Oostenrijk en Servië. BINNENLAND. UIT ONZE OMGEVING. vertoonde, geestdriftige ovaties bracht. Het volk zwaaide met hoeden en zakdoeken, er werd »hoera« geroepen en vaderlandslievende liederen gezongen. De stemming was ernstig, maar zeer vastberaden. Voor het paleis van den kroonprins werden eveneens geestdriftige ovaties gebracht, ook aan den oudsten zoon van den kroonprins. Op straat heerscht een ernstige stemming. Buitengewoon druk was het om het station, waar de opgeroepen militairen zich bevonden met de familieleden, die hun uitgeleide deden. Een betooging. BERLIJN, 1 Aug. (Reuter.) De vader landslievende betoogingen hielden den ganschen namiddag in den Lustgarten aan. Te 6 uur 30 verschenen de Keizer, de Keizerin en prins Adelbert aan het venster van de ridder zaal, stormachtig begroet door de menigte. De Keizer richtte een toespraak tot de menigte, waarbij zijne woorden door daverende juichkreten werden overstemd. Zijne Majesteit zeide het volgende »Een moeilijk oogenblik is nu over Duitsch- land gekomen. Afgunstigen overal dwingen ons tot eene rechtvaardige verdediging. Men drukt ons het zwaard in de hand. Ik hoop, dat wanneer het mij niet in het laatste oogen blik gelukt de tegenstanders tot inkeer te brengen en den vrede te bewaren, wij het zwaard zoo zullen voeren, dat wij het met eere weder in de schede kunnen steken. Enorme offers aan goed en bloed zou een oorlog van het Duitsche volk vorderen. Den tegenstanders zullen wij echter toonen, wat het heet, Duitschland aan te vallen. En nu beveel ik U Gode aan. Gaat nu in de kerk, knield neder voor God, bidt om hulp voor ons dapper leger.» Het antwoord kwam in Hoch en Hoera roepen en het zingen van vaderlandslievende liederen. Toen kort daarop Hunne Majesteiten in een open automobiel het slot verlieten wer den Hun wederom daverende ovaties gebracht. Beweging van het Duitsche leger. LONDEM, 2 Aug. (Reuter.) De Fransche ambassade heeft hedenmiddag een ofII- eieel telegram ontvangen, meldend dat «le Duitschers bij Cirey, ten oosten van Lunéville, het Fransch gebied zijn binuen- getrokken. BRUSSEL, 2 Aug. (Reuter.) Volgens berichten uit goede bron is het juist, dat de Duitschers Frankrijk bij Longry zijn binnengerukt. ARLON, 2 Aug. (Reuter.) Honderddui zend Duitschers trekken door hot groot hertogdom Luxemburg en stellen zich op langs «1e Fransche grens. De Duitschers trekken Luxemburg binnen. BRUSSEL, 2 Aug. (Reuter.) De »Gazette« deelt mede, dat Duitsche troepen het groot hertogdom Luxemburg zouden zijn binnenge drongen. Het blad veronderstelt, dat zij zich door Luxemburg en over Metz naar de Fransch- Duitsche grens begeven. LUXEMBURG, 2 Aug. (Reuter.) De Duit schers zijn het groothertogdom Luxemburg binnengetrokken en maakten zich meester van het regeeringsgebouw. De telefonische ver bindingen zijn veroroken. LUXEMBURG, 2 Aug. (Reuter.) Heden nacht kwam aan het station alhier een trein aan met Duitsche soldaten, die het station hoop koo doen voeden op eene bekentenis of op berouw. Voor de dag aanbrak, was zij verplicht de hulp in te roepen van den man, die anders altijd waakte, omdat het haar niet mogelijk was den (jlenden man te bedwingen en voor eenige oogenblkken verliet z(j het gebouw om te trachten in de frissche lucht hare kalmte terug te krijgen, haar ongeduld meester te worden en den Hemel te smeeken haar te helpen. Als h(j eens stierf, zondor bij kennis te komen Nooit was haar geloof en haar moed zoo op de proef gesteld als nu. Zou zij ge duld kunneD oefenen, zou z(j kunnen blijven vertrouwen in de goddelijke Voorzienigheid gedurende al die uren, die nog moesten ver- loopen, eer het uitgemaakt was, of zij opeen steenrots dan wel op eenen zandgrond ge bouwd bad. Alleen het gebed kon haar sterken en God zou medelijden met haar hebben en haar ver- hooren. De zon ging op, en dat gezicht scheen haar met nieuwe hoop te vervullen, en uiterlijk volkomen kalm, ging zij naar het hospitaal terug, om hare plaats aan het ziea- bed weder in te nemen. Iedereen begon zich te verwonderen over de buitengewone belangstelling, die zjj voor den zieken man aan den dag legde. Toen zij dat bemerkte, trachtte