Chandeville gestuurd. Ze schijnen uitgeput. De verliezen te Sainte-Marie zijn aanzien lijk. De gekwetsten, zoo Duitschers als Fran schen, worden te Epinal verzorgd. Een lucht- vlieger werd hevig beschoten doch geraakte, hoewel gekwetst, te Belfort. De Duitschers hebben de vallei der Seille onder water gezet, doch den tocht der Fran schen werd er niet door belemmerd. Te Altenkirchen hebben de Franschen geen honderd gedooden en gekwetsten. MAASTRICHT, 9 Aug. Onze bijzondere berichtgever seint Hedenmorgen hebben de forten van Luik nog gedurende eenigen tijd gevuurd op de bij Lixhe geslagen brugna 9 uur hebben de vuurmonden en ook die der Duitschersgezwegen. De geheelde legertros, welke ten zuiden °van Eysden gelegerd lag, heeft een voorwaartsche beweging gemaakt en is de Maas overgetrok ken. Het was gezien van de hoogten bij Eysden een imposant gezicht, die duizenden 'uhlanen, lanciers en infanteristen te zien voorbijtrekken met de groote kanonnen, keukeninrichtingen, munitie-wagens enz. Van gevechten werd hier overigens niets vernomen, alleen zijn te zwaard! Zij begon hem nu gade te slaan met tegenovergestelde gevoelen: vrees dat h(j te spoedig geheel hersteld zou zijn, en zichzelven af te vragen, hoe spoedig zjj nu vader Daly haar geheim zou moeten mededeelen en zjjneu raad en hulp 'nroepen. Msar de man kwam niet zoo gauw op krach ten als men had mogen verwachten, naar do groote zorg, die voor hem gedragen werd. Hij had geen koude gevat en hoeste toch onophoudelijk. Zelf sloeg hij daar geen acht op; hij was zeer voldaan over z(jnen vooruit gang en voelde, dat h(j maar al te gauw weder in staat zou z(jn om op te staan en deze plaats te verlaten, waar gedachten bjj hem opkomen waren, die h(j terstond zou moeten verbannen, als h(j de vriendelijke muren die hem geherbergd hadden, zou hebbe vaar wel gezegd. Eindelijk overviel hem op eenen nacht da angst, dat er door de zachtheid en liefderijk heid dezer vrouw eene soort bovennatuurlijke verandering b(j hem teweeggebracht was, eene verandering waarbii zijne eigene belangen en die van bet genootschap, waartoe hij behoorde, op het spel stonden; en terstond besloot hij zich te redden door te vluchten. Hij stond op, kleede zich aan, en sloop weg. Daar de weinige zieken, die zich nog in het hospitaal bevonden, allen nagenoeg her steld waren, werd er 's nachts niet zoo nauw lettend meer gewaakt en niemand bemerkte, Mouland de laatste huizen die daar nog stonden verbrand ook van de zijde van Berneau steeg een dichte rookkolom omhoog. Roerend zijn sommige verhalen omtrent alles wat de bewoners dier kleine dorpen om en nabij Visé hebben doorgestaan; hedenmorgen sprak ik nog een Hollandsche ladingmeester Kooien genaamd, die te Visé gestationeerd was en juist, terwijl ik aan het douanestation te te Eysden vertoefde, over de Nederlandsche grenzen kwam. Tusschen twee haakjeseen sympathiek gezin, dat van den chef douanier den heer Methorstallen, Roode Kruis-func- tionarrisseu, officieren en manschappen van het leger en journalisten, allen worden daar even hartelijk ontvangen. Doch om op mijn ladingmeester terug te komen bange, bange dagen heeft het gezin door gebracht. Eerst werd de geheele manne lijke bevolking door de Belgische mare- chaussées gesommeerd om mee te helpen den weg te versperren. Nog waren de mannen daarmede bezig toen de Duitschers versche nen en de menschen dwong om den weg vrij te maken. Den geheelen nacht en den dag daarop was Visé ongeveer het brandpunt van den strijd. De Duitschers zelf raadden den men schen aan te vluchten, ik wist echter niet waarheen, aldus de heer Kooien, en ik bleef. Vreeselijke oogenblikken hadden we doorge maakt. De burgemeester las tusschen twee Duitschers in van de hoeken van de straten een proclamatie voor, waarin de burgers wer den gewaarschuwd niet