zij haar gedrag op te helderen, door te zeggen, dat deze man een Vreemdeling; was, en niemand iets van zijne et; de bruggen bezetten van de lijnen Trier Trois— Vierges om den regelmatigen doortocht van de Duitsche militaire treinen door het groothertogdom te verzekeren. Zij meldden zich vervolgens aan de kazerne van Luxemburg aan. De bevelvoerende majoor van het detache ment Luxemburgsche vrijwilligers protesteer de tegen deze schending der onzijdigheid. De Duitschers trokken zich terug. De officie ren begaven zich naar het gouvernements- palies en deden daar de hofambtenaren roepen, die op dit oogenblik met hen onder handelen. De Duitschers zeggen dat de spoorweg hun toebehoort en dat zij het recht hebben otd te doen wat zij willen. Zij willen niet vertrekkbn. BERLIJN, 2 Aug. (Reuter.) Luxemburg is, ter «lekking van «le zich aldaar bevin dende Duitsche spoorwegen «loor al'tlee- liugen van het achtste legerkorps beslet geworden. De Duitsche Oorlogsverklaring. De eerste gewonden. BERLIJN, 2 Aug. (Reuter). Na het bekend worden te Berlijn van de algemeene Russische mobiliseering heeft de Duitsche gezant te St. Petersburg de opdracht gekregen vau de Russische regeering te eischen de mobiliseering die tegen ons en onze Oosten rij ksche bond- genooten gericht is op te heffen en hierom trent een bondige verklaring binnen 12 uren af te geven. Deze opdracht werd volgens mededeeling van graaf Pourtalès in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus te middernacht uitgevoerd. Mocht het Russische antwoord onbevredigend zijn dan werd den Duitschen gezant verder gelast de Russische regeering te verklaren dat wij ons beschouwden op voet van oorlog met Rusland te zijn. De mede deeling van den gezant over het binnen korten termijn verlangde antwoord van de Russische regeering op onze vraag is hier niet aangekomen, evenmin is eenige tijding over de uitvoering van de tweede opdracht, hoewel wij geconstateerd hebben dat het telegrafische verkeer met Rusland nog werkt, ingekomen. Daarentegen zijn hedenmorgen tot vier uur 's ochtends bij de groote generale staf de volgende mededeelingen binnengekomen Ten eerste. Hedennacht heeft een aanval van een Russische patrouille op de spoorweg brug over de Warthe nabij Eischenried op het baanvak Jarotschin Wiesche plaats gehad. De aanval is teruggeslagen. Aan Duitsche zijde waren twee lichtgewonden. De verliezen van de Russen zijn onbekend. Een door de Russen tegen het station Miloslaw ondernomen tocht is verhinderd geworden. Ten tweede. De stationschef van Johannis- berg en het houtvestersbestuur van Bialla melden dat hedennacht (tusschen den eersten en tweeden Augustus) sterke Russische af- deelingen met geschut de grenzen ten zuid oosten van Bialla overgetrokken zijn, dat twee eskadrons Kozakken in de richting Jo- hannisberg optrekken. De telefoonverbinding tusschen Lyck en Bialla is verbroken. Hierdoor heeft Rusland het Duitsche rijks gebied aangevallen en heeft Rusland den oorlog begonnen. Mitrailleuse tegenjvliegmachines. BRUSSEL, 3 Aug. (Reuter.) Een reiziger, komende uit Keulen, deelde mede, dat de Duitschers mitrailleuses hebben opgesteld op het tarras van het Hansa Hotel, waar zich militairen in veldtenue bevinden. betrekkingen af wist en dat het dus in hooge tnate te betreuren zou zijD, als h(j stierf, zouder eenige ophelderingen te kunneu geven. De dokter zeide haar, dat zjj te veel deed, dat z(j zich overspande en dat bjj haar nooit had toegestaan 's nachts te waken. Hij be merkte, dat zij minder sterk werd en voegde er bij, dat hij niet meer voor de gevolgeu instond, als zij soms door de ziekte werd aan getast, waaraan zij tot nu toe zoo wonderbaar ontkomen was. Vader Daiy smeekte, bevalj bad alles te vergeefs. Het scheen hem toe, dat zij hare huiselijke plichten verwaarloosde, dat zij Mrs. Kilmorey, haar eigen gezondheid, zelfs Bryan vergeten bad in hare buitensporige bezorgdheid voor het leven van dien vreemdeling, die b(j toeval in hare handen gevallen was. Op al zijne vragen antwoordde zjj slechts door haar hoofd te schudden en te blijven, waar zjj was. Hij begon toen te denken, dat hare