op de troepfen te schieten, daar anders hij zelf en twee notabele ingezetenen zouden worden doodgeschoten, 's Avonds moesten we allen in de kerk komen; daar zou de generaal de belofte afleggen, dat niemand eenig leed zou geschieden, mits we ons strikt neutraal hielden. We waren allen in de kerk, maar de generaal verscheen niet. Er kwam een boodschap dat hij door een conferentie met den burgemeester verhinderd was. Intusschen werden vele burgers gevangen genomen, op een gegeven oogenblik 20 tegelijk omdat twee hunner een revolver bij zich hadden. Van andere zijden hoorden we dat menschen gefusilleerd werden, omdat ze op de troepen hadden geschoten. Anderen o.a. een oude treinpoetser werden doodgeschoten, omdat zij niet onmiddelijk voldeden aan de bevelen die ze niet begrepen. Met zijn onaf scheidelijk pijpje naast zich zag ik een ouden man dood op de straat liggen; u begrijpt dat op het laatst van de achtergeblevenen niemand zich meer op den weg dorst wagen. Alles werd gesloten, de luiken voor de ramen. Maar ook dat was den Duitscher met naar den zinZaterdag kwam het bericht dat nie mand bang behoefde te zijn, we moesten de witte vlag maar uitsteken, dan konden we veilig alles openmaken. Een wensch is in dergelijke omstandigheden een bevel en op het oogenblik hangt van alle huizen in Visé de witte vlag. Maar, aldns eindigde juffrouw Kooien het verhaal gedeeltelijk door haar zelf gedeeltelijk door haar man gedaan, ik dank God dat ik in Holland terug ben. De burgemeesters verantwoordelijk gesteld voor het gedrag hunner burgers, blijkt uit alle verhalen. Ik seinde u reeds het een en ander van de gevangeneming van den burge meester van Warsage, den heer Ferdinand Flechet, Belgisch afgevaarde. Met hem werden verschillende andere mannen en vrouweu, juist toen 5 mannen gefusilleerd waren, vastgehou den het komt natuurlijk niet in mij op het dat de vreemdeling weg was, voor de morgen aanbrak. Toen vond Marceila het bed leeg en den misdadiger, dien zij had moeten laten gevangen nemen, ontvlucht. Deze ontdekking bracht het geheele hospi taal in rep en roer en in de algemeene ver bazing werd Marcella's verslagenheid niet op gemerkt. De ondankbaarheid van dien man, die wegging, zonder zelfs een woord van daük te uiten, wekte de algemeene verontwaardi ging op. Allen waren het er over eens, dat z(j niet bijzonder veel medelijden met hem zouden hebben, als h(j stierf door den plotse- lingeu overgang van de verwarmde, rustiga kamer in den kouden Oetobernacht Men had alle reden om te veronderstellen, dat deze verandering onmiddellijk den dood tengevolge kon hebben. Natuurlijk zou men hem gaan zoeken, als „zijzelf" dat boval, r%aar de ondankbare had dat niet verdiend. Marceila durfde niet hopen, dat z(j hem levend zouden vinden en toen zjj zich zelf ook op weg begaf in den killen, mistigen morgen, begreep zij, dat zij, de geheele maand in eene soort krankzinnigheid had laten verloren gaan die nooit weder zou terugkomen. Al hare hoop al hare verwachtingen waren jjdel, ja onmo gelijk geweest. Zij had terstond den vijand aan de justitie moeten overleveren. Nu zou hij sterven en misschien zou men niet eens zjjn ljjk vinden. (Wordt vervolgd.) geheele Duitsche leger verantwoordelijk te stellen voor hetgeen de bewakers hebben ge daan en gezegd, maar men heeft den armen gevangenen een nacht van foterende doods- augsten bezorgd door hen te vertellen dat zij 's morgens zouden worden gefusilleerd. »Bete nur«, zeide de bewaker, »der pfar- rer will kominen«, en de arme menschen namen hun rozenkransen en wendden zich tot den heer Flechet»priez avez nous monsieur Mechet*. Ik geef u de verzekering, dus ver telde mij heden de liberale afgevaardigde, ik had het gedaan, maar de priester kwam niet en den volgenden morgen konden we naar de Hollandsche grens gaan. Tijdens