ongewone handelwijze toe te schrijven was aan eede soort paniek, dat zjj een angst voor haar eigen knis bad opgevat en vreesde daar aangevallen te worden, en dat zij zich in het hospitaal werkelijk het veiligst voelde. En toch stond h(j er versteld van, dat z(j nu zoo plotseling door eenen vreeseliiken angst bevangen was, en al haren vorigep moed verloren had. H(j vreesde dat zjj hare krachten overschat ha 1 en dat haar geest eindelijk een weinig verward was geworden Men verondersteld dat deze mitraileuses moeten dienen om tegen vliegmachines te worden gebruikt. Luxemburg bezet. LUIK, 2 Aug. (Reuter.) Gisteren, tusschen halftwaalf en middernacht, deden twee Duit sche officieren een inval in het bureau van een stationschef van TroisVierges op Lux- emburgch gebied aan de Belgische grens, van wie zij, onder bedreigingen met den dood eischten dat hij hun de sleutels zou over handigen en het ministerie van oorlog tele grafisch en telefonisch isoleeren. De station chef wilde zich daartegen verzetten, doch toen hem een revolver werd voorgehouden, moest hij zwichten. Duitsche officieren en soldaten hebben de tunnel in de lucht doen vliegen, waardoor de Belgische grens is afgesloten van de Lu- xeqiburgsche. Daarna keerden zij terug naar het station. Daar ontvingen zij tegenbevel op hetgeen zij zoo juist hadden gedaan. Gedurende den nacht keerden zij echter nogmaals terug en thans is de bezetting van Trois-Vierges door de Duitsche troepen een voldongen feit LUXEMBURG, 2 Aug. (Reuter.( De Lu xemburgsche staatsminister ontving zooeven door tusschenkomst van den Duitschen gezant alhier een telegram van den Rijkskanselier, waarin wordt gezegd, dat de militaire maat regelen, in Luxemburg genomen, niet moeten worden opgevat als daden van vijandschap tegen het Groothertogdom. Zij dienen alleen om de exploitatie der spoorwegen, die onder beheer staan van het Duitsche Rijk, te bescher men tegen mogelijke aanvallen van de Fransche troepen. Luxemburg zal volkomen schadeloos gesteld worden. Het telegram was geteekend S c h a e c k, regeeringsraad. De gevechten die tot hiertoe aan de Oosten- rijksch - Servische grens plaats hadden waren slechts voorpostengevechten. Eindelijk zijn de Oostenrijkers er op drie plaatsen in ge slaagd over den Donau te trekken na hevigen tegenstand der Serviërs, die achteruit moesten trekken. Het Oostenrijksch leger rukt nu in drie afdeelingen voorutit. Een dezer heeft Seman- dria bezet, waardoor de Oostenrijkers nu in de gelegenheid zijn een brug over den Donau te bouwen tusschen Servië en Hongarije. Ook de brug tusschen Semlin en Belgrado wordt hersteld, doch deze werken zullen nogal ver traging veroorzaken aan den opmarsch der troepen. De tweede kolonne is langs Bosnië Servië binnen gerukt na hevige gevechten aan de Drina en het derde leger rukt op langs de Servisch—Montenegrijnsche grens, gesteund door de vloot der Adriatische Zee, wier kanonnen de Montenegrijnsche troepen in be dwang zullen houden, ingeval deze de neutra liteit zouden schenden om zich met de Serviërs te vereenigen. Van Servische zijde zijn deze nederlagen bevestigd. Intusschen moeten de Oostenrijksche troepen kolossaal veel mannen hebben verloren toen zij voor de derde maal beproefden de Save en Donau bij Belgrado over te steken. Al hunne aanvallen werden algeslagen door het moord dadig vuur uit de Servische batterjjen, die hun noodzaakten zich uit de vuurlinie terug te trekken. De oevers der beide stroomen, zoo wordt uit Nish van 2 dezer gemeld, lagen bedekt met lijken van Oostenrij ksche soldaten. Bij later herhaalde aanvallen, trokken de Serviërs achteruit. Die vrees werd bijna zekerheid voor hem, toen z(j op eenen avond hare hand op zjjnen arm legde, hem aanzag en zeide: „Gij zult immers zorgen, dat gij in de na bijheid zijt, als de crisis intreedt. „Ben ik dan ook niet altyd bezorgd voor het heil van zulk een arme ziel, lieve ant woordde hjj vriendelijk. „Ja zeker, dat weet ik wel, maar de dok ter denkt, dat hjj misschien sterven zal, zou der b(j kennis te komen." „Dat zon zeker treurig zijn dan znllen wij voor hem bidden, dat het niet zoo zijn moge." „Ja bid voor hem en bid ook voor mij," zeide zij smeekend. „De dokter verwacht de crisis ongeveer te een uur vannacht." „Dau zal ik zorgen, dat ik hier beo." Zjj keek hem smeekend aan en wrong hare handen, alsof zijne belofte niet in staat was haar troost te geven. „O, Vader Daly, als ik het u maar durfde te vertellen „Ja, om Godswil, zeg het mij, wat veront rust u zoo (Wordt vervolgd.) (ïeruststelleml bericht van «len meclhaiulel. De firma Gerhard Polak te Amsterdam deelt aan de »Tel.« het volgende mede. Door de meelfabrikanten en meelhandelaren, alsmede door de rijstpellers, is besloten, uit sluitend tegen contante betaling af te leveren. Dit geschiedt om te voorkomen, dat afnemers te groote hoeveelheden opslaan, die voor direct gebruik niet noodig zijn. Bovendien wordt aan de »Tel.« medegedeeld door den hoofdintendant te Den Haag, dat op de aanbieding, groote reserve-voorraden meel in te slaan, voorloopig niet zal worden inge gaan. Uit een en ander bljjkt dus opnieuw, dat men zich absoluut, niet ongerust behoeft te maken omtrent den beschikbaren voorraad levensmiddelleo. Verbod van uitvoer. Bij kon. Besluit is de uitvoer van paarden, met uitzondering van veulens, verboden van 1 Augustus af, totdat hieromtrent nader zal worden beslist. Evenzoo de uitvoer van hooi. stroo, haver, steenkool en cokes en goed. Vergoeding aan gezinnen van miliciens en landweermannen. Wij zijn gemachtigd mede te deelen dat de vergoedingen die ingevolge Je artt. 84 der Militie wet en 15bis van de Landweerwet worden uitbetaald caan de gezinnen, waarvan Je kostwinners zih onder de wapenen be vinden, even goed worden uitbetaald gedurende de mobilisatie, zooals in die artikelen staat vermeld. De requesten voor het bekomen van een dergelijke vergoeding moeten tijdens de strijd macht gemobiliseerd is, niet worden gericht tot den minister van oorlog, doch gericht tot en ingediend bij den burgemeester van de woon plaats van het gezin. In de Zaterdagavond gehouden spoed vergadering van den gemeenteraad waren tegenwoordig de heeren Visser, Dees, Moggré, R. Scheele, Lensen, De Feijter, De Bruijne, Van Borssum Waalkes en D. Scheele. Besloten wordt de behandeling der notulen aan te houden. De Voorzitter gaf eenige inlichtingen omtrent de beloofde mededeelingen betreffende het onderzoek bij den gemeente-ontvanger. Al vorens daartoe over te gaan, deelde hij mede, dat B. en W. hadden overleg gepleegd omtrent de voorziening in de betrekking van waar nemend-ontvanger. B. en W. hadden gaarne gezien, dat de gemeente-secretaris met de waarneming kon worden belast. Dit is evenwel in strijd met de wet, aangezien die betrekkingen niet ver- eenigbaar zijn omdat de bevolking meer dan 5000 zielen bedraagt. Toch hebben B. en W. telegrafisch aan den Minister en den Com missaris der Koningin gevraagd of bij een eventueele benoeming van den gemeente secretaris tot waarnemend-ontvanger, de goed keuring daarop kon worden verkregen. Het antwoord daarop was, dat zoo'n benoe ming in stri]d met de wet was. Alzoo zal daarin op andere wijze moeten worden voorzien. De Voorzitter gaf daarop een overzicht van het onderzoek van B. en W. inzake het op nemen van boeken en kas van den gemeente ontvanger, waarbij alles in orde is bevonden en waarvan is opgemaakt het volgende Proces-verbaal van opneming der kas van den Gemeente-ontvanger. Heden 30 Juli 1914, des voormiddags 8.15 ure, hebben wij Burg en Weth. van Ter Neuzen opgenomen en onderzocht de boeken en kas van den ontvanger dezer gemeente den heer Klaassen. Door den ontvanger werden eerst getoond de in kas aanwezige gelden en geldswaardige papieren t.w. Contanten9480.07 Voorschotten tot een bedrag van 2575.84 Bewijs van gedeponeerde gelden tot een bedrag van 519.06 Samen f 12574.97 Daarna is overgegaan tot de opneming der boeken en daarbij behoorende bescheiden waarbij is gebleken dat was ontvangen over het jaar 1913 152857.27' over het jaar 1914 59726 41 Samen f 212583.68' En uitgegeven over het jaar 1913 152463.34' over het jaar 1914 47547.23' Samen f 200010.58 Zoodat meer is ontvangen dan uitgegeven 12573.105,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2