zijn gevangenschap deelde de heer Flechet nog mede dat hij wel met den Duit schen keizer op de jacht was geweest, maar de manschappen hoorden die mededeeling met hoongelach aan. Heden sprak ik ook nog een schipper die onder het bulderen van de kanonnen met zijn vrouw en vier kleine kinderen naar de Hol landsche grenzen was gekomen bij Lixhe was hij door een patrouille aangehouden en gedwongen om met den officier voorop twee cementfabrieken te doorzoeken. De man, een Hollander die in de Rijkskweekschool voor onderwijzers tijdelijk ingericht als asiel voor vluchtelingen verblijf houdt, kon bijna nog niet spreken van de doorgestane angsten. Dat de Belgische burgers zich in hunne woede hebben overgegeven aan onverdedigbare handelingen is na alles wat ik gehoord heb wel niet te ontkennen, maar dat de Duitschers nu [en dan te ver zijn gegaan bij het treffen van hun veiligheids- en voorzorgsmaatregelen valt ook kwalijk tegen te spreken. Veel zal echter geweten moeten worden aan individu- eele excessen, want de Duitschers die ik spreek zijn in doorsnee kerels van goud en doen in menschwaardigheid niet onder voor de eerljjke gulhartige Belgen. Hoe lang zullen deze menschen nog tegenover elkaar staan De quaestie met het Roode Kruis is weder opgelost, de auto's mogen weder naar de grens, mits allen die daarin zitten behooreu tot de instelling en voorzien zijn van alle noodige papieren en andere identiteitsbewijzen. (H. bl.) BRUSSEL, 9 Aug. ('s Middags 12 uur.) (Reuter.) De forten om Luik houden nog altijd stand. Krijgsgevangenen. Men seint uit Brugge iwee treinen hebben Vrijdagavond en nacht 250 krijgsgevangenen aangebracht, waaronder een kapitein en verscheidene officieren. Vier hunner weigerden in het station sabel en re volver af te geven, maar werden door de gen darmen met geweld ontwapend. Ook werden 150 verdachte Duitschers uit de Luiker streek mffegebracht. Wij lezen in h et Handelsblad van Antwerpen We hebben een bezoek gebracht aan de ka zerne der genie, wear de eerste Duitsche krijgs gevangenen waren aangekomen. Er waren daar 127 man, waarbij een 17- jarig onderofficier, voor wien de manschap pen den diepsten eerbied aan den dag legden Zij werden in een gevecht afgescheiden van de hoofdmacht en hadden zich moeten over geven Zij behooren tot de 7de compagnie van het 10de regement, dat verleden week uit Hanover was vertrokken. Met den Maastrichter trein van half tien kwamen gisteravond te Amsterdam 3ö Duitsche soldaten in uniform mede, die naar het inter- naeringskamp te Alkmaar moeten worden door gezonden. Aangezien geen aansluiting met Noord-Holland meer te verkrijgen was moesten de menschen den nacht in het militaire logement aan de Lauriergracht doorbrengen. Bewaakt door een gewapend begeleidingsdetachement en omringd door rechercheurs, ging het troepje stadswaarts. Van alle kanten snelden natuurlijk de nieuws gierigen toe, zoodat een talrijke burgergeleide meetrok. De soldaten moeten, naar het vertaal van een der onderofficieren, bij Visé gevochten hebben en tot de weinige overlevenden behoo ren van een troepenmacht van ongeveer 4000 die bij de poging tot het slaan van bruggen over de Maas bij Visé zulke zware verliezen leed. Hun troep geraakte daarbij verstrooid. Zij dwaalden af en, den weg verloren hebben de, geraakten zij op den Nederlandschen bodem waar zij door onze bewakingstroopen ontwa pend en geïnterneerd werden. Er waren drie onderofficieren bij den een boyscout van 15 jaar in khaki gekleed, wiens heide kameraden ge sneuveld waren. Zwijgend, maar goed in den pas marchee- rend, ging het troepje stadswaarts in het helle electrische licht groote oogen opzettend bij het passeeren van bijzondere punten of gebouwen. Ze gaan naar Alkmaar tot de oorlog voorbij is.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2